Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: prezime djetete

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    192

    Početno prezime djetete

    Molim vas za pomoć. Radi se o sljedećoj situaciji. Susjed traži pomoć od mene, jer sam ja završila fakultet, pa bih ja to trebala znati :/ (ne moram ni reći da to nije u mojoj struci...). Odvjetnički savjet mu je preskup, pričala sam mu o vama, pa me zamolio da vas pitam. U vezi je sa ženom koja je službeno u braku, ali ne živi s tim čovjekom, a ni sa mojim susjedom, živi sama sa djetetom iz prvog braka. sad su ona i susjed dobili dijete, otišao ga je priznati i šokirao se činjenicom da je dijete na prezimenu njenoj "službenog muža" :shock: . Ona kaže da niša nije znala :shock: . Ja sam rodila prije pola godine, pa se ne sjećam- pitaju li u rodilištu uopća koje će prezime imati dijete ili dijete automatski uzima prezime oca/majke? napominjem da partnerica mog susjeda nije uzela prezime svog muža, nego ga dodala svomu, ali dijeete je samo na prezimenu tog službenog muža. Kakva je procedura, šta da radi? I ja sam ostala šokirana situacijom, zato pliz help.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    ja sam u rodilišti ispunila neke papire gdje sam morala navesti svoje podatke i od muža(ime i prezime,zanimanje,datum rođenja)

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    192

    Početno

    pokušavam se sjetiti toga...ali ne ide. Ja sam isto rodila prije pola godine, ali se jednostavno ne sjećam svega što su me pitala. U drugom boksu je rađala neka druga žena pa mi je srce stalo od straha. ( prvorotkinja sam) BILA.

  4. #4
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    moja poznanica je bila u istoj takvoj situaciji.
    još uvik udata na papiru, živi s drugim s kojim je dobila dite i mali nosi prezime njenog još uvik zakonitog muža.
    znam da su oni čak radili test očinstva da se dokaže čije je dite jer je raskid braka/nova veza sve bilo u kratkom periodu.
    u obiteljskom zakonu članak 54 u kojem stoji "Djetetovim ocem smatra se majčin muž ako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka."
    a onda se uključuje CZSR i ide daljnja procedura priznavanja djetetovog biološkog oca.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Skrenuh s teme... znači gđa je znala? :/

  6. #6
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    moja poznanica je bila u istoj takvoj situaciji.
    još uvik udata na papiru, živi s drugim s kojim je dobila dite i mali nosi prezime njenog još uvik zakonitog muža.
    znam da su oni čak radili test očinstva da se dokaže čije je dite jer je raskid braka/nova veza sve bilo u kratkom periodu.
    u obiteljskom zakonu članak 54 u kojem stoji "Djetetovim ocem smatra se majčin muž ako je dijete rođeno za vrijeme trajanja braka ili tijekom tristo dana od prestanka braka."
    a onda se uključuje CZSR i ide daljnja procedura priznavanja djetetovog biološkog oca.
    greška: nije raskid braka nego svak na svoju stranu, ali još uvik ne i papirnato riješeno.
    p.s. ona je svom prezimenu dodala muževo prezime, ali dvoje dice iz (ajmo ga nazvat) prvog braka nose samo očevo prezime.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    192

    Početno

    [quote="Loryblue"]
    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    moja poznanica je bila u istoj takvoj situaciji.
    još uvik udata na papiru, živi s drugim s kojim je dobila dite i mali nosi prezime njenog još uvik zakonitog muža.

    greška: nije raskid braka nego svak na svoju stranu, ali još uvik ne i papirnato riješeno.
    p.s. ona je svom prezimenu dodala muževo prezime, ali dvoje dice iz (ajmo ga nazvat) prvog braka nose samo očevo prezime.

    Ista je situacija i s njom. Susjed kaže da je on očekivao da dijete još nema prezimena, pa da će sad dobiti njegovo. Zanima ga jeli u rodilištima pitaju za podatke o ocu. Mene su pitali, ali ne sjećam se da su me pitali koje će dijete prezime imati jer ja imam muževo prezime, ali jesu li nju pitali? zeznuta situacija. :/

  8. #8
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    kad sam ja todila, pitali su me podatke oca (vanbračna zajednica). trebali smo ići u matični ured, gdje je on priznao Jana i tamo su nas pitali za prezime, i stavili smo prezime od MD.
    tvoja situacija je drukčija.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Nije moja situacija, nasreću. Svi ste mi jako pesimistični...uf. :/

  10. #10
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Dijete mora nositi prezime majčina zakonitog muža jer se on smatra ocem djeteta dok god su u braku, čak i neko vrijeme poslije razvoda.

    Poznanici imali takav slučaj pa je majčin zakoniti muž morao potpisati da dijete nije njegovo da bi ga biološki otac mogao priznati.
    Komplicirano.

  11. #11
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Žaklina, žena to uopće nije morala znati. Naime kao što je već Loryblue napisala to je tako po zakonu, kao zbog zaštite djeteta. Znam to već dugo godina jer je moja frendica živjela odvojeno od muža 2 godine, ali se nije papirnato razvela kad je u vezi sa svojim sadašnjim mužem rodila dijete. Onda je po sili zakona mala par godina imala prezime ovog njezinog prvog muža, imali su silne procedure da to promijene, još ih je taj i ucjenjivao. A isto su ona i pravi djetetov otac to za prezime saznali tek kad su došli prijaviti malu u općinu, uopće im nije palo na pamet da će biti tako veliki problemi oko toga, tim više što je ona u bolnici rekla tko je pravi djetetov otac.

  12. #12
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    rodila prije skoro 9 mj, uopce se ne sican jesu li me i pitali jesam li udana ili sta? dite automatski postalo musko - M.(moje prezime )

  13. #13
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Koliko ja znam da dijete dobije prezime oca s kojim je majka trenutno u braku (na papiru) a tko je bilološki otac to se tek mora dokazati...da bi dijete nosilo njegovo prezime. To je i logika stvari, pa ne možemo mi djeci tek tako određivati prezimena mora postojati neka procedura koja se mora pratiti...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    192

    Početno

    Ok cure, puno vam hvala. Susjed mi je šokiran, a mogu reći i ja. Ma koliko je situacija zapravo logična, svako nepovoljno rješenje uvijek je šok...

  15. #15
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Meni nije jasno kako zakon može smatrati bilo koga djetetovim ocem, kad postoji pouzdan način da se utvrdi očinstvo?!

    Izgleda da se naši zakoni temelje na znanstvenim spoznajama iz srednjeg vijeka. :shock:

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    mislim da prezime ne bi bilo problem da zene ne mijenjaju prezime prilikom udaje. dijete bi se, doduse, smatralo suprugovim, ali bi se oni morali dogovoriti cije ce prezime nositi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •