Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: čudno se ponaša na siki

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    45

    Početno čudno se ponaša na siki

    Pomoć!!!
    Do sad je sve bilo OK, sve nam je funkcioniralo i sve smo svladali, s pet mjeseci smo došli do 8100 samo na siki
    A onda je počela raditi čudne stvari krene sikiti i onda nakon nekog vremena počne kolutati očima, stiskati usnice, oblizivati bradavicu i jako puhati kroz nos, čak nekad i režati. Ja bih to usporedila s onim osjećajem kad bebi od milja želiš uštipiti obraz, ali ne uštipiš ju jako nego stisneš zube i onako "uffff što bih te pojela!!!.
    Tako mi se čini kad ona počne "izvoditi" i to je uglavnom pri najjačem let downu, onda nekad pusti siku na kratko pa šprica u 5 mlazova, ili se zagrcne pa kašlje i dere se jer se naguta zraka.
    Imam dosta jak let down ali joj to do sada nije bio problem, marljivo ga je svaldavala.
    I nekad me isto stisne da zvijezde brojim i onako, kao da bi odgrizla bradavicu...

    Možda zubi? I sve ostale stvari intenzivno trpa u usta i stišće zubalom (a zuba nema), čak nekad i bočicu tako stišće (ne uvijek) - počeli smo sa sokićima prije tri tjedna, a prije 10tak dana i s kašicama na žlicu - i uopće nije oduševljena, guta ali jedva nešto i stalno pravi gadljive face, a davala sam joj i bananu, i krušku i jabuku i mrkvicu... i baš joj ništ nije fino! No to je pitanje za Dohranu, zanima me ima li tko sličnog iskustva s dojenjem i šta mislite otkud sad to čudno puhanje...

  2. #2
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    draga didi,

    do takvog "cudnog" ponasanja na siki zbilja moze doci uslijed rasta tj. izbijanja zubica. vjerojatno, ako je o tome rijec, u odredjenom trenutku se beba posluzi bradavicom kao igrackom-grickalicom kojom malo olaksava gnjavazu u desnima.

    cini li ti se da manje doji? hocu reci - cini li ti se da u toku jednog dana uzme manje mlijeka? ima li dovoljno mokrih pelena? kako stojite s kakanima?

    ukoliko se tu nije nista drasticno promijenilo - bit ce da je to igranje samo uvod u izbijanje zubi.

    moguce je da je u fazi kad je zanima okolina, kad ne zeli nista propustiti - tu pomaze dojenje u zamracenom "nezanimljivom" prostoru (uobicajena soba, na primjer, lagano zamracena i tiha bolji je izbor od osvijetljene prostorije s upaljenim televizorom - na to mislim :D), moze pomoci dojenje u hodu... u stvari, postoje mnoge kombinacije koje bi vam mogle olaksati - to je vrlo individualno.

    treca stvar koja mi pada na pamet je zbunjenost uvodjenjem bocice. ne mislim da je sad, nakon pet mjeseci dojenja, doslo do prave konfuzije bradavice koja se moze dogoditi na pocetku, dok je beba skroz mala. no, moguce je da je duda na bocici (pogotovo ako je silikonska) tvrdja od bradavice i bebi u ustima i na desnima stvara potpuno drugaciji osjecaj od tvoje bradavice. sad, koji joj se osjecaj vise svidja - ja ne mogu reci no moguce je i da joj stiskanje i "glodjanje" dude vise odgovara ukoliko stvarno zubi izbijaju

    sto se tice dohrane, nije neobicno da na pocetku (a kod nekih taj pocetak traje mjesecima ) beba nije bas odusevljena okusima. to te ne treba zabrinjavati. dohrana uz dojenje ionako sluzi kao test okusa i vise se svodi na isprobavanje nego na stvarnu zamjenu obroka (kad se ukine jedan mlijecni obrok - dojenje, kako bi ga zamijenio obrok dohrane).

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Je li joj nosić prohodan ili možda curi, začepljen i sl.?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    45

    Početno

    Kakica je zadnja dva dana tvrda, jako, stenje sirota i stanje a ono brabonjčić ispao - mislim da je to od banane, jer je to zadnje što je probala jesti
    Mokre pelene su OK
    Nekako kao da manje siki, odnosno brzo prestane i čini se sita
    Nosić je prohodan, tek kad tako jako počne puhati, kao da se nešto čuje u nosu, tu i tamo izbaci koju kvrgicu balaća ali inače dobro diše...
    Sad je to isto počela raditi i dok siše palac - pretpostavljam da su ipak zubi... Danas sam joj dala varalicu koju ne koristimo otkad je našla palac i baš ju je onako krvnički grizla... prenamijenila ju je za zube
    A što se bočice tiče, nije joj nova, od rođenja je u nekoliko navrata dobivala čaj i vode (bila je bolesna pa su nam rekli da pojačamo tekućinu, i pila je čaj protiv kašlja, a i u rodilištu su ju dohranjivali, no to smo uspješno prebrodili). i uvijek je popila šta god joj damo i još poslije siku bez problema
    Mislim da nije do dude (chiccova je, mekana, kaučuk)...


    Trebam li se bojati za mlijeko? Kako one mame koje kažu da nemaju dosta mlijeka znaju da nemaju?
    Teoretski mi je sve poznato o ponudi i potražnji, kod nas je to do sada savršeno funkcioniralo i sve sam to pročitala ali je jako puno onih koje su mi rekle da im nije dosta bilo mlijeka pa su krenule s kojekakvim "xmilima"?

  5. #5
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga didi, najprije bih te pohvalila što ste tako lijepo napredovali na siki :D, i to, vidim, zahvaljujući maminom trudu . No, zanima me je li bebica navršila 6 mj. kad ste počeli s dohranom? Naime, prepouke Svjetske zdravstvene organizacije su isključivo dojenje do 6. mjeseca iz razloga što se tih prvih 6 mjeseci probavni sustav djeteta još nije dovoljno razvio za druge namirnice, tek s navršenih 6 sposoban je početi potpuno razgrađivati krutu hranu. Također, dojenjem do 6 mjeseci sprečava se maksimalno pojava alergije jer je djetetov organizam spremniji susresti se s mogućim provokatorima alergija.
    Najbolji lijek za normaliziranje stolice ( čija tvrdoća može biti posljedica uvođenja dohrane i posve je normalna ) nastavak je dojenja kad god to dijete zatraži jer ti se u mlijeku nalaze mliječni šećeri koji je omekšavaju. Ali, za to je potrebno da dijete i dalje dolazi do onog zadnjeg, masnijeg mlijeka.
    No, ovo

    "A onda je počela raditi čudne stvari krene sikiti i onda nakon nekog vremena počne kolutati očima, stiskati usnice, oblizivati bradavicu i jako puhati kroz nos, čak nekad i režati."

    mi jako sliči da se beba ipak bori s prejakim let-downom, pogotovo što kažeš da se to upravo tada događa, možda je rast zubi, ali i pomalo začepljen nosić sprečava da se i dalje nosi s tim. Jesi li joj probala prije spavanja ( ako je začepljenje malo ) nakapati fiziološke otopine u nos i pročačkati tuferićem pamuka? Nama je to jako pomagalo u sličnim situacijama. Inače, kako je s noćnim dojenjem? Koliko podoja dnevno imate i koliko vam traju?
    Također, litala ti je dobro napisala da je mogući uzrok nemira i djetetova zainteresiranost za svijet oko sebe i savjeti koje ti je navela pale u sličnim slučajevima.
    Što se tiče količine mlijeka, i dalje ti vrijedi zakon ponude i potražnje: što više budeš uvodila novih obroka, to će dijete imati manju potrebu za dojenjem i količina će se polako smanjivati. Ali, ono neće potpuno nestati sve dok ne prestaneš potpuno dojiti ( a nekim mamama i mjesec dana nakon toga mlijeko i dalje curi ).
    Sretno, didi, i javi nam se!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    45

    Početno

    Hvala na savjetima i na brizi.
    danas je dva puta tako jako stenjala i drugi je put čak i zaplakala a izašla tek dva mala klikera (špekule, pikulice) tj. brabonjčića.
    I ne, nije imala 6 mjeseci, nema ih još uvijek i sad mi je jako krivo što sam poslušala doktoricu i počela s nadohranom, a tako nam je sve dobro bilo samo na siki...

    Napravila sam baš ono što mi savjetujete, (drago mi je dai moja intuicija radi) nosić smo pročistili, "forsiramo" siku i malo kao da je smanjila doživljaj kod tog puhanja i stiskanja bradavice.

    Ona siki prije spavanja, oko 21h i onda kako kad, nekad se meškolji kad ja idem spavati (oko ponoći) pa joj dam siku, nastavlja spavati, nekad mirno spava pa ju ne diram, onda se budi oko 4, 5,ili 6 kako kad... neku je noć spavala punih 11 sati u komadu, bez sisanja... ja sam ju u 8.30 išla buditi jer mi je bilo toliko mlijeka da me bolila cijela ruka a da ne pričam o poplavi na plahti... (i nekim čudom sam joj baš taj dan ujutro skinula SUHU pelenu, uopće nije svo to vrijeme piškila!!!! To se više nije ponovilo pa se ne brinem, ali taj sam dan baš bila sva splašena, a beba izrazito zadovoljna (???)
    Dalje siki otprilike svaka 2 i pol ili tri sata, maks 4, ako zaspe i uhvati đir dnevnog sna.
    Dužina podoja, hm.. pa par minuta, maks 10 minuta... od prvog dana jako kratko siki al zato vuče iz petnih žila... i kad pusti siku, podrigne, ako ju ja opet "priključim", obavezno povrati to što je posisala na moj "nagovor", nije niti jednom "omanulo", bez obzira da li ju ostavimo da leži ili držimo uspravno i pazimo da nema naglih pokreta... po tom sam zaključila da joj je stvarno dosta kad sama pusti a i osjetim da skroz isprazni dojku...

  7. #7
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Da, zbilja postoje bebe koje jako brzo isprazne siku. I zaista se ne trebaš još opterećivati dohranom premda je kod nas uvriježena praksa rani početak. Gledaj sljedeće pokazatelje: je li se udvostručila tjelesna težina, sjedi li bebica ravno, je li potpuno nestao refleks izbacivanja sadržaja sa žličice jezikom iz usta. Dok i jedna od ovih stavki ne štima ( a i nije dosegnuta dob ) slobodno možeš nastaviti dojenje i ne moraš se bojati da je tvoje mlijeko manje vrijedno. Upravo je suprotno, ono je još uvijek djetetova najbolja i najvrjednija hrana, imaj povjerenja u sebe.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •