Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Jaka upala grla

  1. #1
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno Jaka upala grla

    Kako izlječiti uplau grla bez posjeta doktoru?

    Nije mi teško optići kod dokotra, ali jednostavno nemam vremena tamo čekati i po 2 sata!! Uvijek se nađe netko kome je jako hitno, kome se žuri. A ja sam "mlada" i nemam obaveza jelte i mogu čekati. Pa kad sam se prošli put pobunila jer ih je nakon sti pol nekoliko prešlo ispred mene doktrica mi je rekla nešto kao u stilu da sam ja na iglama pa će me primiti onda...A moj red bio odavno

    I tak..ne ide mi se tam, nemam ni živaca ni vremena.
    A boli me grlo. Zapravo jučer sam cure vodila kod pedijatrice jer obje kašlju pa sam dokotrici rekla da obzirom da i mene boli grlo, da nije to povezano. Pogledala me i rekla da je jako upaljeno i da je to po njoj za antibiotik.

    Mogu ja to nekak izlječiti doma ili mi ipak ne gine odlazak u "traumu"?

  2. #2
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Kako izlječiti uplau grla bez posjeta doktoru?

    Nije mi teško optići kod dokotra, ali jednostavno nemam vremena tamo čekati i po 2 sata!! Uvijek se nađe netko kome je jako hitno, kome se žuri. A ja sam "mlada" i nemam obaveza jelte i mogu čekati. Pa kad sam se prošli put pobunila jer ih je nakon sti pol nekoliko prešlo ispred mene doktrica mi je rekla nešto kao u stilu da sam ja na iglama pa će me primiti onda...A moj red bio odavno

    I tak..ne ide mi se tam, nemam ni živaca ni vremena.
    A boli me grlo. Zapravo jučer sam cure vodila kod pedijatrice jer obje kašlju pa sam dokotrici rekla da obzirom da i mene boli grlo, da nije to povezano. Pogledala me i rekla da je jako upaljeno i da je to po njoj za antibiotik.

    Mogu ja to nekak izlječiti doma ili mi ipak ne gine odlazak u "traumu"?
    ja sam prošle godine dva puta imala streptokok, tu se odlazak dr ne može izbjeći,
    ali sam doslovno jedva bila živa, temp. 40, bolovi u cijelom tijelu, u grlu dva noža tako da ni slinu ne možeš progutati.
    oba puta me ulovilo petkom popodne pa sam u subotu išla na hitnu, jer nije bilo šanse čekati ponedjeljak.
    e sad, jel' kod tebe tako ili te samo grlo boli, procijeni.
    ako je samo grlo bez temp. i slabosti, možda da pričekaš dan dva pa ako ne prolazi odi.

  3. #3
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    i ja sam sretnica koja je pobrala streptokok od klinaca. otisla doktoru radi otvaranja bolovanja za BC koji je imao streprokok, pa kad sam pocela kasljati lijecnik me natjerao da mu pokazem grlo i odmah mi je dao antibiotik jer je vido gnojne cepove. inace to sam vukla neko vrijeme jer sam se nadala da ce proci

    dakle knjigu/novine u ruku i kod lijecnika

  4. #4
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ako je gnojna angina (streptokok) to boli jaako, ne popušta ni na tren i nema trika ni lijeka (osim antibiotika) koji to može ublažiti.
    I neće proći bez antibiotika, a, ako nemaš sreće, možda ćeš ih morati popiti i više da trajno prođe. Ja sam zadnji put streptokok vukla mjesecima, tek treća tura antibiotika ga je zatukla.

  5. #5
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Hm da, pedijatrica je spomenula da je možda streptokok. A ja sam onak. Boli me sve oko glave, vrat, baš onako, ne baš lijepo osjećaj. Jučer navečer sam skoro proplakala svaki gutljaj, sad je bolje, sad već mogu gutati.

    Jedna stvar koju sam zaboravila napomenuti je da sam prije 2 mjeseca popila sumamed. I čula da 6 mjeseci nakon sumameda nema koristi piti bilo koji antibioitk. Je li to istina?

  6. #6
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    I ja sam upravo prošla prilično gadnu grlobolju koja je prošla sama od sebe, ali je bila virusnog porijekla. Slično me je boljelo ko tebe. A tko će znat???
    Za sumamed ne znam.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Jedna stvar koju sam zaboravila napomenuti je da sam prije 2 mjeseca popila sumamed. I čula da 6 mjeseci nakon sumameda nema koristi piti bilo koji antibioitk. Je li to istina?
    Tak sam i ja čula. Odnosno, da se ne smije (opet) piti prije nego prođe 6 mjeseci.

    Ja sam ga pila prošlu jesen (dokazan mi je bio putem brisa nosa), prvi put nakon valjda 10 godina.

    Rekla je doktorica da je streptokok jedina indikacija kad se pije dupla doza sumameda (dakle 6 umjesto 3 tablete).

  8. #8
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa Vidi poruku
    Hm da, pedijatrica je spomenula da je možda streptokok. A ja sam onak. Boli me sve oko glave, vrat, baš onako, ne baš lijepo osjećaj. Jučer navečer sam skoro proplakala svaki gutljaj, sad je bolje, sad već mogu gutati.

    Jedna stvar koju sam zaboravila napomenuti je da sam prije 2 mjeseca popila sumamed. I čula da 6 mjeseci nakon sumameda nema koristi piti bilo koji antibioitk. Je li to istina?
    Nije istina. I ako je streptokok (a po opisu bi mogao biti) , dijagnosticira se kliničkim pregledom i prvi lijek odabira je penicilinski antibiotik 10 dana , osim ako nemaš alergiju na penicilin.

  9. #9
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Pogledaj si ogledalom grlo pod jakim svjetlom. Vidiš li bijele nakupine (gnoj) ? Obično je u tom slučaju uzročnik streptokok (iako ne mora biti).

    Imaš li možda žarko crvene lagano uzdignute plikove po ždrijelu? Ako nemaš temperaturu onda je to možda herpangina (virusna) - boli ko sam vrag!
    Ja sam prije mjesec dana čekala 4 dana da samo prođe, takve bolove nikad nisam imala (pljuvala sam slinu!), na koncu sam ipak dobila antibiotik (dokica se dvoumila, ali kakti ako traje tako dugo bez da popusti, onda ona ipak daje antibiotik).

  10. #10
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Nemam alergiju na penicilin. Kao mala sam ga se nadobivala u guzu pikicom da ni na prste ne mogu nabrojati. Očito mi ne gine odlazak kod dokotrice.

  11. #11
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Ja sam imala anginu kad je srednji imal jedno tri mjeseca,
    dobila sam sumamed, i nisam dojila 10 dana.... To je bio najbrži način....
    Nakon toga sam počela natrag......


    Rekla mi je dr da se semamed može svakih 6mj, nikako manji razmak....
    Ostali antb mogu između....

  12. #12
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    ja sam prošle godine imala 3 gnojne angine, zarazila se od malog koji je imao streptokok na oku. 1 kutija sumameda je bila dovoljna.

  13. #13
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Ja sam ove godine imala često strep upalu grla s klincima i nije me jako boljelo samo sam se jako loše osjećala, a grlo me samo malo smetalo da tako kažem, temp sam imala oko37, ako uopće. Ipak sam svaki put pila antibiotik zbog toga da ga ne prenesem dalje i svejdeno mi se zavuko u urin itd. Dakle strep se se dosta prenosi i može se zakomplicirati ako se ne liječi ako ne zbog sebe mislim da bi zbog klinaca trebala popiti. Možda možeš nazvati i reći da pedica misli da si ti kliconoša i da moraš popiti zaštitnu dozu pa možda dobiješ recept preko telefona. Meni je tako znala dati moj dr jer zna da imam normalnu pedijatricu koja mi to ne bi rekla bez pregleda i nekog konkretnog razloga. Moja curka je nakon sumameda pila silapen, nakon nekih 2 tjedna dakle tvar je u neponavljanju sumameda, tako us meni rekli, ali moraju dati antibiotik ako je ozbiljna upala. Nadam se da te nisam uplašila. Naravno da bi bilo najbolje da napraviš bris i tek onda antibiotik, ali ako je pedijatrica sigurna ja se ne bih nećkala.

  14. #14
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    J

    Rekla mi je dr da se semamed može svakih 6mj, nikako manji razmak....
    Ostali antb mogu između....

    Je li ovo zaista istina? Moja je kći pila Sumamed 6.1. pa 16.4.

  15. #15
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    za streptokoka je prvi lijek izbora-penicilin. Ne treba odustati od njega i uzimati zamjene samo zato što nam nije zgodno piti tabletu tri puta dnevno deset dana (mislim da koristiti i uz dojenje, treba provjeriti).

  16. #16
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Cheerilee prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam imala anginu kad je srednji imal jedno tri mjeseca,
    dobila sam sumamed, i nisam dojila 10 dana.... To je bio najbrži način....
    Nakon toga sam počela natrag......

    .
    zašto, ja sam dojila najnormalnije. rekli su mi na zavadu za frmakologiju da mogu.
    i popila sam 3 sumameda u 6 mjeseci, jer je to kod mene jedini lijek izbora - na ostalo sam alergična

  17. #17
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Ja sam silapen pila uz dojenje.
    Posljednje uređivanje od Jurana : 25.04.2012. at 09:21

  18. #18
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Nije.

    edit: nije istina da između dva uzimanja Sumameda mora proći 6 mjeseci.
    Posljednje uređivanje od Mima : 25.04.2012. at 09:21

  19. #19
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Nije.

    edit: nije istina da između dva uzimanja Sumameda mora proći 6 mjeseci.
    da nije istina

  20. #20
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni je moja doktorica prije par godina dijagnosticirala steptokoknu anginu, i kako sam alergicna na penicilin, prepisala mi je neki antibiotik zbog kojeg sam trebala prestat dojiti devetomjesecno dijete. Pa sam odbila i trazila bris grla. Bris je bio negativan, a onda je ona tvrdila da mi nisu dobro uzeli bris. Pa sam i krv izvadila i krvna slika je bila u redu. I moja upala prosla sama od sebe jer je bila virusna. Poslije sam negdje procitala da je 1/3 upala grla s tim simptomima zapravo prouzrocena virusom i kad se sjetim gdje sam to procitala stavit cu ovdje.

  21. #21
    Cheerilee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    2,617

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    zašto, ja sam dojila najnormalnije. rekli
    i popila sam 3 sumameda u 6 mjeseci, jer je to kod mene jedini lijek izbora - na ostalo sam alergična

    Neznam, meni je moja dr rekla bolje ne, a s temp od 40, nisam se ni sjetila istraživat dal mogu ili ne....

  22. #22
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je moja doktorica prije par godina dijagnosticirala steptokoknu anginu, i kako sam alergicna na penicilin, prepisala mi je neki antibiotik zbog kojeg sam trebala prestat dojiti devetomjesecno dijete. Pa sam odbila i trazila bris grla. Bris je bio negativan, a onda je ona tvrdila da mi nisu dobro uzeli bris. Pa sam i krv izvadila i krvna slika je bila u redu. I moja upala prosla sama od sebe jer je bila virusna. Poslije sam negdje procitala da je 1/3 upala grla s tim simptomima zapravo prouzrocena virusom i kad se sjetim gdje sam to procitala stavit cu ovdje.
    da i mene virusna upala grla jako boli, ali ni približno toliko koliko streptokokna. nisam se mogla dici iz kreveta 5 dana, niti jesti, ni piti, pa ni govoriti. prestrašno. nikad u životu se nisam osjećala toliko loše. ali ja sam znala da je streptokok jer mi ga je dijete imalo na oku 10 mjeseci.
    Posljednje uređivanje od Zara1 : 25.04.2012. at 09:27

  23. #23
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    I mene je ovo bolilo i rasturalo, ali kad mi je rekla da prestanem dojiti, naglo sam dobila volju rascistit stvar do rkaja.

    1/4 angina su uzrokovane streptokokom.

    Moram se sjetiti gdje sam to pročitala.

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,377

    Početno

    Ja sam imala nedavno streptokoknu upalu (takvu dobijem svakih 15 godina), dijagnosticirala sam ju po bolnoj svakoj koščicu u tijelu, a grlo me je toliko boljelo da sam se srušila u nesvjest kada sam pokušla pogledati pred ogledalom mandule.

  25. #25
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Oce to tako.

  26. #26
    Doga avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    468

    Početno

    Ja sam imala mononukleozu, teško se dijagnosticira, tako da mi se do dijagnoze vukla godinu i pol dana. Kada mi se grlo toliko zatvorilo (danima nisam slinu mogla progutati-doslovno) da sam otišla na hitnu, otkrili su mononukleozu i odmah počeli tretirati penicilinom. Za tjedan dana sam bila k'o nova.
    To nije za 'ostaviti na čekanju', može se povući, ali će se uzastopno i nanovo pojavljivati simptomi dok jednom ne eskalira. Takvo je moje iskustvo.
    Obavezno doktoru!

  27. #27
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    meni su oba puta uzeli bris i potvrđen je streptokok,
    a i po simptomima mislim da ga je teško ne prepoznati.
    tek nakon sedmog dana penicilina počela sam gutati,
    s tim da sam prva tri dobila u guzu. uz ostale blagodati streptokoka.

  28. #28
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    jesi bila kod doktora?

  29. #29
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    ana m. da li imaš tonzile ili si ih vadila?
    Angina je samo ako ih imaš. a ti si napisala upala grla. To nije ista bolest.

    Problem je što se upala lako spusti na bronhe, pa i u pluća ako nemaš tonzile, a ne liječiš upalu grla (faringitis npr.)

    Zato liječniku i ako trebaš antibiotike lijepo ih popij. (Na vlastitoj koži sam osjetila upalu pluća nakon zanemarene grlobolje )

  30. #30
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ej...

    Mandule imam, terbala sam ih vaditi kao dijete, ali nisam jer su mi kao htjeli vaditi samo treću, a onda je stara rekla sve ili ništa pa je bilo ništa.
    Kao mala imala sam puno probelma s bronhijima, negdje oko 4. razreda oš to je prestalo.

    Kod doktora nisam bila, nisam stigla. Grlo me manje boli za sada, poznavajući sebe, ovaj put ću opet ne otći, ali obzirom da u zadnje vrijeme imam često nekih problema s tim djelom sebe, kad se sljedeći put desi ista ili slična stvar, otići ću pa makar na hitnu, ako ne uspijem redovno kod dokotrice.

    Još ću vidjeti kak mi bude sutra. Bolje rečeno, večeras i noćas.

  31. #31
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Joj, to čekanje kod doktora! Znam! Ja sam u par navrata, dok su djeca bila male bebe, pa bolesni i to, fino nakon radnog vremena s ubitačnom upalom grla otišla na hitnu ORL, i prije bila gotova, i temeljito pregledana (i spašena). Nije korektno za reć, nije lijepo, al eto - još jedna od opcija našeg zdravstva... kad neće milom... hoće na hitnu.

    dok ne napraviš, kupiš si otopinu joda u apoteci, zaboravila sam kako se to zove, to nešto za grgljanje, i grgljaš. kako sam i ja bila sklona tim s grlom (sad sam dugo dobro kuc kuc), dr. mi je rekla da prvo s tim par dana, pa ako ne ide - onda dalje. To sam nosila i na more (ljetujemo u divljini, pa nosim osnovne spasiteljske kemikalije) i čim bi počelo - ja bih grgljala, pa da ubije, ako čega ima... No ipak - za savjet pitajte svog liječnika ili ljekarnika!

  32. #32
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    ufff, nisam trebala otvorit ovaj topic!
    vec me malo pocelo peckat u grlu!!

  33. #33
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Grgljaj kadulju, uzimaj puno vitamina C i ne živciraj se (rekao mi je jedan otorinac da je kod žena grlobolja najčešće povezana sa stresom). Čak i virusna upala može trajati i do 10 dana, rekli meni prije dva mjeseca na hitnoj. I može boljeti tako da se bojim gutati. Ali ako je gnojno, onda teško da ćeš proći bez antibiotika, to siveć čula.

  34. #34
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Grgljaj kadulju, uzimaj puno vitamina C i ne živciraj se (rekao mi je jedan otorinac da je kod žena grlobolja najčešće povezana sa stresom). Čak i virusna upala može trajati i do 10 dana, rekli meni prije dva mjeseca na hitnoj. I može boljeti tako da se bojim gutati. Ali ako je gnojno, onda teško da ćeš proći bez antibiotika, to siveć čula.
    Ako grlo tako užasno boli, popijte tablete protiv bolova.
    Nevjerojatno, ali nikad mi nije palo na pamet, dok kod zadnje koma grlobolje nisam dobila takav savjet na forumu.
    Naravno da je bilo 100 puta lakše.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    Ovak, mene je uhvatila gadnija angina lani na moru.
    Naravno da mi se nije zbog toga išlo doktoru.
    Izlječila sam se češnjakom (to je antibiotik) u ogromnim količinama (glavicu dnevno), propolisom koji sam špricala u grlo i nekim neoanginom za cuclanje.
    Mislim da sam imala i neku manju temperaturu.
    Uglavnom, za 3 dana sam bila ko nova.

  36. #36
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ako ti prolazi bol dok gutas ja bi pricekala. ja sam imala streptokok, koji nije prosao od atb. to ti je bilo 2 tjedna prestrasnih bolova, s tim da nije samo gutanje u pitanju, ja nisam mogla usta otvoriti, smijati se ni nista, totalna paraliza celjusti. temp svaki dan oko 37,4. po noci nisam mogla spavati pa bi plakala od bolova. kad sam napokon dosla u zg s puta isla sam na hitnu orl gdje mi je doc izvadio punu konjsku injekciju gnoja iz grla i jos mi je nazivo strugao ostatke. rekao da sam skoro dobila sepsu. kak to boli to je nes prestrasno.

  37. #37
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj Freja prvotno napisa Vidi poruku
    Grgljaj kadulju, uzimaj puno vitamina C i ne živciraj se (rekao mi je jedan otorinac da je kod žena grlobolja najčešće povezana sa stresom). Čak i virusna upala može trajati i do 10 dana, rekli meni prije dva mjeseca na hitnoj. I može boljeti tako da se bojim gutati. Ali ako je gnojno, onda teško da ćeš proći bez antibiotika, to siveć čula.

    Ovo mi je zanimljiva info.

  38. #38
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Ako grlo tako užasno boli, popijte tablete protiv bolova.
    Nevjerojatno, ali nikad mi nije palo na pamet, dok kod zadnje koma grlobolje nisam dobila takav savjet na forumu.
    Naravno da je bilo 100 puta lakše.
    Nema te tablete protiv bolova koja može olakšati steptokoknu anginu.

  39. #39
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    ako ti prolazi bol dok gutas ja bi pricekala. ja sam imala streptokok, koji nije prosao od atb. to ti je bilo 2 tjedna prestrasnih bolova, s tim da nije samo gutanje u pitanju, ja nisam mogla usta otvoriti, smijati se ni nista, totalna paraliza celjusti. temp svaki dan oko 37,4. po noci nisam mogla spavati pa bi plakala od bolova. kad sam napokon dosla u zg s puta isla sam na hitnu orl gdje mi je doc izvadio punu konjsku injekciju gnoja iz grla i jos mi je nazivo strugao ostatke. rekao da sam skoro dobila sepsu. kak to boli to je nes prestrasno.
    ovak je moja frendica skoro riknula na moru isto

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Prvo treba razumeti to da nije svaka upala grla ista, i ne može se tretirati na isti način. Kada odete kod doktora, grlo će pregledati, eventualno uzeti bris i tek nakon toga vam dati lek ili savet.
    Kakve upale grla postoje? Postoje virusne i bakterijske upale grla.

    Najčešće upale grla su virusne. Javlja se crvenilo, suvoća grebanje, ponekad se mogu pojaviti plikici po grlu, tackice... ne gubi se apetit, ne oseća se mučnina, temperatura je uglavnom blago povisena, osecamo se slabo... ovde antibiotici ne pomažu i zato ih ne treba gutati bez veze (antibiotici deluju isključivo na bakterije). U ovom slučaju savet sedi i čekaj je jako dobar, ali to ne znači da ne možeš ublažavati simptome ili prevenirati komplikacije. Iako antibiotike ne treba koristiti u ovom slučaju poželjno je podići imunitet i ublažiti neprijatne simptome. Za podizanje imuniteta mogu se koristiti kalijum-askorbat gram dnevno. Ako nemaš kalijum aksorbat može se napraviti od sode bikarbone i C-vitamina. U čaši vode rastovriš gram C vitamina i polako dodaješ sode bikarbone uz mešanje sve dok ne prestane penušava reakcija. Natrijum i Kalijum askorbat su bolji od samog C vitamina jer se bolje apsorbuju, ne izbacuju se odmah mokraćom pa se veca kolicina moze zadrzati duze u telu. Efekat na zdravlje je isti kao i kod klasicnog C vitamina- oslobadja telo slobodnih radikala i time pomaze imunitet i cuva druge bitnije enzima.
    Takođe može se koristiti čaj ili sok od đumbira jer deluje protivupalno. Ili najbolje neka mešavina tipa djumbir + ceđeni sok od jabuke i šargarepe.
    Beli luk deluje dobro protiv virusa i konzumacija par cešnjeva dnevno ubrzaće oporavak.
    Grlo ne treba hladiti (piti hladno, stavljati hladne obloge...) jer se tako smanjuje kolicina i cirkulacija linfe koja je nositelj linfocita, pa se narusava imuni odgovor tela i time rizikuje pojačanje bolesti. Takođe glro ne treba ni previse zagrevati jer se time pojačava upala - prosto slušajte svoje telo, ako vam je hladno po vratu omotajte svilenu maramu ili šal. Dakle vruće i hladne napitke ne treba piti. Sve što se pije treba biti između 20 i 40 stepeni celzijusa vec kako vam prija.
    Za tretiranje neprijatnih simptoma suvog grla i bola u grlu mogu se koristiti pojedina etarska ulja (na primer menta, žaljfija), mogu se sisati suve šljive, piti čaj od sleza, kamilice, žalfije, nane.... Jako dobrima su se pokazali preparati na bazi koloidnog srebra i lekovitog bilja koji deluju antimikrobno, istovremeno podižu imunitet, pomažu regeneraciju sluzokože grla i umanjuju simptome. Koloidno srebro za razliku od antibiotika deluje i na viruse.

    Bakterijske upale grla su ređe i retko kada prolaze same od sebe tako što čekaš da prođe. Prepoznaćete ih po tome što su praćene visokim temperaturama, gubitkom apetita, mučninom. U grlu se često oseća čudan neprijatan zadah na gnoj, šlajm i sluz koja se sliva iz nosa je neprovidna, gusta, zelena... Najčešće nastaju kao komplikacija ignorisane virusne uplale grla. Ovde su antibiotici poželjni, a ako dođe do gnojne angine i pojave belih čepova i tačaka po krajnicima onda su i neophodni!. Retko kada gnojna bakterijska upala krajnika prođe sama od sebe, a takođe u ovim situacijama babini recepti slabo pomažu - iako mogu ublažavati simptome, samu infekciju neće prekinuti. Propolis samo usporava razmnožavanje bakterija ali ih ne eliminiše - na viruse ne deluje. Zbog toga što sadrže timol, pojedina etarska ulja lekovitog bilja imaju antibakterijska svojstva. Tako su na primer Timijan, Žalfija, Bosiljak, Kamilica. Takođe etarska ulja deluju protivupalno i umirujuće, pomažu regeneraciju sluzokože grla. Koloidno srebro je prirodni preparat koji efikasno eliminiše i bakterije i viruse. Mislim da su preparati koji kombinuju koloidno srebro i etarska ulja lekovitog bilja trenutno najbolja prirodna alternativa antibioticima. Ovakvi preparati od pre par godina mogu da se nađu u apotekama u Srbiji - ne znam kakvo je stanje u Hratskoj po pitanju koloidnog srebra. Kako god etarksa ulja se svuda mogu naći, kao i čajevi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •