Pokazuje rezultate 1 do 40 od 40

Tema: Rad na pola radnog vremena

  1. #1
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno Rad na pola radnog vremena

    Nisam nasla bolji naslov.

    Ne mogu se snaci u ovim novim, starim i inim propisima i verzijama.

    Zanima me sljedece, imam li kao majka troje djece pravo raditi na pola (ili x%) radnog vremena od 1. do 3. godine djeteta?
    Hocu li dobiti drugu polovicu porodiljne naknade u takvom slucaju i kako mi se obracunava staz?
    I konacno ako ovo gore nije moguce, mogu li honorarno raditi za poslodavca kod kojeg nas ionako zaposlena na neodredjeno vrijeme, ali sam sad na porodiljnom?

    Minnie, unaprijed se ispricavam na gnjavazi i dugujem kavu.

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Podizem! Zar nitko ne zna?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Smiješ raditi honorarno kada si na porodiljnom!

  4. #4
    Irchi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,221

    Početno Re: Rad na pola radnog vremena

    Iz Zakon o radu:
    Skraćeno radno vrijeme roditelja
    Članak 59. (67.)
    (1) Kad je obvezni rodiljni dopust iz članka 58. stavaka 5. ili 6. ovoga Zakona prošao, radnica ima pravo raditi polovicu radnoga vremena do navršene jedne godine djetetova života, odnosno za blizance, treće i svako sljedeće dijete može raditi polovicu radnog vremena do navršene treće godine djetetova života.
    I ovo:
    Naknada plaće za vrijeme rodiljnog dopusta i rada u skraćenom radnom vremenu
    Članak 65. (72.)
    (2) Za vrijeme rada u skraćenom radnom vremenu, na temelju ove glave Zakona, radnik ima za polovicu radnoga vremena pravo na naknadu plaće, prema posebnim propisima.
    Znači možeš raditi honorarno, možeš raditi pola radnog vremena do 3. godine života djeteta, a ovo dalje zaključujem čistom logikom . Dobivaš pola rodiljne naknade (samo ne znam da li je to pola od 1600,00 kn ili više) i pola plaće, a staž ti normalno teče.

  5. #5
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Supika! Fala svima!

  6. #6
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno Help

    evo podižem temu...
    dakle koristim plaćeni rodiljni za treće dijete do njegove treće godine...htjela bih koristi rad na pola radnog vremena...
    zanimaju me tehničke stvari:
    jesam li prijavljena na pola radnog vremena ili me firma prijavi na puno radno vrijeme pa mi isplaćuje samo pola plaće, a ostatak HZZO?
    kakva je situacija za firmu, plaćaju pola doprinosa ili sve?
    vidim da je 2007 išao cijeli staž, jel još uvijek tako?

  7. #7
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    prijavljena si na 8 satno radno vrijeme, ali od firme dobiš plaćeno samo 4 sata, a ostatak od 7831 kunu od Hzzo.

    Plaća firma sve na pol, staž ide u cijelo

  8. #8
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    hvala ti!

    atreba li kod prijave na mirovinsko nešto posebno napomenuti ili me firma samo prijavi normalno, a interno plaćaju na pola?

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    ništ posebno se ne prijavljuje, ali moraš imati suglasnost od poslodavca da od tog i tog datuma počinješ radit polovično radno vrijeme i tu suglasnost dat u Hzzo cca 30 dana prije ( mada je dovoljno i 15)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ostatak od 7831 kunu od Hzzo.
    koliko to kuna?!?

  11. #11
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    sory pobjeglo 831 kn od Hzzo + pol plače od firme

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    sory pobjeglo 831 kn od Hzzo + pol plače od firme


    tako već da
    ja swe već pomamila

  13. #13
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ništ posebno se ne prijavljuje, ali moraš imati suglasnost od poslodavca da od tog i tog datuma počinješ radit polovično radno vrijeme i tu suglasnost dat u Hzzo cca 30 dana prije ( mada je dovoljno i 15)
    ovo za prijavu HZZOu može biti i kraće od 15 dana, ako je neka frka (uleti neki posao neplanirano) - to sam direktno njih bila pitala...

    a za novce sam skužila da ti je 7 pobjeglo

  14. #14

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    da li netko zna za skraćeno radno vrijeme za samozaposlene roditelje? već sam bila i pitala jednom nešto oko toga..
    sad sam ja s 1.3.samostalna obrtnica i dobila sam rješenje za skraćeno radno vrijeme radi njege djeteta.. e, sad oni meni plaćaju neku naknadu (50% ), znači osnovica - 50% i itd kak to već ide..ali, zanima me slijedeće; da li ja sad kao samostalni obrtnik koji sam na SRV-u plaćam sebi mjesečno pune doprinose, ili samo 50% ? to mene zanima, molim tko zna odgovor da mi što prije kaže, jako mi je hitno..

    LP.

  15. #15
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    stela2 hajd mi reci jel imašjoškojeg tam zaposlenog?

    ak imaš obračunaj si plaču ko da si radila polovicu vremena, a polovicu traži od Hzzo. Plačaš si polovične doprinose, a ostatak bi trebal platit hzzo. Obračun za tekući mjesec trebaš predat u idućem 2 dana iza plače, a najkasnije do 20u mjesecu. Ima obrazac na netu za skinut za obračun koji se šalje na hzzo.( ja delam u običnoj firmi ali tak nam rade)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    jelena, ali mislim da me nisi shvatila.

    ja sam sad vlasnik firme, tj. obrta, ja sam vlasnik obrta i nemam nikog zaposlenog, samo sam ja..
    ja sebi ne obračunavam plaću..do sad sam bila radnica u tom obrtu, i pol plaće mi je išlo, a pol mi je plaćal hzzo, to kaj si ti sad govorila.
    ali, novo je to da sam ja sad vlasnik, nemam plaću, nego kao obrtnik plaćam mjesečno si doprinose..e, sad da li tko zna da li u takvom slučaju bi oni mene trebali zaduživati mjesečno samo s 50% doprinosa, jer i dalje koristim to pravo i dobila sma rješenje o SRVu kao samozaposleni roditelj ( vlasnica svog obrta). pitam jer nitko nije100% siguran kaj sad raditi, niti porezna uprava, niti zdravstvo..hzzo kaže da bi po pravilu trebala plaćati 50% , ostalo mi plaća državni proračun, ovi u poreznoj upravi ne znaju kak to izvesti..očito sam jedini takav slučja u tom kraju..ali, nije mala stvar a budem plaćala mjesečno 2000,00 kn za doprinose ili 1000,00 kn.

    hvala vam..

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    a kolka ti je sad bila plača prije nek si postala vlasnik, kak si tad plačala. Mislim najjednostavnije je da plačaš ko i do sad i da ostatak tražiš od hzzo.

    Si pitala 08007979, koji si područni ured?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    465

    Početno

    mislim da me i dalje ne razumijete. ne mrem si ja plaćati kak i do sad..sad sam samostalni obrtnik, on se drugačije tretira.
    ali, svejedno hvala.
    sutra ću to nekako riješiti u poreznoj upravi.

  19. #19
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj stela2 prvotno napisa Vidi poruku
    mislim da me i dalje ne razumijete. ne mrem si ja plaćati kak i do sad..sad sam samostalni obrtnik, on se drugačije tretira.
    ali, svejedno hvala.
    sutra ću to nekako riješiti u poreznoj upravi.
    imamo isti problem, pa ako si nešto saznala, jel možeš javiti kaj su ti rekli na poreznoj.

  20. #20
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    čekaj celu godinu je na tome a još niš niste saznali

  21. #21
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Ma ni ne pitaj, u likvidaturi u klovicevoj kad smo dobili rjesenje rekli da placamo pola i tak smo napravili,da bi sad mm isao predati prijavu za poreznu i veli mu referent njegov da ima duga po doprinosima i sad iznenada u klovicevoj vise nitko ne zna kak se to placa, a ni na poreznoj nisu sigurni, a mi imamo dug

  22. #22
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,507

    Početno

    a jel klovićeva kaj plačala, hajde pp-aj steli

  23. #23
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Nije,nista.idem danas opet tamo pa cu vidjeti kaj ce reci
    Poslala sam joj pp ali se ne javlja.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    Žene, ajd pliiiiz, ako koja zna,recite ako koristim roditeljski kao rad sa polovicom punoga radnog vremena, smijem li kod poslodavca imati prekovremenih sati? Kod nas su neizbježni....Smijem li raditi sa preraspodjeljenim radnim vremenom, smijem li imati dežurstva,... Hvala vam.

  25. #25
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj gerber prvotno napisa Vidi poruku
    Žene, ajd pliiiiz, ako koja zna,recite ako koristim roditeljski kao rad sa polovicom punoga radnog vremena, smijem li kod poslodavca imati prekovremenih sati? Kod nas su neizbježni....Smijem li raditi sa preraspodjeljenim radnim vremenom, smijem li imati dežurstva,... Hvala vam.
    Znam jednu curu koja je zbog toga imala grdih problema,
    doduše ona nije koristila roditeljski dopust, nego je radila na pola radnog vremena zbog njege djeteta (zdr.razlozi),
    znam da je tu uslijedila i neka tužba, jer je dobivala naknadu da radi samo četiri sata, a ona je i nakon toga ostajala prekovremeno raditi (zbog potreba posla).
    Nekako je i logično, ako ti država ta druga četiri sata plaća da budeš sa djetetom, ne možeš ti u to vrijeme "tući" prekovremene.
    Preraspodijeljeno radno vrijeme je okej, ako pod time misliš da neke dane radiš malo duže, a neki malo kraće, a sveukupno opet 20 sati tjedno,
    a za dežurstva stvarno ne znam, pretpostavljam da opet treba biti unutar satnice...
    Posljednje uređivanje od piplica : 03.04.2013. at 21:38

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    za skraćeno znam da nije dopušteno, jer tamo dobijaš od države razliku do pune plaće (a ne naknadu, odnosno pola naknade), jer je to zbog djeteta sa teškoćama u razvoju (koje ne može ni u vrtić,jel). Ali ovo nije isto. Ne radi se o tome da se tuku prekovremeni, nego da se tu radi o par sati mjesečno mooooožda, koje ja nikome ne želim pokloniti, a nema teorije da mogu u trenutku isteka mog radnog vremena napustiti svoje radno mjesto (hrpa pacijenata, a kolegica npr ima stručnog suradnika ili telefon).

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    ja to dogovaram s poslodavcem... nekada ostanem duže, ali zato neki drugi dan odem ranije... nije to često niti ne znam koliko sati, ali ja ostajem zato jer sam fer prema poslodavcu, tako da su i oni prema meni

    nemam isplate za prekovremene, ali uopće nisam razmišljala o tome tako da niti ne znam postoji li ta mogućnost ili ne... no, ja sam ipak tip koji "poklanja" prekovremene i ne osjećam se loše radi toga

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    i ja bi svom poklanjala , kada bi on dao barem ono što mi pripada. Moj meni,npr 11 godina već ne dopušta dnevnu stanku...Ali, svejedno poklanjam kolegici koju ostavljam na radnom mjestu, jer naprosto ju ne mogu ostaviti u tolikom poslu samu. Ali , ona meni nikako ne može učiniti isto...E sad, da se moj rad svede na većinom 5 sati ili više, bez pauza, i k tome još i 7 sati subotom-koje nisam dužna raditi jer svoju satnicu popunim kroz tjedan...nekako nisam za baš tako puno poklanjati, dok me doma čeka hrpa posla prije nego troje pilića pokupim iz vrtića )

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    kolika je uobičajena tjedna satnica? 40 sati?
    ne razumijem kako pet sati dnevno - taj sat ti je već prekovremeni?

    ja radim točno 4 sata - ok, nešto više 4-5 sati uglavnom, jer ostanem s kolegama, nešto završim itd. , ali ako baš morami želim nakon 4 sata odlazim iz ureda... (nama je pauza uračunata u 8 sati dnevnoga rada)

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    evo primjer iz prošlog tjedna da bi lakše razumjela kako ne mogu izaći nakon 4 sata. Dva reda pacijenata su ispred mene, kolegica je na telefonu sa referentom i programerom, jer se vratila hrpa nekih doznaka iz hzzo-a koje se moraju danas riješiti. Stigle su valjda 3 robe. I šta da ja uradim, nego da ostanem? A propo pauze-neeeeeema šanse, ne smijemo zatvoriti ljekarnu, a non stop ulaze-praktički neizvedivo maknuti se na pola sata igdje. Mislim, navikli smo već, ali ako će se meni to često dešavati, moram znati kako se postaviti prema tome. A i moja kolegica, naravno. Zašto bih poslodavcu (velika firma, u vlasništvu županije), poklanjala išta, ako oni meni već dugo uskraćuju i stalno smanjuju prava i benefite. Upravo smo neki dan morali potpisati smanjenje plaća

  31. #31
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Pitaj da radis 8 h svako drugi dan ako ti je tako lakse.
    Mozes raditi i 6 h dnevno pa svako toliko slobodan dan. Poanta je da odradis pola mjesecne satnice u kombinacijama koje tebi i poslodavcu odgovaraju.
    Zapisuj odradjene sate pa si skupi koji slobodan dan ako ces nastaviti raditi istim ritmom.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    htjela sam, ali nije dopušteno, kažu..nego kako se ukaže trenutna potreba. Ma to je kod nas baš komplicirano, kolegica npr ima preko 60 prekovremenih u zadnjih 4 mj i nikako ne može uhvatiti slobodan dan, jer nema tko raditi. Ali ajd , nebitno sad kako ćemo se mi zaista snaći fizički, mene zanima koji zakon, propis to zabranjuje? Jer ne mogu pronaći. Nađem samo da mi poslodavac ne može narediti bez mog pristanka. Čak tako piše i za roditelja koji koristi srv. Niti pravna služba ne nađe propis koji meni zabranjuje da mi se ispalati prekovremeni rad. U prošlom mj sam imala par sati i uredno su ih isplatili (5). Ali , bojim se šta ako bude neko sranje kasnije sa Hzzo-om... Ja ne mogu raditi svaki drugi dan, jer kolegica ne može biti sama u ljekarni-fizički nemoguće. Ionako je dio vremena sama. To je pri domu zdravlja i non stop je puno posla.. Meni nije bed ostati sat dva ako treba, ali brate mili, tako 3 godine još...pa previše. A firma se ne buni to platiti.

  33. #33
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj gerber prvotno napisa Vidi poruku
    za skraćeno znam da nije dopušteno, jer tamo dobijaš od države razliku do pune plaće (a ne naknadu, odnosno pola naknade), jer je to zbog djeteta sa teškoćama u razvoju (koje ne može ni u vrtić,jel). Ali ovo nije isto. Ne radi se o tome da se tuku prekovremeni, nego da se tu radi o par sati mjesečno mooooožda, koje ja nikome ne želim pokloniti, a nema teorije da mogu u trenutku isteka mog radnog vremena napustiti svoje radno mjesto (hrpa pacijenata, a kolegica npr ima stručnog suradnika ili telefon).
    Ne znam gerber, meni se ne čini neka velika razlika, tebi u oba slučaja država plaća da budeš druga četiri sata sa djetom, da li kroz pola naknade ili kroz nadoknadu plaće, svejedno, ali sigurno te ne plaćaju da u ta četiri sata ostaneš na poslu dodatno zarađivati.Malo sam se grubo izrazila, kužim ja da to nikako nije tvoja namjera, ali tako bi to oni mogli tumačiti.Možda i griješim... Najbolje da to provjeris sa HZZO-om, nemoj na šaleru, nego traži nekog voditelja pravne službe.Ja sam iz ovog razloga prestala raditi na pola punog radnog vremena, jer sam skoro svaki dan ostajala duže, nekada sat, a nekada i po dva. Nije mene nitko prisiljavao da ostanem, qli jednistavno nisam ništa stizala odraditi do kraja u ta četiri sata. Kada tome pribrojim i pauzu, na koju nisam imala pravo, ispada da sam radila skoro puno radno vrijeme, a dobivala pola plaće ( i 800 kuna od HZZO-a).Bilo bi super kada bi se mogla dogovoriti sa poslodavcem da za te sate koje odradiš prekovremeno dobiješ jedan slobodan dan. U mojem slučaju to nije bilo moguće.

  34. #34
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Ajme, na što mi liči post, sori, pišem sa mobitela.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    piplice, mene zanima kolike doprinose plaća hzzo? Jer ako oni plaćaju na pola moje osnovice, a poslodavac obračunava svoje na drugu polovicu, onda to ne bi trebalo biti upitno. Joooooj, ne spominji prestanak na ovaj rad sa polovicom, pa tada bi radila dnevno kojih 9 sati, 3 subote i jednu sub pop/nedjelju-baaaarem )) Mora to negdje jasno pisati. I ovi u hzzo-u za istu stvar dvije osobe daju različite odgovore, tako da moram naći crno na bijelo negdje.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    I da, velika je razlika između svr zbog djeteta sa posebnim potrebama i roditeljaskog dopusta u ovoj verziji. Tamo dobijaš od države razliku do pune tvoje plaće.

  37. #37
    MBee avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,913

    Početno

    Ja sam na SRV zbog djeteta sa pp i u firmi su mi naglasili da ne smijem imati prekovremene.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    da, znam da se ne smije u srv. Iako je dežura dozvoljena, jer ne ulazi u redovnu satnicu.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    mislim da je najveći problem u organizaciji vašeg posla
    ja bih otišla na razgovor kod voditelja, ravnatelja... već tko je zadužen za vas

    ako si na pola, onda si na pola i oni su dužni organizirati posao tj. dovesti novog čovjeka na drugu polovicu, ili se dogovoriti da radiš npr. od 10 do 14 kada je najveća posjećenost ljekarne, ili će pak kolegica sama dalje raditi bez obzira što je na telefonu ili što je red prevelik...

    znam da nije fer prema kolegici, ali nije fer niti da ti radiš, a ne dobivaš plaću...
    ili neka tebe pebace u neku manje frekventnu ljekarnu, a tu da dovedeu čovjeka na puno radno vrijeme
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 05.04.2013. at 15:32

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    27

    Početno

    Jasno da je stvar u organizaciji, i naprosto poslu u kojem dolazi do iznenadnih i neplaniranih, a neodgodivih (ne)prilika. Primarna zdravstvena zaštita se mora provoditi kontinuirano, i stoga tu ne može biti strikno planirano vrijeme u minutama. Uglavnom, dobila sam odgovor iz HZZO-a, da imam pravo na isplatu prekovremenih sati, ako ssam sama pristala na takav rad.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •