Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Zabrinuti tata moli za pomoć... mama gubi mlijeko!

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno Zabrinuti tata moli za pomoć... mama gubi mlijeko!

    Respekt cure, vidim da relativno brzo odgovarate pa vas i mi molimo za pomoć.

    Situacija je sljedeća:
    Veronika ima 14 dana. Rođena je s 2550 a otpuštena s 2300.
    Sad smo na 2410 g. Zakomplicirala je patronažna čim je došla. Odmah s vrata je vidla da beba premalo jede. I dala nam zadatak da se majka izdaja i hrani bebu na bočicu tak da imamo evidenciju koliko jede. Mala je stvarno dosta malo jela jer bi zaspala na cici nakon nekih 5-10 minuta. Rekla nam je da ima djece koja jednostavno vegetiraju i da jedu koliko je potrebno da prežive. I naravno da je tata kupio najskuplju (kršitelj koda) izdajalicu i sve ostalo. Pa čak sam i kupio kutiju omražene nadomjesne hrane (nek se nađe jer su praznici, veli patronažna ).

    To je tak funkcioniralo par dana... majka je imala mlijeka, mi smo hranili malu. Doduše jedva je to gutala na bočicu (jednu noć sam je hranio 2 sata na boćicu a podudala je 20 ml). I ajde sve bi to bilo OK da kad je došla opet nije rekla da je to premalo i da mora jesti 50 ml.!!! svakih 8 sati. Meni se to čini malo preveć za tak mali pinklec?
    Ajde našli smo neku dudu koja brže ide pa smo ju šopali s 50 ml. Međutim sad je mlijeko stalo i mama se ne može izdojit prvo ni 20 ml iz obje cice a sad više niš.
    Samo da kažem da smo iscrpljeni od 10-dnevnog izdajanja, "šopanja", podrigivanja, prokuhavanja i sl. Uz to mama je u komi još od poroda i ima užasno jake bolove u guzi. Pije čak Voltarene ali ne djeluju duže od 3-4 sata.
    Stojimo nad bebom s flašicom adaptiranog mlijeka i da ili ne pitanje je sad. Informirali smo se dosta, čak i previše pa sad imamo hrpu kontraindikatornih informacija. Uglavnom za poludit.
    Pretpostavljamo da je malo mlijeko zastalo do umora, bolova brige i da bi se nakon malo mirnije noći moglo vratit.
    Molim vas savjet kaj da napravimo. Mi smo mislili otpilit to izdajanje i stavit malu natrag na cicu pa kaj bude.
    Pitanja su:
    Koliko tak malo dijete mora jesti hrane u ml?
    Jel normalno da mamu tak boli u guzi i kolko to još može trajati?
    Hoće li mlijeko se vratiti u potrebnoj količini?
    Izdajati ili ne?
    Dali da zovemo telefon ili ću tu dobiti sve informacije.

    Evo i slika ljutog monstruma tak da znate s kim imate posla.


    Puno se zahvaljujem… ako vam treba još podataka samo pitajte, ionako sam cjelu noć na straži.

  2. #2
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Prije nego što se jave oficijelne savjetnice, htjela bi napomenuti da bi bilo dobro da mama spava s malim i stalno mu pokušava nuditi sisu. Nemojte prviše gledati na sat, samo dojite.
    Bolovi u guzi su mi poznati jer sam ih i ja imala kod svakog grčenja maternice prilikom dojenja, a da ne govorim vršenja velike nužde. Zanima da li su bolovi kontinuirani ili samo u određenim momentima? Ja nisam pila ništa nego sam ih trpila jer mi je većina analgetika sumnjiva pa sad evo čitam za Voltaren izgleda sve ok, a onda napišu "Značenje aktivnih metabolita diklofenaka je ne razjašnjeno." Što da se kaže na to, pitam se sad?
    Da li je supruga imala epizotomiju ili je pukla, ako je pukla kojeg je stupnja puknuće međice?
    Preporučila bi joj kad sjedi da si smota ručnik kao crijevo i napravi krug od njega i onda u sredibu sjedne, da joj se pritisak na čmar smanji. Još bolji bi bio specijalni jastuk, ali i ovo pomaže.

  3. #3
    kloklo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Jarun
    Postovi
    2,995

    Početno

    Nanky, kao prvo vam želim da papanje što prije postane radost, a ne muka, a po mom laičkom mišljenju je povratak isključivo na cicu pravo rješenje...nema te izdajalice koja može povuć ko bebica :wink: no, to će ti bolje objasnit educirane cure...

    A, za bolno sjedenje tvoje drage...mene je spasio običan dječji šlauf za kupanje, jest da ćete umirati od smijeha kakve zvukove proizvodi kod sjedanja i ustajanja, ali fakat je spas

    Ljubi bebicu i držte se :wink:

  4. #4
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Pozdrav mami i tati ljute Veronike.
    Pošto pretpostavljam da vam je noć teška par savjeta dok se ne skupi ostala ekipa.
    Pitanja prije:
    Kako je do sada bilo dojenje, osim što bi zaspala nakon 5-10 min?
    koliki je broj mokrih pelena bio?
    koliko kakica dnevno?
    Da li ste do sada dojili na zahtjev?

    Koliko vidim na dobrom ste putu sa odlukama. Najbitnije je trenutno da se mama odmara i odmara i odmara.
    Neka pokuša misli odmaknuti od briga.

    Patronaže nas nekad znaju zbuniti - večina nas je to prošla.
    Kako bi netko mogao vidjeti da beba slabo jede?
    Savjetom da se izdaja i prati koliko pojede dobije se samo briga i zabrinutost roditelja ako dijete ne pojede količinu koju je netko pretpostavio da mu je dovoljna. Izdajanjem se ne može izvući ista količina mlijeka kao i dojenjem. Dojenje je puno više učinkovitije.

    Možda bi vam noć lakše prošla ako mama stavi bebu u krevet i doji.
    Sisanjem dijete stimulira stvaranje mlijeka- što je trenutno najbitnije - kako će bebač više dojiti više će se mlijeka stvarati.

    Što se tiće izdajanja, odnosno da ne može izdojiti više od 20 ml, nije nikakav znak za uzbunu.
    Izdajanje je jako iscrpljujuće i mislim da joj to još više otežava. Ako nije mogla izdojiti onoliko koliko bi vas umirilo nastala je opet briga i stres a te stvari otežavaju dojenje.

    Na pitanje koliko hrane u ml, mogu samo odgovoriti onoliko koliko će posisati.
    Mlijeka će biti dovoljno u potrebnoj količini - opet dojenjem.
    Mislim da je bolje Veroniku staviti češće na prsa i poticati je da doji, nego izdajanje.
    Svakako preporučam nazvati telefon sutra ujutro.

    Opustite se i dojite.
    Sretno.

  5. #5
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Još jednu bitnu stvar.
    Neka mama bebu stavlja na jednu dojku više puta da bi beba došla do masnijeg mlijeka.

  6. #6
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    odusevljavam se na ove patronazne...
    nazalost, poslusali ste njen savjet, pa je sada vrijeme da se greskice isprave :wink:
    prvo me zanima po cemu je vidjela da malecka ne jede dovoljno? :shock: prva je greska sto je rekla da se mama izdaja i daje na bocicu. malo je teze vratiti bebu na cicu nakon bocice, jer za bebu je bocica puno jednostavnija, samo guta i ne mora se muciti vuci. normalno je da se tako male bebice na cici brze umore i zaspu, ali to nije razlog za uvoditi bocicu. jednostavo se beba cesce budi i trazi jesti, a to je ujedno i dobar nacin za bolje stvaranje mlijeka. malim bebicama ne treba diktirati koliko kolicinski trebaju jesti. posto je rodjena manja, mozda je zelucic limitiran na odredjenu kolicinu hrane kao sto mi se cini da je kod vas slucaj. to se s vremenom sredi i normalizira. moja je malecka prva 2 tjedna jela samo po 20 ml. (vaganjem se ustanovilo).
    dojenje je funkcionalnije od izdajanja za stvaranje mlijeka, jer beba uvijek moze izvuci vise i od najskuplje izdajalice . a za to sto nestaje mlijeka bi ilo najbolje dojiti, dojiti i dojiti bebu. naravno, mama se mora i puno odmarati to je jednako vazno. u pravu ste kad kazete da je problem i u umoru, neispavanosti, bolovima i brizi, i tu je bas jako bitno da se mama odmara sto je moguce vise. neka pokusa dijete skinuti, i prisloniti ga na sebe tako da skine potkosulju, majicu ili sto vec nosi, jer je dosta bitan i dodir koza-koza. to potice stvaranje mlijeka, a mozda potakne dijete da doji. niste napisali dal je mama pokusavala dojiti, ili se sve svodi samo na bocicu? moguce je da nije bio dobar polozaj kod dojenja? imate na forumu jako dobro objasnjene polozaje, i kako izgleda kada dijete pravilno cica. ja sad nemam vremena traziti, ali na portalu je pod "dojenjem".
    kod dojenja se ne preporucaju nikakvi lijekovi, tako bi bilo bolje da stavlja samo hladne obloge na bolno mjesto. vjerujem da su problem hemoroidi, to se povuce ubrzo nakon poroda, a nekad zna proci i do mjesec dana.
    bilo bi dobro nazvati sos telefon, jer je puno lakse odgovarati tako na pitanja. i zaboravila sam reci, mlijeko ce se vratiti u normalnoj kolicini ukoliko se dijete bude dojilo na zahtjev. zato pocnite
    nadam se da ce vam moje javljanje bar malo pomoci.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Stvarno ste brze svaka čast.
    Evo nekih podataka.
    Dakle supruga je imala epiziotomiju i ako sam dobro shvatio u tri sloja i bilo je užasno bolno šivanje. Bolovi se praktički kontinuirani i dosta jaki. Vidim da mi žena požuti i preznoji se u sekundi. Stalno govori da joj bolovi više sjevaju u guzu nego kod rane.
    Stvarno pazimo na tu bebu ali Voltaren jednostavno mora popit da može odradit svoj dio posla.
    Ne bi vjerovali... ali igrom slučaja nabavili smo čak 5 dječijih šlaufova za kupanje (jedan s palmom i jedan s krokodilom :D ). Ali i uz to pomagalo mami je jako teško sjediti a zvukovi su krasni. 8)
    Nužda je priča za sebe, koma.
    Na žalost ja joj ne mogu tu puno pomoći. Ne mogu ni dojit ni spavati umjesto nje.
    Pelena je 5-6 kroz dan, uglavnom sve s kakicom. Mala je vesela i živahna. Nama zgleda dobro. Puno spava ali ne čini mi se to ništa zabrinjavajuće.
    Prije smo dojili kad je mala zaplakala (to je valjda na zahtjev) svakih sat-dva.
    A poslije posjeta patronaže svakih 3 sata na flašicu.

    Istina da je bilo teško dojiti prije svakih sat-dva ali ovo s izdajanjem je teror. Stalno briga jel imam mlijeka, koliko je pojela, koliko je sati i sl. U-ž-a-s!

  8. #8
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    zovite ujutro 0800 22 77 22
    rekla bih da nazoves odmah, ali sad stvaaarno idem spavati

  9. #9
    Nika avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,535

    Početno

    Epiziotomija je nešto strašno.
    Ako ne doji ležečki svakako bih to preporučila jer će joj biti puno lakše a i može se odmarati dok doji.
    Kad se prevladaju početni problemi a dojenje postane vrlo ugodno bit će zadovoljstvo pogledati film ili čitati knjigu dok će malecna guštirati dojeći.
    Kako je mala vesela i živahna, pelene puni kako treba , samo nastavite i dalje dojiti na zahtjev.
    Lakše je ako ne razmišljate o vremenu i količini koju je pojela i o tome dal' ima mlijeka. Mlijeko neće nikuda otići. :D
    Biti će mami puno jednostavnije.

    Nekoliko tekstova:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=111&Show=170

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=111&Show=518

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=110&Show=452

  10. #10
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Najbolje je dojiti na zahtjev, onako kako ste prije radili. Maknite si satove sa vidika (pohitajte u ladice, ugurajte ispod odjece u ormare ) i probajte uopce ne gledati na sat.

    Kako mamu boli guza, najbolje je da sto manje vremena provede na njoj. Nek se uvali u krevet i ne mice osim kad mora na WC.

    Neka pije dosta tekucine, jede stvari koje omeksavaju stolicu kao sto su povrce raznorazno, mekinje (imala sam jedan super recept za muffine pod imenom "dinamitski mufini" koji su posebno namijenjeni za postpartum period ) tako da joj obavljanje nuzde bude sto manje bolno.

    Takoder bi mozda se trebalo pregledati da li ima hemoroide (uobicajena pojava poslije poroda), oni znaju biti koma. Moze ih se kirurski (u ordinaciji njenog lijecnika) odstraniti ili jednostavno otrpjeti dok ne odu. Al tu je opet jako vazno ovo u prethodnom odlomku, znaci sto meksa stolica i obavezno nikakvo naprezanje pri obavljanju velike nuzde.

    A sad nazad dojenju. Sigurna sam da ce Emily biti odlicna u pomoci sutra kad se probudi ali do tada zaboravite na izdajanje i zaboravite na bocicu. Umotajte se svi zajedno u krevet, Veroniku na maminu cicu svaki put kad zakmeci i kad ne ali je voljna, da bi se dalo znak dojkama da je beba opet tu, a ne plastika. Neka si mama proba naci udoban polozaj u kojem moze spavati dok Veronika cica (meni je bilo odlicno na boku, sa rukom ispruzenom izpod glave, a izmedu glave i ruke jastuk).

    Nemojte se brinuti ako beba cica 10 minuta pa zaspe, pa malo kunja pa opet. To je normalno. Uz to, sada joj je dva tjedna, pripremite se na skori skok u razvoju kroz kojeg puno beba prolazi u ovom periodu, a to znaci da ce beba neko vrijeme biti non-stop na cici.

    Ako bas hocete vidjeti da li ju mozete odrzati budnom malo dulje tokom podoja, skakljajte ju, razgolitite ili na neki drugi nacin ju probajte odrzat budnom.

    Najbitnije je da ne brinete o tome koliko je mililitara beba posisala jer to ne mozete znati osim eventualno da ju vazete prije i poslije podoja, a to donosi vise stresa nego olaksanja (jer cete se uvijek pitati "a jel to dosta?", a na koje pitanje nema definitivnog odgovora).

    Pratite svoju intuiciju, otsljivite bocicu barem nocas, dok se ne cujete sa Emily sutra ujutro.

  11. #11
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Nanky prvotno napisa
    Prije smo dojili kad je mala zaplakala (to je valjda na zahtjev) svakih sat-dva.
    A poslije posjeta patronaže svakih 3 sata na flašicu.

    Istina da je bilo teško dojiti prije svakih sat-dva ali ovo s izdajanjem je teror. Stalno briga jel imam mlijeka, koliko je pojela, koliko je sati i sl. U-ž-a-s!
    Za tako malu bebu normalno je dojiti ponekad i svakih pola sata. Mislim da vas patronažna vodi jednosmjernom ulicom ka prestanku dojenja i ja je ne bih više ni zvala u pomoć, jer u ovom slučaju svojim neznanjem samo , na žalost, odmaže.
    Kao i prethodne cure, preporučam nazvati u jutro SOS telefon za dojenje, a ako do jutra ovo budete pročitali, moja preporuka bi bila: zaboravite na savjete patronažne, nemojte brinuti o količini (po tome što pišeš izgleda da beba normalno napreduje)i nek mama doji kad god beba traži. Neka joj ostane na jednoj dojci dokle to beba želi, jer to zadnje mlijeko koje izvuče je najkaloričnije.
    I zapamtite: tablice po kojima se određuje što je "normalan" dobitak na težini kod beba uglavnom su zastarjele i rađene u doba kad je većina djece bila na adaptiranom, a znamo da su ta djeca uglavnom teža od dojene (ali ne i zdravija :wink: ).
    Nadam se da sam malo pomogla.
    Nedajte se obeshrabriti, većina je prošla prije ili kasnije neku krizu u dojenju, a frka u početku je uobičajena. Ali vjerujte, kad se sredi (a to može potrajati), isplati se više od ičega- i zdravstveno i emocionalno i financijski i ....
    Sretno!

  12. #12
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja sam zaboravila spomenuti da je Veronika ocaravajuca

  13. #13
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    i mi se pridružujemo bičevanju patronažne :D jer gle kakve je probleme stvorila. dajte probajte samo siku i to kad god bebica hoće. mi smo znali dojiti KONSTANTNO. vidi se da se i tajo brine o bebi pa nek lijepo preuzme pravljenje specijalnih obroka za mamu i kuhanje čajeva i kljukanje s tekućinom.
    mama nek se što više odmara i nek se ne živcira jer to može djelovati i na bebu. i samo dojite, dojite, dojite količine mlijeka će se stvarati onako kako beba jede i to sve više i više.
    ustrajte i ne dajte se.
    nije bitno znati koliko beba jede u mililitrima jer kad doji ona uzme koliko hoće i želi.
    što se tiče bolova, ja sam imala bolove uslijed stiskanja maternice pa sam znala ponekad i plakati jer su se pojačavali dok sam dojila. ajme koja je to bila koma. ali eto i to prođe. istrpila.
    inače sam i ja imala grozne šavove, nisam 7 tjedana uopće mogla sjesti tako da eto tješite se sa mnom. doručak, ručak, večera sve u položaju ležećem na boku. ma prestrašno. kad se sjetim uhvati me neka tjeskoba.
    ali sve će to proći i samo se držite.

  14. #14

    Početno

    Nanky...za epiziotomiju ti mogu reći samo neka leži - meni je nila manja po ovom što sam pročitala od tebe, i rekli su mi da ne pomišljam na sjedenje prva dva tjedna, tako da mislim da bi ti ženi dobro došlo da taj period izležavanja produži...i neka doji u ležećem položaju tako da Veronikina glavica bude malo povišena od ostatka tijela, na njenoj ruci. I neka ne brine za Voltaren, može ga piti, ja sam još u rodilištu pitala da li smijem pa su me blijedo pogledali i rekli da sam u ta tri dana dobila dvije injekcije i pitanje 'zar vi mislite da bi mi vama dali nešto što može bebi naškodit?'

    To što puno spava je super, jer znači da ok jede - bebe ne mogu spavat ako su gladne...i ne bi kakala da nema šta izać vani...

    Meni je izdajalica pomogla jedino kad sam totalno nabrekla s mlijekom pa Karlo nije mogao sisati, u svim ostalim slučajevima smo se borili s njim da primi cicu. Zato je spremite, neka mala visi cijelo vrijeme na cici ako treba da ponovo razvije refleks sisanja i da se uspostavi ponovo potražnja mlijeka...

    A broj od patronažne hiti u smeće, izgleda da si naletio na 'školski slučaj' tete koja ne vidi dalje od vlastitog nosa i onog što je naučila prije x godina... :D

  15. #15

    Početno

    E da...za stolicu...s tim sam imala agonije, ima negdje topic gdje su mi cure davale hrpu korisnih savjeta...Ja bi osobno preporučila da ti žena popije žličicu najobičnijeg ulja ako može, nema okus, neka samo proguta, jer je masno i jednostavno protjera u roku nekoliko minuta...opet će se namučit prvih par puta ali bit će bar malo lakše dok se probava ne regulira...Čokolino je isto dobar za pretvrdu stolicu...

    Ovo su moje isprobane metode, jer više nisam znala šta bi od bolova, znala sam sjedit i plakat po dva sata da se olakšam...

  16. #16
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Nanky prvotno napisa
    Stvarno ste brze svaka čast.

    Dakle supruga je imala epiziotomiju i ako sam dobro shvatio u tri sloja i bilo je užasno bolno šivanje. Bolovi se praktički kontinuirani i dosta jaki. Vidim da mi žena požuti i preznoji se u sekundi.
    Ovako: prvo cestitke na curici!

    Sto se tice bolova od epiziotomije, mojoj najboljoj frendici je njena patronazna na ranu od epiziotomije (a imala je bolove koji su (cini mi se oko 7-10 dana nakon poroda) bili tak jaki da nije mogla maknuti ni prst na nozi od bolova) stavljala Povidone tekucinu (na bazi joda, ima za kupiti u apoteci). Ona se tako jadnica patila, patronazna dosla, vidjela u cemu je stvar, to joj nakapala na sterilnu gazu, stavila na ranu, i moja frendica je tu istu vecer hodala! Kaze da je poslije to kupila u apoteci i stavljala na ranu kad bi ju smetala.

    Ako su bolovi na debelo crijevo (kad treba ici na veliku nuzdu - a cula sam i da se neke zene nakon epiziotomije boje velike nuzde i pucanja) - pomaze opustanje, puno tekucine (voda, sok od domaceg kompota), voce skuhano na kompot i - ako moze malo setati - setnja.

    Za dojenje preporucujem iskljucivo dojenje, bez izdavanja pa hranjenja na bocicu - s bebicom u krevet, pa neka sise na zahtjev. Tako ce se najbolje uspostaviti ponuda i potraznja - sto beba vise sise, to se vise mlijeka stvara.

    Sretno!

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Hvala, hvala, hvala! Evo i Veronikine majke među živima. Natjerala sam se ustati i ovo pročitati (naravno prije sam popila voltaren), puno mi koriste vaši stavovi i savjeti, jer smo mi već malo poljuljani u svojim nastojanjima da maličkoj damo najbolje što možemo. Patronažna je "vidjela" da mala ne jede dosta, jer ju je izvagala, te vidjela da mala ne napreduje kao ostala djeca i da je za par dana dobila samo 4 dkg, a trebala je ?! ne znam ni ja koliko i otada su počele muke. Do onda, tih par dana po dolasku iz rodilišta bila je na cici gotovo cijelo vrijeme i to mi nije bilo tako teško kao ovo izdajanje i šopanje. Najgore od svega su ti bolovi koji su negdje iza rane prema debelom crijevu, ali nisu hemoroidi, konstantni su i nemogući (inače dobro trpim bolove, išla bih još 2 puta roditi samo da nema ovoga). U svakom slučaju, hvala vam na podršci! mama Sandra

  18. #18
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    mama sandra, probaj protiv bolova lekadol ili bilo koji drugi oblik paracetamola. to je bezopasno za bebu.

    zovite bez ustrucavanja 0800 22 77 22, koliko sam shvatila emily ce se ovaj tjedan javljati, a brze i lakse ce vas savjetovati kad ovako treba puno odjednom ispricati. ako ne budete zvali ,trebali bismo ovdje jos malo provjeriti polozaj na bradavici, nacin sisanja, kako ide otpustanje mlijeka itd.

    htjela sam jos samo dodati da je veronika PRESLATKA i da ima super ime :D

  19. #19
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Mama Sandra i tata divni ste! :D

    Cesto vaganje je dosta nepouzdano, jer dojeni bebaci ne napreduju ravnomjerno, nego mozda prvo vrlo malo, a nakon par dana ili tjedan bum - beba naglo dobije na tezini. I onda ako se vaze cesto, moze se dobiti kriva slika, i dojenje krenuti nizbrdo. Pogotovo sto je svako dijete individualno, i sve je to tesko strpati u neke okvire. Nismo svi isti, tako ni svako dijete nece dobiti isto na tezini.

    Stoga slobodno se vi opustite, na dobrom ste putu, mama nek se opusta sto je vise moguce i doji bebence kad god trazi, a tata nek i dalje pruza potporu, logisticku i moralnu :D

    Sretno i pusa preslatkom bebacu :D

  20. #20
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Nanky, evo još jednog primjera, možda vas ohrabri:
    moja sestra je nedavno imala sličan problem sa svojom "patronažnom" iako živi u Londonu (ne znam kako se tamo zovu).
    Beba je dobivala samo oko 60 g tjedno i odmah su joj savjetovali nadohranu adaptiranim. Bili su na sto muka, ali ipak nisu poslusali. Beba je slabije dobivala na tezini jos sljedecih cca mjesec dana i onda je krenulo. Rodila se sa samo 2970g i vjerujem da je i to bio razlog što joj je trebalo duže vremena nego većim bebama. Nije bas dobro otvarala usta i trebalo je dosta vremena da nauči, ali mi je sestra bila uporna i stalno joj je visila na ciki.
    E sad, sa 4,5 mjeseci je PODUPLALA porođajnu težinu, što je inače kao "normalno" do 6. mjeseca.
    Toliko o normama i tablicama.
    Vidim da ste na dobrom putu, samo puno odmaraj i uredno jedi i pij, tvoj posao sada neka bude iskljucivo ti i beba, a drugi nek pomognu oko svega ostalog. A ovdje na forumu i na SOS telefonu možeš dobiti sve potrebne informacije i podršku. :wink:
    I da, bebica je zaaakon! :D

  21. #21
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Još da se ubacim i ja sa savjetom da svakako izbjegavate davati vodu i čaj.

  22. #22
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Dragi hrabri roditelji male prekrasne Veronike :D ,
    najprije vam od srca čestitam i zadivljuje me vaša borba oko dojenja. No, odmah ću napomenuti da ovo teško razdoblje brzo prođe, a i meni se samoj činilo kao da nikad neće. Kao da nikad neću normalno sjesti ( 50 dana nakon poroda sam sjedila na pola ), normalno ići na wc, normalno hodati. Isto mi je rana od epiz. bila ogromna jer je Matej bio ogromna beba, dakle točno znam o čemu pričaš! I da ne spominjem da me cijela okolina uvjeravala da nemam mlijeka, da mi je patronažna savjetovala nadohranu, a potom i pedijatar...
    Što se tiče vašeg dojenja, već je puno cura prije mene dalo izvrsne savjete, pa bih ja samo ponovila: dojite na Veronikin zahtjev, ne prema urama. Ne osvrćite se na savjete patronažne ( najbolje je više i ne zovite ), nego slušajte svoju intuiciju. Podatak o tome da su pelene popiškene i pokakane govori o tome da dijete uzima dovoljno mlijeka i to masnoga od kojeg će napredovati, nemojte se uopće brinuti. Sve bočice i dude izbacite, samo pazite na ispravan položaj Veronike na dojci: dakle usne izvrnute prema van, iz profila kao proljepak, bradica prislonjena na dojku. Mama, probaj uzimati nešto drugo, ne voltaren, mislim da će ti u ljekarni radije preporučiti ibuprofen, to su nama davali u rodilištu, ali konzultiraj se s liječnikom.
    Dojite što češće, ležite, odmarajte se ( kad imate tako vrijednog i brižnog tatu :wink: ), ako bebačica traži nosanja - nosite je i uživajte u svakom trenutku jer, vjerujte, tako brzo prođu!
    Bradavice, ako su ti bolne ili imaš ragade njeguj čistim lanolinom , a higijenu održavaj običnom toplom vodom ( pri tuširanju ), bez sapuna, alkohola i sličnih preparata.
    Želim da vam dojenje što prije postane veliki užitak! :D

  23. #23
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    evo da vam i ja zaželim u uspjeh u dojenju dojenju dojenju i samo dojenju bez ikakvog gledanja na sat! i nama je patronažna bila rekla dojenje isključivo svaka 3 sata, a pedijatrica isto. poslušali smo ih jednom, probudili bebu iz sna da bi jela i taj dan je bila tako histerična od tog jednog nasilnog buđenja da ih više nismo slušali isto tako, trebalo mi je par mjeseci da se odviknem tog gledanja na sat (dojili smo na zahtjev, ali sam ja stalno gledala kad su ti njeni "zahtjevi" jer sam čekala da se već jednom izreguliraju), a sad više nemam pojma kako često doji, i najbolje mi je kad mi svekiji dođu i posjetu i pitaju "a kad je mala zadnji put jela?" a ja odgovorim "nemam pojma" gledaju me kao da sam s marsa pala :D
    ni ja ne mogu izdojiti više od 20 ml, a beba mi ima 5 mjeseci i dobiva nešto više od kilograma mjesečno. s 3 i pol mjeseca je poduplala svoju porođajnu težinu, a to se kao desi oko 6 mjeseci po njihovim tablicama (kojima je bolje ne vjerovati, jer kao što je već netko rekao, zastarjele su i temelje se na bebama na adaptiranom mlijeku).
    dakle, lijepo nek mama legne u krevet i doji po cijele dane meni je čak frendica radila klopu i sjeckala je na komadiće da mogu jesti dok dojim

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    187

    Početno

    Potpisujem sve što su cure gore napisale.
    Veroniki želimo dobrodošlicu i samo da kažem da nešto slađe odavno nisam vidjela. Mislim da VV svojim izrazom jasno daje do znanja što želi :D

  25. #25
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    Veronika, mama SAndra, tata Nanky, kakva je situacija?
    Kako stojite s dojenjem u odnosu na adaptirano? Da li Veronika doji, pa onda dobije flasicu nakon svakog podoja, ili samo povremeno?
    Da li mama osjeca naviranje mlijeka, da li vidi da beba guta kad sise? Nakon koliko otprilike vremena poslije podoja opet trazi klopu?
    Ima li kakve promjene u broju kakica i mokrih pelena?

    Bilo bi dobro nuditi cesce dojku, i svakako se pobrinuti da ju isprazni, mali dobitak na tezini moze biti znak da nije dobila dovoljno kalorija.

    Ako je mami mlijeko zastalo, bilo bi dobro istusirati se toplom vodom ili staviti tople obloge, i onda brzo Veroniku na cicu, da joj bude lakse izvuci.

    Javite se, cekamo

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Evo opet tate, da vas izvijestim o napretku.
    Danas je bila patronažna (a nismo je ni zvali) s vagom i izmjerila 2520 g. To je sad već unijelo dosta optimizma među nas jer je ipak napredak. Mlijeko se pomalo vratilo, čak se mama izdojila jedno 40 ml tak da bum ja odradio još ovu noć na dudu da se mama naspava što više.
    Patronažna nas je i dalje snubila da joj damo pokoji nadomjesni obrok da sebi olakšamo. Mi smo samo kimali s glavom. Rekla je da još nije vidjela takav par koji se toliko opire adaptiranom mlijeku.

    Dakle, problemi koji su ostali:
    - mala daje zahtjeve svakih dvadesetak minuta što je dost naporno ali uleti i koji sat-dva mira.
    - užasni bolovi kod mame su još prisutni i oni najviše sve i kompliciraju. Razmatramo da odemo liječniku zbog toga ali ne znamo kojem. Možda natrag u Petrovu? Mislim da će to samo biti nepotrebno navažanje i traženja pravog doktora bez rezultata.

    Zahvaljujemo svima na podršci i savjetima. Ustrajat ćemo u dojenju do prve kontrole kod pedijatra za 15 dana pa se nadam da će tada biti već na svome mjestu.
    Možete slobodno ostavljat svoje dojmove i savjete jer nam dosta zaći podrška. Osobito me zanima jel ikada itko imao takve bolove kao moja draga?

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    prvo da vas svo troje pozdravim i cestitam na upornosti sigurno ce vam se visestruko isplatiti

    cure su vam vec sve objasnile za dojenje - a ja cu se samo nadovezati na onaj drugi dio pitanja.

    Ja sam imala slicne bolove tj. bolove da nisam mogla niti mali prst na nozi pomaknuti a da me ne zaboli... na kraju se uspostavilo da sam prenaglim kretanjem zaradila unutarnji hematom koji mi je protiskao na saove i to je bolilo ko vrag.

    Ja sam otisla kod svog ginekologa. Mozete otici u bilo koju gin. ambulantu na pregled - a oni ce vas event. uputiti natag u rodiliste.

    Mozda bi ipak trebali otici, da se utvridi sto je tocno uzrok takvim bolovima, jer uzrok tome moze biti i npr. infekcija rane - sto treba cim prije sanirati.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    148

    Početno

    zaboravila sam napisati

    mala Veronika je preeeeeeeslatka

  29. #29
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj Nanky prvotno napisa
    Osobito me zanima jel ikada itko imao takve bolove kao moja draga?
    Mislim da sam spomenula da je moja najbolja prijateljica imala grozne bolove, nije se mogla pomaknuti, dignut se iz kreveta je bila prava muka, kad bi pomaknula malo stopalo (a kamoli cijelu nogu) sve ju je bolilo.
    Patronazna joj je na ranu od epiziotomije stavila Povidone tekucinu (na bazi joda) i frendica se tu istu vecer ustala iz kreveta i hodala!


    A sto se tice dobitka na tezini i medicinskog osoblja, mislim da vecina nas ima negativna iskustva. Meni je pedijatrica na 2. kontroli s 2 mjeseca preporucila dohranu formulom (50 ml nakon svakog obroka) jer je Erin dobila "samo" 530 grama i 2.5 cm.
    I mi se uzasno opiremo formuli :D Zapravo, upravo sam se radi toga uzasno zakacila s mojom mamom, ali o tome u drugom postu...

  30. #30
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    evo sam se ja tek sad uključila u čitanje ovog vašeg posta, pa prvo da vam čestitam na krasnoj djevojčici, ada onda brzo pređem na stvar
    za dojenje su vam već stvarno sev rekli, definitivno se slažem sa svim, za bolove su vas isto već puno savjetovali, ali imam jedan dodatak
    naime ja sam rodila prije 7 mjeseci i na sreću nisam imala problem sa rezanjem jer me samo malo šavova zahvatilo ovaj put, ali mi je bio problem ići na wc, vjerojatno su bili neki mali hemeroidi, a i psihički strah da ne popuca onih par šavova, pa ko zna što još, uglavnom ja sam taj problem rješila Dulcolax čepićima. Probajte, nisu štetni, a jako omekšaju stolicu tako da nije potrebno naprezanje i puno je lakše sjediti jer kraće traje izlet u wc.

  31. #31
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Ne znam da li se tko od cura sjetio pogledati kako izgleda to "dolje" nakon poroda. Vjerovatno nije jer malo ima onih "ambulatnih", a mnogima nije do ničega. Ja jesam jer sam bila za ukupno 4 i po sata nakon poroda već doma (rodila u Njemačkoj za neupućene ). Neću pretjerivati ako vam kažem da sam se začudila koliko je "rupica" postala ogromna i fakat neko vrijeme tako ostala. E sad dolazi finiš. Rupica se u neko vrijeme stisne, a kako se ona stisne šivana međica se nategne pa eto frke. Ako je rez bio do čmara kao kod mene puknuće onda je bol neizbježna, nateže se i čmar.
    Htjela sam još napomenuti da je ista ta šivana međica bolna i kod drugog poroda jer vezivno tkivo nema takav elasticitet kao kad nije bilo povrijeđeno nego je to ožiljkasto vezivno tkivo, koje se slabije prilagođava potrebnom rasteznju kod izlaska glavice. Najčešće ponovno puca, ako se međica pravilno masažpm ne pripremi za porod i ako se ne izabere pravilan položaj za rađanje (nikako ne na leđima). Sisanje djeteta sigurno utječe na stiskanje maternice, a onda i na susjedska tkiva. Meni je pomoglo kad sam šakom pritisla predio oko malog trbuha prema unutra. Kao kad da je sve bilo lakše onda.

  32. #32
    Poslid avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    2,916

    Početno

    Ja bih vam definitivno preporučila da bacite flašicu i samo dojite. Tako će se najbrže ustabiliti ponovno količina mlijeka, a vjerujem da će i mami iti lakše.
    Za ranu bih preporučila pregled kod ginekologa, jer postoji mogućnost hematoma ili gnojenja rane - ljekovi protiv bolova definitivno nisu riješenje na tako dugi rok.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Citiraj Elly prvotno napisa
    Mislim da sam spomenula da je moja najbolja prijateljica imala grozne bolove, nije se mogla pomaknuti, dignut se iz kreveta je bila prava muka, kad bi pomaknula malo stopalo (a kamoli cijelu nogu) sve ju je bolilo.
    Patronazna joj je na ranu od epiziotomije stavila Povidone tekucinu (na bazi joda) i frendica se tu istu vecer ustala iz kreveta i hodala!
    Samo da odgovorim Elly da je još prvog puta patronažna stavila taj jod na ranu ali to nije baš niš pomoglo.

    Mamu i dalje UŽASNO boli i sutra ujutro vjerojatno idemo kod ginekolga da to pogleda.

    Bebica je super, papa svako malo i spava. Jedino je navečer malo zahtjevna kad kmeči i hoće cicu svakih 5 minuta a onda ne vuče neg se igra s njom. :D Vrag mali.
    Joj samo da mi ženu prestane bolit kolko bi lakše bilo.

    DRAGE MAJKE I BUDUĆE MAJKE, STVARNO VAM SKIDAM KAPU DO PODA ZA OVU MUKU KOJU MORATE PROLAZITI. TEK SAD SAM SVJESTAN KAJ ZNAĆI TRUDNOĆA, POROD I SVE OVO POSLIJE ŠTO SLIJEDI. VALJDA VAM NAGON ZA MAJČINSTVOM DAJE SNAGE DA SVE OVO IZDRŽITE?... JA BI VEĆ DAVNO ODUSTAO
    Pozdrav

  34. #34
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno


    to se takjo brzo zaboravi.... :wink:

  35. #35

    Početno

    Citiraj Nanky prvotno napisa
    DRAGE MAJKE I BUDUĆE MAJKE, STVARNO VAM SKIDAM KAPU DO PODA ZA OVU MUKU KOJU MORATE PROLAZITI. TEK SAD SAM SVJESTAN KAJ ZNAĆI TRUDNOĆA, POROD I SVE OVO POSLIJE ŠTO SLIJEDI. VALJDA VAM NAGON ZA MAJČINSTVOM DAJE SNAGE DA SVE OVO IZDRŽITE?... JA BI VEĆ DAVNO ODUSTAO
    Pozdrav
    Javi se kroz par mjeseci kad bude sve 'normalno' postalo...nema te boli koja bi me natjerala da se odreknem divote ujutro kad me onako snen pogleda i nasmiješi se od uha do uha...ili kad se naglas počne smijat duuuuugo kad mu iznenada spustim pusu na nosić...

    Nisam vjerovala pričama da se bolovi trudova zaborave ali stvarno je tako - onog trena kad su mi ga stavili na trbuh da se gledamo si više nisam mogla dočarat bol od 5min ranije...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    47

    Početno bolovi nakon poroda

    kad čitam vaše probleme, kao da vidim sebe nakon prvog poroda.
    UŽASNO me bolilo, i to ne rana nego baš kao da sam imala konstantne grčeve poput trudova, koji su dolazili iz guzice. nije se radilo o tome da ne smijem pomaknuti nogu, nego je bolilo non-stop, dan i noć, nije bilo položaja u kojem me nije bolilo. dijagnoza je bila prezategnuti šavovi.
    sve je prestalo nakon jedno mjesec i pol i rana od epiziotomije me nikad nije ni bolila.
    mogu reći da je jedino što mi je pomagalo što češća stolica (ne trebam ni reći koliko su bile bolne da sam se morala s obe ruke držati za lavabo da izdržim). nekih par minuta nakon stolice činilo bi mi se da me manje boli, a onda opet sve ispočetka. vjerojatno je u jednom od tih "naprezanja" neki konac i popucao, pa mi je bilo lakše.

    patronažna mi je isto bila takva - prvo da imam mlijeka previše da ću dobiti mastitis, pa onda da nemam dosta, dijete je gladno i da dam bočicu. ma svašta! meni tada dojenje nije uspjelo, iako sam se još 8 mjeseci izdajala. zaista se nadam da će vama uspjeti!!!!

    uglavnom, važno je znati da će bolovi proći, a dugoročno će vjerojatno imati lijepi precizni sitni vez :wink: i neće imati naknadnih problema sa šavom. :D

    sretno! izdržite!

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Eto tako nekak je bilo i nama. Tu noć kad sam napisao zadnju poruku smo završili u Petrovoj na hitnoj. Odma su skužili da je došlo do nekog podljeva i upale ali duboku "unutra" pa je bolilo "guzi". Žena je dobila neke konjske antibiotike i to je prošlo za 3 dana kao da nikad nije ni bilo. Nije za vjerovati.
    Inače Veronika je samo na cici i dobro napreduje... jedino kaj nikak ne voli spavat. Non-stop budna i samo hoce cicu i to uglavnom za igru. :D

  38. #38
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    veronika vita je pametna mala cura koja zna sto valja !
    braaaavo veronika!!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    64

    Početno

    E bas mi je drago da ste samo na cici.
    Kod nas je jos uvijek ta stara skola sa hranjenjem svak 3 sata i sl. Moji su klinci jedan i drugi do negdje 4. tjedna po danu stalno bili na cici. Ja se isto ne mogu puno izdojiti jer mi kcer sad ima 5 mjeseci, ali 20ml je bolje nego nikaj - to si smrzavajte da mozete za Valentinovo van. Ja sam ovaj tjedan pocela skupljati da bih imala dosta za sljedecu subotu .
    Kaj se onih bolova tice - i ja sam to imala - hematomic i hemeroidic koji su prosli za nekih 5 dana i bolili su ko 100 vragova.
    Svaka cast super tati! Mislim da vam vecina zavide ... :wink:
    Nastavite sa cicom i sve ce biti super.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    65

    Početno

    ej, moram priznat da mi je ovaj jedan od dražih topica na rodinom forumu, prava uzbudljiva priča: brižni tata, pa jadna izmučena mama, pa taj mali švrćo na slici... i patronažna kao bad guy... a sve ipak dobro završava.
    iskreno sam sretna da vam je krenulo s dojenjem, i da je bol prestala. malecka je baš slatka.
    veliki pozdrav!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Evo mali izvještaj nakon 5 mjeseci.

    Veronika je do neki dan bila samo na cici zahvaljujući isključivo našoj upornosti. Ipak, počeli smo s nadohranom na zahtjev pedijatra jer je na kontroli u petom mjesecu imala 4700 g. Mi smo se složili da je to premalo pa sad uz cicu dajemo bočicu 2-3 puta dnevno.
    Pedijatar je rekel da slobodno damo i kašice ali mi nekak' sumnjamo u to?
    Bake su jedva dočekale i već bi je šopale s mesekom i krumpirom ali smo ih otpilili. :D
    Veronika je inače super zdrava cura (kuc, kuc) i nije bila bolesna ni jednu sekundu. Nije imala grčeve i spava odlično, uglavnom cijelu noć. Možda nema nikakve veze s dojenjem ali se poklopilo.
    Mi smo presretni kaj smo uspjeli toliko ju držat na cici i vjerujemo kak' smo puno napravili za njeno zdravlje.
    Mala je živa i zdrava a nije pet mjeseci popila ni kap vode,čaja, komorača i slično kaj nam je gurano pod nos non-stop.

    Hvala svima ovdje na potpori
    ako imate kakvih pitanja slobodno pitajte


    a evo i princeze

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Prelijepa vam je curica :D

  43. #43
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Zar je to onaj isti mali čupavac iz avatara :shock:?
    Preslatka je :D !

    Nego, zašto mislite da je 4700g malo? Koliko vidim ona je rođena s 2ipol kile, a porođajna težina je normalno da se podupla s cca 6 mjeseci, pa mi nije jasno.
    Koliko je dobila u zadnjih mjesec dana?
    Nemojte smetnuti s uma da je normalno da beba negdje nakon 3. mjeseca više ne dobiva onako jako na težini kao prije.

    Kako sada stvari stoje s mokrim i pokakanim pelenama (prije nego ste uveli bočicu)?

    Pitam zato jer nisam sigurna da je nužno dodavati bočicu, jer to kad jednom krene često vodi sve manjoj količini mlijeka .

  44. #44
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Koliko je duga?

  45. #45

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    59

    Početno

    Kakva ljepotica!

  46. #46
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    slaaaatka je :D
    i moja veronika je bila sitna, s velikim crnim okicama 8)

    od 2.5kg do 4.7 je 2.2 kg. to JE na nekakvoj donjoj granici u 5 mjeseci. nije ispod granice, nego blizu nje, tako da ne morate biti zabrinuti. imali smo vec topic o bebama komarcima :D, ali mislim na starom forumu.

    spava odlično, uglavnom cijelu noć. Možda nema nikakve veze s dojenjem ali se poklopilo
    mislim da je bas tu uzrok da dobiva malo manje na tezini. ako nije neka izjelica, onda mozda ne stigne nadoknaditi preko dana to sto ne jede po noci. ne kazem da biste ju trebali poceti buditi :D, ako vam ovako odgovara, ok.
    drago mi je da ste dosli do 5 mjeseci, ali nemojte odustati. kad krene dohrana, dojenje mozda nece biti glavni obrok, ali bit ce vrlo vrijedan, i nutricionisticki i emocionalno.

  47. #47
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Malecka je preslatka!! :D :D :D

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    ja bih samo dodala ono kaj pise po mijim salabahterima za dojenje

    majka treba imati sto veci mir i tisinu oko sebe, ne bi se trebala uzrujavati i ni baviti se nicim sto joj oduzima energiju (recimo specerej, kuhanje, spremanje po kuci).

    znaci to sve skupa za nju bi trebao obavljati neko drugi prema njenim uputama

    iduca je stvar da mama treba uredno jesti i piti, puno piti

    i naravno, drzati bebu sto vise uz sebe, koza na kozu cini cuda i za dojenje i za jacenje majcinskog instinkta, a sto je najbolje, dojenje djeluje opustajuce

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    13

    Početno

    Do nadohrane je kakala svakih 2-3 dana. Sada 2-3 puta na dan :D .
    Broj mokrih pelena je bio i ostao 5-6.
    Dugačka je 61 cm.
    Mislim da je sve to bilo OK.
    Problem je bio što je svaki mjesec dobijala sve manje a zadnji mjesec samo 25 dkg. A i presing ovih 5 mjeseci je bio ogroman tak da smo dobro i izdržali.

    Da to je čupavac iz avatara :D

  50. #50
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    [quote="Nanky"]Evo mali izvještaj nakon 5 mjeseci.

    Mala je živa i zdrava a nije pet mjeseci popila ni kap vode,čaja, komorača i slično kaj nam je gurano pod nos non-stop. [quote]

    Bravo!
    Nažalost i nama je to sve bilo gurano, ista priča s patronažnom, ali i pedijatrom (nakraju smo ga i promjenili).
    Šteta što tada nismo znali za Rodu pa smo na kraju podlegli pritisku i prešli djelomično na adaptirano, a brzo sam onda i ostala bez mlijeka jer nije htio na prsa, a nakon dvadesetak dana izdajanja mlijeka je bilo sve manje i manje. Nažalost, dojila sam nepunih 2 mjeseca

    Sigurna sam da će druga beba bolje proći po tom pitanju jer sada puno više znamo, a sada znamo i za :D drage Rode

    Veronika je preslatka :D

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •