Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Od jeseni 2007. obavezna srednja škola?

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno Od jeseni 2007. obavezna srednja škola?

    http://www.tportal.hr/vijesti/hrvats...5/0350006.html


    Od jeseni 2007. obvezno srednje školstvo



    Od jeseni 2007. godine srednje bi školstvo u Hrvatskoj moglo postati obvezno, najavili su premijer Ivo Sanader i ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac

    ZAGREB - Oko 25 posto djece, ili njih 80 do 100 tisuća koji završe osnovnu školu ne završe srednju školu, te smatramo da bi obvezno školovanje trebalo produžiti i na srednje škole, istaknuo je premijer Sanader na današnjem skupu o Strateškom okviru za razvoj i konkurentnost Hrvatske kojega je organiziralo Nacionalno vijeće za konkurentnost.

    I ministar Primorac potvrdio je da od 400.000 učenika u osnovnim školama, ovisno o pojedinim županijama, njih 18 do 25 posto, nikada ne završi srednju školu.

    Ministar najavljuje da bi od jeseni 2007. Hrvatska, uz obvezno osnovno, uvela i obvezno srednje školstvo.

    Sam model pak još nije odabran, razmatra se praksa drugih zemalja, kao primjerice Finske ili Koreje, pa još nije poznato da li bi obvezno školovanje nakon osmogodišnje osnovne škole trajalo još tri ili četiri godine, ili možda i nešto kraće, do prvog zanimanja.

    Radi se o dva različita modela, prvi je završetak trogodišnje ili četverogodišnje strukovne škole ili gimnazije, a drugi obrazovanje do prvog zanimanja, npr. dvije godine do završetka školovanja za primjerice pomoćnog radnika u građevinarstvu, objasnio je Primorac.

    Ministar ističe da u Hrvatskoj obrazovanje postaje prioritet i svako dijete treba imati jednaku šansu. Obvezno srednje školstvo dalo bi šansu da i 80 do 100 tisuća učenika koji sada ne završavaju srednju školu imaju mogućnost upisati se na neko veleučilište ili sveučilište.

    Iznio je, naime, i podatak da u Hrvatskoj samo 3,3 posto ukupne populacije studira, dok je primjerice u SAD-u to duplo više.

    Upozorava i na podatak da je u Hrvatskoj oko 45 posto ukupnog stanovništva sa završenom ili nezavršenom osnovnom školom.

    Ministar obrazovanja ističe da se prijedlog o uvođenju obveznog srednjeg školovanja razmatra u suradnji s Nezavisnim sindikatom zaposlenih u srednjim školama, obrtničkom i gospodarskom komorom kako bi što više bio prilagođen potrebama gospodarstva.



    Hina
    ponedjeljak, 15.05.2006.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    jel smijem iskreno iskomentirat?

  3. #3

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Iskrenom se i nadam.

    U okviru Pravila ponašanja. 8)

  4. #4
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Go, Maria, go!!!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ma super,jedva čekam da i fakultet postane obavezan

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Danas je bio komentar (glas naroda ) u jednim novinama hoće li ljudi koji nemaju novaca za školovanje djece završiti u zatvoru

  7. #7
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    ma super,jedva čekam da i fakultet postane obavezan


    kikica pita - ako to bude obavezno - hoće li nam i dalje davati besplatne udžbenike...

  8. #8
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Bojim se da to znači još niže kriterije u srednjim školama, a i na fakultetima.

  9. #9

    Početno

    Upozorava i na podatak da je u Hrvatskoj oko 45 posto ukupnog stanovništva sa završenom ili nezavršenom osnovnom školom.
    :shock: x10000000000000000000000000000000000
    Ne mogu k sebi doci!

  10. #10
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mislim da su ipak malo pretjerali!

  11. #11

    Početno

    Ma nemoguce da je to tocan podatak!
    Pretpostavljam da je trebalo pisati 'sa zavrsenom ili nezavrsenom srednjom skolom' a ne 'osnovnom'... :/

  12. #12
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    mislim da su ipak malo pretjerali!
    To sam i ja pomislila dok nisam skuzila da sam vjerojatno i ja u toj statistici (jerbo jos uvijek nisam nostrificirala diplomu srednje skole i faksa - da nitko nije rekao niti A! )

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Da li je podatak točan ili ne, provjerite sami:

    http://www.dzs.hr/Hrv/Popis%202001/popis20001.htm

  14. #14
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Ja uopće nisam šokirana. Znam za takvo stanje već jako dugo. Prije 13 godina sam išla u auto školu u jednom zagorskom gradiću (ne pitajte zašto, to je duga priča) i naravno polagali smo prvu pomoć i teorijski pismeni dio ispita. Od nas dvadesetak bilo je pola cura, pola dečki. A sve te cure su bile završile samo osnovnu školu. :shock: I ne one ne žive u nekoj selendri gdje se čuvaju krave i ovce, ne nego im tatetki imaju birtije i dućane, a one se u dobi od 17, 18 godina udaju i tu njihova životna ambicija prestaje. Al zato znaju voziti.
    Tada sam bila šokirana tom spoznajom, jer po meni čovjek treba učiti i raditi na sebi u svakom pogledu dok je živ. Ja jednostavno imam u sebi taj poriv za konstantnim učenjem i stjecanjem novih znanja i iskustava i sve oko sebe uvijek nagovaram na školovanje. Kad tad se to u životu vrati i isplati. Barem je to moje mišljenje i nisam mislila vrijeđati nikoga tko nije imao priliku školovati se onoliko koliko je htio iz nekih drugih razloga. Također smatram da visoke škole nisu mjerilo nečije pameti, znam doktore znanosti koji su takve sirovine da je to prestrašno. 8)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    stvar je u tome što je jelte u osnovnoj školi kriterij ispario zbog obaveznosti iste,prema tome........

    na kraju ćemo dobiti nepismene maturante......

    i sad ima npr osmaša ,ja predajem, koji samo znaju tiskana slova i treba im 30 minuta za prepisati 2 rečenice

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Istina, a i nakon što svi budu imali SSS pitam se tko će raditi NKV poslove....Ili će za npr asfaltiranje ceste kriteriji pri zapošljavanju biti 2 strana jezika, poznavanje računala.......
    Što se statistika tiče, mene je prije čudilo štošta, da žena ostaje u braku gdje ju muž mlati, da roditelji ne vole žensku djecu, da ima puno polupismenih....a sad znam da mi živimo u našim zaštićenim sredinama i pojima nemamo čega sve u našoj zemlji ima.

  17. #17
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    bilo bi pametnije dati mogućnost talentiranoj i siromašnoj djeci da završe srednju i idu na fakultet, nego tjerati one koji neće - i rušiti kriterije za sve.

    ja sam (davno, još u jugi ) imala daktilografkinju (osnovna škola + tečaj) koju sam držala kao malo vode na dlanu. žena nije znala moj posao - ali je uočavala svaku greškicu koja mi se dogodila. s njene mašine nikad nije izašla glupost. da je imala mogućnosti (a nije, jer su bili siromašni) - sigurna sam da bi završila i faks.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •