Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 276 od 276

Tema: Obrazovanje kod kuce ili "obr. na drug. nacin"-2

  1. #251
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Sirius ni moj nije znao kad mu je prije 5-6 godina največi san bio da mu sin bude vozač Forumle 1 ali s godinama sam ga lagano pripitomila, sad se več godinu dana educira o Kompostu, uzgajanju povrča i voća itd. Meni srce OVOLIKO I definitivno moramo pokrenut topic o tome! A možda več i ima...

    A sad back on topic...ja sam na prvu bila lagani skeptik, ali što sam više čitala i proučavala, i testirala koliko toga bih ja željela da moje dijete nauči u usporedbi sa školskim programom, skužila sam da u samo 4-5 sati efektivnog učenja dnevno, moje dijete može znati sve to o ćemu ja razmišljam, a to pored "klasike" uključuje i dosta dodatnih stvari koje se u školama niti ne spominju!
    Isto tako, ja sam čitala od svoje 4 godine, skroz mi je bio gust sa mojom nonom umjesto igranja na ulici, čitati Gospodara prstenova, priče iz mitologija itd. I kad sam došla u 1 osnovne, vjerovali ili ne prošla sam ga sa DOVOLJAN :shock: jer nastavnik nije mogao podnjeti da sam toliko naprednija od drugih, pisala sam pisanim slovima več sa 6 godina, znala engleski jezik itd. Mama je morala u školu svaki tjedan jer je ovaj dobivao nervne slomove! I osječala sam se grozno jer sam uvijek bila u magarečoj klupi i tjeralo me se da u neku ruku samu sebe poglupljujem zato jer sam prešišala njegov program, a to mi nema smisla!
    Sa 5 godina me none naučila brati divlje biljke koje se mogu kuhati i jesti, pravile smo domači kruh, sir, mermelade...ma ono, savršen odgoj u koji je sve ukomponirano, i rado bih ja volila biti svojoj dijeci ono što je meni bila ona, največa učiteljica u životu! Ona je od kučnih poslova znala napraviti igru, tako da meni skupljanje drva za vatru, ili odlazak u kupovinu nije bila kazna nego nagrada, koliko god to blesavo možda zvučalo.
    Da ne dužim sad, kad promislim, mislim da sam sve što sam naučila naučila od nje a u školi mi je uvijek bila koma i dosadno. Plus su mi se smijali jer sam vegetarijanka.

    Ali pored toga meni je isto tako u glavi to što ja ne želim da moje dijete bude rastrgano između 2-3-4 uvjerenja i da bude laganini izdvojeno jer se ono kako živi naša obitelj u društvu danas smatra "abnormalno"...da dam primjer: Život bez televizije, bez vrtića, bez nekon konstantnog igranja sa lutkicama ili medićima - a više bih htjela dijecu orijentirati da kroz igru uće i osječaju se korisna. Naravno tu su i stvari od kojih bi htjela dijete zaštititi, kao psovke, nasilni filmovi, mobiteli...ali daleko od toga da bi dijete zatvorila na farmu i sad nek tamo stoji i nek je to njen/njegov cijeli svijet! Ne, samo na neki način minimalizirati negativan utjecaj okoline.

    Eh jesam se sad raspisala. Ko pročita svaka mu/joj pjevala

  2. #252

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    U jeku kampanje protiv promijene zakona o Elektivnom Home Education u Velikoj Britaniji, nekoliko informativnih kratkih filmova o Home Ed

    School is Not Compulsory
    http://www.youtube.com/user/EducationOtherwise

    An Interview with Dr.Alan Thomas on Informal Learning
    http://www.youtube.com/user/Educatio.../1/kakCOKJ9AUE

    Interview with a HomeEd parent on the proposal to change the law
    http://www.youtube.com/watch?v=ebFFa...ofilepage#t=33

    The Bad Man
    http://www.youtube.com/watch?v=QU0tX...eature=related

    The End for Home Education
    http://www.youtube.com/watch?v=oSQql...eature=related

    Hitler's Law: Home Education
    http://www.youtube.com/watch?v=t3Vjc...eature=related

  3. #253
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Neki su manje, a neki vise, informativni

    Ja procitala Badmanovo izvjesce i ne vidim nist problematicno u njegovim preporukama :? Dapace, imaju mi smisla.

  4. #254

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ima puno problematicnih preporuka.
    Ali ima i ovdje HomeEdera koji misle (u velikoj su manjini) da preporuke nisu lose, da Home Ed dobiva.

    Ono sto je lose, ukratko, (da se posluzim plotom drame koju smo jucer snimali) je to da ako one prodju, nema veze sto izaberes kao opciju obrazovanja (drzavna skola, homeEd, privatna, steiner, montessori, summerhill), djeca ce izlaziti iz obrazovne kutije slicna (standardizacija) ili , sto se home eda posebno tice, bit ce dvije opcije obrazovanja: skola ili skola kod kuce.
    Tzv. autonomno ucenje (Alan T. ga u clipu zove Informal learning) ce bit prakticki izvan zakona jer se ne moze godinu dana unaprijed odrediti sto ce dijete (autonomno) zeljeti uciti, a jos manje je assessment u duhu autonomnog ucenja (pogotovo assessment koji je kvantitativan, box ticking a ne kvalitativan)

    Veliki je problem i to sto se ovime mijenja iz korijena zakon koji je do sada posojao u VB (a koji se nije pokazao losim, stetnim itd.. u praksi, iako anegdotalno tvrde da je nekima HomeEd veo za child abuse i da nema transparentnosti HomeEdera, sto je vrlo tanak argument), a zakon je takav da je roditelj odgovoran za obrazovanje, a moze odgovornost delegirati drzavi.Ako ove preporuke prodju, drzava ce prakticki i zakonski postati odgovorna za obrazovanje i ako roditelj to preuzmen na sebe, morat ce "odgovarati" drzavi.

    Ancice, ako stignes, procitaj Gatta : The Weapons of Mass Instruction, imam feeling da se uglavnom neces s njime sloziti, ali bi me zanimalo sto mislis o idejama koje iznosi (kritika obaveznog skolovanja, americki model i njegov povijesni razvoj).

  5. #255

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ja procitala Badmanovo izvjesce i ne vidim nist problematicno u njegovim preporukama Dapace, imaju mi smisla.
    evo nekih primjedbi
    http://www.youtube.com/watch?v=SsJOFVTP6Gk

    Svaka cast na citanju (dokument ima 70ak stranica!)

  6. #256
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Pogledala sam klip.

    Bit cu iskrena i rec da me smeta fearmongering u svim "informativnim" linkovima gore kao i na netu, ono na sto sam uspjela naletit od strane HE.

    Dojam kojeg svi ti "prilozi" ostavljaju na mene, nakon procitanog samog izvjesca, je da se preporuke u izvjescu odvlace u apsolutnu krajnost kojom se pokusavaju ljudi zastrasiti.

    Sve te preporuke su dovoljno opce da se u okviru njih moze napravit kompromis kad ce se pripremati pravilnici i zakoni, koji ce omoguciti pravo svakog djeteta na obrazovanje u okviru balansa odgovornosti roditelja i odgovornosti zajednice (u ovom kontekstu drzave) za osiguranje tog prava.

    A mislim da je upravo u tome bit ovog sukoba, jel odgovornost za obrazovanje zaista treba lezati samo i iskljucivo na roditeljima ili tu odgovornost treba snositi i zajednica. Ja smatram da treba postojat balans, al mislim da se tu sa mnom ne bi slozili home educators, barem ne dio njih koji su pripremili materijale na koje si linkala.

    Ako se slozimo da treba postojati balans, ili da je barem vrijedno razgovarati o tome je li treba ili ne, onda treba postojati i volja da se sjedne za stol i da se o tome razgovara i da se za dobit nesto ima volja i dat nesto.

    Ja ne znam jel se u jeku ove medijske kampanje nesto tako i desava iza kulisa, i ako da, onda dobro.

    Nazalost ne vidim priliku da cu ulovit vremena procitat knjigu koju si predlozila u ovom trenutku :/

  7. #257

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Jednom kada se promijeni zakon (ako se promijeni) u ovom smijeru, primarna odgovornost je na drzavi, to je radikalna izmijena.

    Radi se zapravo o balansu drzave i roditelja, ne zajednice i roditelja.
    Home Ed se dogadja u zajednici, ali drzava do sada nije imala ovlasti odrediti standarde i nametnuti obavezno registiriranje.

    Ono sto prijedlog radi jest da suzava prihvatljive nacine HomeEda, uvodi standarde i testiranje na mala vrata.
    Mijesa obrazovanje i socijalnu skrb i zastitu i to ne cini slucajno.

    Prijedlozi se cine na jednoj razini razumni i neopasni i kako si rekla, dovoljno siroki da se u njih uklopi bilo koji stil Home Eda.
    U praksi, ako to prodje, moze se vrlo razlicito provoditi, biti podlozno interpretacijama i ovisno o tome da li neki administrator ima ovakav ili onakav stav o HomeEdu.
    I bez ovakvih radikalnih izmijena, takve interpretacije vec i sada poostoje i neke obitelji dodju na registar Socijalne sluzbe zato sto dijete ima zamrsenu kosu ili izlgleda neuredno (a ne ide u skolu).

    Ne zanm da li je fearmongering prava rijec, ali bih se slozila da medju HomeEd zajednicom posoji strah od prolaska ovakvih prijedloga i da on nije neutemeljen.
    Vec i sada postoji baza podataka za svako dijete Centre Point (americki aritkal) koji automatski stavlja dijete na high risk listu ako "nakupi" tri kvacice na listi onoga sto se smatra riskantnim za dijete.
    U tom slucaju dijete dolazi pod prismotru socijalne sluzbe i bez obzira sto se poslije pokaze ili ne pokaze, ostaje zapis o tome da je bilo u nekom razdoblju identificirano kao rizik.
    Cini se ok; drzava (ne zajednica) se brine o svojim mladim gradjanima.

    Osim sto su rizici (bazirani na nekom istrazivanju americkih delikvenata) izmedju ostalog: da je dijete bilo dugo dojeno, da je necijepljeno, da nije islo u skolu.

    Kafka je macji kasalj prema tome..

  8. #258
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Neznam, ne sjecam se da sam vidjela u onom izvjescu preporuku da se HomeEd djeca standardiziraju i testiraju. Evo, provjerila sam jos jedno, fakat je ne vidim.

    Valjda mi je malo cudan taj strah kad znam da postoji cijeli dijafazon od apsolutne slobode do totalnog terora.

    Kod nas se djeca registriraju pri school boardu po roditeljevom odabiru i roditelji odabiru po kakvom/kojem kurikulumu zele ici al ne postoji teror ukalupljivanja. I ne moraju pisati detaljan plan rada vec slozit tocno ono sto je Badman stavio u svoju preporuku.

    Ovo o ContactPointu mi se ne cini potencijalni problem samo HomeEd-a vec opcenito sve djece i trebalo bi mu se tako i pristupiti. Pokusala sam naci info o high risk listi i ContactPointu al nisam nista nasla. Koliko sam vidjela, on ne sadrzi popis rizika vec kontakt informacije. Kuzim da je djelomicno i u tome problem al ne vidim osnove, nit sam ih nasla, za ovo sto spominjes o visokorizicnosti i popis rizika...

    Sto se tice registra socijalne, ako dijete moze zavrsit na njemu zbog zamrsene kose ili neuglednog izgleda, onda je to takoder pitanje opcenito rada socijalne sluzbe, a ne samo HomeEd-a.

    I da, ja sam koristila termin zajednica u kontekstu drzave koja predstavlja zajednicu stanovnistva. Jasno mi je da se on moze koristiti u razlicitim kontekstima.

    Jel znas jel su u tijeku razgovori i pregovori o tome kako implementirati Badmanove preporuke (stupnjeve i praksu) izmedu drzave i predstavnika HomeEd-a ili je stav predstavnika HomeEd-a da nema mjesta pregovorima, da su preporuke neprihvatljive u ikojem stupnju? Po medijskim materijalima gore dalo bi se zakljuciti ovo drugo, a to mi se cini poprilicno opasno po interese HomeEd-a?

  9. #259

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Konzultacije oko prijedloga traju do sredine listopada; konzultacije sto gradjani misle o tome i slicno, ali problem je sto je Ed Ball (Sec of State) nacelno prihvatio sve preporuke po njihovoj objavi u lipnju, bez iakave konzultacije.

    Ali su nedavno formirali nezavisni odbor za preispitivanje preporuka, sto daje neku nadu da nece samo tako proci.
    Druga sansa za one kojima se ne svidjaju je da se zakon odgodi (jer su preporuke zbrzane, argumenti zasto se donose nisu bas jako utemeljeni u stvarnosti, sto se tice transparentnosti HomeEda i child abuse) pa ako se odgodi do proljeca, nece nista od toga biti na pragu izbora.

    Sto se standardizacije tice, naravno da nisu napisaali da zele djecu standardizirati.
    Ali LEA (local edu authority) bi postala instanca koja odlucuje da li je tako kako se dijete obrazuje prihvatljivo ili ne.

    Imas zanimljivi detalj u onom clipu gdje govori HomeEd inspector, kaze kako bi oni djelovali tako i da "advise parents". Mislim da nema nikakve sumnje da svaka vllada ima svoju obrazovnu agendu i da je zeli provesti bilo "savjetovanjem" ili necim drugim i da to znaci standardizaciju.
    Ona moze biti nesto sira od jednog jedinog plana i programa koji se provodi u nekom totalitarizmu, ali je znatno suzenje u odnosu na to kakve slobode ovdje postoje unutar postojeceg zakona,
    On je jedan od najliberalnijih u svijetu i zato je ovo takav issue jer, navodno, treba ga malo skresati da bude u skladu sa situacijom u drugim EU zemljama.

    Testiranje se ne spominje kao examination, ali se spominje godisnji "assessment" sto je u sustini isto.
    Barem jedna trecina HomeEdera u VB su bivs nastavnici, osnovnoskolski ili srednjoskolski i, kao sto znam iz vlastite koze, kada se koristi taj zargon (assessment, plan, curriculum, objectives itd...) zazvone zvona na uzbunu. Jer mi vrlo dobro znamo sto to znaci unutar obrazovnog sustava i koliko takav pristup obrazovanju ima razarajuci ucinak na ucenje i ljubav prema ucenju.
    Mnogi se nadju u HomeEdu upravo zbog toga, jer ne prihvacaju takav model, ne zele djecu formalno procijenjivati niti nametati kurikulum niti slijediti planove i nastojati dosegnuti targete i slicno.
    Sto se mene tice, to je model industrijske proizvodnje znanja, kao sto je moderni medikalizirani standardizirani porod, model industrijske proizvodnje djece.
    A sve u cilju boljitka.

    Za Contact Point, to jest problem za svu djecu, naravno, ali HomeEd odmah imaju barem jednu kategoriju rizika samim time sto nisu u skoli.
    Baza podataka ne razlikuje elektivni HomeEd od ne bivanja u skoli zbog nekog drugog razloga.

    Ovo sto kazes da je zamrsena kosa problem rada soc sluzbe, i to stoji. Jedna primjedba je na to da se (ne samo ovim Badmanom nego vec i ranije) pomijesao education issue sa issues of childprotection and welfare. Tako da vec i sada kada HomeEd obitelji dodju u posjetu LEA predstavnici, dodju ih dvoje, jedan koji je Education officer i drugi koji je iz socijalne sluzbe.
    Meni je to u rangu toga da ti nakon poroda u Hrvatskoj s patronaznom (medicinski pandan Edu officeru) dodje i netko iz socijalne sluzbe, da usput provjeri da li je sve u redu, da ne zlostavljas dijete, izgladnjujes ga namjerno (iako ti je mljjeko "presusilo"), ne dajes mu vitaminske kapljice od prvog dana i slicno, sto god je trenutno na institucijskoj/drzavanoj agendi kao praksa dobre skrbi za novorodjence.
    To je ono sto vec postoji na podrucju HomeEd, a sto bi se ovim preporukama ucvrstilo i poopcilo
    (Za sada je partikularizirano, jer sada ako se sam ne registriras a dijete nikada nije bilo u skoli ili ako te netko zlonamjeran, npr knjiznicarka koja te vidi s djetetom zamrsene kose i musavog lica u knjiznici u podne ne prijavi socijalnoj sluzbi) mozes cijeli Home ed vijek izbjeci ikakav posjet od strane LEA.

  10. #260
    Muxy

    Početno

    Vec tri sata citam vas forum i ne mogu doci sebi od dragosti. Napokon sam nakon tri godine nasla istomisljenike u vezi sa HS.
    Saradadevii moram posebno pohvaliti - zaista si zena ispred svog vremena i divim se tvome detaljnom istrazivanju HS. Svaka cast.
    Samo me trema hvata kada vidim da se stvari pocinju komplikovati u Evropi u vezi sa slobodama HS, a kamoli da se uvede ovdje gdje sam ja - u Bosni.
    Pozdravljam sve pobornike za HS a i one neutralne i nemate pojma koliko mi je drago sto sam vas nasla.
    Posto smo moj mm i ja opsjednuti licnoscu Walt Disney-a evo jedan quote od njega:

    Crowded classrooms and half-day sessions are a tragic waste of our greatest national resource - the minds of our children.
    Walt Disney

  11. #261

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    U izdanju Algoritma je izasao prijevod gorespomenute knjige John Taylor Gatta, The Weapons of Mass Instruction, poslastica prava za sve intitucio-skeptike, a osobito za one skepticne prema obaveznom skolovanju.


    "Tijekom više od dva desetljeća John Taylor Gatto neumorno radi kako bi nas poučio istini o obrazovnom sustavu – da obavezno školovanje ne potiče demokratski način života! Takvu tezu dokazuje u svojoj knjizi Oružja za masovno poučavanje, u kojoj govori o mehanizmima obrazovnog sustava koji djeci, umjesto da razvija, osakaćuje maštu, obeshrabruje kritičko razmišljanje i stvara lažno viđenje učenja kao rutinsko učenje podataka napamet. Evo dokaza da je zlo koje škola nanosi prilično racionalno i učinjeno s predumišljajem, i to slijedeći Platonove, Calvinove, Spinozine (…) političke teorije. Pojam obrazovanje besmislen je budući da je čovječanstvo ograničeno biološkim, psihološkim i teološkim potrebama. Prava je funkcija pedagogije da obično pučanstvo stavi u okvire u kojima je njima lakše upravljati. Taj cilj zahtijeva da mladež uvjetno ovisi o stručnjacima, bude odvojena od svojih prirodnih saveznika, te da prihvati prekinute veze s iskustvima koja uvjetuju samodostatnost i nezavisnost. U ovoj knjizi Gatto ukazuje na besmislenost djelovanja službenog obrazovanja, posebice standardiziranog testiranja. Poslušajte ga u ime djece. Svojstva ove knjige, precizno izražene ideje, realistični prijedlozi i oštroumnost svrstavaju je među najbolja djela jednog Thoreaua, Jeffersona, Humea ili Diderota.

    Gatto se oslanja na tridesetogodišnje iskustvo iz učionice i dugi niz godina istraživanja u svrhu reformiranja školstva. Svoje teze izlaže retoričkim stilom koji je strastven, logičan i bremenit primjerima.
    ForeWord Magazine

    Vjerojatno Gattoova najbolja knjiga do sada. Njegove pripovjedačke vještine posebno dolaze do izražaja u trenucima pripovijedanja priča stvarnih ljudi koji su istupili iz školskog sustava i uspjeli usprkos općeprihvaćenom uvjerenju koje valorizira diplome, certifikate i kvalifikacije. Ako tek počinjete sumnjati kako postoji problem sa školstvom (nasuprot obrazovanju, kako bi Gatto rekao) onda zasigurno nećete naići na bolje izlaganje problema nego što je to učinjeno u ovoj knjizi.
    Cathy Duff y Reviews"

  12. #262

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    zanimljiva radio emisija koja pokazuje spektar stavova o obrazovanju od kuce

    The ethics of home schooling

    In Britain it is legally allowed to educate children at home

    Should parents be allowed to educate their children at home, outside of the
    mainstream education system?

    Home schooling is thriving in the United States, but it is illegal in Germany
    and in Sweden a bill will soon be presented to Parliament that will make it
    impossible to educate children at home, unless the child is unable to attend
    school.

    Europe Today's James Coomarasamy examines the issues in detail, with
    contributions from:

    The BBC's Michael Steininger, who meets a family home-schooling their children
    in Germany,

    Bertil Ostberg, Sweden's State Secretary for Education

    Graham Badman, the author of a controversial British report which called for
    greater regulation of home-schooling

    Peter Kowalke from the United States, who was home-schooled himself and is the
    maker of the film, Grown without Schooling.

    Annette Taberner, a trustee of Education Otherwise, a British charity that
    supports families educating children at home

    Play in either Real OR Windows Media
    players
    http://www.bbc.co.uk/worldservice/ne...on_et_sl.shtml
    First broadcast 17 March 2010

  13. #263
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    http://www.druginacin.hr/

    Ima i potpisna lista svih koji podržavaj HS i voljeli bi da se legalizira i u Hrvatskoj

  14. #264
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Svaka čast obrazovanju kod kuće, ali mir koji imam onih par sati što traje nastava, vrijedi njihovog manjeg znanja.
    Samo pisanje domaće zadaće je stres pogotovo što traje daleko duže nego bi trebalo, jer zvjera okolo, jer mama nije autoritet.

    Osim toga kod mene ne valja to što ne mogu shvatiti kako im ne ide u glavu nešto tako očito kao npr. rješavanje jednadžbe s dvije nepoznanice. I izgubim strpljenje. "ti mama nisi za nikoga učiti! Ti misliš da ako ti brzo shvatiš i znaš, da to mogu i ja" i takve rečenice sam slušala i slušam. I plač. Pa, budi tvrda srca i ustraj u učenju. Ja ne mogu.

    Ali, probajte. Uvijek postoji i druga opcija.

  15. #265

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Potpisna lista za podrsku legalizaciji obrazovanja kod kuce u Hrvatskoj:

    https://spreadsheets.google.com/view...ZUdfUVFKeGc6MA

  16. #266

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Kaze moja Shantana ujutro (dok je kreirala bratu sladolede od mijesanih materijala):

    "Jedna curica na baletu je rekla da sam ja very lucky."

    "Zasto?", pitam ja (dok kreiram buduci rucak, kupus/articoke proizvedene u zajednici)

    "Zato sto ne idem u skolu.
    She wished she was in my family"




    Sto smo duze u HomeEdu, to mi je naziv obrazovanje kod kuce sve manje primjeren. Jednostavno ne odgovara realnosti naseg obrazovanja kod kuce i mnogih nasih prijatelja.
    Nismo bas cesto kod kuce.

  17. #267
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    To znaći da je mlađi brat već silom prilika u školskom sustavu. )
    Daj , napiši malo kao to funkcionira kod vas i kod vaših prijatelj koji to prakticiraju.

    U pricipu mislim da sistem obrazovanja kod kuće nije za sve roditelje , niti za svu djecu.
    Ali nije niti klasičan školski sistem za sve roditelje niti svu djecu. Pa tako svakom njegovo.

  18. #268

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    mladji brat je bio zauzet lizanjem pravog sladoleda (zadnjeg iz ljetne zalihe u frizeru).
    Ona je htjela isti, on nije bas bio sklon tome pa ga je pridobila nagodbom da ce mu ona napraviti jedan sladoled (mjesavina papira, plastelina i bojca), a on ce njoj ustupiti par lizeva svojega.

    Pridobila ga je i sve skupa je zavrsilo s puno napravljenih sladoleda (sada stavlja ulje lavande na jedan ljubicasto obojani kornet, narudzba tate koji je u medjuvremenu nazvao preko oceana i koji proslog vikenda na nekom freaky festivalu probao veganski sladoled s lavandom), cisto blazenstvo...; cak se iskreirao i oveci frizer od kartonskog papira na kojem pise: Friza Ayskrin.

    Dakle, sto se sustava tice, pokrile su se: jezicne vjestine, pisanje, art and crafts, konsturkcijske vjestine, upotreba etericnih ulja, umijece uvjeravanja (to bi islo valjda pod prakticnu filozofiju) i nagodbe, a kreativnosti i imaginacije napretek.

  19. #269
    Milina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Mošćenica
    Postovi
    60

    Početno

    Trebalo mi je više vremena da sve pomno pročitam, i sada ja sam jedna od onih koja se zalažem i borim za školovanje kod kuće. Zašto?
    Moje dijete rođeno je s nekim zdravstvenim problemime, koji su usporili razvoj komunikacije, razvoj motoričke brzine....
    Ove godite nije krenuo u prvi razred ali ipak kod kuće ućimo, prema programu OS Škole u koju bi trebao ići, sve je za 5, svladava gradivo, piše, čita, razvija komunikaciju, razvija snanje, uči sve više koristiti rečenice, učimo i za stolom, i u fotelji i u dnevnom boravku i u krevetu.
    Učenje je postalo ugodni dio svakidašnjice.... kada bi sada imao prilike da polaže ispite, i da dobije ocijenu ili procijenu svladanoga gradiva za prvo polugodište bilo bi to idealno.... i kada bi potom dobio "DA" nastavku učenja i školovanja kod kuće bilo bi super..... a socijalizaciju bi riješavali preko igraonica, druženja obiteljskih, kreativnih radionica....

    Moje je dijete išlo u vrtić 11 mj. i za njega je to bilo ubitačno.....
    Nije stigao napraviti zadatak, nije ga dobro razumijo, bilo je tu frustracije, suza i histeriziranja, a onda kada bi se odvijale takve aktivnosti on je bio udaljivan iz svoje skupine i poslan u skupinu djece od 3 ili 4 god.


    Na jesen moramo u školu i razmišljam o waldrofskoj jer mi naš redovni način školovanja ne paše..... ipak se nadam i borim za to da do jeseni dođe i stupi na snagu zakon o Školovanju kod kuće.

  20. #270
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Milina prvotno napisa Vidi poruku
    Trebalo mi je više vremena da sve pomno pročitam, i sada ja sam jedna od onih koja se zalažem i borim za školovanje kod kuće. Zašto?
    Moje dijete rođeno je s nekim zdravstvenim problemime, koji su usporili razvoj komunikacije, razvoj motoričke brzine....
    Ove godite nije krenuo u prvi razred ali ipak kod kuće ućimo, prema programu OS Škole u koju bi trebao ići, sve je za 5, svladava gradivo, piše, čita, razvija komunikaciju, razvija snanje, uči sve više koristiti rečenice, učimo i za stolom, i u fotelji i u dnevnom boravku i u krevetu.
    Učenje je postalo ugodni dio svakidašnjice.... kada bi sada imao prilike da polaže ispite, i da dobije ocijenu ili procijenu svladanoga gradiva za prvo polugodište bilo bi to idealno.... i kada bi potom dobio "DA" nastavku učenja i školovanja kod kuće bilo bi super..... a socijalizaciju bi riješavali preko igraonica, druženja obiteljskih, kreativnih radionica....

    Moje je dijete išlo u vrtić 11 mj. i za njega je to bilo ubitačno.....
    Nije stigao napraviti zadatak, nije ga dobro razumijo, bilo je tu frustracije, suza i histeriziranja, a onda kada bi se odvijale takve aktivnosti on je bio udaljivan iz svoje skupine i poslan u skupinu djece od 3 ili 4 god.


    Na jesen moramo u školu i razmišljam o waldrofskoj jer mi naš redovni način školovanja ne paše..... ipak se nadam i borim za to da do jeseni dođe i stupi na snagu zakon o Školovanju kod kuće.
    Slažem se da ima djece kojima je školovanje kod kuće bolja varijanta. Za sada toga nema, a nije baš vjerojatno da će se do iduće škg nešto promijeniti.

    Do tada ima dobrih rješenja - za tvoje dijete rješenje bi bio asistent u nastavi. Imaju neke forumašice iskustva s tim. Ja imam samo posredno, jer je moj sin imao školskog kolegu s asistentom.

    Za to ti treba rješenje o odgovarajućem obliku školovanja. Ako te zanima dalje, viči, pa ćemo naći linkove i skupiti iskustva.

  21. #271
    Milina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Mošćenica
    Postovi
    60

    Početno

    Neznam i nisam sigurna koliko bi to za njega bilo dobro, jer opet bi bio obilježen, on i osobni asistent, a u vrtiću su već dali mišljenje da bi trebao u Specijalnu i sada svi to ponavljaju. Krajem mjeseca idemo u ZG u Waldorfsku školu da vidimo šta će mu se tamo ponuditi. Ja sam za izbor između školovanja kod kuće ili privatne škole.

  22. #272
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Vidjet ćeš sama... Nije loša ni privatna škola ili bilo koja druga kombinacija ako ti jako ne remeti logistiku obitelji. Ako nemaš ništa prikladno blizu, to može biti veliko opterećenje i stres.

    Držim fige da nađeš nešto prikladno. Inače, osobni asistenti jako poboljšavaju razrednu dinamiku i ne moraš se toga bojati, ali ih treba pažljivo birati (ta se osoba mora dobro slagati s tvojim djetetom). No, ako ti se to ne sviđa, ne kanim širiti priču.

    U susjedstvu mi je privatna škola i mogu samo reći da osim malih razreda ne vidim baš neku veliku razliku u odnosu na državne škole. O Waldorfskoj ne znam ništa, ali jedino što je bitno je da i roditelji i dijete budu zadovoljni. Sretno!

  23. #273
    Milina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Mošćenica
    Postovi
    60

    Početno

    Kako sam već prije rekla mene Waldorfska oduševljava, njihov pristup,i način razmišljanja je upravo ono kako i sama živim. A što se tiće logistike uskočiti će i mama i tata, a ova druga dvojica imaju školu 5 min od kuće. I već su veći.

  24. #274

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    http://www.dailymotion.com/video/k2STaKWo1kgS5d2U0yd

    Jonas Himmelstrand Interview - March 4th 2012 - Sligo, Ireland by WellBoyFilmsIreland

    nterview with author and mentor Jonas Himmelstrand dicussing his reasons for leaving Sweden for a life in exile in Finland, due to the Swedish Local Authorities' alleged persecution of his family for engaging in homeschooling. Jonas has long been a critic of Sweden's much-vaunted child-care system and has travelled the world speaking on that topic as well as the benefits of attachment in childhood development.

  25. #275
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    Dječak je krenuo prvi put u školuUzeo pastele i crtati staoRasprostro je boje širom papiraJer tako je vidio i tako je znao.Učiteljica reče: Što radiš,mladiću?Slikam cvijeće, dječak joj reče.Ona će na to: Sad nije vrijeme,Uostalom, zeleno je i crveno cvijeće,Postoji način kako se stvari radeI sve ima svoje vrijeme, dječače,Moraš pokazati brigu i za druge,Ti ovdje nisi jedini, đače.Još na kraju reče:Mladiću, znaj, crveno je cvijećeI uz njeg zeleno lišće ideNe gledaj u njem neke druge bojeJer tako ga oduvijek svi ljudi vide.No dječak reče:Toliko boja u suncu jutra,Toliko boja u dugi ima,Toliko mnogo boja u cvijećuJa sve ih vidim i služim se njima.Učiteljica reče: Pa ti si zločestPostoji način kako rade svi,I ti moraš pravilno slikati cvijećeZato za mnom ponavljaj ti:Svi znamo, crveno je cvijećeI uz njeg zeleno lišće ideNe gledaj u njem neke druge boje,Jer tako ga ljudi oduvijek vide.No dječak reče:Toliko boja u suncu jutra,Toliko boja u dugi ima,Toliko mnogo boja u cvijećuJa sve ih vidim i služim se njima.U kut ga na to učiteljica staviI reče: Za tvoje dobro, dječače,Ostat češ tamo sve dok ne shvatišKakav trebaš biti i što pravila znače.U kutu je bio sam, strah mu kroz misli potečePa dođe do učiteljice i ovako joj reče:Točno je, crveno je cvijećeI uz njeg zeleno lišće ideNe vidim u njem druge bojeJer tako ga svi ljudi oduvijek vide.Dosta vremena prošlo je od tadPreselili su u drugi grad,U novu je dječak školu krenuoI evo što je tamo doživio:Učiteljica mu se nasmiješilaI rekla: Zabava je slikanje,Toliko boja u dugi imaHajde da ih naslikamo sve.Ali dječak je samo uredno redaoJednako crveno i zeleno cvijeće,A kad ga upitaše zašto to radi,Evo što im on reče:Svi znaju, crveno je cvijećeI uz njeg zeleno lišće ideNe treba ga nikad drugačije slikatiJer takvim ga oduvijek svi ljudi vide.Harry Chapin

  26. #276
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Koliko je istine u ovome

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •