Pokazuje rezultate 1 do 9 od 9

Tema: GO u otkaznom roku

  1. #1
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno GO u otkaznom roku

    Odrađujem otkazni rok i zanima me ulazi li GO u otkazni rok, tj. da li mi šef mora dati da iskoristim godišnji ili je to njegova dobra volja?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    u državnoj službi ti mora dati GO, a kod privatnika ovisno o njegovoj volji. Ako ti neda, možeš ga prijaviti (ili tužiti).

  3. #3
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Ne ulazi, ali imaš pravo na srazmjerni dio godišnjeg, a ne na cijeli.

  4. #4
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Ma znam da nemam pravo na cijeli, ostalo mi je par dana iz prošle godine i ovogodišnji tj. srazmjerno za prvih 5 mj koliko ću ukupno raditi, znači to mi "mora" dati tj. to mi zakonski pripada?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Ako ti ne može dati, mora ti isplatiti

  6. #6
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj vida prvotno napisa Vidi poruku
    Ma znam da nemam pravo na cijeli, ostalo mi je par dana iz prošle godine i ovogodišnji tj. srazmjerno za prvih 5 mj koliko ću ukupno raditi, znači to mi "mora" dati tj. to mi zakonski pripada?
    Da, primjerice: otkazni rok ti završava 25.05. i to ti je zadnji radni dan, nakon toga se nastavlja godišnji- npr. 5 radnih dana i tebi radni odnos završava 03.06. (i vikend je tu uračunat) i taj datum se piše na rješenju o otkazu kao zaključni dan u toj firni i taj datum se upisuje u radnu knjižicu kao zaključni.
    Što se tiče isplate godišnjeg- to je protuzakonito, iako znam da se mnogi i tako dogovore s (privatnim ) poslodavcem, ali to je onda u domeni sive ekonomije. Državni i veliki privatni poslodavci rade isključivo sve po slovu zakona. Papiri im moraju štimati.

  7. #7
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Pardon, u slučaju otkaza ugovora o radu poslodavac ti može, odnosno mora isplatiti naknadu za neiskorišteni godišnji. Inače ne.
    Ali prije svega ti mora omogućiti da ga iskoristiš.
    Kako god da okreneš- mora ti ga dati
    Posljednje uređivanje od Tanči : 30.04.2013. at 08:07

  8. #8

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    395

    Početno

    Poslodavac bi u svakom slučaju prije prestanka ugovora o radu morao radniku omogućiti korištenje pripadajućeg godišnjeg odmora, a tek ukoliko to nije u mogućnosti učiniti, tada mu je dužan, sukladno odredbi članka 61. Zakona o radu („Narodne novine“ br. 149/09 i 61/11, nastavno: ZOR), isplatiti naknadu umjesto njegovog korištenja. Naknada se određuje razmjerno broju neiskorištenih dana godišnjeg odmora radnika. Napominjemo kako je intencija zakonodavca bila da u slučaju prestanka ugovora o radu prvenstveno omogući radniku korištenje neiskorištenog dijela godišnjeg odmora, dok isplata naknade predstavlja iznimku predviđenu za slučajeve kada radni odnos prestaje, a godišnji odmor nije moguće iskoristiti. Budući ZOR ne ulazi u razloge zbog kojih radnik, u slučaju prestanka ugovora o radu, nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, mišljenja smo da je za ostvarenje prava na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor dovoljna činjenica da radnik nije uspio iskoristiti godišnji odmor dok je bio u radnom odnosu."


    Naknada za neostvareni go nije siva ekonomija!
    Traži ili dane ili novce.
    Samo što go formalno ne ulazi u otkazni rok, pa ako to odlaziš svojom voljom to odgađa odlazak.

  9. #9
    vida avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Hvala curke na informacijama, izgleda da ću se opet morati natezati s njim jer će mi predbacivati bolovanje za vrijeme otkaznog roka ( a dijete imalo mononukleozu, sad upalu sinusa i nije mi bio logičan izbor da mm koji ima bolje plaćen posao i nije dobio otkaz ide na bolovanje)...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •