Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Kravlje mlijeko uz dojenje

  1. #1
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno Kravlje mlijeko uz dojenje

    Izvinjavam se ako postoji tema,nisam je nasla.
    Nesto mi je puhnulo u glavu, citajuci neke druge postove, da li je pametno davat i kravlje mlijeko uz dojenje. Da li dajete i koliko?
    Moja ima 16 mjeseci, dajem joj uz dorucak i veceru casicu kravljeg mlijeka.

  2. #2
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ja ne dajem. Ne vidim potrebu.

  3. #3
    Demi avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Canada
    Postovi
    276

    Početno

    Pa kaj samo ja dajem?

  4. #4
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    ja sam davala jogurt.
    dojila sam do 3,5 god., tako da isto nisam vidjela potrebu za kravljim mlijekom.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ni ja nisam davala, ali moja N je imala osip kad je probala jogurt pa smo sve mlečne proizvode obustavili do 2 godine. Od tada joj dajem jogurt (od kravljeg i od kozijeg mleka) i sveži sir. Mleko i ostale mlečne proizvode je probala samo u kolačima.

  6. #6
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moji su pili kravlje mlijeko. Nakon godinu dana. Nisu više intenzivno cicali te su i u vrtiću pili mlijeko.
    U mom svijetu kravlje mlijeko nije zlo.

  7. #7
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    da, zaboravila sam, i moji su u vrtiću pili kravlje mlijeko.
    ali doma ga nisam davala dokle god sam dojila jednostavno zato što uza svo cicanje nije bilo potrebe.
    mala ga sad ponekad popije, ali draži joj je jogurt.

  8. #8
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    I tijekom druge godine života s kravljim mlijekom se preporuča oprez. Kravlje mlijeko može nadražiti stjenke crijeva i tako uzrokovati lagano krvarenje, koje dijete izbacuje stolicom, a kao posljedica može se javiti anemija. Kravlje mlijeko je ionako siromašno željezom, a ono malo što ga ima, slabo je iskorsitivo. Isto tako, iskoristivost kalcija iz kravljeg mlijeka je jako mala, pa je bolje davati djetetu druge namirnice bogate kalcijem.

    Sve u svemu, dok dojite nema nikakve potrebe za davanjem kravljeg mlijeka.

  9. #9
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    U našem svijetu je zlo jer je liječnica gastroenterologinja zabranila mlađem djetetu. S kojim god smo se liječnicima savjetovali, prvo su pitali koliko kravljeg mlijeka popije. Ni stariji, koji ne siše već dugo, ne pije baš kravlje, osim ako izrazi želju. Ali rijetko se sam sjeti. Pojede uz kakve cornflakese, oboje uglavnom jedu jogurte i svježi sir, što se tiče "proizvoda od krave".
    Nama to nije ni blizu nekakve temeljne namirnice, s dojenjem ili bez.
    Kalcij svi spominju kao da ga samo krave proizvode, no dovoljno je uguglati "namirnice bogate kalcijem" i svašta se dozna.

  10. #10
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Moja pije u vrtiću. I obožava ga. Zna nekad malo i doma, ali nikad joj ne nudim. Ima 2g.

  11. #11
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Ja sam davala u manjim količinama. Radije jogurt, ali ponekad kad bi bili u gostima, kad bi htjeli nečim ponuditi dijete, radije bih izabrala malo mlijeka nego ostalo što su nudili I kad bi bili na kavi pitali bi za nju malo mlijeka s pjenom, njoj je bilo jako zabavno sudjelovati u tom obredu (i još uvijek je to veseli).
    Nije imala nikakvih problema s mlijekom i mliječnim proizvodima, ali obzirom da još doji, i da jede zdrave namirnice, ne smatram da je potrebno, pogotovo ne u velikim količinama i pomalo se brinem zbog načina uzgoja i upitnog porijekla kupovnog mlijeka.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Sorry na OT-u, jednom sam šogoricu pitala da li maloj daje kravlje mlijeko (još je dojila i imala je cca 1,5 godinu) i ona mi je odgovorila - ona je beba, ne mali telić
    S 3 godine je testirala malenu i ispalo da je alergična na kravlje mlijeko. Sad pije kozje, za koje kažu da je mnogo zdravije...
    Posljednje uređivanje od Sumskovoce : 14.04.2011. at 13:48

  13. #13
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Sorry na OT-u, jednom sam šogoricu pitala da li maloj daje kravlje mlijeko (još je dojila i imala je cca 1,5 godinu) i ona mi je odgovorila - ona je beba, ne mali telić
    S 3 godine je testirala malenu i ispalo da je alergična na kravlje mlijeko. Sad pije kozje, za koje kažu da je mnogo zdravije...
    A jel mala jarić? Šalim se.
    Razumijem nedavanje neke namirnice ako je dijete alergično.
    Ostalo ne razumijem.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Moja N nema alergiju, ali je imala preosetljivost na proteine kravljeg mleka. A proteini kozijeg mleka su identični. Tj. ako detetu nije ništa od kozijeg neće mu biti ništa ni od kravljeg. (možda je kozije zdravije iz drugih razloga, ne znam da li se koze kljukaju antibioticima i sličnim....)

  15. #15
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ostalo ne razumijem.
    Pa evo, ja razumijem da ljudi čuju neke ne baš ugodne informacije o uzgoju krava na farmama, filanju hormonima za brži rast i tako dalje. Rado bih da su to bapske priče ali mislim da i ti znaš da nije tako (sigurno da ima i pretjeravanja).
    Kravlje mlijeko je dostupno, jeftino i jednostavno za uporabu, pa ga koristimo. Ali ja ga svakako neću forsirati u smislu da sam zabrinuta ako dijete ne popije po šalicu na dan. Može se bez toga.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    A jel mala jarić?
    Nameće se pitanje, zar ne
    Sada ta malecke ima skoro 5...pa ono...nije ni mama mljekara

  17. #17
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ja sam od napunjenih godinu dana uvela kravlje mlijeko u prehranu, najviše unutar jela. Jogurt i sireve, te ostale prerađevine davala sam i prije godine, kasnije nego što je u tablicama jer je moj sin slabije prihvaćao dohranu. Međutim mliječne prerađevine je jako dobro prihvatio. Ja nemam nikakvih problema sa kravljim mlijekom u smislu nedoumica da li da ga dajem ili ne. I ono mi nije bilo (u mojoj glavi ) ni u kakvoj vezi sa dojenjem kao ni npr. grašak. Imamo sreću, pa dobijemo mlijeko od poznate krave, koja nije u sistemu uzgoja već hrani samo svoju porodicu koja je drži. Ja smatram kravlje mlijeko visokovrijednom namirnicom, koja nije u koliziji sa dojenjem. I ne vidim neke veze sa majčinim mlijekom, osim da se radi o supstancama koje imaju zajednički drugi dio imena.

  18. #18
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa Vidi poruku
    možda je kozije zdravije iz drugih razloga, ne znam da li se koze kljukaju antibioticima i sličnim....
    Vrlo vjerojatno, za razliku od krava koze se ne mogu držati isključivo u zatvorenom prostoru i hraniti masom u koju se mješa koštani prah, hormoni i antibiotici, nego ih i danas vode pastiri po pašnjacima.

  19. #19
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Ali po toj logici ne bi trebala jesti niti piletinu iz uzgoja, teletinu, povrće i voće iz dućana.... Nije mlijeko iznimka.

  20. #20
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Na početni post, moje osobno i sasvim nestručno mišljenje bilo bi - dobro što joj ne smeta, vjerojatno neće biti štete ako dobije mlijeka tu i tamo, ali ja ne bih davala mlijeko redovito, nego bi voda bila osnovni napitak, umjesto mlijeka radije bih dala nezaslađeni čaj ili jogurt, koji je, kažu nutricionisti, lakše probavljiv.

  21. #21
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Ali po toj logici ne bi trebala jesti niti piletinu iz uzgoja, teletinu, povrće i voće iz dućana.... Nije mlijeko iznimka.
    Pa da, ne bi trebalo, ako se ima izbora. Uvijek biraš ono što ti se čini bolje, ne treba iz toga raditi nauku, ali eto ako žena pita...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    moji su sada 1 godinu i par dana, za nekih mjesec dana im namjeravam polako uvoditi kravlje mlijeko, imamo sreću da će to biti domaća krava koja pase po okolnim bregima
    koliko mlijeka se preporuča uopće za drugu godinu života? mislim dakle samo na kravlje mlijeko, formulu im ne bi davala
    za sada još imam problema s konzumacijom mliječnih proizvoda jer jedva jedu jogurt i sir, pa se zato brinem

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ako netko ima iskustva:
    KM koje dođe direkt od kravice se prokuhava, jel tako?
    onda se normalno drži u frižideru i opet podgrijava ili je to nedozvoljeno nego se prokuhava i hladi količina koja treba? koliko uopće smije stajati u frižideru? prokuhano ili neprokuhano?

    ili da otvorim poseban topic?

  24. #24
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    ako netko ima iskustva:
    KM koje dođe direkt od kravice se prokuhava, jel tako?
    onda se normalno drži u frižideru i opet podgrijava ili je to nedozvoljeno nego se prokuhava i hladi količina koja treba? koliko uopće smije stajati u frižideru? prokuhano ili neprokuhano?

    ili da otvorim poseban topic?
    ZO, molim te da na ova pitanja potražiš odgovor na nekom drugom podforumu.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    naravno

    briši post

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •