Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Nedostatak vitamina C

  1. #1
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno Nedostatak vitamina C

    Evo nas i našeg dvogodišnjaka sa novim problemima - kao da nam nisu bile dovoljne vječite viroze i upale tijekom zime, sada smo u novoj nevolji koja se zove nedostatak vitamina C. Dijagnozu dala pedijatrica, očituje se u obilnim i čestim krvarenjima iz nosa, a simptom je i velika potreba za mlijekom i mliječnim proizvodima.

    Zbunjena sam jer ne znam uopće kako se to dogodilo, kako je došlo do toga. Trudimo se da dijete ima raznoliku prehranu i ona otprilike izgleda ovako:

    Doručak: šunka s kruhom + jogurt; jaje (kuhano ili pečeno); rijeđe kruh sa mliječnim namazom, ponekad mu paše sam kruh.
    Međuobrok: neka voćka, najčešće banana
    Ručak: najraznolikiji obrok, u deset dana ne skuham dva ista ručka. Obavezno ide pečeno meso ili riba + povrće; juha + lešo meso i povrće iz juhe; varivo sa mesom i bezbroj vrsta povrća; rijetko riža ili tjestenina sa šalšom. Mesni je tip kao i MM, zato su meso ili riba obavezni.
    Međuobrok: sezonsko voće - jabuka, breskva, lubenica... što god.
    Večera: opet nešto mliječno - palenta s jogurtom; vrhnje; kruh sa mliječnim namazom

    Što se tiče mlijeka, po tom pitanju je katastrofa - dnevno popije cca litru, ponekad i više (obično kravlje mlijeko vulgaris), neprestano traži, čak i tijekom noći.

    Naravno, događaju se varijacije, događaju se faze kada mu se ne da jesti, kao i faze kada je pravi pero ždero, ja mu puštam na volju da jede koliko hoće, iako se uvijek brinem kada su nejedačke faze u pitanju. Zna se dogoditi i da preskoči obrok jer mu se ne da jesti (najčešće ujutro kada se probudi ili navečer prije spavanja, kao da je umoran za pojesti).

    Slatkiše i grickalice mu ne dajemo, pojede komadić nečega ako je vani u društvu ostale djece ili ako mu bake/tetke uvale. Vrtić je također po tom pitanju katastrofa, ali kada je doma, zna se što se jede.

    Koji je, dakle, mogao biti uzrok svemu ovome? Molim mišljenja i savjete!

  2. #2
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,250

    Početno

    Pa, osim sezonskog voća, i to ako bude citrusa, ne vidim otkud bi dobio c vitamin. Jabuka, breskva, banana, njime baš i ne obiluju, a osjetljiv je na toplinu tako da variva neće puno pomoći.

    Probaj goji bobe staviti u mliječni shake. Ima ih sad u svakom konzumu.
    Posljednje uređivanje od zutaminuta : 22.08.2015. at 23:14

  3. #3
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,584

    Početno

    Jel voli limunadu?
    Daj mu mandarine narance kiwi ....
    ako se dobro sjecam mlijeko cak na neki nacin sprjecava absorpciju vitamina C.

    i meni se vasa prehrana cini skroz ok.

  4. #4
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,584

    Početno

    Eh da sad imate i sipak (nar)

  5. #5
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,393

    Početno

    Barem dodatak c vitamina u kapsulama ( i slicnom pakiranju) nije nikakav problem.
    ako dijete uopce ima nedostatak c vitamina.

    inace krvalila sam obilo iz nosa cijelo djetinjstvo, nitko nikad nije otkrio uzrok , niti je navodio da je u pitanju nedostatak nekog vitamina.

  6. #6
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,584

    Početno

    Sto se tice prehrane jedino mislim da su tako malo dijete a bome i odraslog to nezdrave kolicine mlijeka.
    A da mu smanjite dnevni unos mlijeka?

    i tko zna jel se fakat uopce radi o tome. Znam da se moze napravit to mjerenje vitamina cesto i besplatno po ljekarnama.

  7. #7
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,393

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Sto se tice prehrane jedino mislim da su tako malo dijete a bome i odraslog to nezdrave kolicine mlijeka.
    A da mu smanjite dnevni unos mlijeka?

    i tko zna jel se fakat uopce radi o tome. Znam da se moze napravit to mjerenje vitamina cesto i besplatno po ljekarnama.
    To mjerenje je totalno bez veze.

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,393

    Početno

    Vitamin c u velikim dozama se izlucuje van iz organizma, tako da nema straha od predoziranja.
    U svakom slucaju mozes zamjeniti mlijeko sa casom svijezeg vocnog soka iz sokovnika, ali i dalje ostaje pitanje radi li se tu stvarno o deficitu.
    Posljednje uređivanje od sirius : 23.08.2015. at 00:00

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,584

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To mjerenje je totalno bez veze.
    Zasto tako mislis?
    Ja sam radila nekoliko puta kod potpuno razlicitih "organizatora" na razlicitim lokacijama onako iz fore i uvijek mi je pokazalo da mi nedostaje samo omege 3 a sve ostalo je bilo u normali. Njima je u inreresu reci da mi fali sto sta nesto i da mi uvale nadomjestak koji prodaju al bome bar kod mene nije bilo tako.

    Ja bih probala jer nemam sto izgubit a nis ne kosta osim tih par minuta vremena.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 23.08.2015. at 00:58

  10. #10
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,534

    Početno

    Mlijeko smanjuje apdorpciju željeza, a zeljrzo se bolje apdorbira uz c vitamin

  11. #11
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Cure, hvala svima na razmišljanjima i savjetima.

    Definitivno ćemo morati nadoknađivati putem tableta, dnevno moramo uzimati 250mg vitamina C. Nije neka referenca, ali čim je počeo učestalo krvariti, svekrva mi je odmah rekla da je sigurno u pitanju nedostatak vitamina C, njoj su tako rekli liječnici dok je svoju djecu odgajala. Pedijatrica mi je potvrdila njezinu mudrost , a evo čitam i po internetu da je to to.

    Što se tiče tog nalivanja mlijekom, uvijek je volio mlijeko, ali to je bila otprilike količina 300-500 ml dnevno, znači razumna za njegovu dob. Ali u posljednje vrijeme, baš otkad su i počela ta krvarenja, to su nerazumne količine. Noću se budi po 2-3 puta i traži mlijeko. Pokušavali smo mu ne dati, zamijeniti za drugo piće, svašta nešto, bezuspješno. Sada mi je taktika da mu dajem, ali po manje količine, ali od toga samo traži učestalije. Jasno mi je da mu tijelo traži, vidjet ćemo sada koliko će se to smanjivati dodatkom vitamina C.

    Što se prehrane i voća tiče, obožava naranče i prije smo ih jeli skoro svaki dan, ali mi je bila grehota kupovati ih pored ovako divnog sezonskog voća. Da, sada će početi kupine i šipak, samo ne znam što je ostalo od njih nakon ovakvih žega i suša. U svakom slučaju, uvest ćemo u dnevnu rutinu šetnju poljem u potrazi za dodatnom količinom vitamina

    Goji bobice ok, možemo pokušati, sigurna sam da će mu se svidjeti, ali to mi je onako... ima mi smisla teorija da se ljudi trebaju hraniti najviše hranom svog podneblja. Nekako ne vjerujem da je njihov nedostatak u prošlosti drastično utjecao na zdravlje naših predaka

  12. #12
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    pa nije bas ni naranča namirnica na kojoj su se u Slavoniji i Zagorju odgojili
    vitamin C učvršćuje stijenku kapilara pa je to neka logična pretpostavka
    ako je kks u redu, a krvarenja se nastave mozda otici kod Orl, često je jedan kapilarni splet sluznice nosa uzrok krvarenja, on se spali i krvarenja prestanu

    mlijeko otežava apsorpciju zeljeza, ne znam utječe li na vitamin C, ali količina mi se isto cini prevelika
    meni se vaša prehrana ne cini da bas previse obiluje namirnicama s vitaminom c, probaj dati malo vise svježe paprike
    ona ga je prepuna, a sad joj je sezona
    mada se slažem sa Sirius, pitanje je li to manjak bit c
    prije je bit kapilarice, pogotovo ako se to vec pojavljivalo u obitelji

  13. #13
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    pa nije bas ni naranča namirnica na kojoj su se u Slavoniji i Zagorju odgojili
    Ali jesu na jugu

    Inače, on ima naviku sjediti kraj mene dok pripremam povrće za ručak i grickati ga usput svježeg, tako da vrlo često pogricka malo svježe mrkvice i paprike, ali općenito količine koje on pojede nisu nešto velike. Mogla bih mu jedan voćni međuobrok zamijeniti štapićima od svježeg povrća.

    Spominjala je pedica i kapilarni splet, ona pretpostavlja da je oštećen jer je često bio bolestan i da ove vrućine i nedostatak vitamina pogoduju njegovom krvarenju.

    Hvala na korisnim savjetima i mišljenjima

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,393

    Početno

    Daj slobodno i dodatak c vitamina , ali u vecim dozama (3-4 x) od preporucenih, jer je to terapija.
    Jedino sto se moze dogoditi jest da ima meksu stolicu.
    Uz to pojacaj svjeze voce i povrce. U teoriji je idealnije davati sok iz sokovnika jer u manjem volumenu imas vecu kolicinu vitamina. Tesko je sazvakati veliku kolicinu, pogotovo djetetu.

  15. #15
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,250

    Početno

    Citiraj *mamica* prvotno napisa Vidi poruku
    ima mi smisla teorija da se ljudi trebaju hraniti najviše hranom svog podneblja. Nekako ne vjerujem da je njihov nedostatak u prošlosti drastično utjecao na zdravlje naših predaka
    A, čuj, i krumpir i kukuruz su iz Amerike.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,534

    Početno

    Jesu ali su se kod nas udomačili već stoljećima

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    mi smo uzimali terapijski c vitamin kad smo bili strogoj dijeti bez salicilata zbog urtikarije. Nuspojava zbog izlučivanja je bilo učestalo mokrenje, ali prestane čim prestane uzimanje c vitamina u većoj dozi.

  18. #18
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,250

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Jesu ali su se kod nas udomačili već stoljećima
    A kako se nešto udomaćuje?

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,534

    Početno

    hoću reć kod nas se to sadi stoljećima, za razliku od banane, ananasa i slično

  20. #20
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,250

    Početno

    Znam što hoćeš reći.

    Sa svime se jednom moralo započeti. Da su ljudi govorili "Eh, ovo tu prije nije raslo." danas sve što bi jeli je divlji luk, mrkva i jabuke.

  21. #21
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Ma žuta, nisam mislila ništa strašno, barem sam ja otvorena prema egzotikama tipa, štajaznam, đumbir. Nego mi je simpatično bilo ono umjesto "daj više naranče" - "daj više goji bobica"

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    489

    Početno

    A di ima najpovoljnijb za kupit goji bobe? Užasno su skupe

  23. #23
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Ima i vitamin c u prahu: natrij askorbat (sodium askorbat) koji smo mi pili. Bočica je oko 100kn, a nas troje je pilo maksimalne dnevne doze 2 mjeseca i nismo je stigli potrošiti. Za odrasle je 6g maksimalna doza. Jedna doza je jako mala - dozer koji se dobije s bočicom, a sadrži 300mg. Blago kiselkastog okusa i ok za popiti čak i klincima.
    Posljednje uređivanje od Indi : 12.09.2015. at 16:42

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •