Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Moj porod, njihova pravila

  1. #1
    Tina84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    122

    Početno Moj porod, njihova pravila

    Prije nego potisnem detalje loših utisaka, jer to obično činim, želim ispričati svoje iskustvo drugog poroda.
    Prije 4,5 godine rodila sam Martina. Tada sam o trudnoći i porodu drugačije razmišljala. Točnije, nisam baš pretjerano razmišljala. Rekli su mi da nije dobro puno čitati i informirati se jer se tako možeš nepotrebno zabrinuti oko nevažnih stvari.
    U rodilište sam tako pošla sa posve krivim stavom - "idem da me tamo porode". Tako je i bilo. Pukao je vodenjak u 38.tt i odmah sam odjurila u rodilište. Bez trudova.
    Uz drip je sve fino krenulo. Uz to sam još dobila sva ona čuda od analgetika do narkotika. Brzo sam bila u rađaoni gdje je uslijedilo tiskanje uz nalijeganje na trbuh, epizotomija, pucanje i Martin je iz mene doslovno izletio kao čep iz boce. Nisu mi ga odmah dali iako sam ja pružila ruke čim sam ga ugledala. Donijeli su mi ga tek kad su ga izmjerili i umotali. Pukla mu je ključna kost. A to je kao često kod poroda i ništa strašno
    Ja sam svejedno bila jako sretna. Moj najsretniji dan u životu.
    Supruga su pustili u rađaonu kad su me sašili i bio je dva sata s nama. Čak su i moju mamu nakratko pustili da nas vidi. To su bili prekrasni trenuci. Svoju najveću radost mogla sam podijeliti s najvažnijim osobama.
    Oporavak je bio noćna mora. Puna tri tjedna nisam mogla nikako sjediti. Osim što sam bila rezana i ispucala još sam i hemeroide dobila koji su krvarili. Dva mjeseca su mi trebala da dođem u kakvu takvu normalu.
    I kad bi me god netko pitao koliko je porod bolan odgovarala bih: ništa, ali zaista ništa u usporedbi s oporavkom od istog.
    Mora li to baš tako biti? To pitanje sam si sve više postavljala kad smo počeli planirati drugu trudnoću.
    Počela sam prikupljati informacije, čitala i čitala. Svoja saznanja prenosila suprugu. Odlučila sam se educirati oko svakog detalja. Sve ozbiljnije sam razmišljala o kućnom porodu. No za to nisam naišla na odobrenje supruga i svoje sestre koju sam planirala uključiti. Babicu iz Austrije si ne mogu priuštiti, a naše ne žele ni čuti za takvu asistenciju.
    Ovaj puta bila sam potpuno spremna. Točno sam znala kako moj porod mora izgledati ako sve bude u redu.
    Trudnoća nije bolest, a porod je prirodna pojava, ne vađenje bolesnog zuba kako to neki vole uspoređivati.
    U početku smo razmišljali kako bi bilo dobro pohraniti matične stanice iz pupkovine. No, nakon što smo se informirali o važnosti izmjene krvi i hormona u tim posljednjim trenucima pulsiranja odlučili smo ostaviti sve kako priroda nalaže.
    Trudnoća je kao i prva prošla uredno. Radila sam do zadnjeg dana. U 34.tt sam bila otvorena jedan prst pa mi je propisan Normabel 3x1 i mirovanje. Nikada u životu nisam uzimala ništa slično, pa nisam htjela ni ovaj put. Od takve doze možda bih se pretvorila u Trnoružicu. Ni upute o mirovanju se nisam držala. I tako sam do poroda ostala otvorena taj jedan prst. Svaka dva tjedna na pregledu su ustanovili isto: „Pipam glavicu! Otvoreni ste jedan prst“.
    Ma čemu to pipanje glavice?!

    Svoj plan poroda imala sam u glavi. Nekako mi je ideja o pisanom i predočenom planu malo prenapadna i nije običaj u našem rodilištu. Ispričala sam plan svojima: ne želim drip, nikakve analgetike, narkotike isl., ne želim epizotomiju, nema nalijeganja na trbuh i nikako ne rezati pupčanu prije nego prestane pulsirati. Želim posve prirodan porod.
    Mama je rekla da sam malo prezahtjevna. Prezahtjevna?! Zato što ne želim nikakve intervencije?
    Odlučila sam da ću poći u rodilište zadnji čas. Da stignem tamo pet do dvanaest. To bi bilo idealno. Izbjegla bih sve one glupe pripreme od brijanja, klizme i referiranje „zapisnika“ dok peru trudovi. Baš da mi i pukne vodenjak pričekala bih neko vrijeme svoje trudove, pa tek onda pošla.
    Jedino što na žalost nismo uspjeli obaviti tečaj kako bi suprug mogao biti prisutan na porodu. Zbog njegovog radnog vremena i obaveza nismo mogli. Pa ipak smo se nadali da će nam se i ovako smilovati jer znam dosta slučajeva gdje jesu.

    Bližio se moj termin.
    39.tt Još samo tjedan dana. Već jedva čekam. Ali ovaj vikend baš mi i nebi odgovaralo. Moji roditelji su otišli na izlet na slapove Krke, a sestra i šogor odlaze u Zagreb na svadbu, pa ću ja čuvati devetomjesečnog nećaka i paziti na mlađu sestru.
    U subotu u jutro primijetila sam rozast sluzav iscjedak. Jeli to sluzni čep? Nema veze. Navodno nakon izlaska čepa zna proći i tjedan dana do poroda. Tako će valjda biti, mislim si.
    Odlazim kod sestre da pokupim dijete i mlađu sestru koja će također prenoćiti kod nas. Sa dvoje male djece i trbuh do nosa, dan je bio prilično naporan. Poslijepodne je došao suprug s posla i predložio da navečer prošetamo do grada jer je bilo nekakvih događanja i Martin se tome veselio. U gradu je strašna gužva i nećak postaje nervozan, pa se ja s njim vraćam kući. Njega nosim na rukama i guram kolica, jer on vrišti u kolicima. Dok sam ga premotala, nahranila i uspavala stigli su i moji dečki. I oni su se brzo pospremili u krevet, a ja sam konačno malo sjela. Boljela su me leđa. Na mahove bol je postajala oštrija i popuštala. U 23:05 me grabi oštra bol koju sam ovog puta morala prodisati kao trud. Oh, pa to i jest trud! Uzimam papir i olovku i upisujem vrijeme. Nakon samo 10 min evo još jednog.
    Tuširam se i usput se obrijem sama. Odmah sam i kosu oprala. Trudovi su se zgusnuli na 5 min. Podnošljivi su. Odrađujem ih tako da se laktovima naslonim na vešmašinu ili kuhinjski stol. Još ne želim buditi supruga. Još imam toliko toga za obaviti i baš mi odgovara da mi se nitko ne mota. Čistim kuhinju i stavljam prljavi veš na pranje. Malo iza ponoći trudovi su već na 3 min. Čudim se kako tako brzo napreduju, prošlo je tek sat vremena od prvog. Šaljem poruku sestri neka oni polako krenu da stignu pokupiti dijete. Budim supruga da mu kažem, a on pita smije li još malo odspavati. „Spavaj“ kažem i mislim si- ionako imam još posla.
    Trudovi su sada već dosta bolni i odrađujem ih uglavnom na koljenima sa glavom u fotelji. Oko 1:30 evo supruga, gleda me u trudu i pita može li mi kako olakšati. Nikako. Ništa me ne pitaj, u trudu trebam samo mir.
    Odjednom mi je sila na WC. Bojim se što će sad ispasti, pa se u strahu rukom dolje pridržavam. I eto, bez klizme, baš sam se lijepo očistila.
    Tuš mi godi i mislim si kako bi bilo dobro tu ostati do kraja i kao slučajno roditi.
    Vešmašina je odrondala i sad nosim veš na tavan. Muž mi uzima košaru i govori da nisam normalna. Ok, odnesi ti košaru gore, a ja ću prestrti što je za prestrti, ostalo u sušilicu. On gunđa a ja na tavanu odradim još dva truda.
    Odlazim u sobu probuditi sestru da joj kažem da odlazimo i provjeravam nećaka. Mišek mali, spava ko anđel.
    Još jedan bolan trud.
    Sad je već napeto. Uzimam ručnik da ne bi bilo u autu, iako nam je bolnica na 2 min i trebali bi stići. Krenuli smo u 2:05. Putem me hvata trud i ovaj je teško podnošljiv zbog sjedećeg položaja. Izvijam se koliko mogu i ovaj puta ispuštam glas.
    U liftu sam jedan prodisala držeći se za supruga jer nisam imala za što.
    Prima nas sestra. Govorim joj da je već gusto, a ona nezainteresirano nam objašnjava gdje da se presvučem u spavaćicu i dođem k njoj na upis i pregled.
    Presvlačim se u već teško podnošljivim trudovima. Sestra mi pokazuje da sjednem kako bi mi izmjerila tlak. Kakav tlak?!! Pregledajte me, moram u rađaonu!
    Ona mjeri tlak jer je takva procedura. Penjem se jedva u trudu na stol i gospođa iznenađeno ustanovljuje da moramo hitno u rađaonu. Putem gunđa kako nismo stigli napraviti ctg. Pitam ljubazno između trudova može li suprug samnom. „Ako nemate potvrdu o tečaju ne može“. Ona hoda ispred mene i požuruje me, a ja ne mogu odraditi trud hodajući. Primam se za zid i pušem.
    Na ulazu u box primam se za štok i dišem strašno bolan trud dok me babice zovu neka se popnem na stol. Jedna kaže da treba samo prokinuti vodenjak. Kako sam podigla jednu nogu na stol voda je sama šišnula iz mene. I tad sam sva ponosna na samu sebe pomislila: „aha, 5:1 za mene!“ Moj plan poroda se ostvaruje bolje nego sam mogla zamisliti.
    Imam jak nagon za tiskanje, a one viču: „Ne tiskati!“
    Polijevaju me jodom. To strašno peče.
    „Nemojte povlačiti guzu gore!“ kaže babica
    „Oprostite, bilo je nesvjesno“, ispričavam se ja. Imam osjećaj da sam na neki način izvan svog tijela i ne mogu potpuno upravljati njime. Čudim se kako to one ne razumiju.
    Molim ju da me ne režu. „O tome ne možete vi odlučiti.“ odgovara.
    „Ne još tiskati! I prestanite micati guzu! Noge umetnite u remenje!“
    Stol za rađanje je prastar. Na metalnim uporištima za stopala nalaze se kožni remeni kojima se stopala učvrste.
    02:30
    Ja sam ipak počela tiskati, jer više nisam mogla suzdržavati se. Osjetila sam kako prolazi.
    Prolazak djeteta je čudesan osjećaj. Uzbuđenje i bujica pozitivnih emocija nadvladavaju bol.
    Mlaz žućkaste vode je prsnuo u zrak kao vodoskok i zalio me skoro do prsiju.
    „Djevojčica je!“
    Pružam ruke. Prekrasna je! Ima ružićastu kožu (Martin je bio plav). Moja mala djevojčica!
    „Dajte mi ju!“ Sestra odgovara da ću biti krvava do brade. „Nema veze, dajte mi ju!“
    Ignorira i spušta je dolje. Odmah počinje vezati pupkovinu.
    „NE! Molim Vas nemojte!“
    Gleda me u čudu.
    „Molim Vas nemojte rezati prije nego odpulsira!"
    „Ma što ćete vi mene učiti mom poslu?!“ odgovara i nastavlja vezati.
    Ja molim i dalje na rubu suza, ali ne pomaže. Odnose ju prebrisati i izvagati, pa mi je vraćaju i stavljaju na prsa prekrivenu samo plahticom. To me malo utješilo.
    Babica počinje povlačiti pupkovinu kako bi izvukla posteljicu. Jednom rukom snažno mi tiska trbuh i to je užasno bolno. U tom nastojanju pridružuje joj se i druga babica. Ona mi bez najave uzima ruku, veže gumu i prilazi iglom.
    „Što je to?!“ pitam. One se pogledaju kao da si žele reći da nisam normalna. A i ja se pitam tko je ovdje lud.
    Ubrizgavaju mi to sredstvo za otpuštanje posteljice, dok me istovremeno gnječe i pritišću. Najradije bih vrisnula od boli, a moja mrvica leži potrbuške na meni, pridržavam je i svim silama se koncentriram u nastojanju da je u grču boli ne stisnem rukama.
    Napokon su iščupale posteljicu. I sad nisu sigurne dal je cijela. Doktor nakratko pogleda i samo slegne ramenima. Zatim ode.
    „Idem reći tati da je sve u redu i da može kući“ kaže babica.
    „Pa dajte da vidi naše dijete!“ Ne mogu vjerovati da ovo moram tražiti.
    „Ne može on u rađaonu“ odgovara hladno.
    „Ma ne mora. Odnesite Vi dijete njemu“ Sad sam već očajna.
    „Ne može. Takva je procedura. Može doći u jutro.“
    Nato se odnekud iza nekakve pregrade oglasi dr. Csik: „Ma što ćete vi nama govoriti što ćemo i kako ćemo raditi?! Dok ste tu kod nas ponašat ćete se po našim pravilima! JEL VAM TO JASNO?!!!“
    Nisam ga ni vidjela. Izderao se na mene tamo iza pregrade iz drugog boxa.
    Ovo je bio totalni nokaut. Ono što bih mu u tom trenutku odgovorila stalo mi je negdje u prsima i bolno me gušilo. Morala sam zadržati. On je svakog trena trebao doći i sašiti mi međicu koja je malo popucala. Zato se nisam usudila. Vrištala sam u sebi.
    Osjećala sam se užasno. Teško je to opisati. Poniženo i nemoćno kao nikad u životu.
    Dok me doktor šivao ja sam milovala svoju djevojčicu i plakala.
    Umjesto od sreće, ja sam plakala od boli. Ne od fiziče boli. Mislila sam na svog supruga koji je bio desetak metara od nas u gluho doba noći, na praznom bolničkom hodniku i ne smije nas ni vidjeti. Ne može samnom podijeliti tu radost i prve trenutke dolaska naše kćeri na svijet.
    Zajedno smo planirali to dijete, s puno ljubavi začeli, devet mjeseci nestrpljivo iščekivali…..
    I sad je netko pljunuo na taj nama tako važan događaj.
    Doktor je zbijao nekakve šale i postavljao mi bezvezna pitanja na koja sam se trudila što kraće odgovarati, jer bila su uglavnom neumjesna.
    Dr. Csik je porađao i moju mamu kad je mene rađala. Bio je prvo lice koje sam ugledala kad sam došla na svijet, a sad je prisustvovao rođenju moje kćeri.

    Sljedeća tri dana boravka u rodilištu, gorčina i osjećaj praznine nisu me napuštali. Imala sam divnu cimericu koja je rodila dan prije mene uz prisustvo supruga i imala je samo riječi hvale. Na odlasku je tražila knjigu žalbe i pohvala kako bi pohvalila ekipu koja je asistirala njenom porodu.
    Voljela bih da sam i ja tako mogla.
    Posljednje što me shrvalo bilo je još jedno u nizu besmislenih pravila. Moj Martin je sestricu mogao vidjeti samo preko stakla. Nemoguće je četverogodišnjem djetetu objasniti zašto ne može zagrliti mamu i seku, te zašto smo mi zdrave u bolnici.
    Plakao je na odlasku i to mi je bilo teško. Ionako mi je strašno nedostajao ta tri dana.

    Na kraju, valjda bih trebala biti sretna što sam imala jednostavan i brz porod (fizički), što je moja djevojčica živa i zdrava…
    Da, time sam se neprestano tješila. Pa ipak taj osjećaj teškog poraza me nikako ne napušta.
    Kad me pitaju kako je bilo, svima veselo odgovaram: „Super brzo i lako, tako bi ih mogla još deset roditi“
    Znam na što svi misle kad pitaju. Na vrijeme trajanja i fizičku bol. To je ono što ih zanima, pa je ovakav odgovor ispravan.

    No, ipak sam imala potrebu ispričati svoju istinu o doživljaju poroda. Koliko on može biti bolan ili bezbolan i što je to zapravo „bol“ kad pričamo o porodu.

    http://i1179.photobucket.com/albums/...4/P9040067.jpg

  2. #2
    MalaRiba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    369

    Početno

    Čestitke na rođenju kćerkice!

    I jako, jako mi je žao što su ti ukrali porod. U potpunosti te razumijem. Nadajmo se da će naše kćeri rađati u svom miru, i da će struka i društvo u budućnosti prepoznati koliko je važan, prevažan sam čin poroda za to novo biće, i da će im biti osigurana sva sigurnost u smislu stručnog osoblja - na legalnim kućnim porodima.

  3. #3
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Prvo čestitke!

    A onda da ti kazem da te jako dobro razumijem...nazalost... Vole oni nametati svoja pravila i ne shvacaju kakav gorak okus ostavljaju kasnije. Al prode to, bitno da mi grlimo nasu djecu, sve ovo ruzno ide njima na savjest!

  4. #4
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    čestitam na slatkoj maloj curici

    žao mi je što si morala to proći, stvarno je nevjerojatno što si dopuštaju

    moj prvi porod je bio sličan tvom prvom, s razlikom da sam ja i tad znala što želim i što ne želim, i borila sam se 12h protiv njihovih pravila. ali odstala sam nakon 12h borbe i njihovih glupih fraza tipa: ako se nešto dogodi vašem djetetu vi ćete biti krivi/šta si vi umišljate da znate bolje od nas itd.

    s obzirom da me uskoro očekuje drugi porod...nadam se da ću imati više sreće od prvog puta

    s tim da mislim da je stvarno jadno da žena mora imati 'sreće' da naleti na ljude koji priznaju da su u vrijeme poroda glavni akteri majka i dijete a ne medicinka ekipa oko njih
    dođe mi da si istetoviram na čelo: vratimo ženama porode!

  5. #5
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    draga Tina, čestitam ti na tvoje dvije mrvice i na hrabrosti i borbi...

    i ja imam slično iskustvo s prvog poroda, samo što je moj bio carski rez, a bebu pravo nisam vidjela cca 24h

    ..nezamislivo je to i neshvatljivo meni..da ono koje sam 9mjeseci nosila, ne vidim pravo, ne poljubim, ne zaželim dobrodošlicu, a već je negdje daleko od mene..
    ukrali su nam srce...slično i na drugom porodu...

    sretna sam što imamo priliku živjeti u 20/21st. razvijene medicine..al sam beskrajno tužna štu su uvjeti uglavnom tako nehumani..i što uglavnom ispadneš samo ko neki materijalni objekt, bez duše, bez srca.....

    zato sam na trećem porodu odlučila i ostala kod kuće..tako je nekako i krenulo..potiho, sramežljivo dok me nije žestoko iznenadilo te sam odlučila pružiti svoje ruke i uzeti onoga kog sam 9mjeseci nosila pod svojim srcem...

    pitam se, koliko ovakvih priča moramo pročitati da bi konačno shavtili ........

    p.s. da se ne bi već ko okomio na pokoji dio moga posta - nit želim nit nagovaram ikog na ono na što sam se ja odlučila..jednostavno prenesoh svoje iskustvo...

  6. #6
    tua avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    910

    Početno


    pronalazim se u nekim dijelovima...pa mi bude silno zao sto nisam hrabra kao zmaj (nadam se da ce biti neka prilika i za to). nikako ne mogu shvatiti kakvo opravdanje za takvo ponasanje mora imati osoba koja se skolovala da docekuje novi zivot? vjerujem da bi lakse prihvatila sve te (nepotrebne) intervencije, samo da su drugacije nastupile.
    mozda je skroz off, ali moram prokomentirati: najzalosnije u nasem zdravstvu je sto se vecina prigovora od strane pacijenata odnosi na komunikaciju- sad i primalje imaju komoru, mislim da bi se takve trebale prijavljivati, samo tko bi im ime otkrio...

  7. #7
    kiara79 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    hacijenda
    Postovi
    2,433

    Početno

    koprivničko rodilište bilo je takvo i prije 12-13 godina...nažalost i danas je isto..tužno!!

    tebi čestitka na curici!!

  8. #8
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    Čestitke! uživaj u svojoj djevojčici!
    a od ovakvih iskustava mene boli želudac. i meni su ukrali čaroliju na prvom porodu... to se doista ne bi smjelo događat. nije fer. to najviše boli.

  9. #9
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    čestitam i ja!

    ....i nažalost prirdužujem se i tebi i curama koje znaju o kojoj boli pričaš - puse

  10. #10
    eris avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Doboj
    Postovi
    859

    Početno

    Tina, sljedeći put ćeš tačno znati gdje nećeš posustati. Meni je trebalo dva puta da se naučim pameti, ali vrijedilo je. treći porod prekarasna, iako u bolnici,maloj, lokalnoj, kratko, po mome, i moram reći uz divnog doktora i 2 babice. I sljedeći put ću tako, ili moždako zmaj, kod kuće
    Meni tvoja priča izgleda tužnija nego što zapravo jeste, ti si imala super porod, ti si odradila ono što si mogla: trudove, ti si rodila tu divnu curu kada si ti osjetila potrebu, ti si rekla šta hoćeš, naglas, znači TI si se svo vrijeme borila, pokušavala, šta sad, zar si trebala sa njima se udarati u tom suptilnom momentu.
    Shvati da će jednog dana neka žena u koprivničkom rodilištu roditi baš tako kako si htjela. Zato jer je vas stotine dalo određenu žrtvu, borilo se. Smatraj njen porod koji će doći, a sigurno hoće, svojom pobjedom.

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    o, kako mi je žao

    ali kad pogledam sliku tvoje predivne dječice, nekako je lakše...

    tina, pošalji ovo pismo, možda samo malo preuređeno, i na rodilište i na ravnatelja klinike i na ministarstvo
    naslov je toliko upečatljiv da mora nekome sjesti u uho, ako već ne na dušu

  12. #12
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    tina :hug:

    dječica su ti prekrasna, ali slika mi je strašna jer tako zaljubljeni i uzbuđeni brat mora svoju sestru gledati preko stakla zbog 'pravila' koje stavlja sustav iznad obitelji i velikog obiteljskog događaja. možda sam senzibilna na to jer imam i jednu takvu sliku svoje djece koju ne mogu gledati bez suza.

    hvala ti na hrabrost i što si podjelila svoju priču. mnoge žene nemaju snage to napraviti nakon što shvate kako su se ljudi prema njima ponašali i stavili se u nadmočnoj poziciji iznad njih, i za to svaka ti čast i hvala :hug:.

    potpis apri u vezi pisma. ako ti treba pomoć možemo se čuti na pp. ja bi dodala da se pisma pritužbi/pohvale mogu poslati na sljedeće adrese:

    Liječniku (liječnici) osobno na adresi bolnice
    Rukovoditelju (rukovoditeljici) djelatnosti
    Ravnatelju (ravnateljici) ustanove
    Liječničkoj komori
    Komori primalja
    Povjerenstvu za zaštitu prava pacijenata u tvojoj županiji i županiji gdje spada rodilište (ako nisu isti)
    Ministarstvu zdravstva
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 20.10.2011. at 09:08

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ajme, pa ja od suza nisam ni vidjela da Martin seku gleda preko stakla :hug:

  14. #14
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Djecica su ti divna.
    Prica je prestrasna, na svaku takvu dobijem napad anksioznosti, vrate mi se slike mog prvog poroda i ruzno se osjecam. Zao mi je sto si morala sve to dozivjeti. Nadam se da ces uskoro uspjesno "posloziti" svoja (ruzna) iskustva i ostaviti ih iza vas.

  15. #15
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    baš sam jučer nešto gledala u vezi rutinskog korištenja oksitocina za porod posteljice ovdje. nažalost, samo na eng

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Postovi
    132

    Početno

    Ajme, zbog fotkice sam i ja zasuzila.. pogotovo jer znam kako sam bila sretna taj dan kad sam rodila doma i kad je moja curka došla upoznati brata. Nije pošteno da su ti to uskratili, baš nije.

    Ali s druge strane, curica je došla na svijet potpuno prirodno bez požurivanja, medikamenata - i tu si se uspjela izboriti za veliku stvar. A za sve ostalo što su ti učinili - nemoj odšutiti. Ja jesam, nakon prvog poroda i sad mi je tako žao i često puta se sjetim i mislim si: Da sam bar nešto rekla, da sam bar nekakvu službenu pritužbu poslala..


  17. #17
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    nikad nije kasno NS, nema zastare u pisanju pisama

  18. #18
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Čestitam Tina...
    Lijepo si to ispričala. Ono što je i mene mučilo nakon poroda - da se nisam informirala, prošla bih kao i ti na prvom porodu - možda s više intervencija ali sretnija.
    Ovako sam znala kako bi trebalo biti ali se nisam mogla izboriti i osjećala sam se ponižena i skoro silovana. Da ne duljim više o tome.
    Ostaje još samo treća opcija, kad sam već informirana, nemam što tražiti u rodilištu. Ili?

  19. #19
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    informirana ili ne, svaka žena zaslužuje bolje nego rutinski tretman. možda svaka žena ne zna zašto se osjeća kako se osjeća nakon poroda (ja npr nisam znala nakon prvog poroda), ali to ne znači da manje informacije znači sreća. baš nasuprot.

  20. #20
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Ostaje još samo treća opcija, kad sam već informirana, nemam što tražiti u rodilištu. Ili?
    naravno da imaš što tražiti u rodilištu
    u pravilu bi oni trebali biti tu za nas..
    iako, prema mnogim pričama, ispada da smo mi tu za njih

    pretpostavljam da ćeš s tim informacijama tražiti adekvatno rodilište, il adekvatnog doktora, babicu..vezu, poznanstvo??, upoznati ih sa svojim željama, dogovoriti se, možda napraviti koji kompromis i sl...

    meni sam "tehnički" dio poroda nije bio toloko koma, koliko ono odmah iza..nit pravo vidiš dijete, a već je negdje o zna di...
    za dist tehnikalija sam se izborila na drugom porodu s jednim kulturnim doktorom..al bebonjicu sam gledala jedva 10-20min...
    i taj dan ne bi mi ni donjeli dijete, jer ga ped još ni pogledao, da nisam doslovce inzsistirala!!!!..vidjeli bi se tek drugi dan

    a treći porod..jednsotavno nam nisam to htjela više priuštiti.. nije mi se dalo boriti u tako uzvišenim trenutcima...pa kad sam vidila da ulazimo u grand finale, ostala sam kod kuće

    Tina, ja tu praznoću osjećam i danas..tj dođe mi u svijest kad čitam neš o porodima, kad gledam treće dijete i shvatim da nam ovaj put nitko, baš nito nije ukrao ni mili sekunde....
    Ako imaš snage, pošalji pismo primjedbe, kak su cure već pisale.. može biti od koristi drugim ženama..a možda sutra baš tvojoj kćeri.....

  21. #21
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Prvo ti želim čestitati na predivnoj dječici.
    Ovaj tvoj naslov je pogodio točno stanje u rodilištima...da sam tražila riječi ove bi bile savršene, nažalost.
    Bilo mi je jako teško čitati kako su se odnosili prema tebi. I sama sam imala sličan tretman.
    Svakako podržavam da napišeš, ako želiš svoju priču i pošalješ onima koji to trebaju znati.
    Predivna primalja koja je bila na mom porodu je rekla: Žene, dignite glas, bunite se, recite, jer bez vašeg glasa nema promjene.

  22. #22
    Tina84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    122

    Početno

    Hvala na čestitkama
    Svima pusa i zagrljaj.


    Citiraj MalaRiba prvotno napisa Vidi poruku
    I jako, jako mi je žao što su ti ukrali porod. U potpunosti te razumijem. Nadajmo se da će naše kćeri rađati u svom miru, i da će struka i društvo u budućnosti prepoznati koliko je važan, prevažan sam čin poroda za to novo biće, i da će im biti osigurana sva sigurnost u smislu stručnog osoblja - na legalnim kućnim porodima.
    Ja sam velika optimistica i uvjerena sam da će tako biti.
    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    A onda da ti kazem da te jako dobro razumijem...nazalost... Vole oni nametati svoja pravila i ne shvacaju kakav gorak okus ostavljaju kasnije. Al prode to, bitno da mi grlimo nasu djecu, sve ovo ruzno ide njima na savjest!
    Bojim se da oni ni ne gledaju na to kao nešto posebno. Osjetila sam da me doživljavaju kao neku poluludu i nisu se dali smesti. Oni odrađuju svoj posao "savjesno" kako tamo neka procedura nalaže.

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    žao mi je što si morala to proći, stvarno je nevjerojatno što si dopuštaju :evil

    moj prvi porod je bio sličan tvom prvom, s razlikom da sam ja i tad znala što želim i što ne želim, i borila sam se 12h protiv njihovih pravila. ali odstala sam nakon 12h borbe i njihovih glupih fraza tipa: ako se nešto dogodi vašem djetetu vi ćete biti krivi/šta si vi umišljate da znate bolje od nas itd.

    s obzirom da me uskoro očekuje drugi porod...nadam se da ću imati više sreće od prvog puta :yes

    s tim da mislim da je stvarno jadno da žena mora imati 'sreće' da naleti na ljude koji priznaju da su u vrijeme poroda glavni akteri majka i dijete a ne medicinka ekipa oko njih
    dođe mi da si istetoviram na čelo: vratimo ženama porode! :mrgreen
    Ja ti od srca želim puno sreće da tvoje dijete sretno i zdravo ugleda svijet u okruženju i uvjetima kako si zamišljaš. :heart

    Citiraj zmaj prvotno napisa Vidi poruku

    i ja imam slično iskustvo s prvog poroda, samo što je moj bio carski rez, a bebu pravo nisam vidjela cca 24h

    ..nezamislivo je to i neshvatljivo meni..da ono koje sam 9mjeseci nosila, ne vidim pravo, ne poljubim, ne zaželim dobrodošlicu, a već je negdje daleko od mene..
    ukrali su nam srce...slično i na drugom porodu...

    sretna sam što imamo priliku živjeti u 20/21st. razvijene medicine..al sam beskrajno tužna štu su uvjeti uglavnom tako nehumani..i što uglavnom ispadneš samo ko neki materijalni objekt, bez duše, bez srca.....

    zato sam na trećem porodu odlučila i ostala kod kuće..tako je nekako i krenulo..potiho, sramežljivo dok me nije žestoko iznenadilo te sam odlučila pružiti svoje ruke i uzeti onoga kog sam 9mjeseci nosila pod svojim srcem...

    pitam se, koliko ovakvih priča moramo pročitati da bi konačno shavtili ........

    p.s. da se ne bi već ko okomio na pokoji dio moga posta - nit želim nit nagovaram ikog na ono na što sam se ja odlučila..jednostavno prenesoh svoje iskustvo...
    Kad pročitam iskustva kakva si ti imala u prva dva poroda, onda je ovo moje zaista ništa. I ne želim biti nezahvalna. Ali zahvalnost na zdravoj trudnoći i porodu dajem Bogu.
    Divim se tebi i svim ostalim ženama koje ste se ohrabrile vratiti prirodi njezino. Meni je nedostajala podrška za takvu odluku.

    Citiraj tua prvotno napisa Vidi poruku
    pronalazim se u nekim dijelovima...pa mi bude silno zao sto nisam hrabra kao zmaj (nadam se da ce biti neka prilika i za to). nikako ne mogu shvatiti kakvo opravdanje za takvo ponasanje mora imati osoba koja se skolovala da docekuje novi zivot? vjerujem da bi lakse prihvatila sve te (nepotrebne) intervencije, samo da su drugacije nastupile.
    mozda je skroz off, ali moram prokomentirati: najzalosnije u nasem zdravstvu je sto se vecina prigovora od strane pacijenata odnosi na komunikaciju- sad i primalje imaju komoru, mislim da bi se takve trebale prijavljivati, samo tko bi im ime otkrio...
    Namjerno nisam pisala imena svojih primalja, jer ih ne krivim. Sustav je takav da one ne mogu raditi mimo zadanih pravila i bez nadzora nadređenog im liječnika (barem je tako u koprivničkom rodilištu). A hladnoću i neuljudnost im opraštam. Iako i sama radim u zdravstvu i nikada si ne bih dopustila da moje eventualno loše raspoloženje utječe na moj rad i da to nedajbože pacijenti osjete.
    Citiraj kiara79 prvotno napisa Vidi poruku
    koprivničko rodilište bilo je takvo i prije 12-13 godina...nažalost i danas je isto..tužno!!
    Možda je problem što je upravo doktor Csik 'šef' tog rodilišta i on određuje pravila u postupanju.
    A ima tako divnih liječnika.
    Primjerice dr. Bojanić je sjedio uz mene u predrađaoni i učio me kako prodisati trudove kad sam rađala Martina.
    Doktorica Behin me je zagrlila u viziti kad sam ju pitala dal bi me mogli pustiti dan ranije doma jer smo Klara i ja dobro i doma imam dijete koje me treba (tad sam još bila pod jakim dojmom Martinovih suza).

    Citiraj eris prvotno napisa Vidi poruku
    Tina, sljedeći put ćeš tačno znati gdje nećeš posustati. Meni je trebalo dva puta da se naučim pameti, ali vrijedilo je. treći porod prekarasna, iako u bolnici,maloj, lokalnoj, kratko, po mome, i moram reći uz divnog doktora i 2 babice. I sljedeći put ću tako, ili moždako zmaj, kod kuće
    Meni tvoja priča izgleda tužnija nego što zapravo jeste, ti si imala super porod, ti si odradila ono što si mogla: trudove, ti si rodila tu divnu curu kada si ti osjetila potrebu, ti si rekla šta hoćeš, naglas, znači TI si se svo vrijeme borila, pokušavala, šta sad, zar si trebala sa njima se udarati u tom suptilnom momentu.
    Shvati da će jednog dana neka žena u koprivničkom rodilištu roditi baš tako kako si htjela. Zato jer je vas stotine dalo određenu žrtvu, borilo se. Smatraj njen porod koji će doći, a sigurno hoće, svojom pobjedom.
    Eris, hvala ti na ovom postu
    Trebalo bi što više žena pričati svoje priče na glas. Naravno da se loše potisne sa svom onom srećom koju nam djeca donose, ali ako se to loše može mijenjati na bolje za u buduće, onda treba mijenjati.
    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    o, kako mi je žao

    ali kad pogledam sliku tvoje predivne dječice, nekako je lakše...

    tina, pošalji ovo pismo, možda samo malo preuređeno, i na rodilište i na ravnatelja klinike i na ministarstvo
    naslov je toliko upečatljiv da mora nekome sjesti u uho, ako već ne na dušu
    +
    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    tina :hug

    dječica su ti prekrasna, ali slika mi je strašna jer tako zaljubljeni i uzbuđeni brat mora svoju sestru gledati preko stakla zbog 'pravila' koje stavlja sustav iznad obitelji i velikog obiteljskog događaja. možda sam senzibilna na to jer imam i jednu takvu sliku svoje djece koju ne mogu gledati bez suza.

    hvala ti na hrabrost i što si podjelila svoju priču. mnoge žene nemaju snage to napraviti nakon što shvate kako su se ljudi prema njima ponašali i stavili se u nadmočnoj poziciji iznad njih, i za to svaka ti čast i hvala .

    potpis apri u vezi pisma. ako ti treba pomoć možemo se čuti na pp. ja bi dodala da se pisma pritužbi/pohvale mogu poslati na sljedeće adrese:

    Liječniku (liječnici) osobno na adresi bolnice
    Rukovoditelju (rukovoditeljici) djelatnosti
    Ravnatelju (ravnateljici) ustanove
    Liječničkoj komori
    Komori primalja
    Povjerenstvu za zaštitu prava pacijenata u tvojoj županiji i županiji gdje spada rodilište (ako nisu isti)
    Ministarstvu zdravstva
    Apri i Danci hvala.
    Razumijem žene koje nemaju hrabrosti ni volje. Ionako se njima više ništa ne može promijeniti, samo žele što prije zaboraviti sve ono neugodno i loše.
    Razmišljam već da pošaljem pismo ravnateljici bolnice. Nisam sigurna da bih dalje išla. Ipak je činjenica da je moj porod kao i trudnoća bio bez komplikacija, beba i ja smo dobro.
    Treba progovoriti na glas o nepravednom sustavu i tim lošim pravilima koja zapravo nikome dobro ne služe. Ali što se toga tiče, tu ja kao pojedinac nikako ne mogu utjecati. Moje će se pismo već sutra zaboraviti i potisnuti nekim "važnijim" problemima.


    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    baš sam jučer nešto gledala u vezi rutinskog korištenja oksitocina za porod posteljice ovdje. nažalost, samo na eng
    Meni su ga dali čisto rutinski. I prije nego je pravo ušao u krvotok, one su već iščupale posteljicu iz mene.

  23. #23
    jasa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    23

    Početno

    Naravno da sam se rasplakala čitajući ovo. Naravno da je i moj porod prije skoro 4 mjeseca na sv. Duhu bio začuđujuće sličan opisanome. Naravno da sam se osjećala grozno, nemoćno, htjela sam ih sve pobit, a ni plakat nisam mogla. Zato sad nadoknađujem. Stvarno mi je žao da bilo koja žena mora takav tretman podnjeti. Nadam se da će moja curica rađati u humanijem ozračju.

    Unatoč svemu čestitke na prekrasnoj bebici.

  24. #24
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    isto pismo se može poslat na više adresa. jedno pismo neće puno ali ako svi pišemo, ako komore počinju dobivati više pritužbi, ako čuju i dobro i loše, pismo po pismo, promjena


  25. #25
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    čestitam na prekrasnoj bebačici

    žao mi je što si morala sve to proći da bi dobila ono što je najvrednije - svoje dijete (a ne njihovo/bolničko) :hug:

  26. #26
    mlada.majka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    94

    Početno

    Ajde da se i ja pridružim čestitkama!Čestitam ti od .Lijepo je družite i rastite,žao mi je sto nije sve ispalo kako si htjela,al to ostaje njima na duši!
    Strašno je to sto si oni sve dopuštaju,igraju se boga,al kao što sam rekla-njima je na dušu!

    Uživajte i lijep pozz tebi i tvojim

  27. #27
    Tina84 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2011
    Postovi
    122

    Početno

    Citiraj zmaj prvotno napisa Vidi poruku
    Tina, ja tu praznoću osjećam i danas..tj dođe mi u svijest kad čitam neš o porodima, kad gledam treće dijete i shvatim da nam ovaj put nitko, baš nito nije ukrao ni mili sekunde....
    Ako imaš snage, pošalji pismo primjedbe, kak su cure već pisale.. može biti od koristi drugim ženama..a možda sutra baš tvojoj kćeri.....:heart
    Priče vas koje ste rodile kod kuće i doživjele te čarobne, intimne trenutke su puno vrednije. Ljudi kao da su zaboravili da je porod prirodan proces u koji se nije potrebno puno petljati.
    Bez obzira bile mi informirane ili potpuno neuke žene, instinktivno osjećamo kad nije kako treba. Naše tijelo to sve može i mora odraditi samo.
    Problem je što ulaskom u rodilište prestajemo biti "svoga tijela gospodarice".
    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo ti želim čestitati na predivnoj dječici.
    Ovaj tvoj naslov je pogodio točno stanje u rodilištima...da sam tražila riječi ove bi bile savršene, nažalost.
    Bilo mi je jako teško čitati kako su se odnosili prema tebi. I sama sam imala sličan tretman.
    Svakako podržavam da napišeš, ako želiš svoju priču i pošalješ onima koji to trebaju znati.
    Predivna primalja koja je bila na mom porodu je rekla: Žene, dignite glas, bunite se, recite, jer bez vašeg glasa nema promjene.
    Hvala
    Slažem se, ali moraju nam se one pridružiti. Zapravo, one su i primalje i majke. Njihov glas vrijedi dvostruko
    Citiraj jasa prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno da sam se rasplakala čitajući ovo. Naravno da je i moj porod prije skoro 4 mjeseca na sv. Duhu bio začuđujuće sličan opisanome. Naravno da sam se osjećala grozno, nemoćno, htjela sam ih sve pobit, a ni plakat nisam mogla. Zato sad nadoknađujem. Stvarno mi je žao da bilo koja žena mora takav tretman podnjeti. Nadam se da će moja curica rađati u humanijem ozračju.
    Unatoč svemu čestitke na prekrasnoj bebici.
    Hvala.
    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    isto pismo se može poslat na više adresa. jedno pismo neće puno ali ako svi pišemo, ako komore počinju dobivati više pritužbi, ako čuju i dobro i loše, pismo po pismo, promjena

    Ja sam za. Ako tako mogu pomoći da se nešto promjeni, pisat ću koliko god treba.
    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    čestitam na prekrasnoj bebačici :heart

    žao mi je što si morala sve to proći da bi dobila ono što je najvrednije - svoje dijete (a ne njihovo/bolničko) :hug
    Hvala.
    Tragikomično je to da bih ja isto to dijete dobila i da sam ostala doma.
    Citiraj mlada.majka prvotno napisa Vidi poruku
    Ajde da se i ja pridružim čestitkama!Čestitam ti od :heart.Lijepo je družite i rastite,žao mi je sto nije sve ispalo kako si htjela,al to ostaje njima na duši!
    Strašno je to sto si oni sve dopuštaju,igraju se boga,al kao što sam rekla-njima je na dušu!

    Uživajte i lijep pozz tebi i tvojim:angel
    Hvala

  28. #28
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    čestitke prvo!

    a slika me dirnula skroz....baš...
    izuzetno mi je žao zbog takve rutine....
    da li zaboravimo? ne znam...možda netko da, netko ne. ja mislim da zaboravit to neću nikada. to ne znači da se nisam pomirila sa nekim stvarima i "otpustila ih". ali, zaboraviti neću nikada.
    mislila sam da će mi drugi porod, koji je bio kod kuće, pomoći u tome..
    u zaboravu svakako nije. samo je potvrdio da sam sa pravom osjećala da mi se dogodila velika nepravda.
    ali, pripomogao je u jednoj velikoj stvari, u osjećaju da sam ipak u tim trenucima kad se sve to događalo zaista dala sve od sebe, te da "krivicu" prebacim tamo gdje zaista i spada...
    netko kaže...njima na savjest...eh...meni se nekako čini da do njihove svijesti teško će to doprijeti...

    u potpunosti razumijem tvoju bol...i nadam se da ćeš što prije nači načina da je se oslobodiš...

  29. #29
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Čestitke draga
    A ovo kako su te tretirali kao "stvar" bez pravo glasa i odlučivanja o tak sitnim stvarima to mi je
    I da, ako će biti idući put, obavezno obaviti tečaj i povesti muža, jer mislim da kad je muž tamo oni budu nekako blaži i fleksibilniji što se tiče želja rodilje

  30. #30
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Tina84 prvotno napisa Vidi poruku
    Priče vas koje ste rodile kod kuće i doživjele te čarobne, intimne trenutke su puno vrednije.
    hvala draga
    iskreno, ne znam jesu li vrijednije..al se nadam da su korisne, bar u vidu "pogurivanja" zakonske regulacije..a možda i nekom doktoru, babici..dopre do svijesti da žene i djeca nisu objekti, već ljudi sa svojim željama i potrebama...tako nekako..
    svakako mislim da žene s iskustvima kao ti, ukoliko smognu snage, mogu učiniti nešto sa svojom kapljicom u moru - tj pismom...
    hvala ti što si podijelila vaše iskustvo s nama
    svako dobro

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •