Pokazuje rezultate 1 do 35 od 35

Tema: niste znali da vam je napukla/slomljena kost

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno niste znali da vam je napukla/slomljena kost

    je li to zaista moguće?
    Jutros sam junački pala, svom težinom sam udarila u potkoljenicu, ok, bolilo me je. Vanjske ozljede kože nemam, modrice nemam, blago je nateklo na širini od 3-4 cm. Sada, 10ak sati kasnije je jako bolno na dodir. Čitam malo o prijelomu/napuknuću pa piše da neki ni znali nisu da imaju slomljenu/napuklu kost.
    Imate li kakva iskustva

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Prst na nozi. Mislila sam to boli od pada i tek navečer išla na hitnu. Bilo je slomljeno torziono ( valjda u krug) i 6 ( ŠEST) tjedana longete do koljena za članak na srednjem prstu noge! A bolilo pravo tek drugi dan.

    Bolje idi slikati. Zna se to dogoditi !

  3. #3
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    meni je napuklo koljeno. pri padu je jako zaboljelo, poslije više nije toliko, ali mi se sve što se moglo istegnut, istegnulo, pa nisam mogla hodati

    u bolnici su me slikali i dali krivu dijagnozu pa su slali telegram idući dan da se brzo vratim

    u svakom slučaju slikaj

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    moguce je, mi svi doma smo takvi:
    ja slomila ruku popodne u igri (5.r.), tek ujutro kad je mama isla na posao pokazala sam joj na sto slici: crna, nateknuta i ne mogu je micati
    mm slomio ujutro lakat putem do posla, odrado cijeli dan i tek onda posao kod doktora
    iv. slomio prije par godina palac, ali u istom, zajednickom, padu frend mu je dobio gadan potres mozga i dok su svi bili njim okupirani (s razlogom), ivarov palac skuzila tek ja sutradan kad mi se vratio doma
    u sva tri slucaja - nismo mogli micati rukom/palcem

  5. #5
    Handy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    226

    Početno

    Nije baš isto, ali je slično. Moj muž je slomio ključnu kost i bolilo ga je i išao na slikanje i rekli na nije slomljeno ništa!!!!! Nakon tjedan dana užasnih bolova ponovno slikanje u drugoj bolnici kad ono lom

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Valjda sam noćas u snu zveknila u mjesto udarca, bolilo me do ludila, nisam spavala od 11 do 5 ujutro. Ustala se jutros, sve 5.
    Mislim, boli točno to mjesto, ukrug nekih 3-4 cm, al ne boli kad na drugo mjesto diram kost, normalno mičem sve prste, zglobove, nogu. Mora da sam u snu povrijedila isto mjesto jer sam od boli bila full budna

  7. #7
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    ja sam u 1r. srednje slomila palac na desnoj ruci. napuknula je kost, cik-cak
    tek sutradan sam išla slikati, kad je prst poplavio i otekao
    nije puno bolilo, a micala sam bez problema, sve dok mi nisu stavili longetu

  8. #8
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    moja baka je krajem prošle godine hodala dva tj. sa strganim ligamentom. pala je bolilo je, nateklo i poplavilo. mazala dva tj. dok ju nismo sterali doktoru. kad je došla ostala je na operaciji.
    Posljednje uređivanje od Suzizana : 11.08.2010. at 22:37

  9. #9
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    MM je par dana hodao sa potrganim rebrom, slučajno je taj tjedan imao sistematski na poslu i doktorici "spomenuo" da ga malo boli, ona opipala i odmah ga poslala na slikanje. I bilo slomljeno rebro, ne moram ni reći da je dobio "špotance" od doktorice da zašto se odmah nije javio na pregled ako mu je bilo "čudno i ako ga je boljelo".

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    slučaj 1.
    sa 8 godina uganula gležanj
    normalno hodala, ali je bilo plavo i natečeno
    1 dr. me poslao doma da mama stavlja obloge od bjelanaca
    nakon 7 dana natečenosti 2. dr je rekao mami da stavlja obloge od rakije
    dok njoj nakon 2 tj nije prekipilo i odvela me na slikanje
    slomljena kost
    već krivo zarasla
    nakon par mjeseci sam opet krivo stala i opet je puklo
    odmah smo išli na rtg i nosila sam gips

    slučaj 2.
    gurnula sam prst u štapni mikser i uključila ga
    bila sam se fiksirala na isjeckan prst i nokat
    na nagovor sam poslikala, bila je i pukla kost na vrhu prsta

  11. #11
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    način na koji opisuješ nastanak ozljede, vjerovatno je samo jaka kontuzija
    ali bez rtg se ne može sigurno znati

  12. #12
    nataša avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    slavonska
    Postovi
    2,001

    Početno

    i šta se dogodilo sa kosti puknutom??' moj muž je priklještio palac na ruci na vrata automobila, niokat mu je pptuno plav, prst oteknut, ali zglob može micat...no ja bih rekla da je tu nešto puklo, ali ne znam ni koja bi terapija bbila ?! mislim, za vrh prsta gips?!" kako??

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    Ne mogu vam reći 100% sigurno da nije bilo ništa jer na rengenu bila nisam. Ali, moja zabrinutost je bila prisutna jer sam se u noći u snu očito udarila u isto mjesto pa me bol probudila iz sna. Bilo je stvarno jako bolno. Ali, idućeg dana nije išlo nagore, ostalo je jednako natečeno(minimalno), mogla sam se kretati...idućih par dana je išlo nabolje. Čak ni modrica nije bila bogznakoja jer sam se udarila u dio potkoljenice oko koje između kosti i kože nema baš mesa/mišića/žila...

  14. #14
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    14.8. sam udarila nogom u stok i pri tome mi se mali prst jako odvojio od ostalih. uzasno me bolilo, nateklo, poplavilo, mogla sam malo micat, al neznantno. jedva sam hodala nekih tjedan dana. odmah sam taj dan isla slikat, i doktor veli nije puklo, nije mi stavio longetu jer sam bas tad bila na moru i bilo bi mi nezgodno. sad recimo normalno hodam, ne boli me vise konstantno, ali mi je jos uvijek uzasno natecen taj prst. bila prosli tjedan i kod svoje doktorice, ona kaze da ima isti problem i jos ju boli nakon 2 mjeseca. meni je to malo cudno, milijon puta sam se udarila, al da bi me nesto tako dugo boljelo i jos bilo uzasno nateceno

  15. #15
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    meda, ostat ce ti taj prst zauvijek veci od onog na drugoj nozi. bar je meni tako ostalo.

  16. #16
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    ajoj

    a i tebe je tako dugo bolilo? ja prakticki ne mogu obuc nista osim mekanih tensica i natikaca

  17. #17
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Priklještila sam sinoć vrh desnog palca s vratima od auta. Bol za plakat i ne disat od muke! Sad je nokat plav, članak boli, palac otekao, ništa ne mogu s njim. Kuhanje ručka bez rezanja- vrlo teška misija.
    Malo mislim što ću doktoru samo za 1 članak, ali booli.

    nataša kako je tvom mužu prošlo to s priklještenim prstom?

  18. #18
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    beti33 samo
    to prestrašno boli
    stavljaj hladne obloge, pij protiv bolova, ne štedi
    ako je puklo, a lako moguće, stavili bi ti longetu
    ako baš nećeš nigdje ići možeš si sama malo imobilizirati sa štapićem od sladoleda (kinga, najbolje, da se malo utješiš, a i to su deblji štapići)

  19. #19
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj meda prvotno napisa Vidi poruku
    ajoj

    a i tebe je tako dugo bolilo? ja prakticki ne mogu obuc nista osim mekanih tensica i natikaca
    Dugo me je bolilo, valjda mjesec dana nisam nosila nista osim japanki koje sam morala kupiti samo zbog tog prsta. Sva sreca pa je bilo ljeto.

  20. #20
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    aleksandra, hvala ti. Stavljam obloge i mislim da neću doktoru. Valjda će proći samo. I neće trajat mjesec dana.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    380

    Početno

    Ja sam pre par godina prikljestila palac metalnim vratima. Nokat otpao, sili mi prst i uvili pa nisam ni videla kako menja boju ali kako je nastavilo da boli,prijatelj koji je dr poslao me na snimanje.Kost polomljena-15 dana longeta. A longeta za palac je fakat kao stapic od sladoleda. Dakle, mozes to i sama uraditi.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    je li to zaista moguće?
    Jutros sam junački pala, svom težinom sam udarila u potkoljenicu, ok, bolilo me je. Vanjske ozljede kože nemam, modrice nemam, blago je nateklo na širini od 3-4 cm. Sada, 10ak sati kasnije je jako bolno na dodir. Čitam malo o prijelomu/napuknuću pa piše da neki ni znali nisu da imaju slomljenu/napuklu kost.
    Imate li kakva iskustva

    pa recimo, ja kada sam slomila potkoljenicu, imala sam spiralni lom dužine 3 cm, a opet nije bilo niti plavo niti nateknuća, boljelo je kada sam micala nogu, a i na dodir, zato bolje predlažem slikanje noge, nego da kasnije sve završi operacijom ako može gipsom...

  23. #23
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    podizeeeem.....pala mi sa kreveta na nogu rola teska cca 6kg,naravno zveknula me bas rubom po lijevoj nozi,najjace na palac i prst do njega....sve sam svece skinula s neba,drzala sam led uru vremena na stopalu,sve mi ljepo utrnulo pa nije bolilo ali kad sam poslje spustila nogu i krenula oprezno hodat naravno boli....
    mrdam ovim do palca ali sa palcem bas i ne...(doduse ne znam jeli to ja od straha i ukocenosti od leda ne mrdam)
    sad opet sjedim sa povisenom nogom pa je OK...udarac je bio na 1-2cm iza nokta pa me tjesi da bar bez njega necu ostat...

    nije (zasad) oteceno ali to je valjda jer sam odma led stavila...logicno mi je i da boli jos par dana (sve i da nije slomljeno), ali ako sutra ujutro ne bude otoka jeli to znaci da nije slomljeno? citam da se za sve prste osim palca najcesce ni ne stavlja nista doli flaster-imobilizacije, ali za palac je ipak potrebna longeta isl....
    ugl,ako ne bude otoka da ne idem u dr?

    prije cca 10god sam stala na utrnulo stopalo (to isto) i nezgodno ga izvrnula,bilo mi je par dana malo oteceno,sepala sam ali nikad nisam posla kod dr...
    i dan danas nakon malo duljeg nosenja peta me zna jako pocet bolit to stopalo,sada cu onda zavrsit sa nosenjem visokih potpetica...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 01.11.2014. at 23:40

  24. #24
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Gore sam napisala. Za puknuće srednjeg članka srednjeg prsta na nozi, a on nema ni jedan cm, imala sam 6 tjedana longetu do koljena i štake. Te su košćice jako važne za hodanje i moraju dobro zarasti.
    Ako ne možeš micati prst, pa onda je najbolje ići na hitnu. Nadam se da nije slomljeno.

  25. #25
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    a hebemu skulirana!!!!!
    Odi doktoru, sad ti bar nije gužva. Moja šogorica je baš pred tjedan dana skinula gips kojeg je nosila 8 tjedana, kost pukla a hodala je i vozila auto. Nije pukla kost u stopalu, nije ni tibija nego ona uska uz tibiju. Želim reči: ona je nosila gips ko čizmu 8 tjedana sa napuklom kosti, a ja sam imala višestruki prijelom, svih kostiju i gležnja, operaciju sa alentezama (vijcima, šarafima, pločicama) i nosila sam longetu koju sam morala skidati i vježbati s nogom, za razliku od šogorice. To koliko će te ozbiljno zagipsati (ako oće) ovisi o njima tj. o snimci.
    Odi doktoru.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    ja bih u svakom slučaju išla provjeriti, bolje ići a da nije trebalo nego ostaviti da prođe a ode u krivom smjeru. ovo pišem s longetom koju već 9 dana imam na nozi (prijelom lateralnog maleola), i sutra čekam konačnu odluku doktora - gipsanje ili operacija. po jačini boli bila sam uvjerena da nije ništa puklo, ali kad sam pri pokušaju laganog oslanjanja na nogu izgubila oslonac (korak u prazno) jasno mi je bilo da nešto nije u redu. zanimaju me iskustva dužine oporavka - znam da je individualno, ali ono, razmišljam u smislu da nakon operacije prije zaraste pa je i oporavak kraći, ili?

  27. #27
    Optimisticna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    1,832

    Početno

    riječanka u svakom slučaju ne gine ti 8 tjedana longete

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    uh, bas sam se usrecila. a sto je, tu je

  29. #29
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    nisam nakraju posla u dr,cekala sam jutro da vidim hoće li biti otoka,modre koze isl...
    nije oteklo,boli i dalje naravno ali mogu hodati ako se puno ne oslanjam na palac,tezinu prebacivam na vanjsku stranu stopala....

    ako bude imalo gore odoh pravac na snimanje ali stvarno mislim da je samo natucen...zivile debele walkmaxx papuce...
    Posljednje uređivanje od zasad skulirana : 03.11.2014. at 00:30

  30. #30
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,205

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Prst na nozi. Mislila sam to boli od pada i tek navečer išla na hitnu. Bilo je slomljeno torziono ( valjda u krug) i 6 ( ŠEST) tjedana longete do koljena za članak na srednjem prstu noge! A bolilo pravo tek drugi dan.

    Bolje idi slikati. Zna se to dogoditi !
    Vjerojatno nećeš vidjeti post, ali možda je netko ima sličan slučaj.
    Uglavnom, meni je bio ozlijeđen palac nožni i doktorica mi je rekla da ako je i pukao da oni tu ništa ne mogu učiniti.
    Srećom, nije bio pukao već jako natečen i trebalo je cca godina dana da mi bol potpuno nestane, a da ga mogu savijati kao ranije.

  31. #31
    kikic avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,163

    Početno

    Trčeći udarila nogom u željeznu ljuljačku, bolilo me 2-3 dana ali ništa strasno, treći dan poplavio mali prst i skužih da je sigurno slomljen. Slikala, zaista slomljen bio, stavili mi imobilizaciju flasterom (japanke nosila, ljeto bilo) nosila 15 dana to i na kontroli dr rekao da mogu skinuti... Nakon 7 dana opet se zveknula u isti prst... Nije poplavilo pa nisam išla kod dr ali sam sama stavila imobilizaciju 7 dana... sad, nakon 3-4 mjeseca kad su se počele cipele nositi uvijek osjećam da teže obujem cipelu...

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    evo, pitat ću ovdje, valjda će imati netko iskustva i/ili znanja. na kraju sam ja završila bez operacije, sa gipsom na koji su mi stavili onu neku gumenu "petu" (platformu, rekla bih ja, to je baš visoko i na sredini stopala). danas je točno osam tjedana od kada sam slomila kost, od toga prvih cca dva tjedna longete, a ovo ostalo gips. na posljednjoj kontroli (dosta davno, cca prije tri tjedna) naručena sam na kontrolu 8.1 (točno deset tjedana od ozljede), što je kasnije izmjenjeno tj. termin je pomaknut na 15.01. zbog rada ambulante, ne mog stanja.

    sad je već nekih dva tjedna od kad smijem, prema uputi doc lagano opterećivati nogu, postepeno. e sad, što bi to zapravo značilo? sada kada hodam sa štakama lagano stavim nogu uz štaku ali baš ne stajem na nju, više prislanjam, kako da to objasnim? i što to znači postepeno, mislim, mogu li do 10.01. doći do potpunog opterećenja, ili? nisam se do sada opterećivala, ali MM me sad zove i kaže da je jedan poznanik tako jako "čuvao" nogu i imao dugo gips (kao ja) i zeznuo kost jer je nije opterećivao. što bi to, zapravo, trebalo značiti? očito nisam dobro shvatila upute ili ih, zapravo, nisam ni dobila, baš sam koza, ali kada provedeš cijelu jutro u bolnici na kontroli, valjda u tri popodne kod konačnog pregleda doc samo čekaš da odeš kući što li, pa ne pitaš detalje ili se jednostavno pogubiš. sad se brinem da bih do 15.01. mogla zeznuti nogu.
    iskustva s tim "hodanjem" s petom na gipsu i opterećivanjem noge?

  33. #33
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moj muž je slomio petu bez pomaka prije 16 godina.
    Četri tjedna je imao gips pa još dva bez gipsa, ali ni u ludilu nije smio stati na tu nogu.
    Držao ju je cijelo vrijeme u zraku po preporuci kirurga- ortopeda.
    I kretao se sa štakama.
    Nakon toga je išao pet tjedana na rehabilitaciju u Stubičke toplice.
    Osam terapija je imao svakodnevno od 7 ujutro do 13h popodne.
    Tada je uz pomoć terapeuta polako odbacio jednu pa obje štake i polako opterećivao nogu.
    Samostalno je počeo hodati nakon trećeg tjedna terapije.
    Ta noga mu je vidljivo bila tanja od druge, ali je brzo to sve došlo u normalu.
    Što se tiče petne kosti, ona je navodno slabije prokrvljena od ostalih kostiju i zato teže i dulje zarasta. Tako su nama objasnili.
    Danas je s tom nogom sve ok.

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    pa da, i ja mislim da bi mi doc rekao da MORAM opterećivati da je tome tako i da nakon nekog vremena odbacim štaku i sl., ne bi se to valjda podrazumijevalo. ja sam shvatila ono lagano kako je nekm drugima objašnjeno po 10% težine i sl., što je, naravno, teško za precizno odrediti ali je nekako jasno da nije frka ako sva težina ne ide na ruke. a valjda će biti ok. lagano mi je svega dosta, ali se puno bolje nosim s time no što sam očekivala. barem nemam briga oko toga gdje ću na doček Nove .

  35. #35
    NetkoMiOteoNick avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Riječanka prvotno napisa Vidi poruku
    ...sad je već nekih dva tjedna od kad smijem, prema uputi doc lagano opterećivati nogu, postepeno. e sad, što bi to zapravo značilo? sada kada hodam sa štakama lagano stavim nogu uz štaku ali baš ne stajem na nju, više prislanjam, kako da to objasnim? i što to znači postepeno, mislim, mogu li do 10.01. doći do potpunog opterećenja, ili?...
    Ja mislim da možeš opterećivati do granice boli.
    Nije mi to struka, ali su se u zadnjih nekoliko godina lomili sin, muž i tata, pa mi se čini da je tako nekako išlo.
    Za 8 tjedana je kost trebala zarasti. Mome tati (78 g.) su ruku nemilosrdno počeli razgibavati 6 tj nakon loma.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •