Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Lijena beba??

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno Lijena beba??

    Frendica mi je prije 10-tak dana rodila kcerkicu. Sve divno krasno, ali ona ne dobija dovoljno na tezini, 40 gr. za 5 dana. Ja sam frendicu vec obavijestila o krivuljama rasta i tome kako dijete to ne mora da prati, kako se ja ne bih (i nisam, kad su moja djeca imala 'zastoje u razvoju') zabrinjavala ...

    Trenutni problem je da je bebina stolica zelena. Obavijestila sam je da to nije stolica gladi, nego moze biti i da relativno kratko pije na jednoj strani uslijed cega .... pa cijela prica ... uz savjet da pokusa par dana podijeliti dan u 8-x-po-3-sata, i u okviru jednog od ta tri sata stalno nuditi istu siku. Beba je inace prilicno lijena, po njenom misljenju ali ne i mome, jer kratko pije i ne previse cesto!!! Recimo da ja grijesim, da je dijete lijeno, ne budi se na vrijeme za hranjenj (znam da ima i takvih), kol=ji su savjeti??

  2. #2
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga lejla,
    neka ti prijateljica odmah zaboravi pojam lijena beba jer je mnoge mame to koštalo i dojenja i živaca. Najprije mi reci je li beba imala postporođajnu žuticu? Ukoliko jest, za tu je djecu karakteristično da su pospana i da se čine lijenima na dojci, odnosno da ih treba poticati i buditi za vrijeme dojenja ( češkati po glavici i nožicama, razmatati i zamatati tijekom dojenja i sl. ). No, dok mi ne odgovoriš je li to u pitanju, neću duljiti o žutici, ali se vraćam na podatke koje daješ: bebica bi svakako trebala dobivati minimalno 113 grama tjedno. Uputi prijateljicu da kontrolira broj popiškenih ( 5-6 jednokratnih, 8-9 platnenih ) i pokakanih ( barem 2 stolice dnevno ) pelena. Daje li prijateljica bilo što osim mlijeka? Ako daje čaj, zelena stolica bi mogla biti i od toga, kao i od grčića, ukoliko su se pojavili. No, zanima me koliko je dijete dobilo u svih 10 dana ( i to računajući od težine pri izlasku iz bolnice, ne od porođajne )?
    Kad nam to javiš, moći ćemo vidjeti je li dijete loše dobiva na težini i je li ta zelena stolica zaista simptom.
    Također, svakako reci prijateljici da ne bi smjela dopusiti bebi da prespava cijelu noć ( a ovi tzv. "lijeni" bebači to vole činiti pa poremete ponudu i potražnju mlijeka ). I naravno, uvijek stoji savjet o dojenju na zahtjev, izbjegavanju bilo kakvih dudica i dodavanja čaja ili vode.
    I, da ne duljim, savjetuj joj da odmah nazove sos telefon 0800 22 77 22 jer bi valjalo popričati s njom i o položaju djeteta na dojci i o funkcioniranju let downa ( i o mnogim drugm stvarima ) jer su to sve bitni podaci prije ikakvog kompletnog zaključivanja i savjetovanja.
    Javi nam se kako ide priji!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Mi smo ti u NL tako da RODA-SOS ne dolazi u obzir.

    Bebce nije imalo zuticu, ali joj je bilo zlo sto je bilo vise nego ocigledno. Mala se napila vode pri porodu!!! To po meni moze biti razlog!!! U prvig 10 dana je dobila 100 gr. , racunano od rodjene tezine, ne od izlaska iz bolnice. Frendici je ovo drugo dijete, prvo je pravo halpljio i buckasto, pa moze biti da joj je referenci kader malo poremecen!!

    Frendica joj ne daje nista osim sike, ali sam koisti zeljzo, sto bi mog'o biti razlog promjene boje stolice. Kaki 2x dnevno prilicno, po njenom misljenju puno. I pored toga jos nekig 3-4 puta po malo. Piski savim OK.


    Moja dilema je slijedca. Zao mi je svakog dijeteta koje ne doji, mogla bih' urlati!! Frendica zove mene za savjet, znajuci da znam puno o dojenju i da sam pro, ali je neko ko slijepo vjeruje u krivulje i propise!! Znaci da (vjerovatno) podsvjesno zeli biti ubijedjena da nastavi dojiti!!! Kako postupiti!!! Ne zelim nametati moje idee, ali bih voljela da nastavi dojiti bez prihranjivanja.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ja ne kuzim cemu panika :?
    ne racuna se od tezine koje je rodena nego od one koju je beba imala nakon izlaska iz bolnice a normalno je da bebe padnu u kilazi do 10%. zasto toliko strke za 10 dana.
    moj je jeo uvik samo kratko, po par minuta i vise nije imao potrebu, kad bi ispustio bradavicu nisam mu je ponovo turala ali kad bi trazio ciku dobio bi.
    da je kakica zelena moze biti kad zucna kiselina prebrzo prodje kroz crijeva ( ne znam zasto to rode nisu navele u tekstu o zelenoj kakici :? )
    meni se cini da beba napreduje sasvim onako kako njoj odgovara samo mama se mora opustiti, zaboraviti na sat, krivulje, mitove i biti sigurna u sebe i svoje tjelo.
    pozdravi je i cestitaj joj na prinovi i u moje ime

  5. #5
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Ajde je pitaj za početak koliko je, dakle, dobilo dijete od izlaska iz bolnice, jer ako je od porođajne već nakon 10 dana dobilo 100 grama ( a neke bebe tek nakon 15 dana dostignu porođajnu t. ) onda mislim da ne bi trebala strahovati. Objasni joj da su krivulje isto vrlo varljive jer nisu rađene za isključivo dojenu djecu ( doduše, ne znam kako je kod vas, možda da provjeriš ili će se neka cura javiti i tu na forumu ), zatim da pokuša ne uspoređivati ovo s prvim djetetom jer su svima nama prehrambene navike različite što se već tada vidi. Broj kakica nije prevelik, dojeno dijete može imati i poslije svakog podoja.
    Podrži prijateljičinu želju za dojenjem, to je u ovom trenutku ipak najvažnije i reci joj da informacije tražiš i od nas, dakle da ne izvlačiš iz svoje glave i ne namećeš svoje ideje nego se konzultiraš i tražiš savjete od educiranih mama, a ako ona može i sama svratiti, rado ćemo popričati s njom. :D
    Pozdravi je puno i samo tako nastavi.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Danas sam svratila do frendice na provjeravanje situacije. Ona se malo smirila. Bebu inace nisu vagali pri izlasku iz bolnice, samo dan poslije poroda i vidjeli da je izgubila 20gr. Slijedece vaganje je bilo na 7 dana, kad je vec bila 60gr (+rodjena tezina)!! - nikakav problem :?

    Sve sam joj nekoliko puta ponovila ... o krivuljama, da sam se raspitala, nosenju bebe u marami, da ne bi trebal porediti djecu, da doji na zahtjev (sto ona u stvari i radi), .... za sad' sve OK. Panika je prosla, barem za sada.

    Thanks cure!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •