Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 103

Tema: ja volim janicu, ali...

  1. #1
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno ja volim janicu, ali...

    iz današnjeg večernjaka:

    "Razgovarali smo s prvom hrvatskom sportskom divom i o njezinoj Ahilovoj peti, a to je škola kojom se ovih dana bavi. Iskreno je priznala:
    Zapostavila sam školu zbog skijanja. Kao prvo, za školu sam lijena, no i čini mi se da se u školi uči štošta, a šteta je mozak naprezati nečim što ti nikad neće trebati. Razmišljala sam i o tome da, kada završim srednju školu, pokušam nešto studirati. Prva ideja bio je Kineziološki fakultet, no ne želim biti trenerica ni učiteljica. Potom me intrigirala psihologija, no čovjeku ne možeš ući u glavu i nešto promijeniti."

    tko je "kriv" za ovu izjavu (VL ili janica) - ne znam, ali to je nešto što ona koja je uzor školaraca ne bi smjela (javno) reći.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    No, dakle...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    330

    Početno

    I meni je bilo grozno kad je u jednom intervjuu Globusu izjavila: "Ubila bih se da moram ići u školu!!!!!" Pa su oni to stavili u naslov... Mislila sam, novinari ko novinari, možda su iskonstruirali naslov koji nema veze s ostatkom teksta, ali ta rečenica se lijepo kočoperila i u intervjuu. A Janica nije tražila demanti, dakle - sve je bilo vjerno preneseno. Baš super.

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim da nije krivnja na VL, ona stvarno nije baš za školu i učenje.

  5. #5
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Nebrojeno puta sam od vrhunskih sportaša čula/pročitala takve izjave, jer ruku na srce kad oni zapravo imaju vremena razviti ljubav prema knjizi i znanju ako su od jutra do mraka na treninzima?

    meni je samo jako tužno kad oni, pogotovo kod nas,kad ostare i ne mogu se više natjecat a neku značajniju lovu nisu uspjeli zaradit, onda završe životareći i bog zna kako i što rade kad nikakve stručne spreme nemaju niti znanja niti nekakve opće kulture, sve što znaju vezano im je za taj sport kojim su se bavili...

    Vjerujte mi da zbog toga nekad dođe da Leonu najradije ne bi upućivala u nikakav sport, mi se dosta krećemo, pogotovo vikendom stalno idemo na izlete, trčimo po livadama, vozimo bicikl i za zdrav duh u zdravom tijelu to je meni dosta

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    danas gledam Edija Bosnara i to je tako drag dečko

    želi završiti fakultet koji je započeo u Australiji....

  7. #7
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mislim da je kod sportaša ključna stvar kakve roditelje imaju. Ako roditelji ne forsiraju školu jer su zaluđeni jednako kao i djeca da će biti vrhunski sportaši i da im škola ne treba, kako će onda dijete samo ustrajati u tome da završi školu?!
    I ja sam bila sportaš, trenirala 4-5 sati dnevno, od petka do nedjelje, svaki vikenda na putovanjima, svako malo po tjedan dana na pripremama. Ali uz ustrajne roditelje koji su inzistirali (hvala im na tome) završila sam i redovnu školu i faks.

  8. #8
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Nije problem u Janici, ona je takva kakva jest i u svom sportu (poslu) jest vrhunska. Mene muči zašto uzor djeci baš uvijek moraju biti sportaši? I to baš oni NKV, a nikad napr. vrhunski (i obrazovani) plivač.
    I zašto Hrvatska mora biti nužno ponosna ako neki pastir u Nepalu našem slučajno-prolazećem novinaru dovikne: ŠUKER, ŠUKER, KROEJŠA!?
    (To navodno jako pospješuje naš turizam i promidžbu države :? ).

  9. #9
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Hm, da...
    Zašto nekome netko uopće mora biti uzor
    Ja nikad nisam imala uzor u ničemu...Htjela sam se baviti sportom (rukomet) pa je moj tata počeo nekaj da je to grub spot, da ovo, da ono. Kad sam htjela na zbor..Nisu mi dali. Zakaj? Tko to zna...A nekako mi se danas člini da se njima, koliko god da su se s nama bavili (brata su ipak upisali u muzičku školu, danas je akademsku muzičar) nije dalo voditi na razne aktivnosti i ne znam ti ja kaj. TMad smo stalno šetali na Sljeme, svugdje smo išli, ali eto ja sam htjela i nešto durgo osim škole. To je nešto što im ja jako zamjeram i što moje dijete neće doživjeti...Ako nešto bude htio, neka proba. Ali ako on to bude htio ne zato kaj je Janica tak super, ili kaj ja znam tko je već tako fora...! Mislim da bi dijetetu najveći uzor trebali biti roditelji...

  10. #10
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    čini mi se da se u školi uči štošta, a šteta je mozak naprezati nečim što ti nikad neće trebati.
    Janica je kao i obično iskreno rekla ono što mnogi samo misle.
    a to da se u današnjem sistemu obrazovanja uči hrpetina nepotrebnih činjenica (koje se bdw po nekim saznanjima poduplaju svakih 5 godina), to definitivno stoji.
    a često se zanemare one ključne-stvoriti od djeteta čovjeka koji misli svojom glavom, poticati njegove interese a ne ga forsirati da u svemu mora biti odličan, naučiti ga gdje i kako doći do informacije, a ne da te sve informacije naštrebeta...pa ih zaboravi kroz koju godinu kao da nikad o tome nije nišpta ni učio.

    nije problem uopće u Janici, problem je u sistemu obrazovanja koji je zastarjeo, trom i teško se mijenja.

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Potpisujem mammu J.

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I ja takodjer. Da je to u nasoj lijepoj moguce, moja djeca ne bi isla u skolu. Bili bi homeschooled...

    Smeta me sto se kod nas podcjenjuju ljudi koji nemaju formalno obrazovanje, a s druge strane se opet podcjenjuju oni s bogatim formalnim obrazovanjem, jer su valjda previse sati proveli za knjigom...

    A velika masa njih nema nikakvo obrazovanje, ni formalno ni neformalno, niti su u necemu posebno dobri... Bah, odo na topic o cjepivima, a Janici zelim jos puno sportskih i zivotnih uspjeha.

  13. #13
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    meni nije problem ni u tome sto janica osobno misli, niti sto vecernjak pise. nacitali smo se i naslusali svakojakih izjava o kojecemu, od poznatih osoba.

    za mene bi bio problem, da netko misli da bi janicino misljenja o skolstvu trebala biti referentno i vazno. cime apsolutno ne bih podcjenjivala njeno gradansko pravo, da misli i kaze sve sto zeli, o kojecemu.

    ali ja se recimo ne bih usudivala davati izjave o sistemu bodovanja u svjetskom kupu (nitko me doduse ne bi o tome nista ni pitao ), jer se u to ne razumjem.

    jer vec recenica da ne bi studirala psihologiju jer " ne mozes covjeku uci u glavu i nesto promjreniti" :shock: govori dovoljno o njenoj referentnosti u odnosu na pitanja obrazovanja.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    - baš me zanima koliko školske djece ne bi jednako živjelo da može; da se bave sportom u kojem su svjetski prvaci i da ne moraju u školu; ajde iskreno, čije dijete bi se javilo i reklo: ne, ja se želim obrazovati jer ću tako bolje proci u životu...
    - to povlači za sobom i drugu stvar - kako prolaze obrazovani ljudi u našem društvu? ko se namece kao uzor kroz medije? razni primitivci koji se metiljaju po javnim mjestima. pogledajte samo neku od onih emisija tipa spitza - ko su ti ljudi? mladi, lijepi, uspješni i bogati=poželjni. a čime se bave? što rade u životu?
    - tko janici može biti uzor iz njezine bliže okoline kad svi forsaju samo skijanje?
    - šta država radi da bi vrhunske sportaše "natjerala" da završe barem nekakvu školu?
    - i onda imate još jednog bobana koji je nakon uspješne sportske karijere završio i faks ( ne ulazim kako) i time poručio svima: uvijek se stigne!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj anki prvotno napisa
    ajde iskreno, čije dijete bi se javilo i reklo: ne, ja se želim obrazovati jer ću tako bolje proci u životu...
    moje

    (najviše voli matematiku, fiziku, stalno nešto proučava, računa,... sport uopće ne voli)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    :D

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    i moje

    Neki dan me pitao "mama da li je netko završio sve fakultete"

    Kažem ja "mislim da ne"

    on "ja budem i onda ću dobiti nobelovu nagradu i raditi na bošku ruđeriću"

  18. #18

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Joj, i Domagoj je opsjednut s Nobelovom nagradom. Stalno pita što još treba izmisliti. Cijelo prošlo ljeto je crtao nacrte za perpetuum mobile...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    nisu djeca sitne duše i materijalisti,mi ih takvima napravimo......


    npr kad usporedim 7 razred i 3 srednje......

    ovi u 7 se trgaju za ocjenu,referati,plakati,praktični radovi a ovi u 3

  20. #20

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    on "ja budem i onda ću dobiti nobelovu nagradu i raditi na bošku ruđeriću"

  21. #21
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Nije problem u Janici, ona je takva kakva jest i u svom sportu (poslu) jest vrhunska. Mene muči zašto uzor djeci baš uvijek moraju biti sportaši? I to baš oni NKV, a nikad napr. vrhunski (i obrazovani) plivač.
    I zašto Hrvatska mora biti nužno ponosna ako neki pastir u Nepalu našem slučajno-prolazećem novinaru dovikne: ŠUKER, ŠUKER, KROEJŠA!?
    (To navodno jako pospješuje naš turizam i promidžbu države :? ).
    8) Meni čisto bude neugodno kad neki ljudi negdje u svijetu s osmijehom od uha do uha viču Šuker, Kroejša, a reporter presretan, jer je obavio vrhunski zadatak.

    Srećom i moj M. spada u one koji žele učiti i znati. Neka bude i kad dođemo do škole...

  22. #22
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Alamama

    kako stvari stoje, otvoreni dani boška ruđerića su u rujnu, pa ga dovedi...

  23. #23
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Citiraj Alamama prvotno napisa
    on "ja budem i onda ću dobiti nobelovu nagradu i raditi na bošku ruđeriću"
    Slatkica :D

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Citiraj Marija prvotno napisa
    Alamama

    kako stvari stoje, otvoreni dani boška ruđerića su u rujnu, pa ga dovedi...
    Baš sam te htjela pitati kad je to

  25. #25
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa
    Citiraj Alamama prvotno napisa
    on "ja budem i onda ću dobiti nobelovu nagradu i raditi na bošku ruđeriću"
    ovo mi je jako slatko.

    a i podsjeca me na nesto slicno sto je moja curica rekla, kad smo se setali po zrinjevcu, a ona me je ispitivala o zgradi akademije znanosti i umjetnosti.

  26. #26
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    hehe, to je svima slatko, ali ne znam koliko je mojima bilo slatko kad sam u toj dobi izjavila da ću kad narastem radit na kiosku

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Dubrovnik
    Postovi
    255

    Početno

    sorci....

    htjela bih ti samo reci jedno ogromno veliko HVALA

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    hehe, to je svima slatko, ali ne znam koliko je mojima bilo slatko kad sam u toj dobi izjavila da ću kad narastem radit na kiosku
    Ma meni je dirljivo pročitati kako djeca imaju lijepe iluzije o znanju i znanosti.
    Zato se na bošku ruđeriću svojski potrude da te iluzije prije ili kasnije nestanu Znam, ovo je totalno off topic, ali morala sam.

    Alamama, ako ste zainteresirani za otvorene dane, javim ti potpune informacije, čim budu dostupne! (dosad je to bilo u proljeće, ne znam kad će biti ove godine)

  29. #29
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj zanamala prvotno napisa
    sorci....

    htjela bih ti samo reci jedno ogromno veliko HVALA
    nema frke (zajedno smo jači! )

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Da please stavite obavijest kada budu dani Ruđera.

    Nedavno sam imala priliku na Ruđeu držati neku prezentaciju, i zna Lidija koliko sam bila iznenađena kako Ruđer izgleda. Užasno je tužno da se toliko malo izdvaja u znanost, i ja bi rekla da je to bitno veći problem našeg društva nego sve izjave Janice i Šukerista.
    Stvarno tužno.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    952

    Početno

    Citiraj zanamala prvotno napisa
    sorci....

    htjela bih ti samo reci jedno ogromno veliko HVALA
    zanamala, jel to znači da je ona divljakuša prestala maltretirati tvoju curu? :D

  32. #32
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Alamama, nema problema, stavit ću svakako obavijest. Priča se da će biti negdje u rujnu, posvećeni Tesli, ali to je zasad samo lokalni trač, ne znam sigurno.

  33. #33

    Početno

    čini mi se da se u školi uči štošta, a šteta je mozak naprezati nečim što ti nikad neće trebati.
    To je okosnica američkog i sada europskog obrazovanja, izbacivanje nepotrebnog, učenje "potrebnog", ciljanog gradiva. Amerikanci u srednjoj imaju kojih 5-6 predmeta, a bojim se da to laganini dolazi i kod nas. Stoga, vjerojatno, masovno uvoze intelektualni kadar iz cijelog svijeta, a firme u Njemačkoj u počele su natječajima tražiti studente koji su diplomirali po programima prije bolonje.

    Kresanje "nepotrebnih" sadržaja iz nastave. Moje je mišljenje da će se to civilizacijski osvetiti kolektivnim proglupljivanjem i intelektualnim osiromašenjem...svi će znati naći informacije na internetu, napisati prpošne referate, iskazati kreativnost i osobnost, izvesti džidža-midža prezentaciju, ali, čini mi se, neće više biti brojni oni koji će imati strpljenje sjesti za knjigu i učiti u dubinu, jer profesionalno se važne i fundamentalne stvari ipak tako uče.

    Na prvoj godini faxa učila sam kvantnu mehaniku, termodinamiku, difrenecijalne jednadžbe širenja topline, izvod jakosti polja naboja. Za studij građevine definitvno nepotrebno. Ali nitko ne vodi računa da takva znanja iako nepotrebna šire um, i vježbaju vještine apstarktnog razmišljanja. Ako ne znaš skijat, boksat ili igrat tenis, silom prilika moraš postati univerzalan čovjek koji se može spretno ušaltati u znanja koja mu nisu primarna struka. Ako nekoga tko može naučiti 100 pojmova, olakšanjem programa naučiš 50 pojmova, on je za 50 pojmova siromašniji.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ...u današnjem sistemu obrazovanja uči hrpetina nepotrebnih činjenica (koje se bdw po nekim saznanjima poduplaju svakih 5 godina), to definitivno stoji...
    Ok, mogu se složiti. Ali isto tako mislim da jednom dijete mora čuti i odgovoriti za ocjenu...ne znam..da burkina faso izvozi pijesak. To za dijete nije bitno, ali će bar jednom čuti za burkinu faso i kad dođe neki etno glazbenik iz BF imat će negdje u memoriji..kao da nešto zna o toj zemlji...Isto vrijedi za predmet poput povijesti koji se mijenja u hodu. Tu stvari treba periodički kratiti, ali povijest je izvrstan predmet za treniranje radnih navika i pametnog učenja.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    a često se zanemare one ključne-stvoriti od djeteta čovjeka koji misli svojom glavom, poticati njegove interese a ne ga forsirati da u svemu mora biti odličan, naučiti ga gdje i kako doći do informacije, a ne da te sve informacije naštrebeta...pa ih zaboravi kroz koju godinu kao da nikad o tome nije nišpta ni učio.
    Ja baš mislim da se prije nikad nije toliko forsiralo da netko bude odličan kao danas. U mojem osnovnoškolskom razredu bilo nas je od 30 svega 3-4 odlikaša. Imam prijateljice po školama, koje imaju problema sa roditeljima koji zahtijevaju petice za svoje mezimce. Vremena su takva da svi moraju biti odlični, ambiciozni i fleksibilni da bi opstali u ovom kolonijalnom kapitalizmu.

    Ako nešto nekoga naučiš, taj ima na sebi izbor to zapamititi ili zaboraviti. Ali ako nekoga nešto ne naučiš, taj ima šansu samo ne znati. Nažalost, neke se stvari, koje ne volimo, uče samo na silu. Nikad ne znamo kad će nam ustrebati, osobito ne u osnovnoškolskoj dobi.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Virgo, svaka čast!

  35. #35
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim isto što i Virgo. Moje načelo u učenju je uvijek bilo ići u dubinu. Bez toga ostaješ na površnom znanju i nikada ne možeš producirati nešto zaista vrijedno. Moj sin još ne ide u školu, ali vidim po kojem principu on uči - o nečemu što ga zanima želi znati sve u širinu i u dubinu, da bi mogao potpuno razumjeti o čemu se radi.

    Ovo za natječaje u Njemačkoj nisam čula, ali me zbilja ne čudi. Bolonja je bila jedan od bitnih razloga zbog kojih sam napustila Sveučilište. Ako kola idu nizbrdo ne mora s njima ići i mojih budućih 30 godina rada.

  36. #36
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Moje načelo u učenju je uvijek bilo ići u dubinu.
    S ovim se slazem, ali se uvijek pitam jeli to uopce primjenjivo na petnaestak predmeta. Takodjer mislim da je kod nas jedan od problema donji prag znanja. Naime, dok sam radila u skoli stalno sam se pitala koliko je to znanja potrebno da bi dijete dobilo prolaznu ocjenu.

    Sljedeca stvar koja me je mucila je po meni apsolutno nebulozan program iz nekih predmeta. Naime, to stao sam ja djeci trebala pricati cijelo polugodiste i daviti ih s detaljima, jer ih nemas s cim drugim daviti... bi stalo u 4 sata turbo zanimljivog predavanja koje bi im prikazalo doista bit stvari. A ovako smo tu bit stvari razvlacili ko zvaku i prezvakavali jednoteisto satima. Jerbo postoji neki postotak do kojeg smijes srezat i mijenjat program (bar su mi tako rekli)...

    I mislim da se ovdje uglavnom i govori o takvim stvarima. Dakle ne o tome da je pitagorin poucak visak ili detalji iz francuske revolucije, nego o tome da za pricu o busenoj traci kao nosacu informacije ne trebas 2-3 skolska sata i da je sve ono sto pricas preko npr 20 minuta o doticnoj traci potpuni promasaj ideje te iste trake.

  37. #37
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ajme Virgo teško je parirat tvojoj elokvenciji .
    marta je rekla ono što otprilike i ja mislim.
    teško je istovremeno ići u jako veliku širinu i dubinu, pogotovo ako se građa prezentira na dosadan način.
    ako želiš dodatno znanje, ne treba ti zato škola da te na to tjera.
    na žalost, škola ako je loše koncipirana često upravo ubije onaj početni entuzijazam i glad za učenjem.

  38. #38
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    zapravo sam htjela reći da bi škola trebal biti tu da ti da dobre temelje, da te nauči učiti, da te nauči povezivatirazličite discipline i logički zaključivati, ono što danas jako fali svim predmetima ...

  39. #39
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Virgo, sve potpisujem! Također, osobito mi se čini štetna ta utrka za ocjenama...današnjem se roditelju ne može objasniti da napr. ocjena 3 znači "dobar", a ne "užasan".
    Buduće biranje predmeta prema afinitetima dovest će nas u situaciju kao što je sada u razvijenim državama: nema prirodnjaka (dipl.ing., liječnici i sl.), a množe se društvenjaci jer je to "jednostavnije" za učenje.

  40. #40
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    nema prirodnjaka (dipl.ing., liječnici i sl.), a množe se društvenjaci jer je to "jednostavnije" za učenje.
    ovo je vrlo paušalna procjena šta je "jednostavnije".

  41. #41
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    zapravo sam htjela reći da bi škola trebal biti tu da ti da dobre temelje, da te nauči učiti, da te nauči povezivatirazličite discipline i logički zaključivati, ono što danas jako fali svim predmetima ...
    I ja se u nacelu slazem s Virgo. A na kraju mislim da je poanta svega ovo povezivanje sadrzaja. To je nesto sto ce biti jedno od vaznijih nacela HNOS-a. U nizim razredima ce priroda i drustvo biti okosnica, a sve ostalo, ce se morati prilagoditi aktualnom sadrzaju.

    Sjecam se kad sam u doba studiranja pricala s prijateljicom koja je studirala u Padovi-to nacelo se kod njih postivalo pogotovo u visokom obrazovanju. Sami su birali kad ce slusati koji kolegij, cak su kombinirali godine, a sve zato da povezu gradivo razlicitih kolegija po srodnosti. Tako se lijepo moze uci i u dubinu i u sirinu.

  42. #42
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    virgo

    u austriji takode pokusavaju sto vise "unistiti" univerzitete u korist tkz. "hochschule" koje kakti uce "prakticne i potrebne" stvari za zivot i trziste rada.

    ovo sto marta i mama ju kazu, stoji, ali rjesenje je u promjeni pristupa materiji, a ne u njeniom ukidanju.

  43. #43

    Početno

    Dakle, svi se u principu slažemo. Djeca socijalizma i bivši pioniri
    Očito treba konkretizirati zamjerke ilustriranim primjerima, hehe bušene trake.

    Činjenica je još jedna. Tko je pametan, pametan je u svim sustavima i ovima gdje se uči igračkama i ovima ozbiljnima i svugdje će postići rezultat i ispoljiti kreativnost. Ali ako ga naučiš više imat će širu lepezu mogućnosti. Djeca imaju neograničenu sposobnost učenja i ako im se olakšava time da se ukida npr računanje napamet od 5 razreda ili ako se ukida praktični dio tehničkog odgoja, oni su istog trena hendikepirani za važne i korisne vještine. Oni koji žele znati više, uvijek su doznavali više-nije ima za to trebao sustav.
    Probušit će mi se žučna kesica koliko mi to labavljenje ide na živce, tako mi mlijeka u prahu....grnjao

    Tko nije pametan, ne može mu pomoći ništa na svijetu da postane pametan. Ali barem može naučiti nešto, makar i napamet (npr Titov Naprijed ili latinske izreke ) pa postići dojam pseudointelektualca. Zar nema takvih napretek i još kako su uspješni

    (slažem se sa Zdenkom za bolonju...nizbrdica)

  44. #44
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ma ljudi, pa nisam ja za ukidanje materije.
    upravo se grozim obrazovanja krojenog po tržištu rada i smatram da bi u idealnom društvu svaki pojedinac trebao imati pravo na obrazovanje prilagođeno svojim interesima i mogućnostima, pa ko voli nek izvoli.

  45. #45
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Tko je pametan, pametan je u svim sustavima i ovima gdje se uči igračkama i ovima ozbiljnima i svugdje će postići rezultat i ispoljiti kreativnost.
    s ovim se ne slažem.
    to važi samo za multitalentirane ljude, kakva si vjerojatno i ti Virgo , ali ne sudi po sebi.
    nekoj djeci paše vrlo strukturiran "ozbiljni" sistem, najlakše uče ako ih se tako vodi, ali nekoj drugoj djeci će to biti smrt, dok će u nekoj kreativnijoj i opuštenijoj atmosferi zablistati.
    zašto stalno treba stavljati krute kalupe kad smo međusobno različiti i na različite načine učimo?

  46. #46

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ..to važi samo za multitalentirane ljude, kakva si vjerojatno i ti Virgo , ali ne sudi po sebi...
    Ne, nisam multitalentirana. Očajno ne znam crtati, dizajnirati, odjenuti se moderno, šminkati, djelovati koketno i katkad sam emocionalno glupa. Šteta što se i to ne uči u školskom sustavu.

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    zašto stalno treba stavljati krute kalupe kad smo međusobno različiti i na različite načine učimo?
    Jer bi onda trebali imati razrede od max 10 đaka. Krut kalup može žuljati, a široka cipela pobjeći. Za mene konzervu trebali bi klasični kolegiji i liceji, za one koji u kolegijima ne mogu disati trebaju igrajuće škole. Ali nek nigdje ne krate gradivo. Vuk sit koza cijela.

  47. #47
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ma zapravo sam skužila čim sam poslala post da to "multitalentirana" nisam uopće dobro formulirala.
    zapravo, mislila sam, očito tebi takav tip obrazovanja paše, pasao je donekle i meni, ali zaista mnogima ne paše.
    i u njemu ne uspijevaju niti razviti svoje potencijale, niti pokazati što znaju.
    jeste li čuli
    možda za ovu knjigu?
    http://razvojdjece.crolink.net/knjige_stil_ucenja.htm

    u našem školstvu ne da nema revolucije, nego jedva da ima ikakvih pomaka, pa čak i onih najbenignijih i najjednostavnijih za izvesti.
    to što se tiče načina.
    a o samoj materiji bi se dalo raspravljati isto na dugo i široko.
    meni nije problem u količini, nego što.

  48. #48
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    virgo, daj piši još malo. uživam :D ...

    ljudi, pa neki od nas su učili i bitke na sutjesci i neretvi, ofanzive, detalje o desantu na drvar, pisali smo pisma pokojnom drugu, i radili brdo stvari koje nam u životu nikad neće trebati. mislim da smo ispali sasvim dobro .

    moje dijete ne zna piliti šperploču, a ja sam napravila PRAVI elektromotor na tehničkom! pa koliko im toga treba ukinuti??? ja bih mogla dići dreku - jer nemaju domaćinstvo pa ju ja moram nečem učiti (ajme meni), itd...

  49. #49
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ma šta ste se primile tehničkog, pa praktične nastave, pogotovo taj manualni kreativni rad, toga baš i fali.
    nisu valjda to ukinuli?

  50. #50
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    moje dijete ne zna piliti šperploču
    pa šta joj ti ne pokažeš kako se pili ?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •