Prije svega, pozdrav svima. Nova sam ovjde i očajnički u potrazi za točnim informacijama....
Ovo je moja situacija:
Trenutno sam doma na produljenom roditeljskom dopustu koji mi istiće u travnju slijedeće godine. Planiramo drugo dijete; naglasak je na PLANIRAMO. Čula sam da ako je drugi porodiljni/komplikacije odmah iza prvog, da se komplikacije i porodiljni izračunavaju po prosjeku koji je bio važeć i za prve komplikacije i porodiljni. Išla sam pitati u HZZO, čisto da utvrdim gradivo i ostala šokirana! Prvo mi je telefonnom mladi pravnik u Jukićevoj rekao da po zakonu se nemože uzeti u obzir prosjek plaće od prvog porodiljnog, već se on može izračunati samo na osnovu plaće zadnjih 6 mjeseci, a obzirom da ja ne primam plaću zadnjih 6 mjeseci, već naknadu za roditeljski dopust, naknada na drugom porodiljnom bi mi bila onaj minimum od 1.663 kn (čak je i čitao članke zakona gdje to piše). Onda sam par dana kasnije (29.07.11., petak) konačno telefonom uspjela dobiti pravnicu u Klovićevoj koja mi je rekla da naravno da bi mi se uzeo u obzir prosjek plaća prije prve trudnoće na osnovu kojeg bi mi se računalo bolovanje i nastavno porodiljni za drugo dijete. Čudom se čudila kada sam joj ispričala što mi je rekao njen kolega iz Jukićeve. No, vrag mi nije dao mira, pa sam slijedeći ponedjeljak i osobno otišla u Klovićevu da mi to i osobno kažu. No, tamo sam naletjela na treću pravnicu koja mi je pak rekla treću varijantu: da bi mi se za izračun naknade uzela u obzir naknada koju dobivam dok sam na roditeljskom dopustu, a nikako minimum ili nedaj bože plaća prije bolovanja za prvo dijete.... Ova pak pravnica sa kojom sam telefonski razgovarala je taman otišla na godišnji, i, ironije li, neznaju kada niti da li će se vratiti.....
Našla sam također na jednom forumu (Legalis) podatak da je takva situacija regulirana od 28.03 ove god. izmjenom zakona na bolje za trudnice u takvoj situaciji tako da ako se ide sa porodiljnog/roditeljskog na komplikacje ili odma otvara novi porodiljni naknada je ista kao i za prethodnu trudnoću, samo nesmije biti niti jedan dan prekida, a to točno opisuje moju situaciju. Neznam, možda je stvar u tome što ja nisam pravnik pa neznam čitati zakone...
Možete li mi pomoći tko je tu u pravu? Jer ukoliko nebi imala naknadu za komplikacije i porodiljni kolika mi je plaća, nažalost morati ćemo ostati na jednom djetetu....

Ovdje sam pak našla 3 slične situacije sa različitim odgovorima:

1. Bebica_2 prvotno napisa
Evo i ja imam jedno pitanje?!
Situacija je ovakva (teoretski): Ako sam sada na porodiljnom koji ističe sa 1.5. a ja saznam da sam trudna i moram odmah na komplikacije, kolika će mi bit naknada na koplikacijama, a koliko poslije porodiljni?
Jel mi poslije porodiljni ide po onom prosijeku koji sam predala za ovu trudnoću ili kako?!
komplikacije 831 kn, nastavni rodiljni na komplikacije 1663 kune.

1. ninočka prvotno napisa
Pomoć!!Koristim pojačanu njegu za dijete i ponovo sam trudna!Njegu bih prebacila na oca djeteta a ja bih otvorila komplikacije.Zanima me koliki će mi biti prosjek plaće,hoće li mi računati prije otvaranja njege ili za vrijeme koje sam provela na njezi.

bolovanje će iznositi 831 kunu. nastavno na njega rodiljni dopust - 1663 kn.


1. sammy prvotno napisa
Cure pomagajte. Zvala sam HZZO i dobila dva različita odgovora.
Na porodiljnom sam do 16.01.2012. za treće dijete (zadnje 3 god), ali sad sam opet trudna i termin mi je 23.02.2012. Što znači da bi po isteku ovog porodiljnog bila manje od 45 dana do termina te bi mogla opet na porodiljni. Zanima me kolika bi mi trebala biti naknada? Da li po prosjeku plaće od prije 3 godine ili ne daj Bože ovih mizernih 1663,00 kunice?
Jedna teta u HZZOu kaže po prosjeku, a druga veli neki minimalac (pa zar može biti manje od ovog što primam?).
Ako odmah nakon zatvaranja sadašenjeg dopusta otvaraš novi, onda će ti naknada iznositi onoliko koliko si imala u prviih šest mjeseci (rodiljni dopust) prethodnog djeteta, ali SAMO POD PRETPOSTAVKOM da si zaposlena. Ako si nezaposlena, naknada iznosi 1663 kune mjesečno

Molim Vas, pomagajte!!! Želimo još jedno dijete više nego išta, ali bez naknade u visini plaće (koliko sam imala na prvim komplikacijama i porodiljnom dopustu), to si niti u ludilu nemožemo priuštiti, a i suprug i ja već imamo dosta godina...
Nisam napomenula da sam u radnom odnosu i da sam prije prvog djeteta imala 8 godina neprekinutog radnog staža.
Postoji li kakva druga kombinacija po kojoj bih za drugu trudnoću mogla imati puni prosjek plaće na komplikacijama i porodiljnom?

PUNO HVALA!!!!!