Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: hoće li biti jednake?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    146

    Početno hoće li biti jednake?

    rodila sam prije malo više od mjesec dana. dojke su mi bile već pred upalu, no uspjela sam to nekako sprijećiti. patronažna sestra mi je tada izdojila lijevu dojku, koja je sada već mlohava i super. imam mlijeka, no desna je još i sada napeta, tvrda, bolna i još puna kvržica. pokušavam bebu što više stavljati na tu desnu, al me je opet strah da ću u ovoj lijevoj izgubiti mlijeko. i ono što je najbitnije da je desna dojka dvostruko veća od lijeve. to me jako zabrinjava. da li će se to sve vratiti u normalu? da li treba proć vremena da budu jedanke veličine ili će mi ova desna zauviejk ostati veća? :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ja bi ti savjetovala ( nisam rodina savjetnica) da posto ti je desna i dalje puna kvrga i tvrda da i dalje nju nudis bebi a ljevu izdajaj. nemoj ni slucajno izdajat desnu jer ce ti biti jos tvrdja i punija mlika poslije.
    probaj dok dojis na desnu stranu lagano kao da sviras klavir prstima "svirato" bo ciki izvana prema bradavici.
    meni je desna veca od live jer mi mali zeli samo desnu od prije par mjeseci ali zato nosim "silikonsku" da bude kao ista velicina samo sta to tebi ne treba nego samo trebas uspostaviti ravnotezu.
    izdojeno mljeko zamrzni u ono za led i poslije stavi u kesicu pa u friz.
    cestitam ti na bebi

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    kao prvo i ja cestitam na bebi

    zanima me da li je bea samo na dojci ( dajes li jos caja, vode, bocicu), jel sise po noci, koliko puta dnevno i nocu je dojis, koliko puta dnevno kaki i imate li 5-6 mokrih pelena dnevno?
    kakav vam ej plozaj? - ovo je jako vazno, kako beba hvata bradavicu te koliko vam dugo traju podoji...
    koliko je beba dobila na tezini u prvih mjesec dana?

    kako se ti osjecas, da li malaksalo, imas li temepraturu, imas li osim kvrzica na toj dojci i crvenila?

    savjetovala bih ti da se prije podoja istusitras toplom vodom, da se prosire mlijecni kanalici, zatim da malo izdojis tu desnu dojku prije pdoja, tek toliko da ti malo omeksa da dijete moze pravilno uhvatiti bradavicu a onda dok dijete sise, da masiras kvrzice da dijete izvuce iz njih.....

    pokusaj mijenjati polozaje, recimo da bebina bradica masira kvrzice dok sise...

    jako pomazu i oblozi od listova kupusa, istuces ili izvaljas list svjezeg kupusa, stavis ga na dojke, gdje su ti bolne (i ne na bradavicu) i drzis 2-4 sata i onda promijenis oblog, ali nemoj drzati duze od 8-10 h....

    dojek ti nece ostati uvijek razlicite, kad se stabilizira kolicina mlijeka u objema dojka,a sve bi trebalo biti ok....

    savjetovala bih ti da se odmaras sto vise, lezi s bebom, dojite, i javi se kako ide i tu smo za pomoc.....
    napomenula bi ti jos, da ako slucajno dobijes temperaturu, mozes dojiti bez obzira na nju...

    mozes nazvati i na rodin sos telefon za pomoc pri dojenju i tamo mozes direktno dobiti informacije i pomoc
    broj je 0800 22 77 22

    sretno!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Amsterdam
    Postovi
    547

    Početno

    Isto nisam savjetnica pa me slobodno ignoriraj ali sjetih se sada problema koji sam ja imala kad nas je gnjavio mastitis. Posto se pokusavas rijesiti kvrga stalno nudis istu dojku ali jedini efekat je sve vise mlijeka i ni jedno dovoljno dobro praznjenje. Izdajanje prije bi moglo pomoci ali i ne mora. Meni je recimo samo pokretalo sve vecu proizvodnju.

    Sad, kad ti je tako nekoliko dana napeta dojka jer nikako nije dobro ispraznjena a jako brzo proizvodi dogodi se da svaki dodir nanosi stetu. Maltene, gdje pipnes tu se napravi kvrga. Ako ti se tako sta desava masiranje i izdajanje mi se ne cini dobra opcija (meni bar nije bila).

    Dok sam ja to skuzila je potrajalo ali od kad sam skuzila pa cijelo vrijeme poslije bih kod malih kvrga vec reagirala na sljedeci nacin. Odmah bih se bacila pod tus i polako bih namjestala vodu da postaje sve toplija dok ne bih dosla skoro do vruce (mogu podnijeti :D). Tako bih neko vrijeme dobro zagrijala kanalice i odmah bih se prebacila u krevet, ponijela malca sa sobom i zakacila ga tako da mu je brada okrenuta prema mjestu gdje je kvrga. To je u par navrata znacilo potpuno naglavacke dojenje :D gdje je on lezao preko mog lica ali je uvijek super radilo. Od tada bih kvrgu uvijek rijesila u samo jednom dojenju.

    Zaboravih dodati da bih dok je on dojio ja 'gurala' kvrgu prema sredini, prema bradavici. Lagano i sa svim prstima zajedno (ne jednim prstom bosti nego sto vecom povrsinom lagano gurati kvrgu prema bradavici i njegovoj bradi).

    Sto se tice velicine, o tome ti ne mogu nista reci jer ovako napisano nije dovoljno informativno. Osim toga, tek mjesec dojis a sa ovim problemima jos nisi ni 'ustelila' dojenje tako da je jedino sto mogu poruciti da gledas da se rijesis kvrga a za velicinu ces poslije vec vidjeti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    146

    Početno

    zrinka puno ti hvala na savjetima. poslusat cu ih.

    što se tiće tvojih pitanja, ovako ... dnevno ju dojim 4-5 puta, a po noći 1-2 (zavisi kolko je jela preko dana i kolko je spavala!). podoji nam traju 15-25 minuta. kako kada! a što se tiće položaja kod dojenja, ležečki. na boku i ona kraj mene. stolica joj je u redu, redovna, kao i mokrenje. ona je skroz u redu beba. predivna i jako dobro napreduje. u mjesec dana je dobila 1,5 kg. :D

    probat ću sa tuširanjem i ovim oblozima, pa ćemo vidjeti. nadam se da će sve biti u redu i da će se stvari stabilizirati.

    još jednom puno hvala!!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    JA ću Ti odgovoriti samo onog pitanja što se tiče veličine. Naime Marija je od drugog tjedna starosti bila samo na desnoj sisi. Lijevu nisam izdajala jer bočicu nije htjela, tako da je u njoj s vremena na vrijeme nestalo mlijeko i ona je odrasla samo na desnoj (dojila je do 17 mjeseci)

    Tek su mi se sada donekle izjednačile, ali samo kada imam grudnjak. Bez njega je ona desna skroz mlohava i visi , a lijeva super izgleda.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •