Stranica 2 od 30 PrviPrvi 123412 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 1492

Tema: Iuvenilni idiopatski artritis kod djece

  1. #51
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Objavljeno: 08.07.2008.
    Incidencija melanoma kod pacijenata s reumatoidnim artritisom liječenih metotreksatom
    http://www.plivamed.net/?section=hom...d=20944&show=1

    Pacijenati koji boluju od reumatoidnog artritisa, a liječe se metotreksatom, moraju se redovito kontrolirati jer imaju 50% veći rizik razvoja melanoma u odnosu na opću populaciju.

    Melanom je maligni tumor kože koji nastaje kao posljedica maligne transformacije melanocita kože, a pojavnost melanoma povezuje se sa povećanim izlaganjem sunčevim zrakama. Neugodno svojstvo melanoma je rana sposobnost metastaziranja, a što sa sobom nosi lošu prognosu i neuspjeh u liječenju.

    Pacijenti sa reumatoidnim artritisom imaju povećani rizik kardiovaskularnih oboljenja, te kao takvi predstavljaju skupinu od posebnog interesa. Buchbinder R i suradnici su istraživali rizik nastanka melanoma u kohorti od 459 ispitanika sa reumatoidnim artritisom koji su liječeni metotreksatom. Podaci su korišteni iz Državnog registra za rak i Nacionalnog registra smrtnosti u Australiji. Na temelju tako prikupljnih podataka znanstvenici su došli do zaključka da pacijenti sa reumatoidnim artritisom koji su liječeni metotreksatom imaju 50% veći rizik razvoja melanoma u odnosu na opću populaciju (SIR 1.5, 95% interval pouzadanosti [95% CI] 1.2-1.9), sa 3-strukim porastom incidencije melanoma. Štoviše, njihovi rezultati su potvrdili peterostruki porast u incidenciji non-Hodgkin limfoma (SIR 5.1, 95% CI 2.2-10.0), te skoro trostruki porast u incidenciji raka pluća (SIR 2.9, 95% CI 1.6-4.8).

    Autori ove studije preporučuju redoviti probir za navedene malignome sa ciljem smanjenja smrtnosti i učinkovitog liječenja pacijenata koji boluju od reumatoidnog artritisa koji su liječeni metotreksatom.

  2. #52
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Našla sam nalaz al sam već i zaboravila kako je strašno bilo ispisat ću ti koji nam je presudio, naglašavam da nije hvala bogu ostajala nikako u bolnici molili smo ako je ikako moguće bez bolnice,pitaala sam ako je nužno pristajem a ona je rekla ma znate pretrage treba napravit a od terapije samo ibuprofen koji znači i ja mogu doma davat.J am napravila pretrage na rebru sve tražene za dva sata a ona bi mi bila najmanje mjesec dana u bolnici.došli smo na kontrolu sa svim nalazima i nitko nam nije vjerovao A NISMO IMALI VEZU samo su valjd čuli očajnu molitvu majke i izišli nam u susret.AST.585,16 I.J./ml do 200 RF-10,36 IU/ml do 14 ANF-pozitivno titar 1:160 ENA NEGATIVNO Anti-dsDNK negativno SM-negativno Sm/RNP negativno SS-A negativno SS-B negativno Scl-70 negativno Jo-1 NEGATIVNO.

  3. #53
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli hvala ti. Super da si uspjela dijete držati van bolnice,samo bi se istraumatizirala.

    Pa nije mi jasno zašto kažeš da vam je ANF negativan, kad je titar 1:160 što se smatra pozitivnim? jel znaš jel možda zato što su antitijela negativna? Taj nalaz mi je živa misterija,a bitan je i zbog pojave uveitisa.

    Pa vama je i antistreptokok AST bio visok, jesu li sumnjali da je sve nastalo od streptokoka beta hemolitičkog? Jeste dobijali penicilin?

  4. #54
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ja sam da se ispričam bila nedavno napisala ANF NEGATIVAN AL USTVARI JE POZITIVAN,uzela sam nalaz od drugog svog dijeteta nadam se da prihvaćaš ispriku.Taj nalaz je bio pospremljen na sigurno ,ja sam naglasila da je imala jedino vodene kozice,i ja sam sumnjala na streptokok al rečeno mi je da je imala genetske predispozicije za RA.gDJE DA TRAŽIM KRIVCA I ŠTA BI DOBILA SA TIM.Znam da sam izgubila povjerenje u te naše pedijatre jer toliko su škrti kad dijete r+treba napravit neki bris,kao da plaćaju iz svog džepa..Kakvi su vama bili na početku bili nalazi i dali ste bili u bolnici.

  5. #55
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli sve OK. Htjela bih te samo upozoriti još jednom da kad je ANA pozitivan kod curice kojoj je bolest diag. prije 7 godine , obavezno treba kontrolirati oči najmanje svaka 3 mjeseca, najviše zbog opasnosti iridociklitisa (prednjeg uveitisa) i to kroničnog, koji se uopće ne može primjetiti, nego je totalno podmukao,a ako se ne liječi može dovesti do sljepila. To je zapravo najveća opasnost od oligoartritisa. Ovo shvati jako ozbiljno. Šanse su čak do 50%.

    Nama je sve ok, osim sedimentacije (i hemoglobin malo ispod granice, leukociti na gornjoj granici). Prošle godine je bila 25/50 pa 8 a sad prije 3 tjedna 30/60. Njoj ti je bio samo otok u pitanju,bez bolova i bez problema s pokretljivošću,pa nismo ostajali u bolnici osim na par sati zbog punkcije. Pretrage smo obavili u Klaićevoj,a a ANA na Rebru.

    Inače glede "krivca", juvenilni idiopatski artritis nije nasljedan i ne zna mu se uzrok i za većinu tipova artritisa nema nikakve dokazane povezanosti s genetikom. Nije čak dokazano ni da je autoimuna bolest, to je samo najvjerojatnija teorija. Ima teorija o nedostatku kalija, pa teorija da je alergijski....Ako mene laika pitaš, uzrok je infekcija negdje u tijelu + jako oslabljeni imunitet + lagana ozljeda (ili opterećeni zglobovi). Koliko vidim sva djeca su jako slabo jela koja imaju artritis (pitanje jel prije kokoš ili jaje) i čini mi se uglavnom mliječnu prehranu (jogurti, pudinzi, čokolino..)

    Vama su nalazi definitivno pokazali nedavnu infekciju b.h. streptokokom i po meni trebali ste i kod kardiologa na kontrolu za svaki slučaj..

  6. #56
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Kate hvala na razumjevanju,mi kontrole imamo kod oftamologa svaka dva do tri mj.A naš reumatolog na Šalati je ujedno i kardiolog i reumatolog tako što se tiče te strane naša reumatologica je toliko pažljiva da ja čak i sama netrebam trazit na neku pretragu,al hvala ti u svakom slučaju,ma ja više ništa neznam, da ti iskrena budem jer ovaj Dr kaže jedno drugi Dr kaže drugo a ja neznam kome vjerovat.Što se tiče postojeće upale u tijelu ili infekcije, strašno me muči jer ona nikad nije bila bolesna,stvarno je bila zdrava.Tako da me je to ješ više šokiralo. Teška nikad nije bila tako da i opterećenost zglobova otpada.Neznam al što se tiče Se bome je i kod vaše curice bilo vrelo ja svaki put strepim dok čekam nalaze,I šta vaš reumatolog napravi na taku visoku Se.I KAKO ČESTO IDE NA KONTROLE I KAKAV PREGLED JOJ RADI.

  7. #57
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Naš reumatolog nije ni tražio kontrolu SE, to sam ja sama izvadila za svaki slučaj. Pregled traje par minuta tako da ti nemam što posebno reći, pogleda UZV i to je to. Mi smo kod njega bili svega par puta (i svojom greškom), valjda nam tek slijede te češće kontrole nakon ove punkcije.

    Na opterećenost sam mislila na neku jaču aktivnost zglobova (tipa role, bicikl, penjanje..). A infekcije..streptokok je vrag može se zavući svigdje,a da ne znaš.

    I mi smo zbunjeni,ali šta ćeš ni dr. ne znaju puno i sve ovisi od slučaja do slučaja.

    Da li širite zjenice svaki put na pregledu kod oftalmologa ili samo kratko pogleda špalt lampom?

  8. #58
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ajme onda smo mi i sretni sa svojim reumatologom,ona nju stvarno temeljito pregleda prvo ju upita kako je pa onda nalazi al stvarno ih tako dobro pregleda.Kad krene sa pregledavanjem ama baš je cijelu pregleda sve zglobove,presluša je stetoskopom prepipa joj trbuh,pa čak joj i tlak mjeri pa ti zaključi.A ja sam pak jedna od onih koje non stop zapitkuju i zna nas čak savjetovat što se tiče prehrane ma dr je zakon.A što se tiče oftamologa mi idemo kod dr Vlahovića na Rebro i on je isto temeljit i zjenice joj širi naravno,i još nam je rekao ako slučajno oko pocrveni da odmah dodjemo.

  9. #59
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    S nekoliko mama sam u kontaktu koje se bore a JIA i primjetila sam da su djeca u ranoj dobi preboljela varicelle iliti vodene kozice, kao i moja, s godinu i pol

  10. #60
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Misliš da ima veze sa JIA I VODENE KOZICE

  11. #61
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ne znam iskreno, našla sam sliku (dosta lošu) od svoje kad je imala kozice i čini mi se otečeno lijevo koljeno,samo ne znam jel moguće da godinu dana nismo to primjetili. Djeca su u toj dobi buckasta,pa je teško to primjetiti. Te kozice su nam stvarno bile burne,jako je bila malaksala.

    Ma tko od dr uopće radi detaljnu anamnezu svih pacijenata da bi došli do tih zaključaka?

    Druga stvar što me isto muči,cjepivo od rubeole koje smo dobili na 1. rođendan...

    Nama više i nije toliko bitan uzrok jer je kronično, koliko za drugu djecu koja će možda imati sličnih problema.

    Da ne bi bilo sad ja tražim neke uzroke da se utješim, nisam, samo pokušavam sagledati priču što detaljnije, pa nitko ne zna moje djete bolje od mene.

    Javile su mi se mame iz SA,BG i DU.

    Mame ako vas ima sa sličnim problemima,slobodno se javite na pp.

  12. #62
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    E stara moja to ti je kao traženje igle u plastu sijena,nitko nam nebi ni objasnio da li ima veze ili ne otpile vas onak bez osjećaja. :?

  13. #63
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ja sam se sjetila moja su djeca tad imala svi kozice jedno za drugim,al iako je dijagnosticiran JIA poslije vodeni kozica nakon dva mjeseca samo je ona imala JIA ovi troje ne (hvala bogu)možda zato što joj je imunitet oslabljen tad bio,jer JIA polazi imunološki.Ovi tri su uvjek bili jači od nje,samo ona mi nije nikad bila previše bolesna sad pogotovo nije jedino ta zločesta dijagnoza,inače je zdrava.

  14. #64
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Ma da, ne uzrokuju kozice artritis, ali sigurno nisu pomogle. Pokušaj se sjetiti što je kod nje bilo drukčije u odnosu na drugu djecu

  15. #65
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Sve isto samo što ih nije imala puno moglo ih se prebrojat a bile su kozice,jer sam ju vodila doktoru e koliko je to ima veze i ja bi htjela znati.

  16. #66
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Andjeli mislila sam općenito što se tiče zdravlja, prehrane, poroda, ma ne znam što god se sjetiš...

    Recimo moja je bila:
    - male porođajne težine 2850g
    - prehrana joj je uglavnom bila mliječna (čokolino,jogurti..)
    - jako slab apetit
    - u tome periodu je provozala role koje su jaaako teške za njene noge od 2,5god (BLESAVA MAMA)
    - imala je upalu mok.puteva (urinokultura sterilna ali leukociti 93 u sedimentu urina)
    - česte infekcije pneumokokom (streptokok pneumonia)
    - povraćala je u više navrata u tom periodu
    - imala je noćno vrištanje 15-20 min jedno mjesec dana
    - šepala je (samo u trčanju) jedno mjesec dana prije otoka koljena, to povezujem s rolama
    - padala je s bicikla i jednom s kreveta (pravo po koljenima)
    - inače je slabo pila tekućinu

  17. #67
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Moja je kćer rodjena zdrava curuica iz uredne trudnoće,3890 i 53 cm duga,jako živahno i zdravo djete jedino je imala lagano iščešenje lijevog kukića nosila pavlikove remenčiće mjesec dana i još mjesec po noći.PROHODALA SA 10 MJESECI pROPričala sa 7 mj(sad ispada da se hvalim)šala mala.Cijepljena u vremenu vozila biciklo bez padova i ozljeda do ti vodeni kozica nismo imali problema a nakon toga znaš i sama.

  18. #68
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    E da bila je anemična takoreći od rodjenja al davali smo joj dugo vremena sirup(ferum lek).Ja inače kako imam djecu nastojim što zdravije kuhati i kupovati zdravu hranu čak i nešto sama proizvesti.Samo za naše potrebe čisto da znam šta mi djeca jedu,OBOŽAVA ČISTU VODU SOKIĆE NIKAD NIJE PREVIŠE VOLILA MLIJEKO TAKODJE VOLI i kad bi ti rekla da mi dnevno piju i do 5 litara mlijeka (naravno svi četri) nebi mi vjerovala.I to bez obzira bilo čisto,kakao sa kakvima žitaricama kao medjuobrok uglavnom najbolje mi je da se preselim na selo i kupim kravu samo radi mlijeka.

  19. #69
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    U knjizi "Reumatske bolesti dječije dobi" stvarno piše da je artritis česta nuspojava "varicella" koji se brzo smiri u nekoliko tjedana, a da se može javiti i kao posljedica cjepiva od rubeole, a da simptomi u nekim slučajevima mogu trajati i godinama.

  20. #70
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Želim reći da postoje neki slucajevi u kojima je koincidencija "varicella" dovela do potpunog izljecenja artritsa...

    mame ima li vas jos koje tragate o artritisu kod djece???

  21. #71
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    E moja Kate same smo, a toliko djece u Hrvatskoj boluje od ARTRITISA za one koje neznaju čak 365,a jako se malo o njoj zna.

  22. #72
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    "U Srbiji oko dve hiljade dece boluje od reumatoidnog artritisa, od kojih hiljadu od težeg oblika, rekla je na sastanku Udruženja roditelja i dece sa reumatskim bolesti prof. dr Jelena Vojinović, pedijatar reumatolog u Kliničkom centru Niš.

    “U Srbiji se godišnje registruje 12 do 15 novoobolelih od reumatoidnog artritisa, pri čemu bolest može da počne od prve godine života kada se najčešće radi o težem obliku, takozvanom juveloidnom artritisu, dok se ostali tipovi mogu javiti od četvrte godine”, rekla je doktorka Vojinović.

    Tokom druženja sa obolelima, ona je održala predavanje na temu "Dijeta i artritis" u kome je ukazala na neophodnost konzumiranja zdrave hrane (žitarice, voće, povrće…) i na negativan uticaj takozvane brze hrane i povećanog unosa slatkiša u organizam. Osim unosa zdrave hrane, neophodna je i fizička aktivnost koja mora biti recipročna unetoj količini hrane.

    Juvenilni idiopatski artritis, ranije je poznat kao juvenilni reumatoidni artritis, je najčešća reumatska bolest dece u današnje vreme i procenjuje se da svake godine od nekog od oblika ove bolesti oboli od 50 do 400 ovakvih bolesnika na svakih 100.000 dece.

    Najnovija istraživanja su pokazala da postoji značajan porast oboljevanja, kao i da se radi o bolestima koje ostavljaju trajne posledice na funkcionalnu i radnu sposobnost u odraslom dobu čak kod više od polovine obolelih.

    Juvenilni artritis se može javiti u svim uzrastima, počev od prve godine života kod oba pola. Različiti oblici bolesti imaju svoje karakteristične simptome, po kojima se mogu razlikovati, ali i različitu prognozu i terapijski pristup.

    Ipak svi se odlikuju pojavom hronične ili akutne upale zglobova ranije ili kasnije u životu, a od oblika bolesti pravovremeno postavljene dijagnoze i primenjene terapije zavisi da li će ta upala zglobova imati hronični progresivni karakter sa teškim posledicama po kasniju funkcionalnu sposobnost dece.

    Nažalost, bolest se u početku može manifestovati vrlo nespecifičnim simptomima, poput ponavljanih temepratura ili pojave promena na koži i očima ili simptoma od strane drugih organa, a biti bez zglobnih manifestacija.Iz tog razloga kasno se postavi dijagnoza osnovne bolesti i započne adekvatna terapija što značajno utiče na kasniju prognozu.

    Evropsko udruženje reumatologa i evropsko udruženje dečjih reumatologa, čiji članovi su i stručnjaci iz naše zemlje, poslednjih godina su usvojili kriterijume za postavljanje dijagnoze i lečenje ovih bolesti kod dece."

  23. #73
    smart

    Početno

    POZDRAV! Ja sam novi u forumima pa bez zamjerki ako nešto pogriješim. Imam curicu staru 4 godine. Prije 16 mjeseci prvi problemi (otok desnog koljena), od tada Šalata pa nezadovoljni odlazimo kod dr.Harjaček. Dijagnoza kronični artritis.

  24. #74
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Želim vam dobrodošlicu,eto nakon jako dugo vremena,još da nam se neko priključi,jako mi je žao zbog curice,recite ka se vinosite sa ovom bolešću,šta od lijekova pije.Mi smo isto na Šalati,i jako smo zadovoljni,ne zadovoljni nego prezadovoljni,baš me iznenadilo.A o čemu se radi ako nije tajna,pa odlazite u Klaićevu kod dr HARJAČEKA.

  25. #75
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Smart dobrodošao, molim te prijavi se ovdje ..ima nas vise s istom dijagnozom
    http://www.zajedno-do-zdravlja.hr/forum/index.php?c=4
    Mi idemo kod Harjaceka vise od godinu zbog koljena

  26. #76

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Pozdrav. Prvi put se javljam potaknuta vašim forumom. Ne znam od kuda da počnem. Mogla bi napisati roman o bolesti mog sina. On ima 14 godina, od godine dana je na kortikosteroidima. Počeli smo se liječiti na Šalati 1996.g. kod dr Lane, početna dijagnoza JIA. 2001.g. odlazimo kod Harjačeka. On ga vodi pod dijagnozom JIA/sarcoidoza, da bi prošli mjesec saznali da ima Blau syndrome (to je to, i JIA i sarcoidoza). U ovih 13 godina isprobali smo razne lijekove pokušavajući skinuti se sa kortikosteroida, ali nismo uspjeli. Pokušala sam i sa Nonijem i sa matićnom mliječi, međutim uvijek se nešto zakompliciralo. Dok je bio manji pokušala sam i sa prehranom (ananas, jabuke, češnjak, peršin itd.,)
    Da ne duljim dalje, danas sam ušla na internet da pogledam kakve obloge bi mu mogla staviti na koljena koja su buknula nakon godinu dana mirovanja, a da izbjegnemo punkciju. To je za sada to. Lijepi pozdrav.

  27. #77
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Želim vam dobrodošlicu,i jako mi je žao ,toliko godina se borite.Mi smo kod dr.na Šalati i jako smo zadovoljni.A što se tiče obloga neznam jesi probala sa ledom na oto,mi smo znali tako smiriti otok.A ima verzija sa kupusom,što možeš pokušat,e ja znam po o preporuci dr,gel deep relif koji je isto tako dobar.Pa probaj nemaš šta izgubit,ZAnima me dali postoji kakva nada da prodje sa pubertetom,što vam kažu dr.Nadam se da ćeš nam se još pridružit ima nas i na ovom forumu . http:// www.zajedno-do-zdravlja.hr/forum/index.php?c=4

  28. #78
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Pozdrav Sabrina i dobrodošla!

    Jako mi je žao za sve što vas je snašlo, stvarno previse.
    No to je puno cesce nego sto ljudi misle, 1:1000 je stvarno puno djece s istim problemima.
    I ja te pozivam na forum koji ti je andjeli navela, to je pravo mjesto za JIA, tek se okupljamo, ali ima nas sve vise i vise.
    Mi smo isto kod Harjačeka.
    Nama su oblozi od kupusa jako pomogli preko noci, mozes i od maslinovog ulja probati, ulje crnog kima...pogledaj na forumu zdravlja pod juvenilni/ lijekovi /alternativa pa ces vidjeti sto sve mozes probati.


  29. #79

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Sretna Vam Nova!
    Za sada mažemo koljena sa Polar Ice-om, malo je bolje, ali su i prstići na rukama buknuli. Možete mi malo opisati kako stavljate obloge od kupusa.
    Da li kupus stavljate preko noći i da li omotate sa vrećicom ili platnenim povezom.
    Moguće da će doći do poboljšanja u pubertetu, ali puno je to lijekova koji su ostavili traga. Od kortikosteroida slabo raste, operirali smo 2 puta oba oka. Na jedno oko jako malo vidi. Svašta nas je snašlo, ali ne damo se.
    Pozdrav!

  30. #80
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Sretna i vama nova.
    Ja sam znala list kupusa potražit onak malo kao da je uvenuo,direktno na koljeno,pa pelenom umotam,ostavim nekih sat sat i pol pa maknem.Ali ja sam pokušala mazat sa deep relifom,dosta se dobro pokazao,medjutim imam jednu emulsiu koja se prizvodi u Austriji,i zove se RUBRIMENT cure nebi vjerovali kako je dobra,mogu je djeca od 2 godine,evo nisam htjela pisat dok nebudem sigurna da pomaže.Neznam dali je ima kod nas kupit, a mogu reći da je jako dobra.A što se tiče kortikosteroida moja ih je pila tri mjeseca pa je prestala rasti,imam osjećej da nije ko njeni vršnjaci.A što je sa očima ima uveitis ili.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Bok. Potražit ću emulsiu pa ću probati.
    Kortiće je počeo piti sa 1 god. i 4 mjeseca, nakon tri godine počeli su problemi sa očima. Od jake upale i kortikosteroida pojavile su se proraslice (sinehije) na šarenicama i uveitis. Operirali smo mrenu, a prije godinu i pol operacijom je izvedeno čišćenje pozadine oba oka. Na lijevom oku je jako malo poboljšanje nakon operacije, ustvari ima nekih promjena na živcu i ima povišen tlak. Pozdrav.

  32. #82
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Joj baš mi je žao,kako on to podnosi dali ga smeta ipak je dosta dugo razdoblje od početka bolest,a još je momčić da ga ne uvrijedim.Onda bi ti bila nama dobar savjetnik dosad imaš najdulji staž u toj bolesti.Ja sam već pomalo luda od svega,i drago mi je što se javljaš, ljudi uopće neće da kontaktiraju,ja sam bila totalni neznalica na početku,da je postojao netko da podijeli samnom strahove čini mi se da bi mi bilo lakše.

  33. #83

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Kako on to sve podnosi - i teško i lako. Ima neke svoje interese gdje se je našao, prijatelji su mu kompjutor i auti, formule. Školu imamo u kući, fale mu prijatelji. Nikada nije cijepljen, u jednoj lošoj fazi operirana mu je slazena, kada sam saznala da treba izvaditi slazenu, jer su leukociti bili stalno 1-2 plakala sam dane i dane, a kasnije sam u parku srela ženu koja mi je rekla da normalno živi bez slazene već 20 god. i rodila je troje djece. Doktori su OK, ali to je tako kratko vrijeme kada dođete kod njih, taj tren zaboravim nešto pitati, a sljedeći put je već nešto drugo priotitet. Sada ponekad napišem podsjetnik da ne zaboravim. Radim na 4 sata, ali mi stalno fali vremena, sretna sam kada u tjednu ne moramo ići kod doktora.

  34. #84
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Nemam riječi,nekad imam osjećaj da je roditelju jako teško gledat,pomoći nemože,ali onda kad odem na Šalatu pa vidim svu onu djecu sa onkološkog odjela,i njihove roditelje šta oni proživljavaju.Onda kažem hvala bogu moglo je biti i gore,mojoj curici, sad već ima 6 g i mogu ti reći da joj injekcija pomalo već nervira,pa se pita zašto mama ja moram primat te injekcije,mada je strašno zrela i pametna svjesna situacije.A godinu dana koliko već prima MTX MOGU TI REĆ DA SAM NEKAD I PONOSNA NA NJU,Toliko pikanja i ja bi već šiznula.Ja još koristim produženi porodiljni do sedme g,i ja ću onda na skraćeno radno vrijeme,i mogu ti reći da neznam kako ću sve uspjet,em što imam četvero djece,em je ona stalno pod liječničkom kontrolom.Morat ću se pretvorit u stonogu.

  35. #85
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Sretna Nova!

    Mi smo stavljali kupus preko cijele noci, a i po danu po sat-dva. Malo ga natucemo da pusti sok. Preklopim nalonom (na zavijem, tek toliko da zastitim posteljinu, pa pamucna ili lanena krpa, zapravo mi stavili odrezanu stucnu, ili odrezanu vecu carapu)

    ali i masiramo se svaki dan lagano, uljima (nevenovo, gospine trave..) ili kremom od nevena

    Sabrina, bas ste se namucili, tolike godine

  36. #86

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    I ja sam koristila produženi porodiljni do 7. g., pokušala sam raditi puno radno vrijeme, ali nisam mogla izdržati, iako na poslu imaju razumijevanja, dosta mi je bilo stalnog mijenjanja i kašnjenja, a nakon dugog čekanja kod doktora bila sam u komi. Ne znam da li znate na što sve imate pravo, imam i dječji doplatak samo za njega (imama stariju kčer), primamo invalidninu mjesečno =1.000,00 kn i =200,00 kn od Grada Zagreba. Već godinu dana se spremam da ću skupiti papire za parkirni znak, ali nikako. Što se tiće pikanja, to su strave. Svaki mjesec idemo na terapiju u Klaičevu, već dan prije on je sav prestrašen, pucaju mu vene, posljednji puta su ga 5 puta pikali, 100 puta pita da li će ostati.

  37. #87
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ma ja sam bila šokirana kad je otkrivena ta bolešćurina da je tako nazovem,ja imam 2000 kuna porodiljnog,i 831 doplatka i ništa više,da nije bilo mama na Šalati ko je su me i u to uputile ja bi danas radila.Ma ljuta sam što te nitko nebi ništa rekao,ma ja sam taman koristila porodiljni za blizance,pa nisam jadna ni stigla,ali kad su oni skoro naponili tri,onda sam išla pokrenut postupak za produženim porodiljnim.Ma nemogu vjerovatkoja je procedura,ja bi se trebala javit u 6 mjesecu da obnovimo postupak za komisiju,jer ako uspijem produljit do 9 mjeseca kad ona puni 7 bit ću malo mirna,ako ne idem na posao.šTO ISTO NEZNAM KAKO A NA JEDNOJ PLAĆI ŽIVJET ŠESTEROČLANA OBITELJ treba biti magičar.Mada mi je najpriče njihovo zdravlje i skrb,tako da solucija da dam otkaz visi u zraku.

  38. #88

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Neki dan sam čula da je sad produženi porodiljski do 8. godine po novom, provjerite. Mi isto moramo ove godine na komisiju do 12. mjeseca. Ja se spremam krenuti skupljati papire prije ljeta. Prošli puta socijalna radnica mi je prekasno rekla da trebam nalaz psihologa onda sam u roku tjedan dana tražila vezu da bi obavila taj pregled.
    Jučer ujutro prvi puta sam stavila kupus na oba koljena, danas sam ponovila dva puta. Natučem listove kupusa sa batom za meso, stavim na zglob, zamotam sa najlonom i drži tako sat i pol. Kad maknem kupus, i kupus i koljena su vrela. On se cijelo vrijeme ljuti i hoće da skinemo čim prije, danas mi je rekao nakon 15 minuta da osječa vručinu. Navečer i dalje mažem sa polarais-om. Ne znam da li je od kupusa ili se nešto dogodilo u organizmu, danas su svi zglobovi gibljiviji, prstići na rukama su splasnuli, SVI SMO SRETNI.
    Kate interesira me da li stalno masiraš zglobove sa uljima ili samo kad je prisutna upala, zar se tvoja curica ne ljuti na obloge?

  39. #89
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ajme ako to vrijedi do 8 godine ja bi bila tako sretna,baš danas joj je loše,glava je boli i ima malo povišenu temperaturu,
    Ja se odmah sjetim da bi mogla biti na poslu a njoj je loše,ma već bi počela plakat,a što se tiče kupusa definitivno mogu reći da pomaže,a što se tiče masiranja ja joj svaki dan pola sata masiram koljena,nemora biti neko specijalna krema ili ulje,ali bitno ti je masiranje,,mi u zadnji par tjedana masiramo sa ribljim uljem.KOLJENA SU GIPKIJA,pokretljiva,vidim poboljšanje.A neznam zašto psiholog pa zar on nije u komisiji,meni je rekla samo da sve papire od dr čuvam i da priložim početkom 6 mjeseca.Možda zato što je on ipak malo veći,mi idemo u CZSS u ZG Dubravi, po mjestu stanovanja tu pripadamo i jako sam zadovoljna našom s.radnicom.

  40. #90
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Sabrina, upaljeni (crveni ) zglobovi se ne smiju ugrijavati. Preskoci najlon, ja sam stavljala ovlas najlon (ne oko cijelog koljena), bez da je preklopljen samo da zastitim posteljinu. Dovoljno je nesto pamucno ili laneno. Bunila se na obloge, ali vremenom se naviknu.

    Obloge stavljamo samo kad je otok, a lagana masaza navecer prije spavanja i ne buni se jer gleda crtic. Masaza jako opusta nategnutost misica, ja ko da sam trenutno osjetila manje zadebljanje nakon prve masaže. Masiram prema srcu, da ne dodje do zastoja cirkulacije.

    Probaj ga kupati, tako da stavis u kadu saku krupne morske soli i to pomaze.

    Sabrina, bili mogla preci na onaj forum zdravlja...da ga malo aktiviramo, dosta ljudi s jia gleda?

    http://www.zajedno-do-zdravlja.hr/fo...c4460c4f2248d6

  41. #91

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    252

    Početno

    Sabrina,ja sam mama iz Beograda,Marijana,imam kcer od 2g sa Jia i uveitisom,poslala sam ti pp pa ko je nisi videla,procitaj...iako mozemo i ovako preko foruma,sa svim ovim zenama sam u kontaktu tako da sve one znaju za nas problem...
    Molim te javi se,daj nam par informacija oko vase borbe sa uveitisom
    Marijana

  42. #92
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Sabrina, da, masiram svaki dan neovisno u upali.

    Pozdrav tebi, Marijani i andjeli!

  43. #93

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Dobar dan curke evo i mene
    Poruka za Sabrinu: mi smo stavljali obloge od kupusa malo bi ih pritisnuli valjkom da izađe sok i omotali pelenom ili pamučnom krpom. Kad smo stavili elastične zavoje grijalo ga je i nije valjalo. Ne najlon, i ne kreme one zagrijavaju a to mu ne treba!!!
    Slažem se da zaista nema mjesta gdje možeš dobiti informaciju niti o svojim pravima, djetetovim pravima, a ponakad niti o djetetovom zdravlju zato postojimo mi - mame na forumu, po čekaonicama i u redovima od kojih više saznaš nego bilo gdje.
    Pozdrav svima

  44. #94
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    A gdje je Sabrina, pobjeze nam
    a nema ni smarta :?

    ksila dobrodosla

  45. #95

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Nisam pobjegla, tu sam.
    Kod mene je navala na kompjuter, praznici su, kćer 17,5 godina, sin koji non stop igra igrice, jedva čekam da počne škola iako ću onda i ja na posao, a počinju i kontrole, prva već 12.01. popodne.
    Što se tiće obloga sa kupusom, i dalje stavljamo, nekad jedanput na dan, a nekad dva puta i čini mi se da je sve bolje. Iako nisam baš sigurna koliko treba držati. Koljena su naotečena, nisu crvena, jučer se je žalio nakon 1/2 sata da ga svrbi (mokro je i toplo). Ja mislim da je dovoljno da se zagrije :? .
    Kate, kada uđem na onu stranicu toliko je tema da ne znam od kuda da počnem i onda odustanem.
    Što se tiče produženog porodiljskog provjerila sam kod svoje kume koja je 2008.g. išla na komisiju (mali ima šečer) i rečeno joj je da kada dođe 2009. na komisiju da će joj produžiti do 8. godine dj. života.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    128

    Početno

    Kate i Marijana, jučer navečer oko 10 sati poslala sam Vam pp, ali izgleda da nisam izabrala korisnika, ako je to poslano bez korisnika, gdje je to? Možete mi pomoći? Pozdrav svima.

  47. #97
    andjeli avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    622

    Početno

    Ajme Sabrina ovo do 8 g me tako veseli,baš ti hvala ti si mi prva stavila bubu u uho,imaš kavu od mene.A što se tiče kompjetera,kod mene su svi pet doma,peti je muž,i kompjuter je najviše u dječijim rukama meni ostaju večeri kad su oni na spavanju.Tako da nisi jedina,samo se drži kupusa,nekad upornost,donosi dobre rezultate.

  48. #98
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Sabrina, ako nisi stavila kome saljes vjerojatno je izgubljeno.
    Drzi barem pola sata, i moju je svrbilo i bilo mokro, ali je pomagalo definitivno, kao da nesto izvlaci. I 15 minuta je dobro, samo stavljaj sto cesce.

    Imas pp

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    20

    Početno

    Informacija iz prve ruke od žene koja ima reumatoidni artritis u odrasloj dobi - na rukama. Ujutro stavlja kupus i obloži sa krpom i kaže da joj nevjerojatno pomogne.
    A mi smo maloga i kupali u vodi u kojoj smo dodavali morske soli, pa se svi pitaju zašto držiš kutiju soli u kupaonici jel tako kate

  50. #100
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    mislit ce ljudi da smo KUPUS SEKTA ili pak SLANA SEKTA

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •