Ja i moj nećak (sin moje sestre) smo razroki od djetinjstva, što je operacijama i naočalama uspješno ispravljeno u oba slučaja. Kako smo u krvnom srodstvu, za zaključiti je da je razrokost donekle nasljedna bolest, tj. stanje oka.

Nećaku je oko počelo "bježati" kad je imao cca godinu i pol, a za sebe ne znam točno, ali negdje prije treće godine života. Dakle, niti jedno od nas dvoje nije rođeno razroko (ili se to makar nije vidjelo).

E sad, Lea će uskoro 17 mjeseci i mene je sve više strah da joj se ne desi isto. Kad je bila beba, pedijatru sam rekla za svoju razrokost, pa ju je poslao na preliminarni pregled kod dr. Dorn na Sv. Duh. Ona je rekla da za sada (tj. tada) ne vidi nikakog razloga za brigu, ali da se tak-i-tak ništa ne može učiniti prije treće godine djetetova života (tj. prije toga se dijete ne može operirati, a to je jedini način rješavanja ovog problema). Ja sam međutim sve više "na iglicama". Lei su okice zasad (da kucnem u drvo) u redu, ali mene izluđuje to čekanje.

Pitam se mogu li išta učiniti kako bih spriječila da joj se desi razrokost, odnosno zanima me zna li netko može li se kako utjecati da do razrokosti ne dođe? Ako išta znate o tome, javite se... I ako imate sličnih problema, kada se u vašem slučaju razrokost javila?