Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Upis u predškolski

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno Upis u predškolski

    Potrebna su mi saznanja o upisu u obavezni predškolski program... U Zagrebu smo poslijednje tri i pol godine, od čega smo dvije proveli u centru gdje je dijete bilo upisano u vrtić (vjerski). Zbog nemogućnosti plaćanja nagomilao se izvjesni iznos koji još uvijek ne možemo u cjelosti podmiriti. S obzirom da dijete ne možemo upisati u drugi vrtić dok se taj dug ne podmiri, kod kuće je već više od godinu dana, tj. od kad smo se preselili u Dubravu. Prema informacijama koje se mogu naći na netu, predškolski je besplatan i obavezan (250 sati), no ne znam (osim Cvrčka koji mi je trenutno nedostupan) niti jedan vrtić u Dubravi gdje bih se mogla posavjetovati i dobiti konkretne informacije i upute. Dakle, molim informacije o vrtićima u Dubravi, koji su i gdje se nalaze te primaju li djecu u taj obavezni i besplatni(?) predškolski program.
    Također, s obzirom da je dijete rođeno 1.11.2009. god., da li je moguće odgoditi još godinu dana predškolski te bi dijete krenulo sa 6 i 10 mj., tj. sa 7 i 10 mj. upisalo prvi razred? Razmišljamo o tzv. "produženom djetinjstvu" )
    Unaprijed hvala!

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ni ti slucajno nemoj razmisljati o " produzenom djetinjstvu" jer se o njemu odlucuje nakon pregleda za skolu na preporuku komisije ( u kasno proljece ). Vrlo se lako moze dogoditi da se ne dobije " produzetak djetinjstva " jer nema objektivnih okolnosti za odgodu skole pa ce dijte morati krenuti u skolu bez predskolskog . To bi moglo biti vrlo lose za njega jer ce zaostajati za vrsnjacima koji su imali pripremnu godinu u vrticu ili predskoli.

    za upis u predskolu pitaj u skoli u kojoj pripadate po mjestu stanovanja pa ce vam oni dati informacije ( koliko me pamcenje sluzi predskola krece tek nakon Nove godine).
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.08.2015. at 19:25

  3. #3
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    I brisem duplo otvorenu temu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    U program predškole upisuju se djeca rođena u razdoblju 01.04.2009.-31.03.2010. godine.
    Nakon završenog programa izdaje se potvrda o pohađanju programa predškole.
    To bi trebali tražiti na upisima u prvi razred.
    O " produživanju djetinjstva " odlučuje komisija.
    Javljaš se vrtiću kojem pripadaš po mjestu stanovanja. Vjerujem da traže određenu dokumentaciju, popunjeni zahtjev i sl.
    Kod nas predškola kreće s radom za tjedan dana.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    Hvala za odgovor, potražit ću više informacija u školi... Što se tiče produženog djetinjstva, jasno mi je da ga naš sustav ne podržava. Čitali smo svojevremeno članke na tu temu i mišljenja su podjeljena, međutim, izvjesni psiholog kojemu sam zaboravila ime napravio je "eksperiment" sa vlastitim sinovima; poslao ih je u školu sa 10 godina. Svladavali su po dvije godine u jednoj i postizali izvrsne rezultate tijekom cijelog školovanja. Ne da želimo ili nam pada na pamet izbjegavati sustav, samo razmišljamo o toj odgodi od godinu dana kao o jednoj možda zanimljivoj opciji, osobito stoga što bismo dijete uz predškolski rado upisali i u prvi razred glazbene škole (naravno, ne znamo još da li je tako nešto uopće moguće). Kod kuće se puno bavimo s njom, pokazuje izuzetan interes za glazbu, svojevoljno je posvećena vježbama sviranja i za svoju dob ima izražen karakter (u vrtiću nam je rečeno da u mnogome odskače, doista ne pišem ovo zbog one "moje dijete je naj...votevr"). Činjenica je da je sustav obrazovanja uređen na način da ga najslabiji unutar prosjeka može svladati, što je određenom postotku djece medvjeđa usluga. A, kao i svaki roditelj, svome djetetu želimo kvalitetnu i sigurnu odskočnu dasku s koje će odletjeti te nam je promišljanje o alternativama, svakako jedna od bitnijih tema

    Hvala i za brisanje duplog posta, nisam vidjela da je objavljen, a ganz nova sam ovdje )

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    Hvala puno ZO!

  7. #7

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    sada je definitivno prvi korak prijava u predškolu, to je program koji treba proći ako je ne možete upisati u redoviti program u vrtiću

    nema na čemu

  9. #9
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj hobo prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala za odgovor, potražit ću više informacija u školi... Što se tiče produženog djetinjstva, jasno mi je da ga naš sustav ne podržava. Čitali smo svojevremeno članke na tu temu i mišljenja su podjeljena, međutim, izvjesni psiholog kojemu sam zaboravila ime napravio je "eksperiment" sa vlastitim sinovima; poslao ih je u školu sa 10 godina. Svladavali su po dvije godine u jednoj i postizali izvrsne rezultate tijekom cijelog školovanja. Ne da želimo ili nam pada na pamet izbjegavati sustav, samo razmišljamo o toj odgodi od godinu dana kao o jednoj možda zanimljivoj opciji, osobito stoga što bismo dijete uz predškolski rado upisali i u prvi razred glazbene škole (naravno, ne znamo još da li je tako nešto uopće moguće). Kod kuće se puno bavimo s njom, pokazuje izuzetan interes za glazbu, svojevoljno je posvećena vježbama sviranja i za svoju dob ima izražen karakter (u vrtiću nam je rečeno da u mnogome odskače, doista ne pišem ovo zbog one "moje dijete je naj...votevr"). Činjenica je da je sustav obrazovanja uređen na način da ga najslabiji unutar prosjeka može svladati, što je određenom postotku djece medvjeđa usluga. A, kao i svaki roditelj, svome djetetu želimo kvalitetnu i sigurnu odskočnu dasku s koje će odletjeti te nam je promišljanje o alternativama, svakako jedna od bitnijih tema

    Hvala i za brisanje duplog posta, nisam vidjela da je objavljen, a ganz nova sam ovdje )
    imam ja svoje misljenje o nasem skolskom sustavu , nije da ga obozavam.
    ali iz tvog posta sam pomislila da imate problema sa financijama obzirom na ispis iz vrtica, a sva istrazivanja pokazuju da djeca u obiteljima sa nizim prihodima koja ne pohadaju predskolu imaju puno losiju startnu poziciju u skolovanju. Cesto ju ne mogu nadoknaditi kasnije.
    u zadnje vrijeme su se pojavila istrazivanja koja pokazuju da je angaziranost roditelja presudnija od financija, pa to ponesto mjenja na stvari, ali opet ostaje cinjenica da komisija odlucuje o odgodi ( da to ne ide uvijek na zahtjev).

    ( nakon sto starije skolujem kod kuce uz skolu od prvog razreda, i nakon sto sam sa mladom odradivala dodatnu predskolu kod kuce... uh, ne vidim skolovanje kod kuce kao pozeljnu opciju za -mene :D )
    Posljednje uređivanje od sirius : 25.08.2015. at 20:57

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    ZO, bila sam na stranicama i ranije... ono što mene muči, a izazvano je stjecajem (nezgodnih) okolnosti jest da je dijete službeno još uvijek upisano u vrtić M. Weiller, no ne pohađa ga više od godinu dana zbog preseljenja i financijske nemogućnosti da podmirimo mjesečni račun i za vrtić i za sat vremena vožnje dnevno do vrtića i natrag. Htjeli smo je prebaciti u vrtić u Dubravi, no nije moguće to učiniti dok se dug u prethodnom vrtiću ne podmiri. Međutim, sad kad je obavezno upisati je u predškolski,pri popunjavanju zahtjeva za upis nalazim se pred zidom jer i dalje nemamo mogućnosti voziti je u centar gdje je upisana, a drugi vrtić ne možemo upisati kako bismo ga naveli u zahtjevu... Jedna nezahvalna situacija, uglavnom, koju moram hitno riješiti.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    Točno, financije su prvi razlog, ne i jedini. Suprug i ja smo obrazovani ljudi, no ovo su čupave godine koje mnogi u ovoj državi moraju preživjeti pa tako i mi... plivamo sami, snalazimo se... i najvažnije na svijetu nam je omogućiti djetetu što kvalitetnije odrastanje. Ne možemo si priuštiti mnogoštošta, no dijete živi u zdravom okruženju punom ljubavi i uči svakodnevno uz nas - kroz igru, razgovore, čitanje... ali uči i mislim da u školi ne bi zaostajala, dapače. Ne razmišljamo na način da je trebamo školovati kod kuće, gledamo na to kao na stjecanje radnih navika i razvijanje kritičkog razmišljanja. škola će neminovno učiniti svoj dio, kakav god

    S obzirom da komisija odlučuje o odgodi i s obzirom da predškola samo što nije počela... izgleda da ću se nasekirati danas.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    upis u predškolu ne smiju odbiti zbog dugovanja
    predškola je obavezna, financijska dugovanja rješavaju se na druge pravne načine, a ne odbijanjem upisa djeteta
    nisam sigurna koliki pravni temelj imaju za to

  13. #13

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    Ne bi je odbili upisati u predškolski zbog duga, dapače, imam samo divne riječi za ravnateljicu vrtića; svo vrijeme pokazuje samo i samo razumijevanje situacije. Problem je što si mi ne možemo priuštiti svakodnevni odlazak, da ne spominjem gomilanje duga i onaj osjećaj nelagode pa i stida što se nalaziš u tako glupoj situaciji. Naravno da ćemo dug podmiriti, no dok taj postoji... Izgleda da trenutno nemamo drugog rješenja te ću sa zahtjevom otići u isti vrtić. Doista hvala, ZO, ponekad i nekoliko razmjenjenih rečenica raščisti nedoumice.

  14. #14
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Kod nas ( Rijeka) su se djeca rođena od 1.4.09. do 31.3.10. koja nisu upisana u vrtić, upisivala u obaveznu predškolu u 5. mjesecu ove godine. Trebalo je napraviti liječnički pregled djeteta, donijeti potvrde o zaposlenju od roditelja i ispuniti obrazac u dječjem vrtiću u kojem će dijete ići u predškolu.

    Kako je predškola obavezna, neplaćanje vrtića ne može onemogućiti ostvarivanje djetetovog prava ( i obveze). Možda da se raspitaš u Gradskom uredu za predškolski odgoj, evo link http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=1236
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 25.08.2015. at 21:40

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ne razumijem. Pa u predskolu ides po mjestu stanovanja, u kvartu u kojem zivis.
    Predskola nema veze sa vrticem, samo se tamo organizira.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    sirius - kako nema veze sa vrtićem?
    Pa vrtić oglašava upise, prima zahtjeve, sklapa ugovor, provodi cjelokupan program, izdaje potvrdu...vjerojatno zahtjev predaje u tu istu administraciju u kojoj su joj ispisali dijete zbog neplaćanja...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    Sirius, vrtić u koji je ona upisana je religijski i mjesto stanovanja nije uvijet. Međutim, ukoliko se predškolski upisuje prema mjestu stanovanja, možda bih ipak trebala potražiti vrtić u Dubravi koji ju može primiti. Hvala Beti za link, nazvat ću sutra, nadam se da nije za sve kasno i ne znam kakve su konsekvence ovako okašnjelog rješavanja statusa.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ništa se neće dogoditi, zahtjev sigurno možeš predati, moraju primiti dijete

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ako je u sljedećoj godini školski obveznik, a jest

    upisuje se prema mjestu stanovanja, program organizira vrtić ili osnovna škola

  20. #20
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj hobo prvotno napisa Vidi poruku
    Sirius, vrtić u koji je ona upisana je religijski i mjesto stanovanja nije uvijet. Međutim, ukoliko se predškolski upisuje prema mjestu stanovanja, možda bih ipak trebala potražiti vrtić u Dubravi koji ju može primiti. Hvala Beti za link, nazvat ću sutra, nadam se da nije za sve kasno i ne znam kakve su konsekvence ovako okašnjelog rješavanja statusa.
    Pa da , to ti i pricam. Trazis lokalni vrtic ( ili skolu ) u kojem odrzavaju predskolu.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Aug 2015
    Postovi
    8

    Početno

    Hvala vam svima

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •