Pokazuje rezultate 1 do 3 od 3

Tema: Molim informacije o strancima na porodiljnom u Hr...

  1. #1
    Platica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    82

    Početno Molim informacije o strancima na porodiljnom u Hr...

    Pozdrav drage moje

    Nisam znala gdje postaviti željena pitanja tako da otvaram novu temu, ako vec postoji, ja se ispričavam.

    Naime, živim u Hr. već 3 god. i 9 mjeseci i toliko vremena sam na privremenom boravku (udana za Hr. državljanina).
    Zaposlena sam od 9 mjeseca '12. i odmah zatrudnila :D. Na HZZO-u su mi rekli da mogu ici na porodiljni kada dođe vrijeme na osnovu moga zaposlenja ako ostanem zaposlena naravno.
    Samo me zanima je li neko imao ovakvo iskustvo, pa podijelite ga sa mnom, bila bih vam zahvalna cure

    Još nešto, kada se predaju papiri za trudničko bolovanje ili porodiljni ima li kakve razlike između Hr.državljanki i stranaca? Npr.ja nemam Hr. osobnu, nego svuda nosim putovnicu s važećom vizom...

    Željno čekam odgovor i nadam se da ima slučajeva kao što je moj!

  2. #2
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Dobro došla i čestitam na trudnoći!

    Neovisno o tome što si strankinja na privremenom boravku u RH, zbog svojeg radnopravnog statusa moći ćeš ostvariti pravo na rodiljnu i roditeljsku naknadu kao zaposlena osoba.

    Također i pravo na bolovanje zbog komplikacija u trudnoći moći ćeš ostvariti ako te tvoj ginekolog zbog stanja tvoje trudnoće pošalje na bolovanje.

    No, moram ti istaknuti par stvari:
    - naknada za bolovanje iznosi 100% plaće ALI MAX do 4250 kn s tim da mora biti ostvaren jedan od ova dva uvjeta: prethodni staž s osnova rada u neprekidnom trajanju od 12 mjeseci ILI 18 mjeseci s prekidima u zadnje 2 godine. Ako ovaj uvjet nećete imati ostvaren onda će naknada za bolovanje iznositi svega 831 kunu mjesečno;
    - rodiljna naknada (od 45 ili 28 dana prije poroda pa do navršenog 6. mjeseca života) obračunata je s osnove plaće (i kreće se oko mjesečnog iznosa vaše plaće da ne dužim sa detaljima) AKO JE ispunjen jedan od ona dva uvjeta prethodnog staža navedenih kod bolovanja. Ako ovaj uvjet neće biti ispunjen, mjesečna naknada iznosi 1663 kune.
    - roditeljski dopust traje 6 mjeseci i dijelite ga sa ocem djeteta koji ga se može i odreći u vašu korist- naknada iznosi od 1663 do max 2600 kn i koristi se obračun za rodiljnu naknadu (ako se nastavlja na ova dopust). Uvjet staža vrijedi i ovdje. Ujedno ovaj dopust možete iskrostiti i u dijelovima do 8.g. života djeteta te kao rad u pola radnog vremena, s tim da se onda dužina dopusta množi sa 2.

  3. #3
    Platica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    82

    Početno

    Mamma san hvala puno na odgovoru

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •