Pokazuje rezultate 1 do 38 od 38

Tema: antidatirano knjiženje Naknada za komplikacije u bankama

  1. #1
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno antidatirano knjiženje Naknada za komplikacije u bankama

    zanima me, budući da je, pravno gledano protuzakonito antidatirati isplate i zadržavati priljev u bankama, te ih isplaćivati npr. 28. u mjesecu s datumom knjiženja 22. u mjesecu (trebali bi isplaćivati kamate), je li Udruga RODA što poduzela ili kani poduzeti po tom pitanju, budući da su prava individualnih koristika svedena samo na privatne tužbe od kojih nikakve vajde.
    presuda bi bila valjda nekad oko djetetove punoljestnosti.

    konkretno, radi se o ZABI.

    friška sam u svemu i sjela mi je prva naknada knjižena u rikverc, pa pitam.
    ako sam veslo sisala, nisam i čamac pojela!

  2. #2
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Nasa Roza je pitala Zabu o tome, i evo kakav je odgovor dobila:
    (koliram njen post s naseg odbrojavanja za trudnice):

    Sjećate li se naših razgovora o Zabi i kašnjenju porodiljne naknade? Evo ja im pisala i danas sam dobila odgovor. Dakle redom:
    Moj upit
    Poštovani,
    ovaj mjesec sam prvi put dobila naknadu za komplikacije u trudnoći. Vidm da piše da je naknada uplaćena 21.06.2007. a ja sam je na svom računu vidjela tek danas, 26.06. Možete li mi reći u čemu je stvar, tj. zašto je došlo do tog kašnjenja? Napominjem da su neke moje koelgice trudnice u drugim bankama imale novce na računu ranije, konkretno u Erste banci odmah 21.06.
    Unaprijed hvala!

    I evo odgovora, koji sam dobila nakon ponovljenog upita:

    Poštovana gospođo,
    točno je da je Vaša naknada za komplikacije u trudnoći knjižena 26.06.2007 sa valutom 21.06.2007 iz razloga što smo imali tehničkih poteškoća sa obradom.
    Koristimo priliku da se ujedno najtoplije ispričamo i izrazimo nadu da do toga više neće dolaziti.
    S poštovanjem
    Zaba 24

    Jel im vjerujete?
    Evo ja prva mogu reci da im NE vjerujem. Pogotovo jer i ovaj mjesec ocito imaju tehnickih problema...
    I hvala ti Roza sto si se trudila i pitala ih za sve nas.

  3. #3
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    nažalost, tako nas mogu vući za noseve svaki mjesec i svakome odgovarati copy-paste sistemom 'o tehničkim poteškoćama'.
    i tako, brate, iz mjeseca u mjesec....
    sasvim protuzakonito i prolazi lišo.
    ja im ne vjerujem.

    tj. tražim kamatu za tu razliku u knjiženju.

  4. #4
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Cure obratite se HNB-u s pismenom pritužbom i dokumentacijom!

  5. #5
    Eci avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    2,107

    Početno

    Ista stvar je i sa RBA. Evo ni danas ništa. I tako svaki mjesec. Zar se stvarno ne može ništa učiniti?

  6. #6
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Ne vjerujem. Ja sam u 5. mj. bila na bolovanju 8 dana sa šifrom komplikacije u t. I krajem 6. mj. sam dobila tu lovu od hzza. Kako su bili svi oni praznici, mislila sam da kasni, jer mi je teta u hzz-u rekla da ću dobiti oko 25.6. I onda sam digla 24.6. lovu na bankomatu i 27.6. plaćala internetom neke račune i još uvik nije bilo ništa došlo, da bi se pojavilo 28.6. na e-zabi sa datumom uplate 21.6. ko tu koga :? Pa da je uplaćeno 21.6. na moj račun valjda bi to vidila na bankomatu i na netu. To je antidatiranje. Još jedan dokaz, znači da nije tehnički problem.

    Zamislite samo koliko naknada ide preko ZABE i da netko tu lovu 2-3 investira u neki inv. fond. Na nama možda zarađuje milijune, a mi to ne znamo.

  7. #7
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Citiraj paci prvotno napisa
    Cure obratite se HNB-u s pismenom pritužbom i dokumentacijom!
    Nemam dokumentaciju, jer mi na stanju računa uredno piše 21.6. a lova je na računu bila tek 7 dana kasnije. Listiće s bakomata ionako odmah bacim.

  8. #8
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Zamislite samo koliko naknada ide preko ZABE i da netko tu lovu 2-3 investira u neki inv. fond. Na nama možda zarađuje milijune, a mi to ne znamo.
    naravno da znamo, zato se i bunim(o) !

    mislim da Udruga kao pravna osoba tu nešto može učiniti.
    za ne povjerovati je kako se na trudnicama obrće lova...

  9. #9
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Citiraj paci prvotno napisa
    Cure obratite se HNB-u s pismenom pritužbom i dokumentacijom!
    Nemam dokumentaciju, jer mi na stanju računa uredno piše 21.6. a lova je na računu bila tek 7 dana kasnije. Listiće s bakomata ionako odmah bacim.
    meni prek tokena točno piše da je knjiženo u rikverc.

  10. #10
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Citiraj paci prvotno napisa
    Cure obratite se HNB-u s pismenom pritužbom i dokumentacijom!
    Nemam dokumentaciju, jer mi na stanju računa uredno piše 21.6. a lova je na računu bila tek 7 dana kasnije. Listiće s bakomata ionako odmah bacim.
    Nema veze, svejedno pošalji pritužbu i obrazloži isto ovako!
    Obavezno, čim više vas pošalje - tim bolje!

  11. #11
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Ošla sam sada na e-zabu, i piše mi uredno uplata s 21.6., a znam da je sjela na račun tek 28.6.

  12. #12
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    je, prosli mjesec je stravicno sve kasnilo. U ZABI, ne u drugim bankama. Meni je bas bilo bitno zbog neceg imati novac ranije i bila sam u maloj stisci. Nije fer.

  13. #13
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Ma možeš im svima staviti soli na rep. radim u firmi koja zapošljava preko 10 tisuća ljudi, plaću nam uredno isplaćuju 10.-og, a sve banke je knjiže oko 12. ili 13.
    Moja mama je šef računovodstva u firmi koja zapošljava 7 ljudi i ista stvar. Lovu za plaće uplati zabi - svi primaju tamo i tek nakon 2-3 dana im knmjiže na njihove osobne račune. Kad se jednom pobunila rekli su joj nešto u stilu da imaju puno posla i da je takva procedura.

  14. #14
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa
    je, prosli mjesec je stravicno sve kasnilo. U ZABI, ne u drugim bankama. Meni je bas bilo bitno zbog neceg imati novac ranije i bila sam u maloj stisci. Nije fer.
    Nije uopće bitno što imaju tehničke poteškoće. te naknade su ionako šugave, i baš zbog toga bi trebali isplaćivati na vrijeme.

  15. #15
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Za svaku novčanu transakciju je potrebno određeno vrijeme za provedbu.
    Također, nakon fizičke provedbe same transakcije (koja je provedena na tzv "datum valute"), potrebno je izvjesno vrijeme da se ista proknjiži odnosno evidentira na računima korisnika ("datum knjiženja"). Automatizirana knjižena ne provode se u niti jednoj financijskoj ustanovi svake sekunde već su obično dio nekih IT akcija (npr. noćna obrada, jutarnja, dnevna, tjedna, mjesečna itd.). Evidencija priliva novca, odnosno njeno knjiženje obično se radi u jutarnjoj obradi ili noćnoj obradi. Ponekad i na kraju dnevnih transakcija provedenih sa tim datumom (sve uplate do 11-12 sati, jer one iza idu sa sutrašnjim danom). Ovisno o ustanovi.

    U svakom slučaju, uvijek postoji određeni zakonski akt koji kaže u kojem vremenu se neka transakcija mora biti proknjižena.

    No kod tebe je druga situacija. Tvoja uplata bila je PROKNJIŽENA 6 dana prije nego što su ti je pristali isplatiti (ako je vjerovati terminima koje si koristila). Po ovom proizlazi da je tvoj novac stajao na TVOJEM računu, bio je vidljiv, ali ti nitko nije htio taj novac isplatiti.
    Ako je to tako, u svakoj banci imaš odjel odnosa sa strankama i podnesi reklamaciju. Ili piši HNB-u.

    S druge strane, ako si koristila krivi termin, pa umjesto ovog termina proknjižene uplate trebala iskoristiti termin "datum valute" (dan kad je novac stigao na žiro račun banke), tada ti mogu reći da ovisno o porijeklu novca postoji obično neki rok do 7 dana kada taj novac mora doći i na račune štediša. I tu banka (obično) nije kriva. Ponekad u toj automatiziranoj obradi (povezivanja uplata i računa deponenata) dođe do prekida, bug-a, krivih podloga i sl.

    U svakom slučaju, na sve uplate obračunavaju se kamate (a vista kamate po a vista sredstvima) i to u najgorem slučaju na godišnjoj razini, i te kamate se obračunavaju od DATUMA VALUTE (znači kad su sredstva stigla na račun banke, neovisno od dana kad su na tvoj račun pripisana) do dana isplate ili obračuna.

    Evo...malo sam se rastrkeljala...Tebi, i svima ostalima sa sličnim problemima, bih savjetovala da kad naiđu na takve probleme neka se obrate sa svojim primjedbama, upitima i sl. svojim bankama na odjele Odnosa sa strankama ili Odjele reklamacija. U tim odjelima obično rade osobe koje će na vrlo lijep, kulturan način pokušati riješiti nesporazum. Ili vas uputiti dalje.

  16. #16
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Ali ja mislim da NISU imali poteskoce. I kad se zbroje SVE naknade, zacijelo nije mala lova u pitanju. Ako je drze 5 dana kod sebe, lijepo mogu zaradit

  17. #17
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Moj je odgovor bio za Alkemicarku

  18. #18
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa
    Nasa Roza je pitala Zabu o tome, i evo kakav je odgovor dobila:
    (koliram njen post s naseg odbrojavanja za trudnice):

    Sjećate li se naših razgovora o Zabi i kašnjenju porodiljne naknade? Evo ja im pisala i danas sam dobila odgovor. Dakle redom:
    Moj upit
    Poštovani,
    ovaj mjesec sam prvi put dobila naknadu za komplikacije u trudnoći. Vidm da piše da je naknada uplaćena 21.06.2007. a ja sam je na svom računu vidjela tek danas, 26.06. Možete li mi reći u čemu je stvar, tj. zašto je došlo do tog kašnjenja? Napominjem da su neke moje koelgice trudnice u drugim bankama imale novce na računu ranije, konkretno u Erste banci odmah 21.06.
    Unaprijed hvala!

    I evo odgovora, koji sam dobila nakon ponovljenog upita:

    Poštovana gospođo,
    točno je da je Vaša naknada za komplikacije u trudnoći knjižena 26.06.2007 sa valutom 21.06.2007 iz razloga što smo imali tehničkih poteškoća sa obradom.
    Koristimo priliku da se ujedno najtoplije ispričamo i izrazimo nadu da do toga više neće dolaziti.
    S poštovanjem
    Zaba 24

    Jel im vjerujete?
    Evo ja prva mogu reci da im NE vjerujem. Pogotovo jer i ovaj mjesec ocito imaju tehnickih problema...
    I hvala ti Roza sto si se trudila i pitala ih za sve nas.
    I dok sam ja istrkeljala svoj odgovor, evo vas cijela hrpa. I opet ću vam reći, jer znam dosta o tome, JA IM VJERUJEM, jer je to TAKO. Objasnila sam vam razloge.

  19. #19
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    mamma san, hvala lijepo, ovakav sam odgovor tražila!

  20. #20
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Muca prvotno napisa
    mamma san, hvala lijepo, ovakav sam odgovor tražila!
    Nema na čemu srećo!

  21. #21
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Mama san, hvala. Cijenim odgovor nekoga tko je ocito upucen. Mozes i mi samo reci kako onda u drugim bankama ista naknada stigne isti dan a u Zabi kasni 6 dana?

  22. #22
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    Citiraj Lucija Ellen prvotno napisa
    Mama san, hvala. Cijenim odgovor nekoga tko je ocito upucen. Mozes i mi samo reci kako onda u drugim bankama ista naknada stigne isti dan a u Zabi kasni 6 dana?
    TABA (pardon, ZABA ) obrće lovu u tih par dana razlike u datumima (datumu valute i datumu knjiženja)...mamicu im
    i zato ozbiljno razmišljam da ih pošaljem vrit i promijenim banku.

  23. #23
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    No kod tebe je druga situacija. Tvoja uplata bila je PROKNJIŽENA 6 dana prije nego što su ti je pristali isplatiti (ako je vjerovati terminima koje si koristila). Po ovom proizlazi da je tvoj novac stajao na TVOJEM računu, bio je vidljiv, ali ti nitko nije htio taj novac isplatiti.
    Ne kužim se u te datume valute i sl. Znam samo da novci nisu postojali na računu ni na bankomatu ni na e-zabi, a kad odem na net piše datum 21.6. uplata redovnog primanja, i taj iztnos za 8 dana bolovanja. Novac nije bio na mom računu.

  24. #24
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    ja mogu vjerovati da su imali tehn. poteskoca, ali mi nije jasno kako je trebalo 6 dana. Ma necu ici tak daleko i tvrditi da zaista zaradju na nama, ali iskustvo nije ugodno. A nismo dobili ni ispriku ni nista.

  25. #25
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Lucija Ellen, pa SVAKA BANKA IMA SVOJ IT ODJEL (ili drugim riječim odjel informatičke obrade podataka) te analogno tome i druge programske prodrške (software), drugi ljudski kadar i ostalo. Nikad ne može biti isto.

    A da se ne ponavljam iz svojeg posta izvukla sam i boldala onaj dio koji bi te trebao interesirati.


    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Za svaku novčanu transakciju je potrebno određeno vrijeme za provedbu.
    Također, nakon fizičke provedbe same transakcije (koja je provedena na tzv "datum valute"), potrebno je izvjesno vrijeme da se ista proknjiži odnosno evidentira na računima korisnika ("datum knjiženja"). Automatizirana knjižena ne provode se u niti jednoj financijskoj ustanovi svake sekunde već su obično dio nekih IT akcija (npr. noćna obrada, jutarnja, dnevna, tjedna, mjesečna itd.). Evidencija priliva novca, odnosno njeno knjiženje obično se radi u jutarnjoj obradi ili noćnoj obradi. Ponekad i na kraju dnevnih transakcija provedenih sa tim datumom (sve uplate do 11-12 sati, jer one iza idu sa sutrašnjim danom). Ovisno o ustanovi.


    S druge strane, ako si koristila krivi termin, pa umjesto ovog termina proknjižene uplate trebala iskoristiti termin "datum valute" (dan kad je novac stigao na žiro račun banke), tada ti mogu reći da ovisno o porijeklu novca postoji obično neki rok do 7 dana kada taj novac mora doći i na račune štediša. I tu banka (obično) nije kriva. Ponekad u toj automatiziranoj obradi (povezivanja uplata i računa deponenata) dođe do prekida, bug-a, krivih podloga i sl.

    U svakom slučaju, na sve uplate obračunavaju se kamate (a vista kamate po a vista sredstvima) i to u najgorem slučaju na godišnjoj razini, i te kamate se obračunavaju od DATUMA VALUTE (znači kad su sredstva stigla na račun banke, neovisno od dana kad su na tvoj račun pripisana) do dana isplate ili obračuna.
    I na kraju, sad je kasnila ZABA, možda slijedećih par mjeseci neće nitko, ili će kasniti i HPB, PBZ, RBA..itd...to nema veze sa željom zadržavanja novaca, već eventualno sa tehničkim problemima u obradi.

  26. #26
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    I jasno mi je da lova ne sjeda iste minute, ali isto mi nije jasno što rade s lovom 7 dana.

  27. #27
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    mammu san za guvernerku HNB-a! :smajli koji se ne šali:

  28. #28
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    No kod tebe je druga situacija. Tvoja uplata bila je PROKNJIŽENA 6 dana prije nego što su ti je pristali isplatiti (ako je vjerovati terminima koje si koristila). Po ovom proizlazi da je tvoj novac stajao na TVOJEM računu, bio je vidljiv, ali ti nitko nije htio taj novac isplatiti.
    Ne kužim se u te datume valute i sl. Znam samo da novci nisu postojali na računu ni na bankomatu ni na e-zabi, a kad odem na net piše datum 21.6. uplata redovnog primanja, i taj iztnos za 8 dana bolovanja. Novac nije bio na mom računu.
    ako uplata nije bila Proknjižena na tvoj račun, nećeš je vidjeti nigdje. Datum knjiženja ti govori o tome kad je novac proknjižen/evidentiran na tvojem računu. Datum valute ti govori o tome kad je novac došao na račun banke i od koje dana će ti se obračunati a vista kamata (kamata po viđenju).

  29. #29
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    A tehniče probleme imaju svaki put kad neka velika firma isplaćuje plaće?! Pa znate li vi kolika je to suma plaća za 10 tisuća ljudi u firmi koja relativno dobro stoji. I na kraju ne dobijem nakon par dana kamate od banke, iznos mi bude u lipu isti kao na obnračunu plaće koji dobijem od firme. A zaba mi uredno skida za održavanje računa i slične gluposti, a kad imam 5-oro znamenkasti iznos na računu pola mjeseca da mi kamatu od 1 kunu i 9 lipa - karikirano.

    Gade mi se sve banke, najradije bi da dobijem plaću u onoj bijeloj vrećici kao nekada da barem vidim za što radim, a ovako je sve virualno. Što MM kaže banke su tu da nas pljačkaju, a ne da nam pomažu.

  30. #30
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ako uplata nije bila Proknjižena na tvoj račun, nećeš je vidjeti nigdje. Datum knjiženja ti govori o tome kad je novac proknjižen/evidentiran na tvojem računu. Datum valute ti govori o tome kad je novac došao na račun banke i od koje dana će ti se obračunati a vista kamata (kamata po viđenju).
    Na e-zabi piše samo datum, tako da ne znam što oni pod tim smatraju. A u slučaju da sam npr. bila u crvenom minusu (nisam nikad u nikakvom minusu hvala bogu) i plaćala 21.6. uredno bi mi odbili karticu jer iznos koji je trebao biti 21.6. na računu nije bio tamo, što ne?

  31. #31

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    156

    Početno

    curke, evo danas je 26. i tek je danas sjela lova od komplikacija za 6. mjesec. isto kao i prošli mjesec. ja sam uredno od ponedjeljka provjeravala stanje i to slanjem one poruke od 2 kune po svakoj i danas tek vidjela lovu. koji su to pljačkaši. ukinuli sms izvješće na jednom tjedno i naravno naplačuju 2 kn po sms-u - ako te nešto zanima.

  32. #32
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Ma ne bih ja nista rekla da OPET ne kasne. Razumijem da se tehn. problem dogadja, ali kaj imaju takav peh pa se dogadja 2 mj. za redom. Ajd, bas budemo vidjeli kaj ce bit sljedeci mjesec.

  33. #33
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Cure, obzirom da mi je bankarstvo struka,moram se osvrnuti na "tehničke probleme" za koje se obično nepravedno krive banke. Naime, 95% probelma zapravo proizlazi iz tvrtki koje uplaćuju plaću:
    - ako uplaćuju internetom u banku (a banka dalje njihovim djelatnicima) a nisu tome vični, često odaberu krivu banku u internet aplikaciji odnosno krivo destiniraju sredstva.Greška se, naravno, ne otkrije odmah već za koji dan, kad djelatnici "polude" jer nisu dobili plaću, pa dok se sve postornira i riješi..
    - uplate od strane firme poslije 14h knjiže se tek sa valutom idućeg dana u jutarnjim satima, zato jer na tom principu počiva čitav platni promet u zemlji, HSVP (Hrvatski sustav velikih plaćanja) i NKS ( nacionalni klirinški sustav), što je uređeno odredbama HNB. Ako se uplata radi u petak iza 14h,sjeda tek u poned. (vikendom platni promet ne radi)
    - ako se uplate rade zadavanjem naloga FINI, može se desiti da firma zapravo nema dovoljno sredstava na računu pa nalog bude "na čekanju" dok se račun firme ne popuni
    - veliki sustavi (kao što je npr. HZZO) rade sa svim bankama. Vrlo često se dešava da zbog toga dostave u pojedinu banku krivi spisak ljudi za knjiženje, čiji zbroj plaća ne odgovara sredstvima koje je banka dobila od firme! Banka,naravno,kontaktira firmu,ali ako su nalog dobili iza 3-4h,u firmi se naravno nitko ne javlja..a pogotovo ako se radi o petku! Tad treba čekati do ponedjeljka!!
    - ako se spisak šalje disketom ona se teško očitava jer je često neispravna.. i zovi firmu ponovo!
    - banci se uplati krivi iznos,uglavnom nedovoljan ili se "pomiješaju banke"- npr.sredstva za Zabu uplate u Pbz

    Dakle, iz svog iskustva vidim da nije problem u bankama nego u informatički nepismenim ili brzopletim i šlampavim djelatnicima koji rade u računovodstvu pojedine firme na knjiženju plaća.
    Nadam se da sam vam donekle razjasnila situciju i da više nećete tako crno gledti na nas bankare

  34. #34
    Lucija Ellen avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,478

    Početno

    Znaci, krivnja je na HZZO-u koji je ZBI dostavio krivi popis a ostalim bankama ispravan? U ovom konkretnom slucaju...

  35. #35
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    ivana b hvala na objašnjenjima Iako meni nije i dalje jasno aka mi firma isplati plaću 10.-og što je npr. ponedjeljak kako to da je na računu tek u petak. Kao što rekoh radim u velikoj firmi i mogućnosti poput disketa su nemoguće.

  36. #36
    ivana b avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    474

    Početno

    Ne radim u zabi i nisam ovo pisala kako bi njih obranila. U mojoj banci sredstva se nikad nisu zadržavala kako bi ih banka "vrtila". Za ostale banke ne znam.
    Sa HZZO-om i državnim firmama imamo najviše problema, a kad ih zoveš - ntiko se živ ne javlja! Ili su na pauzi,ili te prespajaju na 10 različitih brojeva jer se dotična osoba tim ne bavi..katastrofa.
    Očito su na sve strane poslali krivi spisak jer nikom nije sjelo do jučer. Ili jednostavno nešto izmišljaju da vas se riješe preko telefona a odgovor je jednostavan - država nema para!

  37. #37
    Muca avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    626

    Početno

    fakat mi je više dosta da je svima sjelo osim u ZABI

  38. #38

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja ne primam nikakvu naknadu , ali pouzdano znam da neke banke zadržavaju novac.
    Npr . OTP banka.
    Ja sam nosila virmane rano ujutro petkom sa datumom izvršenja taj isti dan i oni su uporno prebacivali na ponedjeljak, iako mi je lijepo rečeno da mora proći isti dan ako je donešeno do 12 sati.
    Onda sam malo poludila isada prolazi uredno , svaki put.
    Još sam čula razgovor , nedavno u banci , da za tog i tog klijenta
    mora sve ići točno na datum podnošenja , jer je on , kao , neugodan ako
    ne bude tako.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •