Pokazuje rezultate 1 do 46 od 46

Tema: Može li se izostati iz škole 3 mjeseca?

  1. #1
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno Može li se izostati iz škole 3 mjeseca?

    Ne mogu se domisliti pametnijeg naslova. Otvara mi se prilika, koju nikako ne bih htijela propustiti, da iduću jesen na 3 mjeseca odem na stručno usavršavanje u inozemstvo. Eh sad, v. je rođen u 3. mjesecu 2007. i iduće bi jeseni trebao krenuti u 1. razred. O dogodi uopće ne razmišljam jer mislim da je u svakom smislu zreo za školu. Ako bih prihvatila ponudu išli bi svi zajedno, naime imam i bebu ( trenutno 2 mjeseca, tada bi imala godinu i 2 mjeseca), išao bi i suprug, on svoj posao nosi sa sobom pa mu to nije problem.. jedino škola ostaje problem. Što ako dijete izostane dva i pol mjeseca iz škole? Da li se to uopće može? Što se gradiva tiče, vjerujem da ne bi bilo problema, on tečno čita od 3. godine, zbraj i oduzima do 100... vjerujem da bi eventualne zaostatke brzo nadoknadio, no ipak, kako to ide? Zna li itko?

  2. #2
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    U teoriji, ako dijete izostane s (ovisno o školi, ja sam našla pravilnik koji se propisuje 30%) sati nekog predmeta, mora polagati predmetni ispit. Pogledaj u statutu škole ako je online. Ovisi o školi, naravno, a možda će i izaći u susret, a i to zna kako je u prvom razredu... I da, znam da se upis u 1. razred odgađa ako je dijete prvih mjesec dana nastave na bolničkom liječenju. Dakle, možda zakon smatra da je tih mjesec dana (a kamoli tri) bitno, pa ne znam kako se postaviti prema tome. Da meni u školu dođe netko s ovakvim upitom, savjetovala bih učenje "na daljinu" prva 3 mjeseca, sad ionak nema polugodišta više :D ako je dijete stvarno napredno, nadoknadit će.

  3. #3
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    Evo i (sad već postariji) zakon o polaganju. http://zakon.poslovna.hr/public/prav...26/zakoni.aspx

    Iz ovoga se da izvući da bi se za malenog mogao organizirati ispit dok se vrati iz inozemstva, dakle u prosincu-siječnju. Je izvanredna situacija, ali mislim da se može dogovoriti sa stručnom službom škole.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ne znam u koju zemlju idete, ali zar ne bi dijete u inozemstvu moglo krenuti u školu i nastaviti ovdje kada se vratite.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Luminitsa ovo je stvarno stari pravilnik trenutno učenici od 1.-3. razreda ne polažu razredne i popravne ispite.

  6. #6
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    Pa i bilo mi je malo bedasto, da, al je moja tražilica taj navela kao važeći. Mogu dobiti poveznicu na noviji?

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Nema aktualnog pravilnika čl 75.-80. Zakona o odgoju i obrazovanju u OŠ i SŠ te statut svake pojedine škole određuju polaganje predmetnih, razrednih i popravnih ispita.

    No za sašu je ključan čl 70. tog zakona (kao i još neki iz Obiteljskog zakona, neda mi se tražiti) - škola je dužna prijaviti CZSS takav izostanak odnosno nepohađanje nastave.

  8. #8
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    pa u teoriji bi mogao ii tamo krenuti iako ne znam kako je organiziran sustav školstva- a i mali ne priča tečno engleski. ne razumijem ovaj post o czss- škola je dužna prijaviti i što se sljedće događa? centar vidi zašto se izostaje i onda? mogu li oni odobriti tako nešto?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Ne, CZSS ti ne može odobriti izostanak iz škole njihov je posao utvrditi zanemaruješ li dijete i poduzeti mjere iz njihove nadležnosti, ako je potrebno. (posao škole nije da ocjenjuje ili istražuje tvoje razloge)
    Kod nas zakonski ne postoji opcija homeschoolinga, znači sva djeca koja su dorasla za školu, nisu procjenjena kao nespremna za školu i zdrava su obvezna su pohađati nastavu. Bolest i liječenje djeteta može biti opravdani razlog nepohađanja škole, ali to je potrebno dokumentirati liječničkom dokumentacijom i ispričnicom. Poslovne obveze ili stručno usavršavanje roditelja ne bi prošli kao opravdan razlog.

    Djeca vrlo brzo usvoje jezik, to što ne priča fluentno nije razlog da ne ide u školu. Ne radi se samo o usvajanju znanja - u školi se djeca prvi puta susreću s obvezama, s osjećajem odgovornosti, rutinom i postaju dio organizirane i strukturirane sredine. Ako dođe nakon 3 mjeseca u već formiran razred bez prethodnog iskustva bit će mu teže adaptirati se (osobito kada se radi o prvašićima).

  10. #10
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, CZSS ti ne može odobriti izostanak iz škole njihov je posao utvrditi zanemaruješ li dijete i poduzeti mjere iz njihove nadležnosti, ako je potrebno. (posao škole nije da ocjenjuje ili istražuje tvoje razloge)
    Kod nas zakonski ne postoji opcija homeschoolinga, znači sva djeca koja su dorasla za školu, nisu procjenjena kao nespremna za školu i zdrava su obvezna su pohađati nastavu. Bolest i liječenje djeteta može biti opravdani razlog nepohađanja škole, ali to je potrebno dokumentirati liječničkom dokumentacijom i ispričnicom. Poslovne obveze ili stručno usavršavanje roditelja ne bi prošli kao opravdan razlog.

    Djeca vrlo brzo usvoje jezik, to što ne priča fluentno nije razlog da ne ide u školu. Ne radi se samo o usvajanju znanja - u školi se djeca prvi puta susreću s obvezama, s osjećajem odgovornosti, rutinom i postaju dio organizirane i strukturirane sredine. Ako dođe nakon 3 mjeseca u već formiran razred bez prethodnog iskustva bit će mu teže adaptirati se (osobito kada se radi o prvašićima).
    pa da, sasvim si u pravu, to me i brine...prilagodba u već formiranu grupu djecu..pokušati ću saznati kakve su mogućnosti da tamo krene u školu..

  11. #11
    darva avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    385

    Početno

    Sasa, to je izvedivo, jedino je stvarno otezavajuca okolnost sto se radi o prvom razredu, bas najzeznutijih 3 mjeseca su u pitanju. Pretpostavljam da nemas sansi pomaknuti taj termin? Ja bi isla u skolu u koju ce ti sin ici i razgovarala sa strucnom sluzbom , cisto da vidis za pocetak koliko su otvoreni prema tome.

  12. #12
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Pisanog pravila nema, po meni bi rrebala porazgovarati sa strucnom sluzbom i napisati zamolbu uciteljskom vijecu

  13. #13
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    pogledaj kak bi mogla rješiti pitanje vani početka školske godine, svakako malca sama učiti naše predmete i čitanje( najbolje uzeti knjige koji klinci imaju u toj školi), kad se vračaš treba tražiti točno kaj su tam radili.

    Inače kad sam ja išla u školu jedan cura ( mulatkinja) se često selila prvo je išla tu u školu 2 razreda, pa u Liberiju 4 razreda, pa se opet vratila i nastavila do kraja srednje škole. Sječam se da kad je došla dole, morala je ispisat 2 pune bilježnice svoje ime na engleskom ( Elitabeth), sad dal se i ona prije zvala tak nisam ziher, ali kasnije je. Znam da mi je rekla da joj je to bolo nagori početak. Kad se vratila kod nas ( u moj razred) nije bilo problema, i brzo je ( kolko se moglo) savladala ostatak. S menom je išla i u srednju.

    Slučaj br. 2. cura s faksa se udala za Libanovca, ostala dole rodila 2 dečka, oni idu u "školu" s 4 godine, prvo da nauče pisat, pa čitat arapski, tek prava škola počne s 5-6 godina. Doma svi pričaju hrvatski. Pred jedno 5 godina u došla simo na praznime i kak je dole bila neka frka odlučili su ostat tu u školi, klince uredno upisala u razred više ( radi njihovog pređenog gradiva), bili su tu onda još 2-3 mjeseca i kak se stvar malo stabilizirala, ošli su dolje. Ponovo su se vratili pred 3 godine , sad za stalno ( ili dok dečki ne završe školu). Dečki su i tu odlični đaci, znaju arapski, engleski, francuski i hrvatski podjednako, jošuvijek doma priučaju hrvatski. Inače ona ih je učila čitat i pisat po naški.

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas zakonski ne postoji opcija homeschoolinga, znači sva djeca koja su dorasla za školu, nisu procjenjena kao nespremna za školu i zdrava su obvezna su pohađati nastavu. Bolest i liječenje djeteta može biti opravdani razlog nepohađanja škole, ali to je potrebno dokumentirati liječničkom dokumentacijom i ispričnicom. Poslovne obveze ili stručno usavršavanje roditelja ne bi prošli kao opravdan razlog.
    Ne postoji kod nas, ali možda postoji tamo gdje idu.
    Zar nije važno mjesto prebivališta u kojem je dijete u tom trenutku?

    Što bi bilo sa ljudima koji žive vani, homeskulaju svoju djecu i sad odluče doseliti u Hrvatsku?


    sasa, imaš vremena za raspitati se.
    I, ja ne bih brinula oko adaptacije; po ovome što čitam, V je dijete koje neće imati problema s time.

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ili čak da ga u prvi razred upišeš u Waldorfsku, npr. Oni bi možda bili liberalniji.
    Pa ga onda u drugom razredu prebaciš u "običnu.
    Kad V ionako barata svim znanjima prvoškolca.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Ne postoji kod nas, ali možda postoji tamo gdje idu.
    Zar nije važno mjesto prebivališta u kojem je dijete u tom trenutku?

    Što bi bilo sa ljudima koji žive vani, homeskulaju svoju djecu i sad odluče doseliti u Hrvatsku?
    .
    U većini zemalja je to ipak papirnato riješeno. Dakle imaju neki papir, odluku, rješenje (a u nekim zemljama i rezultate položenih ispita) da homskulaju dijete.

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa da
    zato neka se raspita o zakonima zemlje u koju ide
    pa neka dobije papir za ta tri mjeseca
    jer nije nemoguće da se ta tri mjeseca pretvore, npr. u 6
    ili cijelu jednu školsku godinu
    onda sigurno mora postojati rješenje

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    s obzirom da se radi o strancima koji ostaju kratko baš me zanima koliko bi trajala procedura da im odobre homskulanje (ako bi uopće odobrili)!

    i apricot no hard feelings, ali na temelju kojeg iskustva si tako sigurna da maleni neće imati problema s adaptacijom u 1. razredu? par godina rada u nižim razredima ili (preko) nekoliko popijenih kava s mamama?

  19. #19
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pa to je moje mišljenje
    nisam napisala da sam sigurna
    sigurna sam mogla biti kada su moja djeca bila u pitanju
    i nisam pogriješila u njihovom slučaju; oboje su u 4. godini mijenjali vrtić (radi dopune programa) i nisu prelazak ni osjetili

    za sasinog malog samo pretpostavljam
    na temelju onoga što znam o njemu

    a što se tiče odobrenja, vjerujem da se dosta toga može i unaprijed riješiti
    pa ima djece glazbenika, glumaca, profesionalnih putnika... koji se školuju
    ne kažem da je lako
    ali kažem da nije nemoguće

    sasa i njezin suprug su obrazovani i spretni ljudi, neće sigurno ići grlom u jagode

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a što se tiče odobrenja, vjerujem da se dosta toga može i unaprijed riješiti
    pa ima djece glazbenika, glumaca, profesionalnih putnika... koji se školuju
    ne kažem da je lako
    ali kažem da nije nemoguće

    sasa i njezin suprug su obrazovani i spretni ljudi, neće sigurno ići grlom u jagode
    pišem načelno, vjerujem da saša (i suprug) neće grlom u jagode.

    glumci, glazbenici i svi ostrali koji često mjenjaju zemlju prebivanja ipak najčešće kombiniraju škole u različitim zemljama ili rjeđe homskulaju kontinuirano u različitim zemljama (ako je dozvoljeno).

    i ne bih uspoređivala adaptaciju u vrtiću na onu školsku - ne mislimo na iste stvari.

  21. #21
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma neću se ja prepucavati s tobom, pa to je tvoj fah
    svojim sudjelovanjem na ovome topicu sam htjela dati podršku sasi da napravi ono do čega joj je stalo

    a što se adaptacije u školi tiče...
    u orkin razred je došao dkečak, u 3. razred
    odlično se prilagodino

    od jako dobre prijateljice je mali promijenio školu na početku 2. polugodišta 2. razreda... kao da nikada u staroj nije ni bio
    i to od prvoga dana

    naravnop da su moja iskustva i statistike sa nikakvim uzorkom, ali opet nekako imam povjerenja u sasu i njezinu obitelj
    ovako nešto nikada ne bih podržala kod one forumašice koja se sprema za kanadu

  22. #22
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Meni se ideja, da dijete pohađa školu 3 ili više mjeseci u inozemstvu, čini jako suvisla. Što se tiče jezika, možda bi bila dobra ideja uzeti satove engleskog za sina, dok ste još u Hrvatskoj. Djeca zaista jako brzo usvajaju jezik. Ne znam o kojoj se zemlji radi, ali recimo ovdje je prvi razred igra.
    Sto se tiče adaptacije, ja nisam prosvjetni radnik kao noa, ali mi iskustvo polaska kćeri u prvi razred osnovne škole, te niže gimnazije, pokazuje kako se razredi u smislu organiziranja u socijalnom smislu, zaista formiraju zapravo tek u drugom razredu.
    Tako da mislim da adaptacija ni načelno ne mora biti problem, ako se stvari od početka postave kao izazov, a ne kao problem.
    Posljednje uređivanje od seni : 02.09.2012. at 09:02

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a što se adaptacije u školi tiče...
    u orkin razred je došao dkečak, u 3. razred
    odlično se prilagodino

    od jako dobre prijateljice je mali promijenio školu na početku 2. polugodišta 2. razreda... kao da nikada u staroj nije ni bio
    i to od prvoga dana
    Halo, dobro jutro! Došli su iz dr ŠKOLE (dakle promjenili su škole) nisu došli iz homskulanja ( ili iz vrtića u već ranije formiran razred) dakle već imaju neko školsko iskustvo i vještine...

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    pišem načelno, vjerujem da saša (i suprug) neće grlom u jagode.

    glumci, glazbenici i svi ostrali koji često mjenjaju zemlju prebivanja ipak najčešće kombiniraju škole u različitim zemljama ili rjeđe homskulaju kontinuirano u različitim zemljama (ako je dozvoljeno).

    i ne bih uspoređivala adaptaciju u vrtiću na onu školsku - ne mislimo na iste stvari.
    da je bar nije riječ o prvom razredu .
    eto to je moje mišljenje kao mame i kao učiteljice.


    ai opet ljudima se svašta desi i životu i moraju se prilagođavati nenadanim situacijama.

    raspitajte se dobro i imajte na umu benefit djeteta

  25. #25
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj no@ prvotno napisa Vidi poruku
    Halo, dobro jutro! Došli su iz dr ŠKOLE (dakle promjenili su škole) nisu došli iz homskulanja ( ili iz vrtića u već ranije formiran razred) dakle već imaju neko školsko iskustvo i vještine...
    nije kod mene poanta bila na houmskulanju
    to je varijanta ako dijete ne mogu staviti u neku lokalnu državnu školu
    ili već nešto

    gle, znam da može biti problema
    ali mi se u ovome trenutku čini da je veći benefit tromjesečno boravljenje negdje, nego da se čak i izgubi godina
    eto, to je moja poanta

    prijateljicine cure ove godine iz waldorfske prelaze u običnu školu
    jako im je teško svima
    ali izgurat će nekako

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    i, da, što kaže maria... ljudima se stvarno svašta desi u životu, pa se dočekuju na noge
    sasa i ekipa imaju godinu dana da se pripreme i to je jako puno

    sjećaš se rata kada su naši za uskrs krenuli negdje...
    i djeca odmah krenula po školama u njamčkoj, švedskoj, danskoj...
    i sve odlikaši ispali (dopuštam neke povlastice)

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    ok. nismo se razumjele mislila sam da zagovaraš opciju homskulanja vani, pa onda škola u HR.

    ovo potpisujem:

    ali mi se u ovome trenutku čini da je veći benefit tromjesečno boravljenje negdje, nego da se čak i izgubi godina
    eto, to je moja poanta

  28. #28
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma ne
    to samo ako ne bi uspjeli u državnoj
    meni homeschooling nije opcija koja bi bila na prvome mjestu

  29. #29
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja sam ratne 91. u OŠ krenula s dva mjeseca zakašnjenja i nije bilo apsolutno nikakvih posljedica ni na ocjene ni na moje društvene vještine
    samo sam ipak bila puno veća
    hoću reći da se ljudima stvarno svašta desi pa se opet sve posloži i život ide dalje

  30. #30
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    I ja se slažem sa apri o benefitu tromjesecmog boravka.
    Čak ni da ne ide u skolu u inozemstvu. Mada bi zbog jezika to bilo odlično.

    Pogotovo sto se radi o djetetu koje čita, zbraja..itd
    Ne znam kako je u Zagrebu, ali ovdje je zapravo sadržaj u smislu učenja cijelog prvog razreda samo pisanje, čitanje i računanje do 20.

  31. #31
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Mi smo redovito u školi imali novu djecu, čak neki nisu pričali jezik sredine i naučili su, big deal. To što to nije običaj i država u Hrvatskoj petlja ruke u svemu ne znači da je to najbolji niti jedini način, nego je to u ovim prostorima recimo, najuobičniji i prihvatljiv način.

    Imate i krive ideje o homeschooling, u puno mjesta ne moraš u opće prijaviti da se dijete homeschool-a (ili moraš samo javiti jednom da znaju i nikad više), nit ima provjere nit ništa. Ovisi od mjesta do mjesta naravno, ali nije to neki veliki vrag.

    I iz iskustva s faksa kad smo se pomiješali mi iz "redovnog" sustava sa ovi iz homeschooling-a, oni su se izvrsno snašli.

  32. #32
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    I ja se slažem sa apri o benefitu tromjesecmog boravka.
    Čak ni da ne ide u skolu u inozemstvu. Mada bi zbog jezika to bilo odlično.
    i zbog iskustva općenito. da imam takvu priliku ne bi previše razmišljala, nego bi rekla ovim našima da ono što će dijete dobiti u tom razdoblju neće dobiti u redovnoj školi, i da ako treba možemo neko gradivo proći prije i za vrijeme puta. ali kvragu nije gradivo jedino najvažnije u obrazovanju, važno je da dijete uči, da napreduje, i da voli to što radi.

  33. #33
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a bome, i mater i ćaća

  34. #34
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ma mora postojati neki način. nekako mi je dva i pol mjeseca prekratko razdoblje za upis djeteta vani u školu. a možda i nije, ne znam, ako nema druge onda bih svakako išla na tu opciju. a u prvom razredu prva dva mjeseca ionako samo bojaju. sjećam se kad mi je j rekao, nakon mojih priča i priprema za školu, mama ti si meni stalno govorila da ćemo svašta novo i zanimljivo učiti u školi, a mi samo bojamo i crtamo. puna mu je kapa bila tog crtanja

  35. #35
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Mi imamo slicnu situaciju. Otisli iz hrv u 6 mjesecu ove godine a malena je vec bila upisana u hrv skolu. Posto ne znamo koliko dugo cemo ovdje ostati, ostala je upisana i dogovorili smo sa skolom da ako se vratimo oni ce ju normalno primiti i nastaviti ce ici u skolu kao da je isla od 9 mjeseca. Inace, ovdje je krenula u skolu prije dva tjedna i oni vec dobrano (djeca njenog uzrasta) zbrajaju i oduzimaju do sto. Za pisanje/citanje nisam sigurna koliko daleko su dogurali, ali ona cita vec na hrv tak da to ne bi trebalo biti problem.

  36. #36
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    A sto se benefita odlaska u ovu skolu tice, uh... mala je propricala engleski (imala je podlogu) u dva tjedna. Nevjerojatan napredak! A poslije skole ide u vrtic na lokalnom jeziku, tako da i njega usvaja. Razredi od 12 djecice, dodatni satovi engleskog za one koji ga ne znaju savrseno i tako... mrak!

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Teta Eta, može li se znati gdje ste to?

  38. #38
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Nizozemska.

  39. #39
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sjajno zvuči!

  40. #40
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Meni se cini, za sada, super! Samo da ostanemo sto dulje...

  41. #41
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    apri je u pravu, imamo puno vremena do tada da se domislimo što bi bilo najprihvatljivije rješenje. naravno, zanimaju me iskustva ljudi koji su možda bili u sličnoj situaciji. teta eta, radi se o prvom razredu?
    Posljednje uređivanje od sasa : 02.09.2012. at 21:15

  42. #42
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    da, radi se o prvom razredu. u skoli su rekli da nece biti nikakvih problema, samo da se javimo kad se vratimo.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    ja sam prvi polugodište prvog razreda bila neocjenjena, provela ga u bolnici Srebrnjak, čak sam tamo primljena u pionire

    verujem da i sada postoji opcija za dulje izbivanje, naravno bez pionira

  44. #44
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Sasa, ako slučajno ostanete i duže u inozemstvu, evo divnog primjera suradnje jednog "inozemnog" djeteta i učiteljice koja joj je pomogla da održi korak s hrvatskim planom i programom
    http://www.razredna-nastava.net/foru...php?f=12&t=224

    Inače, ovo je najbolja adresa za sve školarce i njihove roditelje.
    Bravo učiteljice i učitelji (i stručni suradnici)!
    Posljednje uređivanje od čokolada : 02.09.2012. at 22:56

  45. #45
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    U našu su školu išle privremeno išle dvije djevojčice iz inozemstva: Nizozemka u prvi i Francuskinja u peti. Prvašica je znala nešto hrvatskog, petašica ni beknuti. Obje su kasnije nastavile školovanje u svojim domovinama, ovdje su im roditelji bili na privremenom radu. Mislim da je prvašica bila na dobitku jer se odlično snašla u školi i naučila jezik, a za petašicu nisam sigurna jer nisam stekla dojam da je uopće savladala jezik. Ali stekla je prijateljstva, bila je omiljena.

    Cvijeta kaže da je 2 i pol mjeseca prekratko za upisivanje u neku školu, a ja mislim da je predugo za neupisivanje u nijednu
    A mislim da i zakonski to mora.

    Djeca koja putuju s lunaparkom se svaka 2 mjeseca upišu u novu školu. I oni su isto jako omiljeni - svima iz razreda daju besplatne vožnje

  46. #46
    LIMA avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    997

    Početno

    Kod nekih obitelji to vrlo lako prolazi. Jedna moja kolegica u razredu ima dvoje Roma koji tijekom godine odjednom samo "ispare" na nekoliko mjeseci u Italiju. Vrate se i normalno nastave školu kao da ništa nije bilo. Lani su pred kraj školske godine otišli u Francusku i nisu završili ovdje razred. Sada su se vratili i očekuju normalan prelazak u novi razred . (Stručna služba je teška srca odlučila da im ipak ne mogu omogućiti prelazak u novi razred pošto nemaju nikakav papir da su završili prethodni razred.)

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Djeca koja putuju s lunaparkom se svaka 2 mjeseca upišu u novu školu. I oni su isto jako omiljeni - svima iz razreda daju besplatne vožnje
    Da, znam

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •