Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: ugovor o radu

  1. #1
    AnneMary avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    1,230

    Početno ugovor o radu

    Danas sam posjetila kolege na poslu i ondje su mi dali da potpišem novi ugovor na neodređeno.
    Zbunjena sam jer sam ja taj ugovor već potpisala prije više od godinu dana pa sad ne znam da li ja to moram potpisat.
    Na njemu piše da sam na neodređeno i dalje od 1.6.2007.
    Koliko sam shvatila to su nam dali nove ugovore jer su smanjili plaću , pa me zanima da li je to normalna procedura!

    beba plače, odoh!

  2. #2
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Pretpostavljam da je za ostale to bila solucija otkaza s ponudom izmjenjenog ugovora o radu?

  3. #3
    AnneMary avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    1,230

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Pretpostavljam da je za ostale to bila solucija otkaza s ponudom izmjenjenog ugovora o radu?
    nemam pojma šta su s tim htjeli postić!
    uglavnom čula sam da su morali potpisat, a sad neki govore da nisu morali, pa sam zbunjena, šta da radim!
    Da li da potpišem ili ne? :?
    Šta ako odbijem potpisat?
    Da li je to normalna procedura nakon mjenjanja plaće, da se mjenja ugovor o radu i da ga potpisujemo?

  4. #4
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    kad je meni dizalo plaću, a bila sam na neodređeno, morala sam potpisivati novi ugovor, samo s većim koeficijentom. pretrpostavljam da je to isto, samo se plaća smanjuje :/

  5. #5
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Je, to je normalna procedura smanjivanja plaće.

    Svodi se na to - potpišeš ugovor o radu na fiksnu plaću xy. Poslodavac ti veli da ti ju više ne može isplaćivati i ponudi ti aneks ugovora o radu u kojem je izmijenjena klauzula o visini plaće.
    Ti se s tim možeš ili ne moraš složiti. Ako se složiš, to je to. Stari ugovor s nižom plaćom.
    Ako se ne složiš, poslodavac tada može ponuditi i otkaz ugovora s podnudom izmijenjenog ugovora o radu. S tim se opet možeš i ne moraš složiti.

    Poanta je da poslodavac ne može jednostrano promijeniti tvoj ugovor. Bez da potpišeš da se slažeš. Procedura je ili aneks ugovora ili otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora.

    Tvoja situacija je specifična utoliko kaj si na porodiljnom. Dakle, ni ne možeš dobiti otkaz.

    Osim toga, ne možeš ni potpisati ugovor o radu koji se retroaktivno primjenjuje od 01.06.

    Ovo je sve općenito. Bez da znam što je tebi poslodavac konkretno ponudio :/
    Tako da uzmi samo kao okvirnu informaciju

    Btw, da nisi slučajno posjetila kolege na poslu - tko bi ti i kada uručio novi ugovor na potpis? Malo čudna procedura, najblaže rečeno.

    Što ako ne potpišeš? Što o tome veli tvoj poslodavac?

  6. #6
    AnneMary avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    1,230

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    Je, to je normalna procedura smanjivanja plaće.


    Što ako ne potpišeš? Što o tome veli tvoj poslodavac?
    nemam pojma!
    sad sam opet bila navratila na posao (blizu mi je doma) ali sam skroz zaboravila, niko me nije zvao da dođem potpisat, a kad sam zvala prvi put s posla tajnica mi je rekla da nazovem za pola sata, kao da nemam pametnijeg posla nego čekat kad će mi se neko javit!
    a ništa potpisat ću, nije to problem, a ako bude sreće neću se ni vratit!

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    a može li poslodavac smanjiti placu bez ikakvog mog potpisivanja, bilo ugovora o radu ili aneks ugovora. meni poslodavac jest smanjio placu nakon povratka s porodiljnog

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    jos samo da pitam koji je postupak kod davanja otkaza od strane zaposlenika?

  9. #9
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    1. ne može
    2.napišeš pismeni otkaz ugovora o radu (u kojem stoji da ti (ime, prezime, adresa) zaposlena na radnom mjestu..... otazuješ ugovor o radu sklopljen.... zbog....)
    ...ili možeš predložiti sporazumi, pa da on to sve napiše

  10. #10
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    a pretpostavljam da na taj nacin fino zaobidju i otpremninu... jednog dana... barem je skracena za 2 godine, ako nekima ne i vise...

  11. #11
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Radi se svašta što se ne bi smjelo. Ali rijetki su oni koji se odlučuju na tužbu...pa svašta i prolazi :/

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    Citiraj vesna72 prvotno napisa
    1. ne može
    meni poslodavac jest smanjio placu i premjestena sam na drugo radno mjesto.. a ama bas nista nisam potpisala..
    i jos k tom nemam kopiju ugovora o radu

    koji je otkazni rok?ja sam mu rekla za otkaz pred tjedan i pol i tocno sam mu rekla datum kad pocinjem raditi u drugoj firmi.sve smo se lijepo dogovorili a sad bi on napismeno :? . dal mogu staviti na pismeno datum od kad sam mu rekla za otkaz?

  13. #13
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Kopiju ugovora o radu ti je morao dati. Doslovno je kažnjivo ne dati ju. Unutra pišu svi relevantni podaci (radno mjesto, radno vrijeme, plaća, ostali uvjeti, otkazni rok....)

    Otkaz mora imati pismenu formu. Otkazni rok ovisi o ranijem stažu, a i o onome što ti piše u ugovoru o radu.

    Ovako, možemo pričati napamet... :/

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    ja nemam kopiju ugovora nit mi ju je poslodavac dao. ne mogu mu napisati otkaz kad ga nemam a u pon pocinjem raditi kod drugog poslodavca! sto mi je ciniti?

  15. #15
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Koliko uopće radiš tamo? On sada ne želi da odeš, ili?

    Netko nekome otkaz mora napisati - ili ti njemu, ili on tebi, ili sporazumni.
    Iskreno, od petka do ponedjeljka malo ćete toga riješiti. Nije da pametujem, ali prije tjedan dana sam ti rekla da mora na pismeno.

    Najkraći otkazni rok je dva tjedna, pa na dalje - ovisno o tome koliko radiš. S tim da kad ti otkazujuš ugovor ne može biti duži od mjesec dana.

    U ponedjeljak bi se ti kod novog poslodavca trebala pojaviti s radnom knjižicom, koja je pretpostavjam kod onog starog? Koji se može praviti blesav, jer nemate niš na pismeno...
    U principu možeš ti staviti datum koji hoćeš, ali otkazni rok teče od dana uručivanja otkaza. Tako da ako se poslodavac želi inatiti - može.
    A možeš i ti - po onome: nemaš ugovora, smanjena plaća (iako iskreno se pitam kolika ti uopće stoji plaća u ugovoru :? )
    Do ponedjeljka ćete to riješiti samo ako se dogovorite :/

    Kako si uopće potpisala ugovor s novim poslodavcem? I zašto se stari inati?

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    Citiraj picik prvotno napisa
    sve smo se lijepo dogovorili a sad bi on napismeno :? . dal mogu staviti na pismeno datum od kad sam mu rekla za otkaz?
    otkaz mora biti u pisanom obliku (usmeni otkaz je ništav - nepostojeći, tako da ovo što traži pisano ne mora značiti da izigrava dogovor), pa ako ste sve dogovorili neće valjda biti problema da antidatirate otkaz

    ako ne, datum otkaza je dan kad si mu uručila otkaz

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    kod njeg radim dvije godine i mjesec dana. s tim da sam bila na porodiljnom.
    ja njega molim za ugovor, a on meni veli nek napisem bilo sto. i mene zanima sto pise u ugovoru i zasto mi ga ne zeli pokazati, ocito stiti sebe..

    kod novog poslodavca potpisujem ugovor kad se pojavim prvi dan na poslu, a rok za predaju knjizice imam nekoliko dana.

    sta je u slucaju da po njegovom nisam odradila otkazni rok?

    poslodavac je trazio od mene da si JA NADEM ZAMJENU, NAUCIM ZAMJENU RADITI I DA JOJ IDE KO I MENI. e dok to uspijem onda on mene pusta bez komplikacija..

    uh..sta sam se uvalila

  18. #18
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    U slučaju da se ne slaže sa antidatiranjem otkaza, može tražiti da odradiš otkazni rok koji teče od onog dana kad si mu predala pismeni otkaz

    A fakat si se uvalila. A i on je...neću reći što , ali traži od tebe stvari koje ne može i ne smije tražiti - da si sama nađeš zamjenu? daj me nemoj...

    Ono što bi ja napravila - napisala bi mu otkaz s datumom od mjesec dana ranije. Ujedno bi tražila od njega da mi ovjeri da je on to tada i primio. Ako se krene buniti, e onda bi mu objasnila da ako ne možemo ovako, e onda ćemo po zakonu - od smanjivanja plaće, od premještaja, ovog, onog. Ukratko - malo se zaprijetila (shvatila sam da više nemaš što izgubiti, jer ste definitivno raskrstili...)

    S obzirom na vrijeme koje si kod njega provela (porodiljni ide u staž) otkazni rok ti je mjesec dana (možda u ugovoru negdje i piše da može biti kraći ako ti otkazuješ, ali s obzirom da to ne znaš - išla bi na najgoru soluciju od mjesec dana jer duže ne može)

    Sve kaj trebaš je napisati otkaz u par riječi (napišeš ime prezime i adresu, naziv poslodavca, zatim da dana 12.09.2007. otkazuješ ugovor o radu sklopljen tada i tada (datuma se sjećaš?) za obavljanje poslova (naziv radnog mjesta) i da želiš da ti radni odnos prestane po isteku otkaznog roka, odnosno 12.10.2007.) Razlog ne moraš navoditi. Na kraju napišeš mjesto i datum (tipa U Zagrebu, 12.09.2007.), vlastoručno potpišeš.
    Unesi i opasku dostavljeno poslodavcu 12.09.2007. i nek on potpiše.

    Poanta je da otkaz mora biti u pisanom obliku i mora biti dostavljen drugoj strani. A otkazni rok teče od datuma dostave.

    Sretno

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    hvalo vesna72, vec pisem otkaz.i letim do poslodavca pa se javim.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    nije mi potpisao, trazi od mene da radim cijeli vikend s novom radnicom i ucim ju. nisam na to pristala jer sam mu jasno rekla do kad radim i koje obaveze imam. ne dira ga ni to sto nisam potpisala aneks ugovora.rekao mi je da jesam samo da to ni neznam?! jedino ako je krivotvorio moj potpis jer ja jasno znam sta sam potpisivala odnosno nisam!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    443

    Početno

    mislim da je tebi jedina opcija dati izvanredni otkaz - on stupa na snagu danom kada si ga dala i nema otkaznog roka - jedino tako ćeš početi raditi na novom poslu u ponedjeljak

    ali izvanredni otkaz mora imati razloge zbog kojih je moguće dati trenuti otkaz i on se daje u roku 15 dana od dana saznanja za te okolnosti, pa bi ja na tvom mjestu napravila sljedeće:
    - pozvati se da si saznala da si navodno potpisala novi ugovor koji nisi
    - da te traži da radiš vikendom s novom radnicom (ne znam kaj ti piše u ugovoru u opis posla) - makar on to može poricati jer ti to nije dao pismeno
    - i nikako ne bi pismeno priznala da sam dala usmeni otkaz

    mislim , to je instant rješenje, ak te tuži - nisam ziher da bi prošlo

    druge solucije:
    - dati pisani otkaz - imaš obvezu otkaznog roka
    - bunit se zbog ugovora koji navodno potpisala a kojim ti je promjenjeno radno mjesto i smanjena plaća - to si morala reagirati u roku 15 dana od dana saznanja da ti je poslodavac to napravio - tako da mislim da ti je taj rok prošao, a opet ne bi dobila ništa odmah
    - podnijet kaznenu prijavu zbog krivotvorenja potpisa - mislim da to moraš privatnom tužbom, a na brzinu ne budeš puno toga dobila

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    kako postici dolazak inspekcije rada u firmu?

    postoji li minimalni iznos place za vss? koliki je? sto u slucaju da osoba s vss dobiva manje od toga? znam da je moguce da je prijavljena na sss ali moze dokazati da radi poslove vss... sto u tom slucaju?

    kako kazniti poslodavca ako zaposlenik nema primjerak ugovora o radu?

  23. #23
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    kako postici dolazak inspekcije rada u firmu?
    prijavom na inspekciju rada - http://www.inspektorat.hr/DirhWeb/Pa...dniOdnosi.aspx

    postoji li minimalni iznos place za vss? koliki je? sto u slucaju da osoba s vss dobiva manje od toga? znam da je moguce da je prijavljena na sss ali moze dokazati da radi poslove vss... sto u tom slucaju?
    ne postoji. postoji samo najniža bruto plaća, koja je ista bez obzira na sručnu spremu. Pojedini kolektivni ugovori sadrže odredbe o koeficijentima za određenu stručnu spremu, ali to se opet ne odnosi na samog zaposlenika, nego na vrstu posla koju obavlja (ako dr.sci. radi kao pomoćni radnik na građevini, prijavljuje se na NKV - karikiram naravno, ali pričam općenito )

    kako kazniti poslodavca ako zaposlenik nema primjerak ugovora o radu?
    Ovisi zašto ga nema? jel ga izgubio ili ga nije ni dobio?
    Ima li kopije prijava? Tamo su gotovo svi podaci iz ugovora.


    Za početak zaposlenik ne traži kaznu za poslodavca, nego kopiju ugovora, ako ga je potpisao. Ugovor se uručuje kod potpisivanja, a najkasnije prvog dana posla (a nakon toga u roku od 15 dana i kopije prijave na mirovinsko i zdravstveno - tamo opet ima većina podataka iz ugovora o radu). Ako posloprimac nema svoj primjerak, ima poslodavac svoj.
    Ako nije uručen ugovor o radu (jer nije ni sklopljen u pisanom obliku) poslodavac je dužan radniku prilikom stupanja na posao uručiti pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru.

    A ako sve to nije napravio, onda ga se pozove da to ispravi u roku od 15 dana. Ako ne želi ispraviti (dati kopiju), onda se ide prema kažnjavanju.

    Novčanom kaznom od 61.000,00 do 100.000,00 kuna kaznit će se za prekršaj poslodavac pravna osoba:

    1. ako u slučaju kad ugovor o radu nije sklopljen u pisanom obliku, prije početka rada ne uruči radniku pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru ili ako radniku ne uruči primjerak prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje u propisanom roku (članak 16. stavci 3. i 5.),

    U principu nije mi jasno kako ljudi nemaju kopiju ugovora? Ja ju svima dajem čim ga potpišemo - pa ne trabaju mi za prijavu 4 primjerka :/
    Zašto ne tražite kopiju odmah prilikom sklapanja ugovora?

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    a ono, potpises ti, jos mora direktor

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    ostavila sam mu pismeni otkaz, potpisala ga i ceka njegovo potpisivanje.

    a sad ako ja pocnem raditi u pon, sto mi on moze u slucaju da ne potpise moj otkaz?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    dal se godisnji prizna pod otkazni rok? jos nisam iskoristila ni dan godisnjeg jer moj poslodavac tvrdi da ni nemam pravo na godisnji jer nisam nakon povratka s porodiljnog radila GODINU dana :? :? :?

  27. #27
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ja inače ne pljujem po poslodavcima (iz osobnih razloga ), ali ovom tvom bi bilo za rođendan dobro pokloniti ZOR. Za početak. A vjerovatno i neke druge knjižice...8)

    Toliko gluposti na jednom mjestu nisam već dugo čula.

    Kaj ti može? Može ti odlugovlačit s knjižicom, ne isplatiti zadnju plaću...pokazao je već kaj sve "može".

    Sve to skupa nema veze s mozgom ni zakonom, ali...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    ja još čekam.....

    nadam se da do drugog tjedna bude sve rijeseno.... tak da me poslodavac stigne prijaviti.. mislim da je rok za prijavljivanje dva tjedna..

    hvala vesna72 na pomoci i potpori

  29. #29
    Farfalina

    Početno

    Pozdrav

    Prije 4 mjeseca promjenila sam mjesto prebivališta i s novim poslodavcem sklopila ugovor na određeno vrijeme.
    U međuvremenu sam ostala trudna, i ne znam njihovu politiku kod takvih slučajeva. Strah me je da ne ostanem bez posla, jer bi mojim odlaskom na porodiljni morali zaposliti novog radnika.

    Pomoć.......

  30. #30
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Ugovor o radu ističe istekom vremena na koje je sklopljen, bez obzira na trudnoću.
    Ne znam kako ti možemo pomoći? :?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    75

    Početno

    evo da javim, dobila sam sve papire od bivseg poslodavca, srecom je i to rijeseno. hvala vam

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •