Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Opstruktivni bronhitis

  1. #1
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno Opstruktivni bronhitis

    Inače od rođenja atopijski dermatitis.
    Sada dijagnoza opstruktivni bronhitis.
    Kad vraćam film u nazad čini mi se nakon nešto sitnog slinavog nosića, zaista ništa posebno naglo pogoršanje.
    Ma to je bilo katastrofalno, taj kašalj, užas živi, odmah smo išli na hitnu gdje su nam rekli malo jača prehlada.
    Vrag mi nije dao mira i odem u svoje pedice i eto opstruktivni bronhitis.
    Temperatura čas ima čas nema, sama pada i ne prelazi 38. Prva tri dana je imala stalno 38-38,5.
    Danas šesti dan opet nekakva temperaturica, inhaliramo se dvaput dnevno u pedice sa ventolinom.

    Kako sam čitala i kako sam shvatila nije to nešto što se desi pa ne mora više, ipak je kronično ili se varam...
    Može li tko reći više i ima li što čime mogu pomoći djetetu.
    Nije pedica dala antibiotik, krv pokazuje virozu, inače krvna slika super.

    Ima li što od homeopatije, bilo što čime joj mogu pomoći.

  2. #2
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Ne mora biti kronično. Moj D. je imao opstruktivni bronhitis prije 2 mjeseca, baš je teško disao pa je dobio inekciju Solu-Medrola + inhalacija Ventolinom i za doma smo dobili Ventolin sirup koji sam mu davala možda 2 dana. Ja sam ko mala često imala opstruktivne bronhitise (al uzmi u obzir da se kod nas doma često pušilo ), kako sam rasla sve rjeđe.

  3. #3
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ja sam kao malena imala četiri upale pluća i tko zna koliko bronhitisa, ali ne sjećam se inhalacija, ne znam da li su biti opstruktivni ili ne...

    Mi smo sad na ventolinu dvaput dnevno. Ne znam da li postoji još nešto što mi pedica nije rekla, a čime joj mogu pomoći.
    Ona uopće ne kašlje, ali kad se zakašlje tih par puta u danu to je prestrašno. Koliko je te sluzi pa ona ne može ni plakati.
    Prva dva dana nije imala glasa, promukao, sad je to nešto bolje.
    Sreća da sam išla u pedice, znala sam da nije obična jača prehlada.

  4. #4
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    nama dosta pomaže inhalator. doduše mali je astmatičar pa nam je to imati u kući nešto kao toplomjer.
    Pa čim krene curiti nos inhaliramo sa fiziološkom.

  5. #5
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Pepita, jel to mlađa ili starija?
    Inače kad je toliko puno sluzi treba piti dosta tekućine (ako ne, onda cicati), a nama je pomagalo lupkanje po leđima. Polegla bih ga potrbuške na moja koljena, da mu glava bude mrvicu niže od ostatka tijela i lagano lupkala po leđima, između lopatica, i tako više puta dnevno po par min, odnosno koliko on dozvoli. Nakon par tih lupkanja bi se znao dosta iskašljati pa čak i malo ispovraćati samu sluz.

  6. #6
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Mlađa, ne samo da ne doji i ne jede, nego uopće neće da pije i mislim da je to razlog zašto se temperatura pojavljuje i sada pada.
    Da bi me pedica napokon razumjela što govorim, jutros kad se probudila promijenila sam joj pelenu i s tom istom pelenom došla u pedice u šest i pol sati navečer.
    Ona i ne kašlje baš i uopće ne iskašljava, ali kada recimo ide zaplakati imam osjećaj da će se ugušiti.
    Ne čujem nikakvo hroptanje dok je držim ili dok spava. Ne znam...

    Starijoj sam špricom uspjela "gurnuti" nešto tekućine, a ova pljuca, onda mi nema druge nego fiziološku kroz nos, pa koliko toliko da uđe u nju.

    Znači nema velike filozofije, inhalacije ventolinom i gurat tekućine koliko ide i to je to.
    Jesam li dobro skužila.

  7. #7
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj disciplina prvotno napisa Vidi poruku
    Pa čim krene curiti nos inhaliramo sa fiziološkom.
    Ovako ću ubuduće i ja.

  8. #8
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Pa tako nekako.
    I čekati da prođe...

  9. #9
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Koliko dana može tako???
    Života mi miloga ali ovo je prestrašno kako ta sluz zvuči.
    Baš ću je tuckati po leđima sutra i nadati se da će izaći nešto iz nje.

  10. #10
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa Vidi poruku
    Ovako ću ubuduće i ja.
    Pretpostavljam da je disciplina mislila na onaj kompresijski ili ultrazvučni inhalator u koji se stavlja Ventolin otopina ili može i fiziološka.

  11. #11
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko dana može tako???
    Života mi miloga ali ovo je prestrašno kako ta sluz zvuči.
    Baš ću je tuckati po leđima sutra i nadati se da će izaći nešto iz nje.
    Ono baš jako ružno, teško disanje je trajalo 2-3 dana, ali kašalj i hroptanje još nekih 6-7 dana

  12. #12
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Meni je rečeno da terapiju ventolinom mogu dobiti isključivo kod pedice i to nakon što posluša dijete.
    Ništa, sutra ću pedicu izgnjaviti pitanjima i to je to. Sreća da je ona otvorena za razgovore

  13. #13
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Ono baš jako ružno, teško disanje je trajalo 2-3 dana, ali kašalj i hroptanje još nekih 6-7 dana
    Ispada da je i nama nekako tako bilo.
    Danas na kontroli, šest dan, stanje uredno, inhalacije više nisu potrebne...
    Nadam se da je ovo iza nas, užasno je to disanje i kašljanje.

  14. #14
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Ako je dijete atopičar i ima ponavljane opstruktivne bronhitise postoji mogućnost da je alergičar( asmatičar) tako su meni objasnili..
    Ja sam sa mlađom kad ju je ulovilo otišla na Srebrnjak navećer i u roku od sat vremena imali samo kks, diagnozu, temeljiti čišćenje nosa ( a doma sam ju usisala) i 2 inhalacije ventolinom..
    Pričam to zato što su oni ipak specijalisti za bolesti dišnih puteva i obije su mi tamo pacijenti ( iako mi je jako krivo kaj je dr. Frković otišao na Rebro) i od kada su na terapiji bronhitisi se ne ponavljaju.
    Ako se radi fizikala sa lupkanje najbolje je koristiti lupkalicu ( kod njih se kupi) ili se jako dobro improvizira sa maskom od babyhalera( dio koji ide na lice) koji se začepi sa onim gumenim čepom od fiziološke i tako se fino stvori vakum pri lupkanju, kukovi moraju biti viši od glave i lupka se bar 5-10 min da bi bilo učinkovito, posebno se treba paziti da se ne lupka po bubrezima i kičmi, lupka se i bočna strana grudnog koša.
    Umjesto silnih sirupa i bisoleksa isti efekt imaju povećane količine vode a ako dijete ne želi piti ili ne pije dovoljno postoji mogućnost da se ni temperatura ne da skinuti ( odgovor na moje pitanje zašto čak i nakon čepića temperatura ne ide dole).

    Svašta ja nadrobila,
    držim fige da se ne ponovilo.
    Posljednje uređivanje od ribice : 25.05.2012. at 09:12

  15. #15
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Ribice je u pravu. Tako je kod nas krenulo a sad je dijagnoza astma.
    ( i ja plačem za Frkovićem, pogotovo jer doktorica koja ga je nasljedila.. brrrr )
    možda bi bilo dobro da ako se bronhitis ponovi da provjerite alergije. Moj mali ih je pun

  16. #16
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    mene čude ovi na hitnoj, jer opstruktivni bronhitis se itekako čuje, moj je svaki puta zviždao i pištao, a i saturacija bi mu obično bila niža.

    moj nije imao alergijsku podlogu, nego bi mu svaka viroza tako završila i što je veći lakše je.
    a imamo doma i cijeli arsenal lijekova tako da se ne damo iznenaditi.

  17. #17
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    tash kod nas obrnuto, što je stariji to se period između početka kašlja i odlaska na hitnu drastično smanjio
    zadnji put kad smo došli, a čak i nije tako strašno pištukao, saturacija mu je bila 88
    ove godine je čak 2x ležao na srebrenjaku.
    no, sad smo krenuli (uz njegovu trajnu terapiju ) sa nekim prirodnim lijekovima pa ćemo vidjeti hoće li dati kakve rezultate
    Kad smo počeli žena nas je upozorila da će izbacivati šlajm. i već mjesec dana on još uvijek izbacuje to sr... iz sebe
    odvalili smo jednu prehladu samo sa jednim inhaliranjem.
    Vidjet ćemo

  18. #18
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    ribice hvala! Eto to me zanimalo.
    Nije da prizivam vraga, ali atopičarka je.
    Ovaj put mi je pedica kazala da je ovo bila viroza na koju se prilijepila alergija i eto što smo dobili.
    Mene samo zanima, u slučaju ponavljanja što napraviti, a ne da dođem u doktora ili nedaj Bože na hitnu i blenem.

  19. #19
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Citiraj Pepita prvotno napisa Vidi poruku
    ribice hvala! Eto to me zanimalo.
    Nije da prizivam vraga, ali atopičarka je.
    Ovaj put mi je pedica kazala da je ovo bila viroza na koju se prilijepila alergija i eto što smo dobili.
    Mene samo zanima, u slučaju ponavljanja što napraviti, a ne da dođem u doktora ili nedaj Bože na hitnu i blenem.
    A u biti ne možeš spriječiti, mi idemo čim nas malo krene kod peda na slušanje da se nije opet razvio bronhitis, imala je starija do sada i 2 x upalu pluća ( virusne).
    Ako će ti se još ponoviti naruči se na pregled na Srebrnjak ( ili negdje gdje možeš dobiti kompletan pregled) koji uključuju alergotestiranje.
    Tražila sam sama peda uputnicu i naručila se, tamo uzmu anamnezu, izmjere dijete, donesi dosadašnju povijest bolesti ( ped ti napiše) i prick testom provjere par alergija.
    Starijoj je dr. Frković odmah izvadio ukupni IgE i specifični na najčešće alergene a sada kada sam došla s mlađom samo je bio prick test.
    Rezultati su za par minuta i onda se odredi terapija, kažu da u ranoj dobi nisu baš precizni rezultati na alergotestiranje ali mislim da tu vrijedi pravilo kao i kod trudnoće, ako je pozitvan ziher si da je alergičar a ako je negativan i opet postoji mogućnost da je alergičan..

  20. #20
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Da li se mogu na pregled na Srebrnjaku naručiti bilo kada, bez obzira na stanje (zdrava ili ne)???
    Pitam zašto što ću uskoro ići u Zagreb pa bi usput obavila i to.

  21. #21
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    da možeš, ali je velika gužva pa probaj namolit da te prime kad si u zg
    i moja preporuka, nemoj da te smjeste dr. Božićević

  22. #22
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Hvala vam cure, bilo koja info će više nego dobro doći, ja ću znati sigurno dosta prije koji ću točno dan u ZG pa ću se naručiti.

  23. #23
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    a jel se mala skoro cijepila, moje oboje su imali obstruktivni u njenoj dobi baš nakon cjepljenja cca 2-4 tjedna, alergičari su od rođenja, mala ima privjesak astma , malac još nema ali je na putu.
    kod klinca je to liječenje trajalo u mahove više od 3 mjeseca, s time da je na ventolinu bio cca 20 dana, bio i na srebrnjaku i u klaićevoj, više puta na hitnoj, dobijao sodumedrol

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pepita, terapija za potencijalne astmatičare-opstruktivne bronhitičare i sl. ti je trajno (znači od 9. mjeseca do tipa 6. mjeseca) ili samo u zimskom periodu, inhaliranje flixotidea (kortikosteriod, ljudi se toga boje, a opet, kažu nam da je veća šteta od povremenog ventolina, nego od trajnog kortikosterioida u tim blagim dozama) ili singulair (ne znam može li on baš za bebe). Roditelji (na "samo jedan bronhitis") teško prhivaćaju trajnu terapiju (dok se ne dokaže astma) .- tako je kod nas bilo - jedan opstruktivni bronhitis, ige 150, jako mi je teško bilo prihvatiti da je to "dovoljno" za to da je mala na kortikosteriodima cijelu godinu. A ja sam doktor-loving person, vjerujem u tablete i farmaciju. A na kraju, moje je iskustvo (a nečije može bit skroz drugačije - ja, uvjetno rečeno, ne vjerujem u homeopatiju, slane sobe (pogotovo u Splitu) itd.) da je to jedino rješenje. Samo se teško prihvaća. Budi toga svjesna ako se upućuješ na Srebrenjak.

  25. #25
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I atopčiari vrlo često imaju nešto astma-like u podlozi, barem do škole. Neko se izvuče bez trajne terapije, neko je dobije, sve ovisi i što će roditelj napravit, čemu je sklon, neko dobije uputu za Srebrenjak, pa ni ne ode, pa se bakće s kašljem (ako je samo kašalj, bez opstrukcije, kako zna i umije). Opstruktivni bronhitisi se trebaju shvatit ozbiljno (po meni). Ovako je nama tekao put dijagnostike astme - opstruktivni bronhitis - recidivirajući opstruktivni bronhitis - astma in obs - astma. Za taj "put" nam je trebalo 2 godine. Na terapiji je sada bolje, vjerojatno miks terapije i rasta i jačanja.

    Ta bronhooopstrukcija je nama bila dramatična i uslijedila je u dobi od 2 godine - stvarno hitno stanje - plitko disanje, loše opće stanje, dobila je injekciju kortića i uputu da hitno ode na Srebrenjak. Nakon toga se, kuc-kuc, u takvom obliku nikad nije pojavilo, ali smo je vadili iz kolektiva (infekti su to trigerirali) i/ili stavili na terapiju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.05.2012. at 14:56

  26. #26
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mislim da jedan opstruktivni bronhitis je jedan opstruktivni bronhitis. inače, kod male djece vrlo često su bronhitisi - opstruktivni. ne znaju puhat nos, šlajm im se nakupi...
    ima vremena za trajnu terapiju.
    nakon trećeg

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Sve ovisi i o paradigmi ustanove kojoj se javiš, visini IGE-a, težini opstrukcije itd. Kašljuc-kašljuc je, ako dobro shvaćam, bitno manje opasno od plitkog disanja. Ima opstrukcija i opstrukcija, kao i astmi i astmi, blažih, težih itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 25.05.2012. at 14:58

  28. #28
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Baš radi ina33 postova sam ja otvorila odmah ovu temu.
    Ovog puta te potpisujem i isto tako razmišljam. Ne želim zaredati puste bronhitise da bi prihvatila nešto.
    Ja sam kao malena imala četiri upale pluća i nebrojeno bronhitisa, znači postoji joj podloga...

    Danas smo bili na kontroli i pedica mi je kazala da jedna lasta ne čini proljeće. Slažem se.
    Isto tako, da joj nije draga moja anamneza. I to se slažem.
    Znamo da je atopičarka, nije nešto pretjerano, ali činjenica je da alergijske reakcije postoje.
    Pedica kaže da je ovo sve kod nje bilo u blažoj varijanti (a što je onda teža...) i da ne mora biti kronična podloga, ali da svakako treba uzeti u obzir.

    Ja zaista ne bi htjela zaredati puste bronihitise i probleme da počmem tražiti pomoć.
    Za sada sam odlučila vidjeti, kako će se odvijati situacija. Jedan bronhitis zimi nije alarm. Ipak je moja starija kći u vrtiću i iako je ona sasvim zdrava vjerojatno donese doma svašta.
    Krene li bronhitis pa opet bronhitis ja odoh u Zagreb i upravo kako je ina33 rekla, terapija i to je to!
    Nažalost ne možemo uvijek imati sve pod kontrolom, starija kći tri i pol godine, već dvije godine nije bila bolesna, nije imala temperaturu, a svugdje je ima, po parkovima, centrima i u vrtiću, takva je, s menom je uvijek po pedijatrijskim ordinacijama kad idemo po uputnice, kad vodimo seku i nikad joj ništa nije.
    Možda će zato mlađa nadoknaditi, a i ne mora.

    Ja samo ne želim kasno prihvatiti ono što je moguće i upravo zbog atopijskog sam nakon prvog bronhitisa otvorila ovu temu.

    Naravno ima svega, ali ja bi voljela biti educirana na ono što me eventualno može čekati, a i ne mora. Da nisam za mnoge stvari bila spremna ne bi možda ni dojila, ni sto drugih stvari.

  29. #29
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Što se tiče temperature i ne pijenja tekućine, potpuno točno.
    To je moju pedicu prvi tren zeznulo jer je danima imala temperaturu pa je sumnjala na virusnu upalu pluća.
    Međutim, brzo je zaključila da gubi tekućine.
    Jer ne samo da nije bila tekućinu nego je prestala dojiti skroz, s par gutljaja i to mi je bio problem sa starijom.
    Samo sada nemam milosti kao prvi put, cijelu noć sam joj štrcala fiziološku kroz nos i bome pelena ujutro bila puna.

    Imala bi temperaturu 38 i ako bi se desilo da popije dovoljno, odmah bi pala sama od sebe.
    Jedino joj mogu ugurati tekućinu kroz nos i nikako više, pljuca, neće i neće niti da doji i to su ogromni gubici tekućine.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    61

    Početno

    Disciplina, molim te napisi sta koristite od prirodnih lekova. Mi se trudimo da izguramo prirodno, ali eto, jos nismo.

  31. #31
    disciplina avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    853

    Početno

    Ajme tek sad vidim ovo.
    Tanja i jelena stupili smo u kontakt sa jednom zenom iz Aarajeva, po svim preporukama je bila super.
    Mali je sad vec 2 mj. na terapiji. 2x dnevno pije 2 vrste caja, 2x dnevno pije zlicicu nekog mixa meda i trava i 1x zlicicu nekog soka, ne znam sto je to: trnine al je kazu cisti c vit.
    Prestao je izcabivati slajm i vec cca mjesec dana nije ni zakasaljo. Ne znam sad jel to trave rade svoje ili sto ali zahvalna sam i na ovome. Nema ni onih klasicnih simptoma, crvene oci, cesanje itd.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    61

    Početno

    Disciplina, moze li kontakt te zene molim te.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Oct 2019
    Postovi
    2

    Početno

    I mene zanima koja žena u Sarajevu je to, da mogu nabaviti za dijete

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •