Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: nadohrana zlicicom

  1. #1
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno nadohrana zlicicom

    u slucajevima kad beba ne dobiva dovoljno na tezini (ili nekim drugim slucajevima), pedijatri ce preporuciti nadohranu adaptiranim ili izdojenim mlijekom. cesto ce alternativa dojenju biti potrebna i iz drugih razloga (trenutna odsutnost majke, prerano rodjena beba odvojena od majke...)

    cim se radi o nemogucnosti dojenja (iz bilo kojeg razloga) svi odmah i automatski pomisle - a gdje je boca?

    alternative za bocu postoje: zlicica, casica, mala sprica (bez igle! naravno!), kombinacija sprice i cjevcice... no, svi redom odmah trce u apoteku i kupuju bocicu s dudom. :?

    zasto?

    kako kod zdravorazumskog dojenja (pogotovo onog od prvog dana pa do nekog uhodavanja s 2-3 mjeseca) ne mozemo bas govoriti o komoditetu naspram bocice, u ovom slucaju upravo taj razlog prevladava. sto zelim reci? u ranom dojenju, komoditet sigurno nije razlog za dojenje. dojenje na zahtjev podrazumijeva dojenje u bilo kojem trenutku, neodredjeni broj puta na dan i u nepredvidivom vremenskom trajanju. hranjenje na bocicu bilo bi, naprotiv, vrlo odredjeno (svaka 3,4 sata, tocno odredjena kolicina, nema varijacija na temu) i s predvidim ritmom. jos je jedna "olakotna" okolnost - koliko god beba bila "gustac" i gurman, ona ce bocicu "slistiti" brze i jednostavnije nego sto prazni dojku (ne uvijek, da se razumijemo! postoje cesto i obrnute situacije)

    jutros sam tu na forumu procitala da ce hranjenje (izdojenim mlijekom) na zlicicu predugo trajati. sto to znaci? predugo u odnosu na sto? zasto bi trebali bebi stopati koliko joj je vremena potrebno da "isprazni" zlicicom 100ml? kako mi uopce da znamo koliki je vremenski prosjek za praznjenje 100ml?

    ako vam ikad i iz bilo kojeg razloga bude potrebno bebi davati mlijeko, pogotovo u periodu prilagodbe (ali i kasnije) nema prave potrebe da to cinite bocicom - bebi treba vremena i da bi dojila, naravno da 100ml (ovo je samo opisna vrijednost ) nece zlicicom utamaniti za 2-3 minute. ne budite nestrpljivi, bebi treba vremena, treba joj strpljenja - a dobro ce i jednog i drugog doci i vama :D

  2. #2
    azra

    Početno

    bas sam htjela postaviti pitanje na ovu temu!! Azrica u zadnji mjesec dobila samo 200gr na tezini, panika!! Pedijatar odmah predlozio da se probam izdajati i davat joj na bocicu (jer ja imam mlijeka). tu dolazi novi problem ona nece ni blizu bocice. Sta da radim.. Da stvar bude jos gora od juce mi ne dolazi mlijeko u grudi,ima tu nesto malo ,kad pretisnem rukom (izdajac jos nisam probala) izadje nesto i to jako ,masno,ali grudi su na dodir prazne! Pomagajte !!! :?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Azra, koliko je stara beba?
    S kojom tezinom je rodjena i koja je sadasnja tezina?
    Koliko ima mokrih i pokakanih pelena?
    Gle, ovo sa grudima. Grudim vecinom u prva dva tri mjeseca budu ono nabrekle, ponekad tvrde i bas je ocito da u njima ima mlijeka :D
    Nakon sto se uspostavi ponuda i potraznja, odnosno nakon ta prva dva, mozda tri mjeseca, grudi vise ne budu tvrde jer se pocinje proizvoditi tocno onoliko mlijeka koliko tvojoj bebi treba. Tako da ti se masu puta moze ciniti kako su grudi mekane ili "prazne", ali ustvari nisu jer mlijeka itekako ima.
    Vidim ti si se vec konzultirala s doktorom i on nije predlozio uvodjenje adaptiranog sto je super. Predlozio je izdajanje sto nije super :D. Nema boljeg nacina da dijete konzumira majcino mlijeko od sisanja.
    Izdajanjem nikad nemozes izvuci mlijeko toliko dobro kao sto moze beba, pa riskiras da se kolicina mlijeka smanji.
    Ono sto mozda moze biti je da si prerano mijenjala stranu kod podoja pa da je beba dobijala puno prvog mlijeka, a manje masnog koje je kaloricnije.
    Kakav je bebin polozaj pri dojenju? Jel aktivno sise i fino obuhvati dojku usnama, tako da je jezik preko donjih desni i da se misici lica ritmicki pomjeraju dok sise?
    Dok se ne javis s odgovorima, ja cu samo predloziti da umjesto izdajanja sto cesce dojite. Pogotovo nocu. Gledaj da se dojke dobro isprazne. Prvo ponudi jednu dojku, kad beba negoduje i kad mislis da je beba posisala to zadnje mlijeko i nema vise, onda tek drugu. Kod iduceg podoja ponudi ovu iz koje je zadnji put sisala tako da i nju do kraja isprazni pa tek onda iducu.

  4. #4
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Litala, a da staviš ovaj svoj tekst na portal :D ?

  5. #5
    azra

    Početno

    Azra je rodjena 05.04.04, sa 3185 gr,48 cm. u roku od sedam dana imala je vec 3240 gr. sve je islo super do nedavno: dva mj. i 18 dana-5150gr/58cm;tri mj. i 4 dana-5320gr./61cm;tri mj. i 15 dana:5400gr./61.5cm .
    Pelene su mokre svaki put kad je presvlacim (svaka 4-5 sati) a kaki uglavnom dva puta dnevno.
    Sto se dojenja tice e tu izgleda da smo previse komplicirane!! Azra nece da doji ni u kojem drugo polozaju osim kada lezimo na boku (neki su me optuzivali da sam lijena (moja mama) ali to sigurno nije istina)sjedeci ili u poziciji "rugby" ovdje je tako zovu,nece,samo place,i kad vec stvarno pregladni onda prihvati ali samo se naguta zraka pa nakraju opet place od bolova u trbuscicu! Mucili smo se tako nekih 10-tak dana i onda sam odlucila da je ne mucim,tu i tamo pokusam opet,ali ona ne mijenja ideju! E to nije sve!!
    Sto se tice vremena dojenja,prvo smo poceli sa 15-15 min njoj to nije bilo dovoljno pa sam produzila na 20-20,ali puno puta se desavalo da nakon prvih 20 min. izvucem siku i njenih usta i ona se tu naljuti (citaj:place), i ne nastvi sa drugom vec zaspi,tu ja imam osjecaj krivnje da je ostala gladna. Sada je ostavim na siki dok je sama ne izbaci,a sljedeci put dam onu drugu....
    Nadam se da nisam puno zakomplizira valjda ces razumiti,pokusavala sam zvati vas br (0800..) ali iz inistranstva ne mogu dobiti....

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Znaci, ona nije u mjesec dana dobila manje od dvjesto grama, nego u jedanaest dana. Sto mozda nije dovoljno kada bi isli rasporedjivati idealni dobitak na tezini po tjednima. Ali, kako svaka beba nije ista, ne mozemo to raditi jer neke bebe prvih pola mjeseca ne dobiju nista i onda natuku kilazu u iduca dva tjedna. Nema pravila. Ona je fino dobijala na tezini od pocetka, a tek se mozes mozda zabrinuti ako za citavi mjesec dobije manje od 500 grama. A nekad cak ni onda, ali u tom slucaju uvijek se dobro konzultirati s doktorom.
    Ono sto ja vidim da mozda u pocetku nije bilo kako treba je ogranicavanje podoja. Nikako nije preporucljivo odrediti vrijeme koje ce dijete provesti na dojci jer time riskiramo to da beba gubi na tezini, da ne dolazi do masnijeg mlijeka i da se smanji kolicina mlijeka. A osim toga, vuci bradavicu prije nego je beba gotova s dojenjem moze rezultirati i ozljedom bradavice.
    Medjutim, vidim da si sada odlucila pustiti bebu da doji koliko god hoce i to je super.
    Postoji sumnja da ona ne isprazni dojku kako treba jer kazes da zaspe odmah nakon sto dojku ispusti, a ti za iduci podoj nudis drugu stranu. Ne mora biti, ali moze. :wink:
    Ono sto bi ja predlozila je da jednu dojku nudis tijekom dva sata, dakle da budes sto posto sigurna da se fino isprazni i onda iduca dva sata nudis ovu drugu stranu i sve tako.
    Ovo pravilo ne moras naravno slijepo slijediti. Ako vidis da beba trazi drugu stranu i da vise ne guta aktivno, a jos je gladna, ponudi onda drugu stranu. Samo pazi da ako na toj drugoj strani kratko doji da za iduci podoj opet tu stranu ponudis.
    Ili ako beba doji samo jednom u ta dva sata koja sam predlozila, a mislis da nije dojka ispraznjena, slobodno jos jednom ponudi tu stranu i tek onda iducu.
    Ovo za polozaje nemoj brinuti. Svako dijete je drugacije pa ce neka beba htjeti dojiti iskljucivo dok lezi, a neka druga nikako nece htjeti dojiti lezeci. Vazno samo da, bez obzira u kojem polozaju dojila, dojku pravilno uhvati. Za pravilno sisanje je jako vazno, najvaznije, kako ce beba uhvatiti dojku. A pravilnim hvatanjem sprjecavaju se ozljede bradavica koje mogu biti jako bolne i puno otezati dojenje.
    I opet kazem, dojenje nikada nemoj ogranicavati. Neka beba doji dok sama ne ispusti dojku. I dojenje nocu je veoma vazno. Bilo bi idealno kad bi beba spavala uz tebe, ali to je, naravno, tvoja odluka.
    Puno pozdrava vam saljem i javi kako se razvija situacija.
    ( Mozda da za tjedan dana odes opet na jedno vaganje da vidis kako napredujete?)

  7. #7
    azra

    Početno

    hvala ti puno! U ponedjeljak nam dolazi sestrica na pregled,pa cemo ju opet vagati,a Azrica vec mjesec dana spava iskljucivo samnom,bas bog dojenja! Hvala ti jos jednom,bas nam je trebalo ohrabrenja

  8. #8
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    zorana je već sve lijepo rekla :wink: .
    Poanta je kad beba prazni svaku dojku do kraja, dolazi i do najmasnijeg mlijeka (prvo mlijeko je "za žeđ", a zadnje "za glad") i time urerdno napreduje.
    Uz pravilan položaj na dojci i dojenje na zahtjev-kad i koliko beba želi, to je osnovno pravilo.

    Bdwy, prvo dijete sam prva 2 mjeseca isključivo dojila na boku, tek poslije smo se navikli na sjedenje :wink: .

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno Re: nadohrana zlicicom

    ja ti samo mogu reci zasto smo mi koristili bocicu umjesto zlicice, sprice, odnosno one posebne salice (imam sve to doma, da ne bi bilo zabune)

    beba treba piti mlijeko odredjene temperature i kad beba mora u sebe unijeti vise hrane a beba je gladna to sa zlicicom traje beskrajno a nemres ti bas bebi objasniti da bude strpljiva i da licka to mlijeko mal po malo, naime male bebe zbog gag efekta guraju iz usta van strane predmete i kad piju mlijeko iz zlicice ili salice oni ti mlijeko lickaju jezikom ko mace, i to stvarno TRAJE i bebi ide na zivce sto nemre dobit svoju papicu kak spada

    hranjenje formulom (ono sto su mi rekli na laktaciji, a jos sam poslje citala kojesta) treba se raditi takodjer na zahtjev, ne prema rasporedu. drugi dio price o formuli jos kaze da ako sljedis upute na pakiranju, trebao bi u malu bebu natiskati stvarno ogromnu kolicinu mljeka a bebin zeludac je velicine bebine sake. pa sad ti naguraj u bebu 200 ml kao sto pise... mislim da se time stvara navika na osjecaj sitosti, odnosno prepunjenosti i stvara losu naviku za kasnije i mislim da je put u obzderavanje i u daljem zivotu

    sebastian je trebao 3 tjedna da se vrati na porodjajnu tezinu i kao prvi mjesec je zapravo dobio mozda nekih 200 grama

  10. #10
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    sve super, stray cat, topic i jest otvoren da bi se na tu temu diskutiralo :D

    ono sto sam htjela naglasiti je da boca nije jedina i da nije neophodna. tvoje je iskustvo dragocjeno svima koji kroz slicnu situaciju prolaze, no vazna je i svaka informacija o alternativama. na svakom je roditelju da izabere i prilagodi ponudjeno vlastitoj situaciji.

    u situacijama kad se, recimo, ne radi o potpunoj prehrani formulom ili kad nadohrana nije nakon svakog obroka, kad roditelj (majka, otac, tkobilo) prihvati cinjenicu da mala beba ne moze i ne treba po obroku slistiti neku ogromnu kolicinu (a bebi od 7 dana 100ml jest ogromna kolicina), moze s manje nervoze i pritiska prihvatiti da ce beba i pola sata "lickati" 20-30ml.

    nije neophodno kompletan obrok (pa neka je i veca kolicina mlijeka u pitanju) pripremiti istog trena u zdjelicu, to se moze "obrocno" u ratama pripremati (ili zagrijavati izdojeno ili pripremati formulu) kako bi mlijeko bilo sto duze odgovarajuce temperature. ugrijati 20ml mlijeka svakih pola sata oduzme vremena manje nego treba bebi da podrigne ili friskoj mami da promijeni polozaj dojenja.

    moja je ideja bila da ponudim majkama (roditeljima) koji imaju problema dovoljno ideja da si lakse organiziraju svoju situaciju.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    kod nas u bolnici se ne smije bebi koja ide na dojenje dodati hrana na bocicu i dohranit ce bebicu samo ako pristanete

    tamo bebe hrane iz onih malih salica sa kljunom i napominju da se niposto (ako je moguce) ne kombinira boca sa dojenjem

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Sve se moze kad se hoce i kao u mom slucaju oba puta kad se mora.

    Ne mogu lagati i moram priznati da bi najvise volila da su dojili, onda kad to nije islo da su uzeli bocicu jer kod nas se nije radilo o nadohrani nego je svaki obrok bio pakao sto za djecu sto za mene. Nema nista gore nego kad hrana boli. REFLUKS.

    Moj Noah je bio hospitaliziran sa neka dva mjeseca zbog odbijanja hrane i u bolnicama su svasta pokusavali jer su mislili da ja to ne znam i da je do mene ali ni 6 razlicitih med. sestara u jednom danu mog Noah nisu uspjele nahraniti. Kad sam ja vidjela na sta sve to lici ja sam sebi djete uzela i hranila ga zlicom. Je po nekad je uzmalo po sat vremena ali toliko mi je uzmalo i maltretiranje na bocicu. Onda smo presli na poklopcic od bocice i ono samo ga malo uzdignem i on si srce iz poklopcica.

    Ja sam svoje uspjela tako nahraniti i s Noah sam se izdajala 4 mjeseca ali poslije toga sam imala i banku mlijeka barem jos jedno mjesec dana.

    Za mene je zlica iz raja izasla a zbog patnje koju su prosli sa bocicama ona mi je iz pakla

    Sprice smo isto koristili jedno vrijeme i to je isto funkcioniralo medjutim dotori nisu bas bili presretni mojim nacinima hranjenja ali kod nas nije bilo sanse da bi ja dozvolila da ih hrane kroz sonde.

    Vecinu vremena sam lagala i kad smo bili hospitalizirani nisu mi dali da ih hranim na casicu jer oni svi smatraju kad je djete gladno jesce i iz bocice. Mos si mislit

    Oni odu a ja se dohvatim casice. Noah su mi tako izmaltyretirali s tom bocicom Uzeli bi ga i otisli u neku drugu sobu i ja nisam imala pravo uci pa bi ga gnjavili po sat i pol bocom za smrdljivih 10ml dok ja nisam pukla. Sjedila sam ispred sobe i plakala zajedno s njim. Najgori priod u mom zivotu. Onda sam poslije nazvala muza i rekla dodji po nas u Belgiju jer je i tamo pored NL bio hospitaliziran i vodim djete kuci. Naravno ovi su digli frku pa je i psihologica bila prisutna jednom od hranjenja da bi se uvjerili da djete od 3 mjeseca nema problem s ponasanjem

    Mozete zamisliti moje jade i tuge ja u sobi i da bi nas pustili kuci doktor i dvije sestre i psiholog stoje u sajbi ispred sobe i gledaju da li ja njega mogu nahraniti a ja u sebi citam oce nas jer da nije pojeo ne bi nam dali kuci

    Ja sam Noah nosala po sobi da ga umirim i ono bio je u polu snu i onda mu bukvalno na prevaru uvalila bocicu Mozete `zamisliti moje srece. Kasnije mi je muz rekao posto je i on stajao sa svimanjima kako su komentirali da ne 100% ne bi pustili kuci da to Noah nije pojeo.

    Nikad mu vise bocicu nisam ponudila jer ce mi to zauvjek ostat u sjecanju kad su mi ga donjeli a on poplavio od placa u tudjoj odjeci kaze ona ukakio se do guse. Pitam se od cega pa od straha

    Zlica i casica su ans spasili i cinjenica da je brzo proslo tih prvih 6 mjeseci pa je onda i drugu hranu mogao jesti.


    Tesko je ali sve je vrijedno nase djece i da mi se jos jednom ponovi ista stvar sve bi to jos jednom mogla proci.

    Nasa draga Flower je jednom napisala:

    BOG JE VJEROVATNO MISLIO DA TI TO MOZES I ZATO JE BAS TEBI POSLAO TU DJECU


    I bas je tako I uvijek kad mi je tesko jer i dan danas je s Noah ja se sjetim toga i smirim se i napravim najbolje sto znam. Od tolikog nejedice narastao je predivan mali deckic da prosto ne mozes vjerovati da je od samog pocetka hranjen samo na zlicu.

    Sori sto vas ugnjavi ali bas sam imala potrebu ovo napisati

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    ... vuci bradavicu prije nego je beba gotova s dojenjem moze rezultirati i ozljedom bradavice

    Moze, ali nikako nije slucaj dok' god se pobrines da prije izvlacenja prekines vacuum u bebinim ustima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •