Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: mastitis i 'tvrodoglave' kvrzice

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    640

    Početno mastitis i 'tvrodoglave' kvrzice

    Pozdrav!
    Molim pomozite...
    evo ja prezivjela dva mastitisa u razdoblju od 8 dana,
    prvi put temperatura 39,4 i sve OK nakon 1-2 dana,
    ali drugi put (nakon 2dana) temperataura 40 i trajalo 3 dana!
    Popila sam antibiotike (Amoxil, 16 komada), ali tegobe jos traju..
    bolna dojka, puno kvrzica i to tvrdokornih, nikako ih istisnuti,
    dnevno stiskam dva puta po 1-2h !!! Naravno prethodno grijem i masiram, pa msiram i grijem i prije podoja... Za umrijeti...
    Mlijeka imam dosta (mozda malo i previse) tako da dojim bez vecih problema !!!
    Sad se bojim ponavljanja upale s obzirom da se nikakao rijesiti kvrzica !!
    Sto da radim sa tom dojkom (probala i obloge od kupusa ) ??
    Koliko traje takvo stanje?

  2. #2
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    mel, mozda ce ti biti lakse nazvati sos telefon 0800 227722

    svakako doji na upaljenoj strani, sto cesce. probaj bebu postaviti tako da joj je brada okrenuta prema kvrzici, pa joj mijenjaj polozaj tako da obuhvatis sve strane dojke. probaj polozaj nogometne lopte, ili stavi bebu ispod sebe na dekicu, nek ti dojka sto slobodnije visi dok dojis (malo je smijesno i nezgodno istina :D)

    normalno je da se ne mozes rijesiti tvrdoce dojke i boli jos neko vrijeme iza upale, a najduze ostaje crvenilo.

    i probaj se sto vise odmarati, to je zaista vazno u ovim slucajevima. stres i umor znaju biti okidaci mastitisa.

  3. #3
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    jel dojis i po noci? trebala bi. ustvari, ne bi smjelo proci dulje vrijeme da se mlijeko zadrzava u dojci.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    640

    Početno

    hvala na brzim odgovorima !!
    Samo sto sam ja sada jako paranoicna da mi se upala ne ponovi opet !!
    Dojimo vec 1 mjesec, a pocetak problema je vjerovatno taj sto smo do sada koristili sesirice (ravne bradavice) ali uspjela sam i bez njih !!
    Dojim svakih 3h u prosjeku, nekada nakon 1, 2, a nekad i nakon 4h !!!
    Kako kada Elena trazi !! Probala sam ju probuditi kad je duze spavala ali nema smisla samo povuce par puta i zaspi, a ostanem isfrustrirana i zabrinuta !!
    Od pocetka mastitisa uvijek zapocinjem na bolesnoj dojci i trudim se da ju isprazni do kraja, a potom joj ponudim i drugu dojku i nesto malo posisa i s nje, a ostatak izdajam sa (kršitelj koda) rucnom izdajalicom !!
    Da li je to OK? Nekako sam zabrinuta zbog toga sto ne mijenjam dojke kako je pravilo !

    Crvenilo je nestalo, temp. nemam, ali jos uvijek imam puno tih kvrzica odnosno vise je to nekakav kanal kao zila koji se proteze od ispod po duzini dojke, stvarno me plasi ta tvrda 'zila' , a na jednom i drugom kraju su kvrzice ? Grozno !!!
    Dodatne sitne kvrzice koje se pojavljuju tokom dana istisnem masazom, ali taj 'kanal' nikako da se razbije !!!!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Imala sam dosta kvržica u lijevoj dojci jer je proizvodila puno više mlijeka od desne, koju sam opet htjela isforsirati da se izjednače... uglavnom najbolje su se razbijale ako bi ih masirala i radila kompresiju kad sam dojila ili izdajala.Tako sam usput i povećala količinu mlijeka. Kako mi je klinac znao prespavat cijelu noć izdajala sam se i noću ili rano ujutro. Uspjela sam proći bez mastitisa.

  6. #6
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga mel, izdajalica bi mogla biti kontraproduktivna u tvome slučaju budući da njome ( pogotovo ako izdojiš skroz do kraja ) daješ informaciju tijelu da stvara više mlijeka nego što je potrebno bebi. Preporučila bih ti ručno izdajanje, tehniku opisanu na
    http://www.roda.hr/tekstovi.phpTekst...D=110&Show=931 i to samo toliko dok ne osjetiš da je popustila napetost u dojci.
    Ali, kvržice svakako moraju van, masiranjem ili sisanjem s bebinom glavicom u položaju da ih masira.
    Evo i izvrstan tekst o mastitisu:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=111&Show=1121

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    meni je pomoglo to sto sam non stop drzala sise utopljene, tak sam se toplo oblacila da sam se preznojavala

    par puta na dan sam se tusirala i masirala pod tusem

    pred dojenje sam na prsa stavljala termofor (to je idealna situacija, u praksi kako nisam mogla pogoditi kad ce beba traziti klopu kad bi pocela dojiti na drugu bih stranu stavljala termofor)

    takodjer sam masirala kvrzice tijekom dojenja

    najbolje u svemu je sto nakon par dana otupis na bol pa nije vise tako grozno. i pila sam paracetamol od 500 (dozvoljeno mi je bilo do 6 na dan)

    da ne zaboravim, koristila sam koliko sam stizala i weledino ulje za sise za dojenje

  8. #8
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    za vrijeme upale ovo nije dobro:
    meni je pomoglo to sto sam non stop drzala sise utopljene, tak sam se toplo oblacila da sam se preznojavala
    to se radi samo prije podoja, a izmedju podoja se stavljaju hladni oblozi ili kupus, ali ne ukupno predugo (8-10 sati) da se en bi smanjila kolicina mlijeka.

    kako je kod mel upala vec prosla, onda je ok utopljavanje, mozda ne non-stop, nego neko vrijeme prije podoja. toplim kompresama, naginjanjem nad lonac vruce vode, toplim tusem i slicno.

    mel, jesi probala bebu okrenuti tako da je brada prema onoj strani dojke gdje je ta "zila"?
    jel nestane nakon dojenja?

    ako beba dobro posisa mlijeko, nemoj se previse izdajati. ne smije se dogoditi da mlijeko dulje ostane u dojci, i tada treba izdajati, ali nemoj se izdajati nakon podoja iz dojke iz koje je beba dobro posisala, a niti iz druge ako nije puna mlijeka. malo probaj balansirati bas zbog toga jer se izdajanjem proizvodi jos veca kolicina mlijeka. opet, nikako nemoj dopustiti da ti se dojka ucini tvrda jer je prepuna mlijeka.

    to sto ne mijenjas dojke kako je pravilo ces rjesavati poslije, nista nije u dojenju od sad pa zauvijek. nemoj bas uvijek ponuditi bolesnu dojku prvu. kad je bolesna malo praznija i ne osjecas jako te kvrzice, ponudi drugu prvu. ali opet, ako osjetis tu nelagodu od tvrde "zile", odmah ponudi bebi ili to izdoji.

    sad sam napisala hrpu suprotnih recenica ali stvar je u tome da stvarno treba balansirati i misliti na vise stvari odjednom.

    odlicno je da ste se rijesili sesirica, oni definitivno utjecu na to da se mlijeko ne prazni kako treba. ravne bradavice se prije "izvuku" i prilagode dojenju ake se NE koriste sesirici.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    o hladnim oblozima kad izbije mastitis....

    po literaturi se daju naci takve idej, meni je to takodjer stavljala sestra koja mi je bila doma prvih 10 dana nakon poroda.

    kad su me napokon preuzele tete s laktacije hladni oblozi su momentalno uklonjeni jer hladnoca ne pomaze posto stiska kanalice

    i jako su mi napomenuli da stalno budem utopljena, a oblozi ili tusiranje idu pred hranjenje

    u pocetku sam jos izdajala nakon sto se mali najeo da se kao dojke skroz isprazen

    i pokusavala sam mijenjati polozaj ali kako su se meni tjedan dana zacepljivali kanalici na obje dojke, svako malo drugi ponekad nije bilo moguce postaviti bebu u polozaj da je donja vilica na upaljenom kanalicu

    a mastitis mi se stavrno povukao nakon sto sam izbacila hladne obloge i kontinuirano bial utopljena. koliko znam takva je preporuka i u svedskoj

  10. #10
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    hladnoca smanjuje upalu i da, stisce kanalice. i NE smije se koristiti dulje od 8-10 sati. ako dijete non stop doji, onda je istina prilicno problematicno hladiti "izmedju" podoja, a utopljavati "prije" podoja jer stvarno ne dojis svaka tri sata, nego cesce i nepredvidjeno.

    toplina siri kanalice i svakako se treba primjenjivati prije svakog podoja i za vrijeme podoja.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    640

    Početno

    OK!!
    Dobri savjeti...
    Ali eto, bila ja na poliklinici na pregledu i tamo su me pitali zasto sam dosla? Jer nemam visoku temp., a dojka nije tvrda i mlijeko lijepo curi!!
    I tako sam ja posramljena otisla domaaa....
    Jos uvijek mi je dojka 'kvrgava', ta 'zila' ne odlazi, malo se smeksa ali ne prolazi !!!
    Beba lijepo sisa, isprazni je valjda cijelu, jer kad probam izdojiti nakon podoja izdajalicom ne ide nista !!
    Trudim se dojiti sto cesce i odzavati dojku mekom pa se nadam da ce to stanje proci bez ponovne upale !! :shock:

  12. #12
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    super

    probaj jos samo, ako to vec ne radis, da ti beba povremeno sisa tako da je bradom okrenuta prema toj kvrgi, tako bolje izvuce.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •