Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Zasto moram placati pregled kod svojeg doktora?????

  1. #1
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno Zasto moram placati pregled kod svojeg doktora?????

    Samohrana sam majka, redovna studentica sa svim mogucim "nategnuti" socijalnim beneficijama....nikada nisam prije placala pregled kod ginekologa jer je to oduvijek moj ginekolog...u redu je za uputnice, to shvacam...ali ne shvacam zasto odjednom moram placati i pregled kod njega, cak i onaj bezvezni, neobvezatan, bez briseva i ultrazvuka....pitala sam sestru a ona mi je rekla da moram, bez objasnjenja...pa ja sada vas pitam ZASTO????

    ako itko zna odgovor bila bih zahvalna.....

  2. #2
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,505

    Početno

    ...kod socijalnog ginekologa? A koliko si platila?
    Moraš plaćati ako dobiješ neki recept i uputnicu, ali to je po 10 ili 20 kn.
    Za drugo ne znam.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Što si točno platila - pregled ili administrativnu prisojbu (10 kn za pregled, recepet, uputnicu - a max. 30 kn mjesečno)?

    Jesi dobila račun?

  4. #4
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    ma nije to socijalni ginekolog, nego onaj obicni drzavni za kojeg se odlucis i kod kojeg ti stoji tvoj karton....ja uredno dobijem racun i placam pregled 10kn, eventualno recept jos 10kn i uputnicu ako taj dan radim neki bris ili sl. jos 10kn...jasno mi je da moze max. biti 30kn mjesecno ali cijelu trudnocu me je pregledavao i nikada mi nije naplacivao preglede, odjednom naplacuje i preglede, a meni nije jasno zasto!!!!

    mozda je od nove godine izasao neki meni nepoznat zakon koji tako nalaze????!!!! :? :?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    cijelu trudnocu me je pregledavao i nikada mi nije naplacivao preglede, odjednom naplacuje i preglede, a meni nije jasno zasto!!!!
    zato sto se u trudnoci ne naplacuje

  6. #6
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    ja bih rekla da se tih 10 kn ne primjenjuje na trudnice, a to više nisi...

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    ma nije to socijalni ginekolog, nego onaj obicni drzavni za kojeg se odlucis i kod kojeg ti stoji tvoj karton....ja uredno dobijem racun i placam pregled 10kn, eventualno recept jos 10kn i uputnicu ako taj dan radim neki bris ili sl. jos 10kn...jasno mi je da moze max. biti 30kn mjesecno ali cijelu trudnocu me je pregledavao i nikada mi nije naplacivao preglede, odjednom naplacuje i preglede, a meni nije jasno zasto!!!!

    mozda je od nove godine izasao neki meni nepoznat zakon koji tako nalaze????!!!! :? :?
    Državni= "socijalni" glinekolog, dakle primarna zdr. zaštita. U trudnoći si bila toga oslobođena, a sad više nisi trudna.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno



    glinekolog = ginekolog

  9. #9
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa


    glinekolog = ginekolog
    Hm....sve bih ja to povezala da sam i prije trudnoce placala preglede, ali nisam!!!!! zato sam i dosla do moguceg zakljucka da se radi o nekom novom zakonu!!!!! :?

  10. #10
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    pa je novi zakon, pojavio se kad si bila trudna. u trudnoći te nije kačio, a sad te kači

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Pa nije baš "novi zakon", ti si ostala trudna u listopadu 2005. a to nije baš "nedavno" . Ali da, taj zakon je uveden negdje na početku moje (dakle i tvoje) trudnoće.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Pa nije baš "novi zakon", ti si ostala trudna u listopadu 2005. a to nije baš "nedavno" . Ali da, taj zakon je uveden negdje na početku moje (dakle i tvoje) trudnoće.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    114

    Početno

    Cure su već objasnile, još samo ovo: ne radi se o plaćanju pregleda, nego o tzv. administrativnoj pristojbi (ako govorimo o tih 10 kn, maksimalno 30 mjesečno).

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Nina_Zg prvotno napisa
    Cure su već objasnile, još samo ovo: ne radi se o plaćanju pregleda, nego o tzv. administrativnoj pristojbi (ako govorimo o tih 10 kn, maksimalno 30 mjesečno).

    Da, to ne ide liječniku nego državi.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    a koliko si platila?

    ja sam stekla dojam da si platila više od 10kn....

    da nije tvoj ginekolog prešao u privatnu praksu, pa ti sad bezobrazno naplacuje preglede jer te najednom počeo voditi kao privatnog pacijenta :?

  16. #16
    Ana :-) avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,386

    Početno

    Meni su naplaćivali i u trudnoći :?

  17. #17
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj Ana :-) prvotno napisa
    Meni su naplaćivali i u trudnoći :?
    također

  18. #18
    tibica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,124

    Početno

    I meni je danas dokica naplatila pregled 10 kn i uputnicu za UZV 10 kn. Prije je to sestra naplaćivala a sad je baš dokica napisala račun. :/
    Ja mislim da se uopće takve stvari ne bi trebale naplaćivbati jer i tako svi plaćamo zdravstveno svaki mjesec iz plaće i nije u redu da još dodatno naplaćuju za svaki klinac koji ti treba. Isto tako dane u bolnici i sve ostale grozote koje ti se dogode kad si bolestan.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb, Malešnica
    Postovi
    375

    Početno

    Evo dodatnog info ako neko ne zna;
    ako idete u istom mjesecu i kod dr. op. prakse i kod ginića i kod stomatologa (naravno socijalnog) čuvajte raćune jer u cijelom mjesecu možete za sva 3 doktora maksimalno platiti 30 kn. Dakle ne možete platiti 20 kn dr. op. prakse, pa 30 kn giniću i sl. A plaćanja tih taksi su oslobođeni jedino soc. ugroženi i invalidi (mislim da nitko više), dakle trudne, ne-trudna plaćamo svi, bez obzira na sva davanja državi iz naših plaća...nažalost...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Zagrebačka Županija
    Postovi
    1,528

    Početno Re: Zasto moram placati pregled kod svojeg doktora?????

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Samohrana sam majka, redovna studentica sa svim mogucim "nategnuti" socijalnim beneficijama....nikada nisam prije placala pregled kod ginekologa jer je to oduvijek moj ginekolog...u redu je za uputnice, to shvacam...ali ne shvacam zasto odjednom moram placati i pregled kod njega, cak i onaj bezvezni, neobvezatan, bez briseva i ultrazvuka....pitala sam sestru a ona mi je rekla da moram, bez objasnjenja...pa ja sada vas pitam ZASTO????

    ako itko zna odgovor bila bih zahvalna.....

    pa koliko si platila pregled?

  21. #21
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno Re: Zasto moram placati pregled kod svojeg doktora?????

    Citiraj Gago prvotno napisa
    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Samohrana sam majka, redovna studentica sa svim mogucim "nategnuti" socijalnim beneficijama....nikada nisam prije placala pregled kod ginekologa jer je to oduvijek moj ginekolog...u redu je za uputnice, to shvacam...ali ne shvacam zasto odjednom moram placati i pregled kod njega, cak i onaj bezvezni, neobvezatan, bez briseva i ultrazvuka....pitala sam sestru a ona mi je rekla da moram, bez objasnjenja...pa ja sada vas pitam ZASTO????

    ako itko zna odgovor bila bih zahvalna.....

    pa koliko si platila pregled?
    ma 10kn, nis strasno!!!!!! ali mi onda jos prepise kontracepciju pa jos i to 10kn...pa se pomalo nakupi.....kako je tek onim zenama koje svaki mjesec moraju pohoditi doktore zbog raznoraznih problema....

  22. #22
    Dalm@ avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Postovi
    958

    Početno

    Ako govorimo o administrativnoj pristojbi, onda je situacija ovakva (tekst s portala):
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=1818

    U trudnoći se ne naplaćuju pregledi i 3 UZV-a, jer to spada u zdravstvenu preventivu. Ostale stvari u trudnoći se naplaćuju.
    Druga stvar je što je većina doktora ili sestara to nikako da skuže, pa ili naplaćuju za po 10 kn za sve ili ne naplaćuju ništa (ni primjerice uputnicu za bris).

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Meni u trudnoći nisu ništa naplaćivali, i lijepo stoji obavijest da se trudnicama pristojba ne naplaćuje.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Da vas utješim, sestre po ordinacijama su više nego vi na tu pristojbu, jer zbog nje imaju vagon dodatnog posla i lovu na brizi, moraju je nositi i uplaćivati a ne vide ni lipu od toga... nemojte puhati na doktore i sestre, propisi su krivi.

  25. #25
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    po naslovu me je ovaj tekst podsjetio na ovaj topic.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    590

    Početno

    hmmm, piše:
    Besplatne stomatološke usluge:

    - bijele plombe na svim zubima (za mlađe od 18 godina)
    - bijele plombe do sjekutića (za starije od 18 godina)
    - amalgamski ispuni na kutnim zubima
    - liječenje i vađenje zubi
    - čišćenje kamenca

    Ja plaćam (HZZO stomatolog) 90kn za tu bijelu plombu, bez obzira na položaj zuba, i nikad nisam dobila račun za to.
    Odnosno, dobijem račun, ali evo zadnje je bilo za plaćenih 100 kn (90 kn plomba + 10 kn ova admin. pristojba za pregled), na računu piše 10 kn, hm :? Kako je kod vas?

  27. #27
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    hm, pise besplatne ginekoloske usluge: standarni pregled...sto to tocno znaci...da se ne naplacuje uopce ili da se ipak mora platiti pristojba od 10kn..

    sutra idem u ginica pa zato pitam....zelim imati dobar argument za sestru...ali, cini mi se, koliko god ja imala dobar argument bit ce mi isto...morat cu platiti 10kn standardan pregled, 10 kn recept za Diane i 10 kn uputnicu za bris....

    a to mi je poprilicno puno s obzirom da sam cest pacijent kod ginekologa....

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    nemate pojma koliko smo u Hrvatskoj sretni s tim nenaplaćivanjem pregleda. Ovdje ide pod normalno da se za svaki pregled plaća - a tek vam naknadno osiguranje koje uplaćujete vrati sumu ili u cijelosti ili djelomično, ovisno o tome koliko uplaćujete za zdravstveno osiguranje.
    I to je normalni postupak... s tim da pregled kod doktora opće prakse dođe 30eura, a kod specijalista - bilo ginekologa/pedijatra/čak i stomatologa dođe 50...
    I to prvo platite pa onda pregled...

  29. #29
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    morat cu platiti 10kn standardan pregled, 10 kn recept za Diane i 10 kn uputnicu za bris....

    a to mi je poprilicno puno s obzirom da sam cest pacijent kod ginekologa....
    Mjesečno maksimalno možeš platiti 30 kn, dakle čuvaj uplatnice. A već je netko napisao da su administrativne pristojbe osolobođeni samo određeni (invalidi itd).
    Može se to nama sviđati ili ne, možemo biti upućeni ili ne, ali takav je naš zakon. I ta administrativna pristojba stvarno nije novijeg datuma. Skupljaj te uplatnice i priloži ih prilikom ispunjavanja godišnje prijave poreza - to ti povećava tvoj osobni dobitak, tj. dobiješ veći povrat poreza.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Foška prvotno napisa
    hmmm, piše:
    Besplatne stomatološke usluge:

    - bijele plombe na svim zubima (za mlađe od 18 godina)
    - bijele plombe do sjekutića (za starije od 18 godina)
    - amalgamski ispuni na kutnim zubima
    - liječenje i vađenje zubi
    - čišćenje kamenca

    Ja plaćam (HZZO stomatolog) 90kn za tu bijelu plombu, bez obzira na položaj zuba, i nikad nisam dobila račun za to.
    Odnosno, dobijem račun, ali evo zadnje je bilo za plaćenih 100 kn (90 kn plomba + 10 kn ova admin. pristojba za pregled), na računu piše 10 kn, hm :? Kako je kod vas?
    Bijelu plombu, ovisno o zubu i dubini karijesa, plaćam 70-90 kuna, i za to ne dobijem račun (ali nisam ga ni tražila).

  31. #31
    Mali Medo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    320

    Početno

    Samo za info i ja plaćam administrativnu pristojbu kod nekih, pa sam se uputila u HZZO i njih pitala da li sam oslobođena ili trebam plaćati.
    Odgovor je bio da trudnice trebaju plaćati pristojbu, samo ovisi od liječnika da neki naplaćuju, a neki ne.

    Što se tiče participacije HZZO preuzima 100% plaćanje. Šifra koju to tereti je 97 i/ili 98.

  32. #32
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Mali Medo prvotno napisa
    Samo za info i ja plaćam administrativnu pristojbu kod nekih, pa sam se uputila u HZZO i njih pitala da li sam oslobođena ili trebam plaćati.
    Odgovor je bio da trudnice trebaju plaćati pristojbu, samo ovisi od liječnika da neki naplaćuju, a neki ne.

    Što se tiče participacije HZZO preuzima 100% plaćanje. Šifra koju to tereti je 97 i/ili 98.
    pa ja imam participaciju (onu malu karticu koja bi me trebala oslobađati takvih poreza na budale sve dok sam redovan student) pa sam opet jucer platila pregled 10kn (dobro, nisam platila pregled vec admin.pristojbu) i jos 20kn za svaki recept kojeg sam dobila...za jedan recept sam morala u ljekarni jos nadopatiti 10kn...tako da me jucerasnji pregled kostao 40kn....a gdje je jos milijun stvari dodatnih.....to je puno, previse!!!!!!!

    O.T. kada sam pitala ginikca gdje napraviti test na HPV rekao je da je testiranje moguce samo u Zagrebu...pa za kojeg vraga onda postoji citava Hrvatska ako je sve u jeb....ZGB-u??????

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Oslobađanje od plaćanja participacije ne oslobađa od plaćanja adm. pristojbe.

    Koliko znam, od uvođenja nove Liste lijekova (točnije novih lista, jer su sad 2 liste), svi plaćaju učešće za lijekove koji su na tzv. B listi, nema više oslobođenih od plaćanja participacije. Znači, ono što je na plavom receptu se ne plaća, ali ono što je na crvenom - to se dijelom plaća (znam da plaćaju i djeca, ne znam za trudnice).

    Ovo mi nije jasno:

    i jos 20kn za svaki recept kojeg sam dobila
    To je 20 kuna po rceptu ili 20 kn za 2 recepta (znači 10 kn za 1 recept)?

  34. #34
    Roza avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,721

    Početno

    Stvarno ne kužim kad će se ljudi početi informirati o tome što zaista plaćaju (sorry abonjenko, ali moram ti to reći). Mislim, platiš nešto kod lječnika, a nemaš pojma što si platila i ljutiš se jer si mislila da imaš osobođenje od plaćanja.
    Imaš pariticipaciju, imaš administrativnu pristojbu, imaš ljekove s nadoplatom i imaš potpuno besplatne ljekove. Neke od tih stvari su u u igri već godinama, neke su relativno novije.
    A što se tiče te administrativne pristojbe, na svakoj ordiniciji opće prakse koju sam ja vidjela u par domova zdravlja jasno piše tko je plaća a tko ne.

    I odgovor na OT pitanje o HPV testiranju:

    Na tržištu postoje dvije vrste DNK testova koji se temelje na različitoj tehnologiji: hibridizacijski i PCR testovi.
    Starija generacija testova (Hybrid Capture 2 HPV DNA test, hc2, Digene Corporation, Gaithersburg, MD) zasniva se na metodi hibridizacije virusne DNK s kolekcijom RNK proba za 13 tipova HPV visokog rizika (16/18/31/33/35/39/45/51/52/56/58/59/68) i 5 tipova niskog rizika (86/11/42/43/44).(7)
    Hibridizacijski testovi općenito imaju nižu osjetljivost, jer su ograničeni količinom tražene DNK u uzorku, i nižu specifičnost, jer postoji problem unakrsne hibridizacije i većeg postotka lažno pozitivnih nalaza.

    HPV DNK PCR testovi
    PCR tehnologiju zamislio je Kary Mullis, a razvio tim znanstvenika Cetus korporacije. Metoda je prvi put opisana 1985. godine (21) i od tada se smatra jednim od najmoćnijih oruđa u molekularnoj biologiji. Za ovo revolucionarno otkriće dr. Mullis je 1993. godine dobio Nobelovu nagradu za kemiju.
    Primjena umnažanja (amplifikacije) omogućuje otkrivanje vrlo male količine tražene DNK u uzorku, koje bi primjenom drugih metoda ostale neotkrivene. Zbog toga su DNK PCR testovi trenutačno najosjetljiviji dijagnostički testovi.
    Visoka specifičnost testa postiže se ciljanom amplifikacijom, dakle umnažanjem samo odabranog dijela DNK i pridržavanjem strogih uvjeta organizacije rada u PCR laboratoriju.

    Komercijalni DNK PCR testovi su namijenjeni skriningu, dakle primarnom testiranju u svrhu otkrivanja HPV DNK u uzorku. To se najbolje postiže grupno specifičnim testovima koji su konstruirani tako da obuhvaćaju što više tipova HPV određene grupe rizika. Na taj se način postiže najviša osjetljivost testa, što je osobito važno za grupu visokog rizika. Iako su najčešći tipovi (16/18/31/33) statistički prisutni u većini premalignih i malignih promjena grlića maternice, nije moguće kod pojedinačne pacijentice isključiti mogućnost infekcije nekim od rjeđih tipova iz iste grupe. Primjenom grupnih testova na grupu niskog i neodređenog rizika može se isključiti HPV infekcija kod sumnjivih citoloških ili kliničkih promjena.
    Primjenom tip-specifičnih testova određuje se pojedinačni tip HPV (genotipizacija). Ovi testovi nisu pogodni za široku primjenu zbog visoke cijene i relativno malog broja tipova koje obuhvaćaju (samo najčešće). Njihova prava uloga je u dopunskom testiranju osoba koje su pozitivne u nekom od grupnih testova kako bi se odredio točan tip virusa u svrhu epidemiološkog i kliničkog praćenja kao i praćenja uspješnosti liječenja ili cijepljenja (u budućnosti), utvrđivanja radi li se o perzistentnoj ili svježoj infekciji, praćenja trajanja infekcije, dijagnostike miješanih infekcija različitim tipovima HPV i sl.

    U dijagnostičkim laboratorijima se najčešće primjenjuje Digene hc2 test jer je najdulje na tržištu i ne zahtijeva posebne uvjete niti edukaciju laboratorijskog osoblja iz područja molekularne genetike.
    PCR postupak zahtijeva posebne laboratorijske uvjete, educiranog molekularnog genetičara, kontinuirane tečajeve za laboratorijsko osoblje i provođenje mjera unutarnje i vanjske kontrole kvalitete.
    Danas tek nekoliko molekularno-dijagnostičkih laboratorija u Hrvatskoj primjenjuje HPV PCR testove. Većina koristi tip-specifične «kućne» testove, a rijetki registrirane grupno specifične testove.


    Da ukratko rezimiram, HPV test je prilično općenit pojam, pitanje je na koju vrstu testiranja te tvoj ginekolog želi poslati. Vidiš da je točna tipizacija virusa vrlo složena i zahtijeva DNA analizu.

  35. #35
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Roza prvotno napisa
    Stvarno ne kužim kad će se ljudi početi informirati o tome što zaista plaćaju (sorry abonjenko, ali moram ti to reći). Mislim, platiš nešto kod lječnika, a nemaš pojma što si platila i ljutiš se jer si mislila da imaš osobođenje od plaćanja.
    Imaš pariticipaciju, imaš administrativnu pristojbu, imaš ljekove s nadoplatom i imaš potpuno besplatne ljekove. Neke od tih stvari su u u igri već godinama, neke su relativno novije.
    A što se tiče te administrativne pristojbe, na svakoj ordiniciji opće prakse koju sam ja vidjela u par domova zdravlja jasno piše tko je plaća a tko ne.

    I odgovor na OT pitanje o HPV testiranju:

    Na tržištu postoje dvije vrste DNK testova koji se temelje na različitoj tehnologiji: hibridizacijski i PCR testovi.
    Starija generacija testova (Hybrid Capture 2 HPV DNA test, hc2, Digene Corporation, Gaithersburg, MD) zasniva se na metodi hibridizacije virusne DNK s kolekcijom RNK proba za 13 tipova HPV visokog rizika (16/18/31/33/35/39/45/51/52/56/58/59/68) i 5 tipova niskog rizika (86/11/42/43/44).(7)
    Hibridizacijski testovi općenito imaju nižu osjetljivost, jer su ograničeni količinom tražene DNK u uzorku, i nižu specifičnost, jer postoji problem unakrsne hibridizacije i većeg postotka lažno pozitivnih nalaza.

    HPV DNK PCR testovi
    PCR tehnologiju zamislio je Kary Mullis, a razvio tim znanstvenika Cetus korporacije. Metoda je prvi put opisana 1985. godine (21) i od tada se smatra jednim od najmoćnijih oruđa u molekularnoj biologiji. Za ovo revolucionarno otkriće dr. Mullis je 1993. godine dobio Nobelovu nagradu za kemiju.
    Primjena umnažanja (amplifikacije) omogućuje otkrivanje vrlo male količine tražene DNK u uzorku, koje bi primjenom drugih metoda ostale neotkrivene. Zbog toga su DNK PCR testovi trenutačno najosjetljiviji dijagnostički testovi.
    Visoka specifičnost testa postiže se ciljanom amplifikacijom, dakle umnažanjem samo odabranog dijela DNK i pridržavanjem strogih uvjeta organizacije rada u PCR laboratoriju.

    Komercijalni DNK PCR testovi su namijenjeni skriningu, dakle primarnom testiranju u svrhu otkrivanja HPV DNK u uzorku. To se najbolje postiže grupno specifičnim testovima koji su konstruirani tako da obuhvaćaju što više tipova HPV određene grupe rizika. Na taj se način postiže najviša osjetljivost testa, što je osobito važno za grupu visokog rizika. Iako su najčešći tipovi (16/18/31/33) statistički prisutni u većini premalignih i malignih promjena grlića maternice, nije moguće kod pojedinačne pacijentice isključiti mogućnost infekcije nekim od rjeđih tipova iz iste grupe. Primjenom grupnih testova na grupu niskog i neodređenog rizika može se isključiti HPV infekcija kod sumnjivih citoloških ili kliničkih promjena.
    Primjenom tip-specifičnih testova određuje se pojedinačni tip HPV (genotipizacija). Ovi testovi nisu pogodni za široku primjenu zbog visoke cijene i relativno malog broja tipova koje obuhvaćaju (samo najčešće). Njihova prava uloga je u dopunskom testiranju osoba koje su pozitivne u nekom od grupnih testova kako bi se odredio točan tip virusa u svrhu epidemiološkog i kliničkog praćenja kao i praćenja uspješnosti liječenja ili cijepljenja (u budućnosti), utvrđivanja radi li se o perzistentnoj ili svježoj infekciji, praćenja trajanja infekcije, dijagnostike miješanih infekcija različitim tipovima HPV i sl.

    U dijagnostičkim laboratorijima se najčešće primjenjuje Digene hc2 test jer je najdulje na tržištu i ne zahtijeva posebne uvjete niti edukaciju laboratorijskog osoblja iz područja molekularne genetike.
    PCR postupak zahtijeva posebne laboratorijske uvjete, educiranog molekularnog genetičara, kontinuirane tečajeve za laboratorijsko osoblje i provođenje mjera unutarnje i vanjske kontrole kvalitete.
    Danas tek nekoliko molekularno-dijagnostičkih laboratorija u Hrvatskoj primjenjuje HPV PCR testove. Većina koristi tip-specifične «kućne» testove, a rijetki registrirane grupno specifične testove.


    Da ukratko rezimiram, HPV test je prilično općenit pojam, pitanje je na koju vrstu testiranja te tvoj ginekolog želi poslati. Vidiš da je točna tipizacija virusa vrlo složena i zahtijeva DNA analizu.
    vidis, ja sam upravo postavila ovaj topic da se ja (kao i svi ostali)ispravno informiramo o tome sto uopce placamo.....ja sam takav tip osobe koja postavlja pitanje za sve ono sto ne razumijem a od svih ljudi s kojima sam komunicirala dobila sam ili sture ili nepravilne odgovore.....cak se i medicinske sestre, valjda zbog nedostatka vremena, ne upustaju u neka informiranja jer mi to kao moramo sve tocno znati.....

    bilo bi lijepo da mi je moj ginekolog ovo sve lijepo objasnio o HPV-u kao sto si ti to ucinila....ali nije....kao sto mi nitko nije lijepo i tocno objasnio sto zapravo placam....sve koje sam pitala govore:"cuj, ne znam ti bas tocno" ili im se ne da objasnjavati......

    tek sam sada na forumu stekla malo potpuniji uvid u tematiku....

    inace....ljutim se jer ne samo da zdravstveni radnici nemaju volje ni vremena objasnjavat vec nikada nisam vidjela u Domu zdravlja da pise obavijest o tome tko placa a tko ne admin. pristojbu....jel ja slabo gledam ili je netko pobrkao loncice.... :?

  36. #36
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Roza prvotno napisa
    Stvarno ne kužim kad će se ljudi početi informirati o tome što zaista plaćaju (sorry abonjenko, ali moram ti to reći). Mislim, platiš nešto kod lječnika, a nemaš pojma što si platila i ljutiš se jer si mislila da imaš osobođenje od plaćanja.
    Imaš pariticipaciju, imaš administrativnu pristojbu, imaš ljekove s nadoplatom i imaš potpuno besplatne ljekove. Neke od tih stvari su u u igri već godinama, neke su relativno novije.
    A što se tiče te administrativne pristojbe, na svakoj ordiniciji opće prakse koju sam ja vidjela u par domova zdravlja jasno piše tko je plaća a tko ne.

    I odgovor na OT pitanje o HPV testiranju:

    Na tržištu postoje dvije vrste DNK testova koji se temelje na različitoj tehnologiji: hibridizacijski i PCR testovi.
    Starija generacija testova (Hybrid Capture 2 HPV DNA test, hc2, Digene Corporation, Gaithersburg, MD) zasniva se na metodi hibridizacije virusne DNK s kolekcijom RNK proba za 13 tipova HPV visokog rizika (16/18/31/33/35/39/45/51/52/56/58/59/68) i 5 tipova niskog rizika (86/11/42/43/44).(7)
    Hibridizacijski testovi općenito imaju nižu osjetljivost, jer su ograničeni količinom tražene DNK u uzorku, i nižu specifičnost, jer postoji problem unakrsne hibridizacije i većeg postotka lažno pozitivnih nalaza.

    HPV DNK PCR testovi
    PCR tehnologiju zamislio je Kary Mullis, a razvio tim znanstvenika Cetus korporacije. Metoda je prvi put opisana 1985. godine (21) i od tada se smatra jednim od najmoćnijih oruđa u molekularnoj biologiji. Za ovo revolucionarno otkriće dr. Mullis je 1993. godine dobio Nobelovu nagradu za kemiju.
    Primjena umnažanja (amplifikacije) omogućuje otkrivanje vrlo male količine tražene DNK u uzorku, koje bi primjenom drugih metoda ostale neotkrivene. Zbog toga su DNK PCR testovi trenutačno najosjetljiviji dijagnostički testovi.
    Visoka specifičnost testa postiže se ciljanom amplifikacijom, dakle umnažanjem samo odabranog dijela DNK i pridržavanjem strogih uvjeta organizacije rada u PCR laboratoriju.

    Komercijalni DNK PCR testovi su namijenjeni skriningu, dakle primarnom testiranju u svrhu otkrivanja HPV DNK u uzorku. To se najbolje postiže grupno specifičnim testovima koji su konstruirani tako da obuhvaćaju što više tipova HPV određene grupe rizika. Na taj se način postiže najviša osjetljivost testa, što je osobito važno za grupu visokog rizika. Iako su najčešći tipovi (16/18/31/33) statistički prisutni u većini premalignih i malignih promjena grlića maternice, nije moguće kod pojedinačne pacijentice isključiti mogućnost infekcije nekim od rjeđih tipova iz iste grupe. Primjenom grupnih testova na grupu niskog i neodređenog rizika može se isključiti HPV infekcija kod sumnjivih citoloških ili kliničkih promjena.
    Primjenom tip-specifičnih testova određuje se pojedinačni tip HPV (genotipizacija). Ovi testovi nisu pogodni za široku primjenu zbog visoke cijene i relativno malog broja tipova koje obuhvaćaju (samo najčešće). Njihova prava uloga je u dopunskom testiranju osoba koje su pozitivne u nekom od grupnih testova kako bi se odredio točan tip virusa u svrhu epidemiološkog i kliničkog praćenja kao i praćenja uspješnosti liječenja ili cijepljenja (u budućnosti), utvrđivanja radi li se o perzistentnoj ili svježoj infekciji, praćenja trajanja infekcije, dijagnostike miješanih infekcija različitim tipovima HPV i sl.

    U dijagnostičkim laboratorijima se najčešće primjenjuje Digene hc2 test jer je najdulje na tržištu i ne zahtijeva posebne uvjete niti edukaciju laboratorijskog osoblja iz područja molekularne genetike.
    PCR postupak zahtijeva posebne laboratorijske uvjete, educiranog molekularnog genetičara, kontinuirane tečajeve za laboratorijsko osoblje i provođenje mjera unutarnje i vanjske kontrole kvalitete.
    Danas tek nekoliko molekularno-dijagnostičkih laboratorija u Hrvatskoj primjenjuje HPV PCR testove. Većina koristi tip-specifične «kućne» testove, a rijetki registrirane grupno specifične testove.


    Da ukratko rezimiram, HPV test je prilično općenit pojam, pitanje je na koju vrstu testiranja te tvoj ginekolog želi poslati. Vidiš da je točna tipizacija virusa vrlo složena i zahtijeva DNA analizu.
    vidis, ja sam upravo postavila ovaj topic da se ja (kao i svi ostali)ispravno informiramo o tome sto uopce placamo.....ja sam takav tip osobe koja postavlja pitanje za sve ono sto ne razumijem a od svih ljudi s kojima sam komunicirala dobila sam ili sture ili nepravilne odgovore.....cak se i medicinske sestre, valjda zbog nedostatka vremena, ne upustaju u neka informiranja jer mi to kao moramo sve tocno znati.....

    bilo bi lijepo da mi je moj ginekolog ovo sve lijepo objasnio o HPV-u kao sto si ti to ucinila....ali nije....kao sto mi nitko nije lijepo i tocno objasnio sto zapravo placam....sve koje sam pitala govore:"cuj, ne znam ti bas tocno" ili im se ne da objasnjavati......

    tek sam sada na forumu stekla malo potpuniji uvid u tematiku....

    inace....ljutim se jer ne samo da zdravstveni radnici nemaju volje ni vremena objasnjavat vec nikada nisam vidjela u Domu zdravlja da pise obavijest o tome tko placa a tko ne admin. pristojbu....jel ja slabo gledam ili je netko pobrkao loncice.... :?

  37. #37
    Mali Medo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    320

    Početno

    Ma ni oni sami ne znaju tko šta treba plaćati....
    Meni je pukao film kada mi sestra kod doktorice opće prakse nije htijela napisati oslobađanje od participacije za kontrolu hormona štitnjače, jer je meni to kronično. Da bi mi kod vađenja krvi sestra u labu rekla da sam kao trudnica oslobođena od participacije
    Onda sam generalno popi***** i našla narodne novine gdje je lijepo opisano tko je od čega oslobođen i da vidite kako mi je "draga" sestra sa početka priče dala uputnicu sa oslobođenjem od participacije

    Ništa drage moje, same se moramo boriti za svoja prava!

  38. #38
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    mali medo,koje su to NN informacija može biti od koristi,lijepo sve cure isprintaju taj broj i ubace u liječnički karton


    Možda izgleda cinična izjava ali mislim da mi nekim sestrama to trebalo napraviti bez obzira o kojem se zdravstvenom fondu radi RH ili BH...

    pusa

  39. #39
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    sorry napisala sam ime malim slovom

    ispravka Mali Medo

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •