Stranica 5 od 19 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 934

Tema: POMOĆ!!! Infantilna anoreksija? Iliti- težak na hranjenju?

  1. #201

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ti je dr. Rekla 500ml dnevno mlijeka da je dosta, a dohrane oko 125g, u toj dobi. S tim da se to odnosilo većinom na moje mlijeko ne ad. Moj je pio 300 max mog mlijeka tad i da bio je zgoljav al zdrav.
    Ona uopće nije žgoljava,bar ne za sad,i nikad nije ni bila.Svi misle da ja izmišljam kad kažem da ona ne želi jesti.Jedino od mlijeka što hoće u budnom stanju je Infantrini na čašu ili žličicu.Ovo AR mlijeko nikako.Opčenito niti jedno od tih AD mlijeka nije htjela i njih neće ni na čašu ni žličicu.Još ću se malo pomučiti pa na sir i jogurt.Kašicu jedemo po 2 sata da bi pojeli recimo 100ml grisa.pomirila sam se sa time da je tako i gotovo.Nikako ne mogu uglaviti 6 obroka.Max.5 i od toga su 2x mlijeko do 4 dl. i 2 mliječne kašice,eventualno povrtna ili mesna ako stignem jer na kraju krajeva mora nekad i spavati.Drago mi je sada što sam ju hranila u snu na bočicu jer se je više ne boji.Istina je da ne želi piti mlijeko ali ni ne plače kad ju ponudim.Iz one bočice za učiti piti naučila je piti i pije čaj sve se pušiOvih dana kad je bilo vruće pila je i po 3 dl dnevno.Zbog toga sam sretna i beskrajno zahvalna jer si mi puno pomogla.

  2. #202

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Meni ti je dr. Rekla 500ml dnevno mlijeka da je dosta, a dohrane oko 125g, u toj dobi. S tim da se to odnosilo većinom na moje mlijeko ne ad. Moj je pio 300 max mog mlijeka tad i da bio je zgoljav al zdrav.
    125 g u cijelom danu i pola litre mlijeka ili po obroku???Bit će i ona žgoljava ako ovako nastavi ne jesti gotovo ništa.Jučer ništa nije htjela jesti,osim to malo mlijeka u snu.

  3. #203
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    125 g u cijelom danu i pola litre mlijeka ili po obroku???Bit će i ona žgoljava ako ovako nastavi ne jesti gotovo ništa.Jučer ništa nije htjela jesti,osim to malo mlijeka u snu.

    pa u cijelom danu !Tko popije 500ml po obroku u dobi od 6 mj i 7 kg?

  4. #204

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Da u cijelom danu. To se nekima valjda čini malo, al kad dojis nemos izmirit. Izdojila bi dnevno 2dl iz 4 puta, a ostalo u snu bi popijo možda još 1 ili 2 dl to mu je bio maksimum.
    P.s drago mi je da je boca pomogla naučit piti

  5. #205

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Da u cijelom danu. To se nekima valjda čini malo, al kad dojis nemos izmirit. Izdojila bi dnevno 2dl iz 4 puta, a ostalo u snu bi popijo možda još 1 ili 2 dl to mu je bio maksimum.
    P.s drago mi je da je boca pomogla naučit piti
    Ma nisam ni mislila na mlijeko pa do sad mi je pila 700-800ml u cijelom danu bez dohrane.Mislila sam na dohranu 125g po obroku ili samo 1 takav obrok od 125g za bebu od 6 mj.?Držim je poslije pijenja mlijeka uspravno 45 min i to mi je jedino slobodno vrijeme za forum u ovo doba dana pa onda svakako sročim rečenice i ne provjeravam postove jer ne želim da mi je bebačka dugo ispred kompa.

  6. #206

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Ma nisam ni mislila na mlijeko pa do sad mi je pila 700-800ml u cijelom danu bez dohrane.Mislila sam na dohranu 125g po obroku ili samo 1 takav obrok od 125g za bebu od 6 mj.?Držim je poslije pijenja mlijeka uspravno 45 min i to mi je jedino slobodno vrijeme za forum u ovo doba dana pa onda svakako sročim rečenice i ne provjeravam postove jer ne želim da mi je bebačka dugo ispred kompa.
    A sta ces, gluhi telefon!
    Bebacima od 6 mjeseci se tek uvodi dohrana ako je sve ok s papanjem, pa se racuna da tad imaju barem mjesec dva samo jedan obrok dohrane. To sto smo mi morali imat 3 obroka krute hrane s 7, 8 mjeseci to su izvanredne situacije kad ne jede dovoljno mlijeka i ne dobiva na tezini. Znas i sama. :/

  7. #207

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    A sta ces, gluhi telefon!
    Bebacima od 6 mjeseci se tek uvodi dohrana ako je sve ok s papanjem, pa se racuna da tad imaju barem mjesec dva samo jedan obrok dohrane. To sto smo mi morali imat 3 obroka krute hrane s 7, 8 mjeseci to su izvanredne situacije kad ne jede dovoljno mlijeka i ne dobiva na tezini. Znas i sama. :/
    Da znam i mi moramo imat još 3 obroka s obzirom da smo na 4 dl mlijeka al ona zaista ne želi jesti i pala mi je još na kilaži jošzbog svega što nam se ovaj mjesec zaredalo.Gljivice,afte,viroza,zubić,nejedenje.Al kud da ja ta 3 obroka stisnem kad jedemo 1 dl grisa po 2 sata???Već sam bila sva u panici zbog kilaže al sad sam se smirila i odlučila joj u kašice stavljati maltodekstrin.Bojim se da će joj se to cijelodnevno jedenje zamjeriti.Znam da ako je odvedem u bolnicu na sondi smo,a to ne želim pa kako si i sama rekla nek je mršava bitno da je zdrava.Svi nalazi krvi su ok.pa me to tješi.

  8. #208

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Ma da najgore je to šta se cili dan svodi ma hranjenje.

  9. #209

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Ma da najgore je to šta se cili dan svodi ma hranjenje.
    A evo sad pojedemo i za 45 do sat,napredovali smoSve ovisi što je na meniju.Moja djevojčica doista voli zelenjavu,sve osim blitve.Sve iz zemlje kako bi rekla ancihie 76 i sve u maloj količini,al ona je takva i nema veze.neki dan sam, vidjela djevojčicu od 14 mj.i 8 kg.Isto ju je mama hranila na ciku u snu jer nije htjela nikako drugačije.I danas ne voli mlijeko al zato jede ostale mliječne proizvode i uopće ne izgleda mršavo.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Super sta voli zelenjavu i šta ima pomaka , osijecam pozitivu i to mi je baš drago! :D
    Mi se upravo borimo s zelucanom virozom, al proc će to brzo nadam se.

  11. #211

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Super sta voli zelenjavu i šta ima pomaka , osijecam pozitivu i to mi je baš drago! :D
    Mi se upravo borimo s zelucanom virozom, al proc će to brzo nadam se.
    Ha,gle moram se pomirit da je takva i gotovo 5 žlica s guštom na ostalih 5 cendramo,dalje ne forsam,znam da to nije ni približno 125g al eto,kao što rekoh bit će mo ko špageta mršavi i to je to.Proći će imala ju i ja prošli tj.Moja djevojčica povraća nekoliko puta dnevno zbog gerba.i to nam odnosi grame al navikla sam.Nema tu neke pomoći.Terapiju ima,spava na povišenom...sve sam već pisala da se ne ponavljam.znači propapao tvoj mezimac,nije bla samo faza?

  12. #212

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Pa nekih 10ak dana prije ove viroze opet je bio malo zafrkavao, al u usporedbi s onim prije ništa strašno. Na periode je ocito. Sad nije tri dana doslovno ništa osim 2, 3 dvopeka, al bolestan je pa je to za očekivati.

  13. #213

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Pa nekih 10ak dana prije ove viroze opet je bio malo zafrkavao, al u usporedbi s onim prije ništa strašno. Na periode je ocito. Sad nije tri dana doslovno ništa osim 2, 3 dvopeka, al bolestan je pa je to za očekivati.
    Šta smo samo ja i ti na ovom forumu?Nema Milis,a hvala Bogu očito nitko više nema ovakvih problema ili o tom ne govore.

  14. #214

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Nema niko takvih problema, na sreću . Kad sam ja bila u srži problema ni ovog foruma nije bilo pa sam mislila da sam ja luda na trenutke, jel moguće da jedina imam takvu situaciju.

  15. #215

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Nema niko takvih problema, na sreću . Kad sam ja bila u srži problema ni ovog foruma nije bilo pa sam mislila da sam ja luda na trenutke, jel moguće da jedina imam takvu situaciju.
    Pa i ja bi jednako mislila da Milis nije otvorila temu.Jel smijemo papat kašicu jagoda,jabuka borovnica??Piše od 6mj.al bojim se jagoda.Mi će mo sad 8.mj?To smo dobili pa da ne stoji.

  16. #216

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Jagoda ti je alergen, al ako ste je već uveli ti proboja. Neće ti se kašića pokvarit .

  17. #217

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Jagoda ti je alergen, al ako ste je već uveli ti proboja. Neće ti se kašića pokvarit .
    Znam da je al zašto onda napišu od 6 mj.Nismo je uveli.

  18. #218

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    A zašto napisu na većini od 4. Mjeseca a dohrana se uvodi s 6!?! Da neinformirani kupe i što prije pocnu davat njima novce.

  19. #219

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Ma tu je Milis, ne brinite se , samo sam imala problema s kompom...
    Situacija je kod nas bolja, ali ne dobra, naravno... Bio je jedan period super jedenja, na moru, kad je jeo sve što bi mu pripremila i čak je i sam tražio jesti
    Tu je u nekih mjesec dana i nešto sitno dobio cca 500 g. Sad ima 7 mj i 10 dana i 8200 g, dug je 72 cm, sve motorički i bilo kako drukčije je skroz o.k.
    Došli doma, bolje jede, čak smo ubacili i popodnevnu užinu (to bi bio kaktiga 5. obrok). E sad, zadnjih dana je opet počeo gunđati kad jede, pa neće otvoriti usta, pa na silu uguravam, pa okreće glavu itd itd, dobro ne stalno i ne svaki odnosno cijeli obrok ali dovoljno da mene baci u stari ritam psihoze... Moram ga na brzinu nahraniti (jer ako jede dugo onda sve više odbija) i zabavljati, ili uz kreveljenje ili uz crtiće... tako da obrok traje 10- 15 minuta.
    Sad pojede ovako:
    oko 7 h 190- 200 ml mlijeka uz 2- 3 mjerice nekih pahuljica
    oko 10,30 h oko 200 ml voće+ žitarice+ ponekad mlijeko
    oko 13,30 h oko 200 ml ručka (meso+ povrće+ neke žitarice)
    oko 16,15 h oko 100- 150 ml mix jogurt+ neka voćka
    oko 19 h ponovljeno ono od 7 h
    S tekućinom između je i dalje dosta slab, neće piti i neće, po ljeti je pio više ali sad popije 100- 150 ml čaja dnevno.
    Kako vam ovo sve zvuči?
    Imam još jedno pitanje za mame koje su ovo već prošle: budući da kreće u jaslice kad napuni godinu (nemam drugog izbora, a i uvjerena sam- što mi je i njegova pedijatrica sugerirala- da će tamo bolje jesti, ono psihologija mase)- kakva imate iskustva s jedenjem u kolektivu?
    Mice, čitam te i pratim, bez obzira na to što se nisam javljala, duboko suosjećam s tobom i divim ti se odakle crpiš snagu... ali znaš kaj, POBIJEDIT ĆEMO MI TO... imam ja i gorih primjera (samo u najbližem susjedstvu 2), ali nemam sad vremena o tome pisati...

  20. #220

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    289

    Početno

    cure, tek sam sad vidjela ovu temu i zapravo je moje dijete bilo vrlo slično ovima koji ne vole jesti,ali nekako nije mi nikad palo na pamet da je to problem iako su neki u okolini sugerirali da bi se trebala zabrinuti. u početku je stalno bio na sisi s minimalnim prirastom težine, zapravo je više spavao nego vukao, od drugog mjeseca nakon što je bio na rubu dehidracije sam uvela ad i nikad nije mogao popiti koliko je pisalo na bočici. znači, ako pisalo s tri mjeseca 150 ml po obroku, on bi popio najviše 70 ml i to kad je bio dobar dan. zato sam mu davala češće, hranila bi ga i svaki sat i pol po malo. toliko sam čitala da im treba da probave. po noći se gotovo do svog desetog mjeseca budio svakih sat i pol i isto tako pomalo pio mlijeko. s dohranom nije krenulo nešto posebno bolje. dok su njegovi vršnjaci jeli cijelu bočicu neke kašice ja bi bila sretna da on pojede trećinu... i opet, hranjenje svaki čas, nigdje nisam ni išla bez hrane jer sam mu davala svaka dva sata. u to vrijeme druge mame su nekad bile mirne i po 4 sata... sada ima 13 mjeseci i 9900 kg. to je skroz ok po krivulji, iako se rodio sa skoro 4 kg pa bi po tome trebao čak imati i skoro 12 kg ako se kilaža mora utrostročiti od porođajne s godinu dana. tek nedavno je prestao piti mlijeko po noći, iako mu se još zalomi i počeo je uživati u hrani. jede sve i govori njam njam ) sad već može pojesti cijelu bočicu neke kašice što je za nas veeeeliki uspjeh. mislim da je jako puno u maminom stavu, nemojte previše gledati tablice, niti davati da vas uzrujaju komentari sa strane. moje dvije prijateljice imaju nekoliko mjeseci stariju djecu od mojeg ali puno veće kilaže. nismo svi isti. bitno je da makar i po malo jedu. svaki dan žlica više i opušteno. klinci osjećaju naš stres i više nego što mislimo

  21. #221

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    289

    Početno

    Milis, prema mojem tvoj je izjelica. sa 7 mjeseci nije ni približno jeo kao tvoj. uživaj!

  22. #222

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    289

    Početno

    e da, još sam nešto primjetila, moj mali je s dva mjeseca imao kampilobakter, jak proljev čak s krvi. vidim da većina ove djece koja imaju problema s hranjenjem su imali neke crijevne probleme dok su bili skroz mali, moguće da ima nešto u tome.

  23. #223

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Millis imate isti meni kao mi :D osim voća uz jogurt ! Moj malac ima 15 mjeseci, 9kg i sad smo u super fazi (još uvijek)!
    Lola, nekima od nas su problem kolicine hrane, a nekima već i prvi zalogaj. Kile nisu bitne, gradja, broj obroka nego Isključivo odbijanje sise, boce, žlice kod bebe od par mjeseci, takvu bi situaciju svak vidio kao problem.

  24. #224

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Ma tu je Milis, ne brinite se , samo sam imala problema s kompom...
    Situacija je kod nas bolja, ali ne dobra, naravno... Bio je jedan period super jedenja, na moru, kad je jeo sve što bi mu pripremila i čak je i sam tražio jesti
    Tu je u nekih mjesec dana i nešto sitno dobio cca 500 g. Sad ima 7 mj i 10 dana i 8200 g, dug je 72 cm, sve motorički i bilo kako drukčije je skroz o.k.
    Došli doma, bolje jede, čak smo ubacili i popodnevnu užinu (to bi bio kaktiga 5. obrok). E sad, zadnjih dana je opet počeo gunđati kad jede, pa neće otvoriti usta, pa na silu uguravam, pa okreće glavu itd itd, dobro ne stalno i ne svaki odnosno cijeli obrok ali dovoljno da mene baci u stari ritam psihoze... Moram ga na brzinu nahraniti (jer ako jede dugo onda sve više odbija) i zabavljati, ili uz kreveljenje ili uz crtiće... tako da obrok traje 10- 15 minuta.
    Sad pojede ovako:
    oko 7 h 190- 200 ml mlijeka uz 2- 3 mjerice nekih pahuljica
    oko 10,30 h oko 200 ml voće+ žitarice+ ponekad mlijeko
    oko 13,30 h oko 200 ml ručka (meso+ povrće+ neke žitarice)
    oko 16,15 h oko 100- 150 ml mix jogurt+ neka voćka
    oko 19 h ponovljeno ono od 7 h
    S tekućinom između je i dalje dosta slab, neće piti i neće, po ljeti je pio više ali sad popije 100- 150 ml čaja dnevno.
    Kako vam ovo sve zvuči?
    Imam još jedno pitanje za mame koje su ovo već prošle: budući da kreće u jaslice kad napuni godinu (nemam drugog izbora, a i uvjerena sam- što mi je i njegova pedijatrica sugerirala- da će tamo bolje jesti, ono psihologija mase)- kakva imate iskustva s jedenjem u kolektivu?
    Mice, čitam te i pratim, bez obzira na to što se nisam javljala, duboko suosjećam s tobom i divim ti se odakle crpiš snagu... ali znaš kaj, POBIJEDIT ĆEMO MI TO... imam ja i gorih primjera (samo u najbližem susjedstvu 2), ali nemam sad vremena o tome pisati...
    Ni ja ne znam odakle više crpim snagu jer je baš i nemam a ni vremena jer mi ga oduzima dugotrajno hranjenje. Ma kad ti napišeš količine koje ti dijete jede ja se smrznem jer moja ako pojede 50 ml grisa ja sretna,a jedemo 5 obroka.Pa do prve god. mi će mo bit balerina i po.Rekla sam već da sam odgojitelj po struci.Gle što se psihologije mase tiče sve je to individualno Može ti u početku i odbijati hranu,to znaš.S obzirom da je moja curica nedonošće ja sam u početku mislila da ću je dat teti čuvalici al mislim da će ipak u vrtić jer ipak je tamo neki red i ti maleni se daju ukalupiti u vrtićki režim ako je dobra suradnja sa svih strana roditelj-dijete-odgojitelj.Daj nađi malo vremena pa napiši primjere da se utješim bar malo.POBIJEDIT ĆE MO MI TO

  25. #225
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj lola3 prvotno napisa Vidi poruku
    Milis, prema mojem tvoj je izjelica. sa 7 mjeseci nije ni približno jeo kao tvoj. uživaj!
    XXX
    Milis, tvoje dijete jede količine kakve ne pojede valjda 80% djece te dobi. Da li si svjesna toga?

    Isto tako 7 mjeseci i 8200 g je odlična kilaža. Djeca koja slabije dobivaju na kilaži s godinu dana znaju imati tu kilažu.

  26. #226
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    I ja mislim da je to super kilaza, 8200 je moj imao sa 14 mj.
    I mislim da je toliko nemljecnih obroka bebama od 7 mjeseci stvarno too much... Bez obzira jel doje ili piju AD. Mi smo sa 7 mj imali jedan obrok dohrane koji je uglavnom bio 5-6 malih zlicica voca ili zitarica.

  27. #227

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja mislim da je to super kilaza, 8200 je moj imao sa 14 mj.
    I mislim da je toliko nemljecnih obroka bebama od 7 mjeseci stvarno too much... Bez obzira jel doje ili piju AD. Mi smo sa 7 mj imali jedan obrok dohrane koji je uglavnom bio 5-6 malih zlicica voca ili zitarica.
    Sad sam se utješila.neću je više tjerati da pojede 10 žlicama nažalost moram kad pijemo jako malo mlijeka,a ako budemo imali 8000gr sa 14 mj bit će super.

  28. #228

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    I ja mislim da je to super kilaza, 8200 je moj imao sa 14 mj.
    I mislim da je toliko nemljecnih obroka bebama od 7 mjeseci stvarno too much... Bez obzira jel doje ili piju AD. Mi smo sa 7 mj imali jedan obrok dohrane koji je uglavnom bio 5-6 malih zlicica voca ili zitarica.
    Draga moja, ja bih stvarno bila najsretnija mama na svijetu i ne bi ni pisala na ovom topicu da moje dijete sa 7,5 mj normalno pije mlijeko i ima 1- 2 mala obroka dohrane... slično kao što je to radila moja kćer. No, i moje i Micino i Ovcino (i brojnih drugih mama koje su to prošle/ prolaze/ tek će jadne prolaziti) nije standardno i ne jede/ nikad nije jelo normalno. Da nisi imala izbora (da ti je dijete s 2 mj bilo hospitalizirano zbog nejedenja a poslije s 3,5 mj POTPUNO prestalo piti mlijeko na bocu i da nije htjelo/ moglo/ znalo jesti mlijeko na bilo koji drugi način) i ti bi bila prisiljena davati mu kašice pa makar i njih 100 dnevno. Tako mi je uglavnom i sugerirano u Klaićevoj, od strane gastroenterologa i nutricionista, rekli su mi nek ga hranim čime god znam i umijem, samo da jede. Isto tako, i potpuno normalna djeca (mislim na hranjenje) znaju tako jesti u toj dobi, time je to sve individualno. Napr. moja nećakinja koja je dojena, od kada je probala prvu kašicu s nekih 5,5 mj sve je manje htjela sisi, koja joj je do dobi 6,5- 7 mj postala samo duda za uspavljivanje, i sa 7 mj je već jela 5 kašastih obroka dnevno (u koje je bilo inkorporirano toliko mlijeka koliko bebi u toj dobi treba). Jednostavno nije htjela piti mlijeko, niti dojenjem a iz boce nikada nije popila kap ničega. Samo žlica i kašice. Time je moj sinak identičan sestrični, samo s drukčijom povijesti i razlogom...
    Mislim da je općenito ta priča o dohrani, broju obroka u određenoj dobi, ekstremnom paženju redoslijedu uvođenju namirnica precijenjena. Jesu li babe na selu prije 100 godina to pazile i znale? Nisu. Hranile su djecu čime su znale i imale, pa su svi odrasli i mislim da su bili zdraviji nego današnje generacije. Što je, uostalom, potvrdio i ESPGHAN, preporukom da dohrana mora započeti između 17 i 24 tjedna, namirnicama koje su sezonske i odgovaraju prehrambenim navikama podneblja i obitelji, pa čak i da se gluten uvede u prehranu što ranije jer se pokazalo da kasnije uvođenje glutena rezultira većom učestalošću celijakije (upravo suprotno od onoga što se godinama vjerovalo), i općenito da kasnije uvođenje dohrane i raznih namirnica rezultira većom učestalošću raznih alergija.
    Ovca i Mice i ostale mame, jeste li imale/ imate li problema s neotvaranjem usta kad se približava žlica, što radite onda? Ovaj moj pojede sve što mu ja zamislim, no većina zalogaja se gura na silu u usta, ne baš na silu ali već od prvog zalogaja moram "škakljati" usne da bi on otvorio usta? Ne pljuje hanu van, ne gura je jezikom, jednostavno je za hranu zainteresiran ko za lanjski snijeg...

  29. #229
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Mills, štima što si napisala, ja ti samo pokušavam ukazati da ti dijete trenutno jede skoro pa iznad prosjeka i da mu je kilaža odlična.
    Meni je jasno da je vama hranjenje ogroman "posao", jer na kraju ispadne da se cijeli dan vrti oko hranjenja.
    Nemoj mu gurati na silu, pomalo bi trebao doči trenutak da dijete ponovno dobije kontrolu nad obrocima.
    Da pomalo počinje samo shvaćati glad i da se glad zadovoljava tako da jedeš.

    To je dugotrajan proces, ja bih tek sad kad mi je dijete staro 6 godina mogla reči da definitivno zna kad je gladan, ali zato ti i savjetujem da počneš čim prije "prepuštati" djetetu kontrolu nad gladi.

    Zato spominjem da su vam obroci iznadprosjeka i kilaža uredna (svjesna sam da iza toga stoji ogroman angažman), da vidiš da imaš "prostora za manipulaciju".
    To znači da ne moraš više "forsirati" npr. 200 g (pucam bezveze) po obroku, nego da je u redu ako pojede svojevoljno 6 žlica, a ne dodatnih 4 tvojom voljom.

  30. #230

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Ovca i Mice i ostale mame, jeste li imale/ imate li problema s neotvaranjem usta kad se približava žlica, što radite onda? Ovaj moj pojede sve što mu ja zamislim, no većina zalogaja se gura na silu u usta, ne baš na silu ali već od prvog zalogaja moram "škakljati" usne da bi on otvorio usta? Ne pljuje hanu van, ne gura je jezikom, jednostavno je za hranu zainteresiran ko za lanjski snijeg...
    Moj bi lamatao rukom s one strane kuda mu zlica prilazi ustima i okretao glavu, pa sam u momentu kad je "hipnotiziran" reklamom, crticem i sl. razvila sistem pridrzavanja te ruke, nekad i glave i onda bi on tako bleseci u nesto otvorio usta. I tako je bilo od prvog do zadnjeg zalogaja, bez iznimke. :/
    Imao je kratku fazu da me gleda i drzi zatvorena usta, al onda bi mu opet paznju omela necim da zaboravi da jede, pa bi opet nastavili gore napisanim sistemom. Isto nije pljucao ni nista tako. Ova usporedba sa lanjskim snjegom je odlicna :D.

  31. #231
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mils, vjeruj mi da sam prolazila isto, i da je moj bio i hospitaliziran u vise navrata zbog tezine i dehidracije, i da mu je maximum mlijeka koji mu je mogao uci u usta bio 60 ml i u dobi od jedne godine. I bio je ispod trece percentile po tezini, a visinom na 75 (vizualizirano znaci kao kostur). Godinu ipo dana je bio na medicinskoj nutritivnoj hrani. Ali ono sto vam zelim reci je da ne smijete puno forsirati, da ce se s vremenom neke stvari posloziti, mozda ce poceti jesti tek u vrticu u kolektivu... Znam tocno kako vam je jer sam sve prosla, al moja briga nije puno toga promjenila... Odkad sam ja pocela biti opustenija i ugurala sebi stav u glavu:ako ces jesti-jedi, ako neces -ok- jest ces kasnije- svi smo postali zadovoljniji. Velikih rezultata i pomaka nije bilo ni s nutkanjem ni bez nutkanja. Kad je bio bolestan i mrsav bilo mi je tesko, a kad je zdrav i mrsav- ja presretna

    Ne kazem da ne brinete, naravno da se svatko brine- ali ako se iskljuce neke bolesti (kao u nasem slucaju iskljucili su celijakiju i cisticnu fibrozu)- mislim da onda ne treba cijelo djetinjstvo pretpostavit hranjenju i djecu silit da jedu.

  32. #232

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Draga moja, ja bih stvarno bila najsretnija mama na svijetu i ne bi ni pisala na ovom topicu da moje dijete sa 7,5 mj normalno pije mlijeko i ima 1- 2 mala obroka dohrane... slično kao što je to radila moja kćer. No, i moje i Micino i Ovcino (i brojnih drugih mama koje su to prošle/ prolaze/ tek će jadne prolaziti) nije standardno i ne jede/ nikad nije jelo normalno. Da nisi imala izbora (da ti je dijete s 2 mj bilo hospitalizirano zbog nejedenja a poslije s 3,5 mj POTPUNO prestalo piti mlijeko na bocu i da nije htjelo/ moglo/ znalo jesti mlijeko na bilo koji drugi način) i ti bi bila prisiljena davati mu kašice pa makar i njih 100 dnevno. Tako mi je uglavnom i sugerirano u Klaićevoj, od strane gastroenterologa i nutricionista, rekli su mi nek ga hranim čime god znam i umijem, samo da jede. Isto tako, i potpuno normalna djeca (mislim na hranjenje) znaju tako jesti u toj dobi, time je to sve individualno. Napr. moja nećakinja koja je dojena, od kada je probala prvu kašicu s nekih 5,5 mj sve je manje htjela sisi, koja joj je do dobi 6,5- 7 mj postala samo duda za uspavljivanje, i sa 7 mj je već jela 5 kašastih obroka dnevno (u koje je bilo inkorporirano toliko mlijeka koliko bebi u toj dobi treba). Jednostavno nije htjela piti mlijeko, niti dojenjem a iz boce nikada nije popila kap ničega. Samo žlica i kašice. Time je moj sinak identičan sestrični, samo s drukčijom povijesti i razlogom...
    Mislim da je općenito ta priča o dohrani, broju obroka u određenoj dobi, ekstremnom paženju redoslijedu uvođenju namirnica precijenjena. Jesu li babe na selu prije 100 godina to pazile i znale? Nisu. Hranile su djecu čime su znale i imale, pa su svi odrasli i mislim da su bili zdraviji nego današnje generacije. Što je, uostalom, potvrdio i ESPGHAN, preporukom da dohrana mora započeti između 17 i 24 tjedna, namirnicama koje su sezonske i odgovaraju prehrambenim navikama podneblja i obitelji, pa čak i da se gluten uvede u prehranu što ranije jer se pokazalo da kasnije uvođenje glutena rezultira većom učestalošću celijakije (upravo suprotno od onoga što se godinama vjerovalo), i općenito da kasnije uvođenje dohrane i raznih namirnica rezultira većom učestalošću raznih alergija.
    Ovca i Mice i ostale mame, jeste li imale/ imate li problema s neotvaranjem usta kad se približava žlica, što radite onda? Ovaj moj pojede sve što mu ja zamislim, no većina zalogaja se gura na silu u usta, ne baš na silu ali već od prvog zalogaja moram "škakljati" usne da bi on otvorio usta? Ne pljuje hanu van, ne gura je jezikom, jednostavno je za hranu zainteresiran ko za lanjski snijeg...
    Ista stvar na silu žlica u usta,ali moja curica i pljuje hranu i kad me vidi sa žlicom i zdjelicom već se dere,ona je zainteresirana za prčkanje po zdjelici i žlicu si i dalje sama stavlja u usta bez problema ali praznu.

  33. #233

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    jeste vi odradili neka testiranja na alergije i intolerancije?

    moj nikad nije pokazivao interes za hranu, ni u grupi ni van grupe. sa 9 i pol godina i dalje se borimo. jedino sto sam se ja 6 godina izvlacila na dojanje

    poceo je bolje jesti kad smo sa 3,5 god uradili testove na intoleranciju i ispalo je da su problm casein (ne-ljudsko mlijeko) i gluten. za 7 dana mi je rekao da ga napokon vise ne boli trbuh. fekt je bio pojacan cinjenicom da on do tada nje ni pricao, osim sto je poceo jesti daja je i progovorio. ovo sto ti opisujes kao prehranu su sve alergeni

  34. #234

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    jeste vi odradili neka testiranja na alergije i intolerancije?

    moj nikad nije pokazivao interes za hranu, ni u grupi ni van grupe. sa 9 i pol godina i dalje se borimo. jedino sto sam se ja 6 godina izvlacila na dojanje

    poceo je bolje jesti kad smo sa 3,5 god uradili testove na intoleranciju i ispalo je da su problm casein (ne-ljudsko mlijeko) i gluten. za 7 dana mi je rekao da ga napokon vise ne boli trbuh. fekt je bio pojacan cinjenicom da on do tada nje ni pricao, osim sto je poceo jesti daja je i progovorio. ovo sto ti opisujes kao prehranu su sve alergeni
    Neznam na koga se odnosi ovo pitanje , mi smo radili test na celijakiju i ja sam na nekoliko tjedana izbacija sve sto sadrzi mlijeko iz prehrane i nije pomoglo... Nema intolerancije ni alergije na srecu... Problem vecine nas je sto je beba prestala dojit tako da ne-ljudsko mlijeko nema veze s tim, bar ja mislim...
    Moj dva mjeseca nije jeo mlijeko uopce, pa sad opet jede i sviđa mu se... Nema tu pravila, ko ce ga znat sto je u tim malim glavicama... <3

  35. #235

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    intolerancija nije isto sto i alergija. znaci dijete ne mora imati celijakiju da bi mu gluten smetao

    nam je preporuka specijaliste bila da odradimo 4-6 mjeseci da bi se mogli vidjeti rezultati.

    ideja je (koliko sam citala i slusala po seminarima) da djeca izbjegvaju jesti ako im je nakon hranjenja lose

    candida moze uzrokovati bolove

  36. #236

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj stray_cat prvotno napisa Vidi poruku
    intolerancija nije isto sto i alergija. znaci dijete ne mora imati celijakiju da bi mu gluten smetao

    nam je preporuka specijaliste bila da odradimo 4-6 mjeseci da bi se mogli vidjeti rezultati.

    ideja je (koliko sam citala i slusala po seminarima) da djeca izbjegvaju jesti ako im je nakon hranjenja lose

    candida moze uzrokovati bolove
    Da to je ideja i s tim se slazem, ali lose od cega ocito necemo ni saznat... gastroenterologica nas je slala na pretrage razne, i na kraju pregleda - razgovora itd. dala dijagnozu "tesko hranjivo djete" (to je nasa zapadnjacka medicina, kad neznaju sta bi vise onda naprave dijagnozu koja nista ne rjesava, nego ti recu sretno i probajte se nosit s tim kako god znate ). Ja sam cim je poceo strajk posumnjala na mlijecne proizvode pa sam ih u dogovoru s pedijatricom izbacila, al nije bilo nikakve razlike.
    S obzirom da moj maleni sada ima periode kad super jede, pa onda opet ne nikak,o sada mislim da stvarno kod njega nije problem intolerancija ni bolovi jer je jednako sretno i veselo djete i u fazama kad super papa i kad nece. Nikad se nije ponasao kao da ga boli, ni nakon ni za vrijeme jedenja samo nije zainteresiran za hranu.

  37. #237

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Da to je ideja i s tim se slazem, ali lose od cega ocito necemo ni saznat... gastroenterologica nas je slala na pretrage razne, i na kraju pregleda - razgovora itd. dala dijagnozu "tesko hranjivo djete" (to je nasa zapadnjacka medicina, kad neznaju sta bi vise onda naprave dijagnozu koja nista ne rjesava, nego ti recu sretno i probajte se nosit s tim kako god znate ). Ja sam cim je poceo strajk posumnjala na mlijecne proizvode pa sam ih u dogovoru s pedijatricom izbacila, al nije bilo nikakve razlike.
    S obzirom da moj maleni sada ima periode kad super jede, pa onda opet ne nikak,o sada mislim da stvarno kod njega nije problem intolerancija ni bolovi jer je jednako sretno i veselo djete i u fazama kad super papa i kad nece. Nikad se nije ponasao kao da ga boli, ni nakon ni za vrijeme jedenja samo nije zainteresiran za hranu.
    Bravo draga moja,nema tu ničega osim što su nezainteresirani za hranu i nemaju apetit.Danas jedu sutra ne.izmišljam toplu vodu samo da pojede bar malo.nemam više volje ni mjeriti količine ni pisati ovdje jer sam umorna svaki dan od istog scenarija.Pet žlica pojede i dalje dernjava i zatvorena usta.

  38. #238

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Jos malo pa ce i tvoja curica doc u fazu da ce htjet nesto u ruku pa grickat pomalo pola dana
    To je spas!

  39. #239

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Jos malo pa ce i tvoja curica doc u fazu da ce htjet nesto u ruku pa grickat pomalo pola dana
    To je spas!
    Misliš na keksiće,smokiće i ostalu nezdravu prehranu.Pa i da bude i to(sad će me popljuvat al baš me briga)samo da nešto stavi u usta a da nisu tkanine i igračke.Jesam li ja sad dobro razumjela vi opet imate neku fazu "nejedenja" ??

  40. #240

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Citiraj mice prvotno napisa Vidi poruku
    Misliš na keksiće,smokiće i ostalu nezdravu prehranu.Pa i da bude i to(sad će me popljuvat al baš me briga)samo da nešto stavi u usta a da nisu tkanine i igračke.Jesam li ja sad dobro razumjela vi opet imate neku fazu "nejedenja" ??
    Neeee, smoki jos ni probao nije... mislim na komad jabuke, kruske, banane, kruha, sira, pecenog krumpira, tikvice, balancane, mesa... cak i grožđe sam papa, ne smeta mu ni kozica ni spica.
    U fazi smo da bi jeo po cijeli dan s nogu tako sam grickajuci... sve hoce sam papat na komadice (sta je super, al su to tako maaaale kolicine) i pustim ga sad jer vidim da se nadebljao pa ima zaliha :D
    Znaci opet mu zlica nije bas najdraza, al ne mogu se zalit jer pojede zitarice s mlijekom (da, opet jede mlijeko ) ujutro i navecer malo i poslije toga mu dam da gricka sir itd.

  41. #241

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj ovca prvotno napisa Vidi poruku
    Neeee, smoki jos ni probao nije... mislim na komad jabuke, kruske, banane, kruha, sira, pecenog krumpira, tikvice, balancane, mesa... cak i grožđe sam papa, ne smeta mu ni kozica ni spica.
    U fazi smo da bi jeo po cijeli dan s nogu tako sam grickajuci... sve hoce sam papat na komadice (sta je super, al su to tako maaaale kolicine) i pustim ga sad jer vidim da se nadebljao pa ima zaliha :D
    Znaci opet mu zlica nije bas najdraza, al ne mogu se zalit jer pojede zitarice s mlijekom (da, opet jede mlijeko ) ujutro i navecer malo i poslije toga mu dam da gricka sir itd.
    Eh,daa komadići na koje se uredno narigavamo i ispovraćamo.Kad dođemo do te faze ja ću

  42. #242

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Mi smo sad već neka 2 tjedna prehlađeni, užasno kašlje zadnjih par dana, pa se uredno u kašlju (od šlajma) i ispovraća... Inače jede relativno dobro, barem prema kućnoj vagi mi se čini da je dobio 300- 400 g u mjesec dana (za par dana ćemo punih 8 mjeseci), ali sad ga je sigurno i ovo iscrpilo...
    No naravno, kako čovjek nikad nije zadovoljan i miran, sad sam u drugim brigama. Vjerojatno me u oko upiklo ono što sam čitala na američkim sajtovima o infantilnoj anoreksiji- o tome kako ta djeca emocionalno, motorički i kognitivno zaostaju (makar mi je frendica koja radi u NY kao pedijatar rekla da su to sve bedastoče i da se ni američki pedijatri ne drže tih njihovih "psihologiziranja"), pa sam sad sva luda i glesam ga pod sto povećala. Naravno i uspoređujem sa starijom kćeri- što NIKAKO ne bih smjela raditi, a koja je super jela, bila svo vrijeme do godine dana zdrava i na sve se načine super razvijala. Maleni pak je (da li je kao karakter takav, ili su problemi s nejedenjem to na neki način izazvali ili ispotencirali, ili je na tatu (kaže scvekrva da je muž bio kao beba miran i tih i nije se puno smijao ni glasao), ili je tko zna što) dosta tiši i ozbiljniji od nje i motorički neke stvari radi kasnije- dok neke ranije- od nje. On je zapravo sve napravio "po tablicama" i objektivnih parametara da nešto ne bi bilo ok nema, samo mene izjeda neki crv sumnje i nečeg me stalno podsvjesno strah, jer je toga svega kvantitativno manje nego što je bilo s njom (opet uspoređujem...). On se počeo smijati na vrijeme, glasati, pratiti pogledom (jako rano), uspostavljati kontakt, hvatati predmete i igrati se s njima (isto jako rano), u motorici je neke stvari jako rano napravio (napr sve rotacije i stavljanje noge u usta), no s nekima je malo lijeniji- napr sa svime što ima veze s potrbušnim položajem. Konzultirala sam svu potrebnu svitu (od doktora do mama s iskustvima) i svi su mi rekli da im se sve čini ok, da psihomotorni razvoj ima široke varijacije (tipa netko se sam posjedne s 7 a netko sa 9), da ima veselije i ozbiljnije djece, da je on dosta bio bolestan (ovo mu je 7. infekcija u životu) i još je i trenutno bolestan već preko 2 tjedna i da ga to sve sigurno malo ometa i daje mu pravo da bude sad još mirniji i tiši i ozbiljniji... ali mene stalno nešto muči. On sad, s nepunih 8 mj, zna sjediti kad ga se stavi u sjedeći položaj bez pridržavanja, igra se s predmetima, počeo je s bočnim obranama, ide sam u četveronožni položaj i ljulja se, ali ne zna se sam posjesti, ne diže se sam na noge ali kad ga stavim na noge (što jaaako voli) u stanju je držati se za rub kauča i do par minuta i skakutati. Ima faza kad je jako miran i ozbiljan ali ima i faza kad galami sretno: vrišti, mama, dada, dida, radi smiješne face, smije se osobama koje voli, boji se nepoznatih prostora a i osoba, radi mjehuriće, uzima predmete i igra se, valja se po podu... Nekad mi se čini da se meni premalo veseli (doduše sjećam se i da sam za kćer govorila da me ne voli jer se ne želi maziti sa mnom i ne smije mi se)- ali možda sam mu ja već i dosadila jer se smije kad dođe kući kćer ili napr moja sestra ili kad vidi susjede na ulici, nekad se odazove na poziv (ime) ali često i ne, nekako je u zadnje vrijeme sav "ljut" i nezadovoljan i samo se hoće čuvati i dudati dudu i neće se smijati i "pričati" (bolestan je, znam)... onda, nema ni jedan zub (normalno, znam...) i jako puno spava (od 19,30- 06,30 pa još 3x dnevno od 45- 100 min- ali i kćer je spavala isto tako noću a danju 2x po 1,5- 2 sata)... znači objektivno se nemam zbog čega brinuti ali stalno mi je na pameti napr autizam (joj horora)... čak sam zvala frendicu koja je defektolog i uplašilo me kad mi je počela postavljati pitanja tipa da li pokazuje prstom, da li zna pokazati gdje je napr luster, sat itd... (pa kćer koja je bila super po svemu je to znala tek s 10- 11 mj)- mislim da je to prerano za 8 mj??? Mislim, on se okreće prema izvoru zvuka, uplaši se napr naglog zvuka, usisavača, naglog pokreta itd. dakle svega normalnog, zna dugo promatrati neki predmet koji ga zanima i stalno se prema njemu okreće, voli igračke, kad je dobre volje škakljanje, počinje se igrati skrivača... oduvijek su mi svi pedijatri (a bilo ih je kod njega puno, što njegova dr što dr u bolnicama gdje je bio) govorili kako ima jako prodoran i bistar pogled, pogled starijeg djeteta, i kako je on jedna senzibilna duša... Samo što mi sve skupa je ipak tiši, mirniji (i motorički) i ozbiljniji od kćeri i od nekih beba u susjedstvu, pa me onda ti američki članci plaše... pa me plaši da sam ja nekako kriva za to, ili ti problemi s jedenjem, ili da on zbilja ima neki poremećaj...
    Kako to vama zvuči sve skupa?

  43. #243

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    21

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Nekad mi se čini da se meni premalo veseli (doduše sjećam se i da sam za kćer govorila da me ne voli jer se ne želi maziti sa mnom i ne smije mi se)
    To s kćeri se pokazalo kao neopravdano, naravno da su to bile moje fiks ideje, ona je divna, sretna, nasmijana, temperamentna i s njom imam divan emocionalan odnos

  44. #244
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Manje citaj americke clanke. Imas divno zdravo dijete (te prehladice sad ce proci)...
    Ne posjedaj ga i ne dizi na noge dok sam to ne savlada (ovako ga samo usporavas).

    Sve ce biti ok, mislim da stvarno nemas razloga za brigu, po svemu napisanom to je jedan divan mali djecak

  45. #245

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    Slazem se s S2000, imas krasnog malog djecaka koji je po karakteru drugaciji od susjeda i kceri al po svemu sto si napisala super. Mislim da stvarno nemas razloga za brigu sto se razvoja tice.
    Moj malac se isto rodio ozbiljnog pogleda, bas to sto kazes, pogled odraslog covjeka. Nikad nije imao bebasti izraz lica. :D

  46. #246
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    I moj ocito takvi slabije jedu, haha

  47. #247

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Eto da se i ja oglasim.U tome je cijela poanta naših problema s djecom.Pogledaj se u ogledalo prije no što mu se obratiš i pogledaš ga.Zbroji koliko si mu osmjeha,al od srca uputila tog dana,ne onih usiljenih.Koliko je bilo dana u ovih osam mjeseci a da se nisi pitala da nisi nečim izazvala problem s hranjenjem... I sad bih mogla nabrajati u nedogled. U ovih 8 mj.JA nikad nisam bila sve ovo što sam nabrojala.Svaki dan se pitam i pitam al ništa mi to dobra kao ni tebi Milis ne donosi.Tvije dijete barem jede i uredno dobiva na kilaži,a ti se pitaš zašto on otvara usta i ne buni se,sad te pretpostavljam i to brine. I mene zašto ona cijelo vrijeme plače kad jedemo....
    Posljednje uređivanje od mice : 17.09.2013. at 10:04

  48. #248

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    73

    Početno

    To je zacarani krug.

  49. #249

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Citiraj Milis prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo sad već neka 2 tjedna prehlađeni, užasno kašlje zadnjih par dana, pa se uredno u kašlju (od šlajma) i ispovraća... Inače jede relativno dobro, barem prema kućnoj vagi mi se čini da je dobio 300- 400 g u mjesec dana (za par dana ćemo punih 8 mjeseci), ali sad ga je sigurno i ovo iscrpilo...
    No naravno, kako čovjek nikad nije zadovoljan i miran, sad sam u drugim brigama. Vjerojatno me u oko upiklo ono što sam čitala na američkim sajtovima o infantilnoj anoreksiji- o tome kako ta djeca emocionalno, motorički i kognitivno zaostaju (makar mi je frendica koja radi u NY kao pedijatar rekla da su to sve bedastoče i da se ni američki pedijatri ne drže tih njihovih "psihologiziranja"), pa sam sad sva luda i glesam ga pod sto povećala. Naravno i uspoređujem sa starijom kćeri- što NIKAKO ne bih smjela raditi, a koja je super jela, bila svo vrijeme do godine dana zdrava i na sve se načine super razvijala. Maleni pak je (da li je kao karakter takav, ili su problemi s nejedenjem to na neki način izazvali ili ispotencirali, ili je na tatu (kaže scvekrva da je muž bio kao beba miran i tih i nije se puno smijao ni glasao), ili je tko zna što) dosta tiši i ozbiljniji od nje i motorički neke stvari radi kasnije- dok neke ranije- od nje. On je zapravo sve napravio "po tablicama" i objektivnih parametara da nešto ne bi bilo ok nema, samo mene izjeda neki crv sumnje i nečeg me stalno podsvjesno strah, jer je toga svega kvantitativno manje nego što je bilo s njom (opet uspoređujem...). On se počeo smijati na vrijeme, glasati, pratiti pogledom (jako rano), uspostavljati kontakt, hvatati predmete i igrati se s njima (isto jako rano), u motorici je neke stvari jako rano napravio (napr sve rotacije i stavljanje noge u usta), no s nekima je malo lijeniji- napr sa svime što ima veze s potrbušnim položajem. Konzultirala sam svu potrebnu svitu (od doktora do mama s iskustvima) i svi su mi rekli da im se sve čini ok, da psihomotorni razvoj ima široke varijacije (tipa netko se sam posjedne s 7 a netko sa 9), da ima veselije i ozbiljnije djece, da je on dosta bio bolestan (ovo mu je 7. infekcija u životu) i još je i trenutno bolestan već preko 2 tjedna i da ga to sve sigurno malo ometa i daje mu pravo da bude sad još mirniji i tiši i ozbiljniji... ali mene stalno nešto muči. On sad, s nepunih 8 mj, zna sjediti kad ga se stavi u sjedeći položaj bez pridržavanja, igra se s predmetima, počeo je s bočnim obranama, ide sam u četveronožni položaj i ljulja se, ali ne zna se sam posjesti, ne diže se sam na noge ali kad ga stavim na noge (što jaaako voli) u stanju je držati se za rub kauča i do par minuta i skakutati. Ima faza kad je jako miran i ozbiljan ali ima i faza kad galami sretno: vrišti, mama, dada, dida, radi smiješne face, smije se osobama koje voli, boji se nepoznatih prostora a i osoba, radi mjehuriće, uzima predmete i igra se, valja se po podu... Nekad mi se čini da se meni premalo veseli (doduše sjećam se i da sam za kćer govorila da me ne voli jer se ne želi maziti sa mnom i ne smije mi se)- ali možda sam mu ja već i dosadila jer se smije kad dođe kući kćer ili napr moja sestra ili kad vidi susjede na ulici, nekad se odazove na poziv (ime) ali često i ne, nekako je u zadnje vrijeme sav "ljut" i nezadovoljan i samo se hoće čuvati i dudati dudu i neće se smijati i "pričati" (bolestan je, znam)... onda, nema ni jedan zub (normalno, znam...) i jako puno spava (od 19,30- 06,30 pa još 3x dnevno od 45- 100 min- ali i kćer je spavala isto tako noću a danju 2x po 1,5- 2 sata)... znači objektivno se nemam zbog čega brinuti ali stalno mi je na pameti napr autizam (joj horora)... čak sam zvala frendicu koja je defektolog i uplašilo me kad mi je počela postavljati pitanja tipa da li pokazuje prstom, da li zna pokazati gdje je napr luster, sat itd... (pa kćer koja je bila super po svemu je to znala tek s 10- 11 mj)- mislim da je to prerano za 8 mj??? Mislim, on se okreće prema izvoru zvuka, uplaši se napr naglog zvuka, usisavača, naglog pokreta itd. dakle svega normalnog, zna dugo promatrati neki predmet koji ga zanima i stalno se prema njemu okreće, voli igračke, kad je dobre volje škakljanje, počinje se igrati skrivača... oduvijek su mi svi pedijatri (a bilo ih je kod njega puno, što njegova dr što dr u bolnicama gdje je bio) govorili kako ima jako prodoran i bistar pogled, pogled starijeg djeteta, i kako je on jedna senzibilna duša... Samo što mi sve skupa je ipak tiši, mirniji (i motorički) i ozbiljniji od kćeri i od nekih beba u susjedstvu, pa me onda ti američki članci plaše... pa me plaši da sam ja nekako kriva za to, ili ti problemi s jedenjem, ili da on zbilja ima neki poremećaj...
    Kako to vama zvuči sve skupa?
    Dosta sam pvršno pročitala tvoj članak,Milis za ime Boga kud si sad u autizam otišla.Nemoj se toliko mučiti.Osobno imam iskustva s autističnom djecom s posla,no ni jedno nije imalo nikakav premećaj kao bebe niti su roditelji išta primjetili sve do razvoja govora.Ma kakvo pokazivanje prstom s 8 mj.Moja malena je pri rođenju imala sve i svašta i sad idemo na vježbice i ne želi jesti ali ona je tu i da je ne znam kakva ona je moja i ja je volim.Pusti poremećaje.Ako itko ima poremećaj onda smo to nas dvije.Tvoje dijete je skroz o.k. i nikad al baš nikad ga nemoj uspoređivati ni sa kime.Neću te gnjavit više.Samo ću ti reći prestani čitati američke članke jer ćeš izluditi.Neće ti pomoći.Toliko smo slične.Sve sam ja to radila u trudnoći.Svejedno nisam mogla spriječiti sve što se izdešavalo.Tad sam prestala čitati.

  50. #250

    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    158

    Početno

    Milis nemoj mi zamjerit,al ja doista vjerujem da je sa tvojim bebačem sve u najboljem redu

Stranica 5 od 19 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •