Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: Moratorij na knjige

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno Moratorij na knjige

    Htjela sam se pohvaliti.Na roditeljskom sastanku moje kceri (7 . razred) saznali smo od razrednice (profesorice hrvatskog jezika) da su dogovorno odlucili profesori : MATEMATIKE,HRVATSKOG,KEMIJE,FIZIKE,BIOLOGIJE,GLAZB ENOG I TEHNICKOG da narednih 10 godina nece mijenjati knjige,te su si izabrali najboljeg nakladnika sa najboljim sadrzajem...

    napominjem to su profesori sa vise od 20 godina radnog staza...


    e sad samo da opet vlada ne promijeni sebe,a samim time i principe i nacine nauka

    dodatak: Apsolutno svi roditelji 5 sedmih razreda sa odusevljenjem su pozdravili ovu vijest (hvala bogu i moj ce mali uspjeti iskoristiti bratove i sestrine knjige)... :D

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Pa zar ne pratis novi zakon o udzbenicima koji ide na sabor, a mozda je vec i izglasan?

    Prema njemu svake 4 godine se udzbenik mora preurediti i nadopunjavati da bi bio u trendu i pratio nova saznanja i znanstvena otkrica. Tako da nitko nece moci koristiti udzbenik stariji od 4 godine. Ako ti je mali sada u trecem razredu ima sanse da se okoristi, ali ako je mladi onda ne.

    Do sada se to moglo ali prosla su ta vremena.

    Inace cisto sam skepticna da su vasi profesori izabrali najbolje udzbenike bar sto se matematike tice. Naime koliko ja pratim (a prilicno sam u tijeku i bila sam cak i recenzent za udzbenike od 5 i 6 razreda) znam da su dva najbolja izdanja dobila najmanji postotak koristenja od svih postojecih udzbenika, a najvece su psototke dobila dva izdanja koja su prema meni ispod svakog nivoa i ja ih ne bih kao nastavnik odabrala cak ni da su jedini na trzistu.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj Racela prvotno napisa
    Pa zar ne pratis novi zakon o udzbenicima koji ide na sabor, a mozda je vec i izglasan?
    Ne-ne pratim jer mi nije struka :? i ne znam iskreno ni gdje ga trebam "pratiti"!

    Prema njemu svake 4 godine se udzbenik mora preurediti i nadopunjavati da bi bio u trendu i pratio nova saznanja i znanstvena otkrica.
    -sorry na ne znanju,ali zar se matematika svako malo mijenja?

    Do sada se to moglo ali prosla su ta vremena.-E to Vam ne znam...znam samo ono sto nam je recno na roditeljskom.

    Inace cisto sam skepticna da su vasi profesori izabrali najbolje udzbenike bar sto se matematike tice.-svaka cast pracenju recenzija,ali zanima me tko je postotkom obuhvacen? kako znate da se radi bas o nasoj Du skoli??? Osim toga kao roditelj imam apsolutno povjerenje u profesore nase skole,njihovo iskustvo i pedagoski pristup.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Vrbani
    Postovi
    144

    Početno Re: Moratorij na knjige

    Citiraj zanamala prvotno napisa
    da narednih 10 godina nece mijenjati knjige,te su si izabrali najboljeg nakladnika sa najboljim sadrzajem...
    zanamala, mogu razumijeti tvoje veselje sto ces usparati novac, ali ta odluka vasih ucitelja jednostavno nije moguca. I to u sljedecih 10 godina... ja kao nastavnik nikada ne bih takvo nesto obecala!
    Kao prvo, od sljedece godine krece HNOS u sve skole. Konkretno, dijete ti je u 7. razredu. U tom razredu ce se po novom programu iz matematike uciti vjerojatnost i statistika. Toga nemas u trenutnom udzbeniku. A i "pretumban" je cijeli program svih ostalih razreda iz matematike, tako da knjige sigurno necete moci koristiti iste. Mozda ce tvoja skola ostata vjerna istom autoru i izdavacu, ali konkretnu kupnju nove knjige cete ipak morati obaviti jer se program mijenja od sljedece godine. A vrijedi i ono u svake 4 god sto je napisala Racela.
    Dalje, nije mi jasan nastavnik tehnickog koji kaze da mu se knjiga nece mijenjati sljedecih 10 god. Navodno se u tehnicki vraca piljenje sperploce, dakle, treba nova knjiga jer ce program biti razlicit. A pretpostavljam da ce u narednih 10 god nastava tehnickog od obavezne uploviti u izborne vode tako da ce se to sve jako promijeniti.
    Jos dalje, mnogi udzbenici koji se trenutno koriste kod nas su zastarjeli, nisu sazivjeli s ucenicima i nisu po standardima Europske unije, vec su pisani "ruskim sistemom" - nema slika, nema boje, tekst nije prilagodjen klincima itd. Nisu svi takvi, ali ima ih. I ti ce se udzbenici morati mijenjati.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    hm...ne znam...znam samo ono sto nam je receno na sastanku ...
    a ovo sa sperplocom mi je totalno bedasto..pa zar profesor ne smije improvizirati? cuj nauke..rad sa sperplocom :?
    no...ne da mi se dalje polemizirati...prenesoh receno (kazu ne ubijajte glasnika )

    protekih dva dana i sin i kcer imali su u sklopu experimentalne provedbe elemenata HNOS-a,kako oni kazu :" vrednovanje ciljeva,sadrzaja i procesa provedbe HNOS-a ..."uz blagoslov prof.dr.sc. Šakića...

    kazu klinci...dosta zeznuta pitanja (uostalom njima je i pitanje sto ces vecerati-zeznuto )

    i ima jos...dogovorena je nadogradnja podrucne skole Montovjerna ,a cime bi se stvorili uvjeti realizacije nastave u skoli Lapad ,za sve ucenike, u jutarnjoj smjeni,a izvantjelesne aktivnosti u poslijepodnevnoj :D :D


    IPAK SE KRECE

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno Re: Moratorij na knjige

    Citiraj zanamala prvotno napisa
    ... da su dogovorno odlucili profesori : MATEMATIKE,HRVATSKOG,KEMIJE,FIZIKE,BIOLOGIJE,GLAZB ENOG I TEHNICKOG da narednih 10 godina nece mijenjati knjige...
    Mudra odluka bas za danasnje vrijeme! Zamislite sto sve prije deset godina niste imali: mobitel, usb stick, zracni jastuk i klima uredjaj u automobilu, Dvd, CD (?), roda forum, pa ni udzbenici nisu bili u boji... Bas je cool zamrznuti vrijeme. Steta sto za sljedecih deset godina nisu izabrali reprint izdanja od prije dvadeset, inace divota.

    pozdrav

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno Re: Moratorij na knjige

    Citiraj simes prvotno napisa
    Citiraj zanamala prvotno napisa
    ... da su dogovorno odlucili profesori : MATEMATIKE,HRVATSKOG,KEMIJE,FIZIKE,BIOLOGIJE,GLAZB ENOG I TEHNICKOG da narednih 10 godina nece mijenjati knjige...
    Bas je cool zamrznuti vrijeme. Steta sto za sljedecih deset godina nisu izabrali reprint izdanja od prije dvadeset, inace divota.

    pozdrav
    U medicinskim bi skolama tako mogli spasiti od zaborava one udzbenike u kojima se svasta trabunjalo o dohrani beba. Tko je vidio mijenjati udzbenike do 65 godine dok nastavnik ne ode u mirovinu!

    pozdrav

  8. #8
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    nazalost u medicinskim knjigama se dosta trabunja o dohrani i dojenju, jer su knjige davno napisane i nema novih, na osnovu novih istrazivanja...

    zato i nase lijecnici znaju tako malo o dojenju....

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    nazalost u medicinskim knjigama se dosta trabunja o dohrani i dojenju, jer su knjige davno napisane i nema novih, na osnovu novih istrazivanja...
    Prema novom Zakonu o udzbenicima, stvari ce postati zamrznute i nitko se nece olako upustatu u veliki rizik. Najpogubnija je odredba o tome da na jednoj skoli svi paralelni razredi moraju koristiti isti udzbenik. I sto mislite tko ce biti nadglasan? Nastavnici konformisti i konzervativci kojima se do penzije ne da zaviriti u novu knjigu ili progresisti koji traze suvremene sadrzaje i nove nacine rada s djecom? Odgovor nazalost znamo.

    Zahvaljujuci slobodnoj trzisnoj utakmici poceli su se pojavljivati tako kvalitetni udzbenici da je milina raditi u nekim ucionicama koliko cujem od kolegica u osnovnoj. Vremenom bi se ti udzbenici svojom kvalitetom nametnuli. Po novom zakonu bit ce im pocetne barijere nepremostive. Steta, jer bi takvi udzbenici promjenili i tradicionalisticku nastavu.

    Mislite li da se da sto popraviti i napraviti nesto da ovaj zakon ne prođe?

    srdacan pozdrav

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Možda bi ipak rode mogle pokrenuti akciju da ovakav zakon ne prođe. Mislim da su Rode jaka udruga i mogle bi imati utjecaja u javnosti.

    Pogubne su mjere

    a) da se nakon izbora udžbenika betonira stanje na 4 godine. A što ako se izabere loš udžbenik a to se tek skuži nakon dva tjedna rada u praksi? Pa ćeš jpoš 4 godine čekati da ga pokušaš izmijeniti umjesto već slijedeće godine.

    b) da se u istoj školi u sviom odjeljenjima moraju koristiti isti udžbenici. A što ako najglasniji nastavnik, predsjednik aktiva ili ravnatelj škole prijateljuju s autorom čiji je udžbenik ispod svake kritike pa ga cijela škola (umjesto eventualno jednog razreda) mora koristiti. A ovakve situacije vjerujte (iz prakse govorim) nisu nikakva rijetkost.

    Osim toga reći da je novoizabrani udžbenik najbolji odmah na početku nastave je špomalo brzopleto. Preletjeti na brzinu u dan dva par stotina stranica udžbenika (lijepe sličice, zgodan format i oprema a sadržaj prazan ili pun grešaka - tko će to uočiti) ili raditi sa udžbenikom u razredu cijelu školsku godinu ipak su dvije različite stvari. Zašto se nastzavnici ne bi mogli predomisliti ako su loše izabrali. Zašto bi morali raditit po puno lošijem udžbeniku samo zato jer predsjednik aktiva ili najstarija kolegica u aktivu sa autorom idu na kavu?

    Pozdrav

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj Racela prvotno napisa
    Pogubne su mjere
    b) da se u istoj školi u sviom odjeljenjima moraju koristiti isti udžbenici.
    Da sva djeca u jednoj skoli imaju isti udzbenik to ima svojih prednosti, ali jos vecih nedostataka. Kao sto je kod odjece, mobitela i ... da nam ne odgovara svima isto, tako je i kod nastavnika s udzbenicima. Dva nastavnika koja razlicite pristupe nastavi trebaju i razlicite udzbenike. Svatko ce iz svog udzbenika, koji sam bira i snosi odgovornost za uspjeh ucenika, izvuci maksimum. Osobno kao otac sa svojim statisticki prosjecnim primanjima, a s iznadprosjecnim brojem djece (2), cu radije dati novac za udzbenik koji se koristi maksimalno, nego naslijediti ga da se ne koristi. Rijetke obitelji s vise djece mozda nece razmisljati tako, ali socijalne se mjere ne kroje zakonom o udzbenicima. ima puno elegantnijih rjesenja stimulacije natalne politike.

    A što ako najglasniji nastavnik, predsjednik aktiva ili ravnatelj škole prijateljuju s autorom čiji je udžbenik ispod svake kritike ...
    Zašto bi morali raditit po puno lošijem udžbeniku samo zato jer predsjednik aktiva ili najstarija kolegica u aktivu sa autorom idu na kavu?
    Kakva kavica! No dobro, i iz zbog kavice bi nasi ljudi svoj svome namjestili, ali radi se tu o puno gorem. Tu su sada polmilijunske cifre za jednu skolu i velika moc ravnatelja. Ogromna. Polozaj nastavnica(ika) je bijedan. Vrata korupciji su sirom otvorena. Ponekad ce se to predstavljati kao opce dobro. Recimo nastavnici hrvatskog bi izdavaca koji je izuzetan, a kada na sjednici ravnatelj kaze da ce im drugi pokloniti LCD preglasat ce ih kod od sale. To je strasno opasno. Pitamo li se kako ce se to odraziti na 'pregazene' nastavnike?
    Kao roditelji znamo da je kreativnih nastavnika malo. Nemojmo se zvaravati da ti ljudi u zbornicama uzivaju ugled i postovanje. Cesce zavist i ljubomoru, ali ti ljudi furaju dalje zbog zadovoljstva rada u ucionici. Sad je fantasticna prilika za podmetnuti im nogu, zabiti kajlu, izbiti asa iz rukava, oduzeti ono sto su pomno birali/le i na cemu temelje svoj kreativni iskorak. Udzbenik! Prilika je za preglasavanje i pacifikaciju. I to na pune cetiri godine. Nekoliko puta tako i imati mir do penzije umjesto uznemirujuceg faktora tu odmah u susjednoj ucionici.

    I meni bi bilo drago kada bi se i rode oglasile.
    srdacan pozdrav

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj simes prvotno napisa
    Kakva kavica! No dobro, i iz zbog kavice bi nasi ljudi svoj svome namjestili, ali radi se tu o puno gorem. Tu su sada polmilijunske cifre za jednu skolu i velika moc ravnatelja. Ogromna. Polozaj nastavnica(ika) je bijedan. Vrata korupciji su sirom otvorena. Ponekad ce se to predstavljati kao opce dobro. Recimo nastavnici hrvatskog bi izdavaca koji je izuzetan, a kada na sjednici ravnatelj kaze da ce im drugi pokloniti LCD preglasat ce ih kod od sale. To je strasno opasno. Pitamo li se kako ce se to odraziti na 'pregazene' nastavnike?
    Ma kavica je ovdje bila samo poštapalica. Mislila sam na ogromne prijateljske, nepotisticke, politicke i ostale veze (samo ne strucno objektivne i u ostalom pogledu nesubjektivne) koje vladaju svugdje, a i u skolstvu su ogromne

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Ono sto ja vidim kao najbolje i najsretnije rjesenje nije zamrznut sadrzaj skolskih knjiga na x godina, to je samo druga krajnost sadasnjeg stanja sa udzbenicima.

    Ima losih udzbenika, ali oni su u prometu u skolama jer netko nije dobro obavio svoj posao i rjesio nedostatke ako su rjesivi. Ako nisu, onda stopirao daljnji tisak i distribuciju knjige.

    Mene kao roditelja, kod stalne izmjene uzdbenika najvise frustrira novcani trosak koji je u obiteljima s vise djece stvarno preveliki. I smeta me ogromna kolicina knjiga razbacanih po smecu i ispred skole na kraju svake skolske godine.

    Rjesenje ne vidim u jednom zakonu, vec u vise njih:

    - bolji nadzor nad kvalitetom i tocnoscu sadrzaja udzbenika,odredjivanje nekakve komisije pri Ministarstvu koja ce i odgovarati za propuste u udzbenicima (stalno mislim kako samo uvodjenje nekih sankcija moze ugroziti nepotizam i korupciju)

    - financijska pomoc u udzbenicima u svim opcinama: za opcine koje ne mogu financirati udzbenike za svu djecu, da se nakon socijalnog i braniteljskog probira uvede barem besplatni udzbenici za obitelji s troje i vise djece, ili da roditelji s jedno ili dvoje djece placaju npr.50% cijene udzbenika, a roditelj s vise djece nista...

    - organizirano preuzimanje starih neupotrebljivih knjiga i biljeznica pri svim skolama za neki simbolicni iznos

    - tisak svih skolskih knjiga na recikliranom papiru

    Sori, otisla sam u siru temu od teme topica, jednim udarcem odmah tri muhe.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Ono sto ja vidim kao najbolje i najsretnije rjesenje nije zamrznut sadrzaj skolskih knjiga na x godina, to je samo druga krajnost sadasnjeg stanja sa udzbenicima.

    Ima losih udzbenika, ali oni su u prometu u skolama jer netko nije dobro obavio svoj posao i rjesio nedostatke ako su rjesivi. Ako nisu, onda stopirao daljnji tisak i distribuciju knjige.

    Mene kao roditelja, kod stalne izmjene uzdbenika najvise frustrira novcani trosak koji je u obiteljima s vise djece stvarno preveliki. I smeta me ogromna kolicina knjiga razbacanih po smecu i ispred skole na kraju svake skolske godine.
    Knjige ce biti i dalje razbacane bez obzira na x-godisnje moratorije ako smo takva 'kultura' da nam je to ćeif.
    Sadasnje stanje je takvo da se udzbenici ne mijenjaju svake godine. To jednostavno nije tocno. Konkretno moji gimnazijalci imaju iste udzbenike vec desetak godina. Manji dio ih kupi nove, a vecina koriste stare dobro amortizirane knjige. To im i ja preporucam da se povezu, a po potrebi posredujem. Izgubljene knjige bez potpisa cuvam i ako se ne nadje vlasnik naredne godine posudjujem djeci dok se ne snadju ili im posudim za cijelu godinu. Kroz to vrijeme je taj izdavac napravio jednu znacajniju izmjenu umetanjem zbirke i udzbenika u jednu knjigu. Tada je bio prelazak na nove, ali je ukupna cijena pala. To je samo jedan primjer da se udzbenici ne mijenjaju svake godine iz cista hira, kako se to nekad predocava u javnosti.

    Sada postoji komisija koja bdije nad standardom i kvalitetom udzbenika i nece odobriti udzbenik ako ne zadovolji nekakvi minimum. Dogadja se da je onda za neki predmet vise odobrenih udzbenika. E, cak i mnogim nastavnicima smeta sto ih je vise. Zasto? Ako nas ne smeta sto ima na izbor velik broj cipela, vrsta kruha, vise stotina mobitela i nekoliko operatera, zasto samo od nekoliko razlicitih knjiga boli glava?

    Zakon bi rezao taj broj na najvise na tri. I tu je paradoks sto se oni najkvalitetniji lako moguce nece probiti medju ona tri. Njima treba vremena da ih se prihvati, jer su cesto ispred vremena.

    Mnogi su ljuti sto sve generacije nemaju isti udzbenik jer misli da netko tamo gore bez potrebe mijenja udzbenike. Ne, to zasto vase dijete ima taj i taj udzbenik odgovoran je njegov nastavnik. On/ona je taj udzbenik izabrao/la medju odobrenima. Nitko ga nije smio prisiliti po sadasnjem zakonu.

    Minnie, socijalne mjere koje predlazes su rjesenje mnogih problema. Zalazem se i ja za takav papir da ucenik u udzbenik moze pisati i crtati, a ne tvrdi uvez, sjajni i teski papir koji mora izdrzati 4 godine. Dakle, niposto ne knjiga kojoj se klanja, ne dodiruje i od koje kicma strada.

    srdacan pozdrav

  15. #15

    Početno

    Citiraj zanamala prvotno napisa
    Citiraj Racela prvotno napisa
    Pa zar ne pratis novi zakon o udzbenicima koji ide na sabor, a mozda je vec i izglasan?
    Ne-ne pratim jer mi nije struka :? i ne znam iskreno ni gdje ga trebam "pratiti"!.
    Zanimljivo, kako se u nastavnicki posao, pa tako i u izbor udzbenika, osjecaju sposobni mijesati svi, bez obzira sto im to nije struka. Zasto lijecnicima ne naredite kojeim ce lijekovima lijeciti vasu djecu?

    [/quote]-sorry na ne znanju,ali zar se matematika svako malo mijenja?.[/quote]

    Matematika se ne mijanja, ali se djeca zato jako brzo mijenjaju. I svijet oko nas. Zato i nastavnici moraju mijenjati svoj nacin poducavanja i rada s djecom. A u trazenju boljeg, traze i bolje udzbenike. Naravno, ima i onih kojima je svejedno, koji gledaju da imaju sto manje posla i da sto manje toga mijenjaju. Oni ce s ovakvim zakonom biti jako zadovoljni. A kako ce biti njihovim ucenicima, to ionako niko ne pita.


    [/quote]svaka cast pracenju recenzija,ali zanima me tko je postotkom obuhvacen? kako znate da se radi bas o nasoj Du skoli??? Osim toga kao roditelj imam apsolutno povjerenje u profesore nase skole,njihovo iskustvo i pedagoski pristup.[/quote]

    Oprostite, ali ovo je jako usko i sebicno gledanje. Lijepo je sto imate puno povjerenje u profesore na vasoj skoli, i sto oni kvalitetno rade. Mozda su vasi profesori i odabrali najbolje udzbenike, no sto je s onim skolama na kojima nisu? Na kojima su iz kojekakvih razloga odabrali lose udzbenike? Za njih vrlo vazno, nisu vasa djeca? To sto ce oni biti kaznjeni losim udzbenikom 4 godine nije vas problem.

    Sonja B.

  16. #16

    Početno

    Citiraj Minnie prvotno napisa
    Ima losih udzbenika, ali oni su u prometu u skolama jer netko nije dobro obavio svoj posao i rjesio nedostatke ako su rjesivi. Ako nisu, onda stopirao daljnji tisak i distribuciju knjige.

    Mene kao roditelja, kod stalne izmjene uzdbenika najvise frustrira novcani trosak koji je u obiteljima s vise djece stvarno preveliki. I smeta me ogromna kolicina knjiga razbacanih po smecu i ispred skole na kraju svake skolske godine.

    Rjesenje ne vidim u jednom zakonu, vec u vise njih:

    - bolji nadzor nad kvalitetom i tocnoscu sadrzaja udzbenika,odredjivanje nekakve komisije pri Ministarstvu koja ce i odgovarati za propuste u udzbenicima (stalno mislim kako samo uvodjenje nekih sankcija moze ugroziti nepotizam i korupciju)

    - financijska pomoc u udzbenicima u svim opcinama: za opcine koje ne mogu financirati udzbenike za svu djecu, da se nakon socijalnog i braniteljskog probira uvede barem besplatni udzbenici za obitelji s troje i vise djece, ili da roditelji s jedno ili dvoje djece placaju npr.50% cijene udzbenika, a roditelj s vise djece nista...

    - organizirano preuzimanje starih neupotrebljivih knjiga i biljeznica pri svim skolama za neki simbolicni iznos

    - tisak svih skolskih knjiga na recikliranom papiru

    Sori, otisla sam u siru temu od teme topica, jednim udarcem odmah tri muhe.
    Nova sam na vasem forumu, pa bi vjerovatno bio red da se predstavim.
    Prikjucila sam se forumu jer me zainteresirala tema o udzbenicima. Predajem matematiku u srednjoj skoli i majka sam troje djece. Od ove godine svi su skolarci.

    S raspravom od Minnie se slazem. Na socijalnu komponentu udzbenika moze se utjecati upravo na nacine koji su predlozeni.

    A zasto su na trzistu opstali losi udzbenici? Iz matematike su neke lose udzbenike napisali nadzornici. I nastavnici ih biraju zato sto se ili boje kako ce ih nadzornik ocijeniti ako ne rade po njihovom udzbeniku, ili mu se jednostavno zele dodvoriti. To znam pouzdano, jer sam tocno takav odgovor dobila na pitanje postavljeno u skoli moje djece. U taj vruci kesten ni sada nije taknuto. Osim toga, ravnatelji i sad vrse pritisak na nastavnike, jer pojedini nakladnici placaju skoli za izbor njihovih knjiga(kupuju opremu, stampaju skolske listove i slicno). Po novom zakonu moci ce nastavniku nametnuti udzbenik koji on smatra losim, sto do sada nisu mogli.

    A ima jos jedna "caka" koja mene kao roditelja posebno smeta. Ionako nenormalno teske torbe postati ce jos teze. Naime, neko pametan se sjetio da zabrani razgranatost udzbenika, pa ce sada, umjesto dvije lake knjige, za svako polugodiste jedna, djeca nositi jednu tesku za cijelu godinu. A zabrana razgranatosti zabranjuje i vjezbenice. A to znaci: ili cemo zadrzati metodicki standard i pisati po udzbenicima, sto ih cini neupotrebljivima za nasljedivanje, ili ne znam sto, jer ne mogu zamisliti kako ce moja djeca nauciti strani jezik bez vjezbenice.

    Srdacan pozdrav, Sonja B.

  17. #17
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    dragi stari i novi sudionici u ovoj raspravi,
    vidim da spominjete rodu kao faktor koji bi mogao imati nekog utjecaja na rjesavanje ovog problema. ja vas na zalost moram izvjestiti da su nasi kapaciteti za skole premali. jedno vrijeme smo se uspjeli potruditi oko ovog, ali mislim da ce to u ovom trenutku biti teze, jer smo se rasirili na previse podrucja djelovanja. ne kazem sasvim nemoguce.

    draga sonja, mi jesmo poznati po tome sto se petljamo i u to koji lijek ce lijecnik dati nasoj djeci. ne mislimo da je svaki nastavnik i svaki lijecnik onaj tko bi apsolutno trebao imati zadnju rijec, nego se pokusavamo educirati i baviti svime sto nas smeta u uvrijezenim praksama, utjecati na promjene. smatramo da roditelji moraju biti dobra povratna veza i svakako pokusati ispraviti ono sto vidimo kao los utjecaj na nas i djecu.

    u nekim segmentima smo mi, Roda, jako "unutra" i dobro potkovani, u nekima manje. ako cemo pisati ministarstvu vezano uz zakon o udzbenicima, onda bismo trebali bolje i vise uci u taj problem, a to je ono s pocetka ovog posta, za sto nisam sigurna da u ovom trenutku imamo kapaciteta.

    sime, racela, svi koji su zainteresirai za ovo, jeste li voljni za jedan sastanak (kavicu )? lakse i brze bismo mogli komunicrati i vidjeti gdje smo i sto se moze.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    172

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    nazalost u medicinskim knjigama se dosta trabunja o dohrani i dojenju, jer su knjige davno napisane i nema novih, na osnovu novih istrazivanja...

    zato i nase lijecnici znaju tako malo o dojenju....

    upravo je u tome stvar, zrinka! kao sto su se, temeljem novih istrazivanja, promijenile stvari u dohrani i dojenju, tako se mijenjaju i nacini poucavanja djece. najgora mi je floskula kako se matematika ne mijenja i 2+2 je uvijek 4. osim novih nacina poucavanja i novih izvora znanja koji su bili nezamislivi prije 10 godina ( samo npr. Internet), mijenjaju se i djeca i odnosi u drustvu. Pa se mora promijeniti i udzbenik. Ovo sto se zanamala hvali da ce u njihovoj skoli biti isti udzbenici 10 godina, to je van svake pameti. da je moje dijete u toj skoli, odmah bi ga ispisala. A cijene udzbenika, e pa to je stvar prioriteta. Imam osjecaj da su mnogim roditeljima udzbenici samo nuzno zlo i gledaju kako da prodju jeftinije, uopce ih ne zanima kako ti udzbenici izgledaju i po cemu ce njihova djeca uciti, a pri tom kupuju djeci skupe mobitele, igrice, markirane tenisice i odjecu.i da, mnogi roditelji bi zeljeli da je samo jedan udzbenik u igri jer im je lijeno pamtiti autore, izdavace, zele doci u knjizaru i traziti udzbenik iz matematike za 5. razred. to je otprilike kao da u trgovini ima jedna vrsta kruha, jedna vrsta mlijeka....podsjeca li vas to na neka prosla vremena????
    sve je to stvar prioriteta. imam troje djece, dvojica su skolarci. vazni su mi njihovi udzbenici, vazan mi je njihov sadrzaj, zelim da moja djeca dobiju najbolje moguce obrazovanje. a nije mi vazno nose li nike, adidas i imaju li mobitel s kamerom ili bez. nemaju nikakav. socijala je druga stvar. gradovi i opcine trebaju se pobrinuti za to.

  19. #19

    Početno

    Citiraj lidija_33 prvotno napisa
    kao sto su se, temeljem novih istrazivanja, promijenile stvari u dohrani i dojenju, tako se mijenjaju i nacini poucavanja djece. najgora mi je floskula kako se matematika ne mijenja i 2+2 je uvijek 4. osim novih nacina poucavanja i novih izvora znanja koji su bili nezamislivi prije 10 godina ( samo npr. Internet), mijenjaju se i djeca i odnosi u drustvu. Pa se mora promijeniti i udzbenik. Ovo sto se zanamala hvali da ce u njihovoj skoli biti isti udzbenici 10 godina, to je van svake pameti. da je moje dijete u toj skoli, odmah bi ga ispisala. A cijene udzbenika, e pa to je stvar prioriteta. Imam osjecaj da su mnogim roditeljima udzbenici samo nuzno zlo i gledaju kako da prodju jeftinije, uopce ih ne zanima kako ti udzbenici izgledaju i po cemu ce njihova djeca uciti, a pri tom kupuju djeci skupe mobitele, igrice, markirane tenisice i odjecu.i da, mnogi roditelji bi zeljeli da je samo jedan udzbenik u igri jer im je lijeno pamtiti autore, izdavace, zele doci u knjizaru i traziti udzbenik iz matematike za 5. razred. to je otprilike kao da u trgovini ima jedna vrsta kruha, jedna vrsta mlijeka....podsjeca li vas to na neka prosla vremena????
    sve je to stvar prioriteta. imam troje djece, dvojica su skolarci. vazni su mi njihovi udzbenici, vazan mi je njihov sadrzaj, zelim da moja djeca dobiju najbolje moguce obrazovanje. a nije mi vazno nose li nike, adidas i imaju li mobitel s kamerom ili bez. nemaju nikakav. socijala je druga stvar. gradovi i opcine trebaju se pobrinuti za to.
    Kao da sam ja napisala... samo sto bih umjesto matematike spomenula strani jezik.

  20. #20
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    sto se tice cijena udzbenika koje u dubrovniku ili zadru stvarno jesu bitne, ja se ne smijem javljati jer moje dvije skolarke dobiju udzbenike od grada zg, a i cini mi se da je financijsko stanje juznije ipak teze nego ovdje. no slazem se s time da je dobar udzbenik vrijedan novaca i da mnogi roditelji koji se bune na udzbenike priuste djetetu i dobar mobitel i preskupe tenisice. jedne nike kostaju kao svi udzbenici za godinu dana.
    no kako potaknuti lokalne vlasti da rijese udzbenike za socijalne slucajeve? takve akcije bi mogle ici jedino lokalno i to onda ovisi od mjesta do mjesta.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Meni je užasno krivo što RODA za ovo zaista nema kapaciteta ali ne vidim razlog da ne podrži neku dobru akciju. Znači ako mreža nastavnika matematike potegne neko pitanje, mi u rodi možemo dogovoriti da ju podržimo u javnosti.

    Ja sam malko gledala reference i čitam kako to drugi rade. Kao i u svemu drugom čini mi se da nema smisla izmišljati toplu vodu. zanimljiv tekst i dio iz njega

    Despite this freedom in educational decision making — or probably one should say thanks to
    the absence of centralized educational decision making — the mathematical topics taught in
    primary schools do not differ a lot between schools. In general, all the schools follow the same
    curriculum. This leads to the question: what determines this curriculum?


    http://www.fi.uu.nl/en/fius/rme_tour.pdf


    Pregled kako to rade u drugim zemljama (nisam našla da itko ima limit)

    http://www.inca.org.uk/pdf/maths_no_intro_98.pdf


    Meni se čini da bi bilo pametno sa reakcijom na zakon i napomenama kako je to vani ići i sa prijedlozima koje je Minnie napisala, o kvaliteti papira, recikliranju isl. Ja se inače apsolutno slažem da je najbitnije da nam djeca rade po dobrim i ažurnim udžbenicima, ali naravno da moramo dati sve od sebe da to ne bude prevelik financijski teret za roditelje.

  22. #22
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    Meni je užasno krivo što RODA za ovo zaista nema kapaciteta ali ne vidim razlog da ne podrži neku dobru akciju. Znači ako mreža nastavnika matematike potegne neko pitanje, mi u rodi možemo dogovoriti da ju podržimo u javnosti.
    slazem se

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    Meni je užasno krivo što RODA za ovo zaista nema kapaciteta ali ne vidim razlog da ne podrži neku dobru akciju. Znači ako mreža nastavnika matematike potegne neko pitanje, mi u rodi možemo dogovoriti da ju podržimo u javnosti.
    Kao mala grupa samoroganiziranih nastavnika matematike oglasit ćemo se u Školskim novinama i obratiti se saborskim zastupnicima koji školstvu posvećuju pažnju.
    Na ovaj forum prikljucio sam se nakon akcije 'torba'. Tada je Vjesnik pisao: "
    »Za malu i siromašnu zemlju toliki broj udžbenika je luksuz«, rekla je predstavnica Roda Renata Jelušić. No, ministar je naglasio da učenike očekuje rasterećenje gradiva i manji broj školskih udžbenika - svega jedan do dva po predmetu." (http://www.vjesnik.hr/html/2004/12/2....asp?r=unu&c=8)
    Eh, simpatiziram vaše plemenite akcije ali bih volio da zadiranja u sadasnji udzbenciki liberalizam nije bilo.

    Srdačan pozdrav

  24. #24
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    moram priznati da me malo ljuti pozivanje na nesto sto je bilo receno davno, i to PRIJE nego smo ovdje na forumu jako puno komunicirali. zbog cega ste se sada sjetili te moje recnice, a ne onda, nakon akcije skolska torba u kojoj sam rekla tu recenicu izmedju mnogih drugih, a novinaru se svidjelo izvuci je kao vrlo vaznu.
    nasa akcija je bila zamisljena kao povratna veza roditelja, koje je u tom trentuku dosta mucio problem preteskih torbi, za koje morate priznati jednim dijelom JE kriva izdavacka industrija. i rekla sam je na temelju pisama roditelja.
    tek kasnije smo kroz komunikaciju s vama ovdje na forumu vidjeli istu pricu s nekoliko drugih gledista.

    vrlo brzo nakon sto jesam rekla tu recenicu sam shvatila da je kriva. to je bilo prije skoro godinu dana. cemu potezanje?
    nudim vam aktivnost koja ide u slicnom smjeru kao vas. najlakse je odustati, reci "nek sami guraju dalje". ali jos uvijek vam nudim da se nadjemo i pokusamo dogovoriti zajednicku akciju, barem u obliku nase podrske.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Renata hvala na potipisivanju, sad ja potpisujem tebe


    Upravo zato što nemamo vremena da ovo područje dobro samostalno obradimo smo i ponudili pomoć da zajedno pokušamo poboljšati stanje u školama. Mislim da smo svojim postovima pokazali da smo razumijeli vaše argumente na temu liberalizma udžebnika, i naši postovi očito daju podršku vašim stavovima.


    Na vama je da odlučite da li želite da damo podršku vašoj akciji ili želite ići samostalno. Kao što je Renata rekla, nama je manje posla da idete sami ali nam je bitno da sadržaji koje će naša djeca savladavati u školama budu kvalitetni.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    I još nešto, moja preporuka je da svakako idete u medije sa ovim. Mi vam možemo pomoći sa listom senzibiliziranih novinara po elektronskim i pisanim medijima. Meni se čini da je ovo jako važna tema koja mora doći u javnost. Naime očito je da nas roditelje treba upoznati sa problemima. Većina roditelja očito ne zna koji je uzrok promjenama udžbenika (kvalitetni autori, spremnost na promjene kod nastavnika isl). Najbolji način za masovnu edukaciju roditelja je kroz medije, pogotovo nas koji još nismo u direktnom kontaktu sa školom

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Citiraj renata prvotno napisa
    dragi stari i novi sudionici u ovoj raspravi,
    vidim da spominjete rodu kao faktor koji bi mogao imati nekog utjecaja na rjesavanje ovog problema. ja vas na zalost moram izvjestiti da su nasi kapaciteti za skole premali. jedno vrijeme smo se uspjeli potruditi oko ovog, ali mislim da ce to u ovom trenutku biti teze, jer smo se rasirili na previse podrucja djelovanja. ne kazem sasvim nemoguce..
    Pa spominjem jer se dobro sjećamo kada ste bili kod ministra Primorca zbog teške đačke torbe ili kako se već ta akcija tvala. I sada ispada da će torba biti još teža iako će udžbenika biti manje. Mislim da bi Rod ekoje su onomad pokrenule tu akciju mogle/trebale eventualno na sličan način opet reagirati.


    sime, racela, svi koji su zainteresirai za ovo, jeste li voljni za jedan sastanak (kavicu )? lakse i brze bismo mogli komunicrati i vidjeti gdje smo i sto se moze.
    Za kavicu i razgovor oduvijek jesam. Možemo se dogovoriti. Samo, ja živom u Zagrebu. Šime živi u Pazinu. A ti?

    Pozdrav racela

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    104

    Početno

    Isprike Renati, vidim da je lokacija Dubrava, dakle nas se dvije lako možemo naći negdje u Zagrebu i razgovarati.

    Još bih nadodala - potreba za pojeftinjenjem udžbenika je također prisutna ali ovaj zakon će pridonijeti kretanju cijena samo na više. Smanjit će se broj udžbenika a novi izdavači pod ovakvim uvjetima neće htjeti ulaziti u rizične projekte velikih troškova a upitnog probijanja na udžbenike. Nakladnici koji preostanu neće imati konkurencije i jednostavno će nabiti cijene udžbenicima.

    Već je sada uočljiva prljava borba za tržište oko izbora udžbenika. Pojedini nakladnici školama ili čak i nastavnicima nude opremu ili neke druge pogodnosti ako se odluče za njihove udžbenike.

    Bojim se da će novi zakon tri osnovna zahtjeva

    lakša torba

    kvalitetni udžbenici

    jeftiniji udžbenici

    zapravo pretvoriti u suprotnost tomu. Teža torba će biti sigurno jer nema razgranatosti pa će učenik u jednom svesku imati cijelu udžbenik za oba polugodišta i s zbirkom i vježbenicom sve u jednom komadu

    kvaliteta u ovim uvjetima netržišne ekonomije (a izdavaštvo ne financira država i ministarstvo ) može samo opadati

    a za cijene sam upravo napisala.

    Pozdrav Racela

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Vrbani
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj Racela prvotno napisa
    Isprike Renati, vidim da je lokacija Dubrava, dakle nas se dvije lako možemo naći negdje u Zagrebu i razgovarati.
    Ako cu moci, i ja bih vam se rado pridruzila

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj Racela prvotno napisa
    Bojim se da će novi zakon tri osnovna zahtjeva
    lakša torba
    kvalitetni udžbenici
    jeftiniji udžbenici
    zapravo pretvoriti u suprotnost tomu.
    Mislim da bi se na ove posljedice novog zakona mogle rode oglasiti, ako to dozivljavaju tako. Mi cemo se oglasiti s obzirom na kvalitetu nastave, profesionalnu slobodu i odgovornost.
    Valja voditi racuna da ce ipak i dalje biti konkurencije, ali vrlo mlake. Jer se stanje betonira na cetiri godine, ali ce zato svake cetvrte godine biti beskrupuloznog i agresivnog oblijetanja nastavnika i ravnatelja.

    Nazalost, na kavicu ne mogu doći jer mi je daleko, a mislim da bi bilo dobro da malo popricate i o tome kako je torba hrvatskog ucenika teska i zbog toga sto ima prevelik broj predmeta. Gimnazijalci mozda najvise u Europi. 50% vise nego susjedi ili do nekoliko puta vise od zapadnjaka. Tu je lako napraviti usporedbe. U imeniku je mjesta za 16 predmeta, a onda se jos rubrike dijele na pola ili lijepe zakrpice. Naravno da se onda ne mogu posvetiti niti jednom predmetu dublje. I nasi osnovci imaju previse predmeta. Sve prosvjetne vlasti se na to oglusuju, a mislim da cak nemju pojma koliko predmeta ucenici imaju.

    pozdrav

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb-Vrbani
    Postovi
    144

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    I još nešto, moja preporuka je da svakako idete u medije sa ovim. Mi vam možemo pomoći sa listom senzibiliziranih novinara po elektronskim i pisanim medijima.
    Da, ovo s listom novinara bi nam sigurno pomoglo, zar ne Sonjab? Naime, Simes je otvorio i jos neke druge teme o kojima se treba cuti i upozoriti javnost. Ali koncentrirajmo se prvo na pismo (koje je u pripremi) oko zakona o udzbeniku. Kad izadjemo s njim u novinama, mogao bi se naci i na portalu roda, ha?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj renata prvotno napisa
    moram priznati da me malo ljuti pozivanje na nesto sto je bilo receno davno, i to PRIJE nego smo ovdje na forumu jako puno komunicirali. zbog cega ste se sada sjetili te moje recnice, a ne onda,..
    Isprika prije svega zbog toga sto sam izazvao ljutnju. Hm, zasto. Mozda zbog potrebe rasciscavanja. Medijski odjek je meni ostao u sjecaju, a mislim da nije bio zanemariv u povikama na toliki broj udzbenika. S prijedlog zakona krug se nekako zatvara. A cijelo vrijeme je i mene ljutila teza da je mogucnost izbora udzbenika kriva za tezinu torbe. Mislim da smo sada rascistili i da je to bilo potrebno.

    pozdrav

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Pazin
    Postovi
    68

    Početno

    Citiraj DudaGG prvotno napisa
    Kad izadjemo s njim u novinama, mogao bi se naci i na portalu roda, ha?
    Slazem se, ako im se sadrzajem bude uklapao u 'uredjivacku politiku'.
    pozdrav

  34. #34
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    Racela, DudaGG, simes i sonjab, imate privatnu poruku

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •