Pokazuje rezultate 1 do 4 od 4

Tema: muž ostao bez posla - gubitak prava na porodiljnu naknadu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    2

    Početno muž ostao bez posla - gubitak prava na porodiljnu naknadu?

    pozdrav svima

    ovo mi je prvi post pa ću pokušati biti kratak i precizan

    otac sam blizanaca od cca 1,5god
    supruga je na porodiljnom (inače je zaposlena) i prima redovnu naknadu.
    prije neki dan sam nažalost ostao bez posla i u fazi sam aktivnog traženja novog.
    na burzu ću se prijaviti sa istekom otkaznog roka/godišnjeg

    zanima me da li i u situaciji u kojoj je suprug nezaposlen i prijavljen na burzi (i tamo ostvaruje naknadu za nezaposlene), majka i dalje ima pravo biti na porodiljnom i primati porodiljnu naknadu?

    situacija je takva da nam klinci na jesen kreću u vrtić i da i supruzi prijeti otkaz poradi stanja u njenoj firmi (ukoliko se u dogledno vrijeme vrati na posao) pa nam it tih razloga opcija njenog vraćanja na posao ne drži vodu.

    svakako bi željeli da ona ostane na porodiljnom (sa naknadom) a ja da u to vrijeme aktivno tražim posao i primam naknadu za nezaposlene.

    je li tako nešto moguće?
    što kaže zakon?

    unaprijed zahvaljujem

  2. #2
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Supruga ima pravo na porodiljni za blizance do njihovog 3. rođendana. I to nema nikakve veze sa tatinim statusom. Sve dok mama ostaje na porođajnom. Da tata želi ići na roditeljski dopust, a mama raditi, tada bi imalo veze.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    2

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Supruga ima pravo na porodiljni za blizance do njihovog 3. rođendana. I to nema nikakve veze sa tatinim statusom. Sve dok mama ostaje na porođajnom. Da tata želi ići na roditeljski dopust, a mama raditi, tada bi imalo veze.
    pitam jer nam je jedna pedijatrica tako rekla
    navodno ovi u HZZO-u vide negdje u sustavu da muž prima naknadu sa burze pa onda automatizmom ukidaju bračnom paru pravo na porodiljnu naknadu.

    logika je slična onoj u slučaju upisa klinaca u vrtić gdje se gubi pravo upisa ukoliko je jedan od roditelja nezaposlen jer se podrazumijeva da se on brine za djecu (iako bi zapravo trebao aktivno tražiti posao).

  4. #4
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    ja ću se ubaciti dok ne dođe netko upućeniji,
    sigurno nema nikakvih ograničenja kod primanja naknade za nezaposlene i rodiljne naknade, ne leži u tom grmu zec
    nego u (ne)obaveznom korištenju dijela roditeljskog dopusta od strane oca. pa se onda otac ima pravo odreći svog dijela roditeljskog u korist majke,
    ali nekad je u zakonu bilo formulirano "ako su istom radno- pravnom statusu".
    pitanje je da li se ti imaš pravo odreći svog dijela rodiljnog dopusta u korist svoje žene pošto si nezaposlen, i najbolje je da to pitanje postaviš na hzzo.
    prije 5 god nije bilo problema s tim i ja sam koristila čitav rodiljni i roditeljski iako mi je muž nezaposlen, ti provjeri je li se nešto mijenjalo po tom pitanju, ja mislim da ne, jer je dosta ljudi u sličnoj situaciji, ali svakako je hzzo najbolja adresa za informirati se

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •