Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Cijepljenje 5 u 1

  1. #1
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno Cijepljenje 5 u 1

    Nikola ima 4 mjeseca i za 15 dana nam slijedi cijepljenje DiTePer,Hib i Polio.
    Sa 2 mjeseca cijepljen je na Hib i imali smo alergijsku reakciju koja se navodno rijetko dogadja.javascript:emoticon('')
    Sad
    Od tada sam se odlučila za cjepiva 5 u 1 pa smo sa 3 mjeseca cijepljeni sa jednim takvim.
    E sad sa 4 i po mjeseca opet ću kupiti 5 u 1 ali doktorica kaže da ćemo dobiti i polio na usta.
    Zna li možda netko zašto još i polio na usta kad 5 u 1 već sadrži polio (iako inaktivirani)?

  2. #2
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ne može dobiti 5 u 1 + polio u usta. To bi značilo 2 puta cijepljenje. Valjda je doktorica zamijenila "5 u 1" s "3 u 1"

  3. #3
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    :?
    Totalno si me začudila. Dijete je imalo alergijsku reakciju i svejedno ga cijepiti ponovno s Hibom? Fakat ne kontam. Valjda žena piše magistarski rad na temu alergijskih reakcija pa joj trebaju pokusni kunići.
    I cijepiti s cjelostaničnim smećem "protiv" polia povrh 5u1?
    E, fakat sam u čudu.

    Osim ako ipak nije 3u1 :?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    5 u 1 moraš kupiti, 3 u 1 ima 2 vrste, klasična koja izaziva reakcije i ona druga koja ne izaziva a na koju imaju pravo u prvom cijepljenju sva djeca a u drugom i trećem neurorizična. Uz 3 u 1, bilo koji, polio ide na usta.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Bit će da je doktorica ipak mislila na 3 u 1, jer je HiB sastavni dio cjepiva 5 u 1, pa ako je dijete imalo alergijsku reakciju ne znam zašto bi ga ponovo cijepili sa istim cjepivom ?? - a osim toga, i polio je u 5 u 1, pa ne bi dobivali polio povrh tog cjepiva. Vjerojatno je mislila na "3 u 1" acelularno cjepivo, Infanrix, koje se isto plaća. Inače, postoji i neživo cjepivo za polio, IPV, koje se daje muskularno. Na Cybermedu je otvoren edukacijski centar za cjepiva sa forumom na kojem odgovara dr Richter pa možeš njega pitati ako imaš kakvih nedoumica oko cijepljenja.

  6. #6
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Kad bolje razmislim vjerovatno je doktorica mislila da sad kupim 5 u 1 za ovo cijepljenje sa 4,5 mjeseca a sa 6 mjeseci nažalost više ne mogu kupiti 5 u1 jer bi onda imala Hib 4 puta(pošto sam ga sa 2 mjeseca već dobila) a ne 3 koliko treba pa vjerovatno tad , sa 6 mjeseci, nam namjerava dati polio na usta u kombinaciji sa DiTePerom. E kako sad izbjeći taj oralni i zašto u kalendaru obaveznih cjepljenja http://<a href="http://www.zdravlje....p?id=12541</a>
    stoji sa 3 mjesecaIPV(inaktivirani polio)a sa 4/5 mj. i 6 mj. OPV(oralno,atenuirano cjepivo protiv dječje paralize).Mora li se baš uzeti to oralno ili se može mijenjati za inaktivirani polio i gdje sad kupiti taj inaktivirani zasebno?

  7. #7
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Iskreno rečeno, pojma nemam, ne znam zašto se za polio cijepi tako kako se cijepi (IPV pa 3xOPV). Ja nisam tako cijepila, mi smo imali sličnu situaciju jer smo cijepili prvo samo na HiB, pa 2x"5 u 1", pa onda Infanrix+IPV; inaktivirani, nisam htjela da dobije oralni polio. Nemam pojma jesam li bila u pravu ili nisam. Inače, i mi i vi smo mogli dobiti i "5 u 1" treći puta, tako kaže dr. Richter na Cybermedu, da nema štete ako dijete primi jednu dozu HiB-a više, ali naša pedijatrica nije htjela tako cijepiti a meni se nije dalo prepirati.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,385

    Početno

    mima daj mi molim te posalji link kako doci do cybermed-a gdje je forum o cijepivima

    hvala puno

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ovo je centar za edukaciju o cjepivima, lijevo je link za forum

    http://www.cybermed.hr/index.php/pbl...kaciju/cjepiva

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    znači da postoji acelularno cjepivo protiv polia? meni je doktorica rekla da misli da ga još nema kod nas. mislila sam malog cjepit sa "3 u 1", ali onda bi trebao dobit oralno za polio.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    znači da postoji acelularno cjepivo protiv polia?
    Ne postoji. Postoji samo inaktivirani polio (IPV) i živi (OPV).

    Ovo acelularno (ne-stanično) se odsnosi na komponentu hripavca u Infanrix-u ili u 5u1.

  13. #13
    martinovamama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Slavonski Brod
    Postovi
    174

    Početno

    Da bi zaštita protiv polio virusa bila potpuna,dijete mora primiti i IPV i Opv.Zašto?Zato što je priroda virusa takva da on prvo dospijeva u probavni trakt a onda dalje u organizam.Uz pomoć OPV-a dijete dobiva lokaliziranu zaštitu u probavnom traktu ali i dio zaštite u ostalom organizmu dok IPV ne pokriva imunitetom probavni trakt.Ako se dijete tako ne cijepi,već primi samo IPV,onda kod kontakta sa virusom,ono postaje izvor zaraze za sve one koji su davno procijepljeni protiv polia i za one koji još nisu cijepljen.U tom slučaju,dijete će imati sliku jednog enteritisa tj.proljeva a netko iz okoline će imati sliku poliomijelitisa čime će u stvari virus kružiti.Preporuča se da dijete kojeje primilo OPV uvijek previja ista osoba uz higijenske mjere jer se virus,iako je on oslabljen,izlučuje stolicom pa se može desiti da recimo bake i djedovi koji su se cijepili prije xy godina dobiju poliomijelitis,ne u svom punom obliku već blagi oblik bolesti.Ono što treba pripaziti da dijete 30 dana nakon što primi OPV ne dobije nikakvu muskularnu injekciju da ne dođe do provokacijskog poliomijelitisa što je jedna rijetka ali vrlo ozbiljna komplikacija.
    ____________________
    Martin,01.11.2004.
    Podupiruća RODA

  14. #14
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    ... a onda je svizac zamotao čokoladu.

    U mojoj generaciji je jedan dečko završio u kolicima nakon preboljenog polia. Od tada je prošlo 35 godina i jedini zabilježeni slučajevi vezani uz polio bili su oni uzrokovani OPV cijepljenjem.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,973

    Početno

    Mi smo polio free zemlja pa nema razloga za OPV.
    A ako ga nedajbožebude, lako se ponovo prešaltat na njega.

  16. #16
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Evo bili na cjepljenju sa 4 mjeseca i uspjeli se izvuci jos jednom sa 5 u 1 a iduci put, sa 6 mjeseci, navodno nas ceka besplatni Infarix i polio,kaze doktorica, mora biti oralni.Svi moji pokusaji da kupim 3 u 1 i trazim inaktivni polio propali.Uf.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    A da pitaš drugog liječnika? Pa nije ona jedina.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Pretpostavljam da se možeš cijepiti i kod privatnika, pa ti onda izda neku potvrdu, upiše u knjižicu cijepljenja i sl. a ti to odneseš svojoj pedijatrici da upiše u djetetov karton.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Dajte mi recite ako dijete treba primiti jedan OPV, što je onda sa djecom koja se svaki puta cijepe sa 5 u 1 :? pa oni nikad ne dobiju OPV a to je skroz uobičajen način cijepljenja

    Melanija - dijete ne moraš cijepiti kod svog pedijatra ako baš nećeš taj OPV.

  20. #20
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    E bravo,tako cu i napraviti.Ici cu u privatnika.Hvala na ideji. :D

  21. #21
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    By the way zaboravih napisati a zasto nasi pedijatri ne ponude odmah na pocetku svima mogucnost da kupe 5 u 1 pa tko voli nek izvoli(hm,bolje receno tko moze) i objasne odmah prednosti ovog cjepiva? Hm, vjerovatno je pitanje naivno,sigurno i oni imaju neku korist od ovih domacih cjepiva koje gura nase zdravstvo.

  22. #22
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mislim da je baš suprotno, vjerojatno imaju veću financijsku korist od cjepiva koje prodaju. Doktori imaju prilično različita mišljenja o cjepivima, pa svi baš i ne preferiraju 5 u 1, koliko se meni čini. Ima i protivnika tog cjepiva, koji smatraju da ono ne pruža dovoljnu zaštitu. Ali, da, roditelje bi u svakom slučaju trebalo informirati o svim prednostima i manama i o svim cjepivima koja su dostupna.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    U ponedjeljak Lovro ide na cijepljenje, 5 u 1. Da li postoji reakcija na to cijepivo i da li je čije dijete imalo istu?
    Mima, vidjela sam u jednoj temi da si rekla da ćeš se raspitati da li imaš pravo na povrat novca od cijepljenja na temelju preporuke neuropedijatra. Jesi li saznala štogod?
    Unaprijed hvala.

    Uff, ježim se od ponedjeljka, samo da sve prođe ok...baš sam paničar.

  24. #24
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Paulita, moj Lovro je imao reakciju na 5 u 1. Nateklo mu je bedro nakon cijepljenja.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    mamma san, jeli bilo jako strašno? Joj, ja sam stvarno paničar kad je u pitanju Lovro. Imam osjećaj da ću se u ponedjeljak tresti od straha.

  26. #26

  27. #27
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Paulita kod nas je sve prošlo nakon cca 3-4 dana i hladnih obloga. Nije bilo jako strašno ali je bilo jako neugodno.

    Nakon 5 u 1 cijepljenja su vrlo rijetke reakcije na cjepivo, za razliku od ovih drugih cjepiva.

  28. #28
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ne znam kako mi je uspjelo tek iz treće stavit link na pravi topic , uglavnom, nije trebao biti na ovom.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Ti muku! Dođe mi da sve odgodim.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    silent hill
    Postovi
    1,606

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    ne znam kako mi je uspjelo tek iz treće stavit link na pravi topic , uglavnom, nije trebao biti na ovom.
    Znači 5 u 1 nema veze s ovime na linku?

  31. #31
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    pa n eznam, pročitaj pa prosudi sama.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Podižem, samo da provjerim jesam li ja to dobro shvatila: ako od početka cijepim A. sa 5u1, onda neće primiti OPV?

  33. #33
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Tako je iako je pedijatrica u Du. inzistirala na OPV,kaže nije isto kao onaj koji je u 5 u 1 ali mnogi u Zg su se cijepili 3puta sa 5 u 1 i to je to.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •