Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 59

Tema: vađenje krvi zbog upisa u školu

  1. #1
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno vađenje krvi zbog upisa u školu

    može li mi netko pojasniti smisao vađenja krvi zbog upisa u školu?
    da se nismo nedavno vratili iz berlina gdje smo već prošli cijelu proceduru jer tamo djeca ranije kreću u školu, vjerojatno ne bih ni razmišljala o tome. tamo se krv ne vadi i ja se pitam, zašto je to uopće potrebno? zašto zdravu djecu teroriziramo neugodnim pretragama? vidi li se u nalazu krvi nešto zbog čega dijete ne bi trebalo krenuti u školu?
    nama je naša pedijatrica, tj. sestra ponudila da krv izvadimo kod nje, naknadno je za to tražila 70 kuna (i nije nam dala račun ). pretragu bismo ionako obavili privatno jer nemam vremena ići po uputnicu kod druge doktorice, pa među bolesne vaditi krv i onda još hodati po nalaze. nije li ta procedura tako komplicirana kako bi što više ljudi privatno vadilo krv? nije li ta pretraga uopće "potrebna" samo kako bi se na tome zaradilo? bilo bi mi drago da me netko razuvjeri i uputi u smisao te pretrage?

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Zašto nisi pitala doktoricu?

    Smisao sigurno nije u tome da dijete ne bi moglo krenuti u školu, nego se kod upisa obavlja sistematski pregled.

    Npr. kontrolira se vid, ali to ne znači da dijete koje ne vidi dobro neće moći krenuti u školu, nego da će dobiti naočale.

  3. #3
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    mi uopće nismo morali vaditi krv na sistematskom za školu

  4. #4
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Nisam imala prilike pitati jer na pregled tek idemo, a vađenje krvi treba obaviti ranije. Još uvijek mi nije jasno za što je potrebna krvna slika kod zdravog djeteta? Za nekoliko mjeseci krvna slika ionako može biti potpuno drugačija...

  5. #5
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    lutonjice, to je bilo prošle godine? ili vaša pedijatrica to ne traži? meni je to svakako bila gnjavaža i trošak, a dijete mi ne voli vaditi krv (koje voli?)...

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Nama su isto bili rekli da donesemo nalaze, tek da vide malo kakvog je zdravlja, ima li anemiju i sl.

    Meni se to isto nije osobito sviđalo.

    Uz to što sam imala jaku gužvu s poslom, jednostavno su nam rekli da to obavimo kad stignemo, mi evo još nismo stigli.

    Ups

    Daj Bože da ga posluži zdravlje, baš je dobro kad ne moraš

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    A zašto zdravi odrasli ljudi rade sistematske preglede i to svake godine?

  8. #8
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A zašto zdravi odrasli ljudi rade sistematske preglede i to svake godine?
    Ja ne radim. Pa zašto rade? Ti svoje dijete svake godine vodiš na vađenje krvi?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne radim. Pa zašto rade? Ti svoje dijete svake godine vodiš na vađenje krvi?
    Ideš li ti, iako si zdrava, svake godine ginekologu barem na papa test? a zašto?
    Ideš li na pregled dojki?
    Ili čekaš da se razboliš?

    Oni koji imaju više godina na grbači kao i ja sjećaju se sistematskih koji su se provodili u bivšem sistemu, e to su bili sistematski školske djece - cijeli dan smo proveli u ambulanti uključujući i vađenje krvi.
    Mi smo i na prvoj godini faksa imali sistematski i gle, meni našlo u krvnoj slici takvu anemiju da sam 6 mjeseci uzimala željezo dok sam k sebi došla. A bila sam zdrava, samo malo umorna ...

    Mojem zdravom djetetu su otkrili astigmatizam i dioptriju zbog kojih je godina padao na ravnom.
    Srećom u krvnoj slici nisu ništa otkrili, a mislim da prvenstveno gledaju je li dijete anemično jer u školi će biti vjerojatno izloženo većim naporima nego je bilo do sada.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Da dodam za vađenje krvi djeci - najstariji kao sportaš MORA obaviti jednom godišnje sistematski s vađenjem krvi, bez toga ne smije na treninge (rekreativno, ništa natjecateljski), srednji je stalno bolestan pa stoga vadi krv barem 4 puta godišnje. I drago mi je povremeno vidjeti dal mu je krvna slika OK il nije.

  11. #11
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa Vidi poruku
    lutonjice, to je bilo prošle godine? ili vaša pedijatrica to ne traži? meni je to svakako bila gnjavaža i trošak, a dijete mi ne voli vaditi krv (koje voli?)...
    pretprošle
    i naša liječnica to nije tražila, znam da su po drugim ambulantama vadili krv i davali urin na analizu, ali mi nismo
    također, neki liječnici i na sistematskom za upis u vrtić traže analizu krvi i urina, ali naši to nisu tražili.
    tako da mislim da sve to jako ovisi o liječniku, a ne o nekoj službenoj proceduri

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Nije bitno vađenje krvi samo po sebi, nego krvna slika, mislim prvenstveno zbog otkrivanja moguće anemije (zbog ovog što pituljica kaže).
    Ako je dijete već vadilo krv u sklopu nekih drugih pregleda, priznaje se i taj nalaz (mislim da ne smije biti stariji od 6 mjeseci). Ne mora se krv vaditi ponovo.
    I da, to nije ugodna pretraga, ali nije baš ni tako traumatična, bar za većinu djece.

    A što se tiče vađenja krvi privatno, mi nismo morali platiti apsolutno ništa. Dobili uputnicu, obavili to, i pokupili nalaze kod pedijatra. Nisam primijetila da je riječ o kompliciranoj proceduri.

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    meni nije jasno zakaj vade samo hemoglobin , a ne cijelu krvnu sliku kod toga

  14. #14
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    meni nije jasno zakaj vade samo hemoglobin , a ne cijelu krvnu sliku kod toga
    pa radi se cijela KKS, a Hb je njen sastavni dio

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ne radi. Kod nas naprave samo hemoglobin. I onda mi objasnjavaju nesto o nekom "velikom" sistematskom i bal, bla, blaaaaa...

  16. #16
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa Vidi poruku
    pa radi se cijela KKS, a Hb je njen sastavni dio
    ne radi
    samo hgb
    bar kod nas
    i meni je to bezveze

  17. #17
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ne radi
    samo hgb
    bar kod nas
    i meni je to bezveze
    to je baš bezveze.

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa stvarno i jest bezveze ne napraviti cijelu krvnu sliku ako se već vadi krv. No, pretpostavljam da je stvar u novcu.
    Ja ne znam što se točno radi jer smo imali nalaz mlađi od 6 mjeseci pa nismo morali ponovo vaditi krv. Znam da je sestra tražila i zaokružila hemoglobin.

  19. #19
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    labos radi cijelu KKS, ne može napraviti samo Hb
    no ukoliko liječnik napiše samo Hb, izdati će samo Hb

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa, da, to i jest nebulozno.

  21. #21
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    a može li meni objasniti u čem je tolika drama oko vađenja krvi? pa niej to sad neka invazivna pretraga.

  22. #22
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Kod nas se traži KKS i urin.

  23. #23
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    je, i labos se slaže s tim

  24. #24
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    sad sam pogledala mališinu uputnicu za školu, isto je tražena KKS i urin

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    a može li meni objasniti u čem je tolika drama oko vađenja krvi? pa niej to sad neka invazivna pretraga.
    Zato sto se radi rutinski. Nema veze jel dijete zdravo, nije zdravo, nego udri svima isto. I kao sto se iz ovog topica jos jednom pokazalo, svatko svoju politiku vodi. Neki gledaju KKS, urin, neki samo hgb, neki urin i hgb. Znaci nit je usuglaseno, nit su ti pregledi svgudje isti, pa da kazes, ajde, neka ih pregledaju. Nego ih negdje ošacuju odokativnom metodom, negdje ih dobro pogledaju, negdje ih cak nesto i pitaju, a gotovo svima vade krv. Cemu?

  26. #26
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa Vidi poruku
    da se nismo nedavno vratili iz berlina gdje smo već prošli cijelu proceduru jer tamo djeca ranije kreću u školu, vjerojatno ne bih ni razmišljala o tome. tamo se krv ne vadi i ja se pitam, zašto je to uopće potrebno?
    U Italiji nema nikakvog sistematskog lijecnickog pregleda kod upisa u skolu.

    Jedino ako bi roditelji na temelju nekih zdravstvenih razloga isli traziti odgodu, onda se obavlja sve.

  27. #27
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    ne radi
    samo hgb
    bar kod nas
    i meni je to bezveze
    kod iste, kks i urin.
    i isli smo u lab, ne po mjestu pedice vec mjestu skolskog lijecnika.
    vadjenje iz prsta.

  28. #28
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    I meni je bilo gnjavaža voditi ga na sve te pretrage, ali sam zato bila baš zadovoljna kad sam vidjela kako dobru krvnu sliku ima
    a i super je podnio vađenje krvi, bilo je iz prsta :ponosna_mama:

  29. #29
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Meni nije jasno kakav je to argument "zasto zdravoj djeci vaditi krv"?
    Pa nisu sve bolesti oku vidljive, a to zasto svi lijecnici ne inzistiraju na nalazima krvi i urina samo govori o njihvoj volji za rad i kvaliteti.
    Neke bolesti i poremecaji se ne mogu otkriti bez analize krvi i urina, ne razumijem zasto vam to smeta?

    Moj sin ide na odgodu i s obzirom da ima autizam doktorica je rekla da ga nece maltretirati s pregledom vida, testiranjem ravnoteze i sve sto ide uz sistematski jer on ni ne moze suradjivati u tim pregledima, ali na krvnoj slici inzistira (urin takodjer nije nuzan jer kod mog sina samo kateterom mozes dobiti uzorak) i ja to potpuno razumijem.
    S obzirom da ga ne zelim dodatno traumatizirati bocanjem u venu ici cu s njim u privatan labos gdje uzorak za KKS uzimaju iz prsta, ali to je vec moja odluka a ne obaveza

  30. #30
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Sada vidim da su neki vadili iz prsta i u drzavnom labosu, nazalost labos u koji mi spadamo vadi iz vene, nemamo srece po tom pitanju

  31. #31
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni nisu jasni argumenti za to vadjenje krvi. Zato sto taj sistematski pred skolu nije jedino mjesto u djetetovom zivotu gdje se vodi briga o njegovor zdravlju.

  32. #32
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Zato sto taj sistematski pred skolu nije jedino mjesto u djetetovom zivotu gdje se vodi briga o njegovor zdravlju.
    Iznenadila bi se...

  33. #33
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mozda tebe zanemarivanje zdravlja iznendjuje, al ja ti nisam u toj grupi. Vidim svakodnevno zanemarivanje zdravlja djece, i to na opce odobravajuci nacin. I sad bih ja tremala sovje dijete koje nikad nije bolesno vodit u labos da vadi krv, jerbo je to sjajan nacin da se vodi racuna o djecjem zdravlju. Mos mislit...

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni nisu jasni argumenti za to vadjenje krvi. Zato sto taj sistematski pred skolu nije jedino mjesto u djetetovom zivotu gdje se vodi briga o njegovor zdravlju.
    Pa da, moj sin mladji nije morao na pikanje jer je dugo imao nisko zeljezo koje je kontrolirano. Imali smo lijecnicki karton + nalaz (u to vrijeme ocito dovoljno svjez) koji je uredno posluzio. Mislim da ni na cijepljenje nije isao kad su rekli u ordinaciji sk.medicine nego kad je odredila pedijatrica (bilo je nekih pomaka). Zato nosis karton u ordinaciju skolske medicine. Nije bilo nikakvih problema - lijecnica je pazljivo i temeljito pregledala karton i postupila u skladu s tim. Cemu pikati dijete dvaput ako ne treba.

    S druge strane, stajaznam, mogu razumjeti opravdanje za taj pregled za eventualno otkrivanje nekih bolesti koje nisu ustanovljene na drugi nacin, ako dijete nije bilo pregledavano.

  35. #35
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Koliko sam razaznala iz odgovora, krv se vadi da bi se vidjelo stanje željeza. Meni je normalno da liječnik djeteta (koji ga i inače prati) zatraži krvnu sliku ako posumnja na pomanjkanje željeza (postoje simptomi kao umor, bljedilo...), isto tako da se obrati pažnja na željezo kad se krv vadi zbog drugih razloga. Rutinsko vađenje krvi, pa i cijepljenje na pregledu za školu mi djeluju nekako autoritarno.
    Naravno da sam za svaku pretragu koja ima smisla i naravno da redovito odlazim ginekologu. Ali neki ovdje očito misle da je upravo ono što je propisao HZZO Biblija i da se ne smije dovoditi u pitanje. Postoji 1000 pretraga koji bismo mogli obaviti, zanima me zašto neke obavljamo, a druge ne. Kao što rekoh, u Njemačkoj kod upisa u školu nismo morali vaditi krv - zašto jedna bogata i uređena zemlja ne traži jednu "tako samorazumljivu" pretragu?
    Inače, ovi komentari da se oko vađenja krvi "drami" me podsjećaju na ginekologe koji se pitaju šta se drami oko brijanja ili klistiranja kod poroda…

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    berlinka, ne gleda se željezo nego hemoglobin i ne, on se ne gleda u slučaju kad je krv vađena pod virozom, temperaturom, bakterijskom infekcijom jer tada ne daje pravu sliku
    hemoglobin (a i drugi parametri koji ukazuju detaljnije na uzrok anemije) se određuju i gledaju kad je dijete "zdravo" tj. nije u infektu

    isto je tako preporuka da bolesno dijete ne ide na sistematski pregled za školu i da ne vadi krv ako je bolesno (temperatura, proljev, povraćanje), mi smo tako odgodili pregled za dva tjedna jer je imao temperaturu i proljev

    možda u Njemačkoj izabrani pedijatar radi sistematski pregled djeteta baš svake godine i tada vadi krv, to ne znam. kod nas pedijatar gleda zdravo dijete starije od godinu dana samo prilikom cijepljenja, znači od 3. ili 4. godine ga uopće ne gleda ako je dijete "zdravo".

  37. #37
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa Vidi poruku
    Inače, ovi komentari da se oko vađenja krvi "drami" me podsjećaju na ginekologe koji se pitaju šta se drami oko brijanja ili klistiranja kod poroda…
    ovo ide mene? pa da, nije mi jasna drama oko vađenja krvi, u 80% slučajeva iz prsta, koja ne izaziva nikakve traume niti je na bilo koji način invazivna, a može biti korisdna, jer otkrivena i liječena anemija može tvom djetetu biti od velike koristi

  38. #38
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    ovo ide mene? pa da, nije mi jasna drama oko vađenja krvi, u 80% slučajeva iz prsta, koja ne izaziva nikakve traume niti je na bilo koji način invazivna, a može biti korisdna, jer otkrivena i liječena anemija može tvom djetetu biti od velike koristi
    X

  39. #39
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    uf, fakat sam zažalila što sam otvorila ovu temu. pametnija puno nisam, a proglašena sam i da dramim - zato što pitam. pituljica, hvala na objašnjenju oko hemoglobina. utješno je ako je poduhvat (kad čovjek istovremeno mora vući i bebu sa sobom fakat je poduhvat) imao ikakvog smisla. ipak, nijemci tu pretragu ne traže. po rođenju svoga sina dobila sam knjižicu s pregledom svih rutinskih pretraga koje dijete mora proći do 14. rođendana (čak s izračunima datuma za moje dijete unutar kojih se određena pretraga mora obaviti). krv se vadi samo na 2. pregledu (3.-10. dan života) i to radi nekih drugih poremećaja kada treba brzo djelovati kako bi se spriječila ozbiljna oštećenja (dobila sam o tome tiskane informacije, ali sam zaboravila o čemu se točno radilo jer su naši nalazi bili uredni). tamo je, inače, normalno dobiti informacije o svemu što rade s tvojim djetetom…
    dojam da se kod nas vadi krv kad treba i kad ne treba stekla sam i ranije s obzirom da je moja kći imala refluks bubrega. od dijagnoze do izliječenja u poliklinici helena (potrajalo nekoliko godina) krv nismo vadili nijednom. djeci koja su iz istog razloga hodala po državnim bolnicama navodno su vadili krv na svakoj rutinskoj pretrazi. pri svakoj povišenoj temperaturi mi smo zbog naše dijagnoze morali hitno kontrolirati urin. vikendom to znači - bolnica. u hrvatskoj bi bez obzira na naš slučaj rutinski vadili krv, u njemačkoj bi s obzirom na dijagnozu samo prekontrolirali urin…
    bilo bi zanimljivo vidjeti podatke kakve rezultate donosi pretraga krvi pred upise u školu, kod kojeg postotka djece se "nešto" i "što" otkriva, ali pitanje je postoje li uopće takvi podaci i tko sam ja da bih dobila uvid u njih. ako ta pretraga i ima smisla, ja ju ne bih vezala za početak školovanja, al' tko mene pita, a očito sam i u manjini.

  40. #40
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Krvi se od 3-10 dana obavezno vadi svima (i u Hrvatskoj) zbog novorođenačkog probira na metaboličke bolesti.

    Inaće, one godine kada smo tražili odbgodu sa M. vađenje krvi je zaista bio poduhvat, laborantica je pikala prst sa iglom za injekcije (a ne lancetom) , a on se toliko otimao da je ona sama sebe pošteno ubola u prst.
    Jadna li mu majka ...

  41. #41
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Mi smo vadili samo iz vene. A uopće ne moramo okulisti što smatram da je potrebno.

  42. #42
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Krvi se od 3-10 dana obavezno vadi svima (i u Hrvatskoj) zbog novorođenačkog probira na metaboličke bolesti.
    vidiš ti to, nisam imala pojma da su J. radili tu pretragu. u njemačkoj su sve radili u mojoj prisutnosti, i nikome nije padalo na pamet ni da ga na sekundu odvoje od mene.

  43. #43
    berlinka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    534

    Početno

    Citiraj MBee prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo vadili samo iz vene. A uopće ne moramo okulisti što smatram da je potrebno.
    MBee, vid će vam vjerojatno prekontrolirati na tom "općem" pregledu (za to ne treba specijalist).

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    za VUR, mi smo imali 2/3 stupanj i kontrolirali se u vinogradskoj - da ne ispadne da su kod nas same babaroge, nama su krv vadili samo dok je bio (s razlogom) hospitaliziran. Kasnije smo išli svaki mjesec na kontrolu do godine dana, svaki put urin biokemijski i urinokultura, niti jednom nismo na kontroli vadili krv. Mislim da niti u ostalim bolnicama ne vade krv na tim kontrolama.
    U Berlinu imam kolegicu čije dijete ima zdravstveno i tamo i ovamo (sad ne ulazim jel ti ispravno obzirom da oni tamo žive, rade itd) i dijete ima neku srčanu manu. Svake godine putuju u zagreb na kontrole i pretrage, to ne rade u Berlinu. Ne znam zašto, jel više vjerjuju našim liječnicima ili tamo moraju nešto platiti...

  45. #45
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa Vidi poruku
    za VUR, mi smo imali 2/3 stupanj i kontrolirali se u vinogradskoj - da ne ispadne da su kod nas same babaroge, nama su krv vadili samo dok je bio (s razlogom) hospitaliziran. Kasnije smo išli svaki mjesec na kontrolu do godine dana, svaki put urin biokemijski i urinokultura, niti jednom nismo na kontroli vadili krv. Mislim da niti u ostalim bolnicama ne vade krv na tim kontrolama.
    U Berlinu imam kolegicu čije dijete ima zdravstveno i tamo i ovamo (sad ne ulazim jel ti ispravno obzirom da oni tamo žive, rade itd) i dijete ima neku srčanu manu. Svake godine putuju u zagreb na kontrole i pretrage, to ne rade u Berlinu. Ne znam zašto, jel više vjerjuju našim liječnicima ili tamo moraju nešto platiti...
    Mi iz Hrvatske (hrvatski doktori) šaljemo najteže slučajeve srčanih grešaka na operacije u centar u Berlinu, tako da vjerujem da radi samo turističtu kontrolu, odnosno tu je u Hrvatskoj pa napravi i kontrolu (kao što ja idem turistički u Berlin ove godine pa ću napraviti i kardiološku kontrolu kod liječnika u Berlinu, iako je dijete na redovitim kontrolama kod liječnika u Zagrebu).

  46. #46
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj berlinka prvotno napisa Vidi poruku
    vidiš ti to, nisam imala pojma da su J. radili tu pretragu. u njemačkoj su sve radili u mojoj prisutnosti, i nikome nije padalo na pamet ni da ga na sekundu odvoje od mene.
    Da , radi se , obavezno svoj djeci. Nažalost , gotovo u pravilu bez roditeljske prisutnosti (tako da većina roditelja ne zna za to).

  47. #47
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    da, to je tocno.
    ok, ja sam znala sta su radili kao i da su joj vadili krv cim se rodila, dok sam ja jos bila u sok sobi. no, ona je imala razlog za to.
    moram priznati da nisam znala da se to radi SVIM bebama, bez obzira imale ili ne obiteljsku anamnezu kao razlog.

    sto se tice kontrole KKS prije upisa, meni je to ok, jer ja prva ne bi znala prepoznati anemiju, a krv, inace, vadi samo kad i ako je bolesna, a znam da tada krvna slika nije relevantna.
    i moram priznati da sam jesenas sama trazila da joj je napravi kontrola urina i KKS kao i GUKa dok je bila zdrava.

    takodjer sam "razocarana" sto nisu uopce spomenuli okulista iako joj oko ponekad bjezi, pa cemo to sami obaviti.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Mi kao da živimo na različitim kontinentima!
    Vadili smo krv iz prstića jer ga nismo vadili više od dvije godine uz napomenu da ipak ''malo zavirimo'' u stanje..., pregled vida u istoj ambulanti normalno i sve one male logične pitalice-pokazalice iz kojih dr saznaje neurološki status djeteta.
    Pa zar o ovome ne postoji neki zajednički stav u HR?

  49. #49
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Paq ne postoji, ko ni o mnogim drugim stvarima koje bi trebale imati nekakav zajednicki postupnik.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    da, to je tocno.
    ok, ja sam znala sta su radili kao i da su joj vadili krv cim se rodila, dok sam ja jos bila u sok sobi. no, ona je imala razlog za to.
    moram priznati da nisam znala da se to radi SVIM bebama, bez obzira imale ili ne obiteljsku anamnezu kao razlog.
    Svim bebama se radi test na fenilketonuriju i konatalnu hipotireozu.
    Fenilketonurija je nemogućnost organizma da preradi fenilalanin (Phe), aminokiselinu normalno prisutnu u proteinima koje konzumiramo, pa tako i u majčinom mlijeku. Zbog nakupljanja Phe u mozgu, dolazi do oštećenja i vrlo ružnih posljedica. S druge strane, ako se u startu zna za poremećaj, iz prehrane se doživotno izbace proteini koji sadržavaju Phe i dijete se razvija normalno.
    Neliječena konatalna hipotireoza uspori razvoj mozga pa je zato važno na vrijeme otkriti i dati nadomjesnu terapiju sintetskim tiroksinom.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •