Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 57

Tema: Bojim se da neću moći dojiti (nakon operacije redukcije grudi)

  1. #1
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno Bojim se da neću moći dojiti (nakon operacije redukcije grudi)

    Prije puno godina bila sam na redukciji grudi i sada kada ću za nekoliko mjeseci postati mama, sve veći mi je strah da neću moći dojiti, a to neopisivo želim. Operacija je bila nužna i iz medicinskih razloga, u 15. godini kada sam je obavila, radi nekog vjerojatno hormonalnog poremećaja grudi su bile valjda desetka, tako da je jako trpjela kičma i sve skupa. Posvuda čitam da kod tako velike redukcije postoji velika vjerojatnost da žena neće moći dojiti. Ima li netko slično iskustvo ili možda neki savjet?

    Kako da se ponašam u bolnici, kako ću znati imam li mlijeka, a ako išta krene, imam li ga dovoljno? Pošto idem na Sv. Duh gdje su jako za dojenje, bih li trebala reći sestrama kakva je objektivna situacija, kako ne bih doživjela šikaniranje ili nevjericu ako doista ne bude mlijeka (jer čujem da sestre svima govore da imaju mlijeka i nemaju baš razumijevanja prema poteškoćama - pišem samo kako sam čula od nekih žena).

    Pročitala sam sve čega sam se mogla dohvatiti o dojenju, nabavila izdajalicu, gledam stalno cicke i ne vidim neke promjene koje bi obećavale mlijeko i jednostavno ne znam što bih još mogla učiniti kako bih poboljšala naše šanse za dojenje... Pošto se ovdje ne smije pisati o nadomjesnom mlijeku i svemu tome, nemam pojma što da nabavim da nas čeka doma za svaki slučaj (koje mlijeko, koje bočice...) i uopće kako da se snađem u šumi svega toga. Počelo me to sve stvarno opterećivati.

    Želim samo reći da ništa na svijetu ne bih htjela toliko kao moći dojiti svoje dijete i sve ću učiniti da se to ostvari. Ne mislim odustati kod prve zapreke, no ako su kanalići prerezani i žljezde, živci oštećeni, to nije nešto što mogu osposobiti dobrom voljom nego je objektivna zapreka. Ma joj, baš sam sva zbunjena i tužna... osobito kad vidim i čujem žene koje prvi dan nakon poroda odmah traže injekciju kako bi ostale bez mlijeka i sačuvale svoje cicke...

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    ValaMala, samo polako.
    Za početak mislim da je jako važno da su sestre na odjelu upoznate s tvojim "problemom".
    Što se tiče AD - a ne trebaš ga pripremati, ako i bude problema, ionako ste prvih 3 dana u bolnici, to će biti dovoljno vremena da doma javiš što kupiti.
    Ostalo će se javiti savjetnice.

  3. #3
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,236

    Početno

    Ja sam nedavno razgovarala s doktorom na institutu za tumore od redukciji i on mi je isto ponovio (što sam već ranije čula na nekoliko mjesta) da takva operacija može onemogućiti buduće dojenje pa smo odlučili da ponovimo razgovor za par godina kad vidim što mi je s drugim djetetom.

    Nemoj biti tužna, postoji još bezbroj načina na koje možeš pokazati svu svoju ljubav i predanost svom djetetu.

  4. #4
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Ne znam nista o tome, samo cu ovo potpisati.

    Citiraj rossa prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj biti tužna, postoji još bezbroj načina na koje možeš pokazati svu svoju ljubav i predanost svom djetetu.

  5. #5
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Hvala vam curke, tako mi je grozno. Svjesna sam kako nema ništa tako vrijedno za bebu kao majčino mlijeko i pomisao da u nju ulijevam nekakve nadomjesne gluposti mi je užasna. Dođe mi da molim neke mame koje imaju puno mlijeka da nešto izdoje za nas, ma joj... Pokušavam pozitivno misliti, znam da i to ima puno utjecaja, ali baš me u zadnje vrijeme primilo neko malodušje, valjda i hormoni pucaju, mm na nekom putu pa sam sama i glava se puni raznim mislima tipa, hoće li moje dijete biti manje zdravo i sretno, jesam li trebala pretrpjeti te sisetine, premda tada s 15g nisam mogla misliti ni na kakvo dojenje, samo sam željela konačno izgledati normalno i moći se držati normalno, vidjeti svoja stopala npr...

  6. #6
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Samo ti želim dati podršku.

  7. #7
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Citiraj jurisnik prvotno napisa Vidi poruku
    Samo ti želim dati podršku.
    Hvala ti od sveg srca. Sad sam se još i sva rasplakala.

    Jel u ovakvim slučajevima ima kakvog efekta onaj neki hormonski sprej, nešto na s, čini mi se? Nadam se da će se možda javiti koja Rodina savjetnica za dojenje.

  8. #8
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno

    valamala stručne tete će ti odgovoriti u vezi mlijeka, žlijezda i kanalića. razlozi su zaista objektivni i o tome ćeš upozoriti osoblje.

    ja ti samo kao mama dvojice divnih sinova mogu reći da nije dojenje jedini način istazivanja ljubavi, sreće, nježnosti. djetetu nije potrebna mama isključivo kao resurs hrane. kao što su cure gore napisale, postoji još bezbroj načina i ti ćeš još milijun puta njemu pokazivati svoju ljubav i požrtvovnost i nježnost.

    kad sam s 1. sinom nakon povratka iz rodilišta imala muke po dojenju i ubijala se u pojam ko mazga, moja sestra (također mama dvoje djece koje je oboje dojila)mi je rekla pametnu stvar: djetetu je potrebnija zdrava i sretna mama nego izmoždena isfrustrirana nezadovoljna mama.
    Posljednje uređivanje od lukava puščica : 16.11.2011. at 22:21

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Valamala, mislim da se stanje dojki može vidjeti na UZV. Kad sam ja bila na redovnom pregledu doktorica bi rekla da sam ja sigurno imala puno mlijeka jer imam puno žljezdanog tkiva u dojkama u odnosu na masno tkivo. Možda bi te takav pregled smirio ako se može vidjeti imaš li i koliko žljezdanog tkiva. Ja sam bila u poliklinici Eljuga gdje je doktorica bila izuzetno ljubazna.

  10. #10
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Baš sam htjela pitati postoji li kakav pregled kojim bi se moglo ustanoviti kolika je šteta napravljena operacijom.

  11. #11
    Osoblje foruma Mimah avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    1,506

    Početno

    ValaMala, vjerujem da ti je teško. Ne znam hoće li ti itko moći nešto konkretno reći jer nitko ne zna što se u dojkama dogodilo tijekom operacije. Kada dođe vrijeme, vidjet ćeš. Mislim da bi bilo dobro detaljno se informirati o dojenju, znati sve uobičajene prepreke i sl. i pokušati. Tražiti savjet od savjetnica kad za to dođe vrijeme. Ako sve pokušaš i ništa ne uspije, onda je moguće da je operacija 'kriva'. U tom slučaju, ne preostaje ti drugo nego hraniti dijete AD-om. I nemoj se zbog toga loše osjećati, ako je to jedini način. Mazi, ljubi bebu .

  12. #12

  13. #13
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    oka, hvala. Prilijepit ću ovdje tekst liječnika:

    Evo stručnog odgovora, pitala sam Doc. Dr. Ivo Džepina:

    *************

    Poštovana Gospođo ...,

    zahvaljujem na vašem mailu i lijepim riječima. Drago mi je da postoji tako nešto kao što je SOS telofon za dojenje.
    Prilikom operacije smanjenja dojke mora se naravno smanjiti i volumen žljezdanog tkiva no ta činjenica sama po sebi ne bi trebala bitno utjecati na količinu mlijeka jer će nakon operacije ostati dovoljna količina žljezdanih acinusa koji mogu stvarati mlijeko. Glavi problem je zapravo oštećenje izvodnih kanalića mliječnih žlijezda. Opseg oštećenja bitno ovisi o tipu operativnog zahvata. Dvije su glavne metode redukcije dojke:
    1. Redukcija s obrnutim "T" rezom
    2. Vertikalna redukcija dojke

    Kod vertikalne redukcije većina izvodnih kanalića ostaje očuvano pa bi kod te vrste operacije dojenje trebalo biti normalno, dok je kod obrnutog "T" reza situacija sasvim drukčija jer je oštećenje kanalića značajno što moše bitno smanjiti mogućnost dojenja. U kojoj mjeri će to djelovati na kvalitetu dojenja je teško reći jer i kod žena koje nisu imale nikaavu operaciju i imaju potpuno normalne dojke može postojati problema s dojenjem.
    Što se tiče vremena kada učiniti operaciju ona se najčešće radi nakon trudnoće, ali postoje slučajevi takozvane juvenilne hipetrifije dojke kada i kod vrlo mladih djevojaka postoji izražena hipetrofija dojke, te je u tom slučaju operaciju potrebno učiniti i ranije.


    S poštovanjem

    Ivo Džepina


    *****************

    Dakle kod mene se radi o tom obrnutom T rezu ili sidro rezu, nažalost
    Posljednje uređivanje od ValaMala : 16.11.2011. at 22:50

  14. #14
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Koliko sam nabrzinu shvatila važan je način na koji ti je napravljena operacija i neke su uspješno dojile,
    najteže ti je sad ovo čekanje i šta će biti, ali prema svemu mi se čini da ima nade i neka te to drži do poroda, a onda
    se samo bacite na cicanje i vidjet ćeš.

    Ako nastanu neki problemi rješit ćeš ih na dugi način, ali to ne znači da moraš izbaciti cicu,
    neka dijete samo cica, nek se mazi. Ali nemoj zbog toga sumnjati u sebe, vidiš da su neke uspješno dojile nekoliko mjeseci,
    znači učvrsti svoju vjeru i ne odustaj. Svi smo tu, SOS telefon je tu rješavat ćeš eventualne strahove u hodu.
    Možda je bolje da se ne zračiš ultrazvukom ako nema potrebe, samo se naoružaj strpljenjem i ti i beba ćete biti dobro.
    Imala ti mlijeka ili ne ti možeš dati djetetu cicu i maženje, to ti nitko ne može uzeti.
    Evo ja ovako nabrzinu

  15. #15
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    oka, puno ti hvala na ovim riječima. Večeras kad sam tako down, baš su mi ko zagrljaj. U pravu si, idemo korak po korak.

  16. #16
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno


    Vjerujem da ti je teško i da o tome stalno razmišljaš.
    Shvati jednu stvar, ti su tu za svoje dijete
    Držat ćeš ga u naručju i dojiti, dobit će svu ljubav svijeta i potrebnu nježnost od tebe
    Ko zna možda će sve biti u redu,a ako će biti potreban dodatak ma nema veze, cica je i dalje tu! Ti si tu!
    I sve će biti u redu

  17. #17
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Još sam se nečega sjetila, jako je važno da se pomiriš sa tim do poroda,
    da se opustiš i uživaš u ostatku trudoće. Tvoja opuštenost i sreća važne su za tvoj porod,
    da sve prođe u redu. Nemoj da te to ometa i stvara dodatnu napetost koja ti ne ide u korist kod poroda.
    Trenutno ti mora biti najvažnije da se čuvate i uspješno porodite, budete zajedno, e kad to sve ostvariš i ovo ostalo
    će se već samo posložiti.

  18. #18
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ValaMala nemoj se previše mučiti
    oka ima pravo, nema smisla da se toliko uznemiravaš prije poroda
    ja te sasvim razumijem da si išla na tu operaciju, tko ne bi u takvoj situaciji
    a sad što je tu je, dat ćeš sve od sebe a ako ne bude išlo nije kraj svijeta
    možda se i nađe netko na rodi tko bi ti izdajao i davao viškove bar neko vrijeme, nije ni to nemoguće

  19. #19
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    da se ne zračiš ultrazvukom ako nema potrebe,
    znam da si imala dobru najeru ali moram reagirat na ovo, UZV ne "zrači", taj termin pripada pregledu uz pomoć RTG koji se zaista ne preporuča trudnicama, ali pretpostavljam da ValaMala ide na UZV preglede bebe kod ginekologa pa mislim da ni pregled grudi UZV ne bi štetio ako bi te to ValaMala smirilo.

    potpisujem sve cure koje su ti rekle da dojenje nije jedini način iskazivanja ljubavi prema djetetu, to jest predivan dio majčinstva, ali ako bude situacija takva da ne budeš mogla dojiti nemoj se obeshrabrit, dijete ti neće biti zakinuto za tvoju ljubav, ni najmanje. majčino mlijeko je apsolutno bolje od AD kad su situacije u kojima mama može dojit bez problema, ali ako postoji nekakakv objektivni problem, onda je sreća da postoji AD kojim možeš nahranit dijete, nemoj da ti ta pomisao bude tako odbojna, jer tvoja situacija nije jednostavna.

    ne brini što na dojkama ne primjećuješ nikakve promjene jer te promjene koje se dogode na dojkama ne upućuju na to hoćeš lli moći dojiti ili ne.

    potpisujem ovo što je oka rekla, da ideš korak po korak, ja bi se na tvom mjestu informirala o dojenju, s mislima da će sve bit u najboljem redu, pa i ako imaš 5 funkcionalnih kanalića od recimo potencijalnih 20, sad bubam, to je opet 5 kroz koje može teći mlijeko nemoj se bojat, pripremaj se ko da ćeš dojit, a kad dođe taj trenutak vidjet ćeš kako će se stvari odvijat, imaš forum, SOS savjetnice, oko tebe će bit stručno medicinsko osoblje, nisi sama, imaš se kome obratit i pitat za savjet i podršku, iskoristi to i ne boj se!

    samo hrabro! bit će sve dobro!

  20. #20
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Ja sam recimo sa drugim djetetom izbjegavala UZV djeteta do 12-og tjedna trudoće.
    I ako sad Valmala napravi UZV i dobije neke za nju nepovoljne podatke još će joj biti gore.
    Ovako se može nadati i stavljati dijete na cicu, koliko će cicati toliko će mlijeka biti (koliko ona može dati, a možda zadovolji sve potrebe) ,
    moje mišljenje je da bi joj dojenje bez tehničkih podataka bolje prošlo jer bi onda dala sve od sebe, a ovako unaprijed prognozirati neke
    negativne rezultate, možda bolje ne.
    Jer kao što je tamo doktor rekao, da se nikad ne zna jer i žene bez tih poteškoća inače ne doje, znači ipak kad bi se dalo sve od sebe
    i kad bi se prirodi dala šansa, možda bi se moglo i uspjeti.

    ps. to je viđenje iz mog kutka
    Posljednje uređivanje od oka : 17.11.2011. at 10:17

  21. #21
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Hvala vam cure, stvarno ste divne. Bilo bi mi drago da se javi i koja Rodina savjetnica, ako možda ima neka saznanja ili konkretne savjete kako da se ponašam nakon poroda. Postoji li mogućnost da nam netko navrati, pogleda dojenje, grudi i sve skupa i pomogne nam? Imam patronažnu (upoznala sam ju), ali je neka starija ženica, nemam dojam da je baš jako upućena u dojenje (možda sam skroz u krivu)

  22. #22
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam recimo sa drugim djetetom izbjegavala UZV djeteta do 12-og tjedna trudoće.
    blago tebi, nisu svi toliko sretni da si to mogu priustit :/

    no ja svakako smatram da UZV nije štetan, ali to je sad OT

    u svakom slucaju ValaMala ti izabri ono što je tebi najprihvatljivije i s čim ćeš bit mirnija, jel to UZV da znaš koliko imaš mliječnog tkiva, ja vjerujem da ga imaš sasvim dovoljno, ali to će ti najbolje znat reć dr. na pregledu, ili ti je lakše ne napravit UZV pa čekat porod i vidjet kako će se stvari odvijat. to ti ostaje u svakom slučaju

    moje mišljenje je da bi joj dojenje bez tehničkih podataka bolje prošlo jer bi onda dala sve od sebe, a ovako unaprijed prognozirati neke
    negativne rezultate, možda bolje ne.
    ja recimo mislim da bi rezultati pregleda bili pozitivini za nju, da bi ju možda i ohrabrili, ne mora značit da će bit negativni.

    ima ljudi koji puno bolje funkcioniraju kad imaju puno informacija na raspolaganju, a naravno i onih koji su opušteniji što manje toga znaju i tako lakše funkcioniraju, nismo svi isti.

    ja bi recimo sve volila znat, sve opcije koje imam i moguće scenarije da se znam pripremit za svaku od tih situacija, tako bi i otišla na UZV dojki ako bi procjenila da mi ta informacija može bit korisna, i pitala med. osoblje/prijateljice/savjetnice/druge žene/ prije poroda što me sve može čekat, da se znam pripremit, i pripremala bi se na sve moguće scenarije koje u tom trenutku mogu zamislit, a nadala da će bit upravo onaj koji si priželjkujem.

  23. #23
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Dakle misliš da bi se to na uzv dojki moglo vidjeti i dati neka procjena o vjerojatnosti dojenja? Gdje bih mogla otići na to, a da je neki pouzdan dr. koji se kuži u to? Ne bih htjela da moram platiti hrpu love, a da mi neki nadobudni dr. kaže da što fantaziram i da mi ne pruži razumijevanje ili uopće ne skuži što mislim, pregleda me na tumore i kaže bajbaj

  24. #24
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    blago tebi, nisu svi toliko sretni da si to mogu priustit :/
    Ne kužim čemu ovaj komentar. Svatko svoju trudoću ostvari i nosi na način na koji može i koje mu tijelo dopušta.
    Niti veličam svoje postupke niti umanjujem tuđe. Samo iznosim svoje mišljenje kako sam i napomenula.
    Na drugima je da na temelju naših iskustava donesu odluke za koje smatraju da su najbolje za njih.

  25. #25
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    VamaMala, ja sam od ovih koje vole znat šta se događa, kao i zhabica.
    Zato bih na tvom mjestu našla nekog za koga se zna da DOBRO koristi ultrazvuk, dakle da zna gledati i čitati što vidi. Takvog liječnika bih pitala je li MOGUĆE ultrazvučnim pregledom utvrditi jesu li kanalići očuvani (zhabice, koliko sam shvatila, nije toliko problem u žlijezdama, nego u eventualno presječenim kanalićima) i koliko je takav nalaz pouzdan. I onda, ako ima smisla, napravila bih pregeled.
    I onda bih se u glavi pripremala na varijantu "vjerojatno ću moći dojiti" ili "vjerojatno neću moći".
    A ako ne budeš mogla, onda ćeš svojoj bebici pružati svoju blizinu, hranit ćeš je i dalje s ljubavlju, držeći je u naručju, gledajući je zaljubljeno, mazeći je. Imat će kvalitetnu zamjenu za tvoje mlijeko, a za sve ostalo ćeš ti biti tu u originalu: da nosiš, maziš, pjevaš, razumiješ, skaćeš, budiš se, bdiješ, ludiš...i imat ćeš sretnu bebu.

  26. #26
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sad vidim tvoj zadnji post.
    Svakako trebaš liječniku reći zbog čega si došla i šta je to što treba utvrditi, a ne ići na rutinski pregled dojki. Ovo je specifična situacija.
    Posljednje uređivanje od vertex : 17.11.2011. at 11:36

  27. #27
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj ValaMala prvotno napisa Vidi poruku
    konkretne savjete kako da se ponašam nakon poroda
    ja bi ti savjetovala da se ponašaš kao bilo koja druga mama koja nema problem ko ti, stavljala bi beb naprsi što više, ako ideš u bolnicu u kojoj su prodojeći onda će ti vjerujem pomoći da rješiš eventualne početne poteškoće koje čekaju bilo koju majku, kod nekog ne bde nikakvih problema, a kod nekog bude uobičajenih početnih problemčića koji s elako riješe uz pravilne savjete.

    ma slušaj, šta god sad napraviš, raspitaš se, čitaš, razgovaraš, ništa od toga ti zapravo ne može sad reći što će točno bit kad rodiš, to nitko ne zna.

    važno je po mom mišljenju da ti znaš koje su ti opcije, što želiš i što trebaš uradit. ti želiš dojiti, u tom slučaju se informiraj dobro što bi te čekalo da si mama koja ima sasvim u redu dojke, evo možeš početi tu:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=96&Tekst2ID=239

    imaš stvarno dovoljno materijala za čitanje, a to će ti malo i obuzet misli, da misliš na nešto lijepo

    kad kreneš s dojenjem nemoj se odmah obeshrabrit i mislit da je problem u tvojim prsima, s njima možda bude sve u redu, to još ne znaš, možda te dočekaju samo neki uobičajeni problemčići koje možeš riješit tako da pitas med. osoblje da ti pomogne, nazoves SOS ili pitaš tu na forumu.

    možda ćeš dobiti i različite informacije pa ćeš izabrat ono što tebi i tvom djetetu najviše paše i što smatraš najispravnijim za vas dvoje.

    ako vidiš da baš nikako ne ide, da su problemi nerješivi i da je zasta problem u dojkama, dat ćeš djetetu neko drugo mlijeko jer je bitno da je dijete dobro i bit ćeš sretna jer imaš alternativu, srećom. bude li to konačna opcija, ona neće umanjit tvoje majčinstvo, ti ćeš i dale to dijete maziti, paziti i voljeti, držat ga u svom naručju i ono će imat mamu koja je tu, zdrava i pored njega/nje.

    neću te sad dalje tješit u tom smjeru jer sam uvjerena da će sve bit dobro

    oka, taj komentar je isao iz mojih cipela iz koji si ne mogu dopustit cekat 12 tj da odem na UZV jer bi stvari mogle zavrsit lose po mene i iz iskustva bliskih mi osoba također, zato sa rekla da si sretnica, jer ne mogu si svi priuštit čekanje do tako visoke trudnoće. nadam se da sam sad ok objasnila.

  28. #28
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim tvoj zadnji post.
    Svakako trebaš liječniku reći zbog čega si došla i šta je to što treba utvrditi, a ne ići na rutinski pregled dojki. Ovo je specifična situacija.
    potpis.

    ja ti nisam strucnjak za UZV i ne znam koga bi ti u zgb mogla preporuciti, svakako mislim ko vertex da trebas objasnit svoju specificnu situaciju. mozda bi bilo najbolje da odma prilikom dogovora pregledasve objasnis i pitas ih jeli moguće da vide imaš li još funkcionalnih kanalića, ovo stvarno ne znam jel moguće, znam za žljezdano tkivo ali za kanaliće stvarno ne znam, zato je najbolje da pitaš ako se odllučiš na pregled.

  29. #29
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Eto vidiš, tako ti i ja sa svojim iskustvom pišem.
    A radi se o tome da u mojoj prvoj trudnoći je bilo neznam niti br. UZV, pa su mi nudili 4D, pa sam išla dermatologici i vjerovala joj....ima toga...
    A u drugoj sam slušala svoje tijelo, hvala Bogu trudoća je prošla ok do zadnjih tjedana itd...
    I zato sa ovim iskustvom i mišljenjem koje imam preporučam da se čim manje intervenira, npr. u ovom slučaju mislim da ne bi bilo potrebno osim udovoljiti vlastitoj znatiželji i strahu.

    Iz gore vidljivog lječničkog mišljenja može se zaključiti da ima nade i da nije sve izgubljeno iako je vrsta reza protiv dojenja.
    Znači jedno stručno lječničko mišljenje možemo pročitati, a da li će se netko na UZV usuditi reći: da vaše će dojenje biti uspješno u nekom postotku ili
    pak: vaše dojenje neće biti uspješno, to ne vjerujem, vjerovatno će odgovor biti isto neki nutralan itd... I opet smo na istome, a to je da treba pričekati, vidjeti i nadati se.

  30. #30
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    A istina je sve što pišete, vidjet ću još i malo se informirati, pokušati naći nekog tko je bolje upoznat baš s tematikom dojenja nakon redukcije. Imat ću doma jednu hranicu i bočicu za svaki slučaj i nadati se najboljem.

  31. #31
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj oka prvotno napisa Vidi poruku
    Iz gore vidljivog lječničkog mišljenja može se zaključiti da ima nade i da nije sve izgubljeno iako je vrsta reza protiv dojenja.
    Znači jedno stručno lječničko mišljenje možemo pročitati, a da li će se netko na UZV usuditi reći: da vaše će dojenje biti uspješno u nekom postotku ili
    pak: vaše dojenje neće biti uspješno, to ne vjerujem, vjerovatno će odgovor biti isto neki nutralan itd... I opet smo na istome, a to je da treba pričekati, vidjeti i nadati se.
    činjenica je da su mnogim rodiljama liječnici rekli "vi nećete moći dojiti" i kada to nije bilo istina
    pa s neke strane ima smisla to što govoriš.
    Lako je pričati o tome ovako teoretski ali kad žena rodi i ima uz sebe novorođenče koje urla, taj strah da je dijete gladno brzo će je potjerati da pređe na ad, ukoliko vjeruje takvoj dijagnozi.

    Opet, ja bih na mjestu VM krenula n a neki pregled. Ali je zaista bitno naći nekog kome se može vjerovati, a i u slučaju definitivno loše prognoze i dalje bi bilo bolje probati. Nikad se ne zna, ultrazvuk često griješi...
    Ali treba računati da može trajati duže dok se navuče mlijeko (često treba duže i kod žena koje nisu nikakve operacije prošle).
    Tako da bi bilo dobro imati spreman broj sos telefona za dojenje i svakako zvati u početku.

    ValaMala sretno

  32. #32
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Vidjela sam temu, javim se kasnije...

  33. #33
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Puno hvala cure.

    Ako mlijeko npr. ne dolazi, može li pomoći izdajanje "na suho", pokušavati izdajati (imam onu ručnu (kršitelj koda)ovu izdajalicu) bez obzira što ništa ne ide, ima li to učinka (daje li nekakav signal tijelu da treba proizvoditi ili nešto?).

    Razumijem da je ovo rano, pikulica nam stiže u siječnju, veljači, no puno mi znači bar ovdje podijeliti tu brigu i strah, odmah mi je nekako lakše.

  34. #34
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj ValaMala prvotno napisa Vidi poruku
    Imat ću doma jednu hranicu i bočicu za svaki slučaj i nadati se najboljem.
    s kupovanjem ovoga ne moraš žuriti, stvarno to možeš uraditi u trenutku kad to bude potrebno, ako bude potrebno.

    ja mislim da si u dobroj poziciji jer se imaš gdje obratiti za pomoć, a to je puno

    sretno!

  35. #35
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    ValaMala ja onako laički mislim da bi dobar ginekolog ultrasoničar sigurno mogao procijeniti mogućnost tvojih dojki da proizvedeno mlijeko transportuju do bradavica. Ako je po stručnjacima jedini problem eventualno oštećenje kanalića i nerava onda ti izdajanje na suho neće pomoći jer je zapreka u transportu mlijeka. U svakom slučaju svoje stanje svakako trebaš prijaviti osoblju rodilišta jer je to zaista nešto što objektivno treba biti medicinski tretirano, a neki tvoj hir ili prohtjev.
    Nemoj sebe kriviti, u čitavoj situaciji apsolutno nema nikakve "krivice". I možda postoji šansa da dojiš pa nema smisla sada brinuti toliko.

    Ne znam gdje se nalaziš i da li u blizini ima neka grupa za potporu, no nemoj odbaciti ni tu ideju koju si sama spomenula, da stupiš u kontakt sa nekom majkom koja bi bila voljna donirati svoje mlijeko za tvoju bebu ako mogućnost dojenja ne bude postojala.

  36. #36
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    valamala, u rodi imamo knjigu o dojenju bas nakon operacije smanjenja dojki, buduci si iz zagreba, najbolje bi bilo da dodjes utorkom od 12 do 16 do naseg ureda.
    nas dvije (od tri tamo) smo i savjetnice za dojenje, pa cemo i popricati o opcijama

    ako i nece biti moguce iskljucivo dojenje, vazno je da znas da vrijedi odrzati dojenje, da je za dijete svaka, ikakva, kolicina tvojeg mlijeka dragocjena i na tome cemo zajedno raditi

  37. #37
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Svima hvala na prekrasnoj potpori! Puno puno mi to znači.

    ivarica, baš ti hvala. Jel trebam nazvati prije nego dođem ili se nekome javiti?

  38. #38
    Askia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    8

    Početno

    molim vas pomoć!!!! na brzinu sam uletila ovde .. nemojte mi zamjerit . situacija je sljedeća:
    -ja sam rodila prije 3 mj. imali smo kalvariju sa počecima dojenja al sad smo super!
    -sestra mi je rodila prije 4 dana. jučer su došli doma. stavljala je bebu na ciku. bradavice su joj stvarno bolne i raspucane. beba puno plače vjerovatno je gladna bez obzira sta je na cikaki 20 h dnevno. sinoć su završili u bolnici jer je beba povratila krv. čistu. sestra se išla izdajat i izdaja samo krv. tek sad joj je mlijeko počelo nadolazit.. jer su joj grudi poprilično otekle.. e sad kako oporavit bradavice?? i dal dojit?? dal da joj ja nahranim bebu sa svojim mlijekom dok joj se ne oporave bradavice?? i što činit??? puno hvala!

  39. #39
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Bradavice mazati Purelanom, njega ne treba ispirati prije podoja i nek budu na zraku maximalno, gole, bez grudnjaka, majice... Ocito beba krivo hvata bradavicu, nek za to pita patronaznu il nekog strucnog da pogleda jer zbog krivog polozaja se bradavice ostete. To je sve sto ti mogu reci, dal treba dojit ne znam, pretpostavljam da treba ali prepustit cu to savjetnicama da ti kazu.

  40. #40
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Bez obzira na krv, može dojiti
    krv je vjerovatno od ragada na bradavicama, ili čisto od uhodavanja mliječnih kanalića, bez straha može dojiti, bebi neće smetati.

    Ono što prvo treba napraviti je popraviti položaj dojenja i način na koji beba prihvaća dojku.
    Za prvu pomoć linkam filmiće pa neka pogleda http://nbci.ca/index.php?option=com_...id=6&Itemid=13

    i neka nazove SOS telefon ( http://www.roda.hr/article/category/...fon-za-dojenje )
    Posljednje uređivanje od kahna : 08.03.2012. at 23:19

  41. #41
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Moje iskustvo je da bradavice mogu biti jako ostecene na pocetku dojenja i ako beba dobro prihvaca dojku. Jednostavno ako imas osjetljive bradavice. Naravno , treba prvo provjeriti je li polozaj dobar.
    Askia sretno tvojoj sestri, zelim joj puno upornosti, a podrsku obitelji vec ima

  42. #42
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Potpis na kahnu.

    ValaMala, kako ste? Je li ova mala Pikulica iz potpisa dijete koje si cekala kad si otvorila topic? Kako vam ide?

  43. #43
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Hej, da to je naša beba.

    Sve ide super, cvjetić lijepo napreduje. S dojenjem je tak tak, imala sam nešto mlijeka, puno manje nego je bilo potrebno, pa smo nadohranjivali. Sada smo uglavnom na nadohrani uz nešto malo dojenja. Pokušavala sam svašta, bjesomučno izdajati u nadi da će krenuti više mlijeka, stalno stalno je imati na cici, no ipak je to fizički problem i ništa od toga. No sretna sam što je malena ipak dobila vrijedni kolostrum i što smo oko mjesec dana uspjeli ipak nešto dobiti.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    141

    Početno

    Valamala super vijesti za mene
    I ja sam imala redukciju prije 15 godina pa mi je ovakvo iskustvo dragocjeno
    Doduse iz jedne dojke mi vec neko vrijeme ide kolostrum ali imam i neke cudne bolove u njoj, bradavica izgleda kao i prije trudnoce
    Na drugoj dojci se bradavica promjenila sukladno trudnoci al ta ne daje znakove zivota :D

    Sta bude - bude
    Spremna sam za borbu

  45. #45
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    I kap majčinog mlijeka je vrijedna, ali doslovce svaka kap posebno kolostruma!

  46. #46
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Citiraj Francesca prvotno napisa Vidi poruku
    Valamala super vijesti za mene
    I ja sam imala redukciju prije 15 godina pa mi je ovakvo iskustvo dragocjeno
    Doduse iz jedne dojke mi vec neko vrijeme ide kolostrum ali imam i neke cudne bolove u njoj, bradavica izgleda kao i prije trudnoce
    Na drugoj dojci se bradavica promjenila sukladno trudnoci al ta ne daje znakove zivota :D

    Sta bude - bude
    Spremna sam za borbu
    Ovako, ja nisam imala ni kap mlijeka prije poroda, baš ništa i nisam imala apsolutno nikakve promjene ni senzacije u grudima. Nakon poroda 2 dana u bolnici isto tako ništa. Razgovarala sam na odjelu sa sestrama, a osobito me pratila jedna divna sestra glavna tamo za pomoć oko dojenja. Gledala mi je dojke, stiskala bradavice i na koncu i ona bila sigurna da nažalost zbog operacije ništa od toga. Tako da su malenoj davali nadohranu.

    E sad, ja nisam nikako odustajala od dojenja (premda sam inzistirala da joj daju nadohranu) i Pikulica je često bila na cici. Hvala bogu ima izuzetno dobar nagon za sisanjem i tako da smo nas dvije tako provodile vrijeme u bolnici. Zadnji dan kada smo išle doma, probudila sam se u bolnici ogromnih grudi, doslovce su preko noći buknule i bile valjda 2 broja veće. Boljele su me, a iz njih je išao žuti žuti kolostrum. Bila sam presretna, zapravo preneražena, kao i sestre. Puno sam dojila i mala je znala satima biti na cici.

    Onda su se dojke lagano upalile i doista sam puno masirala, stavljala obloge. Na jednoj sam dobila crvenu kvržicu i zajedno s time i temperaturu 38,5 i treskavicu, definitivni početak mastitisa. Odjurila sam u bolnicu i dobila antibiotik i s time i masiranjem to nije otišlo dalje i nastavili smo s dojenjem. Uglavnom, ne mogu naglasiti dovoljno da treba na vrijeme reagirati kod bilo kakvih promjena, a to se osobito tiče nas sa "sumnjivim" žlijezdama i kanalićima zbog operacije!

    Kod nas je to teklo ovako. Prvih 4 dana nakon bolnice je bila samo na cici. Onda smo po savjetu patronažne davali nešto nadohrane (davala sam na špricu) jer nije kakala. Nakon toga je bilo ok s kakicom. Tako smo i nastavili, no onda je postalo očito da nema dovoljno mlijeka za trajno dojenje. Uspjela bih izdojiti oko 40 - 60ml i to i obje cice skupa. Onda je to bez obzira na to što je ponekad bila na cici dugo dugo, jednostavno počelo padati. Uspjela bih izdojiti oko 10 - 20 ml iz obje cice, a onda još i manje. U skladu s tim i onda se počela jako ljutiti na cici i na kraju bi postala frustrirana i jako plakala. Sada vidim da imam još po par kapljica, ništa više.

    Jedno vrijeme sam se jako trudila izdajati i izdajati, pila onaj čaj za dojilje, ma svašta. A onda sam shvatila da moram biti sretna i zahvalna što je moje dijete dobilo kolostrum i što smo mjesec dana koliko toliko uspjeli dojiti, kada su svi bili sigurni da ništa od toga (a bome i ja).

    Moram priznati da mi bude teško kada vidim druge mame koje jednostavno izvade cicu i nahrane svoje bebe, a ja mućkam bočice, prahove... nije to to. Ali volimo se, ljubimo, gugućemo, igramo, mazimo i jednostavno će morati biti za nas dovoljno. I najbolje.

  47. #47
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ValaMala,

  48. #48
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Htjela bih još reći kako doista nije u redu što nema skoro nikakve podrške za mame koje realno ne mogu dojiti, a ima nas takvih. Pokušati pronaći savjete o najboljoj nadohrani, koliko uz to treba dodatne tekućine i slično, je jako teško dobiti bez osude i dugih i fanatičnih propovijedi o dojenju.

    Svjesna sam da postoje žene koje nakon poroda istog trena traže injekciju za prestanak laktacije. Njihov izbor, šteta za njihove bebe. No ima nas koje doista shvaćamo veliku vrijednost majčinog mlijeka i prekrasnu povezanost majke i djeteta za vrijeme dojenja i jednostavno nam ne treba da nas netko osuđuje i pljuje zato što ne dojimo, jer jednostavno ne možemo.

    Jedan dan, kada više doista nije bilo mlijeka, dugo sam izdajala pokušavajući dobiti bar nešto. Uspjela sam izdojiti bijednih jadnih 15ml. No rekla sam si da je i to bar nešto. Onako tužna išla sam zašerafiti dudu na bočicu kako bih joj to išla dati i nekom nespretnošću mi je bočica opala i tih jadnih 15ml mi se prolilo po podu. Bilo mi je kao da mi se srušio svijet, plakala sam užasno i muž je uletio u kuhinju da vidi što je bilo i tješio me. Nakon sat vremena izdajanja, izdojila sam skoro ništa, a onda je i ta bijeda završila na podu. Nakon toga sam shvatila da si ne smijem više to raditi, jer Pikulica treba veselu i pozitivnu mamu, a ne nekog fanatika fokusiranog samo na dojenje.

  49. #49
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Na kakvu vrstu podrške misliš?
    Još uvijek je puno više onih koje ne doje, nego onih koje doje.
    I još uvijek zdravstveni radnici na prvi problem savjetuju nadomjestak.
    Misliš da bi trebalo postojati nešto kao naš SOS telefon, samo za adaptirano mlijeko?

  50. #50
    ValaMala avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,310

    Početno

    Doista ružno i ironično. Ne, ne mislim to.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •