Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: previše mlijeka!!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    214

    Početno previše mlijeka!!

    rodla sam prije 10 dana i muku mućim sa mlijekom , naime imam ga previše....mala mi uredno sisa i dobiva na težini ali ona još uvijek ne uspiejva izvući svo mlijeko,, podojim ju samo na jednoj sisi i to ne izvuče do kraja tak da onda tu moram do kraja izdojiti i drugu cijelu. ako se ne izdojim grudi buknu i užasno bole...dali je netko imao sličan problem i koliko ste se mučili s tim izajanjem?
    i

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    normalno je da se grudi prepunjavaju dok se ne uspostavi ponuda/potraznja

    nemoj izdajati do kraja jer tako sebi samo navlacis jos vise mlijeka
    ako bas moras izdoji samo malo, da popusti napetost u grudima i ne dode do zastoja

    savjetnice ce ti to bolje objasnit

  3. #3
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno Re: previše mlijeka!!

    Citiraj sunčica vk prvotno napisa
    rodla sam prije 10 dana i muku mućim sa mlijekom , naime imam ga previše....mala mi uredno sisa i dobiva na težini ali ona još uvijek ne uspiejva izvući svo mlijeko,, podojim ju samo na jednoj sisi i to ne izvuče do kraja tak da onda tu moram do kraja izdojiti i drugu cijelu. ako se ne izdojim grudi buknu i užasno bole...dali je netko imao sličan problem i koliko ste se mučili s tim izajanjem?
    i
    Sunčica, čestitam na bebi!

    Vidim da se mučiš s količinom mlijeka, pa ću ti pokušati pomoći da vam dojenje bude lakše.

    Dojiš li bebicu na njen zahtjev? Daješ li joj obje dojke po podoju? Koliko često siše? Koliko izdojiš mlijeka?

    Najvažnije je da znaš kako funkcionira proizvodnja mlijeka. To je princip ponude i potražnje. Koliko se mlijeka posiše-izdoji, toliko će ga se i proizvoditi. Ti izdajanjem šalješ svom tijelu signal: treba proizvesti više mlijeka, i ulaziš u začarani krug. Mlijeka ima sve više i više, izdajaš se sve više i više. I opet sve ispočetka.

    Da bi se proizvodnja mlijeka smanjila, potrebno je svesti izdajanje na minimum. Dakle, kad osjetiš da je dojka napeta i tvrda, izdojiš samo malo, da ta napetost popusti. Ponekad je dovoljno samo nekoliko kapi ili mlazeva. Nikako se nemoj izdajati do kraja, jer će se mlijeko samo još brže proizvoditi.

    Što se tiče redoslijeda sisanja. Bebi nudi unutar tri sata samo jednu dojku. Znači, ako ona zatraži za sat vremena opet papati, ponudi joj istu koju je sisala. Nemoj se još izdajati do kraja nakon što beba papa. Ako u međuvremenu osjetiš da je druga prepuna, odmah ju malkice izdoji da si olakšaš. Tvoje tijelo će tako "shvatiti poruku" i kroz nekoliko dana će se situacija normalizirati.

    Kako bi bila sigurna da bebica dobiva dovoljno mlijeka, prati broj mokrih i pokakanih pelena. Ako koristiš jednokratne, trebalo bi ih biti 5-6 mokrih dnevno (mokra pelena je kao kad uliješ 2 jušne žlice tekućine u nju), 7-8 ako koristiš platnene. Pokakanih pelena bi bebica trebala "proizvesti" 3-4 na dan, veličina kakice otprilike kao kovanica od 5 kuna.

  4. #4
    crnarupa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    135

    Početno

    Ja sam imala isti problem, puuuuno mlijeka a bebica mala i nije sve mogla pojesti. Mislila sam da će mi dojke eksplodirati i isto kao i ti izdajala sam i muku mučila. Imala sam temperaturu svo vrijeme i stvorili su mi se mliječni čvorovi.
    Trajalo mi je otprilike 15 dana i samo je jedan dan mlijeka bilo onoliko koliko je bebi trebalo.
    Ja sam uvijek bebu hranila prvo na jednu dojku pa drugi put na drugu jedino mi je tako bilo lakše iako je to nepravilno nego treba unutar 2 sata jednu dojku davati. Uglavnom beba je dobijala na težini i kakila je po više od 10 puta na 24 sata i to ne kovanice od 5 kuna nego puno puno veće.

    Znači strpi se malo to će se stabilizirati.

  5. #5
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    suncice, cestitam na bebici!

    pocetna prepunjenost dojki je uobicajena na pocetku, procitaj ovaj tekst:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=239&Show=1795

    sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno Re: previše mlijeka!!

    Citiraj Honey prvotno napisa
    Što se tiče redoslijeda sisanja. Bebi nudi unutar tri sata samo jednu dojku. Znači, ako ona zatraži za sat vremena opet papati, ponudi joj istu koju je sisala. Nemoj se još izdajati do kraja nakon što beba papa. Ako u međuvremenu osjetiš da je druga prepuna, odmah ju malkice izdoji da si olakšaš. Tvoje tijelo će tako "shvatiti poruku" i kroz nekoliko dana će se situacija normalizirati.
    x

    Neke naše patronažne sestre preporučaju poslije podoja dojku izdojiti do kraja ( i to mlijeko baciti ). Tako se može dogoditi da beba ne dobiva dovoljno zadnjeg, masnijeg mlijeka, tj. beba jede puno, a ne dobiva dovoljno na težini.

  7. #7
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno Re: previše mlijeka!!

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Citiraj Honey prvotno napisa
    Što se tiče redoslijeda sisanja. Bebi nudi unutar tri sata samo jednu dojku. Znači, ako ona zatraži za sat vremena opet papati, ponudi joj istu koju je sisala. Nemoj se još izdajati do kraja nakon što beba papa. Ako u međuvremenu osjetiš da je druga prepuna, odmah ju malkice izdoji da si olakšaš. Tvoje tijelo će tako "shvatiti poruku" i kroz nekoliko dana će se situacija normalizirati.
    x

    Neke naše patronažne sestre preporučaju poslije podoja dojku izdojiti do kraja ( i to mlijeko baciti ). Tako se može dogoditi da beba ne dobiva dovoljno zadnjeg, masnijeg mlijeka, tj. beba jede puno, a ne dobiva dovoljno na težini.
    I mama dobije mastitis

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    I za čas prestane dojiti jer je mlijeko "slabo". Ne bi vjerovala koliko često se to događa.

    Primjer otprije 2 tjedna: u ljekarni novopečeni tata i svekrva, nisu znali složiti izdajalicu. Pitam ih zašto se mama izdaja (beba stara 10-tak dana) A oni da je tako patronažna rekla, mora se izdojiti poslije podoja do kraja da ne dobije mastitis (a ionako je mama utom trenutku imala previše mlijeka). Njih je baš svašta zanimalo, i ono što sam saznala me zaprepastilo. Savjeti koje su dobili od patronažne:

    -svaki put druga dojka, ostatak izdojiti
    -podoj na jednoj dojci najviše 10 minuta, zatim dati dudu jer beba sigurno više nije gladna, samo se igra
    -podoj svaka 3 sata.


    I to sve u patronažnoj službi u kojoj radi i moja patronažna, koja je bila super informirana, sve mi je rekla kako i treba. Da se upitaš tko je tu bedast, jer očito imaju i dobre informacije, samo ih iz nekog razloga ignoriraju :?

  9. #9
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Joj te patronažne
    Evo i bratičevoj ženi je savjetovala izdojiti se do kraja nakon podoja.
    Mali ima 10 dana, a ona jadna izdoji po bočicu i pol iz jedne dojke nakon podoja.
    Uh, kako sam ljuta.
    A ne volim pametovati i nametati joj se sa savjetima ak me ne pita (znam kako je meni bilo) ali tu sam morala reagirati.
    Dala sam joj knjigu o dojenju
    Stigla mi danas, prolostala ju i prosljedila :/
    Ja stignem pročitati, a njoj je izgleda prijeko potrebna, nadam se da će čitati.
    Evo malo ~~~~~~~~~~ za čitanje
    Sorry na OT1

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Molim pomoć. Moja bebica ima već dva i pol mjeseca, a mene izgleda hvata već drugi mastitis. Prvi je bio na početku, ali sada opet. Odjednom imam previše mlijeka i stvaraju mi se kvrge, a do sada je sve bilo super. Srećom nisam dobila temperaturu jer masiram i stavljam kupus u grudnjak. Grudi su mi bolne na nekim mjestima i imam kvržice pa to odmah masiram, ali ne izdajam nego nakon masaže dajem bebi. Da li znate kako dugo to traje i šta da još radim kako mi mlijeko ne bi nailazilo u tolikim količinama? Ako ne izdajam do kraja, da li će mi se začepiti kanalići?

  11. #11
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj JajaAja prvotno napisa
    Grudi su mi bolne na nekim mjestima i imam kvržice pa to odmah masiram, ali ne izdajam nego nakon masaže dajem bebi.
    Probaj u isto vrijeme dok beba sisa da masiras te kvrge..tako se lakse razbiju i manje boli.

  12. #12
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj JajaAja prvotno napisa
    Molim pomoć. Moja bebica ima već dva i pol mjeseca, a mene izgleda hvata već drugi mastitis. Prvi je bio na početku, ali sada opet. Odjednom imam previše mlijeka i stvaraju mi se kvrge, a do sada je sve bilo super. Srećom nisam dobila temperaturu jer masiram i stavljam kupus u grudnjak. Grudi su mi bolne na nekim mjestima i imam kvržice pa to odmah masiram, ali ne izdajam nego nakon masaže dajem bebi. Da li znate kako dugo to traje i šta da još radim kako mi mlijeko ne bi nailazilo u tolikim količinama? Ako ne izdajam do kraja, da li će mi se začepiti kanalići?
    Dali se nešto promjenilo u dojenju?
    Izdajaš? Ako da, zašto i koliko?

    Ovo kako radiš, masiranje i oblozi je OK.
    Izdoji samo tek toliko da ti popusti pritisak i bol.
    Tako ćeš tijelu poslati signal da ima previše mlijeka pa će se smanjiti proizvodnja, ako izdojiš sav višak tijelo "misli" da toliko opet treba i samo ulaziš u začarani krug.
    To je zakon ponude i potražnje.

    I stavljaj bebu da doji kada god i koliko god traži, ona će najbolje izregulirati količinu koja joj treba.
    Također možeš, ako ti je negdje kvrga koju ne možeš "razbiti" postaviti dijete tako da je bradom prema kvrgi,
    tako će isprazniti baš taj kanalić.
    Ako je na nezgodnom mjestu možeš četveronoške stati iznad dijeteta i namjestiti se

    Sretno i javi kako napredujete.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    vz-zg
    Postovi
    34

    Početno

    Dobro je što masiraš i izdajaš krvge (ili još bolje daš bebi da ih izdoji) i stavljaš kupus. Nikada se nemoj izdajati do kraja jer time samo daješ signal tijelu da treba proizvesti još mlijeka. Najbolje je da tvoja beba doji koliko želi i na taj način regulira proizvodnju.
    Kahna ti je sve lijepo objasnila što da radiš. Ako ova prepunjenost potraje, molim te napiši još koliko često dojiš, koliko dugo i kako i kada mijenjaš strane (tj. dojke) za podoj.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Cure puno vam hvala na brzim odgovorima. Za sada je ok, nije mi se upalilo, nemam temp, ali i dalje su mi grudi na nekim mjestima na dodir malo bolne i osjetim koju kvržicu. Ali na dodir su mi skroz mlohave. Ne izdajam se uopće nego samo malo ako mi se koja jako prepuni, beba papa cca svaka 3-4 sata i svaki put drugu, ali nakon što se napapa ostane još dosta mlijeka, da li da to izdojim? Imam previše mlijeka, da li postoji nešto da mi se malo smanji proizvodnja mlijeka? Stalno mi nadolazi mlijeko, a bebica ne može sve popapati i stalno sam u strahu da mi se ne začepe kanalići. Da li mora biti tu i tamo koja kvržica koja ne boli? I do kada ću se morati masirati, da li te kvržice mogu razbiti odjednom ili to traje danima? Sorry na puno pitanja :/

  15. #15
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Mlijeko se proizvodi na osnovu ponude i potražnje - znači što više beba jede više se proizvodi.
    Ako beba jede, pa ti izdojiš to mlijeko što je ostalo onda daješ signal tijelu da treba još proizvoditi i nalaziš se u začaranom krugu.
    Izdajati treba onda kada osjetiš prepunjenosti i to samo onoliko da dojke i bol popusti.

    Što se tiče krvžica trebala bi ih izmasirati tj. da ih nema. I stavljaj kupus.
    Sutra ćeš sigurno dobiti više odgovora i tačnijih nego mojih od savjetnica.
    A možeš ih i nazvati i onda je sigurno lakša i brža komunikacija.

    Mastitisi se mogu ponavljati i koliko sam zapamtila vole se pojavljivati na istim mjestima. Gledaj da ti nije tijesan grudnjak i da ti i on možda ne pravi zastoj.
    Nemoj se bojati mlohavosti dojki, tj. nemoj misliti da radi mlohavosti nemaš više mlijeka....

  16. #16
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj JajaAja prvotno napisa
    Cure puno vam hvala na brzim odgovorima. Za sada je ok, nije mi se upalilo, nemam temp, ali i dalje su mi grudi na nekim mjestima na dodir malo bolne i osjetim koju kvržicu. Ali na dodir su mi skroz mlohave. Ne izdajam se uopće nego samo malo ako mi se koja jako prepuni, beba papa cca svaka 3-4 sata i svaki put drugu, ali nakon što se napapa ostane još dosta mlijeka, da li da to izdojim? Imam previše mlijeka, da li postoji nešto da mi se malo smanji proizvodnja mlijeka? Stalno mi nadolazi mlijeko, a bebica ne može sve popapati i stalno sam u strahu da mi se ne začepe kanalići. Da li mora biti tu i tamo koja kvržica koja ne boli? I do kada ću se morati masirati, da li te kvržice mogu razbiti odjednom ili to traje danima? Sorry na puno pitanja :/
    Samo da te zamolim da mi odgovoriš na nekoliko pitanja: kako bebica napreduje? Koliko ima mokrih, koliko pokakanih pelena na dan? Jel se na početku podoja zagrcne, čini li ti se da se bori s jakim mlazom mlijeka?
    Je li isključivo dojena? Dojiš li ju na zahtjev?

    Dobro radiš. Reagirala si na vrijeme da spriječiš upalu. To što su ti dojke mlohave je dobar znak. Izdajanje samo ako je dojka prepuna, ali nikad ne do kraja, nego samo da napetost popusti. Najbolje će pomoći držanje hladnih obloga između podoja, zatim stavljanje toplih (ili tuširanje toplom vodom, ili umakanje dojke u toplu vodu, mliječni kanalići se od topline rašire i opuste) i masiranje pa podoj. Nemoj prejako pritiskati kod masiranja jer je to vrlo osjetljivo tkivo pa i to može biti bolno.

    Da bi ti se smanjila proizvodnja mlijeka bebici nudi više puta istu dojku. Svaki puta kad ju dojiš, ponudi joj prvo onu dojku na kojoj je zadnji puta sisala. Kad završi s tom i ako traži još, promijeni stranu. Ako ne želi više nakon što je i drugi put sisala na istoj strani, a druga dojka ti je prepuna, isto ju samo malčice izdoji, da si olakšaš. Ubrzo će tvoje tijelo skužiti da ne treba toliko mlijeka i usporiti proizvodnju. Inače je skroz normalno da nakon podoja možeš izdojiti još mlijeka, dojka nikad nije potpuno prazna. Samo ne smije biti tvrda na dodir ili imati kvržice.

    Probaj naći položaj dojenja u kojem je beba okrenuta bradicom prema kvržici, tj. da svojom bradicom masira to mjesto, tako će najbolje izvući mlijeko iz te žlijezde.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Bebica mi super napreduje, ima 2,5 mjeseca a već ima 6 kg! Samo ju dojim, nikakva dohrana nam ne treba, ne dajem joj niti vodu niti čajeve. Ima negdje 3-4 pokakane pelene dnevno, a piški oko 5-6 puta. Inače jako lijepo i polako papa, rijetko kada se zagrcne, a ja vidim da mi na početku podoja neki put curi mlijeko oko njene bradice, znači nekada naglo krene, ali ona se ne zagrcne. Da li se te kvržice moraju razbiti odjednom ili to traje par dana? negdje već danim imam pokoju kvržicu, ja masiram, ali ona ne odlazi, ali me niti ne boli :? Da li masirati samo bolne kvržice?

  18. #18
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Super vam ide
    Možeš masirati te kvržice, ali nježno. Trebale bi proći kroz par dana. Ne moraš stavljati kupus ako ti grudi nisu prepunjene i napete.
    Pokušaj nuditi bebi češće dojku da ju bolje isprazni, ali samo ne mijenjaj strane prije nego prođe 2-3 sata.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Opet mi se na lijevoj dojci pojavile kvrge koje sada bole, nemam temp niti mi je crvena. A još jutros je izgledalo kao da je sve ok i evo sada opet. Stavila sam kupus i pa ću topli oblog, masaža pa bebici na papanje. Sada me boli i na dodir, pa vučem to već tjedan dana, izludit ću! Masiram, stavljam obloge, bebinu bradicu prema kvrgama i opet se pojave. Šta ne radim dobro, očajna sam! Sada ću se primiti posla i luđački to masirati i tiskati dok skroz ne omekša. Da li da pri masiranju malo izajam ili uopće ne nego masiram na suho pa dam bebici?

  20. #20
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Ako beba ne uspije izvući mlijeko iz tih žlijezdi, može se izdajati da se zastoj ne pogorša. Najvažnije je da se taj zastoj riješi, tj. da se grudice maknu.

    Nakon što zagriješ dojku toplim oblogom mlijeko će najlakše izaći, ili još bolje izdajaš se pod tušem. Možeš namazati ruke nekim baby uljem da ti dlanovi lakše klize po koži. Masiraj otprilike ovako: dlanom se pritisne vrh bolnog područja, jačinom da se bol može izdržati, zadrži se taj pritisak dok se bol ne smanji, zatim se pritisne jače, ponovno pričeka da se bol smanji, i tako se postepeno pojačava pritisak koliko god se jako može. Tada se dlan tim pritiskom sklizne prema bradavici. Zatim se ponovi postupak, počevši malo bliže bradavici i tako sve do početka pritiska iznad same bradavice.

    Žao mi je da se tako mučiš
    Javi nam kako ti ide.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Hvala na savjetima i potpori, ali stalno mi se vraćaju kvržice na različitim mjestima. Zato sam otišla kod svog ginekologa i on mi rekao da nakon podoja izdajam, da kvržica mora biti i to je ok dok se ne upale i da ih tek onda lagano masiram. Najviše me brine ovo izdajanje, šta da radim? Imam previše mlijeka i stalno mi nadolazi i bojim se ako ću se izdajati da će mi samo još više se stvarati,a ako se ne izdajam da će mi se začepiti! Luda sam! Poslao me čak i krv vaditi da nije neka bakterija, ali sve ok. Već dva tjedna tako vučemo te kvržice, masiramo, oblozi topli prije podoja, pa hladni nakon, pa kupus, i stalno se vraćaju nove. Danas sam već toliko poludila da sam prešla granicu brige i sad sam skroz cool! Ne želim više razmišljati o svojim sisama Ak mi se upale, onda ću brinuti, ali ovako panično tražiti i najmanju kvržicu, jok! Pusa svima

  22. #22
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa
    Nakon što zagriješ dojku toplim oblogom mlijeko će najlakše izaći, ili još bolje izdajaš se pod tušem.
    Topla voda pod tusem cini cuda..meni je to zbilja pomoglo.

    A ovo sto rece ginekolog..

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    7

    Početno

    Pa malo su mi čudni savjeti ginekologa, pogotovo onaj da se nakon svakog podoja izdajam! Naravno da to ne radim.... Ali evo da kucam o drvo, mislim da se situacija smirila. Nema više bolnih kvržica i grudi su mi fino "ispuhane" nakon podoja. Izgleda da smo ponovno ušli u kolotečinu. Hvala cure.... pusa

  24. #24
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    evo i mene, samo za malo podrške, vidim da su se savjetnice već javile.
    Ja sam imala u početku previše mlijeka i teško prohodne kanaliće. Srećom imala sam dijete koje nije odustajalo i spremnu izdajalicu pa smo preživjeli. Bilo me užasno strah da ne dobijem mastitis, ali nisam ga dobila, pramda sam se u početku izdajalicom mogla izdojiti samo zbilja malo. Tako da mi je bilo draže izdajati se prije podoja, ako sam ikako mogla (većinom nisam znala kad će taj podoj) jer je beba sisala bolje od izdajalice, a računala sam da tako dobije i ono masnije mlijeko (premda se oko toga nisam jako puno brinula jer je bilo zbilja očito da mlijeka ima puno i da dijete jako puno siše i dobro napreduje). Ne znam da li se savjetnicama ovo čini dobrim postupkom, ali ako ne sigurna sam da će me brzo ispraviti
    Pomagalo je trljanje cica prije izdajanja jako vrućim i grubim ručnikom. izdajala sam koliko sam stigla, mislim da nije bilo previše, i nakon nekog vremena kad je dijete počelo više sisati se to sve skupa uskladilo. Ali prošli je sigurno 2-3 mjeseca dok sam se mogla zbilja opustiti i potpuno prestati izdajati. I još dugo kasnije mi je mlijeko znalo procuriti, tako da sam previše i predugo nosila jastučiće (to nije dobro, bolje što više cice luftati, ja sam zaradila i mliječac tako... )

  25. #25
    Pcelica Mara avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    -podoj na jednoj dojci najviše 10 minuta, zatim dati dudu jer beba sigurno više nije gladna, samo se igra
    A što kad malo naraste, treba sakrit sve igračke jer bi se mogla - uf, igrati?!
    Ma užas
    Sreća da se bar ovdje mogu dobiti dobri savjeti, a ja sam patronažnoj (i svim ostalim "stručnjacima") samo govorila u redu, dobro je, i radila po svom (i Rodinom ).

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •