Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 276

Tema: Obrazovanje kod kuce ili "obr. na drug. nacin"-2

  1. #101

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Nitko normalan ne ocekuje da ce roditelj sve znati i sva znanja prenijeti djetetu. Nekako je za ocekivati da, kad dijete pokaze interes iznad razine u kojoj mu roditelj moze pomoci, da ce mu roditelj pomoci pronaci resurse na razini koja ga zanima.
    O tome ja i pričam, i mislim da će se roditelj u puno većoj mjeri i puno kvalitetnije moći posvetiti zadovoljavanju djetetove gladi za znanjem ukoliko se posveti upravo i samo tome a ne da ga poučava sve i od samog početka...Dakle uz školu koja bi trebala postaviti temelje i osnove roditelj ili bilo tko drugi stručniji bi trebao biti taj koji nadopunjava znanje.

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    ali nije li vam ikad palo na pamet da su HE zagovarači ti koji imaju predrasude??
    Samo oni?
    Ovo moje je bilo čisto pitanje na tvoju konstataciju da oni koji nisu pobornici HE imaju predrasude. :/

    Mc tvoj post nikako nije ostao nezapažen, mene je ponukao da se javim..

  2. #102
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Procitaj moj opis kako mi to radimo sada, kad nismo HE.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Procitaj moj opis kako mi to radimo sada, kad nismo HE.
    A zašto misliš da mi radimo drugačije...jedina razlika je što smo zadovoljni školom koju smo nakon duže potrage izabrali, zadovoljni učiteljicama i količinom znanja i podrške koje joj pružaju, a sve ostalo dodatno radimo doma s njom počevši od njezine zainteresiranosti za zemljopis i biologiju pa do potrage za zvijezdama i planetama. Mijenjati iz temelja predznanje iz nekog predmeta nije baš jednostavan posao, morali smo i mi , ali smatram to prije svega našom greškom jer se, kad je pokazala interes za taj isti predmet, nismo na vrijeme raspitali kako se to uči u školi nego smo radili po svom nahođenju.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Mijenjati iz temelja predznanje iz nekog predmeta nije baš jednostavan posao, morali smo i mi , ali smatram to prije svega našom greškom jer se, kad je pokazala interes za taj isti predmet, nismo na vrijeme raspitali kako se to uči u školi nego smo radili po svom nahođenju.
    Ovo se već drugi put spominje danas (prvo BB, sad ti), možeš li malo detaljnije: o kojem predmetu se radi, zašto ste morali mijenjati predznanje iz temelja i kako je to izgledalo?

  5. #105
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    A zašto misliš da mi radimo drugačije...
    potpis. tj. zasto mislis da ćemo mi raditi puno drugačije (jer meni dijete jo nije u školi)... i prosli yayin post potpis.

    odoh se odmorit, vidim da je yaya preuzela sljedeću šihtu. tresnjevka rulz!

    ma kad bolje razmislim... ja propagiram online tečajeve.

  6. #106

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj yaya prvotno napisa
    Mijenjati iz temelja predznanje iz nekog predmeta nije baš jednostavan posao, morali smo i mi , ali smatram to prije svega našom greškom jer se, kad je pokazala interes za taj isti predmet, nismo na vrijeme raspitali kako se to uči u školi nego smo radili po svom nahođenju.
    Ovo se već drugi put spominje danas (prvo BB, sad ti), možeš li malo detaljnije: o kojem predmetu se radi, zašto ste morali mijenjati predznanje iz temelja i kako je to izgledalo?
    Nama je bila matematika u pitanju jer je Sonja još s 3 godine rješavala zbrajanje i oduzimanje do 20 bez ikakvih problema oke klasične zadatke tipa 9+7=?? Obožavala je to...Kad su u školi počeli sa zadacima ?+2=4 nikako nije uspjela poloviti kako se i zašto to tako radi i imala je neku vrstu otpora prema tome dok nismo sjeli i iz temelja počeli objašnjavati s objašnjenjima "jer je 4-2=2 zato je 2 koji je bio upitnik +2=4.

  7. #107

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Hm, ovo mi je vrlo korisna informacija. Iako smo od škole još daleko (a o HE uopće ne razmišljam, ni u teoriji), interes za matematiku itekako postoji, pa bismo se lako mogli naći u sličnoj situaciji.

  8. #108

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Smatram da sam dovoljno kompetentna da svojem Marku držim fiziku i matematiku do mature.

    To ću i raditi .

    Ostali predmeti ? Tko se javlja da Marka besplatno podučava kemiju ,biologiju, povijest, zemljopis itd ?

    Ja sam se već izjasnila po ovom pitanju, no nije me nitko doživio ,osim Ancice.

    Dati svima slobodu da se školuju kako hoće i polagati maturu. Unificiranu.
    Ili dati slobodan upis na fakultete i napraviti selekciju prvi semestar.


    Ne bojim se HE, generacije u mojoj kuhinji učile matematiku i fiziku , ali HE se može provoditi iz krivih razloga.

    Rado bih da mogu sama birati tko će mi učiti Marka, za sada to uspješno i radim i vidim rezultate. No znam gdje su moje granice.

    Navažnije je djetetu sačuvati istraživački duh i kritički um.

    Ja ću se skoncentrirati na taj aspekt.

    Srdačan pozdrav i odjava s topica!

    Maša M., nastavnica i profesorica fizike u osnovnoj i srednjoj školi, te uspješna instruktorica zadnjih 15 godina

  9. #109

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Ne bojim se HE, generacije u mojoj kuhinji učile matematiku i fiziku , ali HE se može provoditi iz krivih razloga.
    XXX

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Navažnije je djetetu sačuvati istraživački duh i kritički um.
    Po meni je ovo ključ obrazovnog odgoja djeteta kako institucionalnog tako i dodatnog kućnog (pa makar u kuhinji)

  10. #110
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    više od polovine HE u njemačkoj je motivirano na religioznoj bazi
    mc, koliko je meni poznato, Njemacka nije jedna od zemalja u kojima je HE legalna opcija, tako da mi uopce nije jasna ova tvoja obzervacija.

    Javit cu se veceras, sad se vracam svojim sumskim zadacama

  11. #111
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja ne kuzim ovu korelaciju izmedu broja ucitelja i djetetovog uspjeha? Kaj nemaju djeca u prva cetiri razreda hrvatskih osnovnih skola samo jednog ucitelja/uciteljicu?

    Apropos sposobnosti pruzanja informacija djetetu u kojima nisi dobro potkovan... ja u stvari vidim u tome i veliku prednost jer i tebe takva situacija potakne da se aktivno ukljucis u istrazivacki rad, otkrivanje novog - ono sto cijelo vrijeme pruzas djetetu - pa te ponese i zajednicki otkrivate - ma za dijete je to stoput bolje nego samo kad ga s visoka filas informacijama koje ti kakti znas a on jadni jos nezna pa ces ga naucit.

    A sad da se vratim konkretno na nesto sto je kod nas trenutno aktualno.

    Rekla Petra prije par tjedana, na moj upit kak joj je u skoli i sto joj se svida a sto ne, da jedine stvari koje joj se ne svidaju su francuski (skola je na francuskom a njoj je to novi jezik) i to sto ne rade na povijesnim temama.

    Pa smo odlucili doma se bacit na povijesnu temu, onda odabrala Shakespeara i sad smo u tome. Procitala je djecje verzije nekih najpoznatijih prica/drama (od Louis Burdett, na engleskom jeziku), citala je s tatom originalnu verziju Sana ljetne noci, istrazivali smo zajedno (jer moje je znanje bilo oskudno) o samom Shakespearu i vremenu u kojem je zivio, povezali ga u vremenu s Galileom (rodeni su iste godine) i usput uveli pricu o njegovim otkricima i zivotu, sad se spremamo naucit Romea i Juliju napamet (verziju od Burdett) te pripremit predstavu.

    Da prakticiramo HE, radili bismo tako stalno, zajedno s drugim obiteljima i djecom, nadopunjavali se u rupama i iskustvima. Kako moja djeca ne uce sve samo od mene (ili od skole) u ovom trenutku, sigurno ne bi i da su HE. O oku i vidu bi ucili kroz posjetu optometristu, o anatomiji kroz posjete mesarima i klaonicama (pa jos malo doma seciranjem kajjaznam kravljeg oka), o biljkama kroz vrt u dvoristu i uz gradke vrtlare i susjede, o zivotinjama od voditeljice lokalnog sklonista za napustene zivotinje, uciteljice jahanja, o muzici u muzickoj skoli i na zboru i samostalnim komponiranjem za posebne prilike, o sportu kroz sudjelovanje u razlicitim sportovima, o kemiji posjetom lokalnoj stanici za prociscavanje vode i/ili posjetom lokalnom apotekaru, kuhanjem i sl (kroz koje, btw, mozes i objasnit koncept broja Pi), o fizici....

    Puno od ovog navedenog i slicnih stvari vec i sad radimo, samo u puno manjem obliku jer nas vrijeme koje provode u skoli ogranicava.

    Sjedenje u klupi po cetiri do sest sati dnevno, utupljivanje informacija koje su u velikoj vecini slucajeva samo rijeci na papiru po meni nikako nije superiornije u pravom smislu ucenja i jacanja znanja ovom gore navedenom.

    Imala sam priliku prolistati jako puno hrvatskih udzbenika za prvi drugi, treci razred i ubili su mene u pojam, pa sam sigurna da bi i moju djecu (dovoljno pokazuje to da unatoc pokusajima da ih zainteresiram za ono sto u njima pise, nit Petra nit Robi nisu nasli ista u njima da bi ih privuklo).

    Takoder, s djetetom koje sjedi u skoli, u razredu s 25 druge djece, ti kao ucitelj ne mozes razgovarati. Mozes tu i tamo nesto pitati i dobiti kraci ili dulji odgovor, al ne mozes razgovarati. Od djece se u skoli ocekuje (donekle i s razlogom jer okolnosti su takve da ne mozes kao ucitelj priustit si drugacije) da slusa, cita i pamti. Ne da razgovara, da pretumbava informacije koje mu se serviraju, da ih testira, da ih propitkuje. A takvo ucenje je krnje. Kolko god ti informacija na taj nacin servirao, one, ako i udu u glavu djeteta, samo ce glavu napunit al nece nista povezati i brzo ce (pametan je mozak) i sve to izbaciti.

    Ajme, i ja se raspisala a moram, kao i bb, radit.

  12. #112
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    BB, evo linka: http://www.middleschoolscience.com/cabbage.htm

    Mi isprobali, prokuhali par listova crvenog zelja u loncicu i pustili da se ohladi.

    I onda smo testirali sa secerom, sodom bikarbonom, soli, sokom od narance i octom. Nismo usporedivali rezultate s litmus papirom.

    Btw, imamo jedno drugo pitanjena temu kemije koje je mm skuzio jutros, nakon dugog vremena s upitnikom u glavi.

    Naime, skuzio je kad sprema zobenu kasu za dorucak, da ako zaboravi stavit sol u zob i vodu prije nego hiti zdjelu u mikrovalnu, onda kasa prekipi. Al ak ima soli, onda ne prekipi. Zna li netko koji je razlog tome?

  13. #113
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    E, trazeci nesto po sajtu naseg omiljenog radio showa na temu znanosti, skuzila da imaju arhivu pitanja (a pitanja ima fenomenalnih) i odgovora, mozda nekom od vas bude isto tolko zanimljivo kolko je nama
    Quirks and quarks, CBC radio

  14. #114
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ja znam samo da se dodavanjem soli povecava vreliste vodi

  15. #115
    Zoranova draga avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Balkan & Bliski Istok
    Postovi
    193

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    kuhanjem i sl (kroz koje, btw, mozes i objasnit koncept broja Pi)
    Molim te, objasni ovo.

  16. #116
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Napravis dvije pite od jabuka u okruglim protvanima, razlicitih promjera.

    Kak to kod pite od jabuka inace ide, donji sloj je tijesto, srednji su jabuke a gornji opet tijesto.

    Al umjesto da gornji sloj napravis od jednostavnog kruga, ukrasis ga tako da preko sredine poslozis tijesto zarolano u oblik spage. Tih komada napravis dosta, odrezes ih na duljinu promjera pite i slazes ih tako da izgledaju kao zrake (ili kao zice kotaca bicikla). I onda one preostale iskoristis za napravit obrub i dok to radis skuzis da ti treba tri i nesto manje od jednog cijelog. Pa odrezes pola i vidis da jos imas previse. Pa odrezes polovinu od polovine (da bi ti postala cetvrtina) i vidis da ti je jos uvijek previse. I vidis da ako prerezes tu cetvrtinu na pola, ostane ti pak malcice premalo, al samo malcice.

    Ako radis istovremeno na drugoj piti, drugog promjera, vidis da ti se isto desava iako su krakovi drugacije duljine od one prve pite.

    I eto ti lekcije.

    Za obmotat pitu treba ti tri duljine promjera i jedna sedmina promjera, bez obzira na promjer.

    Pa jos malo eksperimentiras s drugim stvarima kruznog oblika u kuhinji (zdjele, case, tanjuri i sl.) uz pomoc spage i vidis da se isto desava kod njih.

    I eto objasnjenja za pojam Pi (3 + 1/7, otprilike) i objasnjenja za formulu opseg kruznice = Pi * promjer.

    Na engleskom je i zgodna igra rijeci u ovom eksperimentu jer se Pi izgovara isto kao pie oliti pita.

    Da ne bude zabune da sam ja ovo izmislila, ovo je iz premise jedne od knjiga s pricama na temu geometrije koje se desavaju u doba vitezova a glavni akteri su Sir Cumference (circumference-opseg), Lady Di of Ameter (diameter - promjer) i njihovog sina Radiusa.

  17. #117
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ja znam samo da se dodavanjem soli povecava vreliste vodi
    hm, na osnovu ovog mogu si nekak objasniti spomenuti fenomen. hvala

    a sad, zasto sol povecava vreliste vodi?

  18. #118
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    a sad, zasto sol povecava vreliste vodi?
    :? Ne znam - ucila sam o tome u skoli Sad cu napraviti jedan HE, pa javim!

    Ancice, ne znam sto da ti kazem osim da te uzivam citati!

    Maria71, javljam se da cu poducavati Marka biologiju, besplatno i s gustom! Mogu i biokemiju... Inace, dozivjela sam te i ja, i uglavnom mi je sve sto si rekla ok, pa nemam sto za komentirati.

    MC, hvala na savjetu da pocnem pisati Statut udruge! Bas sam i sama o tome razmisljala, skupio se dovoljan broj clanova (N=3)... Inace, slazem se da "stvar ukusa" nije argument za staviti u statut, ali za pitanje kakvo je formulirala yaya se nisam mogla boljeg sjetiti

    pa-pa

  19. #119
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    kopirala sam ove ideje o "samostalnom" ucenju na novi topic. mislim da su predragocjene da se pogube u ovoj raspravi o he

    molim - s novim idejama, na radost svih, nastavite na naucimo sami

  20. #120
    Zoila avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    u sredistu elferingeworta
    Postovi
    466

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    Citiraj Ancica prvotno napisa
    a sad, zasto sol povecava vreliste vodi?
    :? Ne znam - ucila sam o tome u skoli Sad cu napraviti jedan HE, pa javim!
    Kanga, uljepsala si mi jutro!

    ni ja se ne sijecam vise , imam neke teorije o tome u mom maglovitom umu ... no bolje da se ne osramotim i da sutim

    a vezi udruge - ja cu vas podrzavati! Hrabro naprijed!

    Ali isto tako, da vam kazem, ja sam prezadovoljna nacinom rada u skoli moga trecasa. Naravno da ima i dobrih skola i dobrih ucitelja

  21. #121
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    moram priznati da me, ni nakon xy stranica, HE i dalje ni najmanje ne privlaci. daleko od toga da skolu smatram dobrom, sama sam ju mrzila iz dna duse i dozivljavala svakojake traume u istoj (preporodila sam se na faksu), ali ne osjecam se sposobnom preuzeti odgovornost zekinog skolovanja do 14-te ili 18-te godine. mozda promijenim misljenje kad procitam neku od navedenih knjiga, sto svakako planiram, ali iskreno sumnjam.

    poznajem saradadevii i martu i za njih vjerujem da su sposobne ostvariti ono sto naume, ali jako me brine pitanje koje je postavila MC: kako zakonom regulirati provodjenje HE-a? kako razlikovati iskreno zainteresirane i entuzijasticne roditelje koji ce sve svoje snage uloziti u skolovanje svoje djece, od religioznih fanatika ili pak naprosto roditelja koji smatraju da njihova zenska djeca ne trebaju skolovanje, jer ce se ionako udati? ili onih koji ce npr. nedovoljno dobro skolovati djecu, namecuci im svoja pravila, svjesno ili nesvjesno, umjesto da razvijaju djecju kreativnost :? ako je prvi ispit tek sa 14-tak godina, nije li kasno da se isprave eventualne greske? a u svakom zitu ima kukolja tako da uopce ne sumnjam da toga ima. neka bude i zanemariv broj te djece, ali radi se o djeci, a ne brojevima?

    zaista me zanima kako je to regulirano u zemljama u kojima je legaliziran HE, ili kako to zamisljate u idealnom svijetu

  22. #122
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Zoila

    Citiraj Felix prvotno napisa
    kako razlikovati iskreno zainteresirane i entuzijasticne roditelje koji ce sve svoje snage uloziti u skolovanje svoje djece, od religioznih fanatika ili pak naprosto roditelja koji smatraju da njihova zenska djeca ne trebaju skolovanje, jer ce se ionako udati?
    Iskreno, ne znam sto da ti odgovorim :/
    Nemam nikakvog iskustva, moje je znanje o HE (odnosno EO) temeljeno na teoriji - citanju knjiga i pracenju foruma na kojima pricaju roditelji HE djece. I mene isto zanima kako je to tocno regulirano u zemljama s legaliziranom HE. Znam jedino primjer Francuske (tamo sam zivjela godinu dana) u kojoj je HE legalna opcija, ali obeshrabrivana od strane drzave. Za ostvariti pravo, treba se dobro potruditi i dokazati da zadovoljavas sve uvjete za takvo sto. U slucaju stranaca, to je gotovo i nemoguce (zbog ucenja jezika). I cini mi se isto tako da se provjere vrse na regularnoj bazi (ne tek sa 14ak godina), ali nisam sigurna.

    Slazem se s tobom da je to jako bitan problem.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    kad bih ja mogla birati support grupu za Marka ,pa gdje bi mi bio kraj....uz državnu školu

    Kanga, razveselila me je tvoja ponuda,

    Ja nisam totalni protivnik HE, ja sam uvijek za neke kompromise,

    i mislim da bi bilo fenomenalno da moje dijete ima priliku odslušati par tvojih predavanja

    kao što bih voljela da ima mogućnost razgovora s Ančicom, Zdenkom2 itd

    Da nastavim nabrojala bih pola foruma

  24. #124
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Kanga, razveselila me je tvoja ponuda,
    Hvala! Ali - racunam na povratnu uslugu sto se tice poducavanja moje djece fizici

  25. #125
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    zaista me zanima kako je to regulirano u zemljama u kojima je legaliziran HE, ili kako to zamisljate u idealnom svijetu
    Jer nemam vremena za vise, evo drzavnih linkova o HE regulativi u Kanadi (obrazovanje je provincijska obveza pa se stoga i regulativa razlikuje od provincije do provincije):

    Alberta

    British Columbia: School Act - see Division 4: Home Education (sections 12, 13 and 14)
    School Regulation -see section 3
    Investigation by Superintendent Order

    ,,, moram ic.
    bum nastavila kasnije.

  26. #126

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    Kanga, razveselila me je tvoja ponuda,
    Hvala! Ali - racunam na povratnu uslugu sto se tice poducavanja moje djece fizici
    naravno :D

    možemo osnovati i support grupu za učenje

  27. #127
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Felix prvotno napisa
    poznajem saradadevii i martu i za njih vjerujem da su sposobne ostvariti ono sto naume, ali jako me brine pitanje koje je postavila MC: kako zakonom regulirati provodjenje HE-a? kako razlikovati iskreno zainteresirane i entuzijasticne roditelje koji ce sve svoje snage uloziti u skolovanje svoje djece, od religioznih fanatika
    evo baš vezano za njemačku (za koju me kanga u nekom postu, kojeg nikako da pronađem, pitala) - HE je zabranjen (osim u iznimnim slučajevima tipa bolest itd), al' upravo je zbog skupine religioznih (ustrajnih/tvrdoglavih) fanatika (tzv. "12 staemme") u bavarskoj napravljen kompromis u njihovu korist. a ne čudi da je jedna od najvećih organizacija koje nude nastavne materijale za HE na kršćanskoj bazi.

    ili pak naprosto roditelja koji smatraju da njihova zenska djeca ne trebaju skolovanje, jer ce se ionako udati?
    ovu rečenicu je izrekla švicarka, koja je skoro pa cijeli život radila kao tajnica, mojoj mami kad joj je ova obznanila da ćemo sestra i ja studirati. u smislu: koje trošenje novca, pa ionako će kad se udaju, ostati doma i čuvati djecu, a muž će raditi. hoću reći, ako je to izrekla osoba koja je kakti obrazovana, moderna... :/

    ako je prvi ispit tek sa 14-tak godina, nije li kasno da se isprave eventualne greske?
    ne znam za HE, al slobodno mogu reći za problem koji se već stvorio (opet u njemačkoj) a radi se o djeci koji su pohađali waldorfske škole. program tih škola tj. njihova izvedba je bila katastrofalna. umjesto dokazane povijesti djeca su učila o vilenjacima i trošila vrijeme na postojanje atlantide i nekih umotvorina. čitanje i pisanje se uopće nije poticalo... elem, to neznanje koje se u kasnijim godinama (tako negdje oko 14.) počelo javljati je bilo toliko veliko da je stvorena udruga kritičnih (i nezadovoljnih) roditelja đaka koji su pohađali te škole u njemačkoj. ljudi su pričali kako su onda u tim školskim godinama na vrat na nos tražili po 3-4 privatna nastavnika za svoju djecu i u crash-kursu su djeca morali savladavati gradivo potrebno za državne ispite (koji je to tek bio psihički stres :/ ).

    Nemam nikakvog iskustva, moje je znanje o HE (odnosno EO) temeljeno na teoriji - citanju knjiga i pracenju foruma na kojima pricaju roditelji HE djece. I mene isto zanima kako je to tocno regulirano u zemljama s legaliziranom HE.
    baš zbog toga mi je malo i neshvatljivo kako se možeš toliko oduševiti tom idejom bez da si se ozbiljno time pozabavila. jer ideje i želje opisane u teoriji su jedno, a kako sve to izgleda u praksi je potpuno drugo. i to ne važi samo za HE.

  28. #128
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa

    Nemam nikakvog iskustva, moje je znanje o HE (odnosno EO) temeljeno na teoriji - citanju knjiga i pracenju foruma na kojima pricaju roditelji HE djece. I mene isto zanima kako je to tocno regulirano u zemljama s legaliziranom HE.
    baš zbog toga mi je malo i neshvatljivo kako se možeš toliko oduševiti tom idejom bez da si se ozbiljno time pozabavila. jer ideje i želje opisane u teoriji su jedno, a kako sve to izgleda u praksi je potpuno drugo. i to ne važi samo za HE.

    mc, nemam iskustva s pravnom regulacijom HE.
    moje odusevljenje idejom vrlo je potkovano, o tome ne moras brinuti.


  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Jas sam odusevljena idejom u slucaju kad infrastruktura stima. Npr. mogu zamisliti kako bi to funkcioniralo kad bih oko sebe imala gomilu visokoskolovanih frendova i frendica sa djecom koja se isto tako poducavaju od kuce. Inace, jako tesko....Ja sam htjela svojoj kceri da odgodim polazak u skolu da bi imala godinu dana vise za igru. Ali, ona je uzasno inzistirala na polasku sa sest godina jer svi oko nje vec idu ili ce ici sa sest. Ne mogu zamisliti kako bi reagirala da sam je ostavila doma. A tu opciju su nam nudili, barem za prvi razred.Ona je htjela ici i gotovo. Jedino me raduje to sto ce ici u malo drugacije organiziran razred pa se ne bojim toliko ukalupljivanja.

  30. #130
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Zorana, kad bi moje dijete reagiralo kao tvoje, ja se isto ne bih grcila.
    Ali ja imam dijete koje je teski individualac, po mnogo cemu natprosjecan, emocionalno prilicno nezreo. Vrhunac njegovog "ukalupljivanja" je bio super-fleksibilni Montessori vrtic. Ostalo nista nije radilo, bio je pre-pre-prenesretan. Pisala sam malo o tome na temi PREDSKOLARCI http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...light=#1398876.
    I vjerujem da nisam jedina koja imam "ne-skolsko" dijete i spremnost/sposobnost da ga obrazujem izvan skole...

  31. #131

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mislis li da bi promjene u sistemu mogle drugacije, tj. pozitivno utjecati na tvoje dijete ili smatras da bi obrazovanje kod kuce bilo jedino ispravno rjesenje?

  32. #132
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    super-fleksibilni Montessori vrtic
    M. je sve samo ne fleksibilni oblik obrazovanja - ne kuzim...

  33. #133
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Samo da napomenem svima koji su ovaj topik poceli citat tek nedavno da je isti nastavak originalnog topika na ovu temu koji je, nakon pet stranica, nastavljen na ovom topiku, otvorenom u tu svrhu:

    Obrazovanje kod kuce ili "obr. na drug. nacin"-1

    Tamo je dosta stvari vec prozvakano/napisano pa da se ne ponavljamo (ja prva).

    Flo, ovo ne ide tvog pitanja.

  34. #134
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja cu opet potpisati Ancicu, jer se ni meni ne da ponovo i ponovo i ponovo prezvakavati jedno te isto. U HE nikad nisi JEDINI ucitelj svojoj djeci.

    I usput cu se dopisati:

    Aktivni:

    1. kanga
    2. Saradadevii
    3. Ariens
    4. marta


    Podupiruci (simpatizeri - bez ikakvih obaveza, a dobrodosli su i oni koji su sigurni da HE nije rjesenje za njih, ali smatraju da pravo na izbor i postivanje razlicitosti pridonosi sveopcoj dobrobiti drustva):

    1. BusyBee
    2. Amalthea

  35. #135

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Podupirem i simpatiziram.

  36. #136
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Aktivni:

    1. kanga
    2. Saradadevii
    3. Ariens
    4. marta


    Podupiruci (simpatizeri - bez ikakvih obaveza, a dobrodosli su i oni koji su sigurni da HE nije rjesenje za njih, ali smatraju da pravo na izbor i postivanje razlicitosti pridonosi sveopcoj dobrobiti drustva):

    1. BusyBee
    2. Amalthea
    3. Zorana
    4. Ancica (da sam u HR bila bih aktivna)

  37. #137
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Aktivni:

    1. kanga
    2. Saradadevii
    3. Ariens
    4. marta


    Podupiruci (simpatizeri - bez ikakvih obaveza, a dobrodosli su i oni koji su sigurni da HE nije rjesenje za njih, ali smatraju da pravo na izbor i postivanje razlicitosti pridonosi sveopcoj dobrobiti drustva):

    1. BusyBee
    2. Amalthea
    3. Zorana
    4. Ancica (da sam u HR bila bih aktivna)
    5. Samaritanka

  38. #138
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Bas je ohrabrujuce vidjeti da se lista siri!

    Odgovor Zorani: Mislim da dosta toga moze pomoci Jerku da se manje lose osjeca u skolskom sustavu. Npr. jedna uciteljica toplog srca i otvorenog duha, bila bi veliko olaksanje za mene. Medutim, mislim da bi za njega obrazovanje kod kuce bila opcija izbora (kad bi on postojao). Cak i u slucaju da se, zbog razloga koje si ti navela (nedostatak "plemena"), provodi sub-optimalno.

    flower, Montessori vrtic u koji je Jerko isao sam nazvala super-flexibilnim jer sam ga ja tako dozivjela u odnosu na ono sto sam dozivjela u klasicnom vrticu. Ono sto mislim da je bilo presudno za tu "fleksibilnost" je da su 4 tete "cuvale" skupinu od 20ero djece (cesto puta i manje). Takav odnos snaga omogucio je udovoljavanje individualnih potreba djece. MM i ja smo proveli dosta vremena u tom vrticu (po 4-5 sati prva dva tjedna, kasnije isto povremeno) i nikad nismo vidjeli nikakv primjer ukalupljivanja, osim sto se trazilo da se postuje vrijeme za obroke (i pranje zubi nakon )

  39. #139
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Aktivni:

    1. kanga
    2. Saradadevii
    3. Ariens
    4. marta


    Podupiruci (simpatizeri - bez ikakvih obaveza, a dobrodosli su i oni koji su sigurni da HE nije rjesenje za njih, ali smatraju da pravo na izbor i postivanje razlicitosti pridonosi sveopcoj dobrobiti drustva):

    1. BusyBee
    2. Amalthea
    3. Zorana
    4. Ancica (da sam u HR bila bih aktivna)
    5. Samaritanka
    6. Lutonjica

  40. #140
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    da sad ne krademo topik, ali M. je program koji individualne potrebe zadovoljava kroz strogo struktuirane (ukalupljene) aktivnosti - a hrana i spavanje su prve potrebe kod kojih treba biti fleksibilan, druge su interes i nacini ucenja djece (tu M. nije fleksi). ne znam kakav jeonda bio taj drzavni kad je M. izgledao fleksibilan

    sto se tice udruge - necu kociti, niti podrzavati - vjerujem u izbor, ali i u odgovornost i vjerujem da svako vrijeme i mjesto ima svoje olakotne i otezavajuce faktore, trenutno kako ova drzava pojma nema kakvo je znanje i obrazovanje djece u njenom sustavu bojim se da ne bi imala pojma niti s HS sto uciniti.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ja ne kuzim ovu korelaciju izmedu broja ucitelja i djetetovog uspjeha? Kaj nemaju djeca u prva cetiri razreda hrvatskih osnovnih skola samo jednog ucitelja/uciteljicu?
    Mi imamo 2 učiteljice od kojih je jedna za strani jezik.

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Apropos sposobnosti pruzanja informacija djetetu u kojima nisi dobro potkovan... ja u stvari vidim u tome i veliku prednost jer i tebe takva situacija potakne da se aktivno ukljucis u istrazivacki rad, otkrivanje novog - ono sto cijelo vrijeme pruzas djetetu - pa te ponese i zajednicki otkrivate - ma za dijete je to stoput bolje nego samo kad ga s visoka filas informacijama koje ti kakti znas a on jadni jos nezna pa ces ga naucit.
    Citiraj Ancica prvotno napisa
    To nitko ne spori, dapače, ali zamisli si koliko bi ti vremena bilo potrebno da za svako pojedino pitanje moraš provesti sat-2 u istraživačkom pothvatu. Jedno je kad ti dijete izrazi interes za nešto pa se doma igrate i istražujete a drugo je kad je roditelju obaveza kao jedinom mentoru pružiti djetetu sve moguće informacije koje mu trebaju da bi jednoga dana bio spreman položiti taj državni ispit. Nisam nikako za HE u punom smislu ali ga redovito provodimo i istražujemo sve što ju zanima i smatram da to radi velika većina roditelja.

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Da prakticiramo HE, radili bismo tako stalno,
    Mi nismo HE a to radimo doma stalno...uz jednu veliku razliku a to je da se doma kroz igru nadopunjavamo na školu u područjima koja ju interesiraju. Već je s 5 godina morala imati mikroskop kako bi joj mogli objasniti što su to zapravo te stanice koje tvore svaki organizam jer joj je to bilo totalno apstraktno.

    Puno od ovog navedenog i slicnih stvari vec i sad radimo, samo u puno manjem obliku jer nas vrijeme koje provode u skoli ogranicava.
    I mi isto samo nas ograničava više moj posao nego vrijeme provedeno u školi.

  42. #142
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ancice, ja sve podrzavam sto si rekla - samo ne vidim da moras biti hs da bi to provodio, to mi je vise neki stil zivota i odnos prema znanju i ucenju i skroz mi moze ici i paralelno sa sustavom.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Ajme sad tek vidim kak je sve ono sto sam citirala i pisala ispalo totalno zbrkano...pa evo ispravljam...pardonček

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ja ne kuzim ovu korelaciju izmedu broja ucitelja i djetetovog uspjeha? Kaj nemaju djeca u prva cetiri razreda hrvatskih osnovnih skola samo jednog ucitelja/uciteljicu?
    Mi imamo 2 učiteljice od kojih je jedna za strani jezik.

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Apropos sposobnosti pruzanja informacija djetetu u kojima nisi dobro potkovan... ja u stvari vidim u tome i veliku prednost jer i tebe takva situacija potakne da se aktivno ukljucis u istrazivacki rad, otkrivanje novog - ono sto cijelo vrijeme pruzas djetetu - pa te ponese i zajednicki otkrivate - ma za dijete je to stoput bolje nego samo kad ga s visoka filas informacijama koje ti kakti znas a on jadni jos nezna pa ces ga naucit.
    To nitko ne spori, dapače, ali zamisli si koliko bi ti vremena bilo potrebno da za svako pojedino pitanje moraš provesti sat-2 u istraživačkom pothvatu. Jedno je kad ti dijete izrazi interes za nešto pa se doma igrate i istražujete a drugo je kad je roditelju obaveza kao jedinom mentoru pružiti djetetu sve moguće informacije koje mu trebaju da bi jednoga dana bio spreman položiti taj državni ispit. Nisam nikako za HE u punom smislu ali ga redovito provodimo i istražujemo sve što ju zanima i smatram da to radi velika većina roditelja.

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Da prakticiramo HE, radili bismo tako stalno,
    Mi nismo HE a to radimo doma stalno...uz jednu veliku razliku a to je da se doma kroz igru nadopunjavamo na školu u područjima koja ju interesiraju. Već je s 5 godina morala imati mikroskop kako bi joj mogli objasniti što su to zapravo te stanice koje tvore svaki organizam jer joj je to bilo totalno apstraktno.

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Puno od ovog navedenog i slicnih stvari vec i sad radimo, samo u puno manjem obliku jer nas vrijeme koje provode u skoli ogranicava.
    I mi isto samo nas ograničava više moj posao nego vrijeme provedeno u školi.

  44. #144
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ancice, ja sve podrzavam sto si rekla - samo ne vidim da moras biti hs da bi to provodio, to mi je vise neki stil zivota i odnos prema znanju i ucenju i skroz mi moze ici i paralelno sa sustavom.
    ne moze uvijek ici paralelno sa sustavom, npr. kad moras razne krive drine ispravljat.

  45. #145
    Ariens avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    808

    Početno

    Malo off topic ali moram pitati.

    Zna li netko kakvo je stanje trenutno na hrvatskim otocima?
    Znam da se prije par godina pisalo o djecaku koji mora krenuti u prvi razred, a jedini je na otoku. Problem su rijesili uciteljicom koja je pristala doci zivjeti na taj otok i poducavati samo njega (od prvog do cetvrtog razreda).

  46. #146
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Isto takvo. Vecinu roditelja neko vrijeme nagovaraju da se presele na kopno, ali ako ne odustanu onda im nadju ucitelja ili uciteljicu.

  47. #147
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ancice, ja sve podrzavam sto si rekla - samo ne vidim da moras biti hs da bi to provodio, to mi je vise neki stil zivota i odnos prema znanju i ucenju i skroz mi moze ici i paralelno sa sustavom.
    ne bih se slozila. ovo sto mi prakticiramo je uguravanje gdje mozemo oko skole, a ne skola sama po sebi.

    naravno da moze i mislim da bi, u idealnom svijetu i kad odlucis da dijete stavis u skolu kao instituciju, tako i trebalo biti, odnosno da trebas kao roditelj biti maksimalno angaziran u edukaciji svoje djece.

    hs i nadopunjavanje nisu isto. to su dva skroz razlicita pristupa, dva skroz razlicita sustava. kada poducavas djecu kod kuce onda je to puno sustavnije, puno organiziranije, s puno vise promisljanja, planiranja i strategije (kao sto uostalom cine i ucitelji u skolama) - to je jednostavno druga filozofija zivljenja.

    poducavanje kod kuce je izuzetno tesko po roditelja, trud koji ulazes mnogostruko je veci od onog kojeg ja ulazem, npr. al to cinis, ako su ti tako poslozeni prioriteti i okolnosti zato jer su dobrobiti vece od gubitaka.

  48. #148
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Isto takvo. Vecinu roditelja neko vrijeme nagovaraju da se presele na kopno, ali ako ne odustanu onda im nadju ucitelja ili uciteljicu.
    ovdje u mojoj okolici poducavanje kod kuce je jako cesto i ovim uvjetovano - udaljenosti kuce od skole jerbo zivimo u kraju di di je od kuce do kuce tridesetak kilometara, ak ne i vise, a do skole se truckas sat i pol autobusom.

    al zato i postoji dobra podrska sistema za djecu i roditelje koji poducavaju kod kuce jer su skole duzne pruziti pomc roditeljima u prebrodavanju problema, pomaganju u savladavanju materijala i sl.

  49. #149
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Ajme sad tek vidim kak je sve ono sto sam citirala i pisala ispalo totalno zbrkano...pa evo ispravljam...pardonček

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ja ne kuzim ovu korelaciju izmedu broja ucitelja i djetetovog uspjeha? Kaj nemaju djeca u prva cetiri razreda hrvatskih osnovnih skola samo jednog ucitelja/uciteljicu?
    Mi imamo 2 učiteljice od kojih je jedna za strani jezik.
    To je meni kao jedna uciteljica. Jer se tako moze racunati i trener za nogomet kao ucitelj. (Mislim, ja ga racunam u kontekstu HE al neznam jel bi drugi.)

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Apropos sposobnosti pruzanja informacija djetetu u kojima nisi dobro potkovan... ja u stvari vidim u tome i veliku prednost jer i tebe takva situacija potakne da se aktivno ukljucis u istrazivacki rad, otkrivanje novog - ono sto cijelo vrijeme pruzas djetetu - pa te ponese i zajednicki otkrivate - ma za dijete je to stoput bolje nego samo kad ga s visoka filas informacijama koje ti kakti znas a on jadni jos nezna pa ces ga naucit.
    To nitko ne spori, dapače, ali zamisli si koliko bi ti vremena bilo potrebno da za svako pojedino pitanje moraš provesti sat-2 u istraživačkom pothvatu. Jedno je kad ti dijete izrazi interes za nešto pa se doma igrate i istražujete a drugo je kad je roditelju obaveza kao jedinom mentoru pružiti djetetu sve moguće informacije koje mu trebaju da bi jednoga dana bio spreman položiti taj državni ispit. Nisam nikako za HE u punom smislu ali ga redovito provodimo i istražujemo sve što ju zanima i smatram da to radi velika većina roditelja.
    Al roditelji na sebe preuzimaju, i imaju pravo preuzimati svakojake obaveze koje drugi roditelji nisu spremni preuzet na sebe. To sto jedan, pa cak i vecina, nije voljna preuzeti odredenu obvezu na sebe, ne znaci da ovi drugi koji jesu ne bi trebali imati pravo na to.

    Oni koji jesu, njihova djeca su u pravilu na dobitku. Kako u Hrvatskoj nema mogucnosti poducavanja kod kuce, nemas s cim usporedivati nego diskutirati na apstraktnom nvou. Al cinjenice stoje da djeca koja su poducavana kod kuce (znaci, njihovi roditelji su preuzeli obvezu na sebe da djecu samostalno ili uz pomoc drugih poducavaju kod kuce) su u prosjeku na dobitku naspram djece koja su poducavana u skoli.

    Evo nesto statistika (mogu prevest na hrvatski ako se ukaze potreba) gdje poducavanje kod kuce nije samo stvar apstrakcije, u Americi:
    According to a report published by the Educational Resources Information Center (ERIC) and funded by the Office of Educational Research and Improvement, U.S. Department of Education, homeschool student achievement test scores were exceptionally high. The median scores for every subtest at every grade were well above those of public and Catholic/private-school students. On average, homeschool students in grades one to four performed one grade level above their age-level public/private school peers on achievement tests. Students who had been homeschooled their entire academic life had higher scholastic achievement test scores than students who had also attended other educational programs."

    The study states, "Even with a conservative analysis of the data, the achievement levels of the homeschool students in the study were exceptional. Within each grade level and each skill area, the median scores for homeschool students fell between the 70th and 80th percentile of students nationwide and between the 60th and 70th percentile of Catholic/Private school students. For younger students, this is a one year lead. By the time homeschool students are in 8th grade, they are four years ahead of their public/private school counterparts."

    Also, "Homeschool students did quite well in 1998 on the ACT college entrance examination. They had an average ACT composite score of 22.8 which is .38 standard deviations above the national ACT average of 21.0 (ACT, 1998). This places the average homeschool student in the 65th percentile of all ACT test takers."

  50. #150
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Samo bih jos htjela naglasiti da je u Hrvatskoj udio osoba s tek osnovnoskolskim obrazovanjem ili manje vecci od 40%. Srednje obrazovanje postiglo je 47% a visokoskolsko 12%.

    Jel taj nas skolski sustav zaista najbolja opcija za sve?

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •