Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: Da li je gladan??

  1. #1
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno Da li je gladan??

    Hitno vas molim za pomoc ovdje jedino mogu dobit pametan savjet....
    imam bebu od mjesec dana i zadnjih nekoiko dana cijeli dan place al doslovno cijeli dan...zaspe na 15 min dva puta i to je to,noc je ok....koliko ja znam nisu kolike(one traju jedan period u danu)koliko ja znam...place stalno dam mu cicu on nakon toga place..dam mu izdojeno isto tako...svi govore da je gladan i da mu dam ad(koliko ja znam ako ima 3-4pune pelene-normalne stolice na dan nije gladno) stvarno nezelim mu dat ad al ocito cu popustit jer ovo me izluduje a neznam sta mu je..ima puno gresaka jer on pored mene place..nece se smirit ni na rukama ni nikako

  2. #2
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Bembola, razumijem tvoju zabrinutost i znam koliko konstantan plač može izluditi, ali ajmo vidjeti ono prvo pozitivno - 3-4 pokakane pelene su super pokazatelj da nije gladan i davanje dohrane bi samo ugrozilo dojenje, zato te molim da si daš još malo vremena.
    Na prvo čitanje, čini mi se da je skok u razvoju, ali molim te prvo da mi odgovoriš na sljedeća pitanja:

    Kako vam ide dojenje od početka?
    Kako je napredovao u prvih mjesec dana?
    Kako prihvaća dojku - vidiš li da guta neko vrijeme tijekom podoja?
    Koliko ima mokrih pelena u danu?
    Kako je noću?
    Dobiva li išta drugo osim dojke?
    Čini li ti se da ga nešto boli - uho npr? Ima li povišenu temperaturu?
    Ima li bijele naslage na jeziku? Jesi li primijetila da jače slini?
    Imaš li ti vaginalnu infekciju, ikakve probleme s bradavicama (peckanje, svrbež, crvenilo..)?

  3. #3
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Od samog pocetka ide odlicno...nisam imala nikakvih problema
    Prvih 15 dana je slabije dobivao na tezini zbog zutice tako da je dobio samo 500g
    Dojku na pocetku lijepo prihvati i guta al nakon nekog vremena pocme rastezat i bude nemiran
    Pelena je skoro svaka mokra
    Nocu pocica i zaspi svaka 3 sata otprilike noc je super
    Nista mu nisam davala osim dojke..ni vode ni caja
    Pa neznam...nekako mi ne izgleda da ga boli nesto...nekako je vise nervozan plac
    Nema nikakve naslage a ni ne slini
    Bradavice su mi ok a ja jos krvarim(rodila sam pred mj.dana)

  4. #4
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    I neznam dal to ima veze al sve manje i manje se mogu izdojit a kako mi je on stalno na dojci cini mi se da su stalno prazne

  5. #5
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    bembola, on je sjajno dobio na težini u prvih 2 tjedna
    znaš li možda koliko je dobio u prvih mjesec dana ukupno?

    koliko vam traju podoji? koliko dugo aktivno sisa (guta) prije nego što postane nemiran? koliko često sisa?

    da li mu u jednom podoju daješ samo jednu dojku ili obje?

    kao što je napisala Linda, mislim da bi, s obzirom na dosadašnji prirast na težini i na broj pokakanih pelena, šteta bila dodavati mu adaptirano mlijeko.
    vjerujem da se sve to može uspješno riješiti. razumijem kako se sad osjećaš (i sama sam imala sličnu situaciju).

    možda bi ti bilo lakše da nazoveš SOS telefon za dojenje (091 22 77 220; 01/ 6177 520)? vjerujem da bi ti već bilo lakše samo da s nekim popričaš i čuješ da je sve ok.

  6. #6
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj bembola prvotno napisa Vidi poruku
    I neznam dal to ima veze al sve manje i manje se mogu izdojit a kako mi je on stalno na dojci cini mi se da su stalno prazne
    ovo nema nikakve veze, to je samo pokazatelj da se kod vas ustalila ponuda i potražnja pa dojke više nisu prepunjene, nego ima taman mlijeka koliko mu treba.
    u dojci uvijek ima nešto mlijeka (možeš to usporediti s protočnim bojlerom), nikad nije prazna.

    izdajanje neka te ne brine, to nije pokazatelj količine mlijeka.

  7. #7
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Citiraj bembola prvotno napisa Vidi poruku
    I neznam dal to ima veze al sve manje i manje se mogu izdojit a kako mi je on stalno na dojci cini mi se da su stalno prazne
    Neka te to ne brine. To koliko možeš izdojiti nije pokazatelj količine mlijeka u dojkama. Ponekad zbog stresa, nervoze ili bilo kakvog drugog negativnog osjećaja, mlijeko jednostavno ne može izaći iz dojki. Adrenalin koji se u tim situacijama luči, sprečava hormon zadužen za otpuštanje mlijeka.
    Također, ako je dijete često na dojci, dojke se često prazne, pa mogu djelovati prazno, no to nije tako.. jer što se češće prazne, češće se i pune. I to je najbolje što radiš i tako trebaš i dalje. Dati djetetu da što češće doji, pa će se više mlijeka proizvesti. Čini mi se kao tipičan skok u razvoju koji dolazi oko 3. tjedna života - dijete odjednom treba više mlijeka nego ga u dojkama ima, pa je nervoznije i često traži. Jedini način da se količina mlijeka poveća jest da pustiš bebu da sisanjem pošalje signal dojkama za povećanje prizvodnje. Dobro je da su podoji češći i kraći, neka te to ne brine.
    Izdrži još koji dan, puno se mazite, nosite, zajedno lezite, gledaj tv, razgovaraj na telefon.. ma, što god te opušta, a za to vrijeme neka je beba stalno na tebi ili uz tebe, po mogućnosti koža na kožu. I ti i beba ćete se opustiti, mlijeko će se lakše otpuštati.

    Prati broj pelena i opće stanje. Doji kao i do sad - ne mijenjaj ništa!
    Pretpostavljam da ćete ići uskoro na pregled, pa će provjeriti da nije soor i isključiti ostale bolesti.

    Javi ima li promjena.
    Sretno

  8. #8
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    rodio se sa 3300 a sad ima 3750....sta neradi sos tel. samo popodne0?

  9. #9
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    da, radnim danom od 15 do 21h
    vikendom od 9 do 21 h

    jel on to počeo gubiti na težini? jesam dobro shvatila?

    koja je najmanja težina koju je imao? rodio se s 3300, a koliko je izgubio nakon poroda?
    računa se prirast težine od najmanje težine koju je dijete imalo, ne od porođajne težine.

  10. #10
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    bembola, kako ti kažu savjetnice, problem ovdje očito nije u dojenju. No, dijete nešto muči.
    Nisi napisala da li maleni ima temperaturu.
    Ja bih već danas otišla pedijatru i ispričala ovo što si napisala. Neka pedijatar pregleda dijete, posebno uho, i trebalo bi dati urin na analizu.
    Posljednje uređivanje od dutka_lutka : 14.06.2012. at 11:21

  11. #11
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Otpusteni smo sa 3200 stime da je na pregledu 22.5.imao 3270 (tad je imao 10 dana) a pred 3 dana smo bili kod pedijatrice i ima 3750 i ona je zadovoljna...pregledala ga i kaze da je sve super..al tad je poceo taj plac.....

  12. #12
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Temperature nema...

  13. #13
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Imaš li maramu za nošenje, sling ili nešto slično?
    To zna biti spas. A možete i u šetnju, ako se ti dobro osjećaš.

  14. #14
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    A kod nas je problem sta jedino sjedeci mogu dojit...lezeci nikako nemozemo nac polozaj...tako danemozemo ni na balkon nadma se da je skok u razvoju...najbitnije mi je da nije gladan...jer mi to stalno govore svi(ocito po njima djete place samo kad je gladno)...ako treba bit ce od 0-24 na dojci samo da nemoramo to kupovat....sva sreca da stalno citam rodu jer u knjigama nigdje ne pise o skoku u razvoju

  15. #15
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Onda je najbolje da se namjestiš najudobnije moguće i onako kako vama najbolje odgovara. Pusti neku glazbu opuštajuću ili nešto na tv-u, skini se do struka, a bebu do pelene, pa ga prekrij dekicom ili nekom plahtom ako ti se čini da mu je hladno, ali neka bude njegova koža na tvojoj. Tvoj miris, otkucaji srca, toplina, dodir.. smirit će bebu, koja je u ovoj životnoj fazi kao mala životinjica koja živi po instinktu... neka ima priliku omirisati te, dodirnuti, bit će puno opušteniji i zadovoljniji. A i na tebe će sve to djelovati opuštajuće i potaknuti hormone koji pomažu da se mlijeko lakše otpusti i da se napravi još mlijeka.

    Popodne nazovi sos, puno znači kad čuješ glas podrške i savjet koji nije samo slovo na ekranu.
    Javi nam se obavezno i ovdje.

  16. #16
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Jedan skok u razvoju jest s 3 tjedna, ali to nije razlog da dijete, kako pišeš, po cijeli dan plače...
    Kad bi se radilo o, npr., upali uha, dijete bi jače plakalo noću.
    Bilo bi rano za nicanje zubića, ali s obzirom na to da maleni ne slini, vjerojatno nije to.

    Nije mu začepljen nosić, pa da ga smeta dok doji?

    Ako ti se ne ide do pedijatrice, možeš je i nazvati i pitati za savjet. No, ja bih ipak otišla. Ovdje bi se moglo raditi i o uroinfektu, tad maleni plaču, kasnije se i grče, a kod mlađe dojenčadi ne mora biti temperature... To je lako utvrditi analizom urina.

  17. #17
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    bembola, znam da je teško i frustrirajuće, probaj izdržati još malo
    naravno da beba ne plače samo kad je gladna
    i nije istina da sve bebe samo jedu i spavaju

    i još jedna stvar - pedijatrica je zadovoljna
    s time možeš okolini začepiti usta

    i ja bih ti preporučila da probaš maramu, beba to nosanje umiri i uspava
    moja beba ja spavala samo u marami ili na dojci, inače bi stalno plakala

  18. #18
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ja bih poslušala i savjet dutke-lutke

  19. #19
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ja ne bih nikako isključila skok u razvoju, zapravo sam gotovo sigurna da je u tome stvar, no kad je beba tako mala nije na odmet provjeriti s pedijatrom da se isključi bolest.

  20. #20
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Hvala vam puno,vec je bolje...vidjet cemo kako ce bit ostatak dana...sad ga stavljam na dojku cim zaplace...(ovih dana sam ga pokusavala umirit jer kao jeo je pred pola sata nije gladan) i danas je puno mirniji od kako sam vas poslusala...papa 10ak 15ak min pa odspava 20-30min pa opet papa...neodbija dojku zasad...vidjet cu jos do kraja dana a zvat cu i pedijatricu i ako znam sta ce rec....grcici(a on se uopce ne grci dok place...vise je nervozan)

  21. #21
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Popodne radi ped.pa cemo vidjet

  22. #22
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ovo super zvuči, a vidim da si i ti pozitivnije raspoložena... samo polako, sat po sat, dan po dan.
    Spremi se da je predvečer obično manje mlijeka, pa će možda biti nervozniji. Noću se stvara najviše mlijeka, jer je najviša razina prolaktina, pa ga ujutro zato ima najviše. I upravo zbog toga nije dobro preskakati noćno dojenje.

  23. #23
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    A kad plače naguta se zraka i kad doji naguta se zraka, možda bi bilo dobro da ga dižeš kod podoja da se malo podrigne i nakon
    podoja da ga nosaš okomito da izbaci suvišan zrak.
    Moja prva je počela biti nemirnija kod tog skoka, a ja skupa sa njom, bio je to začarani krug.
    Uspavljivanje nam je postao problem broj jedan itd...uglavnom mijenja se, kod malih beba ništa nije stalno već
    se sve mijenja i to iz dana u dan.

  24. #24
    dutka_lutka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,292

    Početno

    Citiraj bembola prvotno napisa Vidi poruku
    sad ga stavljam na dojku cim zaplace...(ovih dana sam ga pokusavala umirit jer kao jeo je pred pola sata nije gladan) i danas je puno mirniji od kako sam vas poslusala...papa 10ak 15ak min pa odspava 20-30min pa opet papa...
    A u tom grmu leži zec!
    Mislila sam da malenom daješ dojku na zahtjev, pa mi je bilo čudno što puno plače... Ako je u tome bila stvar, onda neće biti problema!
    Davanjem dojke malenoj bebi, uostalom, nikad nećeš pogriješiti.

    Onda ne bih ni zvala pedicu.

  25. #25
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    definitivno ga doji na zahtjev (kad plače, ponudi mu dojku), to je najbolji način da se osigura dovoljno mlijeka

  26. #26
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    da moja greska...citala sam o skoku 100 puta al ipak su me izludili savjeti gladan je daj mu ad....i zaboravila na skok i na dojenje na zahtjev ja mislim da sam tu pogrjesila puuuno...od sad slusam bebu i rode....ma sta bi ja bez vas...(vec sam kupila ad iako mi i mm cita rodu i bio je protiv al morao je ic kupit jer sam ga natjerala i sa suzama citam kako se sprema) hvala puno stvarno ste odgovorile jako brzo...javim kako je proslo...

  27. #27
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Citiraj laumi prvotno napisa Vidi poruku
    definitivno ga doji na zahtjev (kad plače, ponudi mu dojku), to je najbolji način da se osigura dovoljno mlijeka
    Nadopunila bih laumin post; prati koliko god možeš rane znakove gladi, plač je zapravo kasni znak gladi i ponekad može omesti bebu jer je preuzrujana da pravilno prihvati dojku.

    Ako se služiš engleskim, pročitaj koji su rani znakovi gladi na ovom linku, skrolaj dolje do plavog okvira:

    https://www.llli.org/nb/nbjulaug03p126.html

  28. #28
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    bembola, kako ste danas?

  29. #29
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Evo super smo...ja sam kriva jer sam ga hranila svaka 3 sata...sad ga hranim kad zatrazi nekad je to nakon 20 min nekad nakon 2 sata...al zasad je sve super...ja sam kriva jer sam slusala "babe" koje su mi govorile da ga ne stavljam tolko na dojku ...da je gladan..da dam ad...
    HVALA JOS JEDNOM SVIMA NA SAVJETIMA...PUNO STE NAM POMOGLI!!!!!!!!!!!!

  30. #30
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Moj je cijelu prvu godinu dojio u prosjeku svako sat ipo. To je sve ok
    Samo pazi da ako cesto mijenjas dojke, da dode i do masnijeg, zadnjeg mlijeka. Ako jednu cijelu nije ispraznio, sljedeci podoj zapocni s istom, pa kad popapi i trazi jos daj drugu.

  31. #31
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Joj volim ovakve završetke! Bravo za vas!

  32. #32
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    Da tako i radim nekad mu jednu dojku znam dat i po tri puta..on kad mu je te dosta pocme ju rastezat,vuc pa ga ja onda prebacim na drugu i onda je mir ...
    Moram nesto napomenut..nisam znala dal da otvaram novu temu,al uzasno sam ljuta na to kako je jako malo ljudi informirano o dojenju,mislim na strucne osobe kao sto su primalje,med.sestre,patronazne...jos dok sam bila u bolnici,naslusala sam se svega...sestre,primalje...davale su skroz krive informacije i cure do mene su plakale,htjele odustat...da ne kazem da sam svoju patronaznu istjerala van jer ona mi je prva rekla:davaj mu jest svaka tri sata..ako ti place gladan je,daj mu ad.... mislim da bi te osobe trebale bit dobro informirane i davati prave savjete.. imam knjige doma neke o odgoju djeteta izdanje 2005. i tamo pise da djeca moraju biti na zadnjem sjedistu,AS se NIGDJE ne spominje a i moja patronazna mi je rekla kad je vidjela u mom autu montiranu AS da tako male bebe nesmiju u AS skrivit ce im se kicma da mi mladi danas izmisljamo...zato me i ne cudi kad vidim koliko malo ljudi oko mene doji ili veze djecu u AS...
    Svaka cast na ovakvoj stranici ovdje sam saznala vise nego u bilo kojoj knjizi ili casopisu...i najvjerovatnije bi vec i odustala od dojenja....Preporucila bi ovu stranicu svim mamama tatama trudnicama
    Hvala od mene i mog bembolina

  33. #33
    bembola avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    162

    Početno

    I da...jos mi je danas jedna cura rekla..inace primalja..da imam malo mlijeka kad ja izdojim samo 80ml da je to jako malo (inace mu dam malo na bocicu kad ima taj period jest svakih 20 min pa mu neko da malo izdojenog dok se ja otusiram pojedem....al odmah poslje mu ja dam i dojku)
    Ja mislim da bi jedna primalja trebala znat da kolicina izdojenog mlijeka nema veze sa kolicinom mlijeka kojeg ja imam..i da mu netrebam davat vode,caja ili keksa u mog izdojenog mlijeka....Ljudi stvarno neznaju svoj posao...zalosno

  34. #34
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    bembola bravo za vas!
    što se tiče ostalog, u pravu si
    svi se srećemo s takvim situacijama
    nemoj trošiti svoju energiju, sad uživaj s bebicom

  35. #35
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Budes s vremenom otupila na to... A ako zelis mijenjati stvari i svijest oko sebe nabolje- mozda se i uclanis u rodu.

  36. #36
    enchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    renesansna zvijezda
    Postovi
    1,433

    Početno

    Bembola, bravo!
    Da se nadovežem na ono što si pisala - da, ispravna informacija je ključna za uspjeh! A tvoj post kao da sam ja pisala 2007. jer sam imala identične brige i razmišljanje, ljutnju na okolinu, no kako sam na vrijeme nabasala na Rodinu stranicu, a onda i forum, sve mi se posložilo i dojila sam koliko sam željela bez problema, i curicu a sada i dečka!

    Potpisujem i flopicu i S2000!

  37. #37
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    bembola, jako mi je drago da je sve ok, bravo

    a za loše savjete, što da ti kažem.. bolje time ne razbijaj glavu i uvijek kad si u dilemi, znaš koje je pravo mjesto

  38. #38
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Baš mi je drago da je sve krenulo kako treba

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •