Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Kako su dva mala miša stigla k nama....priče o dva sasvim različita poroda

  1. #1
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno Kako su dva mala miša stigla k nama....priče o dva sasvim različita poroda

    Kako dugo nisam mogla napisati priču sa M. poroda, izašla je u obliku pisma upravo njemu, pa neka tako i ostane.

    Dragi M.,

    Tebi sam nekako ostala dužna priču s tvoga poroda. Možda mi je ovoliko trebalo jer nikako nisam uspjevala posložiti kockice, a priču nisam htjela pisati s gorčinom u ustima ni s knedlom u grlu. Jer, ti si moj život promijenio iz temelja. Promijenio si mene zauvijek. Pružio si mi čast da postanem mama jednom tako predivnom stvorenju. Tako milom, osjećajnom i prepunom topline, da ja ovakva kakva jesam uvijek iznova pazim da te što manje uneredim.

    Kao što znaš i sam tvoj sam porod počela planirati čim sam saznala da si u meni. Ali, sve sam krenula nekako po propisima- pregledi, termini, vitamini... tako to biva kad nemaš iskustva ili pak ti fali malo više hrabrosti. Uglavnom, potrudila sam se o porodu saznati što više. Nisam se plašila tvoga dolaska u niti jednom trenutku htjela sam..i odlučila sam da ćeš na ovaj svijet doći na što prirodniji način. To je kod nas u Puli malo komplicirano ali izvedivo jer su taman dobili stočić, o kojemu sam puno razmišljala, te mi je on bio idealan izbor za porod. Mislim da je to bilo ključno za naš odlazak u Pulsko rodilište. Da nisu dobili stočić mislim da bi definitivan izbor bio Rijeka.
    Osim toga, razmišljala sam puno da odemo vani, u Sloveniju ili Austriju, u kuće za porod. To me strašno privlačilo. Ali, problem je bio u terminu tvog dolaska. Službenom. Kako ja imam produljeni ciklus, a doktor mi nije htio pomaknuti termin ( iako se po UZV vidjelo da si manji od prognoziranog), znala sam da ću roditi kasnije od termina. To se pokazalo nezgodnim za odlazak u drugu zemlju..jer pravilo je da kreneš par dana prije termina. Tad sam mislila da je to pravilo, sada znam da nije. Ali, eto..tako je ispalo.
    Trudnoća s tobom je razdoblje koje ću pamtiti kao najljepši dio moga života. Jednostavno, uživala sam u svakoj sekundi. Razdoblje koje neću pamtiti kao idealno je zadnjih 15 dana nakon predviđenog termina, jer smo morali svaka tri dana u bolnicu na preglede. Morali...i to sam tada mislila da smo morali. Ali, nije bitno..sve smo mi to odradili a ja sam puno toga naučila. I radi toga sam ti beskrajno zahvalna.

    20.07. nedjelja...tata i ja smo ti napokon dovršili ukrase za ormar. Napokon smo ti napravili pospanog medu. Nakon toga je tata skuhao paštu aglio olio i tako smo se finooo napapali ( nije čudno što tako voliš češnjak ). Pronašli smo i neke tatine kockice na brojke i slova i posložili 21.07.2008. M-----. Prilažem sliku kao dokaz . Tada nismo znali da smo predvidjeli datum tvoga dolaska.

    Stigao je i kraj dana i mi smo se pospremili u krpe. Tata je zaspao. Ja sam još neko vrijeme gledala TV...i nešto me lagano počelo „probadati“. Više, naravno, nisam mogla sklopiti oči od uzbuđenja. Non stop sam osluškivala je li to zaista to...hoću li zaista uskoro upoznati svoju bebu...
    I bilo je...sve me češće „probadalo“ i ja sam probudila tatu negdje oko 3 sata, da ne iščekujem sama . Digli smo se oboje..malo osluškivali i shvatili da ćeš nam doći. Skuhali smo si kavu. Tata me picnuo (da oni u bolnici ne trebaju)..pa sam se tuširala i opuštala u tušu..i tako smo dočekali jutro.
    Trudovi koje sam imala nisu bili bolni, ali su bili učestali i javljali su se u određenom intervalu. Tad sam dobila savjet da je najbolje da krenemo u rodilište pa smo tako i napravili. U bolnici smo bili oko 8 ujutro.

    Kad smo stigli prikopčali su nas na CTG koji je očitao dosta jake trudove pa su nas uputili direkt u rađaonu. Tamo nas je dočekao dr. S. i pregledao. Nisam bila otvorena, tek 1 cm. Tad je dr. S rekao primalji – Tu ćemo prokinuti vodenjak – a ja iznenađena jer se ne obraća meni, kao da me nema, odlučno sam rekla – Ništa nećemo prokidati ako je s bebom sve u redu. Ja želim što prirodnije roditi i ništa ne požurivati dok god nitko nije ni u kakvoj opasnosti. Nakon toga sam mu rekla da želim roditi na stolici, na što mi se fino podsmjehnuo i rekao da ću to dogovoriti sa primaljom. Primalja je bila neka teta u godinama, pred penziju, koja nam je izjavila kako pati od križobolje i da ona ne porađa na stolici...jer kad bi se ona sagnula nitko je više ne bi dignuo. Eeee..treba je shvatiti...da...da poludiš. Eto, M., potrefili smo takvu ekipu iz snova. Staru gardu kojoj je smiješan sam spomen prirodnog poroda. Strašno sam se ražalostila i pošteno isplakala u wc-u. Konstantno mi se vrtilo po glavi – zašto, zašto, zašto? A toliko sam se pripremala...toliko čitala...toliko prirodnih poroda pogledala...konstantno smo bili na našim vježbama....sve smo odradili...čemu ovakav peh...čemu još jedna teška lekcija....
    Tad sam shvatila da od očajavanja nema ništa. Tu smo ti i ja, ispred nas čeka tata i odigrat ćemo karte koje smo dobili. Valjda postoji neki razlog...zar ne?

    Kad smo stigli u rađaonu, odmah sam rekla primalji da ne mislim konstantno ležati i biti prikopčana na aparate. Sa svime se složila (ipak je najbitniju stvar prepotentno odbila pa je sad bila super, ma mislim...), dala nam je loptu i ostavila nas troje u miru. Tako nam je u biti prošao čitav dan. Osim što su nas svaka 2 sata pregledavali...i to je bilo to. Tata, ti i ja...poskakivanje na lopti, trudovi u tatinom zagrljaju. Bili su snažni ali tako nekako lijepi jer sam svakim trudom zamišljala kako si nam sve bliže i bliže. Sve je nestalo...čitav svijet..bili smo tu samo nas troje...Nikad neću zaboraviti osjećaje kojima mi je tijelo bilo ispunjeno toga dana...to uzbuđenje. Koliko god sam se trudila prije poroda shvatiti što je porod, to je bila nemoguća misija. Sada to znam. To je toliko divan i snažan osjećaj. Bolan ali strašno moćan. Probudio je u meni neke divne tako duboke osjećaje. Često sam zamišljala kako žene budu nervozne...ma ni trunka nervoze...bila sam sva u nekom drugom svijetu...u nekom paralelnom svemiru..

    Znači, u 9 sati smo bili u rađaoni...u 11 nas pregledava dr. S....e tog se pregleda ne želim sjećati i baš bi ga zaboravila ako bi kako mogla. ( jbt nakon pregleda osjećala sam se kao da me netko silovao, isplakala sam se ful, jedva sam se vratila u ono stanje prije pregleda...a šta je najgore, mislila sam da to tako mora boljeti). U 13 nas pregledava dr. G. Prije pregleda mi objašnjava da bi me moglo boljeti jer me mora na žalost pregledati u trudu...da će se truditi biti što nježniji... (Ajme, postoje doktori koji komuniciraju s pacijentima, ovaj je doktor primjetio da sam tu...bila sam u transu...pregled nisam niti osjetila i tada na žalost spoznala koliki je dr. S manijak.). U 15 h, smjena doktora, dolazi dr. M., predivna mlada doktorica. Odmah sam osjetila neku pozitivnu energiju i ispričala joj sve što se dogodilo, što bih ja a što mi je rečeno... Dobili smo totalnu podršku...puna razumijevanja rekla nam je da je u 19 smjena primalja i da dolazi jedna ( zaboravila sam joj ime nažalost) super žena koja podržava prirodan porod i moći ćemo roditi na stolici.

    Ajmeee, bila sam oduševljena. Nisam se pretjerano brzo otvarala pa sam se nadala da ćemo dočekati smjenu i roditi kako smo htjeli.... na stolici!!! Sada znam da sam nam tako svijesno odužila porod....

    U 17 h je puknuo vodenjak i trudovi su postali ozbiljniji. Puno snažniji. Doktorica je uvjerena da će sve biti super. Čitavo vrijeme navija za nas i govori nam kako smo super i kako smo pravi kandidati za prirodan porod i porod na stolici. U 19 h stiže primalja...ja presretna...one su se sve dogovorile, doktorica joj je prenijela sve moje želje. Ja sam tada bila u prilično snažnim trudovima i nisam mogla puno pričati. Pustile su me da radim što hoću...da se namjestim u koji god položaj hoću...U jednom trenutku sjećam se da su komentirale kako je divno vidjeti kako si beba sama radi put, kako sam lijepo opuštena... uh, bila sam tako ponosna na nas. Bilo mi je predivno s njima. Od 19 do 21 h otvorila sam se koliko nisam čitav dan. Tad sam u biti shvatila što su pravi trudovi i da sam u bolnicu došla skroz prerano...

    Polako su počele pripremati rađaonu..postavile su strunjače, donijele stočić, primalja me masirala nekim finim toplim uljem...sve je bilo predivno..i jako snažno. Već sam imala poriv za tiskanjem i polako sam se trebala prebaciti na stolicu ( bila sam na stolu u tom trenutku. Mislim radi pregleda). U tom trenu, znači oko 21 h u rađaonu uleta dr. A. On je bio dežuran..i čuo da je u rađaoni neka frikuša koja rađa čitav dan jer je odbila prokidanje vodenjaka, drip i još k tome želi roditi na stolici. Doktorica i primalja su izašle da bi porazgovarale s njim. Uglavnom, sve spremno, a on fino kaže kako u njegovoj smjeni nikad nitko neće roditi na stolici!!! I svađa se on s njima....a ja sve slušam...nisam mogla vjerovati svojim ušima. Tek sad mi nije bilo jasno – dobro, pa zašto sad? Kakva je ovo škola? Pa ja bi samo željela roditi u miru!!! Ne mogu više!!! - Koliko su lijepih riječi te žene rekle o nama..zaista su se borile za mene i moje želje...izgledalo je da su ga uvjerile, i kao on je popustio. Vratile su se u rađaonu a s njima je doletio i on. Ja sam se prebacila...uz ogromnu tatinu pomoć...sa stola na stolicu ( bili smo na visokom stolu sa ogradom koja se nije spuštala, tako da sam ja između trudova..onih zadnjih...morala preskakati tu ogradu i skočiti s tog kreveta...). Tata je sjeo iza mene i ja sam utonula u njegov zagrljaj. Bila sam sva nekako ošamućena...i puna iščekivanja.

    Dr. A je stao nasuprot nas i onako prepotentno rekao – Ajde, ma baš me zanima kako ćeš ti to roditi na stolici..da vidimo i to! Prekrižio ruke, naslonio se na elemente iza sebe i onim očima punim podsmjeha i neodobravanja stao gledati u nas, kao u TV. Meni su prvi puta toga dana trudovi oslabili. Nisam mogla vjerovati. Kako nakon svega....Samo sa čula njegove riječi – Jesam ti rekao da ne možeš..Vidiš da neće ići...Ugrožavaš život vlastitom djetetu...Tako si tvrdoglava...sve radi nekih tvojih smješnih uvjerenja...
    I, M. dragi, nisam ja to mogla. Ja sam odustala. Nisam imala snage proturiječiti mu..pogledala sam doktoricu a ona je slegnula ramenima...nemamo šanse pored njega...Bilo je više od 21 h...i ja sam znala da dok je god on tu ja ne mogu ništa. A on nije imao namjeru otići, a ja nisam imala snage i željela sam te što prije u naručju. Eto, sada priznajem i teško ću si to oprostiti. U tom sam trenutku poželjela da sve bude što prije gotovo. Da uzmem malu štrucu u svoje naručje gdje ti više niti jedan dr. A.neće moći ništa. Tako je i bilo...Prebacili su me na stol..ili sam se popela, ne znam više...sve mi je sad u magli....Dr. A mi je stisnuo trbuh...malo su me recnuli i za 10 min tvoj je tata rekao – rodila si!!!

    Osjećaji koji su me preplavili nakon te rečenice u slijedećih nekoliko sekundi, teško mi je opisati. Najprije mi je glavom prošla misao....kako sam mogla postati mama a ni ne znam da sam rodila. U toj silnoj gunguli ja nisam osjetila da sam rodila. Čitav dan te čekam, sad si stigao....a ja to ne znam...bila sam jako zbunjena. Istovremeno, u glavi mi je odjekivalo....ja sam sada postala mama. Moje dijete je stiglo. Tu je. Sad ću ga dodirnuti, zagrliti, poljubiti. Tu je...Iste sekunde su mi te stavili na trbuh, i tad je primalja rekla – hajde,makar nešto prirodno. Kad sam te vidjela iste sekunde sam se zaljubila. Bio si savršen, predivan i nekako poznat. Kad sam ugledala tvoj savršen nosić, tvoje savršene prstiće, tvoje tako predivne usne...znala sam da u niti jednom trenutku nisam ugrozila tvoj život, već da je tvoj dolazak požurio iz nekih viših ciljeva dr. A. Ali to sad više nije bilo bitno, dr. A više nije bio bitan. Činjenica je da mi je dr. A oduzeo taj osjećaj koji će mi zauvijek nedostajati dok razmišljam o tvom dolasku na ovaj svijet, ali je taj isti događaj stvorio jednu tako čvrstu vezu među nama, koju samo ti i ja razumijemo. A što je pozitivno u svemu, dr. A je omogućio tati da vidi i sudjeluje u tvom dolasku i to je događaj koji mu je zauvijek promijenio život. Tvoj je tata, nakon nekog vremena, prerezao pupčanu vrpcu i nježno te gurnuo u more života. Ono što si me naučio danas...i što je bila moja teška škola...jest činjenica da moram vjerovati sebi, svojim osjećajima i svojim instinktima. I od danas, ja sam sasvim jedna nova žena.

    Više ništa nije bilo bitno, postojali smo samo nas troje i velika, velika, velika neopisiva sreća.

    Ono što je dalje uslijedilo nije više tvoja priča sa poroda, već mamin okršaj sa dr. A, koji neću zapisati u tvoj dnevnik jer mu tu nije mjesto. Volim te ljubavi do neba. Hvala ti što postojiš i što si baš mene odabrao za mamu na ovom vrludavom putu života.

    Ono što je uslijedilo i što mi je zauvijek promijenilo osobnost jest šivanje odn.iživljavanje dr. A nadamnom. Ali škola poroda učinila je svoje...i ja sam napokon progovorila nekim novim glasom. Ono što me najviše šokiralo u čitavoj priči je njegov spomen energije...energije koja ga je strašno ljutila i razljutila..i dovela na kraju krajeva na kraj poroda da bi ga svjesno pokvario. Dr. A me šivao tako da sam svaki ubod igle osjetila skroz na skroz i one ručke na krevetu sada sam koristila. Bol je bila užasna, a on mi se smijao i govorio mi – Ma dajte, kako se to ponašate...pa nije tako strašno – a ja sam osjećala da mi namjerno radi nešto zločesto. I krenuo dr. A postavljati mi pitanja i držati mi predavanje. Strašno ga je zanimalo odakle mi uopće ideja prirodnog poroda jer prirodni porod ne postoji..da sam mogla ostati kući ako sam htjela prirodno roditi...kako je on porodio tisuće žena, između ostalog i svoju...i šta ja sad tu zahtjevam i blablabla... U tim trenucima, u kojima sam se osjećala toliko jadno i poniženo, kao nikada u životu ( osim kod pregleda dr. S), pronašla sam neki duboko skriveni i ponovo otkriveni ponos, te sam mu tako fino i dostojanstveno odgovarala na sva njegova pitanja. Rekla sam mu da sam u njegovom rodilištu, na tečaju, dobila informacije o prirodnom porodu i porodu na stolici, i da ako je netko ovdje izigran i prevaren onda sam to ja, jer da nisam dobila tako lažne informacije ovo rodilište zasigurno ne bi bio moj izbor. Nadalje, rekla sam mu da mi je žao što je na ovaj način porodio tisuće žena i da mi je posebno žao što je i njegova među njima. Komentirao je nešto u stilu kako on voli kad su žene informirane, ali ne ovako...pa sam ga ja fino pitala..nego kako? Informacijama koje vama odgovaraju..koje ide u prilog korisnosti ležanja na stolu radi vaše udobnosti i dokaza kompetentnosti...koje idu u prilog korisnosti požurivanja poroda dripom, prokidanjem vodenjaka i sl..takvim informacijama? Pa sam mu rekla da me ne čudi što mu moje informacije ne odgovaraju..i što ga ometaju. Jadan se dr. A toliko nanervirao. Nije mi mogao ništa, iako se iživljavao na meni. Zbog toga sam strašno ponosna. ( moj ginekolog kad me pregledao nakon poroda me u čudu pitao ko me pobogu šivao...kad sam mu ispričala što se dogodilo na porodu, komentirao je..a da, onda nije čudno što se malo iživio..on je poznat po tome da je malo neuračunjiv)

    U bolnici smo proveli najteža mi tri dana u životu. Balansirala sam između depresije i euforije. Jedva sam čekala pobjeći kući...a smotana..i mogla sam. Mada su prema nama bili svi izuzetno fini..nakon što se pročula priča...
    Oporavak je bio onako dosta dug i bolan. Ja sam se nekoliko dana jedva kretala, strašno sam teško hodala...to je bio strašan izazov. Sjela sam tek nakon dobrih 15 dana. Teško je bilo izbalansirati dojenje u takvom stanju, ali smo uspjeli. Fizički sam se počela osjećati bolje nakon tih 15 dana...a psihički...to je jedna sasvim druga priča....
    Matijin porod bio je moja velika škola, a dr. A ni ne znajući dao nam je najbolji mogući savjet na svijetu .

  2. #2
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    06.01. 2011. Moj rođendan
    Odlučila sam ne slaviti rođendan...kao i svake godine, ne radi mi se slavlje...ko naleti naleti. Sprčkat ću koji kolač, foccacciu, sireve u marinadi što obožaaavam...neke nareske...ma sve ono što sama volim, da si fino ugodim, pa ko voli nek izvoli.
    Danas se najavila primalja za posjet, a doći će i moja draga doula, pa da se svi upoznamo. Taman bi bilo fino da danas i rodim..kad su svi tu...ili bi možda ipak bilo ljepše da svaka ima svoj dan za slavlje.

    Dok smo polako pripremali zalogajčiće nešto je počelo smrditi..i to za poluditi, oko dimnjaka. Kad je mm izašao van skužio je da nam gori dimnjak???? Srećom smo skužili na vrijeme, imamo drveni krov, al bi bilo veselo!! Brzo smo ugasili vatru u peći...Očigledno je dimnjak prljav...ma mislim...sad smo bez grijanja ( imamo klimu, ali...) a mogu roditi kad god. Veselo!! Danas mi je rođendan, pa ćemo sutra čistiti dimnjak.

    U popodnevnim satima stigla je primalja. Mama mi je baš bila tu, da se upoznaju. Totalno ju je oduševila. Ma oduševila je svih...tako divna i srdačna žena, uvijek nasmješena. Stigla je i doula sa svojom maleckom. Ma baš me veseli ovakav rođendan. Klinci se igraju....

    Pregledala me...razgovor, tlak...pa me prikopčala na ctg...ja krenula leći, a ona – ma ne, nismo u bolnici. Ionako ne valja ležati dok se radi ctg, nalaz bude krivi. Čisti SF. (S M. su me tjerali da ležim na leđima iako sam ih molila da li smijem makar na bok jer ako legnem na leđa, teško ću se kasnije dići...imala sam užasnu križobolju...). 01.01. sam se trebala javiti u bolnicu na pregled....to sam odlučia izbjeći..da ne bi možda naletila na famoznog dr. A, to mi ne treba nikako. Tako da mi je ovaj pregled baš dobro došao. Sve je u najboljem redu... i ja sam presretna...mada sam i sama to znala..ali...Sad mi je samo čekati.

    Primalja i doula su malo čalabrcnule foccaccie i polako krenule doma. Meni su došle kume i kumovi..malo smo čakulali i zabavljali se..cca do nekih 22 h.

    Spremila sam nered, da me ne čeka sutra..jedino nisam pod oprala, nije mi se dalo...to me kopkalo...a ulazili su mi u cipelama..a inače se skidamo...a pod nisam oprala...

    Legla sam negdje oko 23 h. mm i M. su već hrkali..i taman je počeo neki romantični film. Baš mi je to trebalo...ljubav pobjeđuje sve...mozak na pašu...tako sam fino zaspala...

    Inače..već par večeri za redom zaredala mi se neka nazovi depresija...kako će sve to biti...kako mi fali M. – već neko vrijeme ne mogu se igrati s njim kako smo navikli..u zadnje vrijeme ga nisam nosila zbog bolova. Imala sam problema laganih sa simfizom. Malo sam bila pretjerala pa sam na kraju malo stala na loptu...Pa sam razmišljala kako više nikad nećemo biti sami...da li ću se ja snaći...mamma mia... Puno sam plakala...kad me nitko nije čuo, jer ni sama nisam znala što mi je u biti. Baš me neka tuga opsjedala...kao da se na neki način opraštam s M. Bez veze...Znam da je to bio samo strah... Ali, to nije ništa čudno za mene. To mi se događa jer se konstantno preispitujem...i kao osobu, a pogotovo kao majku. Ni na naše vježbe nisam išla...to mi fali. Kad smo odlučili imati djecu, napokon..nakon 9 godina veze..ja sam ostala bez mjesečnice. Nije mi se vratila dok god tu problematiku nisam riješila sama sa sobom. Bojala sam se majčinstva...

    Čim smo dobili M. znali smo da ćemo još barem jednu štrucu. Oboje smo jedinci..tako da o drugoj trudnoći nisam puno razmišljala. Podrazumijevala se. I ja sam to zaista željela. Pa su nam se zaredali neki tragični događaji, jedan za drugim...pa opet nisam mislila o trudnoći...Ali, sad se nazire kraj...i to je bilo to...Postat ću mama po drugi put. Postat ću mama dvoje djece a ne znam koliko sam dobra ni s jednim. To je ta dilema bila. I tih nekoliko večeri, kad bi ostala sama sa sobom i isplakala se...godilo mi je. Kao da je neki teret otišao sa tim suzama.

    Da se vratim...zato mi je taj film baš legao večeras...i nikakve me miski nisu morile. Baš sam bila smirena i sretna. Današnji dan mi je bio predivan. Uživala sam i bila opuštena skroz na skroz...osim tog glupog dimnjaka....
    I fino sam utnula u san....
    U 3 h ujutro budi me neki čudnovati osjećaj u stomaku...kao moram na wc...pa hajde..ionako mjesečarim već mjesecima, ništa novo...samo ovaj osjećaj usred noći...čudno...no...

    Vratim se i ponovo se ušuškam pored M...i ponovo nakon 15,20 min isti čudnovati osjećaj. Sad sam već pomalo ljuta – da nisam skupila kakvu probavnu virozu sad! Da poludiš!! Nisam zadovoljna. Ponovo se nadobudno vraćam u krevet. Nakon 15,20 min isto...već sam sama sebi dosadna...neću se više ni vraćati u krevet, ostat ću u wc-u 
    U međuvremenu su počele neke lagane kontrakcije....i tad sam shvatila da je E. krenula na put, a ja nemam virozu...samo sam se čistila. Mamma mia...rodit ću danas!! Sad je skoro jutro..ja sam sama sa sobom i spoznajom da moja beba stiže uskoro. Preplavila me neopisiva sreća. Neko sam vrijeme provela u wc-u. Obožavam inače one logičke ispunjaljke, što logikom farbate one kvadratiće pa dođete do slike. Tako sam ja fino sama, sa svojim početnim trudovima, u wc-u, pred zoru i farbuckam kvadratiće...i svakom se trudu iznova neopisivo veselim.

    Onda mi je najednom (čudeso) proradila glava – pa svako koliko se ponavljaju...sve su učestaliji ...mogla bi ja to malo popratiti. Primalja je rekla da je zovemo kad budu na 15 min. Da vidimo....najprije su bili na 12...pa su se brzo spustili na 10...pa na 8,7...i traju oko min. Sad sam već u dnevnom boravku, slušam muziku, pijuckam kavu, mjerkam i farbam i baš mi fino....ali na 7...da zovem nekog?

    Prvo šaljem poruku douli...Ajmeee, odmah mi odgovara...kaže da uskoro stiže. Idem sad polako probuditi muža....Ajme meni – DIMNJAK!! Ja rađam a nemamo grijanje. 7 je sati, zovem mm i kažem mu da su trudovi na 7 min, da zovne primalju i trk čistiti dimnjak. On me gleda zbunjeno – ali, rekla je da je zovemo kad budu na 15. Da čekamo još malo? Umrla sam od smijeha...neće valjda opet na 15. On se polako sredio, došao k sebi i zvao je. Rekla je da će polako krenuti. Super, sve se polako razvija.
    Mm zatvara škure i zatamnjuje prozor na kojemu nemamo škure...malo mi fali svjetla, ali ok...jako volim svjetlo...zato imam bor..i lampice . Kad je to riješio probudio je tatu i trk na krov, čistiti dimnjak. Koja akcija rano ujutro!!

    Stiže doula oko 8 h...s puhalicom...zna ona...milina. Samo se ušuljala, skuhala si čaj, zavukla se samnom pod deku na kauč....kao da je oduvijek tu. To mi je bilo super..predivno...osjećala sam se tako opušteno..čak me i taj dimnjak nasmijavao...začudo..
    Trudovi su mi bili, onako, jaki ali i nježni. Mi smo čakulale između..i to mi je tako odgovaralo..
    Mislila sam si, možda će me uloviti kakva panika kad sve krene...a ono ništa...kakva panika..totalno smirenje. Mislim da sam upravo tada znala sa sigurnošću da je to prava stvar..roditi kod kuće.

    M. je još uvijek pajkio...nisam htjela da ode negdje daleko. Srećom, mama mi je radila ujutro a s njom je trebao biti. Željela sam da mi je blizu, a opet ne samnom jer ne znam kako bi reagirao na sam porod...

    Oko 9 i 15 je stigla primalja. Tad se i M. probudio, mislim....a trudovi su lagano utihnuli. M. i ja smo se malo pomazili...malo mu je bilo čudno što je sve zatvoreno, pa je mislio da je još noć. Tata ga je sredio, a mene primalja prikopčala na ctg..da očitamo trudove koji su utihnuli hahaha. Nije me lovila panika jer sam znala da će se sve srediti samo dok zbrinemo M. M je otišao k babi, a ja nastavljam plivati u trudovima. Napokon i ctg bilježi jedan jači trud...nalik onima od malo prije..sve je ok..beba ok...i mi idemo polako dalje...
    Ženice se divno brinu za mene...piti..masaža u trudu. U pauzama pričam s doulom...kad krene trud zaronim u jastuke na kauču i pustim da me cijelu preplavi. Uopće ne želim biti sama. Odgovara mi njihova prisutnost...

    Dimnjak je napokon čist!! U međuvremenu mm je napalio peć...strašno napalio.

    Mislim da me negdje oko 10h primalja pregledava....taj jedan pregled. Priznajem da sam i ja bila znatiželjna. Kaže ona 3 cm, ali je sve mekano, to je sigurno više u trudu. Mamma miaaaa, 3 cm....pa rodit ću tek popodne...ajmeeee...a ja bi to tik tak. Što ću..što je tu je. Doula me podsjeća kako je fino toplo u wc-u, pa ja odo malo u samoću...3 cm....uh....i tamo odradim 3 fiiiiina truda. Kroz glavu mi je prošlo kako mi je u bolnici bilo nezamislivo hodati..ni u tudu, ni između...a tu mi tako odgovara...i kad sam sama tu u wc...fino kao da svaki trud odplešem...

    Ekipa iz snova je u međuvremenu počela pripremati bazen. Tako su se primalja i mm okupirali bazenom...ja više ne znam gdje sam točno bila...znam da sam bila tu ali mi je sve pomalo mutno. Svaki sam trud iznova zaranjala u jastuke a primalja me masirala i to mi je godilo.
    Tad mi je sinulo...kako ću ja u bazen, pa nisam se sredila za bazen!! Nisam danas trebala roditi!! Ima još vremena jel....uh joh...Tražim mm da mi nađe neki kupaći gornji dio, a ja se sređujem da im budem lijepa...tako je pala jedna brzinska depilacija. Dobro da se nisam sjetila noktiju na nogama jer bi i njih išla šišati . A bazen...oduševio me...na ribice!!! Veseli skroz!!

    Tako su mi nekako proletila iduća 2 sata...meni su skroz u magli. Znam da su oko 11 počeli puniti bazen i da su ubrzo shvatili da je to zahtjevna misija i da će trebati grijati vodu i na štednjaku...i to i gore kod nas i dole kod svekija...jer naš bojler od 80 litara se tik tak ispraznio. A mama mi nije donijela velike lonce...jer nije još termin!!!
    Meni su se non stop vrtile misli u glavi...kako je meni lijepo, ajme kako je meni lijepo..kako sam ja sretna. Rađam i tako mi je lijepo....i kako nisam nervozna...a uvijek sam nešto nervozna...a sad mi sve 5..ne smeta mi ni gungula oko bazena...

    Oko 12 h bila je puna cca trećina bazena. Taman da mi bude ugodno kad uđem. Tako je i bilo. Koja promjena doživljaja truda!! Odmah sam zauzela klečeći stav..to mi je najviše odgovaralo. Oslonila sam ruke i glavu na bazen i tako u pauzama odmarala. Trudovi su sada bili snažni skroz. Primalja me masirala, mm zalijevao vodom a doula hladnim oblozima hladila lice...koja sam ja kraljica...

    U međuvremenu, u pauzama između trudova, bazen se i dalje puni. Srećom svekiji imaju protočni bojler, pa je svekar nosio kante vrele vode... U jednom trenutku je mm rekao, dok je ulijevao vodu u bazen, skuhat ćemo je ...nisam se smijala tad..ali drugi dan jesam..ta mi se rečenica urezala u sjećanje.

    Trudovi su bili sve jači i jači. Sad sam u trudu rastezala ručnik koji mi je bio pod glavom. Drugi dan sam imala upalu mišića...uh...bilo je moćno za poludit. U jednom sam se trenutku uspravila...mislim da sam tada rekla douli da ja mislim da ću eksplodirati. Tad mi se po glavi počelo vrtjeti svašta – ipak, nisam ja za ovo, eto ti. Ne mogu ja više. Ajmo sada stati malo. Time out. Eto ti..jesi rekla da ti fali izgon..imaš ga sad. Samoj sebi sam bila smiješna u tim trenucima. Kud bi ti sad? Ne možeš? Ko te pita sad možeš ili ne možeš...i nije to pitanje..činjenica je da moraš.

    U tom mi je trenutku primalja rekla da probam opipati glavicu. I jesam..ajme meni...sve su se misli rasplinule u čas. Nikad neću zaboraviti taj osjećaj. Danas kad je pomilujem po glavici jave mi se isti osjećaji..

    E da, nisam spomenula...javio mi se strašan poriv za tiskanjem. I rekla sam douli da ja moram tiskati...jer u glavi mi je bilo da se doma ne tiska!! A ona meni – ma radi sad šta hoćeš ! Juuhuuu!! I tiskala ja...bilo mi je nekako lakše. Onda mi je primalja savjetovala da pokušam propuhati trud. To se pokazalo konstruktivnije, iako je bilo lakše tiskati.
    Odjednom je počelo peći...jaaakooo peći, a ja sam pipala glavicu, tiskala, pokušavala puhati, više ispuštala nekakve čudnovate glasove...i odjednom...glavica je vani...a za njom je izmigoljilo i sićušno tijelo. Sve je stalo. Ja sam bila nekako zbunjena. Rodila sam. Sjela sam, a na mojim koljenima se našlo sićušno stvorenje, tamne kose...puuunooo koseee...ajmeee. Na koljenima mojim moja je kćer..rođena doma u 13 i 10, u bazenu na ribice, ispod bora....Dobar dan djevojčice

    Što sam osjetila u tom trenutku...ha...to mi je teško opisati...Kad sam je ugledala iznenadilo me što mi je nepoznata ( M mi je bio poznat) i to me strašno obradovalo....drugo...misao...Uspjele smo mrvica...uspjele smo...dobro mi došla.

    I dalje smo ostale u bazenu...mrvica je tražila cicku a ja sam tražila da odu po M da upozna seku. Nakon par minuta su došli svekrva i M poželjeti E dobrodošlicu.
    Još smo trebali riješiti posteljicu...taj mi dio nije bio pretjerano ugodan...uh...Ostale smo i dalje u bazenu...a kontrakcije su mi bile dosta neugodne...mislim da je nakon nekih pola sata izašla posteljica...fino smo je ispregledale....isprepipale...i spremili je u duboko...

    Tad smo fino izašle iz bazena i fino se ušuškale na kauču....primalja i mm su krenuli prazniti bazen...

    Nakon cca 2 sata stan je izgledao kao da se apsolutno ništa nije dogodilo. Sve je bilo na svome mjestu. Mi smo sjedili za stolom ( i ja sam sjedila) i fino svi zajedno ručali.....a naša mrvica je tu....eno je...na kauču...

  3. #3
    ivica_k avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    1,835

    Početno

    jako lijepo i emotivno

  4. #4
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno

    Procitala...pa sam bez teksta...
    Cestitke na misicima!
    I drago mi je sto ovakvih prica ima sve vise, i ja imam kcer i nadam se da nece morat na grozotama prvog poroda uciti...Kao puno nas.
    A drugi porod, savrsen, tako mi je drago zbog tebe!

  5. #5
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    predivno...

  6. #6
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno



    prekrasno

  7. #7
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Koja razlika, crno i bijelo! Čestitam što si uspjela zaliječiti dušu

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    3,461

    Početno

    vaauu, pročitala sam u jednom dahu, čestitam!

    a kad je bio ovaj prvi porod s dr. Arogancija u glavnoj ulozi?

  9. #9
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    hvala ti za ova podijeljena iskustva, uspjela si me rasplakat vec prvom recenicom

    jako mi je drago zbog drugog poroda, a za prvi... sto reci, suosjecam

  10. #10
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj tua prvotno napisa Vidi poruku
    Procitala...pa sam bez teksta...
    Cestitke na misicima!
    I drago mi je sto ovakvih prica ima sve vise, i ja imam kcer i nadam se da nece morat na grozotama prvog poroda uciti...Kao puno nas.
    A drugi porod, savrsen, tako mi je drago zbog tebe!
    je..u mojoj obitelji sve žene imaju neku traumu s poroda...i neopisivo mi je drago što ja svojoj kćeri mogu prenijeti ovo predivno iskustvo



    Nena...nije to bilo davno, 2008.


    hvala vam

  11. #11
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj kljucic prvotno napisa Vidi poruku
    Koja razlika, crno i bijelo! Čestitam što si uspjela zaliječiti dušu
    X

  12. #12
    anitak avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    243

    Početno

    prekrasno!!!

  13. #13
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    bravo BB istarski kućni porodi su mi posebno dragi

  14. #14
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Krasna prica, ganutljiva

  15. #15
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Čestitam, blackberry

  16. #16
    mama u boji avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    65

    Početno

    blackberry od srca čestitam!
    ...i ja jako volim istarske kućne

  17. #17
    mamaShe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zagreb, blizoo zoo
    Postovi
    575

    Početno

    Pročitala sam samo 2. priču. Divna je. Prvu ću kasnije. Eto i suzice
    I ja bih bazen doma, na ribice... mislim da bi se i mojoj dječici dopala ta ideja
    ČESTITAM na M i na E!

  18. #18
    bambus99 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    na moru
    Postovi
    1,332

    Početno

    Procitala sam oba dvi u jednome dahu!
    prva mi je nekako poznata samo sta sam ja zavrsila na CR...
    a druga.... divna, njezna , emotivna, .....

  19. #19
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Divna priča za lijepi dolazak jedne male djevojčice.

  20. #20
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    hvala vam

  21. #21
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    moj sin je danas napunio 3 miseca.a nakon ovakvih prica,ja poželim opet ubrzo proživiti trudnocu,porod i sve što ide uz to

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    266

    Početno

    Krasan drugi porod! I ja bi takav treći. Čestitam!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Druga priča je divna, a zbog prve se pitam žlim li zaista roditi u Puli... Radi li još dr. A ili je kao dr. S u penziji?

  24. #24
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Radi još dr.A..evo...kolegica mi je rodila krajem sedmog mjeseca, i njoj je bio...

  25. #25
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    i?, kakav je bio??
    kolegica sigurno ije bila toliko zahtjevna ko ti

  26. #26
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    i nije...istina

    ALI...poučena mojim iskustvom...i zanimljivo...rađala je na isti dan kad i ja...čim ga je ugledala..pozvala je svoju vezu...i tad je sve bilo ok...
    ispoštivao je sve njene želje...
    divan čovjek

  27. #27
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    hvala ti BB za obje price, druga je predivna, ali i kod prve je ipak dobro to sto si uspjela reci sve sta te smetalo, i taj neznamsta dr te je primjetio. nisi bila samo sljedeca na listi, prije kraja smjene, nego si imala stav, i mozda kad bi se vise zena na taj nacin potrudilo i reklo svoje ma morali bi i oni drugacije postupati...najteze mi pada sto cijelo iskustvo bolnickog poroda uglavnom zavisi od srece, tj ekipe koja ti se potrefi na porodu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •