Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 149

Tema: Zasto odgadjate upis u skolu?

  1. #1
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno Zasto odgadjate upis u skolu?

    potaknuta topicom o prvasicima, tj. cinjenicom da Zagreb ima iznadprosjecno odgoda,
    ja sam u Vu, ovdje se u cijelom gradu moze na prste jedne ruke nabrojati broj odgoda
    koji su vam primarni razlozi trazenja odgoda?
    Sto ocekujete od svog djeteta pri upisu u skolu u smislu ponasanja, koncentracije ...?

  2. #2
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    kad smo mi tražili odgodu na moj zahtjev, morali smo proći komisiju koja je to odobrila. Što više, dvije komisije. Prva : psiholog, defektolog, psihaijatar. Druga u školi :pedagog, dr. opće prakse, učiteljica, ali ova druga je bila više fomalna i postupala je preporuci ove prve.
    Ja sam za M. znala godinu dana prije nego je bio školski obveznik da ću tražiti odgodu, bilo mi je potpuno jasno da on ima problem , samo tada nismo znali kakav. Na vrtičkim testovima je naravno prošao, ali to nikada nisam smatrala presudnim jer on sa logikom nije imao problema. Razlog za odgodu je bio nedostatak koncentracije, emocionalna i socijalana nezrelost, loša grafomotorika, plus rođen je u 36 tj. na dan 30.03., i tako ne bi bio obavezan ići u školu da se držao barem malo bolje termina. Osobno smatram da roditelj najbolje poznaje dijete, pa tako nemam nikakav problem sa tim što sam tražila odgodu, mislim da je to bio odličan potez.
    Što sam ja očekivala, ne znam, samo sam ZNALA da moje dijete nije spremno za školu . Kasnije smo saznali da su problemi sa koncentracijom i grafomotorikom prilično realni (ADHD), ali je emocionalna i socijalna zrelost dostigla vršnjake (iako tek krajem drugog polugodišta drugog razreda).
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.02.2012. at 14:03

  3. #3
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Kod nas sve isto kao i kod sirius, samo što je kći već bila psihol. praćena pa nismo morali ni na kakvu komisiju, nego je liječnica odobrila zahtjev za odgodom.
    Napomenula bih da je njena učiteljica prilično zabrinuta što u razredu ima podosta djece bez ikakvog "službene zabilješke", koji teško prate nastavu, teško se koncentriraju i imaju teškoća u razrednoj svakodnevnici. Kako ona kaže: Još nisu za školu.

  4. #4
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Emocionalna i socijalna nezrelost.

  5. #5
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa Vidi poruku
    Emocionalna i socijalna nezrelost.
    nekako sam stekla dojam da je to danas, u 21. stoljecu univerzalizam
    a sto bi to tocno znacilo?
    Maruska ne mislim konkretno na tvoje dijete, nego opcenito (vise kao definicija )
    i kakva zrelost (osim dobne) bi bila idealna za upis u prvi razred?
    a, takodjer, mislim da danas uciteljice previse ocekuju od djece u prvom razredu,
    i u svakom slucaju im je lakse raditi s djetetom od 8 g koje je doslo skroz spremno

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Htjela sam i ja to pitati, ali sam "pregrizla tipkovnicu"

    ionako ispadam veliki freak po pitanju škole

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da danas uciteljice previse ocekuju od djece u prvom razredu,
    i u svakom slucaju im je lakse raditi s djetetom od 8 g koje je doslo skroz spremno
    Misliš da se primarno radi o interesu učiteljica, a ne djece?
    Krene li dijete u školu spremno (dakle u za njega pravo vrijeme), znatno se povećava mogućnost da školsko učenje za njega bude zanimljiva i izazovna aktivnost, a ne muka i frustracija.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    ja to anjičino "spremno" više čitam kao zna pisati, čitati, računati i sl. (no, možda sam u krivu)
    s "nespremnima" se ipak mora malo više raditi ...

  9. #9
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    mislim, sto je najgore, radim u skoli
    ali u predmetnoj nastavi

    vrijeska moja misljenja su u smjeru tvog i ne smatram se nekim freakom
    mislim (moje subjektivno misljenje) da se danas preprevise ocekuje od djece u prvom razredu
    pod tim preprevise mislim na skoro pa svladani plan i program za prvi razred vec u rujnu

  10. #10
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ja to anjičino "spremno" više čitam kao zna pisati, čitati, računati i sl. (no, možda sam u krivu)
    s "nespremnima" se ipak mora malo više raditi ...

  11. #11
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Tko mislite da to očekuje od djece?

  12. #12
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    mislim, sto je najgore, radim u skoli
    ali u predmetnoj nastavi

    vrijeska moja misljenja su u smjeru tvog i ne smatram se nekim freakom
    mislim (moje subjektivno misljenje) da se danas preprevise ocekuje od djece u prvom razredu
    pod tim preprevise mislim na skoro pa svladani plan i program za prvi razred vec u rujnu
    Pa zar nije onda, prema tome bolje za djecu da krenu kasnije u školu?

  13. #13
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Pa recimo da ne reagira suzama na svaki problem, da moze sam ostati na rodjendanu igraonici, da moze sjediti za stolom desetak minuta, da moze odraditi neki zadatak od pocetka do kraja bez prekida...
    Sve su ovo neki relativno bezvezni primjeri. Tek u usporedbi s ponasanjem i reakcijama vrsnjaka su dobili na vaznosti.
    L je mogao ici u skolu i lani, sigurno. Ali kakav bi to pocetak skolovanja bio?

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Danas sve ranije djeca znaju čitati pisati, pa bi po tom kriteriju uskoro mogli početi upisivati 4 ili 5 godišnjake. ... Osim toga oko kraja 1. polugodišta 1. razreda čitači i nečitači se izjednače, pa bi taj navodna olakšica za učiteljice bila na vrlo kratak rok.
    Međutim kada u školu krene emosionalno/socijalno dijete nespremno dijete, ta nespremnost odnosno njene posljedice se vuku vrlo dugo - ponekad i do kraja SŠ.
    Spremnost djeteta za školu ne podrazumijeva znanje čitanja i pisanja, nego općenitiju psihofizičku zrelost.
    Možeš uguglati SDZŠ, da ne lijepim sada linkove.

  15. #15
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ionako ispadam veliki freak po pitanju škole
    Neovisno o nasim 'sukobima' , ja te ne dozivljavam kao freaka. Dapace.
    I meni bi bilo draze da je L krenuo u skolu ranije. Ali ne po svaku cijenu.

  16. #16
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Tko mislite da to očekuje od djece?
    i roditelji i uciteljice

  17. #17
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sve ranije djeca znaju čitati pisati, pa bi po tom kriteriju uskoro mogli početi upisivati 4 ili 5 godišnjake. ... Osim toga oko kraja 1. polugodišta 1. razreda čitači i nečitači se izjednače, pa bi taj navodna olakšica za učiteljice bila na vrlo kratak rok.
    Međutim kada u školu krene emosionalno/socijalno dijete nespremno dijete, ta nespremnost odnosno njene posljedice se vuku vrlo dugo - ponekad i do kraja SŠ.
    Spremnost djeteta za školu ne podrazumijeva znanje čitanja i pisanja, nego općenitiju psihofizičku zrelost.
    Možeš uguglati SDZŠ, da ne lijepim sada linkove.
    onda je danas svako trece dijete takvo (mislim na Zg)
    zasto je danas tako veliki broj takve djece?
    koji su razlozi tomu (zbog toga sam i pokrenula temu)
    Posljednje uređivanje od anjica : 26.02.2012. at 16:53

  18. #18
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    onda je danas svako trece dijete takvo (mislim na Zg)
    zasto je danas tako veliki broj takve djece?
    koji su razlozi tomu (zbog toga sam i pokrenula temu)
    Mislim da je to oduvijek bilo tako, ne samo danas, ali se danas na to više gleda (na sreću).
    U moje vrijeme nije bilo odgoda, ali nas je u razredu bilo cca 5 odlikaša, 5 vrlo dobrih, 10 dobrih, 8 s dovoljnim uspjehom.
    Da se taj isti razled prilagodio spremnosti djece, vjerujem da bi rezultati bili puuuuno bolji.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne znam, nisam niti od jednog roditelja ovdje na forumu pročitala da misli da dijete nije za školu zato što ne zna čitati, pisati i računati, niti je tako među roditeljima koje poznajem u rl. Razlozi su uglavnom to da je dijete u nekom tretmanu (logopedskom npr.) ili to da je razigrano, nezrelo, nespremno za obaveze.

  20. #20
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Mislim da je ovo s trecinom djece malo preuvelicano. Bas idem pogledat spisak prvasica na onoj drugoj temi...

  21. #21
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Tamo su 23 prvasica pobrojana. Dvoje krece s odgodom.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    onda je danas svako trece dijete takvo (mislim na Zg)
    zasto je danas tako veliki broj takve djece?
    koji su razlozi tomu (zbog toga sam i pokrenula temu)
    Pitala sam i vrijesku, pa nisam dobila odgovor - od kuda podatak o navodnoj 1/3 djece u populaciji koja budu odgođena?
    Kao članica povjerenstva za upis u 1. razred (škola u Zgb) - apsolutno sam sigurna da su brojevi s kojim baratate prenapuhani da ne kažem karikirani.
    Dio odgovora na tvoje pitanje dobit ćeš kada osim broja odgođene djece (Zgb-Slavonija) usporediš i druge parametre:

    - rezultati na natjecanjima
    - rezultati vanjskog vrednovanja
    - rezultati državne mature

  23. #23
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Još nemam školarca pa sam pošteđena takvog razmišljanja, ali ovako sa strane bih pitala nije li i to čitanje, pisanje, bar pokazivanje interesa znak spremnosti i izostanak toga znak nespremnosti?

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Ne razumijem ćemu takav stav prema odgodama? Ja npr. nemam takav stav prema prijevremenim upisima, meni su oni potpuno opravdani ako roditelj smatra da je dijete spremno za školu ranije od kalendara. Pa nismo svi isti, niti sva djeca sazrijevaju istom brzinom na svim područjima , pri tome ne mislim na intelektualna područja niti vještine pisanja, čitanja, računjanja i sl. . Za kvalitetno praćenje nastave i zadovoljavanje kriterija je potrebno puno , puno više (i pri tom opet ne mislim na znanje ili ocjene).

  25. #25
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Imam jedno dijete rođeno u 2. mj. (2009, doduše)
    Ako ne tražim odgodu, jesam li u potencijalnoj situaciji da imam najmlađe dijete u razredu? Da ide u razred s onima rođenima u istom mjesecu, ali 2008. godine?
    Stvaraju li se na taj način umjetne razlike, i hoću li biti u situaciji da tražim odgodu za spremno dijete (ako bude) samo da ne bude najmlađe, najzaigranije, najnemirnije. I to sve zato što ima 6 i pol, a ne 7 i pol godina?
    Događa li se to i ima li i takvih razloga za odgodu (roditeljskih, ne stručnih)?

  26. #26
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Imam jedno dijete rođeno u 2. mj. (2009, doduše)
    Ako ne tražim odgodu, jesam li u potencijalnoj situaciji da imam najmlađe dijete u razredu? Da ide u razred s onima rođenima u istom mjesecu, ali 2008. godine?
    Stvaraju li se na taj način umjetne razlike, i hoću li biti u situaciji da tražim odgodu za spremno dijete (ako bude) samo da ne bude najmlađe, najzaigranije, najnemirnije. I to sve zato što ima 6 i pol, a ne 7 i pol godina?
    Događa li se to i ima li i takvih razloga za odgodu (roditeljskih, ne stručnih)?
    Mene to ne bi zabrinjavalo , M. je jedini u razredu koji je došao sa odgodom i najstariji je u razredu (inaće bi bio najmlađi 30.03 je rođen). Ja bih njega dala i ranije u školu, odnosno po kalendaru da sam smatrala da je spreman odraditi što se očekuje od njega bez većih problema (pomoć pri zadaći i ućenju ne računam u probleme i to odrađujem svakodnevno i sada u trećem razredu).

  27. #27
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Isteklo mi vrijeme za edit.
    Jer činjenica jest da nisu sve odgode uvjetovane spremnošću djeteta već postojećim trendom.
    Nek se igra još jednu godinu, bit će sigurno zreliji za godinu dana. Naravno da će biti.
    Iz grupe starije ima 6-7 školskih obveznika i svi osim jedne curice će tražiti odgodu. I razlozi su većinom takvi, imaju vremena za školu, godina ništa ne znači, a dobro će im doći.
    I onda dolazimo do tih umjetnih razlika među prvašićima.

    Opet edit. Razumijem razloge kada ih ima, ali sve mi se čini (a i frendica psihologica u školi mi potvrđuje) da ima podosta i ovih "bez razloga".
    Posljednje uređivanje od Cubana : 26.02.2012. at 17:38

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Cubana, kako misliš umjetne razlike? I bez ikakvih odgoda dijete rođeno 31. ožujka 2006. je godinu dana mlađe od djeteta rođenog 1. travnja 2005. Oboje su školski obveznici.
    najzaigranije, najnemirnije.
    zaigranost i motorički nemir mogu biti znak nespremnosti/nezrelosti za školu.

  29. #29
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    ne vidim gdje je sad odjednom problem s tim odgodama.
    sva će ta djeca krenuti u školu, ove ili sljedeće godine-nije da su roditelji odlučili ne slati ih u školu uopće.

  30. #30
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Umjetne u smislu povećanja broja onih koji će biti godinu dana stariji od tih par iz ožujka.
    Nemam uopće problem s odgodom, samo razmišljam naglas

  31. #31
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    cubana, zašto misliš da je problem dodatna razlika od par mjeseci među djecom?
    jer se uglavnom radi samo o par mjeseci ili čak dana.
    moji su krenuli s odgodom, a školski obveznici su bili samo zati jer su rođeni 4 tjedna prerano.

  32. #32
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Isteklo mi vrijeme za edit.
    Jer činjenica jest da nisu sve odgode uvjetovane spremnošću djeteta već postojećim trendom.
    Nek se igra još jednu godinu, bit će sigurno zreliji za godinu dana. Naravno da će biti.
    Iz grupe starije ima 6-7 školskih obveznika i svi osim jedne curice će tražiti odgodu. I razlozi su većinom takvi, imaju vremena za školu, godina ništa ne znači, a dobro će im doći.
    I onda dolazimo do tih umjetnih razlika među prvašićima.

    Opet edit. Razumijem razloge kada ih ima, ali sve mi se čini (a i frendica psihologica u školi mi potvrđuje) da ima podosta i ovih "bez razloga".
    Ja imam dojam da dosta ljudi razmišlja da traži odgodu , ponekad i sa nedovoljno dobrim razlozima, ali većina takvih na kraju odustane od ideje jer im profsionalci kažu da nije potrebno (pa onda i oni shvate da im i razlozi nisu baš neki).

  33. #33
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam dojam da dosta ljudi razmišlja da traži odgodu , ponekad i sa nedovoljno dobrim razlozima, ali većina takvih na kraju odustane od ideje jer im profsionalci kažu da nije potrebno (pa onda i oni shvate da im i razlozi nisu baš neki).
    kod nas je pak suprotno, naša školska psihologinja voli predlagati odgode djeci rođenoj u 2. i 3. mjesecu.

  34. #34
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Pa nije par mjeseci, ako npr neko dijete ode u školu a rođeno je u ožujku 2006, a većina njegovih vršnjaka iz grupe ne, i uz to dođe u razred u koji su upisani odgođeni od prošle godine, odjednom evo nesrazmjer u početnom znanju i zrelosti. Koja nije prirodna jer ovo mlađe nije nezrelo nego su ovi godinu dana stariji, i toliko zreliji.
    A vjerujem da se ipak nastava i učitelj prilagođavaju većini. I da tempo određuje većina.

    A druga stvar ne znam kako vi ali ja ne mogu zamisliti da dijete ode u školu i da tamo prvi put piše ili čita. Ili zbraja.

    Priznajem da nemam izgrađeno mišljenje o tome, mala mi je rođena u 7 mj, a mali u 2. ali 2009. Do onda ću znati na čemu sam

  35. #35
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas je pak suprotno, naša školska psihologinja voli predlagati odgode djeci rođenoj u 2. i 3. mjesecu.
    Ja znam za izjavu (bar do ove godine bez pritiska na oslobađanje mjesta u vrtićima) da ni ne računaju ozbiljno na djecu rođenu 1.-3. mj te godine.

  36. #36
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas je pak suprotno, naša školska psihologinja voli predlagati odgode djeci rođenoj u 2. i 3. mjesecu.
    A kakve veze ima zapravo školski psiholog sa odgodama? Dok se dođe do školskog psihologa već se prođe sito i rešeto da bi se dobila odgoda (barem je u mom kvartu tako), pa je mišljenje školskog psihologa čista formalnost (barem je moje iskustvo takvo) .

  37. #37
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    s odgodama kreću uglavnom djeca rođena u 2. i 3. mjesecu.
    odgode djece rođene ranije su uglavnom zbog nekih težih problema.
    pa uzmimo dijete rođeno 1. 3. 2004. koje je bilo školski obveznik za godinu 2010. i odgođen mu je polazak u školu.
    najstariji obveznik za 2011. je rođen 1.4. 2004.
    kolika je ta umjetna razlika ?
    30 dana.
    jedna školska generacija obuhvaća jednu godinu, dakle normalna je godina razlike među djecom, ovo je samo max 90 dana više od toga.
    osobno, radije bi da mi dijete ide u razred gdje je veći broj starijih i zrelijih, posebno ako je u razredu s još 25 prvašića, pa će ga učiteljica stići i pogledati koji put.

  38. #38
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    A kakve veze ima zapravo školski psiholog sa odgodama? Dok se dođe do školskog psihologa već se prođe sito i rešeto da bi se dobila odgoda (barem je u mom kvartu tako), pa je mišljenje školskog psihologa čista formalnost (barem je moje iskustvo takvo) .
    mi nismo za odgodu tražili ništa prije predupisa, tada nam je školska psihologinja napisala preporuku i uputila nas još na obradu psihologu u suvag.

  39. #39
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Uopće se ne radi o čitanju i pisanju nego o spremnosti djeteta da prihvati sve zahtjeve koje škola donosi. Odgoda upisa u prvi razred znači da će dijete biti zrelije i spremnije ne za prvi razred nego za sve razrede. Meni je žao da nisam tražila odgodu upisa za svoju kćer (sada 4. razred).

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    mi nismo za odgodu tražili ništa prije predupisa, tada nam je školska psihologinja napisala preporuku i uputila nas još na obradu psihologu u suvag.
    ja sam prvo došla kod dr. školske koja ga je htjela poslati u školu (visok je iznad prosjeka), a ja sam tražila odgodu, tada nas je ona poslala na komisiju (psiholog, defektolog, psihijatar) i kad sam sve obavila sam išla u školu (bila sam naručena kasnije u školu na testiranje) pa sam tamo već i imala papire.
    Posljednje uređivanje od sirius : 26.02.2012. at 18:18

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    Zagreb ima iznadprosjecno odgoda,
    jako sam skeptična prema ovoj informaciji
    moje dijete je rođeno 26.9.
    znači, krenula je u školu sa punih 7 godine
    i treća je po "starini" u razredu

    znači, dvadesetoro djece je mlađe od nje, a ona je baš bila "u terminu"

    tako da ne bih rekla da je išta više no prije ili išta češće no drugdje
    samo se ovdje malo više o tome priča ("ovdje" je i forum i Zagreb)
    prije je to bila itekakva sramota

  42. #42
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam prvo došla kod dr. školske koja ga je htjela poslati u školu (visok je iznad prosjeka), a ja sam tražila odgodu, tada nas je ona poslala na komisiju (psiholog, defektolog, psihijatar) i kad sam sve obavila sam išla u školu (bila sam naručena kasnije u školu na testiranje) pa sam tamo već i imala papire.
    kod nas se termin za školskog dobije na testiranju u školi, a komisiju nismo nikakvu vidjeli. i ovo na suvagu smo otišli jer sam se ja dvoumila, pa sam mislila da će mi pomoći još jedno mišljenje, ali na kraju opet moraš odlučiti sam.

  43. #43
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    nekako sam stekla dojam da je to danas, u 21. stoljecu univerzalizam
    a sto bi to tocno znacilo?
    Maruska ne mislim konkretno na tvoje dijete, nego opcenito (vise kao definicija )
    i kakva zrelost (osim dobne) bi bila idealna za upis u prvi razred?
    a, takodjer, mislim da danas uciteljice previse ocekuju od djece u prvom razredu,
    i u svakom slucaju im je lakse raditi s djetetom od 8 g koje je doslo skroz spremno
    Moja mama je učiteljica već 30 god. Kaže da djeca sve lošija i lošija dolaze u školu, zadnje dvije generacije ih uopće ne može zadržati da sjede u klupi, a s isto godina idu u školu kao i oni prije 20 god. Pitanje je zašto su prije djeca bila ozbiljnija i odgovornija u tim godinama, a sada uopće ne žele ni sjediti u klupi?

  44. #44
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Možda joj se čini jer je sve starija?

  45. #45
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Možda joj se čini jer je sve starija?

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    tako da ne bih rekla da je išta više no prije ili išta češće no drugdje
    samo se ovdje malo više o tome priča ("ovdje" je i forum i Zagreb)
    prije je to bila itekakva sramota
    statistički je lani bio veći broj odgoda u zagrebu, nego godinu prije ili dvije godine prije.
    no apricot, mislim da si ubola u bit - prije još 4-5 godina, roditelji (čije dijete ranije nije bilo praćeno ili u ozbiljnijem tretmanu) bi se postavili na stražnje noge na prijedlog odgode od strane upisne komisije, kolikogod bi taj prijedlog bio argumentiran i jednoglasan. sjećam se više iznimno neugodnih razgovora u takvim situacijama (prijetnje svim i svačim, svakim zapravo).
    uglavnom razlog otpora - je redovito bila bojazan "što će selo reći".
    danas su roditelji skloniji gledati dobrobit djeteta, otvoreniji su mišljenju stručnjaka i ja u tome vidim korak naprijed nikako nazad.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Eto, samo da u ovoj navali roditelja koji traže odgodu, imate i glas jedne koje je odgodu odbila i nakon nepovoljnog mišljenja vrtićkog psihologa, koji je dijete vidio dvaput u toku cijelog vrtića, otišla kod istog i raspitala se za razloge preporuke odgode. Dakle, mom sinu je grafomotorika bila rubna, logičko i matematičko razmišljanje nadprosječno i potpuno nepostojeća glasovna analiza i sinteza. Sin je već dvije godine ranije privatno odlazio logopedici zbog izgovora nekih slova i ona mi je rekla da je to razvojna vještina koja se u normalne djece javlja između 5 i 9 godine, da ista dijelom ovisi o nekim živcima koji se fizički trebaju spojiti u mozgu, a dijelom o vježbi. Nakon toga,jednostavno smo s negativnim mišljenjem vrtićkog psihologa došli u školu u kojoj sam ja jednostavno iznijela svoje mišljenje suprotno onom vrtićkog psihologa i dijete je upisano u školu. Glasovna analiza i sinteza, uz svu vježbu nije krenula sve do 11. mjeseca. Bilo mu je teško na hrvatskom, a sve ostalo mu je išlo bez problema. Kad je glasovna analiza i sinteza profunkcionirala, brzo je polovio i hrvatski. Otada pa do danas je odlikaš, ide na natjecanja iz matematike i općenito se odlično snalazi u školi. Sigurna sam da nismo pogriješili i da su sva ta testiranja poprilično upitna. Smatram da je vrtička psihologica u redu obavila svoj posao, ali da su i dijete i roditelj kompetentniji donijeti takvu odluku.

  48. #48
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    zato sto mislim, prateci je ovih 6g. u raznim situacijama da bi joj sadasnji upis donio puno vise stete, i to dugorocne, nego koristi i sto je puno veca sansa da ju ovogodisnjim upisom za/shebem.
    ma koliko bila pametna, usvojila znanja, spretna i neustrasiva u sebe je uzasno uzasno uzasno nesigurna. naprosto se ne zna izborit za sebe.

    tako bi ja, bez nabrajanja konkretnih situacija, objasnila emocionalnu i sociolosku nezrelost/nespremnost.

  49. #49
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Još nemam školarca pa sam pošteđena takvog razmišljanja, ali ovako sa strane bih pitala nije li i to čitanje, pisanje, bar pokazivanje interesa znak spremnosti i izostanak toga znak nespremnosti?
    ne jer je to samo mrvica.
    djaba ti to sto dijete cita ili pise ako nije u stanju sjedit 10min. i raditi besto sto ne zeli.
    u vrticu jos uvijek rade vecinu onog sto vole- kome ide crtanje, crta, kome ide slaganje puzzli, slaze, legici, rollplay...u skoli je taj spektar obveza puno siri i sve se moraju izvrsavati, htjelo dijete ili ne.
    djaba meni sto ona cita i pise kad nema koncentracije ni za puzzle za djecu do 3g, ni jednu drustvenu igru, mora ju se podsjecati da pije vode tokom dana, u 5 dana ni jedan dan ne ponese u vrtic svoju zadacu, popodne nema pojma jel ujutro dosla s kapom i treba li i kapu pronaci i uzeti ju (daleko od toga da sama uzme sve svoje stvari) ili sto broji do 10 i to je to, matematiku nit kuzi nit zeli na njoj raditi.

    dijete od rodjenja pokazuje za necim interes, fora spremnosti je u odradjivanju i onog za sta nemas interes (npr. obveza spremanja svojih stvari)

    kizis?

  50. #50
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Kižim.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •