Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 62 od 62

Tema: Umjetni dodaci hrani

  1. #51
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj retha prvotno napisa
    Zna li itko sto je D-glukoza? Spada li to pod umjetni dodatak?
    Apsolutno. Prirodne supstance su L- (lijeve), a "protuprirodne" sintetske su D- (desne). Obično se bitno ne razlikuju, ali se svakako preporučuju L- i uvijek su skuplje.
    NETOČNO!!!
    D-glukoza i L-glukoza su izomeri - zrcalne projekcije iste molekule. kem. formulom su iste - C6H12O6, ali D-glukoza se nalazi u organizmu i sudjeluje u metabolizmu (i nužna je za funkcioniranje), dok je L-glukoza neiskoristiva u stanici

    a D- i L- spojevi mogu biti i sintetski i prirodni! i bitno se razlikuju! ne po broju pojedinih atoma, nego po njihovoj funkcionalnosti, reaktivnosti i iskoristivosti 8)

  2. #52
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Viš, viš. Svaki dan čovjek nauči nešto novo. Da, ja sam brijao po aminokiselinama. L-arginin, L-ornithin... Hmmmm....

    Nego, znade li netko koja je čistoća limunske kiseline prihvatljiva u prehrani? Nikako ne nalazim.

  3. #53
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Viš, viš. Svaki dan čovjek nauči nešto novo. Da, ja sam brijao po aminokiselinama. L-arginin, L-ornithin... Hmmmm....

    Nego, znade li netko koja je čistoća limunske kiseline prihvatljiva u prehrani? Nikako ne nalazim.
    aminokiseline su L- ; šećeri su D-

    a čemu lim. kis u prehrani? nije toliko bitna sama čistoća, time se dobije sadržaj, važnija su onečišćenja...

  4. #54
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    MMMdaaa... Samo, na staklenkama obično piše čistoća u postocima, recimo 98% pa zaključuješ onečišćenja "u rikverc". Codex alimentarius se tipično referencira u svim mogućim pravilnicima o hrani, a konkretne podatke o čistoći, recimo E-aditiva za hranu - tamo nisam našao. Očito tražim na krivom mjestu.

  5. #55
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Malo sam tražio i nešto sam i našao. Codex alimentarius (who) je prihvatio JECFA norme (WHO i FAO), a one su dostupne na INCHEM-ovoj web stranici. Čak i tamo je koma naći informacije, ali se nešto i upikne. Baš je guba kako su to lijepo zakopali. Tamo sam na stranici http://www.inchem.org/documents/sids/sids/77929.pdf našao čistoću limunske kiseline >99%. Dakle, 1% su makarsvakakvi ostaci o kojima nema ni zuc.

    Ima'l kakvih kemičara da nam rasvijetle što se to može naći u tih 1%. Mislim da će svakako biti poučno.

  6. #56
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Ima'l kakvih kemičara da nam rasvijetle što se to može naći u tih 1%. Mislim da će svakako biti poučno.
    ovisno o sintetskom putu, može biti ostataka sirovina, međufaza ili nekih ostatnih otapala... to ti nitko neće reći...
    a budući je udio kineske lim. kis na tržištu >90% svega može biti...
    a i ne mora...

  7. #57
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    a D- i L- spojevi mogu biti i sintetski i prirodni! i bitno se razlikuju! ne po broju pojedinih atoma, nego po njihovoj funkcionalnosti, reaktivnosti i iskoristivosti 8)
    Ma naravno..sintetski il prirodni..i ma naravno da mi to nece napisat na sastavu.. i kak da ja skuzim jel prirodna ta glukoza il ne..eh!?
    Thanks magriz kemicarko!

  8. #58
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    a D- i L- spojevi mogu biti i sintetski i prirodni! i bitno se razlikuju! ne po broju pojedinih atoma, nego po njihovoj funkcionalnosti, reaktivnosti i iskoristivosti 8)
    Ma naravno..sintetski il prirodni..i ma naravno da mi to nece napisat na sastavu.. i kak da ja skuzim jel prirodna ta glukoza il ne..eh!?
    Thanks magriz kemicarko!
    D-glukoza je ona glukoza koja je iskoristiva u organizmu. nitko ne prodaje i ne koristi L-glukozu u prehrani. bilo sintetska ili prirodna, glukoza je glukoza, šećer... i ne treba s njom pretjerivati

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    Živjela magriz! :D Lijepo je kad se netko stručan oglasi ovdje

  10. #60

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Unatoč mojoj prehrambenoj orijentaciji, ostani upozorena da se pogoni za proizvodnju želatine osjete na kilometar, što uglavnom nije odlika nečeg svježeg. Od toga potom rade gumene bombone, sladoled, kolače... :bljuc:
    probaj doma skuhati goveđe kosti...taj proces na industrijskoj ili kuhinjskoj razini...smrdi..kako tebi tako i meni...ali to što smrdi ne znači da je toksičan..

    želatina je raspadnuti kolagen (i još koješta vezivnog) koji se dobije kuhanjem/termičkom obradom kosti i vezivnih tkiva životine i ako ju ne želimo mučiti živu mora ju se prije toga zaklati..otuda valjda crkotina...kožice i kosti mogu nakon malo duljeg stajanja poprimiti karakterisitčni miris...meni npr tako ogavno smrdi kelj...

    koliko je meni poznato, želatina se povlači iz hrane prvenstveno zbog njene asocijacije s kravljim ludilom i kolesterolom, a manje zbog same toksičnosti poput primjer nekih bojila ili konzervanasa.

    A što se tiče limunske kiselin ona se proizvodi cca 10% iz agruma i 90 % iz jedne vrste plijesni. Jedino što može biti opasno, koliko sam se informirala, su reziduumi te plijesni, o čemu se raspravlja na prethodnim postovima. Najuniverzalniji je antioksidans.

    I ja sam dobila nekoliko pamfleta s opasnim E brojevima, ali nekako mi smrde na istupe pojedinih prehrambenih tvrtki, koje kao primjere štetne hrane upravo navode artikle konkurenata...

    U svakom slučaju

    NE glutamatu
    NE nitratima
    NE umjetnim bojilima
    NE umjetnim aromama

    da se samo to makne iz dječjih proizvoda..meni dosta...

  11. #61
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Virgo30 prvotno napisa
    ...meni npr tako ogavno smrdi kelj...

    Svakako hvala za informaciju o porijeklu limunske kiseline.

    Znaš li porijeklo industrijski proizvedenog vitamina B12? Znam da je iz nekakvih mikroorganizama, ali ne mogu naći kojih.

  12. #62

    Početno

    B12
    ne znam, vjerojatno isto neka ljiga.
    kad osjetim miris B-kompleksa padam u nesvijest

    Za dnevnu dozu vitamnina B jedna dobra pšenična piva na dan
    Tko ne voli neka izlije oprezno bez komešanja do zadnjih dec i ispije zamućeni ostatak...kvasci su prebogati B kompleksom a manje smrde ...

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •