Stranica 2 od 30 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1471

Tema: o vjeronauku - argumentirano, bez pljuvanja

  1. #51
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj Juroslav prvotno napisa
    Stvarno mi nije jasno kako bilo kome može smetati nešto što je PONUĐENO NA IZBOR :?
    Zato što me stavlja u poziciju da moje dijete to prihvaća ili ne prihvaća na jedan umjetan način, prije vremena, iz krivih razloga...
    ne kužim :? prije kojeg vremena? iz kojih krivih razloga?
    Prije onog vremena kad ce moći zaista razmišljati o vjeri, što se i tebi kao vjerniku ostvarilo dosta kasno. A ne sa šest i po godina kad mu je bila impresivna priča da su Isusa razapeli na križ i kad mu je super što mu prijatelj L. ide na vjeronauk. I ne samo on, nego je pohađanje vjeronauka default, a oni koji ga ne pohađaju odstupaju od defaulta i ne znamo baš kud bismo s njima.
    Kao što vjernici priželjkuju da im i djeca žive u vjeri, tako i ja priželjkujem da moje dijete ne bude vjernik.
    U svemu ovome nije uopće nebitno kad i u kakvoj atmosferi je vjeronauk uveden u školu. Mislim, to je bilo doba kad su moji prijatelji masovno izmišljali kako ih je neka baba nekad davno potajno krstila pa čak i vodila na vjeronauk kad bi bili kod nje na selu.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    418

    Početno

    Moram dodati jedan primjer oko svega toga. Dijete ide u 7. razred i ima vjeronauk u školi. Sada je vjeroučiteljica rekla da trebaju ići i u župu na vjeronauk jer su sljedeće godine krizmanici. Sve to meni ok... ali...

    Raspored vjeronauka u školi je radnim danom ujutro. Taj dan moj sin ima i informatiku u suprotnom turnusu i 6 redovnih sati. A do crkve mu treba najmanje 30 minuta jer ide autobusom (to je super idealna situacija, ak ulovi odmah autobus).

    Dakle. Ustane se, nešto utrpa u usta, odjuri na vjeronauk, dojuri doma, utrpa nešto u usta i ode na wc, ode na informatiku, vrati se s informatike, promijeni torbu (nema vremena za jelo) i do 6 i 15 je na nastavi.

    I naravno, župski je vjeronauk ispao iz rasporeda je nema ocjene....

  3. #53
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Praktična sam vjernica, ali ne leži mi ideja vjeronauka u školi.
    U svojoj okolini imam nekoliko vrlo duhovnih ljudi, mogu slobodno reći da ih smatram uzorima, nedavno je jedan od njih (inače svećenik) rekao da je na vjeronauku u djetinjstvu bio svega par puta.
    (Prva sam generacija srednjoškolaca koja je imala vjeronauk, mene je "kačio" u 4. srednje i - nije mi se sviđao jer me nije uopće duhovno ispunjavao kao što su to, npr. činili susreti moje zajednice u župi, tada.)
    Župa i župne prostorije nisu isto što i škola, u njih se ulazi s drukčijim osjećajem, možda ipak s malo više poštovanja.
    Pogotovo nisam za forsiranje školskog vjeronauka i ucjenjivanje djece sakramentima.
    Ok, neka se inzistira na redovitim dolascima na vjeronauk u župu prije dobivanja nekog sakramenta, ali uvjetovanje npr. krizme vjeronaukom u školi umjesto etike, naprosto mi nije OK.
    Malo sam nostalgična za onim vremenom kad nisu visjeli križevi u učionicama, javno, već o našim vratovima, ispod majice, bliže srcu I kad je vjera bila intimno slavlje pojedinca i njegove uže zajednice, kad su djeca "nevjernici" sa znatiželjom gledali "vjernike".
    A sada - sve je nekako trivijalizirano i površno.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    418

    Početno

    Klia, potpuno se slažem s tobom. Ja sam išla na vjeronauk jer mi je tamo bilo lijepo. Nije bila obaveza nego uživanje. Misu nisam doživljavala kao opterećenje. Vidim da moja djeca to doživljavaju kao još jedan zadatak da bi dobili plus u imenik. Gdje je smisao?

  5. #55

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    klia, jako si lijepo sve napisala, slicno razmisljamo . ali bojim se da je u sadasnjem sustavu nemoguce ne uvjetovati primanje sakramenata skolskim vjeronaukom, jer se vecina sadrzaja potrebnih za primanje sakramenata obradjuje samo na skolskom vjeronauku. zupni vise nema onu cjelovitu ulogu koju je imao nekad.

    Citiraj Stea prvotno napisa
    Vidim da moja djeca to doživljavaju kao još jedan zadatak da bi dobili plus u imenik.
    zar popisuju tko je dosao na misu i daju pluseve u skolski imenik? :shock: kako kontraproduktivno, tuzno i besmisleno

  6. #56

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Citiraj klia prvotno napisa
    I kad je vjera bila intimno slavlje pojedinca i njegove uže zajednice, kad su djeca "nevjernici" sa znatiželjom gledali "vjernike".
    A sada - sve je nekako trivijalizirano i površno.
    Slažem se s tobom u nekim stvarima, ali u ovome definitivno ne. Crkva nije intimna nego je zajednica ljudi, a površan pristup i trivijaliziranje dolazi iz redova onih koji misle da je vjera božićni ugođaj i šarena jaja i fešta sa pričest i fešta za krizmu pa malo fešte za ovog ili onog sveca sve to začinjeno diskretnim poganskim elementima.

  7. #57
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Potpisujem Ivanu2 i dodat ću da ja nimalo ne žalim za vremenom kad sam križić morala nositi ispod majice, kad su me u prvom razredu OŠ prozivali zbog toga što sam išla na vjeronauk, kad su u gimnaziji popisivali tko je religiozan, kad sam se trebala zaposliti kao najbolja studentica u nekoliko generacija, pa je bilo rečeno da se na taj i taj posao ne može primiti religiozna osoba. Stvarno ne vidim nikakvu idilu u razdoblju koje je kršilo prava vjernika.

    Drago mi je da moja djeca žive u vremenu vjerskih sloboda.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Da, ali sad represija ide prema onima ne vjeruju. :/

  9. #59

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Stisnula sam prije nego što sam dovršila - i upravo iz tog razloga mislim da je nužno odvojiti sekularno od vjerskog. Vjeronauk u crkve, tko želi ići dobrodošao je i zbog toga neće imati apsolutno nikakvih problema (vjerujem ti na riječ da ih je prije bilo, iako se ja sjećam mnogih prijateljica koje su otvoreno nosile križiće i išle na vjeronauk). Ali isto tako neće imati problema niti oni koji ne idu, neće biti usamljene pojave, neće ih nitko čudno gledati... Zar ne bi tako svi bili zadovoljni? I zar ne bi tako trebalo biti?

    Zanima me, stoji li u našem Ustavu da je Hrvatska sekularna država ili ne? Ako stoji, kako je onda uopće moguć vjeronauk u državnoj ustanovi?

  10. #60
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Da, ali sad represija ide prema onima ne vjeruju. :/
    Nemoj, LR, pa to se stvarno ne može uspoređivati. Nikako.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Da, ali sad represija ide prema onima ne vjeruju. :/
    Nemoj, LR, pa to se stvarno ne može uspoređivati. Nikako.
    Dobro, vjerujem ti da si možda stvarno imala problema. Ali, iskreno, zar ne smatraš da šačica djece koja ne ide na vjeronauk ne trpi podsmjeh, ismijavanje, podrugljive komentare...?
    Prijateljičinog malog je prijatelj pitao jesu li njegovi Srbi. :shock: Idu u prvi razred. Da mi je znati tko djecu fila takvim stvarima... Jer, sad je doista došlo do drugog ekstrema - tko ne ide na vjeronauk mora da je druge nacionalnosti ili vjere... :/

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,902

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    zar ne smatraš
    bez ne

  13. #63
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Potpisujem Ivanu2 i dodat ću da ja nimalo ne žalim za vremenom kad sam križić morala nositi ispod majice, kad su me u prvom razredu OŠ prozivali zbog toga što sam išla na vjeronauk, kad su u gimnaziji popisivali tko je religiozan, kad sam se trebala zaposliti kao najbolja studentica u nekoliko generacija, pa je bilo rečeno da se na taj i taj posao ne može primiti religiozna osoba. Stvarno ne vidim nikakvu idilu u razdoblju koje je kršilo prava vjernika.

    Drago mi je da moja djeca žive u vremenu vjerskih sloboda.
    Uh,đe me nađe

    Da,potpis,nema šta

  14. #64
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa
    Da, ali sad represija ide prema onima ne vjeruju. :/
    Nemoj, LR, pa to se stvarno ne može uspoređivati. Nikako.
    Dobro, vjerujem ti da si možda stvarno imala problema. Ali, iskreno, zar ne smatraš da šačica djece koja ne ide na vjeronauk ne trpi podsmjeh, ismijavanje, podrugljive komentare...?
    Prijateljičinog malog je prijatelj pitao jesu li njegovi Srbi. :shock: Idu u prvi razred. Da mi je znati tko djecu fila takvim stvarima... Jer, sad je doista došlo do drugog ekstrema - tko ne ide na vjeronauk mora da je druge nacionalnosti ili vjere... :/
    LR, ne znam za sve i svaku sredinu. Znam da djeca koja iz razreda mog M. koja ne idu na vjeronauk ne trpe ništa. A ono o čemu sam ja govorila nisu pitanja i komentari nekog malog iz razreda nego stav institucija, odnosno sustava. I, daleko od toga da sam ja neka iznimka po tom pitanju.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    A ono o čemu sam ja govorila nisu pitanja i komentari nekog malog iz razreda nego stav institucija, odnosno sustava. I, daleko od toga da sam ja neka iznimka po tom pitanju.
    da, Zdenka, upravo u tome je bit! ne volim ni pocinjati o tome kako je to bilo u onom sustavu kad si bijela vrana u drustvu vrsnjaka, kad se ugrizes za jezik prije nego i pred dobrim prijateljima onako usput spomenes nesto iz tog aspekta tvog zivota, kad vidis roditelje kako zive u nelagodi i strahu, kad si uskracen za iskustvo obiteljskog odlaska na nedjeljnu zupnu misu, kad svakodnevno slusas grube poruge i glupave predrasude o vjernicima... znam da je i tad bilo sredina u kojima se moglo slobodnije disati, ali nazalost nisam odrasla u takvoj.

    ne, ne vidim nikakvu mogucnost usporedbe onog tad i ovog sad. nikad nisam cula da je netko, tko ne vjeruje ili je samo tradicionalist, upisao dijete na vjeronauk iz straha od ruganja. vecinom je razlog tipa - pa dobro, nek obavi te sakramente, dobro ce mu/joj doci ako se jednog dana bude vjencavao/la u crkvi, a onda poslije ni ne treba vise ici na vjeronauk. ili, pa eto svi ostali idu, pa zato i on/ona zeli, zasto ne.

    i dalje - ne svidja mi se sadasnje stanje s vjeronaukom, ali ako moram birati, ipak vise volim ovaj sustav u kojem ne moram paziti sto pricam ... i u kojem je bozic neradni dan

  16. #66
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Ja vjerujem da je bilo takvih slucajeva, ali u moje vrijeme u razredu je bilo otvoreno vjernika i ateista, i nije bilo nikakvog problema ni ruganja. Takodjer, generacije moje blize rodbine su odlazile u crkvu stalno i bez proganjanja, zive u manjem gradu i uvijek su bili vecina. Zao mi je zbog takvih vasih iskustava.

    Ali ovo vrijeme nije bas tako savrseno kakvim ga opisujete - sin moje prijateljice ateistkinje koja je udana za Srbina iz obitelji pravoslavaca ide na vjeronauk. Prvo su mislili da nece jer im je to apsurdno, a kad su shvatili da ce biti jedini uz decka dijete Jehovinih svjedoka i kad je vec pocelo diskretno propitkivanje, naglo su promijenili misljenje. Nije znaci ni danas situacija idilicna.

  17. #67
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    vjeronauk se ne može izbaciti iz škole, potpisan je sporazum s Vatikanom
    nije to tako jednostavno
    ali se mora ponuditi i drugi predmet

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Potpisan sporazum s Vatikanom? Zar to ne govori dovoljno o stavu institucija i sustava, odnosno onih koji ga cine?

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    u svakom slucaju, vjeronauk je ipak izborni predmet, i ne bi se smjelo dogadjati da itko osjeca bilo kakvu vrstu pritiska da dijete upise onamo.

    i ne tvrdim da je danasnja situacija idilicna. znam samo da ja nikad nisam cula da djeca koja ne pohadjaju vjeronauk u skoli dozivljavaju neugodnosti od strane ostale djece. ali istovremeno, znam roditelje ateiste koji nisu dali dijete na vjeronauk (jedno od dvoje takvih u razredu), i stalno vazu i preispituju da li uciteljica zbog toga gleda drugacije na njihovo dijete. iskreno se nadam, i voljela bih, da nemaju razloga za takva razmisljanja.

  20. #70
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Potpisan sporazum s Vatikanom? Zar to ne govori dovoljno o stavu institucija i sustava, odnosno onih koji ga cine?
    itekako.

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    jedan dam sam sreal grupicu osmaša na hodniku...

    ne idu na vjeronauk


    i pitam ja ,naivno, pa to je tako samo u višim razredima,jel?

    a oni kažu ,mi smo na hodniku već 8 godina, navikli smo,

    neću dalje


    a izgleda da sam ja odrasla u nekom paralelnom svemiru jer sam uvijek bila nekrštena manjina ( nas 3 ) i u osnovnoj i u srednjoj školi

    a rođena sam 71

    ai Božić i Uskrs su se diskretno obilježavali i u "mraku " i u osnovnoj i u srednjoj (nitko niš nije radio na ta 2 dana ,nije bilo testova, ispitivanja,nastava je bila kud koji mili moji )

    nosili su se kolači i baš nam je bilo super

  22. #72
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    stav institucija, odnosno sustava.
    ja bih rekla da postoje sluzbeni i nesluzbeni stavovi ustanova (tu mislim na skole ko ustanove).
    iz onog primjera kojeg sam ranije navela, vidi se da je skola i vise nego jasno pokazala koji je THE svjetonazor, i kako bi trebalo misliti i ponasati se. S obzirom da takvo djelovanje skole dolazi od ravnateljice, da ga podupire lokalna zupa, a vjerojatno i vecina nastavnika i roditelja, ja ne mislim tu ulaziti u neke krizarske pohode i tako gubiti vrijeme i energiju. Ali mi se ne svidja.
    Istovremeno, pohvaljujem skolu zbog toga sto su djeca koja ne idu na vjeronauk primjereno zbrinuta, sto im se nitko ne ruga i sto nisam dobila niti jedan prijekorni pogled kad sam potpisala da antun ne ide na vjeronauk.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj wildflower prvotno napisa

    ne, ne vidim nikakvu mogucnost usporedbe onog tad i ovog sad. nikad nisam cula da je netko, tko ne vjeruje ili je samo tradicionalist, upisao dijete na vjeronauk iz straha od ruganja. vecinom je razlog tipa - pa dobro, nek obavi te sakramente, dobro ce mu/joj doci ako se jednog dana bude vjencavao/la u crkvi, a onda poslije ni ne treba vise ici na vjeronauk. ili, pa eto svi ostali idu, pa zato i on/ona zeli, zasto ne.
    A zar je ovo ok? Pa meni je to glupost koja kad bi crkva bila tamo gdje joj je mjesto, u crkvi, a ne u školi, nebi bilo.

    Škola je škola i ona je obavezna za sve i mora biti za sve jednaka, a ne da neka djeca haraju školom dok su neki na vjeronauku. Vjera je osobna stvar i mjesto i vrijem sigurno joj nije za vrijeme nastave.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Apsolutno sam protiv škole jednake za sve - iz više razloga (međutim to nije tema topica).
    Mene zanima zašto su problem učenici na hodniku samo za vrijeme vjeronauka, a ostali izborni predmeti (koji su unutar satnice) se ne spominju?

  25. #75
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa
    Mene zanima zašto su problem učenici na hodniku samo za vrijeme vjeronauka, a ostali izborni predmeti (koji su unutar satnice) se ne spominju?
    zato jer je ovo topic o vjeronauku
    nezbrinuti ucenici su uvijek problem.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    a zakaj, hvala na podsjetniku!

  27. #77

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj no@ prvotno napisa
    Mene zanima zašto su problem učenici na hodniku samo za vrijeme vjeronauka, a ostali izborni predmeti (koji su unutar satnice) se ne spominju?
    zato jer je ovo topic o vjeronauku
    nezbrinuti ucenici su uvijek problem.
    Neznam kako je sada sa izbornim predmetima jer moj malac je tek 1. razre, ali kad sam ja išla u školu izborni su uvijek bili zadnji sat ili kod popodnevnih nastava nulti sat. Tako bi trebalo biti i sada.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    izborni predmeti tipa informatika su u drugoj smjeni

  29. #79

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Citiraj wildflower prvotno napisa

    ne, ne vidim nikakvu mogucnost usporedbe onog tad i ovog sad. nikad nisam cula da je netko, tko ne vjeruje ili je samo tradicionalist, upisao dijete na vjeronauk iz straha od ruganja. vecinom je razlog tipa - pa dobro, nek obavi te sakramente, dobro ce mu/joj doci ako se jednog dana bude vjencavao/la u crkvi, a onda poslije ni ne treba vise ici na vjeronauk. ili, pa eto svi ostali idu, pa zato i on/ona zeli, zasto ne.
    A zar je ovo ok? Pa meni je to glupost koja kad bi crkva bila tamo gdje joj je mjesto, u crkvi, a ne u školi, nebi bilo.

    Škola je škola i ona je obavezna za sve i mora biti za sve jednaka, a ne da neka djeca haraju školom dok su neki na vjeronauku. Vjera je osobna stvar i mjesto i vrijem sigurno joj nije za vrijeme nastave.
    X velik ko kuća...

  30. #80
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa
    Apsolutno sam protiv škole jednake za sve - iz više razloga (međutim to nije tema topica).
    OT, voljela bih da i pokreneš takav topic, jer i ja mislim da škola ne smije biti jednaka za sve nego mora svakome dati ono što mu treba.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    OT, voljela bih da i pokreneš takav topic, jer i ja mislim da škola ne smije biti jednaka za sve nego mora svakome dati ono što mu treba.
    Ha, ha na sklizak teren me pozivaš. Ne bih se dvoumila o tome pisati na nekom profesionalnom forumu, ali na roditeljskom - ne znam baš
    Moram razmisliti

  32. #82

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    OT. Mislim da je uvijek lakše postići neki cilj ako se ide sa stavom za, a ne protiv. Meni je ok da netko nije za vjeronauk što se tiče svoga djeteta, ali reci onda za što si. Budi konstruktivan a ne destruktivan. Zahtijevaj: želim za svoje dijete to i to.

  33. #83
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    sorry na nejavljanju, bil sam tjedan dana na bolovanju, sad sam opet u sedlu.

    @vertex, nitko tebe ne prisiljava da upisuješ dijete na vjeronauk, to je bila i je osnovna postavka kod uvođenje vjeronauka u školu. sad, ako tebi smeta što te budu malo čudno gledali jer ga nisi upisala, to nije stvar države, Crkve ili škole, nego tvoja osobna. i ja nipošto ne smatram da je pohađanje vjeronauka neki default, po meni default je mogućnost izbora (a Katolička crkva je najmanje kriva kaj se taj izbor svodi na vjeronauk ili ništa)

    @Stea, tvog malog mi je zbilja žao, to je tempo koji ne bih poželjel nikome. zakaj ne kontaktirate župu da promijene termin kateheze? btw. župna kateheza NIKAKO ne može biti u rasporedu, to nije školski predmet. nasuprot tome, vjeronauk MORA biti u rasporedu, jer je školski predmet koji ima status obaveznog (po ne znam koji put)

    za sve one koji od vjeronauka u školi očekuju neku produhovljenost, neki duhovni doživljaj: mijenjajte očekivanje jer ćete se razočarati. za produhovljenost, duhovnost, duhovno ispunjavanje i molitvu "zadužena" je župna kateheza i misa, vjeronauk je školski predmet koji ima prvotni zadatak informiranje učenika o vjeri i Crkvi (većim dijelom), te o drugim religijama (puno manjim dijelom).
    a uvjetovanje sakramenata upisom i polaženjem vjeronauka u školi proizlazi iz jednostavne činjenice: kršćanin koji traži sakramente DUŽAN je živjeti po vjeri, što uključuje među hrpom ostalih stvari i upisivanje vjeronauka u školi svugdje gdje postoji mogućnost za to. i kak je to divljarožica lijepo napisala, župna kateheza više nije onak cjelovita k'o nekad, sad daje samo onaj formativni dio (ono kaj se u stručnim katehetskim krugovima voli nazivati 'uvođenje u život vjerničke zajednice')

    @stea, pluse u imeniku za misu treba ODMAH prijaviti nadležnom biskupijskom katehetskom uredu, jer su apsolutno zabranjeni!

    @LR, stvarno bih volje da daš konkretan primjer represije prema onima koji ne vjeruju, ali da bude barem 'na tragu' onoj represiji koja je bila 45 godina (nemogućnost dobivanja posla, psihičko i čak i fizičko šikaniranje i maltretiranje učenika, zakidanje na plaćama...). priznajem da ima čudnih pogleda i šaptanja iza leđa i sličnih stvari, ali odgovorno tvrdim da 90% takve 'represije' dolazi od onih kojima se vjera vrti oko Božićnih ukrasa, uskrsne šunke s jajima i hrenom, fešte uz primanje sakramenata i sl. servisne usluge.

    @Zorana, daj molim te reci što potpisani sporazumi Republike Hrvatske sa Svetom Stolicom (to je službeni naziv države) govore o stavu institucija i država, osim da je riječ o modernoj državi koja poštuje i drži do međunarodnog prava (nije Hrvatska jedina koja ima potpisane sporamuze sa Svetom Stolicom)?

  34. #84
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Očito nismo živjeli u isto doba - mene nitko nije prozivao zbog vjere.
    Jednako tako ne želim da se ikoga proziva ni zbog nevjere.
    Zlo mi je od sintagme Hrvat-katolik koja je trivijalizirala vjeru.

  35. #85

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Ja ne živim u Zagrebu i moram nažalost primjetiti da su u školi u kojoj radim ono dvoje-troje učenika koji ne idu na vjeronauk izolirani i podsmjehuju im se...i ne smatram to bitno drugačijim od onih vremena kada je Božić bio radni dan i kad kao učenica,i vjernica,nisam u školi javno smjela reći:Sretan Božić.

    Ne izjednačavam,ali uspoređujem.
    I kažem,religiozna sam,svoju djecu odgajam u vjeri.No žao mi je da oni koji su odlučili drugačije trpe omalovažavanje na bilo koji način.

    I pitanje za kolege u školama:jesu li kod vas vaši kolege vjeroučitelji i razrednici?
    kod mene u školi-da.
    I baš se desila nezgodna situacija da su jedinog petaša koji je odlučio ne ići na vjeronauk premještali u drugo razredno odjeljenje jer bi mu inače razrednica bila- vjeroučiteljica.Dakle,viđala bi ga samo na satu razrednika. :/

  36. #86
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    I pitanje za kolege u školama:jesu li kod vas vaši kolege vjeroučitelji i razrednici?
    u jednoj školi da, a u drugoj ne

  37. #87

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    znači to je do ravnatelja...

  38. #88
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Rene2:
    U našoj školi vjeroučitelji imaju preporuku nadbiskupa, on ih postavlja, pa im i određuje neke stvari vezano uz posao.
    Primjerice, najniža ocjena iz vjeronauka može biti dobar(3).

    Zatim, vjeroučitelj se kandidirao za sindikalnog povjerenika, ali je morao odstupiti, na nadbiskupovu zamolbu.

    Zapošljavanje vjeroučitelja ne određuje škola, nego nadbiskup!!!
    A gdje je tu javni natječaj i ostalo. mislim da se tu narušava nekoliko prava.
    Ne bi vjerovala, ali sve to je zakonito.
    Ugovori s Vatikanom, iznad HR zakona i iznad Ustava.

  39. #89
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Ugovori Republike Hrvatske i Svete Stolice po pravnoj hijerarhiji jesu iznad hrvatskog ustava i zakona, ali da bi bili važeći morali su biti ratificirani u Saboru. A nekak ne vjerujem da bi Sabor ratificiral nekaj kaj se krši s Ustavom (ako ništa drugo, stranke na ljevici bi digle frku do neba).

  40. #90
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    juroslav, meni je jasno da je crkva kao organizacija iskoristila svoje legitimno pravo da sto vise i jace prosiri svoj utjecaj na ukupni drustveni i politicki zivot u hrvatskoj. kao sto bi napravila svaka druga organizacija, partija, koorporacija... i da su svi ti ugovori sklopljeni pravno legalno.

    sto se nitko nije bunio kad se mogao buniti je druga prica i potvrduje davno pravilo da sutnja, kao neslaganje nije dovoljna.

    medutim ono sto se meni ne svida u tvojim odgovorima, uz sve postovanje prema tebi, je taj nacin objasnjenja:
    sustav i vjeronauk u skoli su super i ok (naravno tvoje legitimno pravo da to tako mislis),
    a svi ovi problemi koji su s tim povezani su uzrokovani necim drugim, pa se mozes zaliti od ministarstva, do biskupa.

    a zasto mi se to ne svida, pokusat cu objasniti na taj nacin da cu vrijeme proslog sustava (pozivam se na 80-e, prije bijah mala) objasniti na tvoj nacin:
    ako se ja dobro sjecam u ustavu i zakonima bivse jugoslavije, odnosne soc. rep. hrvatske nigdje nije pisalo da religiozne osobe ne mogu dobiti posao koji zele, trebaju biti ismijane ili na bilo koji nacin sikanirane...
    pa shodno tome, ako su imale probleme, onda ti problemi nisu bili uzrokovani greskama u sustavu, nego neodgovornim pojedincima...itd

    pa su se osobe koje su imale bilo kakve probleme trebale lijepo zaliti, ministru, sudu, suvaru....itd, jer je to bilo nelegalno i nezakonito.
    zar ne?

  41. #91

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    upravo tako

  42. #92
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Juroslav prvotno napisa

    @vertex, nitko tebe ne prisiljava da upisuješ dijete na vjeronauk, to je bila i je osnovna postavka kod uvođenje vjeronauka u školu. sad, ako tebi smeta što te budu malo čudno gledali jer ga nisi upisala, to nije stvar države, Crkve ili škole, nego tvoja osobna.

    xy, tebe nitko ne prisiljava da budes vjernik. a ako te smeta sto te cudno, gledaju ili izruguju ili imas bilo kakve probleme, to nije stvar drzave, skole, zakaona , nego tvoja osobna.

    kako ovo zvuci?

  43. #93
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    zvuci fakat grozno
    al super si ovo napisala seni

    takav se komentar, za razliku od ovog sto pise juroslav i koji je gotovo uobicajen, skoro kao "dobar dan", moze cuti zaista rijetko ili gotovo nikad

    ja sam zakljucila da je svaka tema o vjeronauku ko voznja na ringispilu
    mozemo se samo vrtiti u krug

    ugovor je potpisan, jaci je od svih zakona RH - i sve dok se ne raskine u ovoj zemlji ne bude ZAISTA omoguceno pravo na izbor

    ovo sto je sada je samo prividno pravo na "izbor"

    imas ga, a u stvari ga, kad malo bolje razmislis i udjes u problematiku tj. suocis se s njim u praksi bas i nemas ili si u najmanju ruku cudan i vecina te ljudi ima potrebu uvjeriti da nisi bas skroz normalan zato jer ne zelis ploviti na tom sigurnom i pouzdanom kruzeru nego bi ti na rafting sto i nije bas tak jako sigurno te da si u najmanju ruku neodgovoran jer svoje dijete izlazes raznim opasnostima tipa "...dijete je samo na hodniku dok traje nastava vjeronauka, ali ako vi gospodjo mislite da je to bolje za njega..."

  44. #94
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    seni, hvala što si odgovorila umjesto mene. Naime, ne bih znala sročiti neku staloženu i pristojnu rečenicu kao odgovor Juroslavu.

  45. #95
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Je li negdje u Ustavu pisalo da će se pojedinci koji ne misle kao KP završavati na Golom otoku itd?
    Da će imati veeelikih problema u traženju posla ako nisu u KP? (osobno imam svog oca za primjer)
    Je li ti uistinu misliš da bi pritužba tadašnjim komunističkim vlastima imala efekta?
    Ovdje se uspoređuju kruške i jabuke: po meni bivši sustav jest bio represivan, a ovaj to definitivno nije, što nikako ne znači da je idealan i da ga ne treba mijenjati.
    I da, ja sam za povratak vjeronauka u crkvu, ovako se samo nepotrebno stvara jaz među djecom i odraslima.

  46. #96
    Gost 1 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    95,4 FM
    Postovi
    1,747

    Početno

    Juroslav:
    Ugovori Republike Hrvatske i Svete Stolice po pravnoj hijerarhiji jesu iznad hrvatskog ustava i zakona, ali da bi bili važeći morali su biti ratificirani u Saboru. A nekak ne vjerujem da bi Sabor ratificiral nekaj kaj se krši s Ustavom (ako ništa drugo, stranke na ljevici bi digle frku do neba).
    Ratificirano 9.04.1997.

    Iz Ustava RH:

    Članak 54.

    Svatko ima pravo na rad i slobodu rada.

    Svatko slobodno bira poziv i zaposlenje i svakomu je pod jednakim uvjetima dostupno svako radno mjesto i dužnost.
    Svakom građaninu RH nije pod jednakim uvjetima dostupno radno mjesto, jer zapošljavanje vjeroučitelja ne podliježe odredbama Zakona o radu, već Ugovora između Republike Hrvatske i Svete Stolice o suradnji na području odgoja i kulture.

    Ima toga još...ohoho...ali držimo se ovdje škole...

  47. #97
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Je li negdje u Ustavu pisalo da će se pojedinci koji ne misle kao KP završavati na Golom otoku itd?
    Da će imati veeelikih problema u traženju posla ako nisu u KP? (osobno imam svog oca za primjer)
    Je li ti uistinu misliš da bi pritužba tadašnjim komunističkim vlastima imala efekta?
    Ovdje se uspoređuju kruške i jabuke: po meni bivši sustav jest bio represivan, a ovaj to definitivno nije, što nikako ne znači da je idealan i da ga ne treba mijenjati.
    I da, ja sam za povratak vjeronauka u crkvu, ovako se samo nepotrebno stvara jaz među djecom i odraslima.
    dijana nadam se da si samo brzinski procitala moj post, a ne da ga ne zelis razumjeti.
    ja ne raspravljam ni o golom otoku, niti tvrdim da bivsi sustav u mnogim elementima nije bio represivan. niti je bivsi sustav uopce tema.

    ja raspravljam o juroslavovoj argumentaciji i njom argumentiram druge pojave, kako bih pokazala sto mi u njegovoj argumentaciji ne izgleda ispravno.

  48. #98
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Hm, mislim da nisam toliko površno pročitala tvoj post.
    Koliko ja kužim, želiš povući paralelu da u prošlom sustavu (moram ga spomenuti) nigdje represija nije bila zakonski opravdana, a ipak je postojala, makar su naoko postojali mehanizmi pritužbe, i današnjeg sustava gdje se navodno događa isto. Loše događaje se pripisuje pojedincima koji nesavjesno obavljaju svoj posao, a sustav kao sustav je navodno ok.
    Što ja želim reći, sloboda odlučivanja, i općenito sloboda danas je ipak nemjerljivo veća, i ipak stojim iza toga da se uspoređuju kruške i jabuke.

  49. #99
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    Što ja želim reći, sloboda odlučivanja, i općenito sloboda danas je ipak nemjerljivo veća,
    s tim s slazem.
    i ponavljam ponovo da je moja tema na ovom topiku vjeronauk, a ne bivsi ili sadasnji sustav u cjelini.

  50. #100
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    sustav i vjeronauk u skoli su super i ok
    problemi nisu bili uzrokovani greskama u sustavu
    Ma jasno je meni da je topic o vjeronauku, ali smatram da ako se u diskusiju o vjeronauku uvlači paralela o sustavu, onda se valjda i na to može referirati.
    Ja još imam tri godine dokad mi dijete kreće u školu i iskreno se nadam da će se dotada ili vjeronauk vratiti u crkvu, ili će se pružiti istinsko pravo izbora, (dakle satovi na početku ili na kraju).
    Dakle, nemam namjeru dalje sudjelovati na ovom topicu jer trenutno nisam pogođena, samo me ova tvoja usporedba malo "žacnula".

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •