Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: kako se upisuje u skolu?

  1. #1
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno kako se upisuje u skolu?

    tj sta nas sve ceka, sta sve treba obaviti prije?

    mislim, znam ja da cu sve saznati u vrticu, ali sam znatizeljna

    i sta se obavlja u vrticu (logoped? psiholog?....) a sta u skoli...pa ima jos neki doktor i zubar? jos nesto? i kojim redom?

  2. #2
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    u vrticu neces puno saznati

    negdje u 5. mjesecu se objavi natjecaj (? neznam da li sam dobar izraz upotrijebila, naljepe ga na vrtice i skole, za upis djece u prvi razred. tamo ti u biti sve pise.

    ides doktoru skolske medicine (ne pedijatru kod kojeg je egic prijavljen, vec je to skolska medicina u sklopu doma zdravlja), mi smo se morali unaprijed naruciti - ona ga pregleda, rjesava tamo neke testove, nesto crta, cijepi ga, obicno salju i vaditi krv. i onda dobijete potvrdu da je spreman za skolu.

    ides u skolu s djetetom na razgovor - kod nekog iz strucnog tima (pedagog, psiholog... to oni odrede), doneses potvrdu od doktorice. tamo ti ispunjavas upitnik koji ukljucuje i podatke o stranom jeziku koji zelis da uci, da li ce ici na vjeronauk, da li ce biti u boravku itd, a psihologica/pedagogica/... razgovara sa egicem, on treba nesto napisati i nacrtati, pita ga da li zna svoju adresu, jel zna napisati svoje ime (dijete NE MORA znati citati i pisati) itd. nista tesko ili da se mora unaprijed pripremati.

    raspored tko je u kojem razredu, i koja uciteljica ima koji razred ti nece reci, kod nas je to bila strogo cuvana tajna sve do par dana prije pocetka nastave kad je izvjesen raspored na skoli.

    ako ce biti u boravku, pozvat ce te pismeno (barem su nas tako) da dodjes potpisati ugovor. to je bilo negdje u 7. mjesecu. tad su vec bili gotovi razredi, i ja sam onda skicnula jer su papiri stajali na stolu, da vidim ima li koga poznatog iz vrtica. ime uciteljice nije jos bilo stavljeno.

    knjige smo dobili u skoli :D

  3. #3
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    bas ti hvala emily

    znaci nista se ne obavlja u vrticu? ustvari me zanima logoped jer bi zeljela cuti misljenje o egicevom R, da li su nam potrebne vjezbice ili ce to biti ok.

  4. #4
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    ako imate logopeda u vrticu, otidjite sto prije k njemu, da si njih dvoje popricaju

    jer ako ce biti potrebne vjezbice, bolje poceti sto prije - nas proces iz francuskog rrrrrrrrrrrrr do lijepog pravilnog R je trajao 3 puna mjeseca, dvaput tjedno po jedan skolski sat

  5. #5
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    francuski rrrr eugen ima cisti njemacki

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    101

    Početno skola i adresa prebivalista

    A da li netko zna da li je vazna adresa prebivalista....
    mi smo prijavljeni tako da mislim pripadamo I.G.Kovacicu,
    a isli bi u Laginjinu......postoje li neki "prioriteti" za upis?
    Hvala.

  7. #7
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    negdje sam na ovom podforumu procitala da adresa nije vazna,imas pravo izabrati skolu kao sto biras lijecnika.

    ipak, znam da su prije par godina kod skole koja je bila prebukirana imala prednost djeca po blizini stanovanja.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    moraš ići i kod stomatologa po potvrdu
    u kakvom su mu stanju šestice ( ako su izrasle )

  9. #9
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Egemama, ako je vrticki logopeda slabo dostupan (a obicno je), mozes isto tako traziti od pedijatra uputnicu za logopedski tretman pri nekoj zdravstvenoj ustanovi.
    Ja isto mislim nije lose otici sto prije i mislim da se to u vecini slucajeva rjesava brzo i lako. A najbolje sad, malo prije skole.

    Emily, ti si bila prisutna na testiranju?
    Po onom sto ja znam teoretski je da da provjeru psihofizickih sposobnosti radi tim sastavljen od lijecnika, pedagoga/psihologa, defektologa, ucitelja. Po ovom sto pises citam da test rjesava kod lijecnika? Ili sam krivo razumjela? Kakav je to test?

  10. #10
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    kod lijecnika smo usli zajedno, ja sam kod sestre odgovarala na ona standardna pitanja o porodu, visini, tezini, blabla...
    on je bio sam kod doktorice.... poslije mi je ispricao da je morao hodati po crti (provjera ravnoteze?), da ga je pregledala, poslusala, pogledala pisu, nesto je crtao - neke likove, trokute, krugove, princip: ucrtaj lik koji odgovara... isl.
    onda ga je cijepila (ja sam bila s njim tada)

    u skoli smo bili zajedno kod pedagogice - ja sam ispunjavala upitnik, ona je pricala s njim, napisao je ime i prezime, mislim da je crtao djeca
    ka, ona ga je ispitivala da li ima brata, sestru, jel isao u vrtic, da li se veseli skoli isl....

  11. #11
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    ege, sto se tice logopeda u vrticu - kod nas je logopedica dolazila u grupu predskolaca i pricala s njima - ako je koje dijete po njezinom misljenju trebalo tretman, teta bi na to skrenula paznju roditeljima
    nama je takodjer bila porucila da je potrebno raditi s njim, ali mi smo tada vec isli k logopedici privatno

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Nama su u 9 mjsecu rekla između ostalog da na vrtičkog logopeda ne treba računati, jer je takva gužva da nema teorije da išta riješi. Ali sve te zajedničke službe vrtića imaš teoretski pravo koristiti. Vrtićka psihologica kod nas po pravilu testira (već je) rubnu djecu, to su ona za koje tete kažu da možda još nisu za školu, i svi oni koji su na dobnoj granici da idu u školu ili roditelji žele da krenu ranije. Ja sam za Adriana tražila dosta davno da ga testira jer će biti 6,5 na upisu.



    Emily u kojem si trenutku rekla u koju školu želiš da ide? U školskoj ambulanti ili?

  13. #13
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    kod nas su zbog prebukiranost obje skole, jako strogo podijelili po mjestu stanovanja kuda koje dijete ide (svi koji zive s lijeve strane ulice X idu u skolu A, a s desne idu u skolu B)
    tako da nisam nista birala

    inace, ako se dobro sjecam, na onim plakatima kad pozivaju na upis, vec pise tko se gdje javlja

  14. #14
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ajme, uopce vam ne zavidim. Kod nas (i u britanskom i u kanadskom sistemu) nikakvi pregledi niti testovi za upis nisu potrebni. U principu samo potvrda o imunizaciji (ako i to).

  15. #15
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ege

    Kod nas je neki dan bio logoped u vrticu.. i medju ostalim je napomenuo da se jedino slovo R tolerira do 5. godine, a sva ostala slova se moraju prije toga rijesiti (nije rekao dobne granice).

    Ja bih ti svakako savjetovala da odes na besplatan pregled. To je udruga Orator. Rade besplatnu dijagnostiku i savjetovanje. Radno vrijeme im je po dogovoru.

    Domjaniceva 18
    Tel. 01/ 2315 000
    mob 091/4531 999
    091/ 4531 000

    Bas su me se dojmili svojim entuzijazmom i strucnoscu

  16. #16
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    anchie, bas ti hvala

    on je nekada govorio L umjesto R, i taman prije 5. rodendana je poceo s r, ali je to neki tvrdi r. u vrticu me stalno zatezu sa njihovim logopedom, vec sam ga odavno mogla negdje odvesti.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Emily.
    kako kod specijalista školske medicine kad je meni moja pedijatrica rekla da tog više nema nego su dr.opće prakse. Školska medicina je ukinuta koliko znam.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Ma nije ukinuta, samo se sad bave samo preventivnim radom. Znaći kad ti je Dino bolestan i dalje ide kod svoje liječnice, a kad ga treba pikati pika se kod spec.škol.medicine

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Ala, kod nas više ne može ići kod svoje liječnice nego kad krene u školu mora mijenjati i moramo izabrati liječnika opće prakse jer pedijatri imaju samo djecu do polaska u školu.

  20. #20
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    cudno
    mi smo najnormalnije ostali kod svoje pedijatrice
    a vidjela sam da dolaze i starija djeca - po mojoj procjeni visi razredi osnovne skole

  21. #21
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    mislim da kod pedijatzrice mozes ostati do popune termina.
    kad joj dodje novorodence, a ona ima preko onih onih zakonom odredenih max djece, da onda mora ispisati nekog skolarca.

  22. #22
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    kojih termina :/

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Ja znam da ne možemo ostati kod naše jer su nam rekli. Naravno da nas neće tjerati i primila bi dijete bez obzira da li ide u školu ako je bolesno, ali to moram obaviti a muka mi je jer ne znam koga odabrati. Meni je suludo da sad moram ići kod dr.opće prakse koja liječi klince od 7 i penziće.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    97

    Početno

    U našem vrtiću na žalost nema psihologa, osimu krajnjem slučaju, a htjela bih svoju Lanu testirati za školu. Nije mi važno toliko motorika, pisanje, čitanje - jer to njoj super ide, nego jednostavno emocionalna zrelost za školu me brine. Naime ona je rođena 31.3. ( da je rođena nekoliko sati kasnije..... ne bih se brinula i stvarno bih htjela čuti stručno mišljenje nekoga u vezi toga. Naime, testiranje ovdje kod nas prije škole su vrlo oskudna i ona će ih sigurno proći jer ove druge stvari ima razvijene.
    Pa ako možda imate kakve preporuke, psihologe koji se time bave...... molila bih brojeve.
    Hvala.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj davorka prvotno napisa
    Meni je suludo da sad moram ići kod dr.opće prakse koja liječi klince od 7 i penziće.
    ja svoje klince vodim kod dr.opće prakse i izuzetno sam zadovoljna,puno je bolja od naše bivše pedijatrice.
    liječi i bebe i školarce i starce,al mi to uopće ne smeta.

  26. #26
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    frkica, sto znaci u krajnjem slucaju?
    pa ovo je krajnji slucaj, dijete rodjeno na granici, ja znam za djecu u nasem vrticu koje su automatski testirali da vide da li su zreli za skolu ili ne
    nisam skuzila, ti bi htjela da ide ove godine, ili ne?

    curica moje prijateljice je rodjena 5.3.99. i trebala je prosle jeseni krenuti u prvi razred, ali je mama trazila odgodu (iz "nek se dijete jos igra" razloga) i dobila ju je nakon testiranja, jer je vrticki psiholog rekao da nije sasvim zrela, a i mama je inzistirala...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    ja svoje klince vodim kod dr.opće prakse i izuzetno sam zadovoljna,puno je bolja od naše bivše pedijatrice.
    liječi i bebe i školarce i starce,al mi to uopće ne smeta.
    Krivo si me shvatila. Ne smeta ni meni to načelno, ali mi je sada problem blizu nas u domu zdravlja naći dobru liječnicu, a imala sam je. U našem domu zdravlja rade dvije liječnice opće prakse i kad sam pitala med.sestru od svoje pedijatrice nije mi preporučila nijednu. Mislim, nije ona rekla ništa protiv, ali nije ih niti preporučila. A puno mi je praktičnije da mi liječnik bude u kvartu jer onda dijete mogu odvesti na pregled prije posla, može mi ga odvesti baka ili deda što će biti puno teže izvedivo ako liječnik bude na drugom kraju grada.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    97

    Početno

    Emily, u našem vrtiću ne postoji psiholog!!!
    Naime, postoji jedan psiholog za područje cijelog Samobora, a kako je naš vrtić "poluprivatni" na zahtjev ravnatelja poziva se psiholog iz "potpuno državnog vrtića" da riješi neki nesporazum. A to onda stvarno mora biti DDOOOBBARR razlog. Dakle, neko dijete rođeno 31.3. i nije neki razlog za poziv.
    Uostalom, preko neke veze došla sam do te tako tražene psihologice, ali onako telefonski i objasnila mi je da ne radi testiranje - naročito ne za ovaj moj vrtić. Kako moja Lana je intelektualno i grafomotirički napredna, kaže da ne vidi objektivan razlog da ne krene u školu.
    Tete u vrtiću kažu da je ona zrela za školu!!
    Eto, izgleda da samo se ja još uvijek dvoumim da li da krene u školu ili ne.

  29. #29
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    pa ti ju najbolje poznajes
    vjeruj svom osjecaju
    sto ona kaze?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    davorka,a da se raspitaš da li u tvom kvartu ima dr.opće prakse koji radi privatno tj.ne u domu zdravlja.
    nisam ni ja baš sigurna da li bi svoje klince vodila u d.z.
    ova naša radi u svom prostoru,ima odjeljeno za djecu i odrasle,ormarić za presvlačenje bebe...
    to je naravno preko socijalnog.

  31. #31
    egemama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,302

    Početno

    uspjela sam danas dobiti vrticku logopedicu i odmah ga je pregledala. sada mi je javila da iako se u spontanom govoru ne primjecuje toliko, ipak ce mu trebati vjezbice jer se nece samo ispraviti. i nije samo R nego i L :/

    ona je pretrpana, ali ce ga uzimati na vjezbe koliko bude mogla, predlozila mi je da dodem jedan dan da mi pokaze vjezbe da sama s njim vjezbam ...ali da svakako i trazim termin za suvag jer se jako dugo ceka (sad bi mogla dobiti termin za jesen)

    eto, dobro je da sam ipak bila ustrajna...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    naš mali nije znao reći l dugo, dugo....u početku je mješao r i j, no to je do 3.god(?) ispravio. ali ovo l nikak...pa skoro do škole, možda je prestao par mjeseci prije početka godine...i to sam od sebe..nismo išli kod logopeda iako su nam neki savjetovali (doduše nitko stručan, nego dušebrižne babe po ulici)...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •