Pokazuje rezultate 1 do 39 od 39

Tema: Istek porodiljnog za nezaposlene

  1. #1
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno Istek porodiljnog za nezaposlene

    Imam pitanje, a na tražilici nisam našla slično,pa molim da me se "smjesti" ukoliko ima već postojeća tema.Pokušat ću biti kratka
    Pošto sam iz radnog odnosa otišla na bolovanje tj.komplikacije u trudnoći, u međuvremenu mi je istekao ugovor,tako da sam od tad na teret HZZO-a i trenutno na porodiljnom do 21.10.2012.
    Zanima me slijedeće,moram li se po isteku porodiljnog prijaviti na burzu kao nezaposlena u nekom roku i imam li pravo na kakvu naknadu tih prvih mjeseci dok ne nađem posao(obzirom da sam prije otkaza radila 3 i po godine u kontinuitetu,inače imam 9 god.staža).
    Hvala unaprijed.

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Imaš pravo na naknadu kad ti završi porođajni. Samo se moraš javiti na burzu u roku od 30 dana. Ima još i neko pravo na staž za vrijeme porođajnog, ali sam zaboravila detalje. Najbolje da pitaš u svom Zavodu za zapošljavanje.

  3. #3
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Na zavodu ce te samo blijedo gledati.
    Po staz ides na mirovinsko.

  4. #4
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Na riječkom Zavodu znaju odgovore na ta pitanja. Zar u Zg ne znaju koja prava imaju nezaposleni? Mislim, to im je posao.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me slijedeće,moram li se po isteku porodiljnog prijaviti na burzu kao nezaposlena u nekom roku i imam li pravo na kakvu naknadu tih prvih mjeseci dok ne nađem posao(obzirom da sam prije otkaza radila 3 i po godine u kontinuitetu,inače imam 9 god.staža).
    Kao što je Beti rekla, imaš rok za prijavu od 30 dana. Ako do sada nikad nisi primala naknadu s burze, imaš pravo na 300 dana isplate naknade (ako imaš do 9 godina staža), odnosno 330 dana (za preko 9 godina staža) i to 70% prosjeka plaće prva 3 mjeseca i zatim 35% za preostalo razdoblje.

    Ako si već iskoristila pravo na novčanu naknadu bilo kad prije, onda se gleda duljina staža od zaposlenja nakon korištenja naknade pa do sad.

  6. #6
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj MarijaP prvotno napisa Vidi poruku
    Na zavodu ce te samo blijedo gledati.
    Po staz ides na mirovinsko.
    Ne kontam kako po staz idem na mirovinsko? Mislila sam da to automatizmom rijesavaju?

  7. #7
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Na riječkom Zavodu znaju odgovore na ta pitanja. Zar u Zg ne znaju koja prava imaju nezaposleni? Mislim, to im je posao.
    Moju prijateljicu su izbacili uz pitanje sta si ona umislja.

    @Rivendell, na mirovinsko odes sa radnom knjizicom i jos nekim dokumentima. Nazovi njihov besplatni telefon. Znat ce ti reci sta ti sve treba. Ides oko prvog rodjendana.

  8. #8
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Na riječkom Zavodu znaju odgovore na ta pitanja. Zar u Zg ne znaju koja prava imaju nezaposleni? Mislim, to im je posao.
    znaju oni i u Zg-u, samo ovisi na koga naletiš i koliko im se da informirati o stvarima koje nisu striktno njihov dio posla. meni je žena objasnila sve vezano za upis staža dok si na porodiljnom, ali mi je propustila objasniti neke druge stvari zato.

  9. #9
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj Rivendell prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kontam kako po staz idem na mirovinsko? Mislila sam da to automatizmom rijesavaju?
    ja sam bila neki dan, to obaviš u Trpimirovoj,ako ti treba,stavim ovdje šta treba od papira.

  10. #10
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Kao što je Beti rekla, imaš rok za prijavu od 30 dana. Ako do sada nikad nisi primala naknadu s burze, imaš pravo na 300 dana isplate naknade (ako imaš do 9 godina staža), odnosno 330 dana (za preko 9 godina staža) i to 70% prosjeka plaće prva 3 mjeseca i zatim 35% za preostalo razdoblje.

    Ako si već iskoristila pravo na novčanu naknadu bilo kad prije, onda se gleda duljina staža od zaposlenja nakon korištenja naknade pa do sad.
    a joj,a baš sam se ponadala...ja sam prije poroda bila onih nekih 20tak dana na burzi između komplikacija i porodiljnog i tad sam primila naknadu koju sam im btw morala vratiti.to je jedini put i da sam dobila nešto s burze.to onda znači da ni nemam pravo na primanje?morat ću otići na HZZ vidjeti,pogubila sam se malo.

  11. #11
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam bila neki dan, to obaviš u Trpimirovoj,ako ti treba,stavim ovdje šta treba od papira.
    Stavi pliz. dobivam izvještaje od banke da ni se mirovinsko redovito uplaćuje pa sam islila da je to to.

  12. #12
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    a joj,a baš sam se ponadala...ja sam prije poroda bila onih nekih 20tak dana na burzi između komplikacija i porodiljnog i tad sam primila naknadu koju sam im btw morala vratiti.to je jedini put i da sam dobila nešto s burze.to onda znači da ni nemam pravo na primanje?morat ću otići na HZZ vidjeti,pogubila sam se malo.
    Zašto si je morala vratiti??

    Zavisno od godina staža, ako imaš pravo na 300 dana, a iskoristila si samo 20, mislim da imaš pravo i na onaj ostatak, bitno je da nisi iskoristila sve. Kao ja npr

  13. #13
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    ma radi nekih njihovih zavrzlama s HZZO-m...morala sam se odjavit s bolovanja nekih 21 dan prije poroda s HZZO-a,a prijaviti na burzu i onda kad sam rodila opet odjaviti s burze i prijaviti na HZZO,a taj novac u međuvremenu koji sam dobila sam morala vratiti.vjeruj mi,ni sama ne razumijem čemu sve to,ali tako je kao trebalo.nadam se da ću imati pravo na naknadu bar prvih par mjeseci

  14. #14
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Tiskanicu M-1P i SOD (kupiš u NN)
    Radnu knjižicu i presliku
    Presliku osobne iskaznice
    Potvrdu o prebivalištu za podnositelja zahtjeva – original
    Potvrdu o prebivalištu za dijete – original
    Presliku izvoda iz matične za dijete
    Presliku domovnice za dijete
    originale dokumenata trebaš dati na uvid
    p.s.-uvjerenja o prebivalištu ne smiju biti starija od 6mj.(da se ne zezneš kao ja)
    rade do 16h,Trpimirova 4

  15. #15
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    Tiskanicu M-1P i SOD (kupiš u NN)
    Radnu knjižicu i presliku
    Presliku osobne iskaznice
    Potvrdu o prebivalištu za podnositelja zahtjeva – original
    Potvrdu o prebivalištu za dijete – original
    Presliku izvoda iz matične za dijete
    Presliku domovnice za dijete
    originale dokumenata trebaš dati na uvid
    p.s.-uvjerenja o prebivalištu ne smiju biti starija od 6mj.(da se ne zezneš kao ja)
    rade do 16h,Trpimirova 4
    Ja mrzim birokraciju!
    Nista ne moze proci bez 100 potvrda za koje se najcesce dogodi da jedna drugu podrazumijevaju , al dobro.
    Hvala ti!

  16. #16
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    ja sam to isto rješavala prije par tjedana..
    uvjerenje o prebivalištu su bila stara godinu dana, niko ništ nije pitao, dalje žena na burzi mi je sve je lijepo objasnila i naknada za nezaposlene mi se samo nastavlja
    na ono di je stala prije poroda! između komplikacija i poroda sam primila normalno naknadu i ništa im nisam vračala, jedino sam se morala prijaviti prvo nakon komplikacija na burzu pa onda poslje poroda odjaviti sa burze i sad sam se opet prijavila...
    uglavnom zamršeno totalno i lako se pogubiti u tome svemu!
    moj savjet je da se dobro pripremiš prije nego ideš kod njih, mislim pogledaš po netu kako stvari funkcioniraju i što kažu zakoni pa da znaš točno što pitati i na što imaš pravo!
    eh da-staž su mi upisali na mirovinskom nakon što je sin navršio godinu dana, mada mi se čini da se može i prije

  17. #17
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    ako nije tajna,koliko dobivaš naknadu sad kad si se prijavila? i po čemu računaju prosjek,nekoj bivšoj plaći ili porodiljnoj naknadi?
    ja sad ne razumijem zašto sam ja njima onda morala to vraćati.tad mi je žena objasnila,pa mi je bilo smisleno,jer kao ne mogu primiti i od HZZO i HZZ istovremeno (a ni nisam primila za taj mjesec)a sad mi više nije ništa smisleno ...

  18. #18
    big milky mum avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    467

    Početno

    meni su računali prosjek prema plači, 70 posto od plače
    Probaj ih još jedanput pitati da ti ponovo objasne zašto si točno vračala!

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    1

    Početno

    trebala bi hitno jednu informaciju.....prijavljena sam na burzu cifra 5 mjeseci,radila sam dva mjeseca,i bila sam prijavljena,sada ne radim već dva mjeseca,vratila sam se na burzu....tek sam zatrudnila i zanima me kakve uvjete imam i imam li pravo na nekakvu naknadu i sl....unaprjed hvala

  20. #20
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    bolovanje, kao nezaposlena osoba, ne možeš koristiti.
    naknada za nezaposlene može se zatražiti ako postoje uvjeti za to - više o tome: http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075

    što se tiče rodiljne naknade, na istu se pravo stječe s osnove zdravstvenog osiguranja. kao registrirana nezaposlena osoba imaš pravo na tzv. rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada koja počinje od dana djetetovog rođenja (ako se zahtjev na HZZO preda u roku od 30 dana, inače je od dana predaje zahtjeva ako se isti preda nakon 30. a najkasnije 120. dana) i traje do navršene 1. godine života djeteta. Novčana naknada za njeno vrijeme iznosi 1663 kune.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Zanima me ako sam prijavljena 12 mjeseci na burzu, mjesec dana sam jedino radila i bila prijavljena,sada sam trudna dva tjedna i zanima me
    prava koja imam,naknadu i ostalo.sličan slučaj kao sa gore prethodnim pitanjem

  22. #22
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj wer prvotno napisa Vidi poruku
    Zanima me ako sam prijavljena 12 mjeseci na burzu, mjesec dana sam jedino radila i bila prijavljena,sada sam trudna dva tjedna i zanima me
    prava koja imam,naknadu i ostalo.sličan slučaj kao sa gore prethodnim pitanjem
    odgovor je doslovno isti kao onaj gore.

    prava nezaposlene osobe odnose se na prava koja se ostvaruju putem Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (www.hzz.hr) te prava koja se ostvaruju od strane HZZO-a, ali tek nakon djetetovog rođenja (vidi gore navedene rokove predaje zahtjeva).

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    2

    Početno

    pitanje ... nisam na burzi prijavljena uopće .. dali imam pravo na porodiljnu naknadu ... djete se rodilo prijevremeno 3 mjeseca inače sam domačaca samohrana majka i nisam primala nikakve novčane naknade ..

  24. #24

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    2

    Početno

    tigrica73

    pitanje ... nisam na burzi prijavljena uopće .. dali imam pravo na porodiljnu naknadu ... djete se rodilo prijevremeno 3 mjeseca inače sam domačaca samohrana majka i nisam primala nikakve novčane naknade ..


  25. #25
    Malina27 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    24

    Početno

    draga tigrica, mislim da po zakonu svaka žena ima pravo na porodiljnu naknadu.

  26. #26
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Mislim da trebaš biti prijavljena na burzu.

  27. #27
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj luci07 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da trebaš biti prijavljena na burzu.
    ne treba

  28. #28
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    Onda super, mene su s prvom bebom davili s tim jesam li i koliko dugo prijavljena na zavod. Lijepo da se to promijenilo (ili je i tad bilo tako, samo sam ja naletila na nadobudnu referenticu)

  29. #29
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj luci07 prvotno napisa Vidi poruku
    Onda super, mene su s prvom bebom davili s tim jesam li i koliko dugo prijavljena na zavod. Lijepo da se to promijenilo (ili je i tad bilo tako, samo sam ja naletila na nadobudnu referenticu)
    prije si morala biti prijavljena na burzu, promjenom zakona se to više ne treba (mislim od 2009)

  30. #30
    luci07 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,313

    Početno

    To je znači to, ovo moje je bilo 2007.

  31. #31
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj tigrica73 prvotno napisa Vidi poruku
    pitanje ... nisam na burzi prijavljena uopće .. dali imam pravo na porodiljnu naknadu ... djete se rodilo prijevremeno 3 mjeseca inače sam domačaca samohrana majka i nisam primala nikakve novčane naknade ..
    Da, imaš pravo. Ne moraš se prijaviti na burzu, nego na Zavod za zdravstveno osiguranje. I to učini odmah, ako je u roku 30 dana od poroda, primat ćeš naknadu od dana poroda. Isto tako produžit će se dobivanje naknade za onoliko tjedana koliko si ranije rodila. Imaš zdravstveno osiguranje?
    Ako je prošlo dulje od 30 dana od poroda, dobivati ćeš od dana prijave, ili je drugačije u slučaju prijevremenog poroda, nisam sigurna za to.
    Da li si dobila novac za opremu bebe od zdravstvenog i od grada u kojem živiš?

  32. #32
    Malina27 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Postovi
    24

    Početno

    ne treba biti prijavljena na biro, ja sa prvim djetetom nisam bila pa sam dobila i porodiljnu i pomoć za opremu, i još su mi u mirovinskom u radnu knjižicu upisali kao godinu staža što sam provela na porodiljnom. Na zdravstvo se OBVEZNO prijaviti, i sebe i novorođenu bebu. Hvala bogu pa svi imamo pravo na zdravstvenu zaštitu inači bi s te strane bilo loše da nemao, pa stoga prijaviti se obvezno.
    Posljednje uređivanje od Malina27 : 31.12.2012. at 12:58

  33. #33

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav, hitno trebam informaciju vezano za rodiljnu naknadu nakon isteka ugovora o radu na određeno!
    Evo ovako, ja sam zaposlena na određeno do 30.06.2013, a prorodiljni otvaram 12.06.2013. Pošto ću po otvaranju porodiljnog biti još uvijek u radnom odnosu ( 18 dana), da li stječem pravo na rodiljnu naknadu prvih 6 mjeseci i po isteku ogovora u sto postotnom iznosu plaće. Naime ja sam takvu informaciju dobila na zdravstvenom, ali mi se činilo preidealno pa sam počela sumnjati..da li je netko bio u sličnoj situaciji da mi da mi pomogne. Hvala

  34. #34
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Kopiram ti dva odgovora pravnica drugim forumašicama, dok ti se osobno ne jave:

    -Inače, uvjet za isplatu veće naknade (i za bolovanje i za rodiljni dopust) je uvjet prethodnog staža od 12 mjeseci neprekidno odnosno 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine. Ako nemaš ostvaren uvjet prethodnog staža, naknada za bolovanje će ti iznositi 831 kunu mjesečno.
    Da bi ostvarila rodiljnu naknadu kao zaposlena osoba, onda u trenu otvaranja rodiljnog dopusta moraš biti zaposlena. No, moraš paziti da u slučaju isteka ugovora o radu, moraš poštovati rok od 30 dana radi registracije svojeg statusa na HZZO (i burzi) jer u protivnom možeš izgubiti apsolunto sva prava s osnove zdravstvenog osiguranja, a što uključuje i rodiljnu i roditeljsku potporu.

    -s obzirom da ćeš biti zaposlena kad ti krene isplata nakon porođaja, trebala bi tih prvih 6 mj dobivati prosjek plaće, a drugih 6 mj ćeš pasti na 1663,00 kn (jer ćeš u njih krenuti kao nezaposlena)


    Ti znaš da više ne postoji naziv "porođajni dopust", već su to sada rodiljni i roditeljski?

    Možeš pročitati i tekstove na Rodinom portalu, npr:
    http://www.roda.hr/article/read/obve...odiljni-dopust

  35. #35
    anđeo26012013 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Budinšćina
    Postovi
    733

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    Imam pitanje, a na tražilici nisam našla slično,pa molim da me se "smjesti" ukoliko ima već postojeća tema.Pokušat ću biti kratka
    Pošto sam iz radnog odnosa otišla na bolovanje tj.komplikacije u trudnoći, u međuvremenu mi je istekao ugovor,tako da sam od tad na teret HZZO-a i trenutno na porodiljnom do 21.10.2012.
    Zanima me slijedeće,moram li se po isteku porodiljnog prijaviti na burzu kao nezaposlena u nekom roku i imam li pravo na kakvu naknadu tih prvih mjeseci dok ne nađem posao(obzirom da sam prije otkaza radila 3 i po godine u kontinuitetu,inače imam 9 god.staža).
    Hvala unaprijed.
    da li si dobivala porodiljni kao nezaposlena osoba,mislim na iznos novaca ili si dobivala prvih 6mj prosjek plače???

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Beti3, hvala ti na brzom odgovoru. Imam staz u tom poduzecu vec 19 mjeseci neprekinuto tako da mi to nije problem. Znam da se više ne zove porodiljni već rodiljni prvih 6 odnosno roditeljski slijedećih šest mjeseci, nego mi je ovo zvucalo pre dobro da bi bilo istinito, da mi poslodavac ne produzjuje ugovor , a svejedno imam pravo na naknadu i to prosjek plaće.
    Imam još jedno pitanje da li se smijem po isteku ugovora prebaciti kao uzdržavana osoba na muža kao porezna olakšica iako cu dobivati naknadu?! jer u teoriji ja bih imala pravo prijave poreza u iducoj godini stoga bi bilo lakse prebaciti se na muza da se njemu uveca plaća Hvala još jednom

  37. #37

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    79

    Početno

    ja sam ostala bez posla na roditeljskom dopustu, dakle drugih 6 mjeseci i dobila sam prvu naknadu kao zaposlena 2600,00 no javljanjem da sam ostala bez posla su mi smanjili prihod na 1660,00. tako da nisam sigurna da će tebi ostaviti plaću. mislim, ako hoće zašto su meni smanjili?
    i još jedna informacija, meni se pokazalo kobnim to što nisam 1.3. javila da sam bez posla, nego u roku 8 dana pa nisam dobila ni 1600,00 nego samo 1000,00 kn jer me vode kao da sam predala zahtjev na dan kad sam se javila na burzu. no, za to ću sutra predati žalbu jer sam sve napravila u zakonskom roku i po pravilima na koja su me oni uputili.
    Posljednje uređivanje od dixie : 22.04.2013. at 18:51

  38. #38
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj dalma prvotno napisa Vidi poruku
    Imam još jedno pitanje da li se smijem po isteku ugovora prebaciti kao uzdržavana osoba na muža kao porezna olakšica iako cu dobivati naknadu?! jer u teoriji ja bih imala pravo prijave poreza u iducoj godini stoga bi bilo lakse prebaciti se na muza da se njemu uveca plaća Hvala još jednom
    ne
    na koje pravo prijave poreza misliš?

  39. #39
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Uzdržavani članovi uže obitelji i uzdržavana djeca su fizičke osobe kojima oporezivi primici, primici na koje se ne plaća porez i drugi primici koji se ne smatraju dohotkom na godišnjoj razini ne prelaze 9.600,00 kuna.
    Porodiljna naknada ulazi u tih 9.600,00 kn.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •