Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Svaki osmi solarij opasan za zdravlje!

  1. #1
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno Svaki osmi solarij opasan za zdravlje!

    Kako nešto radim s Ministarstvom dravstva, znam da im se već dugo diže kosa na glavi zbog solarija i njihove (ne)ispravnosti. Znam da su i dugo odgađali kontrolu, ali evo napokon su u akciji. Znam da i neke naše trudnice/mame maju pitanja o solariju, pa evo nalaza inspekcije: piše u večernjaku:


    CIJENA LJEPOTE Alarmantni nalaz inspekcije
    Svaki osmi solarij opasan za zdravlje!
    Autor Diana Glavina

    Kozmetički saloni, frizerski saloni, fitness-centri, hoteli, centri ljepote, saloni za pedikuru, centri za masažu većina ih, uz osnovnu djelatnost, ima i "uređaj za sunčanje". Unatoč stalnim upozorenjima liječnika o štetnosti pretjerane izloženosti UV zrakama i epidemiološkim pokazateljima o rastu raka kože, preplanulost nikad nije izišla iz mode, pa kroz dugu zimu ili kao pripremu kože za ljeto mnogi ulaze u solarij na sunčanje.

    No, zaprepašćujući je podatak da među više od šeststo aparata za sunčanje, nad kojima su proteklih mjeseci sanitarni inspektori Ministarstva zdravstva obavili nadzor u svim županijama, nijedan od njih u trenutku kontrole nije imao rješenje Ministarstva da smije raditi kao ni kontrolu ovlaštene institucije o tome jesu li UVA i UVB zračenja aparata u zdravim granicama.

    15 zapečaćenih
    Nismo odmah išli na represivne mjere, već je izdana naredba da u roku od najviše mjesec dana, ako žele raditi, ishode rješenje Ministarstva. A glavni uvjet za to je dokument koji dokazuje da je zračenje aparata pod kontrolom.

    Inspekcijskim nadzorom pronađeno je i sedamdesetak neispravnih solarija, koji zrače iznad zakonom određenih granica, dakle opasni su za zdravlje i njihovim je vlasnicima naređeno da promijene lampe. Neki su to odbili učiniti i odmah je zapečaćeno petnaest solarija, najviše njih u Zagrebu kaže nam dr. Nenad Lamer, pomoćnik ministra zdravstva u Upravi za sanitarnu inspekciju.

    Europska pravila
    Radi zaštite zdravlja u lipnju bi trebala stupiti na snagu nova pravila o uređajima koji proizvode optičko zračenje i mjerama zaštite od toga zračenja. Izmjenama i dopunama Pravilnika, osobama mlađim od 18 godina bit će zabranjeno sunčanje u solariju. Novi je Pravilnik rigorozniji i prema aparatima.

    Učinak sunčanja na kožu ovisi o vremenu kojem je osoba izložena zračenju i jačini zračenja, pa se solariji dijele na tipove od jedan do pet, s tim da je tip pet posvuda zabranjen. U nas je najviše tipova solarija četiri, koji će se, po novome, kao što je to i u nekim zemljama EU, zabraniti i u Hrvatskoj, a vlasnicima će se ostaviti prijelazno razdoblje za prilagodbu novim pravilima.

    Stupanjem novog Pravilnika na snagu, sve tvrtke koje nude sunčanje morat će na ulaznim vratima imati određenu naljepnicu Ministarstva zdravstva.

  2. #2
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Radi se o nametu i ničemu drugom. U lokalnom solariju sam vidio rješenje ministarstva kojim potvrđuju da se radi o ispravnom uređaju s neionizacijskim zračenjem. Upućeni znaju da je UV upravo ionizacijsko zračenje i time jedna takva potvrda govori o neznanju nadležnih.

    Zračenje unutar solarija ovisi jedino i isključivo o korištenim lampama, a ne o adresi solarija. Lampe se mijenjaju. Potvrda ostaje. Dakle - namet.

    Uzgred, dermatolozi preporučuju zaštitu od sunca. Silnom zaštitom od sunca dolaze kožni problemi. Kožni problemi se potom liječe sunčanjem ili kvarcanjem. Hmm... Što onda ne valja sa suncem?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    644

    Početno

    da kratko prokomentiram...

    ja sam jedna od 'ovisnica' o suncu i solariju (bila prije trudnoće, sad mi se čini kako se povijest počinje ponavljati ).

    no, odlazim na 'provjerena' mjesta koja garantiraju redovita mijenjanja lampi. (neću reklamirati adresu)

    na svojoj sam koži osjetila razliku između 'dobrog' i 'lošeg' (iliti provjerenog i neispravnog) solarija...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •