Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Dojena beba, žutica i kakanje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno Dojena beba, žutica i kakanje

    Sad sam se malo prestrašila pa otvaram novi topic.
    Molim za pomoć, još nismo kakali. Renata kaže da se žutica izlučuje kroz kakicu a mi nismo kakali 4 puna dana, danas je peti. Zato se sad malo bojim iako je Josip puno manje žut.

    Josip je imao žuticu i pustili su nas kući kad je pala ispod 16, tj. došli smo doma kad je bila 14. Doktorica je rekla da ga treba samo što više dojiti, što ja naravno i radim. Međutim kakice nema i nema

    Puno prducka i podriguje, doslovno non-stop, pa mi je pedijatrica rekla da crijeva dobro rade. Trbuščić mu je napet, malo omekša kad se dobro isprdi.

    Dojimo cca svaka 2-3 sata. Po noći svaka 4 sata.
    Mokrih pelena tj. popiškinih imamo kod svakog previjanja.

  2. #2
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Draga ori, ne znam jesi li o tome već negdje pisala pa te molim da mi oprostiš ako je ovo ponovljeno pitanje, ali isprazni li Josip dojku do kraja odnosno dođe li do zadnjeg mlijeka? Ukoliko traži dvije dojke po podoju, počneš li sljedeći podoj s onom na kojoj je bio prethodni?
    Naime, izostajanje kakice u ovoj dobi može biti uzrokovano time što dijete ne pojede dovoljno masnog mlijeka jer upravo ono služi kao laksativ ( puno je i mliječnih šećera ). Koliko popiškenih pelena imate dnevno?
    Nekim mamama je pomogla masaža djeteta oko pupka nježnim poketima u smjeru kazaljke na satu i stavljanje suhih toplih obloga na djetetov trbuščić kao i kratkotrajno polijeganje djeteta na trbuh. Možda da probaš ako već nisi?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    Oriana, opusti se, nemoj se nis prestrasit. ok je zabrinuti se i pitati, meni je forum najvise pomogao kad je jaks imao zuticu.

    ne kuzim se u te vrijednosti bilirubina, Jakov je imao oko 180. I bio je uuuzasno zut.

    Najpreporucljivije je cesto cesto cesto dojenje. To ne znaci na zahtjev nego DOISTA NA SVAKI MIG. On se pomakne, a ti sisu u usta. Meni je puno pomogla sugestija, ajmo zutica van. Bila sam si i smijesna, i luda, i nisam bas uvijek bila sigurna da sam u pravu, ali znala sam sto znaci iskljucivo dojenje, zasto to radim, i zasto ne dajem caj ni drugu tekucinu, iako mi je, mozda se sjecas - otvorila sam i topik o tome - med sestra na Rebru rekla - Boze koja glupost - kad sam rekla da ne dajem caj.

    A kakanje - znam bebicu koja je doista iskljucivo dojena, i odlicno dobiva na tezini, a nije kakala svaki dan u tim prvim tjednima. Ja ti jos ucim za mamu za pomoc, pa ti nazovi iskusnije, no ako povecas broj podoja ili se ucestaju, mozda se pokaka, kolekcionar mali

    I jos nesto: kazu - mada nije provjereno, tj nisam to nasla u literaturi - da bebice sa zuticom su malo uspavanije, pa da im treba mali poticaj za efikasnije dojenje - Kak se Josip ponasa na dojci? Jede dugo, pospano, vise spava nego doji ili...?

    Rijesit cete vi to.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Ori SOS je kod Emily preko vikenda a ona je uvijek tuzna jer malo mama zove vikendom pa je razveseli

    Kljucno pitanje je ona koje je KLia natuknula, kako odlucujes kada ces promijeniti stranu i da li beba isprazni jednu stranu do kraja.

  5. #5
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Ori, vidjela sam na onom topiću da ste jako lijepo dobili na težini, dobro je i što dovoljno piški. Sad još treba malo poraditi na tome da bebač i dovoljno kaka.

    Kako ti izgleda njegovo sisanje? Da li dobro uhvati areolu (da li tebe boli dok on sisa)? Da li osjetiš da ti mlijeko poteče? Da li vidiš da Josip guta (tako da mu se miče vilica i obrazi, može se vidjeti da mu se i uhice pomiču)? Koliko dugo traje aktivno gutanje, da li ti se uspava na dojci? Da li ga podigneš da podrigne (s obzirom da se mučite s grčevima)? Da li mu probaš dati sisati opet nakon što podrigne? da li ga onda vratiš na istu dojku ili promijeniš stranu?

    Ko što su cure rekle, važno je da stigne do masnijeg mlijeka i da ne prebaciš stranu prerano, a i da razbudiš pospanca ako ne sisa aktivno.

    Javi se i nazovi SOS

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    nl
    Postovi
    3,371

    Početno

    kao prvo saljemo vam pusu

    koliko su meni tu rekli kroz dojenje se ciste bili rubini, znaci mekonij je taj koj hice zutilo van. isto tako su mi relki da je bas kolostrum bitan za ciscenje od bili rubina, pa su mi jos rekli (tete iz LLL) da treba skoro 6 tjedana da se bas uhoda i pocne proizvoditi pravo mlijeko

    rekli su mi da je apsolutno normalno da dojene bebe ne kakaju, cak i po 10 dana

    za kakanje su nam rekli da se kao purgativ koristi da das klincu popiti malo tople vode (nama mali nije kakao nekih 48 sati ali se pokakao poslje normalno, bez te vode i nisam nikad davala vodu)

    sto se tice grceva, mi smo bili uvjereni da mali ima grceve a zapravo nisam imala dovoljno mlijek ai bio je gladan prva 2 tjedna. jedini nacin da vidis koliko unese u sebe je da ga izvazes prije i poslje dojenja, ja mislim da bi ti tu mogao biti problem

    mali bi ti se u roku 2 tjedna trebao vratiti na porodjajnu tezinu, ako je sve ok bebe se vrate na porodjajnu tezinu vec u 10 dana (nama je trebalo 20)

    za grceve mozes malog okupati, mozes ga poloziti na ruku tako da lezi na trbuhu na tvojoj podlaktici, i tako ga nosis. ako polegnes malog na trbuh (sto tu preporucaju od prvog dana) moras biti prisutna citavo vrijeme. takodjer pomazu topli oblozi (to smo mi radili, i kupali smo ga)

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    ovako, moj dragi i premili muž zvao je danas telefon za pomoć u dojenju :D
    već kad smo skupa rodili, skupa sve radimo, zašto ne bi on zvao kad sve zna :wink:

    Razgovor je bio super, baš je krasna žena koja je objašnjavala, ali meni osobno 2 stvari nisu jasne i nakon dojenja 2. djeteta:
    - 1. kako da znam da je ciku ispraznio tj. pojeo masno mlijeko
    osjećaj da je prazna, hm, ne kužim kak da to osjetim, čak ni kad aktivno cica po 40 min. i uvijek imam mlijeka nakon podoja
    - 2. ako ga stavljam na ciku npr. svaka 2 sata da li da promijenim ili unutar dva sata siše istu

    Inače Josip aktivno siše otprilike 15-20 min, onda podrigne, isprdi se i zaspi
    Poslijepodne je postao zahtjevniji i traži češće ciku. To me upravo zbunjuje jer ne znam da li da mu dam tu koju je sisao zadnju ili drugu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    zaboravila sam dodati, napisala sam negdje već na forumu
    Josip je za 5 dana dobio 200 g i pedijatrica se čudom čudila što su ga maltretirali u bolnici kad tamo za 13 dana nije dostigao porođajnu težinu a doma ju je prešišao za 5 dana

    zato je teta na telefonu za dojenje rekla da čim dobiva na težini kakanje nije veliki problem

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    ja nabijam postove, upravo smo se malo pokakali :D
    nije puno, ali utješno za nas
    da mu ipak dam malo tople vode da se pokaka do kraja??????

  10. #10
    dorena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Crikvenica
    Postovi
    470

    Početno

    bilo bi dobro da mu unutar 2-3 sata dajes istu dojku. znaci, ako je jeo npr. u 14h, zaspao i probudio se u 15,30h, ponovo ga stavi na cicu koju si zadnji put dala. ako primjetis da je nezadovoljan, place, odbija cicu - stavi ga na drugu. tako jedino mozes znati da je ispraznio prvu do kraja, iako se u biti ne moze skroz isprazniti, uvijek nakon dojenja mozes barem par kapi izdojiti. .
    daj pusu bebici, veeeeliku, i samo nek papi :wink:

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Emily ti je sve super rekla, ali da pojasnim malo za sve koji čitaju temu kakanje/nekaknje.

    Postoji jako jednostavna formula
    ukupan unos majčinog mlijeka utječe na ukupnu kolićinu mokraće
    ukupan unos masnog mlijeka utječe na količinu kakice

    ako beba sve masno mlijeko iskorištava i dobiva puno na kilaži nema problema. Ali ako ne znamo kako beba napreduje treba obratiti pažnju na to što beba ne kaka.

    Nikako mi se ne čini dobro davati topli vodu da bi potjeralo kakicu. Naime ako beba ne kaka znači da postoji fiziološki uzrok tome što se nije pokakala tj da nije skupila dovoljnu količinu da bi se napravila, pa je ne treba "požurivati"

    Vaganje prije i nakon podoja ne bi preporučila jer se na taj način može steći sasvim pogrešna slika. Znamo da dijete u jednom podoju može pojesti jako puno a u drugom sasvim malo. Dovoljno je vaganje jednom tjedno koje će pokazati da li beba napreduje. A kako on napreduje odliučno vjerojatno nečeš imati potrebe da ga važeš prije mjesečne kontrole.

    Što se napredovanja u težini tiče prema preporukama LLL dijete bi trebalo dobivati barem 113 g tjedno dakle vi ste zaista jako lijepo napredovali i to u danima u kojima se tek uhodavate. Vraćanje na porođajnu kilažu naravno ima veze i sa time koliko je beba teška rođena i koliko je izgubila.

    Ono što vas izgleda najviše muči je to Josipovo prduckanje i mali probavni problemi koji ga sigurno smetaju da se umiri u dužem periodu. Nažalost jako veliki broj beba pogotovo muških ima jedan period u kojima se njihovi trbuščići navikavaju na metabolizam i na popratne pojave. Često imamo baš takve pozive i velikom broju mama na kraju najviše pomogne da bebe za često stavljaju na prsa pomalo.

    Mene još zanima da li tebi mlijeko jako "šprica" tj da li ti se nekad čini da on teže i guta jer mlijeko jako navire?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    ljudi moji, mi smo nakon onog malog kakanja napunili 4 pelene, sad čekamo hoće li to danas prestati. sve su stolice zlatnožute boje i ne smrde

    Ala, nikad nemam osjećaj da on teže guta, on tak lijepo siše da mi se nekad čini da Luka nije tako sisao. Čak su me u bolnici hvalili da lijepo siše i da ga dobro hranim (provjeravale su sestre kako nam ide).

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    :D

    sam ti rekla da je kolekcionar?

  14. #14
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,418

    Početno

    a to ste bili vi! :D nisam skuzila jer tata nije uopce spominjao zuticu.
    i bas si mislim kako je super kad se javi tata koji je tako odlicno informiran o dojenju, sve zna - koliko beba doji, kako spava po noci, sto je masno mlijeko ... ma sve 5

    drago mi je da se Josip odlucio pokakati, nastavite ovako lijepo dojiti kako ste i do sada i vjerujem da ce sve biti ok

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Emily to smo bili mi i MM se oduševio razgovorom. A da zna, zna jer hoće znati i u svemu sudjelovati.

    Cure zlatne ste, kad nastane opet problem (ne daj Bože) zovemo vas. :D

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Ori super Pitala zato što nekad može biti da mama ima malo jači refleks otpuštanja mlijeka (što je super i nije ništa loše) a onda bebe češće imaju problema sa prduckanjem i želučanijm brigama

  17. #17
    klia avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    1,797

    Početno

    Supeeerrrr za četiri komada!!!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split
    Postovi
    187

    Početno

    Bravo za pokakanog Josipa :D :D

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    Nama je patronažna za žuticu savjetovala da dignemo rolete i maknemo zavjese da je što svjetlije u sobi - ne direktno sunce, naravno.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    Ma ja stalno zaboravaljam napomenuti da je njemu poprilično popustila žutica, također ga stalno držimo na svjetlu i zavjese su maknute da što više svjetla ulazi u sobu.

    Kad smo išli onaj dan k pedijatrici rekla je da je dosta žut, ali da dobro napreduje i da nema razloga za zabrinutost.
    Upravo čekam patronažnu sestru koja će ga doći vidjeti, ali meni se čini da više uopće nije žut. Možda mrvicu.

  21. #21
    renata avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb, dubrava
    Postovi
    1,398

    Početno

    super za kakicu i za manju zuticu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •