Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Mirovanje radnog odnosa do 3.g. i zdravstvena zaštita

  1. #1
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno Mirovanje radnog odnosa do 3.g. i zdravstvena zaštita

    Znam da je bilo govora o ovome ali sad su mi rekli iz HZZO-a, pravna služba, da se ne mogu prijaviti na zdravstveno kao nezaposlena osoba ako sam na mirovanju radnog odnosa jer to ne znači da sam nezaposlena?
    Nažalost preko supruga ne mogu jer ga neće biti 4.mj pa nemogu dobiti neke od dokumenata.
    Jeli se netko prijavljivao na ovaj način na HZZO?
    Kako prijaviti dijete?
    Ja se u potpunosti oslonila na ovaj tekst i sad ne znam što da radim:http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...2ID=&Show=2041
    Pomoć molim!!!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    melanija, u tekstu piše:

    Poslodavac će roditelja koji koristi navedeno pravo odjaviti u službama HZMO-a i HZZO-a sa evidencije zaposlenih. Korisnik ovog dopusta zdravstveno osiguranje može ostvariti kao nezaposlena osoba ako se u roku od 30 dana od odjave od poslodavca prijavi područnom uredu HZZO-a.
    pa pretpostavljam da te poslodavac mora odjaviti kako bi bila nezaposlena i na temelju toga ostvarivala to pravo.

    Drugi je par rukava hoće li te nakon toga htjeti ponovo prijaviti.

    Minnie?

  3. #3
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Jasno mi je to.
    Na datum rođenja mog bebaća biti ću odjavljena na HZZO. Tako sam se dogovorila u firmi ali ovi na HZZO tvrde da se ne mogu ponovo prijaviti osim preko M.M. a ne kao nezaposlena osoba jer po njima ja to neću biti.
    To me zanima jeli točno jer u tekstu piše drugačije?

  4. #4
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Možda bi ovako bilo jasnije,
    dakle kako oni na HZZO-u uopće znaju da ja koristim pravo mirovanja radnog odnosa do 3. godine jer ako me poslodavac odjavi na HZMO i HZZO to znači da sam nezaposlena,zar ne?
    Ipak meni gospođa na HZZO- u tvrdi da ja nemam pravo se prijaviti na HZZO kao nezaposlena osoba jer nisam nezaposlena nego je moj posao na mirivanju???

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Hm... na onoj prijavi za HZMO ima i rubrika u kojoj se upisuje razlog odjave. Možda ako tamo poslodavac upiše "mirovanje radnog odnosa", onda mogu znati.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Citiraj melanija prvotno napisa
    Možda bi ovako bilo jasnije,
    dakle kako oni na HZZO-u uopće znaju da ja koristim pravo mirovanja radnog odnosa do 3. godine jer ako me poslodavac odjavi na HZMO i HZZO to znači da sam nezaposlena,zar ne?
    Ipak meni gospođa na HZZO- u tvrdi da ja nemam pravo se prijaviti na HZZO kao nezaposlena osoba jer nisam nezaposlena nego je moj posao na mirivanju???
    Ne znam što bih ti rekla, meni se nekad čini da se HZZO pet puta pita isto, ali različite ljude da se mogu očekivati pet različitih odgovora.

    ali ovi na HZZO tvrde da se ne mogu ponovo prijaviti osim preko M.M. a ne kao nezaposlena osoba jer po njima ja to neću biti
    A kako bi po njoj zdravstveno osiguranje riješila samohrana majka, koja nema ni bračnog ni izvanbračnog partnera? Jedina varijanta ostaje zdr.osiguranje uz plaćanje, što ispada da bi po njoj samohrana majka (ili udovica) koja koristi pravo na mirovanje radnog odnosa, a koje po ZOR-u spada pod Zaštitu majčinstva morala sama plaćati zdravstveno osiguranje? A radnik koji je sam skrivio svoj otkaz dobije pravo na zdravstveno osiguranje kao nezaposlen. Zaštita majčinstva, nema što.

    S kim god da sam razgovarala uvijek su mi potvrđivali isto: osobu u korištenju mirovanja radnog odnosa se odjavljuje iz radnog odnosa, ona nema više nikakva prava kao radnik, jedino poslodavac ima obavezu primiti je nakon tri godine natrag. Kad sam pitala za zdravstveno osiguranje, rečeno mi je da ga ostvaruju kao i svi ostali koji raskinu radni odnos, nema nikakve razlike. Naglašeno mi je više puta da je to korištenje mirovanja samo reguliranje obaveze za povratkom na posao. Jedino si mi na Zavodu za zapošljavanje rekli da se osoba koja koristi mirovanje ne javlja na Zavod (inače se na Zavod predaje rješenje o raskidu radnog odnosa, a njaga u ovom slučaju nema).

    Prijava na HZZO kao nezaposlena osoba se obavlja u roku od 30 dana odjave, znači da se doslovno može doći 30-ti dan na šalter i prijaviti se. Od potrebnih dokumenata ide samo tiskanica 2 i osobna iskaznica. Nikakvi ostali papiri od poslodavca, ništa. HZZO ne zna zašto je netko odjavljen, kad se nose papiri za odjavu ne nosi se rješenje o prestanku radnog odnosa.

    Doduše, na tiskanici za odjavu sa mirovinskog se piše razlog odjave, ali x firmi to ostavlja prazno, a y firmi napiše samo prekid ugovora. Ne napišu uopće kakav. Znam to sigurno jer kad rješavam nečiju prijavu dobijem kopije odjava od starog poslodavca i vidim te kopije.

    Probaj kontaktirati TinnuZ, ne znam da li je ona imala nekih problema.

  7. #7
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Hvala i ovo mi puno znači.
    Pitala sam TinnuZ.
    Probat ću još jednom pitati HZZO ali u nekom drugom gradu a najbolje se zapravo napravit lud i predati kao nezaposlena osoba a poslodavcu ću reći da ne upisuje ništa u rubriku kad me odjavi na HZMO.
    Ma baš se nešto mislim da bi netko išao kontrolirati kad tamo ionako vlada kaos (mislim na HZZO).
    Kud sam baš ja nagazila na ovu gospođu što me tako olako otpucala .
    Hvala Minnie.

  8. #8
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Hvala TinnaZ, pokušat ću nazvati Ministarstvo rada..
    Tako sam i mislila da svaki grad ima svoja pravila,ha.

  9. #9
    melanija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Du-Zg tamte vamte
    Postovi
    309

    Početno

    Zvala sam Ministarstvo socjalne skrbi i oni kažu da se ne smijem prijaviti kao nezaposlena osoba jer to nisam i da ću biti kažnjena ako to napravim?
    Rekla sam da u nekim gradovima vrijedi drugo pravilo na što je ona rekla da onda ti gradovi krivo rade.
    Pitala me otkud mi ta informacija pa se toplo nadam da nisam sad stavila vas u neugodan položaj al savjetujem da skinete ili zapravo prepravite onaj gore navedeni članak sa portala da ne bi dalje bilo zabluda.
    Meni je sad malo nezgodno ispalo jer mi nema supruga još 4 mjeseca pa teško da mogu u njegovo ime vaditi potvrde o prebivalištu i ispise sa HZMO-a
    ali morat ću(a možda i mogu).

  10. #10

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,303

    Početno

    Melanija, ne da nas nisi stavila u neugodan polažaj nego sam ti zahvalna što si rasplela to pitanje zdravstvenog osiguranja. Na žalost, još će dosta vremena proći dok svi područni uredi budu jednako raspolagali s uputama i informacijama.

    Tekst na portalu je ispravljen. Ispričavam se svim korisnicima portala koji se dovedeni u nedoumicu uputom o ugovaranju osnovnog zdravstvenog osiguranja.

    Melanija, hvala ti još jednom.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Idemo nastaviti sa ovog topica moj slučaj:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=481830#481830

    01.08.06 mi je Poslodavac dostavio "pozitivnu" Odluku o miraovanju radnog odnosa do 3 god. starosti djeteta. Ali nisu me još bili odjavili sa HZZO i HZMO, tako da niti do 11.08. nisam još dobila odjave.
    I zovem ja HZZO i HZMO da im kažem da ću papire donijeti kada mi poslodavac dostavi odjave, i da mi još jednom potvrde zadnje rokove.
    Pravnica na HZZO mi kaže da se više po novom Zakonu o zdravstvenom osiguranju ne mogu prijaviti kao nezaposlena osoba, ako im ne donesem Potvrdu od HZZZ da sam se prijavila na Zaovdu. Ja kažem da se ne mogu priajviti na HZZZ jer nisam nezaposlena osoba u smislu nezaposlenih osoba, i da mi sigurno neće dati tu potvrdu niti će me primiti na Zavod kao nezaposlenu osobu. Onda kaže ona - ne možete kod nas korisitit pravo na zdravstveno kao nezaposlena osoba.
    Možete se priajviti samo preko supruga, ali u tom slučaju nam morate donijeti Potvrdu da si ne plaćate sami staž (10 minuta prije toga mi je službenik na HZMO nudio da si u slučaju mirovanja radnog odnosa plaćam sama mirovinsko nekih 500tinjak kuna).
    Rekla mi je da nakon što mi poslodavac pošalje odjave, trebam te odjave predati Poslodavcu od MM da me on prijavi preko sebe, i u biti se ne trebam niti javljati sama na HZZO.
    Minne pomagaj.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    114

    Početno

    Nisam ni znala za tu mogućnost da si u tom razdoblju sami uplaćujemo staž. Jer tamo piše da za to vrijeme sva prava i obveze iz radnog odnosa miruju, a na ovaj način se, znači, staž ne bi morao prekidati? I kako se onda rješava zdravstveno osiguranje? Ima li koja među forumašicama da si je sama uplaćivala staž; da nam to malo pojasni? Baš me zanima kako to funkcionira?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,810

    Početno

    TinnaZ, koliko znam staž se može uplatiti do 2 godine unatrag - samo ne znam da li bi te onda tražili da uplatiš i zdravstveno unatrag. Ako ne želiš plaćati staž, mislim da TM nema nikakvih dodatnih davanja na tebe. I svakako neka te prijavi kao uzdržavanog člana za porez.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ovo znam da me može prijaviti kao uzdržavanog člana, i da mogu preko njega koristiti pravo na zdravstvenu zaštitu.
    Samo ne znam da li nakon što me njegovi u firmi prijave za zdravstveno, ja imam još kakve obaveze javiti se kod nas u Varaždinu na HZZO, i drugo zbunili su me tom napomenom da si onda ne mogu plaćati mirovninski staž. Temeljem kojeg zakona, gdje to piše ?

    I netko je spomenuo, a kaj onda sa majkama koje koriste pravo na mirovanje radnog odnosa do 3 godine, a npr. nemaju nikoga od članova obitelji preko kojeg bi mogle koristiti zdravstveno. Znači one su diskriminirane, jer niti se mogu prijaviti na zdravstveno kao nezaposlene osobe, niti preko supružnika, a zakonodavac nije predvidio neku treću varijantu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •