Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: bolovanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2014
    Postovi
    1

    Početno bolovanje

    Pozdrav svima!
    Nova sam na forumu. Imam sina Jakoba starog 18 mjeseci. Ne živim s njegovim ocem (živi i radi u drugom gradu), ali smo dobro organizirani tako da Jakob viđa često oca i preko tjedna, te svaki vikend. Radim i još uvijek ga dojim. On pohađa jaslice. Imam pitanje. Često sam na bolovanju, ali nemam 100% plaće kako mi je plaća veća od makisimuma određenog pravilnikom. Moje drage druge mame su zaposlene u državnim i javnim službama koje im isplaćuju razliku od maksimuma određenog pravilnikom do njihove osnovice. Zaposlena sam kod privatnika, koji mi ne isplaćuje tu razliku, jer nije obavezan. Inače su mi kolege i nadređeni u tvrci tolerantni i smatraju da je zdravlje moga sina važnije od posla, pa im ne smeta što sam često na bolovanju (za sad). Osjećam se diskriminiranom kao mama, jer sam zaposlena u privatnom sektoru. Znate li mogu li se kome po tom pitanju obratiti? Ima li uopće smisla?

  2. #2
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj Zorrica prvotno napisa Vidi poruku
    Moje drage druge mame su zaposlene u državnim i javnim službama koje im isplaćuju razliku od maksimuma određenog pravilnikom do njihove osnovice.
    Radim u državnoj službi i nikad nisam dobila tu razliku o kojoj pričaš!!??

  3. #3
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Nitko ti nije duzan isplatiti razliku od propisanog maksimuma koji ide na teret drzave do tvoje place. Tu je samo diskriminacija u smislu sto one zene koje vise zaraduju su limitirane visinom bolovanja (za dijete do trece godine). One koje imaju manju placu (do 4250) dobiju svoj puni iznos i kad su na bolovanju.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  4. #4
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Nekom se vise isplati otvoriti bolovanje na sebe pa dobiti 70 posto place, nego na njegu djeteta do tri godine i dobiti ovaj limitirani iznos.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od S2000 : 13.03.2014. at 17:41

  5. #5
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    ..

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
    Posljednje uređivanje od S2000 : 13.03.2014. at 17:44

  6. #6
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    Radim u državnoj službi i nikad nisam dobila tu razliku o kojoj pričaš!!??
    ja sam javna sluzba, promjenila par radnih mjesta u javnoj i nikad ali nikad nisam dobila to o cemu ti pises

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    isto javna služba, ni čula a ni dobila

  8. #8
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Zorrica prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav svima!
    Nova sam na forumu. Imam sina Jakoba starog 18 mjeseci. Ne živim s njegovim ocem (živi i radi u drugom gradu), ali smo dobro organizirani tako da Jakob viđa često oca i preko tjedna, te svaki vikend. Radim i još uvijek ga dojim. On pohađa jaslice. Imam pitanje. Često sam na bolovanju, ali nemam 100% plaće kako mi je plaća veća od makisimuma određenog pravilnikom. Moje drage druge mame su zaposlene u državnim i javnim službama koje im isplaćuju razliku od maksimuma određenog pravilnikom do njihove osnovice. Zaposlena sam kod privatnika, koji mi ne isplaćuje tu razliku, jer nije obavezan. Inače su mi kolege i nadređeni u tvrci tolerantni i smatraju da je zdravlje moga sina važnije od posla, pa im ne smeta što sam često na bolovanju (za sad). Osjećam se diskriminiranom kao mama, jer sam zaposlena u privatnom sektoru. Znate li mogu li se kome po tom pitanju obratiti? Ima li uopće smisla?
    Ne znam o čemu pričaš, u državnom i javnom sektoru nije baš moguće takvo isplaćivanje razlike (ako se to radi nekima, onda je protuzakonito, i sigurno je da se ne isplaćuje svima), dok baš u privatnom sektoru poslodavci imaju mogućnosti isplatiti ženama na bolovanju punu plaću, ako to žele. Nemaju nikakvih ograničenja niti zakonskih zabrana da se to napravi.
    Naravno da su rijetki takvi, no evo moj poslodavac ne smanjuje plaću za nekoliko dana bolovanja, bez obzira da li je za mene ili dijete. No, isto tako, podrazumijeva se da nadoknadim i obavim propušteni posao, te da se javljam na telefon i odgovaram na emailove i dok sam na bolovanju.

    Inače, naravno da je nepravedno da su žene sa većim primanjima konstantno zakinute: i kod porodiljnih naknada (nakon 6mj), i za naknadu radi komplikacija u trudnoći, i za bolovanje djeteta, jer imaju ograničenje maksimalnog iznosa, dok žene se manjim primanjima dobivaju svoju punu plaću. Dakle, dva puta su zakinute: prvo plaćaju više, a onda opet dobivaju manje. Tako je i npr. za plaćanje vrtića uz ZGB: plačaš više za prirez, pa onda platiš još i skuplji vrtić Tu je čak i veća nepravda, jer plačaš istu kvalitetu usluge skuplje od nekog drugog.

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    I ja radim u javnoj službi, tj. javnom poduzeću i ne dobijem nikakvu naknadu do pune plaće za bolovanje za dijete.
    ALI dobijem 100% plaće za svoje bolovanje jer to stoji u našem kolektivnom ugovoru, pa mislim da nije protuzakonito.

  10. #10
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Bilo bi dobro naci idealnu granicnu placu jer nekad zbog malko vece place izgubis vise i imas manje od malko manje place...

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    I ja radim u javnoj službi, tj. javnom poduzeću i ne dobijem nikakvu naknadu do pune plaće za bolovanje za dijete.
    ALI dobijem 100% plaće za svoje bolovanje jer to stoji u našem kolektivnom ugovoru, pa mislim da nije protuzakonito.

    Iamš neko ograničenje u danima ili baš i ako si 100 dana na bolovanju, dobiješ punu plaću? Kod nas je tjedan dana mjesečno dogovor da se ne skida od plaće.

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo bi dobro naci idealnu granicnu placu jer nekad zbog malko vece place izgubis vise i imas manje od malko manje place...
    Istina, mislim da sam baš na toj granici....

  13. #13
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Iamš neko ograničenje u danima ili baš i ako si 100 dana na bolovanju, dobiješ punu plaću? Kod nas je tjedan dana mjesečno dogovor da se ne skida od plaće.
    imas ogranicenje, samo mi je sad ljeno pogledati tocno koliko, ali to je javni dokument, pa moze svako pogledati sto tocno tamo pise.

  14. #14
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Do 42. dana je BILO ha ha - vidim da su to spustili na 90% a ne 100% u novom kolektivnom, dakle 90% do 42 dana tj. dok je na teret poslodavca

  15. #15
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ali kad imas dijete mladje od 3 god ide od prvog dana na trosak drzave i firmu to nista ne kosta. Njihova je dobra volja ako ce ti dati ista na to dodatno.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa uvijek je to dobra volja poslodavca, a privatni poslodavci su sasvim sigurno u tome neusporedivo fleksibilniji nego državni, i vrlo vjerojatno spremni platiti onome tko im je važan.
    Ima i poslodavaca koji svojim radnicama doplaćuju iznos do pune plaće kad su na porodiljnom (Belupo)

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kod nas je sve po propisu, samo kaj su meni pred 6 i kusur godina isplatili za jedan mjesec minimalac, jer se naša računovotkinja savjetovala s Hzzo, imala sam tad isplatu jedne cijele plaće i jednu skoro cijelu plaću. Očito se nisu dobro skužile, a kaj je najtragičnije u cijeloj priči kaj mi je bolovanje počelo 31.1. i preneslo mi cijeli taj prosjek u bolovanje koje se nastavilo u 2. mjesecu, e da mi je neko reko, uzela bi jedan dan go, i nastavila s bolovanjem.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.03.2014. at 11:21

  18. #18
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Ali kad imas dijete mladje od 3 god ide od prvog dana na trosak drzave i firmu to nista ne kosta. Njihova je dobra volja ako ce ti dati ista na to dodatno.

    Sent from my GT-I9195 using Tapatalk
    Ide, ali opet samo do 4tis i nešto sitno.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •