Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Pune cice, a on nece vuc

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    19

    Početno Pune cice, a on nece vuc

    Ivan mi je mjesec i dva dana star i do sad nismo imali nikakvih vecih poteskoca s dojenjem. Na cici je od prvog dana, dobiva na zahtjev i to samo moje mlijeko. Dobio je 950g od tezine na odlasku iz bonice u mjesec dana.
    U petak navecer je postao nesto nervozniji, poceo se napinjat, prdit i dosta plakat tak da pretpostavljam da su u pitanju grcevi. Jucer ujutro opet dreka i nikako da primi cicu i pocne vuc, nego samo mljacka, dahce, place, ono mlijeko koje samo curi uspije popit, ali mislim da nije ni priblizno dovoljno da bi utazio glad jer i nakon toga navaljuje na cicu, ali kao da je jednostavno zaboravio kak se cica.
    Na preporuku pedijatra sam kupila Sab simplex kapi, pa sam mu ih jucer nakon jutarnje ture ovakvog scenarija ipak dala. Nastavio je mozda malo jace prdit i podrigivat taj zrak koji s ovakvim cicanjem naguta u velikim kolicinama, tak da se nakon sat-dva-tri ipak uspio smirit i prihvatit cicu kak treba.

    E sad, prvo pitanje u vezi tih kapi. Znam da nije dokazano njihovo djelovanje, ali isto tak nekima i pomazu. Ja ne znam jesu li one njemu ista pomogle, jer bi one trebale velike balone zraka smanjit i olaksat nadutost, a kak je on pojacao ispustanje zraka na sve strane, mozda imaju veze s tim,a opet ko ce ga znat. Danas cu mu ih probat ne davat. Jel to OK?

    Druga stvar, sve to je rezultiralo ogromnom i tvrdom lijevom cicom, a sad se opet i desna pripunila. Nocas sam ih tusirala toplom vodom , stavljala vruce obloge, masirala. Desnu je nocas dosta ispraznio, pa je sad jos kako tako, a lijevu je jutros opet onak navlacil i na kraju malo i povuko kak treba, ali stvarno malo, tak da je ona opet jace puna. Koju bi mu slijedeci put kad se probudi dala? Jel da ponovim lijevu ili da mu dam desnu? Ili i jednu i drugu? Kaj da radim u medjuvremenu? Izdajanje mi se cini kao krajnja solucija. Ja inace prije podoja kad su mi cice tak malo punije izdojim dve-tri kapi da malo cica omeksa, pa da ju lakse primi, ali ovo sad i samo tece u potocima. Nadam se samo da ce konacno od prve povuc kak treba, jer mi se cini da to nacicavanje samo daje signal da treba jos povecat proizvodnju, a on to ne popije.

    Jos jedna stvar, ponavlja se nakon skoro svakog podoja. Boli me od cice koju je cicao pa bocno ispod pazuha na ledja. Nije strasno i ne traje dugo nakon podoja, ali boli. Jel to normalno, kaj bi moglo bit uzrok i trebam li kaj poduzet?

    Eto, nadam se da sam stvorila kakvu takvu sliku problema.

    Velim, najveci je problem sto nece prihvatit cicu, nego se muci. Moze li to imat veze s eventualnim grcevima?

  2. #2
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Ja ti ne bih htijela davati nikakve zaključke niti išta sugerirati jer mislim da nisam baš kompetentna (dojila nepuna 2 mjeseca). Ima tu cura koje su stručna da ti pomognu, ali dok se netko ne javi samo bih rekla da mislim da bi mu slijedeći obrok trebala ponuditi puniju cicu. Sretno!

  3. #3

    Početno

    Za grčeve i kapi ne znam, mi ih nismo koristili, nego smo mu samo jako masirali trbuh...

    Ali za cice ti toplo savjetujem da izdajaš ako ti postanu tvrde, čak i ako on primi koliko toliko napunjenu cicu...Ja sam pred dva mjeseca bila na svadbi i cijeli dan me nije bilo doma, a zaboravila sam izdajalicu, došla sam doma s temperaturom i kamenjem u grudnjaku...i izdojila skoro dva deci prije nego je Karlo mogao uzet cicu u usta - a on je već velik i te probleme s primanjem smo riješili s dva tjedna...

    Preporuka - ja sam prva dva-tri tjedna Karla doslovce prištekavala na sisu tako da bi mu primila bradu i otvorila usta što više mogu, i onda bi mu ugurala cijelu bradavicu u usta...upalilo je...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Pozdrav, IvanaB :wink:
    Vidim ima dosta pitanja, pa cu poceti od pocetka.
    Prvo, moram pohvaliti dobivanje na tezini, bebac je super napredovao. Molim te mozes li samo navesti koliko beba ima mokrih i pokakanih pelena? Kakva je stolica?
    Ovi problemi koje navodis mogu upucivati na vise stvari. Imas li mozda dojam da je prejak refleks otpustanja mlijeka? Zagrcava li se beba kad pocne dojiti? Cini li ti se da mlijeko pocne prejako teci pa zato ne zeli prihvatiti dojku?
    Jeste li uvijek pazljivi kod tehnike i polozaja dojenja kako bi se izbjeglo gutanje zraka?
    Za bilo koje kapi ili cajeve, istina je, djelovanje nije dokazano. Cajeve eventualno mama moze piti ako misli da bi mogli pomoci, nikako beba. Ovo je veoma vazno zbog uspostave ponude i potraznje mlijeka i zbog sprecavanja konfuzije bradavica.
    Kapi zaista nekim bebama pomognu, nekima ne. Na tebi je ustvari odluka o koristenju kapi.
    Postoje i neke alternative gore nabrojenom koje mogu pomoci.
    Masaza super pomaze bebama kod ovakvih problema. Mozes lagano poleci bebu na ravnu povrsinu i masirati blago trbuscic. Mozes nositi bebu na nacin da je naslonjena na tvoje dlanove i podlakticu, a da je u blago uzdignutom polozaju i gleda licem prema dolje ili ustranu (nadam se da kuzis na sta mislim).
    Puno mazenja i paznje u svakom slucaju ce koristiti.
    Ako mislis da imas previse mlijeka i prejak refleks otpustanja mlijeka, mozda bi bilo dobro unutar dva do cetiri sata nuditi jednu te istu dojku i tek onda mijenjati stranu.Na taj nacin beba ce doci do zadnjeg, masnijeg mlijeka.
    Ovo bi pomoglo zato sto previse vodenastog mlijeka u odnosu na zadnje masnije (sto je cest slucaj kod prejakog reflekst otp. mlijeka i previse mlijeka) moze uzrokovati probavne smetnje kod bebe.
    Pokusaj isto tako ispustiti u cistu pelenu ili rucnik onaj prvi mlaz mlijeka koji krene i tek onda daj bebi sisati.
    Mozda pomogne dojenje u blago uzdignutom polozaju, tj. da bebi mlijeko ne ide direktno u grlo i da ima vecu kontrolu nad gutanjem.
    Ovaj problem sa nabreklim dojkama mozes rijesiti rucnim izdajanjem i to tek toliko da nelagoda popusti. (izdajanje moze poremetiti potraznju i ponudu mlijeka pa nije preporucljivo ako nije neophodno).
    Ovu bol koju spominjes, koliko dugo je vec osjetis? Jel osjetis to i kada krene mlijeko ili samo nakon dojenja? Imas li ikakvih problema s bradavicama? Crvenilo, svrbez ili peckanje?
    Pijes li mnogo kravljeg mlijeka?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    19

    Početno

    Ovo je stvarno bilo brzo.
    Pa da pocnem od pocetka. Pelene sam prestala brojat, ali ih sigurno ima vise od 5, a tu jos ne racunam po koji izljev piskice po okoini kad ga skinem i koji se svaki dan ponovi bar jednom. Pokakana nije svaka, ali je i vise od svake druge, boja je zlatno zuta, nekad vise kasasta, nekad manje. S napomenom, jucer sam ga zadnji put mijenjala oko pol 10 navecer i do jutra ga nisam htjela mijenjat da mi se ne razbudi buduci da je jedva zaspao. Unatoc pojacanom prdenju (nadam se da ovo nije too much prosto), do jutra je u peleni bila jedna oskudna stolica vec malo pozelenila, a pretpostavljam da je to od toga kaj je bila dugo u peleni, s obzirom da je bila zasusena.

    Kaj se tice let down-a, dok su mi cice tak pune, definitivno je jak, i mozda bi to mogao bit problem sad, ako su u pitanju grcevi, jer inace s tim nema problema. Ovisno kolko su mi pune, tolko na pocetku curi, ali u ovom slucaju i kad ne curi jako, on nece prihvatit. Inace, kad je normalno cical, se znao zagrcnut od toga kolko je jako vukel, a sad ga ta kolicina isto zna zagrcnut, ali jaaako rijetko.

    Probala sam i lezecki i sjedecki i tak da je on iznad bradavice, ali nista. Kaj se tice gutanja zraka, on tolko puta otvori usta i udise na usta da se uz ovo nacicavanje neminovno naguta zraka, ali tu mu ne mogu pomoc dok se skroz ne smiri, a to ne uspijeva.

    Pijem (kršitelj koda)ov caj za dojilje, a njemu ne dajem nista drugo.

    Sad se bio probudio, pa sam mu dala desnu i popio je nesto, nije ko prije, ali ipak vise nego kaj bi povuko jucer. Ne znam dal sam dobro napravila to kaj sam ja stiskala cicu, pa nije morao vuc iz cice, samo da mi nekaj pojede. To ga je cak potaklo da povuce, ali nije dugo trajalo. Onda je samo zaspal i nakon toga opet plakao, da bi uz nosanje i mazenje natrag zaspao i sad spava. Desna je malo manje tvrda, ali jos uvijek dosta, ali je zato sad lijeva tvrdja. Budem morala rucno izdajat cini mi se. Necu ni spominjat kolko sam danas vec jastucica smocila.
    Jel uspostava ponude i potraznje ide i u smjeru smanjenja mlijeka i kolko treba za uspostavu, jer jucer i danas definitivno manje jede? A nakon sto zaspe je zadovoljan bar 3 sata. Da li je tocno kaj sam rekla da to nacicavanje,a bez pravog usisa daje krivi signal da treba jos mlijeka?

    Inace, ja prakticiram da mu unutar 2-3 sata dajem istu cicu, a inace za svaki podoj drugu.

    Kaj se tice boli, osjecam je obicno poslije podoja, zadnjih par dana. Bradavice malo bride poslije podoja,, pogotovo ako se on uspavljuje na cici, ali nemam nikakvih ranica, ako to mislis. Bilo je u pocetku, ali sam mazala sa Purelanom i pomoglo je. Mlijeko pijem, u kavi (max dvije dnevno), a pored toga popijem kako kad, salicu, dvije ili ni jednu dnevno.

    Razbudjuje se, idem mu sad dat desnu, iako nije proslo 3 sata, jer je stvarno jako puna, a prije toga cu malo istisnut da mu omeksa.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Situacija sa pelenama je dakle ok :D
    Ovo sa prejakim mlazom na pocetku, ako su dojke prepunjene ili ako sumnjas na prejaki let down, mozes kao sto sam rekla rijesiti kratkim izdajanjem prije dojenja, tj. pustanjem tog jakog prvog mlaza da otece.
    Pokusaj sto vise paziti na polozaj kako bi se beba nagutavala manje zraka.
    Ovo za ponudu i potraznju ti je skroz individualno, ali recimo da je neki prosjek za uspostavu dva-tri mjeseca .(bolje uzmi tri)
    S tim da kada krenu skokovi u razvoju vjerovatno ce traziti cesce cicati kako bi ponovo uskladjivao svoju potraznju s ponudom.
    Sisanje bez da je u biti gladan ne moze poremetiti ponudu, ako si na to mislila. Kada sisa da bi sisao, onda nece "izvlaciti" mlijeko, kada sisa jer je gladan onda hoce. To sisanje je u biti dobro jer sprjecava te neke situacije da se smanji proizvodnja mlijeka i upravo zato se savjetuje izbjegavati dude, posebno u ovom periodu uskladjivanja ponude i potraznje mlijeka. Beba sisa i da bi zadovoljila svoje emocionalne potrebe, a tu i tamo povuce koji gutljaj, a eventualnim sisanjem dude to bi bilo onemoguceno. Plus sto je i samo sisanje dobar stimulans za proizvodnju mlijeka.
    Uglavnom, ako vidis da je mlijeka previse i ako on ne isprazni dojku do kraja, nastavi nuditi jednu stranu tijekom dva do cetiri sata i tek onda mijenjaj.
    Ja sada nisam skontala za ovu bol koju osjecas, jel to imas od samog pocetka dojenja tj. od poroda ili tek od kada imate ove probleme s grcevima?
    Ima li beba ikakvih simptoma gljivicne infekcije? Bijele fleke u usnoj supljini? Pelenski osip? Ove jastucice za dojenje mijenjaj sto je cesce moguce jer vlazna, topla i uz to malo slatkasta okolina idealna je za mnozenje candide.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •