Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Opomene

  1. #1
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno Opomene

    Kako su u vašim školama regulirane opomene? Koliko opomena prethodi ukoru? Kako su definirane opomene, odnosno za što se smiju/ne smiju davati? Ova škola je ludilo, nastavnice dijele opomene šakom i bradom, pojedini čenici imaju po 30 opomena. A sve neki božemeoslobodi razlozi, tipa netko nekome ukrade pernicu pa se počnu smijati i opomenu zaradi 10 učenika koji su bili u blizini i nasmijali se. Moj sin je urednog ponašanja, svi nastavnici to naglašavaju, a evo u zadnjih par dana je skupio dvije (i jedine) opomene zbog drugih učenika. Ma nebi me bilo ni briga da je kriv ali iz takvih nekakvih gluposti da se dijele te opomene, nije mi jasno. Mislim, ispada da tim prosvjetnim radnicima, pogotovo u ovakvim selendrama, nitko ne može stati na kraj, nema pravila ni zakona za njih. Baš me naživciralo, kakve krvave opomene nekome tko je kulturan i normalan, pa što mu poručuju s tim, da može radit što ga volja jer će svejedno biti upisan kao nekulturan?

    Uglavnom, pitanje je, da li su te stvari regulirane nekakvim kolektivnim pravilnikom ili svaka škola ima svoje zakone?

  2. #2
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Postoji usmene i pisane opomene koju izriče razrednik i one se upisuju u Guos i roditelj treba biti upoznat s njima. Ne ispisuju se na svjedodžbama. One se mogu dobiti ako se ne poštuje statut škole, kućni red...
    Misliš li ti na takve opomene ili na opaske u dnevniku pod napomene?
    Vjerujem da jedna-dvije opomene neće utjecati na ocjenu vladanja (ako se te opomene dijele takvom lakoćom).
    Posljednje uređivanje od laura29 : 22.05.2012. at 14:50

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Dokument koji se koristi je Pravilnik o pedagoškim mjerama u osnovnoj školi. Imaš još i Statut škole, ali mislim da je za opomene mjerodavan pravilnik.

    Moraju ti ga u školi dati na uvid (iako teški su na tome) ali nemoj odustajati.

    Imaš i na internetu toga, uguglaj ovo podcrtano pa ako ne nađeš dokumente vaše škole, poslužit će bilo koji da stekneš sliku... I sretno!
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 22.05.2012. at 14:54

  4. #4
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Pogledaj na sljedećem linku od članka 83. do 87. (Zakon o odgoju i obrazovanju).

    http://www.zakon.hr/z/317/Zakon-o-od...joj-%C5%A1koli
    Posljednje uređivanje od laura29 : 22.05.2012. at 15:02

  5. #5
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Uvjete, način i postupak izricanja pedagoških mjera u osnovnoj školi (opomena, ukor, strogi ukor i preseljenje udrugu školu) i u srednjoj školi (opomena, ukor, opomena pred isključenje iisključenje iz srednje škole) uređuje škola statutom.
    Dužnosti učenika uređene su kućnim redom:
    -poštovati pravila i obveze ponašanja u školskoj ustanovi, unutarnjem i vanjskom prostoru;
    -poštovati pravila međusobnih odnosa učenika,
    -poštovati pravila međusobnih odnosa učenika i radnika;
    -na vrijeme dolaziti i odlaziti iz škole;
    -poštovati pravila sigurnosti i zaštite od socijalno neprihvatljivih oblika ponašanja,diskriminacije, neprijateljstva i nasilja;
    - odgovorno postupatiprema imovini.

    Obveze učenika propisane u čl. 61. st. 2.Zakonao odgoju:
    -pohađanje obveznog dijela programa i drugih oblika odgojno-obrazovnog rada kojeje izabrao,
    -pridržavanje pravila kućnog reda,
    -ispunjavanje uputa učitelja odnosno nastavnika, stručnih suradnika i ravnateljai drugih zaposlenika škole, a koje su u skladu s pravnim propisima i kućnimredom
    -čuvanje udžbenika i drugih obrazovnih i nastavnih sredstava.

    Posljednje uređivanje od laura29 : 22.05.2012. at 15:10

  6. #6
    Smajlich avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    1,136

    Početno

    Opomena razrednika (jedna i jedina) prethodi Ukoru RV. Vjerojatno misliš na opaske napisane sa strane u dnevniku?

  7. #7
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ma da, napomene upisane u dnevnik, koje oni zovu opomenama

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da, napomene upisane u dnevnik, koje oni zovu opomenama
    Napomene napisane u dnevniku rada, mogu a i ne moraju rezultirati daljnjom mjerom.

    Ovisi o kontekstu.

    A napomena, nije opomena već opservacija o trenutnom ponašanju tvog djeteta. Koja može i a i ne mora polučiti usmenu ili pismenu opomenu razrednika, no u pravilu , bar se tako radi kod mene u školi učenici koji su često zapisani , ne mogu imati uzorno vladanje .

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Dokument koji se koristi je Pravilnik o pedagoškim mjerama u osnovnoj školi. Imaš još i Statut škole, ali mislim da je za opomene mjerodavan pravilnik.

    Moraju ti ga u školi dati na uvid (iako teški su na tome) ali nemoj odustajati.

    Imaš i na internetu toga, uguglaj ovo podcrtano pa ako ne nađeš dokumente vaše škole, poslužit će bilo koji da stekneš sliku... I sretno!
    Pravilnik o pedagoškim mjerama nije više na snazi. Pedagoške mjere se donose temeljem Statuta škole.

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Pravilnik o pedagoškim mjerama nije više na snazi. Pedagoške mjere se donose temeljem Statuta škole.
    Hvala, dobro mi dođe update. Malo ću se informirati kad budem u prilici.

    Na čemu se temelji Statut škole? Ima li još koji dokument osim Zakona o osnovnom obrazovanju (ili kako se već zove, da sad ne istražujem)?

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Da, Statut se temelji na Zakonu o OŠ i SŠ obrazovanju:
    Članak 98.
    (1) Školska ustanova ima statut.
    (2) Statutom se pobliže određuje ustrojstvo, ovlasti i način odlučivanja tijela školske ustanove, izricanje pedagoških mjera te druga pitanja važna za obavljanje djelatnosti i poslovanje školske ustanove, sukladno zakonu i aktu o osnivanju.
    (3) Statut školske ustanove donosi školski, odnosno domski odbor uz prethodnu suglasnost osnivača.

    Ima li utemeljenje u još nekim "općenitijim" zakonima/propisima morali bi provjeriti kod pravnika....

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •