Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 78

Tema: Opterećenje ili rasterećenje učenika?

  1. #1
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno Opterećenje ili rasterećenje učenika?

    Ne znam što rade ovi u ministarstvu, žele li oni rasteretiti učenike gradiva i školskih sati ili ih opteretiti.

    Naime, do sada je bio jedan sat tehničkog i jedan sat vjeronauka tjedno. Sad ti predmeti imaju po dva sata tjedno.
    I što se dogodilo?

    Dogodilo se to da npr. 8. razred svaki dan ima po 6 sati nastave, sat razrednika nemaju gdje ugurati u raspored, a dopunske, dodatne nastave i slobodne aktivnosti pogotovo.
    Nema mjesta.

    I sad meni klinci žele ići na slobodnu aktivnost jer ih to zanima, a ne mogu jer nemamo ga gdje ugurati u satnicu.

    Jedino da učenici dolaze u drugu smjenu na nastavu.

    Ne znam što će im dva sata vjeronauka, idu još na vjeronauk u crkvu i nedjeljom na misu. To bi bilo skoro 4 sata tjedno!

    A npr. engleskog imaju tri sata tjedno.

    I baš sam ljuta i nesretna.

  2. #2
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Hop!

  3. #3
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    u 1. razredu imaju jednak broj sati prirode i drustva, stranog jezika i vjeronauka - 2 sata tjedno :shock:

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    al' to nije sve....
    upravo sam pricala s sestrom kojoj cer je upravo krenula u 1. razred i totalno je zena van sebe

    uz ovo sto je emili napisala:
    jednak broj sati prirode i drustva, stranog jezika i vjeronauka - 2 sata tjedno

    a likovni i glazbeni (koji je djeci u toj dobi najvise potreban za razvoj kreativnosti) svega 1 sat tjedno

    + sto vjeronauk u drugom razredu ide i subotom
    sto znaci 2 sata tjedno + vjeronauk subotom + obavezni dolazak na nedeljnu misu

    rekli su joj da ako dijete upise sad na vjeronauk ne moze sljedece godine ispisat pa ih zato odmah sve upozoravaju na to kako ce to izgledati kasnije...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Ma dobro, nije mi jasno zašto se toliko bunite zbog vjeronauka a svejedno dajete djecu na vjeronauk. Pa to je izborni predmet. Niste trebali djecu dati na vjeronauk. Ne bi nista izgubili.

    Inace, na zalost, i u samim pocecima vjeronauk je bio 2 sata tjedno. Nije ovo ministarstvo nista novoga nadodalo po tom pitanju.

  6. #6
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Pridruzujem se onima sto se bune.
    Racela, ja se bunim zato jer ja osobno smatram da vjeronauk spada u crkvu, a ne u skolu... a ak i ide u skolu nek ima razumnu satrnicu. Eto, zato cu se ja npr. buniti sljedece godine kad mi dijete krene u skolu i ak ce takve nebuloze jos biti na snazi.

    I ne dam da mi se otimaju vikendi s djecom zato da bi se islo na vjeronauk... i ne dam da mojoj djeci nedeljna misa bude obveza...

    Jel ako je nesto takvo obveza, onda ovo vise nije slobodna zemlja.

    A ako je vjeronauk izborni predmet onda neka bude na kao i svi ostali izborni predmeti a ne usred rasporeda, recimo 2. ili 3. sat.
    nek mi neko pliz objasni kakav je to onda izbor?

    Ja sam bila dijete u komunizmu i isla na vjeronauk i u izvidjace i svukud. Ne znam zato tako ne bi mogla i moja djeca... i ne znam zasto je na skali vrijednosti vjeronauk izjednacen s npr. stranim jezikom...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Evo - moj D više ne ide na vjeronauk, ali se kod izrade rasporeda pazilo da u onim razredima u kojima ima djece da ne pohađaju određene izborne predmete takvi predmeti budu na početku ili na kraju dana. Tako on dolazi u petak na 2. sat, a u utorak ide 1 sat ranije doma.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    moja sestra ju je isto na kraju ispisala - kad su joj rekli za subote, sto je previse - previse je

    i ja sam za vrijeme komunizma isla na vjeronauk u crkvu, kada nisu bili niti blizu ovakvi rezimi - vec nesto sasvim drugo, gdje mi to nismo dozivljavali kao obvezu - vec smo isli na vjeronauk zato sto nam je tamo bilo ugodno i lijepo, nismo dobivali nikakve ocjene, a ako sam htjela cijeli vikend provest s roditeljima negdje vani, nikad nitko nije radio scene jel' me nije bilo na misi taj put i nije prijetio - neces moc na prvu pricest...

    bome ako se nesto ne promjeni u sljedecih 4,5 godina nece ic ni lucija

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Trešnjevka
    Postovi
    55

    Početno

    To s vjeronaukom je stvarno koma, prije nego mi je mali krenuo u školu i ja sam se odlučila buniti i šta ti je znam, ali sada ( iako smo mi ustvari ateistička obitelj) malo sam promjenila mišljenje jer E. uživa na vjeronauku, oduševljen je vjeroučiteljem, pjeva crkvene pjesmice. E sad problem bude kad će njegovi dečki na pričest, a on nije kršten, ali nema veze jer se krstiti može i sada ako želi. Činjenica je da je vjeronauk nametnut i da sam ja stvarno željela da moje djete ne ide na vjeronauk imala bih grdih problema ( djevojčica muslimanske vjere sjedi za vrijeme vjeronauka u zadnjoj klupi i igra se !??#&!!!!! sama naravno)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    ja se toga ne bojim

    nisam se bojala za vrijeme komunizma ic na vjeronauk (nas su u skoli prozivali tko ide i zapislivali pod opaske u dnevnik...), a bogme necu se sad niti dati, niti bojat da mi nametnu ovakav rezim

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    nije stvar bojat se ili ne bojat nego toga da kod nas dijete ako ne ide na vjeronauk neće biti u razredu nego negdje na hodniku

    ima li još koji izborni predmet da je usred satnice i da za njega nema alternative nego da je dijete od 7 godina negdje samo na hodniku (ili u dvorištu škole ili malo produžilo s dvorišta na ulicu)?

    u kojim to počecima je vjeronauk bio 2 sata tjedno? počecima čega?
    možda kad su naši roditelji išli u školu?

    rezime-naš školarac ide na vjeronauk zato da ne bi lunjao sam po hodnicima i bio bez nadzora

  12. #12
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj enga prvotno napisa
    ( djevojčica muslimanske vjere sjedi za vrijeme vjeronauka u zadnjoj klupi i igra se !??#&!!!!! sama naravno)
    E ovo mi je isto super! Znam da ako je vjeronauk usred satnice ne mogu malo dijete pustiti van bez nadzora, ali ta djevojčica znači ipak sluša vjeronauk samo ne mora u crkvu. Zato valjda i namjerno stavljaju vjeronauk usred satnice, ne bi li privolili i djecu koja nisu katolici da se preobrate. Sada ja karikiram, ali ovo mi sve skupa stvarno već jako diže živce. Svena sigurno nećemo dati na vjeronauk, a ako će sam imati želju onda će ići na njega van škole. I ne bojim se nikakvih izdvajanja zbog toga što neće ići.

  13. #13
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Pituljica, pisale u isto vrijeme. Mi ćemo ako treba organizirati bake i dede u tim "rupama" samo da ne ide na vjeronauk. Eto do kud su nas doveli. da je to izborni kao i svaki drugi, znači bez prisile, možda bi čak i razmislili o vjeronauku. Nije to loše znati bez obzira koje si vjeroispovjedi ili nisi, ali ovako... no chance!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    kod nas je dosad vjeronauk bio prvi ili zadnji sat tako da oni klinci(dvoje)koji ne idu su dolazili kasnije tj.odlazili ranije iz škole.ove god.je vjeronauk 2. ili 3. sat. ali ja vjerujem da je to zbog prenapučenosti škole i da se ne može drugačije uskladiti raspored.
    ja nisam neki veliki vjernik.rijetko idem u crkvu...ali moje dijete uživa na vjeronauku i ništa loše neće naučiti.ipak smo katolička zemlja i mislim da je u redu da djeca budu upoznata sa vjerom,pa nek kasnije odluče žele li vjerovati ili ne.
    jedina stvar koja me smeta je obavezan vjeronauk u crkvi i odlazak na misu svake nedjelje u 3.raz.da bi se moglo ići na prvu pričest-

  15. #15
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ajoj, opet vjeronauk...

    kao prvo - s vjeronauka se MOŽE ispisati, jer je to izborni predmet. da vas ne bi vozali, bilo bi dobro da to najavite (i napišete) na kraju školske godine za slijedeću. naime, to se mora odobriti na nekoj sjednici - a sjednice su PRIJE početka školske godine, a zatim nakon cca 1-1,5 mjeseci nakon početka. pa vas tu mogu muljati - jer je nastava već počela.

    mi smo najavili na kraju šk. godine - i nije bilo problema.

    drugo - današnji slučaj iz škole: vjeroučitelj je danas izbacio učenicu sa sata vjeronauka - jer je došla u topiću. navodno (prema priči) - rekao je da se tako ne dolazi na vjeronauk :shock: . poslao ju je ravnateljici, a ravnateljica natrag u razred. :D

    radio se i popis onih koji žele na krizmu: uz obavezan vjeronauk u školi, obavezan je i jednom u tjednu u crkvi + dolazak na mise... na krizmu neće ići svi koji to žele, a neki će morati na razgovor sa župnikom - pa čak i biskupom (sad mi fali onaj smajlić koji pada u nesvjest...)

  16. #16
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    radio se i popis onih koji žele na krizmu: uz obavezan vjeronauk u školi, obavezan je i jednom u tjednu u crkvi + dolazak na mise... na krizmu neće ići svi koji to žele, a neki će morati na razgovor sa župnikom - pa čak i biskupom (sad mi fali onaj smajlić koji pada u nesvjest...)
    Ne znam da li da se počnem histerično smijati ili plakati.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    u vecini skola vjeronauk je prvi ili zadnji sat tako da oni koji ne idu mogu doma. mom je sinu njemacki izborni pa mu je u rasporedu a ne u drugoj smjeni. jer je tako lakse. i bolje. da je vjeronauk u drugoj smjeni onda bi se bunili kako jadna djeca moraju ici u drugu smjenu, kako su preopterecena i bla, bla. izaberete vjeronauk i onda se bunite, kako licemjerno!!! pa imajte onda gradjanske hrabrosti pa ga nemojte izabrati ako ga ne zelite. e bas da mi je vidjet kako bi se proveo moj otac da je trazio da mu djeca ne pohadjaju marksizam jer se to kosi sa njegovim svjetonazorom. ne bi ga bilo. a danas slobodno birate: kod mene u skoli ima i muslimanski vjeronauk i evagelistički i pravoslavni i etika za one koji ni jedan ne bi. pa biraj!!! i imaju taj predmet jedan sat tjedno!!!!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ne bi se složila da je u većini škola vjeronauk prvi ili posljednji sat! Ja znam dosta škola u kojima to nije tako! I ne znam kako bi se postavila da mi netko kaže da će mi dijete sa 6-7 godina 45 minuta biti prepušteno samo sebi....
    Ja sam za vjeronauk, ali za crkveni vjeronauk - pa tko voli nek izvoli - i ja sam tako išla i bilo mi je prekrasno. Definitivno smatram da vjeronauku mjesto u školi nije, a pogotovo kada se nameću svakojaki uvjeti koji zapravo čine kontraefekt i odbojnost djece prema vjeri uopće.

  19. #19
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    lidija 33, moje dijete ne ide na vjeronauk. ispisala sam ju zbog ovakvih gluposti, i ne smatram se licemjernom. vidiš, pokazala sam "građansku hrabrost" .

    vjeronauku je mjesto u crkvi, tamo sam ga ja pohađala (i to s veseljem).

    satnica je takva da je vjeronauk UNUTAR rasporeda (ne prvi i zadnji sat), a održava se DVA sata tjedno. pa neka mi netko kaže da treba biti izjednačen s fizikom, kemijom, zemljopisom, itd... !!!!????????

    kad je vjeronauk, moje dijete sjedi u knjižnici. takav je dogovor. cure koje imate problem s tim satom - probajte dogovoriti s ravnateljima takvu soluciju. nama se pokazala odlična.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    zasto se u pitanju vjeronauka ne pozovete na zapad na koji se inace tako rado pozivate?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    pitajte svoju djecu, vi koji ste protiv vjeronauka u skoli, pitajte ih kako im je na vjeronauku, vole li ici, prolistajte malo udzbenike iz vjeronauka i nadjite sto su lose djeca naucila tamo? a licemjerstvu ih ucite upravo vi, kad ih upisujete na vama mrski vjeronauk.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Pa ja baš nisam čula da su djeca nešto oduševljana vjeronaukom u školi - velikom broju je to samo pressing jer je ocjena kao i sve druge. Osim toga, jel netko primijetio neke pozitivne promjene otkako je vjeronauk u školi?
    U škole se uveo vjeronauk, a da se nigdje nisu rasteretili učenici. U školi se zapošljavaju vjeroučitelji a škola koja ima opremljenu informatičku učionicu već nekoliko godina nema dozvolu zaposliti nastavnika informatike? I to je neki izbor? Vjeronauk ili sjediti vani ili u knjižnici? Kako je moguće da je vjeronauk izborni predmet a tretira se kao redovni i nalazi se usred satnice?
    Ne znam zašto je licemjerno tražiti pravo na izbor - pošteni izbor!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj lidija_33 prvotno napisa
    zasto se u pitanju vjeronauka ne pozovete na zapad na koji se inace tako rado pozivate?
    Ne kuzim zasto zapad? I ko smo mi koji se tako rado pozivamo na zapad? Ne kuzim fakat?

  24. #24
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja cu se pozvat na zapad i reci da u javnim skolama u Kanadi recimo vjeronauk uopce nije niti kao opcija za izborni. Ako si u katolickoj skoli onda je dio satnice, naravno.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    A što je sa državnom školom?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Ja cu se pozvat na zapad i reci da u javnim skolama u Kanadi recimo vjeronauk uopce nije niti kao opcija za izborni. Ako si u katolickoj skoli onda je dio satnice, naravno.
    Zato je mene zanimalo zasto se ona poziva na zapad kad je to na zapadu sasvoim drugacije. Nema diskriminacije. Ko hoce vjeronauk ide u katolicke skole ili skole drugih vjeroispovjesti kao sto su jevrjeske ili islamske itd.....

    Potpisujem Ancicu

    Mi u nasim skolama na ZAPADU slavimo sve tj ucimo djecu o raznim obicajima tako da se slave u skolama svi praznici i bozici i honike i moja Annabel bi ove godine htjela imati menorah

    A za ostalo sto je vezano za vjeronauk postoji brate hrvatska katolicka crkva u Torontu.

    I uvjek kad nam dodju djeca na igranje pazim da znam sta smiju jesti a sta ne i to mi je posve normalno i zelim da i moja djeca tako odrastu.


    Meni je naprosto zalosno ako je istina ono malo gore da ta jedna curica sjedi i sama se igra u zadnjoj klupi dok traje sat vjeronauka. Za moj mozak je to nepojmljivo i krajnje odvratno.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Citiraj Janoccka prvotno napisa
    A što je sa državnom školom?
    Predpostavljam da pitas Ancicu Javna skola je drzavna skola.

  28. #28
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj lidija_33 prvotno napisa
    pitajte svoju djecu, vi koji ste protiv vjeronauka u skoli, pitajte ih kako im je na vjeronauku, vole li ici, prolistajte malo udzbenike iz vjeronauka i nadjite sto su lose djeca naucila tamo? a licemjerstvu ih ucite upravo vi, kad ih upisujete na vama mrski vjeronauk.
    eto - ja sam pitala svoje dijete kako joj je na vjeronauku. dok su crtali, igrali se, pjevali - bilo je ok. kad im je nametnuto neko povjesno-vjersko gradivo, referati, eseji, PREPISIVANJE NEKOLIKO A4 KUCANIH STRANICA da bi ZAPAMTILI GRADIVO :shock: - rekla je da više ne želi ići. prolistala sam udžbenike iz vjeronauka, nisam našla ništa loše - ali ni ništa posebno korisno.

    ja sam prva zatražila ispis s vjeronauka - i doživjela da moje dijete pitaju: ZAR TI NE VJERUJEŠ U BOGA????

    pa ti meni reci što je licemjerno. ispis - ili takvo pitanje???? zbog tog pitanja se neka djeca nisu usudila ispisati s vjeronauka (sad polako počinju) - da ne dobiju "etiketu".

    i još nešto: informatika je izborni predmet, iz nje se također dobiva ocjena - ali se održava u SUPROTNOJ smjeni. baš se pitam zašto....

  29. #29
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    ja stvarno ne znam sadrzaj knjiga za vjeronauk u prvom razredu, al dobili smo djecju bibliju s nekim pricama koje sam pocela citati klincima i prestala jer tamo, u cetvrtoj prici, koju su si oni izabrali za citanje jer su vidli ovcicu na slici, pise nekaj, a ja cu prepisat ovdje dio price tak da vidite i sami zakaj se ta knjiga kod nas doma vise nikad ne bu citala:


    PRVA OBITELJ
    Adam i Eva, Kain, Abel i Šet

    Kad su Adam i Eva napustili edenski vrt, otisli su i svijet kako bi ondje zivjeli i radili. Nakon nekog vremena, Bog im je dao dijete, prvo malo dijete na svjijetu. Nazvali su ga Kain. Rodilo im se i drugo duijete, koje su nazvali Abel.

    Kain je volio raditi u polju uzgajati žitarice i voće. Abel je posato pastir i uzivao cuvati ovce,

    Dok su Adam i Eva zivjeli u vrtu, mogli su razgovarati s Bogom kao sto covjek razgovara s prijateljem. Medjutim, sada, kad su se nalazili u svijetu, vise nisu mogli razgovarati s Bogom onako slobodno kao prije. Kad su pristupali Bogu izgradili bi zrtvenik od kamenja i stavili bi na nj nesto kao dar Bogu. Spalili bi svoj dar kako bi pokazali da njima vise ne pripada. Sad je pripadao bogu, kojega nisu mogli vidjeti. Pred zrtvenikom su se i molili.

    Jednoga su dana kain i Abel prinjeli svoje darove na zrtveniku. Kainje donio voce i zitarice (moja opaska: jer, kao sto pise vislje gore volio je raditi u polju, uzgajati zitarice i voce), a Abel janje iz svog stada. Janje koje je prinio abel bilo je poput Spasitelja kojeg je Bog obecao: njezno, strpljivo i neduzno. zato je Bog bio zadovoljan Abelovim stovanjem.

    Bog, medjutim, nije bio zadovoljan Kainovom zrtvom. :/ :shock: Umjesto da mu bude zao :? :? :? zbog njegaova grijeha, Kain se jako razgnjevio. Nije trazio od Boga da mu oprosti....

    ima jos, al mi se ne da prepisivat jer sam tui prestala citat klincima i rekla im da iz te knjigice vise ne bumo nis citali...

    izvornik: 1010 favorite Stories from the Bible. Copyright za hrvastku: Rijeci iskrene, dravska 8, Puscine, 1997.

    Tu je knjigu sin iz prvog braka MM dobio za nikolinje 1997 od zupnika

    lidija_33... ak se moju djecu uci ovome sto sam gore napisala smatram da je to jako lose

    Meni je posve neprihvatljivo govoriti mojoj djeci o tome da je Kain pocinio grijeh zato sto je Bogu, od srca, prinio zrtvu od onoga sto je imao, a to su bili plodovi njegovog rada... kainov dar od srca ovdje se tumaci kao grijeh :shock: :shock: :shock:

    Ak vjeroucitelji u tom smislu, misli dalje, u skoli uciti moju djecu hvala, ali ne hvala...
    Jedno je sigurno - ja cu prije nego upisem djecu na vjeronauk prolistati sadrzaj knjiga za isti i na osnovu toga odluciti hoce li moja djeca ici na vjeronauk... ako i tamo pise ova ista prica... sorry, al daj reci iskreno, jel to u redu... sto je Kain trebao prinjeti za zrtvu da bi se to Bogu svidjelo???... i po cemu je ta njegova zrtva grijeh???

    i onda jos na kraju Kain ubije Abela jer se Bogu vise svidio Abelov dar?

    i pisac price rece "Jednoga dana kada su bili zajedno u polu, Kain je ustao i ubio Abela!" i zakljucuje: "Tako je prvo malo dijete koje se rodilo na svijetu izraslo u prvog ubojicu. Ubio je vlastitog brata."

    kakvu sve to skupa poruku daje svima nama i nasoj djeci?
    Da je bog nepravedan do bola i da je od pocetka postojala razlika medju ljudimai da su uvijek neki bili bolji od drugih...
    Ne svidja mi se to. Potice diskriminaciju, segregaciju i jos milion losih stvari.
    Prica. Ruzna i uzasna. Sto put gora od Crvenkapice ili Snjeguljice u kojoj maceha salje lovca da bi njezinoj pokcerki iscupao srce.


    dok ovo pisem prisjecam se sebe i zasto sam isla na vjeronauk te zasto sam prestala ici nakon prve pricesti
    nas velecasni, koji nam je vodio vjeronauk bio je simpa tip... drzao bi nam satove, pustao filmove, a najbolje i najzabavnije od svega je bilo gledati filmove dok su se prematali unazad i nakon toga odjurit van i igrat stolni nogomet...

    mene su na vjeronauku tu i tam znali opomenut da nije bas neka fora doc u izvidjackoj uniformi na vjeronauk, al ja nisam razumjela zasto im smeta izvidjacka uniforma za koju sad znam da je u to doba vukla paralelu s komunizmom, al tada nisam imala blage veze u cem je fora... i bilo mi je genijalno izvadit mali srebrni krizic preko cvora izvidjacke marame, na sto su me pak na izvidjackimsastancima gledali poprijeko i opet nisam kuzila zasto... meni je bilo bas super... subota ujutro, jupi ja jeeee... prvo vjeronauk, ona izvidjacki sastanak... ma milina...


    iskreno, ja od svog velicasnog nisam dobila nikakve duhovne osnove na temelju kojih bi, nakon prve pricesti nastavila ici u crkvu... tada sam i usla u godine kad je bilo puno zanimljivijih sadrzaja od vjeronauka... a mise sam dozivljavala ko gnjavazu jer smo prerasli dob kad smo dobivali mikrofon u ruke i citali dijelove teksta izvucene na papirice...

    uglavnom - prestalo mi je bit zabavno, a kad razmisljam o tome sto sam naucila u tih par godina na vjeronauku u crkvi jedino cega se sjecam da sam bila zbunjena nekim informacijama...

    ja i dalje mislim da vjeronauk spada u kucni odgoj i crkvu i da treba bit osobni izbor svakog pojedinog ljudskog bica i/ili obitelji te da je sve sto se silom namece negativno

    p.s.
    i meni je neprihvatljivo da mala muslimanka mora sjedit u zadnjoj klupi na satu vjeronauka

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    i još nešto: informatika je izborni predmet, iz nje se također dobiva ocjena - ali se održava u SUPROTNOJ smjeni. baš se pitam zašto....
    Ajde - iz prve ruke. Ja predajem informatiku u OŠ. Kod informatike se unaprijed pretpostavlja (ne znam iz kojeg razloga) da će ju odabrati manji broj učenika pa učitelju (u ovom slučaju meni) nije niti odobrena puna satnica. Iz te pretpostavke slijedi da se informatika ne može staviti u raspored sve dok ju većina djece ne odabere, baš iz razloga da ostali ne bi u to vrijeme morali biti na hodniku. Razumljivo je da je u školi koja ima više razrednih odjela svakog razreda (a,b,c...) nemoguće staviti sve izborne predmete prvi ili zadnji sat.
    Rezultat: lakše je staviti predmet u suprotni turnus.

    I još malo o nastavi informatike: Učionica (zapravo sobica 3 * 5 m!) u mojoj školi ima 10 računala, ja imam pola radnog vremena. Pola radnog vremena = 12 sati nastave + 8 sati priprema. 12 sati nastave = 6 grupa za nastavu. Naravno, djeca su zainteresirana za informatiku, a i ne smije se djetetu odbiti pohađanje izbornog predmeta. Tako u mom slučaju imam 2 grupe sedmih i 2 grupe osmih razreda (po 10 učenika u svakoj), ali zbog odobrenog radnog vremena, smijem imati još samo 1 grupu petih i 1 grupu šestih razreda. Zamislite sada rad u prostoriji od 15m2 s 22 učenika šestih razreda!
    Kako Ministarstvo i dalje ne daje dozvolu za povećanje radnog vremena, ja sam - prvenstveno zbog djece - svojevoljno razbila te velike grupe na manje.
    Mislim da ne moram spominjati da taj rad u dodatnim grupama nije plaćen. Tko mi je kriv što radim više nego moram. :/

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa
    u kojim to počecima je vjeronauk bio 2 sata tjedno? počecima čega?
    možda kad su naši roditelji išli u školu?
    Moj je sin prva generacija vjeronauka koji je postavljen kao izborni skolski predmet u Republici Hrvatskoj, dakle negdje prije skoro 15 godina. Tada je isao u cetvrti osnovne. Sada ima 25 godina. I tada je vjeronauk bio 2 sata tjedno, isao je na nastavu vjeronauka u suprotni turnus jednom tjedno a jednom je imao u svom turnusu. On o tome nije vodio brigu, cesto bi zaboravio i zato je imao problema kod prve pricesti.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa
    u kojim to počecima je vjeronauk bio 2 sata tjedno? počecima čega?
    možda kad su naši roditelji išli u školu?
    Moj je sin prva generacija vjeronauka koji je postavljen kao izborni skolski predmet u Republici Hrvatskoj, dakle negdje prije skoro 15 godina. Tada je isao u cetvrti osnovne. Sada ima 25 godina. I tada je vjeronauk bio 2 sata tjedno, isao je na nastavu vjeronauka u suprotni turnus jednom tjedno a jednom je imao u svom turnusu. On o tome nije vodio brigu, cesto bi zaboravio i zato je imao problema kod prve pricesti.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa
    u kojim to počecima je vjeronauk bio 2 sata tjedno? počecima čega?
    možda kad su naši roditelji išli u školu?
    Moj je sin prva generacija vjeronauka koji je postavljen kao izborni skolski predmet u Republici Hrvatskoj, dakle negdje prije skoro 15 godina. Tada je isao u cetvrti osnovne. Sada ima 25 godina. I tada je vjeronauk bio 2 sata tjedno, isao je na nastavu vjeronauka u suprotni turnus jednom tjedno a jednom je imao u svom turnusu. On o tome nije vodio brigu, cesto bi zaboravio i zato je imao problema kod prve pricesti.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa
    u kojim to počecima je vjeronauk bio 2 sata tjedno? počecima čega?
    možda kad su naši roditelji išli u školu?
    Moj je sin prva generacija vjeronauka koji je postavljen kao izborni skolski predmet u Republici Hrvatskoj, dakle negdje prije skoro 15 godina. Tada je isao u cetvrti osnovne. Sada ima 25 godina. I tada je vjeronauk bio 2 sata tjedno, isao je na nastavu vjeronauka u suprotni turnus jednom tjedno a jednom je imao u svom turnusu. On o tome nije vodio brigu, cesto bi zaboravio i zato je imao problema kod prve pricesti.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    Racela-kvotas si postove ))))) salim se...

    evo gledam raspored moje sedmasice i mog osmasa....oboje imaju po 2 sata vjeronauka tjedno i to of kors usred satnice...negdje drugi negdje cetvrti sat.. :/
    no kod nas je organizirano za djecu koja ne pohadjaju sat vjeronauka ,boravak u skolskoj knjiznici (citanje knjiga,novina,neke druge literature,sluzenje kompjuterom ili pisanje zadace ,te ucenje..).a sve pod nadzorom knjiznicarke....

    ja sam mojoj djeci ponudila da ih liberam vjeronauka,ali pod uvjetom da si uzmu onda jos jedan strani jezik osim regularnog engleskog,kao izborni

    odustali su,tako da smo problem ispisivanja rijesili,ali su shvatili da je to predmet kao svaki drugi,pa ce i njega "istrpiti" do srednje skole jer je i upis bio njihova volja..

    kod nas se krizma vrsi tek u 1 razredu srednje skole (sto cu opet ostaviti njima na izbor),a dolaske na nedjeljni vjeronauk rijesila sam jos prosle godine kad mi je sin dobio 1 zato sto nije znao odgovor na pitanje koje je bilo vezano uz nedjeljnu misu na kojoj nije bio...

    mislim da me se culo do Vatikana...citirala sam sveceniku Isusa :" Podigni kamen,naci ces me "....onima koji ne znaju..-nije potrebno klanjati se slikama ni gradjevinama...Isus je svugdje,pa i u tvom srcu....

    i pobjedih AMEN!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    91

    Početno

    Paulo ima vjeronauk 2 puta tjedno i to jedan put 2., a jedan put 3. sat.
    navodno ne može drugačije.
    u njegovom razredu puno je roditelja bilo protiv, ali ipak samo jedna curica nije na satu. ona u to vrijeme šeta po hodniku ili crta :shock: , sama naravno.
    ljuta sam, iako sam vjernik, iako moje dijete zasad nije protiv, ali za njega će postati veliko opterećenje, a još za te subote, to ćemo vidjeti.
    sramota je što što svećenici sebi daju za pravo svakojake ucjene i ponašaju se kao da smo još u 17. stoljeću.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    znas...to mi otprilike izgleda ovako....neces dobiti prolaznu ocijenu iz hrvatskog ako redovno ne odlazis na kazalisne predstave...(karikiram)..
    poanta je da : vjeronauk JE skolski predmet i kao takav razdvojen od mise,pricesti,krizme....

    to sto niti roditelji,a niti djeca nemaju kontinuitet dolaska na nedjeljne mise,ne znaci da su nevjernici ...vec vjeru traze i nalaze na drugi nacin

    mislim da gospoda u haljinicama ipak trebaju preispitati poteze koje su vukli protekla desetljeca...mozda shvate zasto im janjci bjeze iz stada

    nekako sam se nadala da od ove godine nece biti vjeronauka u skoli..na zalost varah se...sad se eto nadam da ce evropa nesto uvjetovati u tom stilu....eto...nadam se

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Bojim se zanamala d ani evropa niti nitko nista ne moze napraviti po tom pitanju. Mislim da je u pitanju nekekav ugovor s vatikanom koji s ene moze tako lako razvrgnuti. Samo nije mi jasno kakva smo mi to drzava kada svecenstvo na neke stvari u skolstvu ima veceg utjecaja nego sama drzava - poslodavac - koja to skolstvo financira!

  39. #39
    Bigmama

    Početno

    Naša djeca obožavaju ići na vjeronauk, zahvaljujući izvrsnoj vjeroučiteljici. Inaće smo katolici i bilo nam je prirodno da nam djeca krenu na vjeronauk.
    Ali protiv sam ocjenjivanja izbornih predmeta. Pa čak i protiv ocjenjivanja ocjenama uopće.
    Ali to je sad neka druga tema...
    Škole prilagođavaju raspored većini učenika. Većina djece ide na vjeronauk, barem ovdje kod nas.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj Bigmama prvotno napisa
    Naša djeca obožavaju ići na vjeronauk, zahvaljujući izvrsnoj vjeroučiteljici.
    Dobro za njih.

    Inaće smo katolici i bilo nam je prirodno da nam djeca krenu na vjeronauk.

    Škole prilagođavaju raspored većini učenika. Većina djece ide na vjeronauk, barem ovdje kod nas.
    Nisu sva djeca katolici i ne mogu ići na RKT vjeronauk. Škole bar za sada ne organiziraju vjeronauk za druge vjere. Škole bi morale prilagođavati raspored ne većini djece nego svim učenicima. Ako je samo i jedan koji šeće pod vjeronaukom besciljno školom i ako je prepušten sam sebi to nije u redu i smatram da bi škola za to morala odgovarati. Zašto se ostali izborni predmeti mogu stavljati na kraj ili početak nastave ili eventualno u suprotnom turnusu a vjeronauk ne? Kod nas u srednjoj školi se na to pazi iako su učenici već sposobni brinuti o sebi. A u osnovnoj školi se ne vodi o tome briga. Zar to nije apsurd. Kao da se to namjerno radi ne bi li roditelje prisilili da svoju djecu upišu na "izborni" predmet?

    A što ako se učeniku dok se tako mota usred nastave po školi štogod i dogodi. Tko će odgovarati? Škola? Crkva? Najvjerojatnije nitko. Premala su to djeca da bi se moglo dozvoliti takvo indolentno ponašanje i nebriga.

  41. #41
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Škole bar za sada ne organiziraju vjeronauk za druge vjere.
    organiziraju.
    kod nas u skoli (OS, nizi razredi) prosle godine je dolazio pravoslavni svecenik drzati vjeronauk za par ucenika, a ove godine u jednom prvom razredu su 2 djevojcice islamske vjeroispovjesti, i njihovi roditelji su trazili da se za njih takodjer organizira vjeronauk.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    Škole bar za sada ne organiziraju vjeronauk za druge vjere.
    organiziraju.
    kod nas u skoli (OS, nizi razredi) prosle godine je dolazio pravoslavni svecenik drzati vjeronauk za par ucenika, a ove godine u jednom prvom razredu su 2 djevojcice islamske vjeroispovjesti, i njihovi roditelji su trazili da se za njih takodjer organizira vjeronauk.
    Ispravka netočnog navoda. Ona rečenica treba glasiti:

    Škole u većini slučajeva bar za sada ne organiziraju vjeronauk za druge vjere.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    tema se zvala opterećenje ili rasterećenje a svela se na pljuvanje katoličkog vjeronauka. i preobraćanje se spominjalo. i svašta. još samo nedostaju svećenici pedofili pa da kompletiramo sliku. e kad bi se bar svi problemi opterećenja i rasterećenja učenika riješili ukidanjem vjeronauka. vjeronauk je najveći krivac što nam je školstvo tu gdje je, zar ne? a prije, u dobra stara socijalistička vremena kad nije bilo vjeronauka, sve je bilo dobro i divno i nisu učenici bili opterećeni. pucali smo , na redovnoj nastavi, puškama M48 koje smo prije toga učili sastavljati i rastavljati. e što se onda nitko nije bunio, sve bilo super, milina.

  44. #44

    Početno

    Citiraj lidija_33 prvotno napisa
    tema se zvala opterećenje ili rasterećenje a svela se na pljuvanje katoličkog vjeronauka. i preobraćanje se spominjalo. i svašta. još samo nedostaju svećenici pedofili pa da kompletiramo sliku. e kad bi se bar svi problemi opterećenja i rasterećenja učenika riješili ukidanjem vjeronauka. vjeronauk je najveći krivac što nam je školstvo tu gdje je, zar ne? a prije, u dobra stara socijalistička vremena kad nije bilo vjeronauka, sve je bilo dobro i divno i nisu učenici bili opterećeni. pucali smo , na redovnoj nastavi, puškama M48 koje smo prije toga učili sastavljati i rastavljati. e što se onda nitko nije bunio, sve bilo super, milina.
    Ma tko se to nije bunio? Sad već bulazniš.

    Vjeronauk je u onom režimu bio stvar CRKVE, u kojoj mu je i mjesto. Nitko ne osporava pravo djeteta da ide na vjeronauk, ali 4 hebena sata tjedno?

    Halo, pa iz hrvatskog i drugih predmeta imaju u vrh glave tri sata...To je suludo.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    koja ČETIRI sata? o čemu ti pričaš? u osnovnoj je školi vjeronauk 2 sata, a u srednjoj jedan sat. i ta dva u osnovnoj mislim da su previše. bilo bi dovoljno jedan. ali tko je spominjao četiri? koja to škola ima četiri sata vjeronauka?

  46. #46

    Početno

    Citiraj lidija_33 prvotno napisa
    koja ČETIRI sata? o čemu ti pričaš? u osnovnoj je školi vjeronauk 2 sata, a u srednjoj jedan sat. i ta dva u osnovnoj mislim da su previše. bilo bi dovoljno jedan. ali tko je spominjao četiri? koja to škola ima četiri sata vjeronauka?
    2 sata u školi, plus kakti obavezni vjeronauk u crkvi, plus misa nedjeljom...4h, ili 5 u nekim župama gdje je uvet 2h župnog vjeronauka uz ono u školi da bi se dijete moglo pričestiti...

    A nama je bilo dovoljno 2h župnog i eventualno nedjeljna misa na kojoj se baš nije zapisivalo jesmo li bili baš svake nedjelje...I ne znam, u tih par godina smo u ta dva sata i eventualno na misi naučili dovoljno i dokazali dovoljno da bi smjeli na prvu pričest.

    Ne znam što se točno promijenilo u 15 godina da je odjednom to stečeno znanje nedovoljno nego se djecu mora drilat još i u školi.

    Eeeeej...pa ni komunisti nisu uvjetovali članstvo u partiji tolikim satima provedenim na indoktrinaciji...

  47. #47

    Početno

    uvet = uvjet, malo sam fulala

  48. #48
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Off topic - požalila mi se mama jedne naše učenice da ove šk.god. crkveni vjeronauk (u sklopu priprema za krizmu) imaju subotom u 7.00 UJUTRO!!!
    Mislim, ono ...

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ne znam tko bi mene natjerao da ustanem i pošaljem dijete subotom u 7 ujutro na vjeronauk....

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Molim vas da ne sirite temu u nezeljenom smjeru: ako zelite raspravljati o vjeronauku u skoli, onda pisite o vjeronauku u skoli.

    Vjeronauk izvan redovne skolske nastave je privatna stvar svakog djeteta i njegove obitelji i ovo nije mjesto da se o tome pise, pogotovo na ovakav nacin.

    Ucestalost izvannastavnog vjeronauka ovisna je o rasporedu kojeg utvrdjuje zupnik i za eventualne primjedbe molimo obratite se svom zupniku ili vjeroucitelju kod kojeg dijete polazi satove vjeronauka. Vjeronauk je izborna nastava, nitko nije prisiljen polaziti vjeronauk i molim vas da u duhu tolerancije postujete svjetonazor u kojem zive djeca koja ga polaze.

    Za komentare i raspravu o samoj nastavi vjeronauka sigurno postoje primjerenija mjesta nego je forum Udruge RODA.

    Svaka daljnja konstruktivna rasprava o opterecenosti skolske satnice je dobrodosla, kao i prijedlozi kako organizirati/promijeniti satnicu vjeronauka radi djece koja ga ne polaze.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •