Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: Interaktivna pomoc u ucenju gramatike

  1. #1
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno Interaktivna pomoc u ucenju gramatike

    Ima li koja od vas uciteljica ili iskusnih mama mozda kakvu ideju...?

    Nas prijatelj petaš ima "problema" s ucenjem. Nisu neki ozbiljni problemi u pitanju, nego mi se cini da je taj prelaz izmedju cetvrtog i petog malo prezahtjevan i da su djeca malo zatecena.

    Znam da se tu na forumu spominjao "brain mapping", potrazit cu malo vise o tome, ali zanima me mozete li preporuciti neku pomoc u ucenju tipa interaktivnih kompjuterskih igrica ili kvizova (mozda učilica?).

    Ili bilo sto drugo sto bi mozda im olaksalo dugotrajno sjedenje i donijelo malo zabave u dosadno ucenje?

    Poseban problem je hrvatski, odnosno gramatika.

  2. #2
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Dijana, imaš u Gradskoj knjižnici za posuditi cd učilicu od 5-8 razreda. Možda pomogne?!

  3. #3
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    Ja sam sa svojim petašem krenula u izradu mentalnih mapa i super je!!

  4. #4
    faj

    Početno

    Citiraj nadica_b prvotno napisa
    Ja sam sa svojim petašem krenula u izradu mentalnih mapa i super je!!
    Ja sam pokušala s mojom djecom raditi mentalne mape, nabavila sam knjigu autora Tony Buzan, ali mi to nekako ne ide. Dečki se gube, ne kuže šta je cilj i svrha svog tog crtanja. Možda u nečemu griješim. Ima li tko da može dati malo praktičnih uputa.

  5. #5
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Ne znam koliko ti bas moze pomoci Brain Mapping u ucenju gramatike, to je uvijek zgodno za usvajanje velikog broja novih pojmova, ali u gramatici (bar u tom uzrastu) ne bi trebalo biti toliko novog sto se da rasporediti po nekim kategorijama...

    Ako ti nije problem, napisi sta sad rade, pa da probam pronaci nesto
    btw. ja sam lingvista po struci.

  6. #6
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    hvala zene!

    Wewa, radi se o sinu moje prijateljice. Uce vrste rijeci i kaze mi da se nadje zatecen ako je rijec malo drugacija ("crtica" naprimjer) da prepozna koja je to vrsta rijeci.

    Kaze mi prijateljica da je dosla do zakljucka da mu ucilica ne bi pomogla jer ona sluzi vise kao provjera znanja.

    I da mape u ovom smislu mozda i ne bi mogle pomoci.
    Faj, jel ta knjiga na hrvatskom?

    Dakle, mozda nesto trece. Ili Wawa, mozda imas kakve metodicke upute kako mu olaksati ucenje?

  7. #7
    faj

    Početno

    Dijanam, je, knjiga je na hrvatskom, lijpo ilustrirana i s jasnim uputama za izradu mentalnih mapa. Knjiga se zove MENTALNE MAPE ZA KLINCE, a ja sam ju naručina internetom, ali se ne mogu sjetiti od koga. Pokušajte na pretraživaču upisati naslov knjige ili ime autora, tako sam ju i sama pronašla. Medjutim, ja nisam s tim ništa napravila. Dečki su zbunjeni, nije im jasno što to zapravo rada, mape su im potpuno nepregledne. Mi smo učiili prirodu i društvo za III razred (snalaženje u prostoru) pa mi se činilo da je zgodan materijal. Ipak, ne ide. Zato sam molila ako tko ima praktičnih iskustava da nem pojasni kako to konkretno radi. Hvala.

  8. #8
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Citiraj dijanam prvotno napisa
    hvala zene!

    Wewa, radi se o sinu moje prijateljice. Uce vrste rijeci i kaze mi da se nadje zatecen ako je rijec malo drugacija ("crtica" naprimjer) da prepozna koja je to vrsta rijeci.

    Kaze mi prijateljica da je dosla do zakljucka da mu ucilica ne bi pomogla jer ona sluzi vise kao provjera znanja.

    I da mape u ovom smislu mozda i ne bi mogle pomoci.
    Faj, jel ta knjiga na hrvatskom?

    Dakle, mozda nesto trece. Ili Wawa, mozda imas kakve metodicke upute kako mu olaksati ucenje?
    Vrste rijeci, dakle...
    Zbilja ne znam koliko su detaljni nastavni planovi iz oblasti jezika u toj dobi - ja sam radila sa starijima (strani jezik) - ali u usvajanju bas ove materije jaaaako mogu pomoci roditelji, narocito ako je nastavnik povrsan kod gramatike, kao sto obicno znaju biti.

    Mentalne mape se mogu koristiti i za ovu oblast, ali s fokusom na materiju a ne metodu. dakle, nastojati da dijete zapamti neke osnovne podjele, na promjenljive i nepromjenljive vrste rijeci, a onda vrste rijeci koje pripadaju svakoj od ovih dviju grupa. znaci, to bi bila jedna mapa koja se grana na dva kraka, svaki sa odredjenim brojem "pipaka".

    posto se radi o djecaku, zgodno je nacrtati kakvog vanzemaljca s prstima na dvije ruke koji odgovaraju broju vrsta rijeci, za curice bi to bili cvjetovi na jednoj stabljici, a latice, recimo, vrste rijeci.

    Bitno je i da dijete usvoji osnovne karakteristike svake od vrsta - da zna prepoznati glagol po odlikama, recimo (vrijeme - opcenita podjela na sadasnje, proslo i buduce, lice, broj, te da se radi o radnji, stanju, zbivanju, promjeni, otpocinjanju radnje itd.).

    Za sve ovo je potrebno da roditelj dobro raspolaze materijom, ako djetetu vec nesto sporije ide u tom periodu, a skola ocito nije dovoljna.

    i treba imati na umu da djeca razmisljaju u manjem broju kategorija nego mi i da ih ne treba zatrpavati novim pojmovima - ne mora odmah znati sta je aorist.

    Uciti treba kad je dijete odmorno i treba ga motivirati na ucenje, a odlican osnov za ucenje jezika je citanje, pa dijete treba poticati da cita, posebno ono sto nije lektira, jer je to obicno visestruko zanimljivije

  9. #9

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    150

    Početno

    Uh, uh! Ja sam završila kroatistiku i iako nisam bila za stalno zaposlena, mogu reći da je zaista teško petašićima usvojiti hrvatsku gramatiku! Toliko novih pojmova, uče i što treba i što ne treba, a jadni uopće ne razumijeu zašto trebaju većinu toga znati!
    Mislim da je najveće odgovornost ne na učeniku nego na profesorici koja bi ih trebala animirati i približiti im to gradivo, a ako je kod tebe slučaj da imaš neku koja je pred penzijom- teško da će ti dijete nešto postići na opisani način.
    A da ipak pokušaš popričati sa nastavnicom i tražiti savjet?

  10. #10
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Peti razred - hrvatski jezik je - koma za klince, a pogotovo ako u dotadašnjem školovanju nisu svladane osnovne stvari - npr. odnos imenice i glagola, prepoznavanje subjekta i predikata u rečenici. Budući da znam o kojem se klincu radi , samo mogu reći da je u njegovom slučaju zaista u pitanju veliki skok - iz područne škole (gdje je učiteljica kao druga mama, pa možda na neke stvari i zažmiri ne sluteći da time čini medvjeđu uslugu klincu) u gradsku (gdje je dobio vrlo zahtjevnu, izgleda stariju i strogu nastavnicu). Od petaša se prije bilo kakvog pristupanja deklinaciji i konjugaciji očekuje da odmah zna prepoznati razliku između apstraktne i konkretne imenice, te imenice i pridjeva i tu nastaju problemi (npr. imenica modrina - dijete asocira na pridjev ).
    Bojim se da tu ništa drugo ne pomaže nego dobra, stara, klasična vježba, ali po metodički primjerenom udžbeniku odnosno vježbenici (prijateljica ti je nedavno dobila jednu takvu) gdje se dijete vodi pravilno koncipiranim zadatcima do zaključaka.
    Ali mame petaša, svakako se pripremite - neće biti lako čak ni onoj djeci koja su dosad iz hrvatskoga imala sve petice.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    258

    Početno

    zanima me ima li mama petašića i ove godine.

    moja kćer uči tako da mi s njom radimo i po nekoliko sati dnevno. rade se i mentalne mape, radi se i tehnika podcrtavanja bojama i ukrašavanja bilježnica... svejedno mi jednostavno ne stignemo s njom sve uvijek dobro provježbati. gramatiku smo ove godine učili sat-dva dnevno dok nije od jedinica došla na trojke i četvorke jer iz hrvatskog ima izuzetno strogog i rigidnog profesora koji joj je ujedno i razrednik.

    neke dane ona je jednostavno prezasićena i škola za nju dobiva negativno značenje. sama ne želi i ne zna učiti. još ovu godinu ćemo izgurati, ali strah me je iduće godine jer čekam drugu bebu u kolovozu. više se nećemo moći posvetiti samo jednom djetetu. imate li prijedlog kako dijete polako pripremati da uči samo. ona ili zaspe ili se zaigra nečim drugim, ili se rasplače jer ništa ne kuži.

  12. #12
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Ana, vjeruj mi, znam kako ti je s petašicom i hrvatskim i moram ti reći da je za svaku pohvalu vaš zajednički trud. No, ovo što ti sada izgleda kao strog i rigidan profesor, možda vam kasnije, kad dijete dođe u više razrede gdje je temelj ne samo hrvatske gramatike, nego i gramatike stranih jezika upravo ovo što se svlada sada, bude za svaku pohvalu (takvog sam profesora i ja imala u oš, također razrednika, i nikad i čitavom daljenjem školovanju nisam imala problema s gramatikom - hrvatskom i stranima). Ali, problem je stvarno u tome što je gradivo opsežno i zahtijeva dobru potkovanost djeteta otprije. Ako, npr. nije naučilo što je imenica, jednina i množina u 4. razredu, kako će padeže, promjenjivost i nepromjenjivost i sl.?
    Po pitanju tehnika učenja, inzistiraj na sljedećem: neka stol bude prazan (ako nema svoju sobu i radni stol, može i u kuhinji, npr., ali pred njom neka samo bude knjiga ili bilježnica iz koje uči - nikakve hrpe knjiga iz drugih predmeta, igračke ili predmeti što odvlače pozornost). Dalje - nekoj djeci smeta glazba dok uče i svi ostali pretjerani zvukovi (nekoj dapače, ne, ali ja sam malo skeptična glede ove druge skupine i preporučila bih ti da, ukoliko tako usvaja gradivo, svakako provjeriš njezino znanje). Ovo s podcrtavanjima i bojanjem je odlično, preporučila bih ti izvrsnu Profilovu vježbenicu za gramatiku 5. razreda koja je izrađena po načelu nagrada i samoprocjenjivanja znanja, mome je nećaku jako pomogla i motivirala ga da sam rješava zadatke (nije riječ o radnoj bilježnici, ako si u Zg odi izravno u Profilovu knjižaru, u Zd je npr. uopće nema).
    Ovo što ste zajedno došli do dobrih ocjena njoj sigurno jest motivirajuće, ali s druge strane ona će se sada početi sve više oslanjati na tvoju pomoć, tako da moraš postaviti granicu. Daj joj zadatak-dva i pusti neka sama rješava. Za 20-ak minuta dođi i provjeri (ili za pola sata). Također, učenje ne smije trajati predugo. Radije kraće, ali koncentrirano, nego unedogled, a s mozgom na paši.
    Pusa tebi i malenoj i puno sreće želim!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •